BRILLEN £sso Mulling Willem t te Bi ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN F e u i 11 e t o n Hanneke's verleden fBtfllemaefter" OOSTBURO PETROLEUM voor OLIEHAARDEN I WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Te&ooïsol de (ch a kei ije Jaargang - Nr. 680 Vrijdag 12 sept. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,» - GIRO J&8296 Vrijdagmorgen al vroeg begon te Biervliet een opgewekt feest ter ere van de onthulling van het Willem Beukelsz- monument. Met de naam van Willem Beukelsz. is de historie van Biervliet erg nauw verweven. 's Morgens vroeg bliezen 4 herauten in plechtige historische kledij reveille vanaf de trans der toren van het vrien delijk Ned. Herv. kerkje. Na dit vroege wekken begon de drumband haar eerste rondgang door de gemeente. Beschenen door een stralende zon deden de vele prachtig versierde stra ten het uitstekend. Al vroeg begonnen op de voetbalweide kinderspelen, waar mee jong en oud zich vermaakte. Vrij gauw kwamen de eerste genodigden in Biervliet aan en heerste er een vrolijke en opgewekte stemming. Vooral de Kat- wijkse en Scheveningse vissers, gesto ken in de traditionele kledij en verge zeld van hun vrouwen, stalen alleBier- vlietse harten. Op de speelweide vorderden de kin derspelen langzaam maar zeker. Velen genoten van het hardlopen met hinder nissen, nog meer dan de deelnemertjes zelf. Voor de kleintjes was er een race op autosteppen, voor de groteren hoog springen etc. In de middaguren heerste er rond het gemeentehuis een grote drukte. Auto's met genodigden reden af en aan De Rijkspolitie, onder aanvoering van wachtmeester Ardonne en bijgestaan door een groot aantal helpers uit om liggende plaatsen, regelde op perfecte wijze het parkeren. Na aankomst van de Commissaris der Koningin in de Prov. Zeeland, vergezeld door vrijwel het voltallig College van G.S., begaven de genodigden zich in het gemeentehuis, waar eerst koffie en thee werd aangeboden. Hierna begaven zij zich naar de Ned. Herv. kerk, waar in middels een groot gezelschap aanwezig was. Wij bemerkten vele vooraanstaan de figuren uit de visserij wereld, o.m. dhr. Kolkman, hoofd van de afd. Vis serijvoorlichting uit IJmuiden, dhr. L. van Dijk, dir. van het Productschap Vis serij. Er was passend orgelspel door de organiste der Ned. Herv. kerk, mej. C. de Kraker. Mej. Annie Goossens, gesto ken in visserskleding, droeg een gedicht voor dat betrekking had op de haring visserij. Dr. H. A. H. van Kranenburg, secretaris Visserij stichting, sprak hierna een rede uit over de betekenis van het kaken en de haringvisserij. Hierin hield hij een warm pleidooi voor overheids steun bij de uitbreiding der vissersvloot met modern uitgeruste middelen. Vervolgens begaven de genodigden zich naar de Markt, waar het inmiddels behoorlijk druk was. Schoolkinderen stonden aangetreden, alsmede het plaatselijk muziekgezelschap om de plechtigheid luister bij te zetten. Nadat het nog omhulde beeld geflan keerd was door Katwijkse en Scheve ningse vissersvrouwen, noemde de Com missaris der Koningin het een groot voorrecht het monument te mogen ont hullen. Een uitvinding welke zes eeuwen geleden is gedaan en nog steeds niet door de techniek is verdrongen, aldus door JOKE DE VALK 44. „Ik kon het evenmin, Jan. Maar Han neke heeft me verteld, wat ze daar heeft doorgemaakt. Drie jaren gewerkt tegen een hongerloon, waarvan grote bedragen werden afgetrokken, zogenaamd voor dienstkleding en waar ze ieder kopje en schaaltje, dat ze brak, moest vergoeden. Waar ze geen enkele vrije avond had laat staan vrije dag, waar ze kon wer ken van de vroege morgen tot de late avond, waar ze aanvankelijk niet eens in haar vrije tijd mocht studeren omdat ze immers geen vrije tijd had, kortom, waar ze tot en met is uitgebuit door een vrouw, die in name een dame