BOBBE alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen J feuilleton Het geheim van 't Hooge Kwaliteit Creatie Service de jchakel DRUKKERS-UITGEVERS: Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS 13e Jaar zang Nr. 683 Vrijdag 3 okt. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 - GIRO 3S8296 Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering De Raad der gemeente Breskens werk te zich Maandagavond vlot door de raadsagenda heen, waarin een groot aantal belangrijke zaken aan de orde kwamen. Minder vlot ging het, toen bij de rondvraag mevr. Niermans-Gossije de kwestie van het achterpad langs een 4- tal woningen aan de Boulevard ter sprake bracht. Dit pad, een stukje grond ter breedte van enkele meters, werd tot voor een jaar gebruikt door de bewoners van de Boulevard als achter pad, totdat een tweetal bewoners het stukje grond, dat niet als voetpad stond aangemerkt, van de gemeeente huurden Het pad werd voor de andere bewoners afgesloten. Deze namen hiermede geen genoegen en dienden een request in. Zij vroegen hierin aan B. en W. het pad, als het jaar verstreken was, niet op nieuw te verhuren. De burgemeester en de vorige wethouders besloten het voor stel in de raad te brengen, om van het bewuste pad een openbaar voetpad te maken. Dit voorstel moest echter in de nieuwe raad komen en het nieuwe col lege van B. en W. besloot het pad op nieuw te verhuren, weer voor de tijd van een jaar. Mevr. Niermans-Gos sije was het hiermee beslist niet eens en stelde in scherpe bewoordingen de vraag of B. en W. een besluit van de af getreden wethouders zo maar naast zich neer kunnen leggen. Wethouder Zegcrs antwoordde hierop, dat het huidige col lege haar eigen verantwoordelijkheid draagt en van mening is, dat wanneer B. en W. een pad beschikbaar stellen er inderdaad ook een pad moet zijn, waarvoor het college verantwoordelijk is. Nu Rijkswaterstaat achter de Boule vard een kunstduin gaat aanleggen kan t.z.t. door het college van B. en W. bekeken worden of er nog plaats is voor een eventueel achterpad. Nadat mevr. Niermans de gang van zaken rond het achterpad nogmaals uiteengezet had en B. en W. voet bij stuk hielden, vroeg mevr. Niermans de raad B. en W. de bevoegdheid tot het verhuren van gronden te ont nemen en dit weer in handen van de raad te stellen. Hierop repliceerde de voorp., dat het dan wel gezellige verga deringen zullen worden, als de raad zich met de kleine stukjes tuingrond etc. gaat bemoeien. Met klem ontraadde hij een dergelijke stap. Mevr. Niermans vroeg zich vervolgens af, of het wel zin heeft, de vorige wethouders een maand geleden to danken voor het verantwoor- delijk werk dat zij gedaan hadden, als hun besluiten door het nieuwe college zonder meer op zij worden gelegd. De voorz. merkte op, het grootste respect te hebben voor de afgetreden wethouders en hetgeen zij voor de gemeente gepres teerd hebben, doch dat het nieuwe col lege met eigen verantwoordelijkheid de zaken moet bekijken. Als een besluit van het oude college in de raad moet komen, moeten, na de wisseling, de nieuwe functionarissen er achter staan en het kunnen verdedigen. Mevr. Niermans door HENK VAN HEESWIJK. 2. „O, niets. Maar ik moet u teleurstel len. Mijn kussen zijn te duur. Weet u wel, dat ik enkele weken geleden op een liefdadigheidsbazar een kus verkocht heb voor vijftig gulden?" „Wat een geluk, dat ik 'm vanmiddag goedkoper verdiend heb, hè?" Ze schudde haar hoofd en maakte aanstalten om in haar wagentje te gaan. Maar Tonnie bleef rustig bij het portier staan, in afwachting van de zoen. Ze bleef vlak voor hem staan en keek hem nijdig aan. „Als u geen klap in uw gezicht wilt hebben, dan gaat u dadelijk opzij". Hij bleef haar echter lachend aankij ken en zei rustig: „In dat geval zal ik mijn honorarium moeten