Hijmttailel VAN MEENEN, Wens. Gazelle-, Raleisli-, Magneet-, Union rijwielen. H.S.U.-, Berini bramlietsen, enz. v7~d" Vulpen B. 1.80 m.; 2. H. Calon, R.K.J.B. 1.65 m.; 3. W. den Hamer, L.J.G. 1.65 m. Verspringen: 1. W. den Hamer, L.J.G. 5.37 m.; 2. J. Haak L.J.G.; 3. H. Calon. Burgemeester A. P. Kostense reikte de prijzen uit, waarbij de winnaars der series een herinneringsmedaille ontvin gen. 's Middags trok voor de 2e maal de grote historische optocht, waaraan 160 personen deelnamen, door Biervliet. On telbaar waren de mensen, die uren lang op het uittrekken van deze stoet ston den te wachten. De stoet werd geopend door de heraut van Zeeland. Hier achter kwam de klaroenblazer van Biervliet, op de voet gevolgd door de banierdra ger met de Nederlandse vlag. Allen wa ren in de historische costuums gesto ken, welke met zorg door de drie regis seurs der stoet, mevr. Hoevenagel-Lie- bers, de heren L. M. de Die en M Francke, bijeen waren gezocht en wer den verzorgd door het costuumhuis Erato van de firma v. d. Lijke uit Leiden De eerste groep, gekleed in costuums van de 12e eeuw, stelde de intocht voor van graaf Philips van den Elzas met schepenen uit Gent, die tolvrijheid aan Biervliet bracht. De tweede groep werd gevormd door graaf Boudewijn, de keizer van Constan- tinopel, die met zijn kruisridders in 12,04 in Biervliet zijn intocht maakte en als overwinningstrophee de eerste ba nier van Vlaanderen op de muren van het belegerde Constantinopel plaatste, de windvaan in de vorm van een draak meevoerende. Het is deze draak, welke zich thans in het Gentse Belfort be vindt en waar enkele ondernemende Biervlieters voor deze feestelijkheden het oog op hadden laten vallen. Het bleek echter onuitvoerbaar om de draak op Gent te gaan heroveren. Ondertussen naderde alweer de derde groep, waarin graaf Floris de Vijfde naar Biervliet werd gelokt en aldaar gevan gen werd gezet. De vierde groep stelde Jacob van Ar- tevelde voor, de opperhoofdman van Gent, die met zijn witkappen de naar Biervliet uitgeweken Frans gezinde Le- liaerts verdrijft. Zijn standbeeld staat te Gent. De 5e groep, welke zich aandiende was de groep van Jacoba van Beieren, die zich te Biervliet in 1417 verloofde met haar neef Jan hertog van Brabant en Limburg. Ook in deze groep waren prachtige costuums te bewonderen, ter wijl de lieftallige Jacoba van Beieren schrijlings gezeten op haar paard, aller harten veroverde. In de 6e groep, waarin Keizer Karei de Vijfde Biervliet bezocht met zijn beide zusters Eleonora, Koningin van Frankrijk en Maria, Koningin van Por tugal. Volgens de historie bezochten zij toendertijd het graf van Willem Beu- kelsz. De stoet werd gesloten door een groep Watergeuzen, o.l.v. Louis Boizot. Biervliet's drumband marcheerde voor op, terwijl er tussen de stoet geen mu ziek was. Het geheel trok een enorme mensen massa naar Biervliet, die mede door de gezellige versiering en de feestelijke marsmuziek van Temeuzen's, Hoofd- plaat's en Biervliet's muziekgezelschap pen, nog lang in Biervliet bleven om te genieten van de vele feetselijkheden. Ook voor de jeugd was de koek nop niet op. Achter de muziekvereniging van Temeuzen trok een bonte stoet vrolijk dansend en onherkenbaar vermomd uit voor de jeugdmaskerade. Naast de rat ten en muisjes, dansten een ganzen hoedster, een maharadja en bloemen meisjes, vissers vrouwtjes, boerinnetjes, balletmeisjes en bloemenvrouwtjes vro lijk met de talrijke cowboys. Ditzelfde kwamen we later op de avond tegen bij de maskerade voor de ouderen. Achtereenvolgens concerteerden Ter- neuzen's en Hoof dpi aat's muziekvereni ging op de Markt, terwijl nog diverse rondwandelingen werden gemaakt. Tot laat in de avond heerste er een feestelijke drukte in het dorp, die nog werd verhoogd door de fraaie inmiddels, ontstoken feestverlichting. Jammer, dat in de nacht van Zater dag op Zondag enkele vandalen zich vergrepen aan de feestversiering en een