BOBBE F e u 111 e t o n Het geheim van 't Hooge ÏÏlade-ledactticeó betichten defchakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN "A /je Jaar gang - Nr. 685 Vrijdag 17 okt. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 _y DRUKKERS-UITGEVERS: FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. W - GIRO 358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over cle maand September 1958. GEBOREN: 4, Alita Gertrude, d. van Adriaan Sluimer en van Jantina ter Haar; 12, Willem Abraham, zn. van Abraham Jacobus Ekkebus en van Ma ria Elizabeth Ritico; 30, Sara Maria, d. van Abraham Adriaan Fenijn en van Jozina Pleijte, (geb. te Oostburg). HUWELIJKEN: 12, Jannis van de Wege, 22 j. en Adriana Jozina Verduijn, 21 j., beiden wonende te Breskens; 25, Pie- ter Marinus Kornelis, 20 j., wonende te Schoondijke en Jozina Sara Anna de Rijke, 17 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMEN: 8, Paulus Harte en ge zin, van Schoondijke naar T. F. Blan kenstraat 18; 8, Joseph de Rechter, van Philippine naar De Bullustraat 2; 19, Maria Th. Visser-van Schaick, van Aardenburg naar Fuchsiastraat 13. VERTROKKEN: 2, Marretje Wezelman, van Begoniastraat 8 naar Vlissingen; 2, Janna A. Hubregtse, van Spuiplein 41 naar Schoondijke; 2, Louise M. van Leeuwe-Dierick, van Goudsbloemstraat 8 naar Oostburg; 3, Francois J. de Crook, van W 62 naar Nieuw Ginneken; 3, Theo de Crook, van W 62 naar Delft; 3, Catharina du Bois-Albregts, van Steenoven 7 naar Heemstede; 4, SaraT. van de Woestijne, van Ph. van Kleef- straat 67 naar Terneuzen; 4, Pieter H. Janse en echtgenote, van Boulevard 65 naar Vlissingen; 12, Dirk M. v. Leeuwen van Scheldekade 9 naar Amsterdam: 11, Catharina M. H. Pattist-Visser, van W 31 naar Retranchement; 19, Maria C. S. van Tiggele-Versprille, van Oran jeplein 5 naar Vlissingen; 20, Jan W. de Kraker, van W 81 naar Rotterdam; 20, Pieter C. de Pender, van Ph. v. Kleef- straat 40 naar Rotterdam; 23, Adriana J. de Bruijn-van der Zwan, van Schel dekade 15 naar 's-Gravenhage25, Ja cobus M. Groffen en echtgenote, van de Hullustr. 5 naar Vlissingen; 27, Adriaan J. Jansens, van Meidoornstraat 6 naar Groede; 27, Helena F. Wijnands, van Nijverheidstraat 7 naar Vlissingen; 30, Antoine B. de Krijger en gezin, van Glacis 16 naar IJzendijke; 30, Nicolaas J. M. Verweij, van Scheldekade 25 naar Hilversum. Plaatselijk Nieuws Schoondijke Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Don derdag j.l. wees de heer P. W. Neele op de slechte staat, waarin de brandblus- middelen, waarover de gemeente be schikt, verkeren, in het bijzonder de beide pompen. Het was zelfs zo, dat op zei bij brand gedwongen te zijn, ook de brandweer van een naburige gemeente op te roepen, die dan zou kunneningrij - pen, als de Schoon dij kse spuit verstek laat gaan. De heer R. de Badts meende, dat men er in de streek naar toe moet een z.gn. streekbrandweer te krijgen, verdeeld over twee centra. Immers voor elke gemeente afzonderlijk is een be- door HENK VAN HEESWIJK. 4. „Er staat me nog iets van voor. Het ligt nogal hoog, niet? Woonde daar niet een baron of zoiets?" „Inderdaad. Van geslacht op geslacht is het van jonkheer Van Holten tot Echten geweest. Verarmde adel. Enkele jaren geleden is de oude jonkheer over leden en zijn weduwe heeft het hele landgoed verkocht aan een familie uit Rotterdam: Rosmalen heten ze. Die schijnen nogal behoorlijk in hun slappe was te zitten. Ze hebben één dochter en die zag men alleen maar tijdens de va- canties. Die was, ergens in ons land, op een kostschool. Nu is ze verleden jaar voorgoed thuis gekomen en enkele we ken geleden werd ze meerderjarig en kreeg ze die blauwe auto van haar ouders. Haar voornaam is niet bekend, maar hier in het dorp en wijde omtrek noemen ze haar „de juffer". En de fa milie Rosmalen