verdubbelen. Kom, bent u zo bang voor mannen, dat u één van hen - en nog wel iemand die u uit een impasse heeft geholpen, niet durft zoenen?" Ze krulde minachtend haar lippen. „Bang ik ben voor niemand bang. Maar als u bij het portier blijft staan, ga ik er wel aan de andere kant in". En wilde over het geval nog even nadenken en kwam vlak voor het sluiten der vergadering met het voorstel de raad te verzoeken, van het bewuste pad een openbaar voetpad te maken. Wethouder Van der Hooft meende, dat dit tegen het reglement van orde was en verzocht mevr. Niermans haar voor stel tegen de volgende vergadering schriftelijk bij B. en W. in te dienen. Dit muisje zal dus in de volgende ver gadering nog een staartje krijgen. Door dit hele verhaal duurde de rondvraag veel langer dan de behandeling der agendastukken. Nadat enkele ingeko men stukken waren afgewerkt, waar onder de aanbesteding van een 12-tal woningwetwoningen, werd op verzoek van G.S. de woonwagenstandplaats-ver ordening gewijzigd. Het bestuur van de R.K. lagere school vroeg en kreeg mede werking voor de aanschaf van meubilair en leermiddelen tot een bedrag van f 2250,Ook voor het treffen van enige voorzieningen aan het gemeentelijk ver enigingsgebouw, waarin enkele klassen van de R.K. school zijn ondergebracht, werd een bedrag van f 510,uitgetrok ken. De vleeskeuringsverordening werd gewijzigd en aangepast aan de veran derde toestand. De jaarwedde van de opzichter van de Centrale Dienst werd vastgesteld op f 5100,- per jaar met 6 jaarlijkse verhogingen tot een maxi mum van f 6.882,-. Deze normen wor den nog verhoogd met een aantal toe slagen. Een subsidie-aanvrage van de R.K. vlas- sersscholen in Z.-Vl. werd afgewezen. Een zelfde lot onderging een verzoek van de Stichting lager Nijverheidson derwijs in Breda, waar echter de heer J. Carels een aantal vragen over stelde. Hij meende, dat verbetering van de technische vakopleiding door de raad moet worden bevorderd. Het mocht niet baten, want het verzoek werd, nadat wethouder Zegers een toelichting had gegeven, afgewezen. Het Zeeuws consultatiebureau voor Alcoholisme te Middelburg ontvangt een bijdrage van f 75,per jaar. Over de beschuttende werkplaats te Oostburg, waarvan de statuten voor deelneming aan de Stichting in behan deling kwamen, werd een groot aantal vragen gesteld. Uiteindelijk kon de raad zich verenigen met het voorgestelde. Uit de toelichting bleek o.m., dat de raden der verschillende gemeenten de be stuursleden benoemen. Het bestuur heeft deze vertegenwoordigers te accep teren. In winst en verlies zal op gelijke wijze geparticipeerd worden. Thans is het echter zo, dat de werkplaats zich zelf bedruipt, hetgeen slechts mogelijk is, omdat op de lonen een toeslag van 90 pCt. wordt gegeven door het Rijk. Al gemeen juichte men de gedachte, dat het thans een streekwerkplaats wordt, toe. Voor het lagere gemeentepersoneel werd een salarisverhoging ingesteld van 3 pCt. met terugwerkende kracht van 1 April 1958. Deze tijdelijke toeslag kon worden verleend, daar de raad gelijk tijdig besloot vóór 1 Januari 1961 over te gaan tot de invoering van een werkclas- sificatie. Nadat deze punten afgehan deld waren gaf de voorz. een uiteenzet ting over de gang van zaken rond de Welvaartsstichting. Indertijd besloot de raad hieraan haar medewerking te ver lenen, zulks op verzoek van de heer Van der Hooft. Nadat de veerhaven en daar mee het drukke verkeer uit de gemeente was verdwenen, was men algemeen van mening, dat er iets gedaan diende te worden om de gemeente aan een nieuwe bestaansbron te helpen. Een Welvaarts stichting, waarbij vooral werd gedacht aan de exploitatie van het badst~and en de bevordering van het toerisme, leek de aangewezen weg. Uit ingewonnen in formaties is echter gebleken, dat de stichtingsvorm geheel onder „curatele" zou komen van G.S. Een N.V.