en ander uittrokken en vertrapten. In Biervliet heeft men intussen de smaak van het feesten te pakken ge- kige maanden hebt doorleefd, van je stoten? Wat God samengevoegd heeft, Jan, zal de mens niet scheiden. Dat heb ik je wel eens tegen een cliënt horen zeggen. Hoe is het nu met advocaat Du bois? Hoor wel naar mijn woorden, maar zie niet naar mijn daden? Kun je Han- neke aan haar lot overlaten?" Josien spreekt langzamerhand met ver heffing van stem en alsof ze haar stem nog meer kracht wil bijzetten, drukt ze de sigaret uit in het asbakje voor zich en staat op. Ze doet een paar passen naar de man en dan zegt ze nog eens: ..Durf je het aan, Hanneke, die al zoveel leed in haar leven heeft moeten door maken. ook nog weg te sturen? Voor goed? Nog meer leed op haar schouders stapelen? Durf je het aan. Jan Dubois, om van de vrouw, die misschien over twee maanden de moeder van je kind zal zijn. te scheiden?" Bij die woorden springt de advocaat woest op. Alle kleur is uit zijn gezicht, verdwenen en met vlammende blik staat hij voor de vrouw, die echter geen vrees toont. (Slot volgt). kregen. Men hoopt dat uit de gemeente zelf het initiatief genomen wordt om van dit feest een jaarlijks terugkerend festijn te maken, waarin Willem Beu- kelsz. en de haring centraal gesteld worden. Veel bewondering is er voor de orga nisatoren van het feest, die met veler soontane medewerking alles op rolletjes deden verlopen. Ook voor de mannen der Rijkspolitie, die de gehele dag in touw waren en het verkeer perfect re gelden, alle lof. Biervliet Kermiscourse op de Kapitale Dam. Tijdens de najaarskermis op de Kapi tale Dam, werd een kermiscourse voor nieuwelingen gehouden, waarvoor ruim 60 deelnemers zich hadden aangemeld. Het wat ongelukkige parcours, waar in een gevaarlijke draai in een grindweg lag, eiste nogal wat valpartijen en slachtoffers, waardoor het rennerscoi'ps nogal wat uitgedund werd. De uitslag was na een feite strijd, waarin de sprint moest beslissen, als volgt: 1. W. Schulling, Den Haag; 2. B. de Vos, Dinteloord; 3. A. van Overbeke, Souburg; 4. B. Wieles, Terneuzen; 5. P. Hermus, Berkel; 6. A. van Haren, Put- tershoek: 7. C. Dullemans, Beverwijk' 8. B. de Reus, Velzen; 9. L. v. Dongen, Made; 10. J. G. Polak, Willemstad; 11. J. Jochems, Rijsbergen; 12. A. Heijen. Steenbergen; 13. J. v. Kloot, Zundert; 14. D. Heeren, St. Willebrord. Paard op hol. Maandagmorgen stond een paard, dat eigendom is van de gemeente Biervliet, voor de school geduldig te wachten tot de wagen gelost was. Terwijl de ge meentewerklieden met hun vracht bin nen waren sloeg het beest door onbe kende oorzaak op hol, de wagen achter zich aan slepend. Een gelukkig toeval was dat er juist op dat moment geen kinderen op straat waren. Door de Gentsestraat, waar ra kelings langs verschillende objecten werd gemanoevreerd. en de Beukels- straat kwam het paard met een enorme vaart de Noordstraat ingedenderd, waar de feestverlichting het moest ontgelden. De wagen botste tegen een paal die fi naal doorbrak. Een 70-tal lampjes sneu velden, alsmede een 30-tal fittingen. Via de markt, waar het paard ook dwars overheen vloog, kwam het dier bij de uitvalsweg. Gelukkig koos hij toen als volgend object zijn eigen weide uit, waar het dier tot stilstand kwam. Het hollende paard bracht in Bier vliet een hele consternatie teweeg, doch niemand bekwam persoonlijk letsel. Uitslag schieting. Te Biervliet werd op de Kapitale Dam waar het kermis was. nog eens nage- feest. Voor de schieting was veel be langstelling. De uitslag was: Hoogvogel: Aug. Provoost, Biervliet. Ie zijvogel: L. Bral, Bouchaute (B.). 2e zijvogel: Cl. du Pree, Biervliet. Beker P. Doens. Ie extra-prijsvogel G Thomaes. Hoofdplaat. Aantal schutters 48. Oriëntatierit voor fietsen en brom fietsen. In het kader der Beukelsz.-feesten werd Zondagmiddag te Biervliet een oriëntatierit georganiseerd, waarvoor de belangstelling groot was. Het eindpunt was het Beukelsz.