was, tegen wie iedereen met achting opzag, die he vig aan liefdadigheid en reclassering deed, maar die in werkelijkheid een sa- diste, een verfijnde sadiste was, die ieder vergrijp van de onder haar toe zicht geplaatste ex-gevangenen zwaar strafte en te hooi en te gras dreigde met de bekende stok achter de deur: als je liever weer naar de gevangenis terug wilt Jan, Hanneke heeft die drie jaren bij mevrouw De Geest Van Swin- de Commissaris, dat gebeurt niet vaak in de historie. Hulde en bijzondere waar dering bracht de Commissaris aan de burgerij van Biervliet voor de prachtige versiering der gemeente, hulde vooral ook voor het initiatief om een monu ment in Biervliet op te richten. Aan sluitende op wat reeds in de kerk was opgemerkt over de juistheid der histo rie, welke Willem Beukelsz. aanwijst als de eerste haringkaker, noemde de Com missaris het voor hem onomstotelijke bewijs, dat Karei de Vijfde Biervliet m de zestiende eeuw bezocht. Wie iets weet over de zorgvuldige voorbereiding van vorstelijke bezoeken, zou zich er voor wachten iets aan vorstelijke personen te laten zien dat niet op juiste grond slagen ligt verankerd. Nu kost dit je baantje, aldus de Commissaris, vroeger misschien ook nog wel je leven. Voor hem stond dus onomstotelijk vast dat het haringkaken door Willem Beukelsz. was uitgevonden. Hij wenste Biervliet van ganser harte geluk met de tot standkoming van het monument en de heer ten Klooster succes met het ont worpen beeld. Hierna verwijderde de Commissaris het omhulsel van het beeld. Nagenoeg alle burgemeesters uit omliggende ge meenten, zowel uit Oostelijk als Weste lijk Z.-Vlaanderen, dhr. van Thiel, in specteur der Rijkspolitie, burgemeesters uit visserij steden, alsmede een groot aantal plaatselijke en gewestelijke auto riteiten waren aanwezig. 0 In de historische kerk, waar de prach tige gedenkramen zijn aangebracht, sprak burgemeester A. P. Kostense van Biervliet een begroetingswoord tot de vele autoriteiten. Hij sprak warme woor den van waardering aan het comité van aanbeveling, waarvan Z. K. H. Prins Bemhard voorzitter is, dat het moge lijk maakte in de kringen van het be drijfsleven der visserij en aanverwante bedrijven, de idee ene monument ter ere van de man die het haringkaken uitvond, ingang te doen vinden. Een hartelijk welkomstwoord richtte de burgemeester aan de Commissaris dei- Koningin en de leden van het College van G.S., alsmede aan mr. van Kranen burg uit IJmuiden van de Stichting voor de Nederl. Visserij, deputaties uit Kat wijk en Scheveningen. Spr. dook in Biervliet's historie om te stuiten op de vraag: wie was nu de echte Willem Beukelsz., die van Biervliet of van hot nabij gelegen Hugovliet, waar ook ge schiedvorsers een Willem Beukelsz. ont dekten. Was dit misschien dezelfde man die in het nabij gelegen Biervliet zijn bedrijven had? De geschiedenis bedekt vele vragen, doch aan de hand van een in 1661 onthuld gedenkraam in de Herv. kerk staat wel vast dat Willem Beukelsz. in Biervliet een belangrijke plaatsheeft ingenomen. Het uitzoeken van deze historie liet de burgemeester graag aan deskundigen over, doch het vaststaande feit dat Willem Beukelsz. het haring kaken heeft uitgevonden, gegrond op historische gegevens, geeft Biervliet het recht deze haring-promotor te eren. De onbekendheid met het uiterlijk van Willem Beukelsz. heeft ons niet in ver legenheid gebracht. Wij kozen de fi guur van een hedendaagse visser met welke figuur wij de gehele visserijbevol king van Nederland willen eren en Wil lem Beukelsz. willen gedenken. Nog maals bracht de burgemeester ieder dank die meehielp de oprichting van het monument mogelijk te maken. In zijn dankwoord betrok hij o.m. de beeld houwer en ontwerper van het beeld, de heer Ten Klooster uit Veere. De herauten bliezen van de toren hun vreugde uit over de onthulling, waarna schoolkinderen o.l.v. de heer Maas het Willem Beukelsz.