-vorm, waarin gemeente en particulieren sa menwerken, zou meer effect afwerpen. De besluiten zouden vlotter genomen en uitgevoerd kunnen worden, terwijl de N.V. - over een kapitaal zou beschikken, daar er aandeelhouders zijn. Nadat over dit alles uitvoerig was gesproken, vroeg de voorz. de raad een principebesluit te nemen, waarin men het eens is met deze gang van zaken. T.z.t. zullen de ont- werp-statuten de raad en de deelnemers aan de N.V. aangeboden worden ter goedkeuring. De heer Carels vond dat een principebesluit wat ver ging. Mocht de raad, wanneer de statuten er zijn, er niets voor voelen, dan zit men vast aan het principebesluit. Het draaide er op uit, dat B. en W. gemachtigd werden in de geplande richting verder te wer ken, zonder dat men zich helemaal ge bonden achtte. B. en W. gingen hier mede accoord. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Carels aandacht voor de stinksloot bij de Boulevard. B. en W. zullen op korte termijn bekijken wat er aan te doen is. Een trap bij de veer haven, een plan van mevr. Niermans, zal ook bekeken worden, terwijl werd toegezegd dat B. en W. in de volgende raadsvergadering voorstellen in zullen dienen voor het venten bij de veerboot. De heer De Boer had met vreugde ge lezen over het plan, Zeeland tot ontwik kelingsgebied te verklaren. Hii infor meerde of hier al iets naders van be kend zou zijn. Dit plan, dat staat in de toelichting op de industrialisatienota, is bij G.S. in studie, aldus de voorz. Het zou voor Breskens een prachtige moge lijkheid zijn om nieuwe industrie aan te trekken. De voorz. hoopte, dat Breskens deze kans geboden zal worden. De raad stemde hiermede van ganser harte in. Oostburg Raadsvergadering De Raad der gemeente Oostburg was Woensdagavond in openbare zitting bij eengeroepen. Direct na de opening der openbare vergadering ging de raad, op voorstel van de voorzitter, over in be sloten zitting, waarin ir. 't Hooft de stedebouwkundige der gemeente en ir. van den Berg van Rijkswaterstaat te Terneuzen een uiteenzetting gaven over de stand van zaken betreffende de rondweg voor het snelverkeer buiten de kom der gemeente Oostburg. In de ruim een uur later heropende openb. vergadering werden geen mede delingen gedaan van deze bespreking. Onder de ingek. stukken en medede lingen was o.m. een schrijven van de heer F. A. Kolijn, waarin deze bedankt als lid van de raad. Zoals bekend kreeg Elegante modellen brengen wij U in onze najaars- en wintercollectie in uitslui tend goede kwaliteiten. Mantels, met en zonder bontgarnering van f 89,50 tot f 275,-. Wintercostuum (in tweed of glacé), rijk gegarneerd met persianer, van f 132,50 tot f 225,—. Wij ontvingen zojuist een geheel nieuwe collectie suède jasjes in de nieuwe kleuren en modellen, uitsluitend le soort suède van f 149,- tot f 195,-. Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak is. En de bakkerswinkel is misschien wel dhr. Kolijn van het bestuur van het Waterschap Het Vrije van Sluis geen toestemming om zitting te nemen in de raad van Oostburg. Als zijn opvolger werd benoemd verklaard de heer J. Ha melink. Het gemeentebestuur van Waterland kerkje richtte een schrijven aan G.S., waarvan een afschrift werd gezonden aan Oostburg, waarin er op wordt ge wezen dat de gemeente Oostburg in ge breke blijft bij het onderhoud van de weg WaterlandkerkjeOostburg, die wel bar slecht is en het ontbreken van een rijwielpad hierlangs. De heer A. Hoolhorst vroeg en ver kreeg op zijn verzoek eervol ontslag als rector van het Koningin Wilhelmina Lyceum. Dit in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. De V.V.V. vroeg een bijdrage uit de ge meentekas voor de reclame, welke is aangebracht in de coupé's van de Ned. spoorwegen. Dit verzoek werd afgewezen doch bij