-monument op de markt, doch voordat dit bereikt werd moesten heel wat hindemissen over wonnen worden. Listig waren de diverse valletjes opgezet en argeloos tippelden of beter fietsten velen er in. De uitslag van de rit voor fietsers over 21 km. was: 1. Mej. Rita Boerjan, Biervliet 106 straf punten; 2. Termont. Appeltferre CB.)3. mej. S. de Vos, Sasput: 4. B. Toe^seint, Schoondijke: 5. G. de Badts, Schoondijke: 6. F. Delnad, Schoondijke' 7. J. Simonse, IJzendijke; 8. J. Venbrucx, TJzendijke: 9. mei. G. de Wever, Schoon dijke; 10. Th. Verdeghem, IJzendijke. Gestart 39 deelnemers. Uitslag bromfietsenrit: 1. A. Schijve, Zuid^ande: 2. A. Luteijn, Oostburg; 3. Giliam, IJzendijke; 4. B. Bruageman. Oostburg: 5. C. Ocké, Hoofdplaat; 6. J. Oomelis, Biervliet: 7. R. Dees. IJzendij ke: 8. R. Meulblok. Oostburg: 9. P. Haartsen, Waterlandkerkje: 10. F. Dhaenens, Oostburg. Gestart 20 deel nemers. Breskens Concert door muziekcorps Rijkspolitie. Zaterdag 20 Sept. a.s. zal het muziek corps der Rijkspolitie op hun terugweg van de Expo te Brussel ook Breskens met een bezoek vereren. Het corps hoopt te 16.15 uur te Bres kens aan te komen, waarna zij een korte mars door de gemeente maken. Hierna volgt een concert op het Oranjeplein. Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Maandag avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Eekhout. D^ze vergadering was voorna melijk belegd om te voorzien in de wet houdersvacature, welke in de vorige ver gadering niet vervuld werd. Na het ope ningswoord door de voorzitter, stelde de voorzitter de beëdiging van het raadslid, A. J. de Baare, aan de orde. daar deze niet aanwezig was op de vo rige vergadering. De heer De Baare legde in handen van de burgemeester de ambts- en zuiveringseed af. De notulen der vergadering van 25 Augustus werden ongewijzigd vastgesteld. Van het bestuur der R.K. lagere school was een verzoek ontvangen de beschikking te mogen krijgen over de benodigde gelden voor de aanschaffing van meubilair en leer middelen. Op voorstel van B. en W. stel de de raad dit verzoek in handen van het college. Voorts deed de voorz. de me dedeling, van de heer W. C. van der Hooft bericht te hebben ontvangen, ^at hij zijn benoeming tot wethouder aan neemt. Hierna stelde de voorz. de wet houdersbenoeming aan de orde. De heer J. W. Carels vroeg en verkreeg de gele genheid naar aanleiding van dit agen dapunt nog het een en ander naar vo ren te brengen. Hij voelde behoefte nog enkele dingen recht te zetten. De heer Van der Hooft heeft namelijk beweerd dat hij, Carels, geen medewerking witee verlenen aan de P. v. d. A. bij de wet houdersbenoeming. Nadrukkelijk stelde de heer Carels, dat van wantrouwen je gens de P. v. d. A. geen sprake is, wel ging spreker niet zo zeer accoord met de door de P. v. d. A. naar voren o-escho- ven candidaat voor een wethouderszetel. Spr. meende, dat. dit toch wel hemels breed verschilt. Immers alleen met ver trouwen en innige samenwerking zijn de belangen van Breskens slechts te dienen. De heer Van der Hooft zei nadrukkelijk te willen verklaren, dat hem de wethou dersverkiezing niet bevredigt. Spr. "af de verzekering, dat het niet le"1' op een dergelijke manier (door loting) tot wethouder gekozen te worden. Hij ont kende ten stelligste het verwijt, dat hij alleen maar de partijbelangen heeft trachten te dienen. Hoe alles ook zij is het niet dienstig achterom te blijven zien, maar staan wij er op dit moment voor te trachten uit de impasse te ge raken, dit in het belang van de gemeen te. Spr. stelde hierop voor de vergade ring voor een 15-tal minuten te schor sen, teneinde open en eerlijk te kunnen spreken en te overleggen wat de te vol gen gedragslijn zal kunnen zijn. Voorts stelde de heer Van der Hooft voor, oude zaken niet in discussie te nemen en ten tweede, dat zij, die het wel menen met de gemeentebelangen, een verklaring zullen ondertekenen, waarin het ver trouwen in het college van B. en W. wordt uitgesproken. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad de vergade ring te schorsen. Na de bespreking, die ruim een half uur duurde, zei de heer Van der Hooft in de openbare vergade ring, dat de bespreking tijdens de schor sing enkele tragische momenten heeft gekend. De heer Carels is op zijn aan vankelijke bereidheid in een wethou- ders-candidatuur te bewilligen, terug gekomen en heeft pertinent verklaard zich niet meer candidaat te stellen, dit in het belang van de gemeente. De heer Van der Hooft sprak over dit besluit var de heer Carels zijn waardering uit en zei de heer Carels hierom te moeten bewon deren. Tot slot las de heer Van der Hooft de verklaring voor, die door alle raads leden werd ondertekend en waarin het vertrouwen uitgesproken werd in het college van B. en W. Bij de wethouders verkiezing, die hierop volgde, bleek de heer P. Zegers met 6 stemmen tot wet houder te zijn gekozen. 5 stemmen wer den blanco uitgebracht. Staande de ver gadering zei de heer Zegers zijn benoe ming te aanvaarden. Voor deze vergade ring bestond veel publieke belangstelling Schoondijke Raadsvergadering Ook de gemeenteraad van Schoon dijke heeft in haar eerste openbare vergadering, welke vorige week werd ge houden, naast het agendapunt ..wet houdersverkiezing" nog een aantal an dere agendapunten te verwerken gehad. De voorzitter, burgemeester F. A. van R.osevelt. opende de vergadering met een hartelijk welkomstwoord. Een bij zonder woord van welkom richtte hij tot de heer Jac. M. van Baal, die voor het eerst in de raad zitting heeft. Allereerst werden de raadsleden be ëdigd en legden deze in handen van de burgemeester de ambts- en zuiverings eed af, waarop de wethoudersverkiezing plaats vond. Beide aftredende wethou ders. n.l. de heren Joh. de Feijter en P. W. Toesseint, werden herbenoemd, bei den met 5 stemmen, terwijl 2 stemmen werden uitgebracht op de heer J. Ris- seeuw-Manneke. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Bij de ingek. stukken bevond zich het goed gekeurde raadsbesluit van 7 Juli j.l.. tot onderhandse gunning van de uitbreiding der centrale verwarmingsinstallatie van de Rijks Middelbare Landbouwschool. Voorts was er de goedkeuring vanG.S. op het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening groot f 11.000,- met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Ingekomen waren de volgende ver zoeken om subsidie, n.l. van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme te Middelburg en de Vereniging Diepvries. Deze laatste vroeg een bijdrage in d* exploitatiekosten van 40 diepvries-boxen te Schoondijke. Voorts verzoeken van de Stichting tot Steun van de Prot. Geestelijke Verzorgins- van het Ned. Leger en de Stichting Lager Nijverheids onderwijs in de Bisdommen Breda en Den Bosch. Op voorstel van B. en W. werd. mede gezien de financiële toe- rtan.'i der gemeentekas, besloten deze subsidieaanvragen af te wijzen, dit zon der hoofdelijke stemming. Eén subsidieaanvrage kon genade vin den in de ogen van B. en W. en de raad, n.l. die van de zijde van de Vogelbe- schermingswacht W. Z.-Vlaanderen. Op voorstel van B. en W. werd aan deze in stelling 1 ct. p. inwoner subsidie toege kend. Onder voorbehoud van goedkeu ring door G.S. en het Ministerie van Landbouw, besloot de raad tot gunning over te gaan van het 2e gedeelte van de centrale verwarmingsinstallatie van de Rijks Middelbare Landbouwschool aan de Fa. Sawema voor de som van f 7336,-. De begroting voor het 2e gedeelte be droeg f 8200,-. Ook werd de bouw van de uitbreiding van de Rijks Middelbare Landbouw school gegund aan de fa. Iz. de Bliek te Schoondijke voor de som van f 74.300,-. De begroting bedroeg f 75.800,-. Even wel behoudens hogere goedkeuring. De heer A. van Lare te Groede werd met algem. st. benoemd tot onderwijzer aan de o.l. school. Besloten werd met de Bank voor Ned. Gemeenten