BRILLEN (£sso) BOB BE Oprichting N.V. Exploitatie-®. „Breskens" SDe nieuw~& made ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ^rlüemaefter" Feuilleton Het geheim van 't Hooge Plaatselijk Nieuws Mantels W interkostuums PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens fotelö? deQhakel rje Jaar gang - Nr. 684 Vrijdag 10 okt. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct, p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL* - GiRO 358296 OOSTBURO Breskens blijft niet bij de pakken neerzitten. Dit schreven we enige tijd geleden, naar aanleiding van een ver gadering, die het Actie-comité had be legd om te trachten een plan van actie op te stellen met betrekking tot de ont wikkeling van Breskens .tot badplaats Tussen diverse belangengroepen in de gemeente, namelijk de K.N.M.B., Winke liersvereniging, Actie-comité, V.V.V. en het Visserij-comité is een nauwe samen werking ontstaan, die culmineerde in het gezamenlijk vormen van een commissie tot stichting van een N.V. Exploitatie- Maatschappij, die de ontwikkeling van Breskens tot badplaats moet bevorderen. Maandagavond werd in Hotel „Het wa pen van Breskens" een heel belangrijke vergadering gehouden, waaraan, hoe kan het ook anders, een overgroot deel der Breskense middenstand deelnam. Deze vergadering was bijeengeroepen door de K.N.M.B., in samenwerking met de andere genoemde belangengroepen. Staande de vergadering werd besloten de bedoelde Mij. op te richten en in een drachtige samenwerking tot ontplooi ing te brengen. Er werden inschrijvings briefjes rondgedeeld, die, ingevuld met het bedrag, waarmee betrokkenen aan de Exploitatie-Mij. wensten deel te ne men, konden worden ingeleverd. Velen vulden spontaan het briefje in. Zoals met vele andere dingen, had men ook voor de inschrijvingen verwachtingen gesteld. Deze liepen rond een bedrag van f 3000,Typerend is het daarom, dat dit bedrag ver werd overschreden. Toe zeggingen tot een bedrag van f 8000,— kwamen binnen. Hiermee heeft de Bres kense middenstand duidelijk gedemon streerd, ernst te willen maken met de welvaart en ontwikkeling van de ge meente. De heer A. Versprille, secretaris van de K.N.M.B., afdeling Breskens, opende de vergadering met een wel komstwoord. Hij zei bijzonder verheugd te zijn, B. en W. te kunnen begroeten, alsmede vele raadsleden. Hij wees in het kort op de belangen, die voor Breskens op het spel staan. Hierna kwam de heer Korstan j eRij ksmiddenstandsconsulen t voor Zeeland, aan het woord. Spr. rele veerde in het kort, hoe de aanleg van de nieuwe veerhaven en het verlaten van de oude veerhaven, de bestaanszekerheid der Breskense middenstanders had ont nomen. Naar nieuwe wiegen diende te worden gezocht. En toen de minister van Verkeer en Waterstaat bij de ingebruik name van de nieuwe veerboot en de ope ning van de nieuwe veerhaven had toe gezegd, dat Breskens een kunstmatig duin zou krijgen, openden zich bijzonder goede perspectieven in verband met de bad-exploitatie. Om de bedrijven hierop te richten is zo één, twee, drie, niet ge beurd. Vóór alles is er geld nodig, en wei veel geld. Gelukkig zijn er diverse moge lijkheden om aan dit geld te komen. Zo is er het z.gn. zelfstandigencrediet, het Borgstellingsfonds, dat gelden verstrekt tot maximaal f 4000,Bedrijfsuitrus- tingscrediet tot maximaal f 30.000,en het Industriële crediet tot maximaal f 100.000,Ook is er nog het biizondere crediet en het crediet voor economische door HENK VAN HEESWIJK. 3. De dorpelingen zelf voelden er zich thuis. Die hielden wel van de rust. En dat ze eerst een klein half uur moesten fietsen naar het naburige Klokveen, om daar met de diesel naar de stad te rij den, vonden ze niet eens erg. Tenslotte konden ze'ook nog met de bus die vijf keer daags uit de stad arriveerde en er weer heen reed. Wat wil een mens nog meer! De wijzers van de klok liepen al hard naar boven, toen een eenzame wielrij der het dorp inreed. Al was hij er in jaren niet meer geweest, hij herinnerde zich toch nog wel dat de bakkerij van meneer Rijneveld op het dorpsplein was, aan de linkerkant. Eén van de modern ste winkels, dus dat kon niet missen. Even later stapte hij bij de winkel af en liep langs het huis naar achteren. Een vrouw hing enkele stukken was goed aan de lijn, toen hij aan de achter kant aankwam en haar gezicht verhel derde, toen ze de jongeman zag. „Aha, daar hebben we onze logé uit Utrecht. Wel worn in Wilschoten, Ton- samenwerking, hetwelk zelfs van f 300.000,tot f 500.000,verstrekt kan