-lied zongen, alsmede het Z.-Vlaamse volkslied. Biervliet's burgemeester dankte de Commissaris voor zijn aandeel in de plechtigheden, waarna de heer Van Dijk, dir. van het Visserij Productschap, in warme bewoordingen dank bracht aan Biervliet voor het initiatief om het monument tot stand te brengen. Hij sprak de wens uit, dat het monument er toe mocht bijdragen Biervliet's groei te helpen bevorderen. Hierna sprak de heer J. Unger na mens de deputatie studenten van de Utrechtse Studenten jaarclub Willem Beukelsz. dankwoorden voor de vrien delijke ontvangst in Biervliet en zongen de studenten een inderhaast ingestu deerd Willem Beukelsz.-lied, hetgeen erg op prijs gesteld werd. Vervolgens trok een grote historische optocht voorbij de genodigden. Door een luidspreker werd uiteengezet wat de di verse groepen betekenden. Vast staat, dat deze schitterende optocht niet wei nig heeft bijgedragen tot het slagen van de feestelijkheden. Na dit officiële ge deelte volgde er een gezellig samenzijn. Er was haring en bier voor de genodig den in ruime mate. Ondertussen maak te de drumband nog een rondgang en concerteerde op de kiosk het gezelschap „Flandria," dat o.l.v. de heer Jasper Anthonisse een keurig verzorgd concert gaf, waarop tot groot vermaak der aan wezigen de Katwijkers en Scheveningers naar hartelust dansten. 's Avonds maakten verschillende mu ziekgezelschappen uit Sluis, Oostburg en Biervliet, vergezeld van de drum bands. een rondgang door de gemeente, waarbij zij o.a. de Commissaris der Ko ningin in hotel „De Vriendschap" een serenade brachten. De feestelijkheden werden in het vlaggend en feestelijk verlicht zijnde Biervliet besloten met een taptoe. Voortzetting Beukelsfeesten. Zaterdagmorgen al vroeg werden de feestelijkheden voortgezet. Herauten kondigden vanaf de toren met hoornge schal aan dat de dag begonnen was De drumband van de Kon. Harmonie trom melde een half uur later de laatste langslapers uit bed. Door het gehele dorp gingen de kinderen, die zich voor al gedurende deze feestelijke dagen on vermoeibaar toonden. Na dit spectacu laire begin maten de landbouwjongeren op tractoren hun krachten. Zoveel deel nemers waren er dat in twee groepen, n.l. in de Weststraat en in de Oude Stad moest worden gereden. De opgave was voor de jongelui niet eenvoudig en het eiste de uiterste concentratie om de op de aanhanger geplaatste melkbus niet te laten vallen tijdens het rijden over de scheef gelegde balken en het ma- noevreren door de geplaatste paaltjes. Er was voor deze wedstrijden veel be langstelling. De wedstrijd stond o.l.v. de Rijks Landbouw Voorlichtingsdienst. De prijzen vielen als volgt: 1. J. J. de Regt; 2. B. van der Slikke; 3. Th. Du- sardeijn; 4. R. Pilaat; 5. H. Cijsouw; 6. R. Cuelenaere; 7. A. de Pauw; 8. J. In- gels; 9. H. Bracke; 10. J. Labruyère; 11. A. Dieleman; 12. C. de Regt; 13. W. Schilleman; 14. F. van den Hemel; 15. F. Roelse; 16. J. Verkruijsse Tijdens de middaguren verplaatste de drukte zich naar het sportterrein, waar de landbouwjongeren-organisaties sportdemonstraties organiseerden. Naast het optreden van de drumband, bijgestaan door Biervliet's Harmonie, vormden het optreden van meisjes gymnasten met rhythmische oefeningen een hoogtepunt. De athletiekwedstrij- den werden vlot afgewerkt. De voor naamste uitslagen waren als volgt: 1500 m. hardlopen: 1. W. den Hamer, L.J.G.; 2. J. Ingels, R.K.J.B.; 3. Q. de Clerck R.K.J.B.; 4. A. de Groote L.J.G.; 5. J. Vermue R.K.J.B. 100 m. hardlopen: 1. W. den Hamer, L.J.G.; 2. J. Ingels R.K.J.B.; 3. K. van Hoeve L.J.G. Hoogspringen1. Q. de Clerck, R.K.J. De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte deren meer in een hel geleefd dan die luttele drie maanden in de cel. En in die jaren