heeft ook de naam ge wijzigd van het landgoed. „Heem" heb ben ze weggelaten en nu heet het kort weg ,,'t Hooge". Vandaar dat wij hier spreken van de meneer, de mevrouw en het moment, dat men de motorspuit het hardst nodig had, namelijk bij de brand van de hangar van Moggré, de motor wagen het vertikte. De voorz. beaamde de tekortkomingen. Ook B. en W. zitten met de handen in het haar. Zij hebben door de Brandweerinspectie rapporten laten samenstellen, waaruit de ondeug delijkheid der blusmiddelen in de hui dige staat duidelijk naar voren treedt. De indertijd uit de dump afkomstige pomp zou met een bedrag van f 2000, wel te repareren zijn. De motorwagen die als trekker dienst doet, dient ver vangen te worden. Beter zou het zijn ook de pomp te vervangen. De totale kosten bij gehele vernieuwing bedragen pl.m. f 27.000,Dit zou niet zo heel erg zijn, als men over het bedrag kon be schikken. De voorz. zei thans op een na der advies te wachten, waarom de in spectie is gevraagd. Tot zo lang zal het bij het oude moeten blijven. De voorz. hoorlijk uitgeruste brandweer niet na te streven, gezamenlijk zou dit wel kun nen. De voorz. zei, dat hieraan ook grote problemen vastzitten. De notulen wer den ongewijzigd vastgesteld. De plaatse lijke muziekveren. „Oefening kweekt kunst" blijkt in financiële nood te zitten Waar zou men beter terecht kunnen dan bij de gemeente. Het bestuur verzocht dan ook de jaarlijkse subsidie van f 600,- te willen verhogen tot f 1000,-. B. en W., doordrongen van het grote nut van een behoorlijke muziekvereniging, wilde wel tegemoet komen aan deze wens en ad viseerde de raad, ingaande 1 Januari 1959, deze op f 900,- per jaar vast te stellen. De heer R. de Badts vond het wel een grote sprong van f 600,- op f 900,-. De voorz. wees nog op de uit zonderlijk goede prestaties, die „O.K.K." de laatste jaren levert, waarna de raad zonder hoofdelijke stemming de subsidie op f 900,- bracht. Besloten werd met de Bank voor Ned. Gemeenten eep. lang lo pende lening van f 5000,- aan te gaan tegen een rente van 4,75 pCt. per jaar. B. en W. werd ook gemachtigd een le ning van f 103.000,- bij genoemde bank aan te gaan, eveneens tegen 4,75 pCt. welke benut zal worden voor de uitbrei ding van de Rijks Middelbare Land bouwschool. Tevens kreeg B. en W. machtiging voor een maximaal bedrag van f 150.000,- geldleningen aan te gaan voor consolidatie van vlottende schuld. Besloten werd deel te nemen aan de op te richten Stichting Beschuttende Werkplaats West Z.-Vl. en in het op richtingskapitaal f 25,- bij te dragen Voorts werd burgemeester Van Rosevelt benoemd als vertegenwoordiger van de gemeente in het bestuur der Stichting, terwijl de heer P. Toesseint, wethouder, tot plaatsvervanger werd benoemd. Be sloten werd aan C. de Kraker de reeds door hem in gebruik genomen tuingrond te verkopen voor een bedrag van 80 cent per m2 of in totaal f 320,-, evenwel ver hoogd met de rente van 4,5 pCt. vanaf 1 Juli 1952. Het raadsbesluit met be trekking tot de verkoop van diverse per ceeltjes grond aan de erven P. de Dob- belaere te Schoondijke werd herzien. Aan P. Blaakman en J. Minnaard te Schoondijke werd een premie ingevolge de premieregeling woningverbetering toegekend tot een bedrag van f 150,- elk, met dien verstande, dat het Rijk de juffer van 't Hooge". „Zo, zo, en dat is zo'n verheven per soonlijkheid, die juffer van 't Hooge, dat de doodstraf of zoiets staat op het vragen van een zoen aan haar?" „Ja, kijk eens hier, Tonnie, hoe moet ik dat uitleggen". Rijneveld zoekt naar de juiste woorden. „Jij komt uit een grote stad en daar gelden andere regels dan hier. In deze streek is het stands verschil nog vrij groot. Dat zul je Zon dags in de kerk ook wel merken. Mis schien is dat in jouw ogen niet bepaald christelijk, maar dat is