een geldlening aan te gaan groot f 5000,tegen een rente van 4,75 pCt. per jaar, looptijd 30 jaar. Aan de heer B. Roose werd een perceel tuin grond verkocht, gelegen in de z.gn. Veldstraat, voor een bedrag van f 186,40. Op voorstel van B. en W. werd dr. H. C. Rozemeijer tot gemeentelijk lijkschou wer benoemd. De verkeerssituatie nabij de Herv. Kerk vraagt reeds sinds lange tijd om verbetering. Thans is het zover, dat deze gewijzigd wordt. Het is de be doeling, een der wegopeningen voor ge noemde kerk in de richting Breskens te sluiten, terwijl de route voor de auto bussen over het Dorpsplein zal verlegd worden, zodat de ventweg voor het lo cale verkeer gereserveerd blijft. De hoek tussen de Herv. Kerk en de Consistorie krijgt de bestemming als openbaar plantsoen. Op verzoek van het R.K. schoolbestuur om overeenkomstig art. 72 der 1. o. financiële medewerking te mogen ontvangen bij diverse aanschaf fingen, besloot de raad op voorstel van B. en W. afwijzend te beschikken, dit omdat de overgelegde stukken niet ge noegzaam waren. De raad was gedwon gen dit besluit te nemen, want anders zou door het verstrijken der bij de wet voorgeschreven termijn, waarin de raad een beslissing dient te nemen, de ge meente zonder meer genoodzaakt ge weest zijn de gevraagde financiële me dewerking te verlenen. Jeugdmiddag. Zaterdag werd door de jeugdvereni gingen te Schoondijke een jeugdmiddag -georganiseerd, 's Middags verzamelden zich op het Gemeentelijk sportterrein een 90-tal jongeren, onder leiding van enkele leiders, om deel te nemen aan een „vossenjacht". Deze vossenjacht, welke onder leiding stond van dhr. W. Huigh, v/as voor de deelnemers niet gemakke lijk. Het eerste gedeelte, het zoeken der vossen, was vrij eenvoudig, maar op dracht twee bezorgde de deelnemers meer moeilijkheden. Vragen als wan neer was Schoondijke nog een waterop pervlakte, wanneer werd de O.L. school in gebruik genomen, hoeveel inwoners heeft Schoondijke precies, bracht vele der deelnemers in moeilijkheden. De derde opdracht echter, het zoeken van een verstopte letter, bleek werkelijk voor sommigen onuitvoerbaar. Het geheel was echter voor de jeugd een zeer aardige middag. In aansluiting hierop werd door de oudere jeugd van Schoondijke het zi- geunerspel „Verdeeld Kamp," geschre ven door A. v. d. Lugt, als openluchtspel opgevoerd. De heer F. van Rosevelt, die de regie op zich genomen had, heeft werkelijk uit het stuk en de spelers ge haald wat er in zat. Het spel werd onder zijn leiding een stukje leven. Een sterk spelende Ico de Roo in de rol van zigeunerhoofdman Stefan Bor- gos, die met ijzeren hand regeert over zijn troep, en Joop van Baal, zijn zoon Ionel, humanistischer van opvatting, maakten dat het bij momenten stil was onder de toeschouwers. Ook nu viel het spel van mej. Magda Brugman als Kyra weer op door haar opvatting en uitbeel ding van de haar toebedachte rol. Piet Huigh als Gaza Szikuska, de man die tweedracht zaait ten eigen bate, hierbij gesteund door Alex Legoska, de uitge stotene, gespeeld door Adri Kotvis, wis ten op een juiste wijze de figuren welke zij voorstelden, te doen leven, evenals Magda Quist als Katinka. Zowel décor als belichting waren goed, terwijl de heer Palada op zeer goede wijze voor een uitstekende geluidsweer gave zorgde, met het gevolg, dat alle 500 aanwezigen ten volle konden genie ten van het prachtige spel op de wel zeer mooie zomeravond. De heer J. Verkruijsse, welke de alge hele leiding had van deze dag, had dan ook een zeer dankbare taak, toen hij aan het slot van deze avond de jeugd dankte voor het gebodene en „O.K.K." voor de verleende medewerking, want hij kon geen andere woorden spreken dan woor den van lof. Hij sprak de hoop uit, waar dit nu de tweede maal is dat iets der gelijks wordt georganiseerd, het een traditie mag worden elk jaar een derge lijke dag te organiseren. Smoor de Hulster, Breskens

De Schakel | 1958 | | pagina 2