is ze begonnen te studeren, om dat ze later wat anders wilde, omdat ze genoeg kreeg van het sloven en beulen in een groot huis met achttien kamers, bewoond door één vrouw met drie dienstmeisjes en dat nota bene in deze ellendige tijd van woningnood. Dat heeft Jouw Hanneke meegemaakt, Jan. En toen jij haar wilde trouwen, weiger de ze, zoals zet ook Flip's aanzoek wei gerde, omdat de cireiging van haar verle den boven het hoofd hing. Tenslotte is ze voor jouw aandrang bezweken en hoopte ze, dat het verleden dood en be graven zou zijn. Omdat ze in die proef- verloving van je ging houden. Omdat ze je tenslotte zo lief kreeg, als een vrouw een man kan liefhebben". Dubois zat verwezen voor zich uit te staren. „Grote goedheid," prevelde hij, toen Josien even zweeg, „wat zal ze ge schrokken zijn toen ik haar vertelde van de uitnodiging die we kregen voor de soiree van mevrouw De Geest Van Swin- deren Josien zette grote ogen op. „Kreeg je daarvoor een uitnodiging? Bij die vrouw, waar Hanneke drie jaren heeft ge sloofd?" Hij knikte. „Ze was als een furie en weigerde pertinent mee te gaan. Ik zei haar, dat mevrouw De Geest Van Swin- deren een weigering als een grove bele diging zou beschouwen, maar zelfs dat veranderde niets aan haar standpunt. Ze bleef weigeren. Ze zei: Zeg maar dat ik ziek ben of zo". „En heb je dat gedaan?" „Ze ging weg op dezelfde dag dat de soiree gehouden werd en ik heb dat ex cuus gegeven. Door de telefoon. Wat moest ik anders?" „Dus ook dat heeft ze nog moeten meemaken. Na alle narigheid met die Van Swieten". „Als Hanneke dadelijk na de eerste keer, dat die Van Swieten haar probeer de te chanteren, me alles eerlijk had verteld, zou ik me er mee verzoend heb ben en zou ik die kerel wel in zijn kraag gegrepen hebben. Dan zou alle narig heid in één keer voorbij zijn. Ik verwijt haar het meest, dat ze bleef zwijgen er- dat ze tenslotte vluchtte. Vluchten is al tijd laf, onverschillig onder welke om standigheden". „En daarom wil je scheiden?" Hij knikt. „Hanneke zal geen finan ciële zorgen hebben, ze kan op een ruim maandgeld rekenen. Dat was ik trou wens al besloten. Maar dat is dan ver der ook alles". Josien keek haar vroegere werkgever lange tijd zwijgend aan. Hij haalt een sigarettenkoker te voorschijn en presen teert ook haar een sigaret. Als ze beiden roken, zegt Josien: „Jan, toen je nog mijn baas was, meneer Dubois dus, heb ik je vaak bewonderd in je houding ten aanzien van de echtscheidingszaken die je te behandelen kreeg. Bewonderd vooral om je zuiver menselijk standpunt, dat je altijd innam. Hoe vaak heb ik je niet horen zeggen, als je de stukken had bestudeerd, dat men op dergelijke gron den niet mocht scheiden. Ik hoor je nog zeggen in een zaak, dat met een beetje goede wil en liefde er altijd wel een ver zoening mogelijk zou zijn, als de partijen maar niet zo koppig waren. En ik weet, zo goed als Hanneke dat ook weet, dat je verschillende malen pogingen hebt gedaan om een gebroken huwelijk weer te lijmen. We weten allemaal dat het je maar een paar malen is gelukt, doch daarvan had je dan dubbel voldoening. En nu meen je, dat je eigen huwelijk in scherven ligt, maar niets is minder waar. Alleen jij wilt scheiden, Hanneke niet. Jij wilt scheiden, Jan, omdat je diep in je hart die éne misstap van je vrouw veroordeelt. Omdat je je gekwetst waant in je eigenliefde. Je zegt nu wel, dat haar vlucht voor jou het ergste is, maar ik lees in je gezicht dat je rechtvaardig heidsgevoel geweld is aangedaan. En hoe kun je dan pleiten voor mensen, die aan de lopende band voor het gerecht staan, als je die éne misstap van je eigen vrouw wilt veroordelen? Breng nu eens de theo rieën uit je eigen beroemde pleitrede voeringen in praktijk. Wil jij de vrouw, waarmee je in ieder geval enkele geluk-

De Schakel | 1958 | | pagina 1