een aloude tra ditie en oude tradities raak je niet in een hand-omdraai kwijt, hoewel hier de laatste vijf en twintig jaar ook wel het een en ander is veranderd. Maar goed: er is dus standsverschil en de fa milie van 't Hooge behoort tot de betere stand. Wij - de winkeliers van het dorp - behoren tot de middenstand. Dan zijn er nog de grote boeren in de omgeving, die vertegenwoordigen na tuurlijk hun eigen boerenstand en dan blijven er tenslotte over de arbeiders en zo". „En dat is de arbeidende stand," be grijpt Tonnie. „En zodoende is het heel ongepast geweest van ondergetekende, die eigenlijk nog tot geen enkele stand behoort, dat hij zich verstoutte om als honorarium voor de hulp aan de betere stand - pardon, de juffer van 't Hooge - een zoen te vragen". voor elk een bijdrage van f 100,- ver strekt. De verordening op de heffing en invordering van begraafrechten en de reinigingsrechten, die per 1 Januari a.s. hun geldigheid verliezen, werden op nieuw onveranderd vastgesteld. In dit verband wees de voorz. op de plannen die er bestaan het huisvuil door een rei nigingsdienst door een aantal gemeen ten voor gezamenlijke rekening op te laten halen. Gedacht is dan twee maal per week vuil mee te geven, terwijl de ingezetenen, dan in tegenstelling tot thans, alle huisvuil mee kunnen geven. Ongetwijfeld zullen dan de reinigings rechten naar boven moeten. De voorz. noemde een verhoging van f 4,zodat het op f 6,- per jaar zou komen. Voor het merendeel der bevolking zal dit geen bezwaren opleveren, wel voor een zekere groep, nl. de mensen, die het A.O.W.- pensioen ontvangen. Als gevolmachtigde naar de vergadering met het college van G.S. op Vrijdag 7 November over de grenswijziging tussen Oostburg en Schoondijke, werd burgemeester Van Rosevelt benoemd. De voorz. herinnerde er voorts aan, dat de raad wel accoord zou kunnen gaan met genoemde grens wijziging, indien aan een drietal voor waarden zou worden voldaan: 1. wan neer de Rijksweg, waarvan de wijziging practisch het gevolg is, er ook inderdaad komt (voorz. zei, dat dit vrij zeker is 2. wanneer Schoondijke een gekapitali seerde vergoeding wordt verstrekt (de voorz. zei hierover, dat in het ontwerp van wet over geen vergoeding gesproken wordt, bovendien heeft G.S. laten weten, dat de minister slechts bereid is vergoe dingen toe te staan in die gevallen, waarbij grote financiële offers zouden moeten worden gebracht, en hier is dat niet het geval, immers, globaal bere kend, derft Schoondijke jaarlijks f 25,-) 3. wanneer het uitsluitend en alleen blijft bij deze grenswijziging in de toe komst (G.S. had ter zake aan de ge meente Schoondijke bericht, dat zij niet in staat zijn in de toekomst te zien, zo dat van hen niet vernacht mag worden de gevraagde verklaring af te leggen). Het ziet er dus naar uit. dat aan de ge noemde voorwaarden niet zal kunnen worden voldaan, uitgenomen het feit, dat de Rijksweg er inderdaad komt. De voorz. zei, nu hij gevolmachtigde was voor de gemeente, op de bezwarenzitüng zullen komen. Tijdens de rondvraag liet de heer R. de Badts zijn ontstemming horen over de wijze, waarop B. en W. gereageerd hebben op in de raad geuitte klachten, o.m. op door hem gesignaleer de gebreken in bestrating en paden, zo ook op de het uitzicht ontnemende be planting, waardoor de veiligheid van het verkeer sterk wordt benadeeld. Spr. ont ging het, waarom het vijf maanden moet duren en er dan nog niets gebeurd is. De voorz. zei, dat het inderaad niet te pas komt, wanneer toegezegde voor zieningen en verbeteringen niet worden uitgevoerd. B. en W. hebben wel diverse zaken opgedragen aan de dienst ge meentewerken. De voorz. zei met spoed de genoemde zaken recht te zetten. Voorts vroeg De Badts of er in de Katte- kreek soms ook een riolering uitmondt, het stinkt daar