BOBBE ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Onze nieuwe feuilleton Hanneke's verleden D.oa'i YiU een fte^aefe aan $aak te foenyen MANTELS KOSTUUMS de jchakel /je Jaar%an% - Nr. 681 Vrijdag 19 sept. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F- SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 1Q - BRESKENS - TEL. - GiRO 3a8296 HET GEHEIM VAN 't HOOGE. Tonnie Koenders, een pas afgestu deerde architect uit Utrecht, komt in Wilschoten, een dorp in het noordelijke deel van Groningen, zijn vacantie door brengen. Daar zijn allereerst bakker Rijneveld, zijn 'vrouw, zijn dochter Joke en zijn zoon Kees, allen oude kennissen van Tonnie en zijn ouders. Daar is het landgoed ,,'t Hooge" met zijn bewoners, de heer en mevrouw Rosmalen en hun enige dochter Ineke, die door de dorpe lingen „de juffer" wordt genoemd. Maar er gebeuren ietwat wonder lijke dingen in Wilschoten. Eigenlijk meer in het bijzonder op en om ,,'t Hoo ge". De dorpelingen zelf hebben er blijk baar geen erg in, maar Tonnie is een scherpe opmerker en na enkele dagen reeds komt hij tot de conclusie, dat het maar een geheimzinnige boel is rond „'t Hooge" en haar „juffer". Tonnie maakt kennis met haar en maakt af spraken. Maar de juffer komt haar af spraken niet na. Bovendien ontdekt hij ook, dat ze behoorlijk kan liegen. Of liever gezegd: onbehoorlijk. Tonnie wordt argwanend en tegen wil en dank wordt ook Joke Rijneveld min of meer in de mysteries betrokken. Wat gebeuren er voor wonderlijke en raadselachtige dingen op ,,'t Hooge?" Tonnie wil er het zijne van hebben er. hij gaat zover, dat hij de sympathie van Joke Rijneveld, die hem wel mag, dreigt te verspelen. Wat er precies aan de hand is, gaan we natuurlijk niet verklappen, maar Henk van Heeswij k heeft in dit spannende en boeiende verhaal, dat na tuurlijk ook een happy ending heeft, op logische wijze een actueel gegeven verwerkt, waarover de dagbladen heel wat geschreven hebben. U zult ongetwijfeld met nieuwsgierig heid ieder vervolg van dit feuilleton te gemoet zien; de juffer van ,,'t Hooge", de sfinx van Wilschoten, blijkt met haar vader en moeder niemand anders te zijn dan Nee, ook dat vertellen we niet. U zult het in de komende vervolgen zelf kunnen ontdekken, want volgende week vangen we met dit uiterst boeiende ver haal aan in ons blad en we voorspellen U veel genoegen! De Uitgever. Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand Augustus 1958. GEBOREN: 1, Annemart, d. van T. H. Janssen en van M. M. E. Matthes, wo nende te Oostburg; 1, Ronald Leonard zn. van T. J. Martens en van L. M. Die- rick, wonende te Hoofdplaat; 2, Arie Adriaan, zn. van R. M. Beeke en van C. J. Niemandsverdriet, wonende te Schoon- dijke; 5, Magdalena, d. van P. J. Sala- kory en van N. Ririhena, wonende te Aardenburg; 5, Carolina Magdalena Paula Celina, d. van O. J. Naeyaert en van M. L. J. Blondeel, wonende te Aar denburg; 8, Geertruida Hendrika, d. van A. P. Merrelaar en van A. W. D. van Fiorestein, wonende te Oostburg; 9, Cor- rie Gennaine Maria, d. van L. L. van Parijs en van D. C. De Causmaecker, wonende te Aardenburg; 8, Engelbertus Feuilleton door JOKE DE VALK (Slot) „Nee!" schreeuwt hij het uit. „Dat is een leugen!" „Ja, Jan, Hanneke draagt jouw kind onder haar hart. En als alles goed gaat, zal ze voor het eind van de eerste maand van het nieuwe jaar moeder zijn. Moe der van jullie beider kind. Zeg me, Jan, durf je nu nog Hanneke alleen te laten? Of wil je nu ook mens zijn en haar weer liefhebben, zoals je haar vroeger lief had? En haar terugbrengen in dit huis, waar haar plaats is en altijd zal blij ven?" Langzaam zakt hij weer terug in de fauteuil en steunt zijn hoofd op de han den „Ik kan dit niet ineens verwerken," zegt hij