de behandeling der nieuwe be groting kan de vereniging voor algeme ne doeleinden een nieuw verzoek indie nen. Het salaris van de gemeenteopzich- lijk een "bakker, die tevens kruidenier de mooiste zaak van het dorp. Rijneveld heeft indertijd de zaak van zijn vader overgenomen en toen hij alleenheerser werd en het saldo op zijn girorekening nakeek, besloot hij de bakens te verzet ten. Hij ging praten met zijn vroegere kameraad, de timmerman en aanne mer Bakker en deze kwam een poosje later met een verbouwingsplan, dat Rij neveld wel kon bekoren. Er werd een houten noodwinkeltje gebouwd en daar in troonde voorlopig moeder Els achter weegschaal en stopflessen met zuurtjes. Onderwijl haalde Bakker de oude pui naar beneden en de dorpelingen zagen dagelijks, dat Rijneveld grootse plannen had. Misschien wel een tikkie te groots voor een dorp als Wilschoten. Maar Rijneveld bakte voor dag en dauw de nodige witte- en bruine broodjes, samen met zijn knecht en als dat klaar was en de knecht met de bakfiets de boer op was, liep Rijneveld naar voren en keek naar de vorderingen van de tim merlieden en de metselaars. Zo ontstond een moderne winkel in het ietwat slaperige Wilschoten en op de Zaterdagmiddag, dat Riineveld zijn verbouwde en naar de eisen des tijds ingerichte bakkerij en kruidenierswinkel heropende, moesten de ingezetenen van Wilschoten toegeven, dat Bakker en zijn knechts er maar iets merakels moois van gemaakt hadden. De mooie de daad bij het woord voegend, liep ze om de wagen heen, opende het portier en stapte in. Hij begreep dat ze niet van plan was hem een zoen te geven. Zouden de meisjes in deze contreien zó serieus zijn? „Niet erg aardig, hè, om mij mijn loon te onthouden". Ze keek hem aan, haar slanke han den op het stuur rustend. Toen kwam er een zweem van glimlach op haar ge zicht. „Hoe lang blijft u hier met va- cantie?" „O, een week of zes". Ze startte en de motor sloeg aan. „Dan zult u me nog wel eens ontmoe ten. Schrijf het maar op de rekening. Ik betaal te zijner tijd wel eens". „Ja, maar als u niet contant betaalt, komt er rente bij". „Wel, die neem ik dan op de koop toe. Cheerio!" „Ho eens even, ik weet niet eens wie u bent". „U kunt het nummer van mijn wa gen noteren. Maar als u in het dorp vertelt, dat u mij hebt ontmoet - een jongedame in een lange pantalon, ge zeten in een nieuwe, blauwe sportwa gen - dan zult u verder wel met mijn identiteit bekend worden gemaakt. Mis schien dat u zich dan ten aanzien van uw honorarium nog wel eens bedenkt. Tot ziens, meneer de redder". En voor de verblufte Tonnie zich realiseerde wat er gebeurde, had ze al ingeschakeld en was ze vertrokken. In de bocht keek ze nog even achterom en stak een hand uit ten groet. Hij beant woordde die groet en bleef het wagentje nazien tot hij uit het gezicht verdwe nen was. „Een aardig grietje," zei hij tot zich zelf, terwijl hij zijn fiets pakte en weer opstapte. „Werkelijk een raspaardje. En dat in deze gribus HOOFDSTUK II. Een meisje met kastanjebruin haar. Wilschoten was een van die vele klei ne dorpjes, die ons land in alle uithoe ken rijk is. Ongeveer in het midden een oude kerk met een prachtige toren en daar omheen gegroepeerd oude en heel oude huisjes en huizen. Statige heren huizen, waarin rentenierende boeren hun laatste levensjaren slijten, maar ook lage arbeiderswoningenEnkele winkels, waarin zo ongeveer van alles te koop is. En schuin tegenover de kerk een landelijk cafétje, dat de wijdse naam van „Hotel" draagt. Ergens op het dorpsplein een smederij, waar men nog steeds paarden beslaat, maar daar naast ook landbouwtractoren repareert en in een andere uithoek van het plein de school. Want een dorp zonder min stens één school is welhaast ondenk baar. Onder de winkeliers treft men natuur-

De Schakel | 1958 | | pagina 1