doorlopend heel erg. De voorz. zei, dat daar geen lozing plaats vindt van de riolering, maar dat ter „Tja, in Utrecht vinden de mensen dat misschien gewoon. Hier zouden ze het als een belediging kunnen beschou wen". „Nou, dan ben ik aardig gestart in Wilschoten," merkt Tonnie nuchter op. Mevrouw Rijneveld lacht. „Kom, je bent een vreemdeling hier en dat zal de juffer wel begrepen hebben. Misschien is ze het hele voorval al lang vergeten. Spreek er maar niet verder over in het dorp, dat is het beste". „O, ik zal mijn mond wel houden. Maar ze heeft verteld, dat ze op een liefdadigheidsbazar toch wel eens ge zoend heeft en er zelfs vijftig gulden voor heeft gekregen". Rijneveld knikt lachend. „Dat was boer Riemersma, die was de hoogste bie der en heeft van de juffer toen een zoen gekregen. Dat was van 't voorjaar op de bazar van de muziekvereniging. Dat zit z'n vrouw nu nog dwars. Enfin, je weet het nu: als je met alle geweld hier wat wilt verdienen, ga dan huizen bouwen, want die hebben we hier nog heel wat tekort". „Zo? Zelfs hier woningnood?" „Wat dacht je dan?" HOOFDSTUK III. Ontmoeting aan zee. 's Middags pakte Tonnie zijn koffer verder uit en na de thee sprong hij op zijn fiets om een toertje in de omge „De mode voor het najaar 1958 brengt een totaal gewijzigd beeld grote kragen met en zonder bontgarnering, geheel nieuwe stofkwaliteiten, zoals Shetland, bouclé en natté. Al dit nieuwe is bij BOBBE te bewonderen en de prijzen vielen ons best mee, o.a. De Pencil-line voor het modieuze silhouet. Nauw van onder maakt dus slank. Maten 3846 f 119,50 Modellen rijk met persianer gegarneerd. Mantels voor alle doeleinden geschikt in diverse modekleuren. Maten 3848 f 129,50 - f 225,-. Voor Uw betere damescontectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak plaatse wel een z.gn. overloop aanwezig is, om, wanneer bij overvloedige regen val de riolering het niet kan aanslikken, als nooduitlaat dienst te doen. Slechts heel zelden komt deze overloop in wer king, maar dan komen ook de faecaliën in de Kattekreek, welke door het over vloedige riet worden tegengehouden en dan tot ontbinding overgaan. De voorz. zei voorts, dat, wanneer het riet gekapt zou worden en de modder uit de kreek gebaggerd wordt, het water met de af valstoffen dan weggevoerd zou worden. Hij zou de mogelijkheden onderzoeken de kreek schoon te maken. De heer J. van Baal wees op de slechte behuizing van wed. Ocké en haar kinderen. Ilij vroeg op korte termijn voor dat gezin ving te maken. Zijn uitnodiging aan Joke om mee te gaan werd vriendelijk afgeslagen. „Wij hebben geen vacantie, jong, ik moet moeder helpen met de in maak". „Een andere keer dan maar, hè?" En vrolijk fluitend sprong hij op zijn fiets en reed het dorp uit, in de richting van de zee. Hij had zijn badgoed bij zich en als hij zin had zou hij dus een poosje kunnen zwemmen. Maar voorlopig wilde hij wat fietsen. Hè, het was hier toch wel heerlijk rustig. Wat zou het nu druk zijn op de Neude. Hier kwam je sporadisch een auto tegen. En alle mensen groetten je. Van de weeromstuit groette Tonnie maar terug: vriendelijkheid kostte niets. Hij reed met een kalm gangetje over het fietspad naar de Groene Stop. Hier was nog niets veranderd en het leek wel, of hier de tijd stilgestaan had. Vroeger had Rijneveld hem wel eens geplaagd: „Denk er om, Tonnie, dat je niet verder gaat, want verderop is het dichtgeplakt met kranten en zie je een groot bord, waarop staat: „Hier houdt het mensdom op". Als je dan toch doorloopt, val je van de wereld af". Als kleine jongen had hij behoorlijk ontzag voor deze waarschuwing en hij had zich slechts gewaagd tot het laat ste huis van de Groene Stop. Daar was een bocht in de weg en als je verder ging zag je het bord. Nee, zover waagde

De Schakel | 1958 | | pagina 1