worden. Er is een heel kleine kans, dat aan het parkeerterrein een winkelgale rij tje kan komen en die zakenmensen, die daar eventueel een zaak zouden wil len beginnen, kunnen zo nodig een be roep doen op een der financieringsfaci liteiten. Naast de mogelijkheden voor Breskens als badplaats, maakt het nog een grote kans industriekern te worden. Voor industrie heeft Breskens een goed klimaat. Hierbij wees spr. op de haven, waterverbinding en achterland voor de arbeidersrecrutering. De minister van Sociale Zaken heeft plannen om te trachten tot oprichting van een z.gn. exportcombinatie voor Zeeland te ko men. Deze combinatie kan ook voor Breskens van belang zijn. Over de bad-exploitatie zei spr., dat het frappant is, dat Breskens, nu met nog alleen het strand en verder niets, toch reeds 1500 toeristen heeft geher bergd in het afgelopen seizoen. Als men het strand goed kan verzorgen, bunga lows kan bouwen, een kampeerterrein aanlegt, kan het aantal der toeristen nog aanmerkelijk stijgen. Doch dan dient men ook op alle mogelijke manie ren het bezoek aan Breskens te stimu leren. De directeur-generaal voor de middenstand en het toerisme, Mr. W. I.. Groeneveld Meijer, ziet zelfs mogelijk heden in het rendabel maken van de Breskense pier, de z.gn. West havendam, door aldaar de een of andere gelegen heid te creëren, die door activiteit de toerist trekt. Zo ziet men dat Breskens over een aantal mogelijkheden beschikt, die alleen maar wachten om benut te worden. Tot slot deelde de heer Korstanje mee, dat thans diverse Amerikaanse onderzoekingsteams in Europa rond reizen om de mogelijkheden van in dustriële vestigingen na te gaan. Mis schien ligt hier voor Breskens ook een kans bij de bevoegde instanties de aan dacht op Breskens te vestigen. De heer T. van Laarhoven, voorzitter van de Winkeliersvereniging, wees er met nadruk op, dat met de belangen van Breskens de gehele streek gediend is. Ook pleitte spr. voor een nauw con tact tussen de gemeente, middenstand en provincie. Burgemeester Eekhout wees op het grote belang, dat de huidige vergadering Voor de gemeente heeft en op de ver strekkende gunstige gevolgen, die het zojuist genomen besluit om tot oprich ting van een N.V. Exploitatie-Mij. „Breskens" voor de gemeente en de streek kunnen hebben. Spr. recapitu leerde de vele belangrijke zaken, die aan de orde zijn gekomen, namelijk de nie," zei ze, terwijl ze zijn hand drukte. Een goeie reis gehad?" Hij groette en knikte. „Ja, al is het een heel eind. Maar ik houd wel van reizen. Apropos.de hartelijke groeten van vader en moeder." „Dank je, O ja, en nog wel gefelici teerd met je diploma. Je bent nu archi tect, niet?" Hij knikte. „Ik ben blij, dat ik het ge haald heb. En nu ga ik eens fijn genie ten van een lange vacantie." „Dat heb je dan ook wel verdiend. Neem je koffer maar mee, dan zal ik je kamer wijzen. Joke is net even het dorp in en Kees is de boer op. M'n man is in de winkel. Heb je hem al gezien?" „Nee, hij had het te druk met klan ten." „Ja, het is Woensdag, dan zijn we 's middags gesloten. Officiëel tenminste. In de practijk komt er in een dorp als hier nooit veel van terecht. Ze weten de weg achterom wel te vinden." Tonnie volgde de vrouw in huis, naar boven en op zijn kamer gekomen, zette hij de zware koffer met een zucht neer. „Zo, hier kun je net zo lang bivakeren als je zelf wilt. Ik ga nu naar beneden, want ik moet op m'n eten letten. We eten hier klokke twaalf. Dat is zo over een kwartiertje." „Ik ben met een minuut of tien weer beneden." „Maak het je maar gemakkelijk." financiële faciliteiten, die men kan krij gen, de industrialisatie en de badex- ploitatie. Spr. vond het van groot be lang, dat de diverse belangengroepen in de gemeente elkaar hebben gevonden en vastbesloten zijn eendrachtig nieuwe wegen in te slaan. Voorts wees de bur gemeester op de grote waarschijnlijk heid, dat West Z.