zachter, „dit heb ik niet gewe ten dit maakt alles zo heel anders". ..Bij ons, in Delft, op de grote logeer kamer, Jan, wacht een vrouw op jou. Die vrouw kan je niet missen, a1 hertT' ze het me niet met zoveel woorden ge zegd, maar die vrouw kijkt verlangend uit naar de deur, in de hoop, dat die Abraham, zn. van E. J. Simpelaar en van A. L. van Witsen, wonende te Oost burg; 20, Franciscus Eduardus Charles, zn. van C. Ghijs en van M. M. van den Hemel, wonende te Oostburg; 24, Ccen Dignus, zn. van C. Fourdraine en van C. E. den Beer, wonende te Oostburg; 28, Johanna Catharina Maria, d. van A. J. Theuns en van C. M. van Groesen, wonende te Oostburg; 28, Mariene Ge- rarda Désiré, d. van A. A. Breijaert en van M. M. Lampo, wonende te Aarden burg; 28, Maatje Maria Magdalena, d. van H. Pallada en van M. A. Zwemer, wonende te Oostburg; 29, Franciscus Elodie Eduardus Maria, d. van E. P. Verschorre en van D. I. Kaas, wonende te Breskens. HUWELIJKEN: 14, Augustus Leonardus van Pamelen, 64 j., wonende te Groede en Renilde Marie Hinneman, 59 j., wo nende te Oostburg. OVERLEDEN: 8, Willem Almekinders, 95 j., wonende te Oostburg; 10, Leonie Marie Verwulst, 78 j., echtgenote van Camille de Paepe, wonende te Oosc- burg; 21, Adriana de Ridder, 87 j., wo nende te Oostburg; 24, Daniël Smoor, 95 j., wonende te Sluis; 24, Maatje Ver- merris, 71 j., weduwe van J. Boone, wo nende te Oostburg; 28, Johanna Suzan- na Jansen, 62 j., achtereenvolgens ge huwd geweest met J. J. Triou en met J. Neele, wonende te Groede; 28, Leonar dus Eduardus de Martelaere, 82 j., wo nende te Groede. Plaatselijk Nieuws Schoondljke West Z.-Vl. ploeg wedstrijd. Door de Vereniging van Oud-leerlin gen van de Rijks Middelbare Landbouw school werd in nauwe samenwerking met de diverse voorlichtings-instanties ook nu weer de wedstrijden om het ploeg- kampioenschap West Z.-Vl. georgani seerd. De diverse landbouworganisaties namelijk N.C.B., C.B.T.B., L.J.G., R.K.J. B., Z.L.M., C.J.B.T.N. en de A.N.A.B. had den de kampioenen uit hun kringen afgevaardigd om in een sportieve strijd een gooi te doen naar het kampioen schap West Z.-Vl. 1958. Wij zeiden een gooi te doen, net alsof er een dosis ge luk bij te pas zou moeten komen om winnaar te kunnen worden. Niets is minder waar, immers het is de volledige beheersing van de ploegtechniek en de grondige kennis van de tractor, waar aan de ploeg is gekoppeld, waar het op aankomt. Zo stonden dan Zaterdagmiddag rond 2 uur de 9 kampioenen opgesteld op een groot perceel bouwland met klaver groenbemesting, gelegen ten noorden van de Rijks Middelbare Landbouw school aan de Dr. Hiuizingastraat. Als men weet, dat het vlasland was en dat Schoondijke minder gezegend is geweest met de op vele andere plaatsen zo over vloedige regens, kan men zich een denk beeld vormen van de harde vloer die de ploegers moesten opentrekken. Het gaat nu eenmaal zo bij dergelijke wedstrij den: het ene jaar is het eigenlijk te nat om te kunnen ploegen, dit jaar was het feitelijk te droog. Deze dingen kan men eenmaal zal opengaan om jou binnen te laten. Wil je nu nog scheiden, Jan?" „Laat me Josien, ik moet dit eerst ver werken. Ik Ruw schudt ze hem bij de schouders. „Wees nu ook een kerel en neem een be sluit. Haal je wagen uit de garage en rijd naar Delft. Naar je vrouw, die bij jou hoort. En als ze over een paar da gen weer opgeknapt is, breng je haar opnieuw in je huis om samen het heer lijke ogenblik af te wachten, dat jullie vader en moeder zullen worden. Doe je het, Jan?" Hij loost een zware zucht en dan staat hij resoluut op. „Je hebt het gewonnen, Josien. Ik ga met je mee. Naar mijn Hanneke". Er breekt iets in Josien en impulsief grijpt ze met beide handen zijn hoofd en drukt een kus op zijn wang. „Ik wist het, Jan, dat ik me in jou niet zou ver gissen". 