-Vl. probleemgebied gaat worden, met Breskens als kern. Tot slot wees spr. op de grote mogelijk heden, die Breskens als badplaats heeft. Als laatste spr. kwam de heer Mr. D. Kluiver, gedelegeerde van de K.N.M.B., aan het woord. Hij wees op het grote belang van alle krachten samen te bun delen, immers, eendracht maakt macht, en deze macht kan men ten volle be nutten, wanneer alle Breskense mid denstanders lid worden van de K.N.M.B. de organisatie, die bij de verdediging- van de belangen van Breskens tegen over de regering en andere instanties met gezag kan zeggen namens de ge hele Breskense,middenstand te spreken. De heer A. Versprille, secr. van de afd. Breskens der K.N.M.B., sloot de bijeen komst met een dankwoord tot de spre kers en sprak tevens de hoop uit, dat met de N.V. Exploitatie-Mij. „Breskens", die men zojuist had opgericht, de be oogde resultaten zullen kunnen worden bereikt, namelijk het compenseren van een der belangrijkste pijlers van het be staan van Breskens door het verplaat sen van de veerhaven. Biervliet Dodelijk ongeval. Dinsdagmorgen is de 16-jarige Johan Boone uit Oostburg, die sinds korte tijd werkzaam is bij het loondorsbedrijf van de fa. Gebr. Pladdet te Biervliet, met de door hem bestuurde zware Farmfall- tractor, onder de oude zeedijk van de Braakmanpolder, over de kop geslagen, waarbij hij de dood vond. B. had enige minuten voordien de 12-jarige scholiere, Thea Dijk uit Biervliet, op de z.gn. Ha venweg, 2 kilometer daar vandaan, aan gereden. Thea Dijk was op de bewuste morgen met nog een aantal andere meisjes- en jongensscholieren per fiets op weg naar school in Terneu'zen. Half op de z.gn. Havenweg gekomen, kwam hen een tractor met aangekoppelde cultivator tegemoet, welke tamelijk snel reed. De kinderen gingen uiterst rechts van de weg rijden, terwijl ook de tractorchauf- Toen de vrouw vertrokken was, open de hij de kast en keek er in, waarna hij tevreden knikte. Ruimte genoeg voor zijn kleren. Hij maakte de koffer los en begon zijn kleren uit te pakken. Daarna trok hij een ander pak aan en waste zich aan het fonteintje. Tjonge, dat ze in zo'n afgelegen dorp als hier al water leiding hadden De grote kerk sloeg twaalf uur, toen hij beneden kwam, alwaar hij welkom werd geheten door zijn gastheer. „Alles goed thuis?" „Jawel, meneer Rijneveld. Ook nog de hartelijke groeten van vader en moe der." „Dank je. En nog gefeliciteerd, hé? Tjonge, nu ben je meneer, hé? Archi tect. Toe maar. En wat ga je nu doen?" Tonnie ging zitten en stak een siga ret op. „O, eerst eens uitrusten. De laat ste maanden was de studie behoorlijk zwaar, gezwegen nog van het examen. Maar alia, we hebben het gehaald. Ik denk zo in September aan de slag te gaan. Van een paar firma's heb ik al aanbiedingen gehad en die waren wer kelijk niet slecht. Ook van een grote bouwonderneming hier in debuurt. Ik maak me er voorlopig nog niet druk over Eerst eens luieren en niets doen." Rijneveld knikte. „Je hebt nog gelijk. Nou, hier is het rustig en de omgeving is mooi: er zijn bossen en als je enkele kilometers wilt fietsen, kun je ook Verrassend zijn de ruime, wijdvallende mantels met grote kragen en aparte bontgarneringen. Zo uit Parijs zijn de kostuums met ruime jasjes, slanke rug en aangepaste roklengte Deze nieuwe mode vindt U terug, zowel in kleuren als stoffen, in onze uitgebreide herfst- en wintercollectie. met rijke bontgarnering f 89,50 tot f 275,—. met originele persianer gegarneerd f 132,50 tot f 245,—. Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stoptvoor onze zaak feur goed uitweek en met twee wielen in de grasberm ging rijden. Vaart ver minderen deed hij echter niet. Bezorgd over de grote snelheid van de trekker, keken een aantal grotere jongens achter zich, toen de tractor hen gepasseerd was en zagen deze, toen hij het einde van de file genaderd was, weer geheel op de weg komen. De cultivator, die zwemmen in zee." Tonnie lachte een beetje. „Ik weet het nog wel van vroeger, hoewel het al heel wat jaren geleden is, voor ik hier het laatst was." „Ja, dat denk ik ook. Je was toen een jaar of zestien, niet?" „Dat zal wel. Zo precies weet ik dat niet meer. Joke was nog op school." Op dit ogenblik komt de persoon in kwestie de deur in en Tonnie staat op. „Zo, zo," zegt het meisje, licht blozend „dat is dus Tonnie Koenders, niet? Hoe maak je het?" Ze steekt hem haar hand toe. „Uitstekend. Tjonge, je bent een hele dame geworden. Ik zou je bijna niet herkend hebben." Ze lachte. „Kleine kinderen worden groot he? Dat gaat zo in de wereld. 1-Ioe is het thuis?" „Best dank je. Ook nog de hartelijke groeten." Vanuit de keuken klinkt een stem: „Joke, help je even?" „Joe Ze gaat langs de jongeman heen en het is Rijneveld niet ontgaan, dat Tonnie zijn dochter belangstellend heeft gadegeslagen. En dat vindt hij niets bijzonders. De jongelui kennenel- kaar al vanaf hun prille jeugd. „En, hebben vader en moeder nogal schik in Utrecht?" „O ja. De zaak loopt goed. Maar moe der heeft wel eens een keertje heimwee De haardolie I zuinig, met het hoogste rendement geen roet, meer warmte

De Schakel | 1958 | | pagina 1