0 Op de grote logeerkamer brandt slechts één schemerlamp. In het bed ligt Han neke en naast haar zit Grobbe. Uren zit hij daar al en al die tijd hebben ze sa men gepraat. Opnieuw heeft Hanneke haar levensgeschiedenis verteld en Grobbe heeft alleen maar geluisterd. Een diep medelijden is in hem boven ge komen. En als ze alles verteld heeft, wat er te vertellen was, zegt ze tenslot- niet voorkomen, omdat de datum be paald is en men de omstandigheden op die dag moet aanvaarden zoals ze zijn. Elke mededinger had tot opdracht een bepaald afgebakend perceel ter grootte van 21 are om te leggen. In eer ste instantie werd de aanleg beoordeeld of deze gelijkmatig van diepte was en wat ook heel belangrijk was of deze voor kaarsrecht getrokken was. Toen werd de vlag weer gehesen ten teken, dat de ploegers weer verder konden gaan. Na een 8-tal ommegangen werd weer ge stopt om het gepresteerde werk door de jury te kunnen laten beoordelen. Zo werd de diepte der voren gemeten, de rechtlijnigheid der voren gecontroleerd, of het stuk regelmatig was geploegd en wat ook heel belangrijk was, of dè groenbemesting goed was ondergewerkt. Bij diverse candidaten, die vanwege de harde grond niet diep genoeg konden ploegen, bleek de groenbemesting een struikelblok te zijn. Toen kregen de ploegers opdracht hun percelen af te ploegen, welke bezigheid door de jury nauwkeurig werd gevolgd. Voor en tijdens de wedstrijden, even als daarna, werd door de fa. H. Engle- bert N.V. te Voorschoten gedemon streerd met de Farmall I.H. trekker, welke uitgerust is met de Fast-Hitch in stallatie, een systeem, waarbij het aan- en afkoppelen van de landbouwmachi nes in een wip door de bestuurder kan geschieden, zonder dat hij zelfs zijn plaats verlaat. Ook werd gedemonstreerd met de Stockland centrifugaal zaaima- chine, met welke demonstratie Schoon dijke de Nederlandse primeur heeft ge kregen, althans in het openbaar. Op 26 Juni werd deze zaaimachine in de werk tuigenhal van het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie gede monstreerd. Het is een z.g. halfgedragen type, d.w.z. dat de machine aan de hy draulische hefinrichting van de trekker is bevestigd, maar tijdens het zaaien op twee steun wielen loopt. De zaaimachine is voorzien van een centraal verdeel- en toevoerorgaan, waardoor alle zaaipijpen worden gevoed. De ronde voorraadbak heeft een inhoud van 200 1. Al met al bleek op de demonstratie overduidelijk, dat de techniek op het gebied vanland- bouwtractoren en -machines een hoge graad van perfectie heeft bereikt, waar door het mogelijk is bij een heel een voudige bediening en een minimum aan tijdverlies een maximale prestatie te leveren. Rond deze ploegwedstrijd en de de monstraties had de V.V.V. Schoondijke voor een zekere muzikale omlijsting ge zorgd. De Oostburgse drumband kwam met slaande trom in marstempo naar het terrein om de deelnemers aan "net ploegkampioenschap af te halen.Met de band voorop trokken zij met hun trek kers en ploegen in een lange rij naar de Brink, om in hotel „De Zwaan" de uit slag van het kampioenschap 1958 te kunnen vernemen. Hier sprak de voor zitter van de Ver. van Oud-leerlingen der Rijks Middelbare Landbouwschool Schoondijke, de heer E. Calon uit Hoofd plaat, de vele aanwezigen toe en heette hen allen welkom. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot allen, die op enigerlei wijze hebben meegewerkt aan de totstandkoming en de organisa- te: „Wees blij, Flip, dat je niet met mij, maar met Josien trouwde. Anders zou jij waarschijnlijk al die narigheid heb ben moeten doormaken. Al dat leed, dat ik Jan nu heb aangedaan". Grobbe schudt zijn hoofd en kijkt haar vriendelijk aan. „Dat zou voor mij geen verschil gemaakt hebben, Hanne ke. Je zou me even lief, nee, misschien nog veel liever geweest zijn. Als Jo sien in jou plaats had gestaan zou ik alles doen om het leed te vergeten en ik zou haar nog meer liefhebben dan ik nu doe". „Ben je volmaakt gelukkig, Flip, met Josien?" „Zo gelukkig als een man met een schat van een vrouw maar zijn kan, Hanneke. En als ons te zijner tijd ook de kinderzegen mocht ten deel vallen, dan zullen we niets meer te wensen heb ben". „Ik hoop het van harte voor jullie, Flip". „Dank ie, Hanneke". Het is bijna middernacht, als de twee mensen in de slaapkamer geluiden ho ren. Er stopt buiten een auto en een sleutel wordt in het slot gestoken. Met een staat Grobbe op. „Ik zal even gaan kijken, Hanneke. Blijf rustig, alles zal in orde komen". Dan verlaat hij de slaapkamer en loopt naar de trap. Daar beneden staan U kunt de mode vóór zijn Wij tonen U nu reeds de nieuw ste Franse en Italiaanse en waarvan de kleuren en stoffen verrassend nieuw zijn. Uitsluitend goede kwaliteiten, in prijzen van f 89,50 tot f 275,— Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein 6topt voor onze zaak tie van het kampioenschap ploegen. Hulde bracht hij aan de jury, die hun vrije Zaterdagmiddag opofferden om in Schoondijke uren achtereen in touw te zijn, waarmee de heren jury-leden be wezen hebben, grote belangstelling te hebben voor de W. Z.-Vl. landbouw. Tot slot verzocht spr. aan burgemeester F. A. van Rose velt of hij zo vriendelijk wilde zijn de prijzen uit te reiken, aan welk verzoek burgemeester van Rose- velt gaarne voldeed. Hij overhandigde hierop met een toepasselijk woord de behaalde prijzen en feliciteerde ieder persoonlijk met de behaalde resultaten- De uitslag was: le prijs: Wisselbeker. Beschikbaar ge steld door de Ver. v. Oud-leerlingen der Rijks Middelbare Landbouwschoo! te Schoondijke. Draagbare radio. Be schikbaar gesteld door de N.V. Shell Nederland. Gewonnen door M. Quaak, IJzendijke, vertegenwoordiger van de C.J.B.T.B. (Ferguson trekker met aangebouwde 2-schaar Fergusonploeg) 2e prijs: Ierse drinkkelk. Beschikbaar gesteld door J. Sturm, Veedol, IJzen dijke. Stel ringsleutels. Beschikbaar gesteld door J. Aers, Esso, Oostburg. Gewonnen door H. Goethals, Water landkerkje, vertegenwoordiger van de R.K.J.B. (Ford trekker met 2-schaar getrokken Mc. Cormick ploeg). 3e prijs: Beker. Beschikbaar gesteld door C.A.V. Breskens. Steeksleutels. Beschikbaar gesteld door C. Vermeu len, Oostburg. zijn vrouw en advocaat Dubois. Lang zaam loopt hij naar beneden en de man nen drukken elkander de hand. „Jouw vrouw heeft me de ogen geopend, Flip," zegt Dubois op ernstige toon. „Wees zui nig op Josien, jongen, ze heeft een hart van goud". Josien is verlegen onder die lof en ze geeft Dubois een por in zijn rug. „Ga nu, Jan. Ze ligt boven. Ga de eerste deur links maar in. En wees lief voor haar, Jan". Als Dubois zijn jas op de kapstok heeft gehangen, gaat hij de trap op, lang zaam, tree voor tree. Grobbe en zijn vrouw staan naast elkaar en zonder dat ze er erg in hebben, slaan hun armen om elkaar heen. Zwijgend zien jze de man naar boven gaan. Ze zien, hoe hij even aarzelend bij de deur blijft staan. Even klopt hij aan, alsof hij niet goed durft. Een vrouwenstem zegt zacht: „Ja", maar beneden horen ze het ook. Dan draait Dubois de deurknop om en opent de deur, waarna hij binnengaat. Beneden horen ze de juichkreet: „Jan!" Even later gevolgd door: „Hanneke!" En dan is boven alles stil, ondanks het feit, dat de deur op een kier blijft staan. Beneden kijken twee mensen elkaar aan en dan snikt Josien het uit aan de borst van haar man: „Flip, wat fijn, dat het weer goed gekomen is tussen die twee o, ik ben zo gelukkig nu is er

De Schakel | 1958 | | pagina 1