dende raadsleden voor de hen toege sproken woorden, waarbij wethouder Notebaart zeide, een periode In zijn le ven at te sluiten waarbij hij steeds ge handeld heeft vanuit een diepe socialis tische overtuiging. Dit ideaal was voor hem het kompas om op te varen. Zijn taak heeft hij steeds gezien als een dienende. Hij hoopte dat ook de nieuwe functionarissen de kracht en de liefde zullen opbrengen om onder de voortva rende leiding van burgemeester Eek hout van Breskens een welvarende ge meenschap te maken. Weth. van Haneghem zeide, steeds gehandeld te hebben vanuit een Chris telijke overtuiging. Hij meende te mo gen constateren dat God het werk voor Breskens rijk heeft gezegend. Hij sprak zijn spijt uit dat de gemeentehuis-plan nen in zijn zittingsperiode niet verwe zenlijkt konden worden. Beide wethouders dankten voor de Koninklijke onderscheiding, waarna de vergadering door de burgemeester werd gesloten. Voor deze vergadering was veel publieke belangstelling. Hoofdplaat Muziekfestival. Zondag stond Hoofdplaat in het te ken van de muziek. „Oefening Baart Kunst", Hoofdplaat's trots en glorie, bestond Zondag precies 60 jaren. Ter gelegenheid van dit jubileum or ganiseerde de nog vitale „60-jarige" een muziekfestival dat er wezen mocht en waarvoor niet minder dan een 9-tal mu ziekgezelschappen waren uitgenodigd. Jammer was het daarom voor Hoofd plaat, dat een aantal gezelschappen zonder meer verstek lieten gaan. Wij menen dat dit de onderlinge verstand houding tussen de muziekgezelschappen niet ten goede komt. In Hoofdplaat treurde men er echter niet over, de feestvreugde was er beslist niet minder om. Aanwezig waren de muziekgezelschap pen uit Biervliet, Breskens, St. Kruis, Schoondijke, Groede en vanzelfsprekend Hoofdplaat zelf. Het was een grote op tocht welke door de gemeente trok om er de feeststemming in te brengen. Op het gemeentehuis ontving het ge meentebestuur de dagelijkse besturen der deelnemende corpsen. Burgemeester Temmerman sprak een kort begroetings woord, waarin hij zijn grote waardering en bewondering uitsprak voor Hoofd plaat's muziekgezelschap, waarop nim mer tevergeefs een beroep gedaan wordt. Om in een betrekkelijk kleine gemeen schap, zoals Hoofdplaat, een muziekge zelschap staande te houden, noemde de burgemeester een bewonderenswaardige prestatie. Spr. bracht dank aan al die genen, die belangeloos hun krachten in zetten voor het welzijn van „Oefening Baart Kunst". Met de wens uit te spre ken dat het de plaatselijke muziekver eniging nog vele jaren goed mag gaan en ieder een prettige dag in Hoofdplaat toewensend, besloot de burgemeester zijn toespraak. De heer S. F. Mollenbergh, geboren te Hoofdplaat en nu wonende te Am sterdam, verdiepte zich in herinnerin gen om voor de aanwezigen gebeurte nissen van rond de oprichting van het jubilerende gezelschap uit de vergetel heid te halen. De heer Mollenbergh's vader, destijds hoofd der school, had in de oprichting, welke beslist niet van een leien dakje ging, een belangrijk aan deel. Deze herinneringen waren daar om zo aardig, omdat het archief, notu len etc. van „Oefening Baart Kunst" volledig verloren zijn gegaan tijdens de oorlogshandelingen in 1944. Spr. wist zich duidelijk te herinneren, omdat het op hem als 8-jarige knaap diepe indruk had gemaakt, hoe na vele vergaderingen en besprekingen op een middag bij zijn thuiskomst de gang van de ouderlijke woning plots vol met kisten stond, waar uit blinkende instrumenten gepakt wer den. Uit vooraanstaande burgers en boeren, warm gesteund door het toen malige gemeentebestuur, was een co mité tot oprichting gevormd, dat de be nodigde gelden bijeen wist te brengen. In die tijd. waarin men niets geen ontspanning had, was de oprichting van „de muziek" eert grote gebeurtenis. De eerste voorzitter was de heer E. Pateer, wel, dat ik ook in dit opzicht een man uit duizenden heb. Dus, Hanneke mag onze gast blijven?" „Maar dat spreekt toch vanzelf, vrouwtje". „Ook als over een paar maanden mis schien al Hanneke een baby ter wereld zal brengen?" Hij schrikt, maar onmiddellijk ver zachtten zijn trekken weer. „Ze zal ons dan meer dan ooit dierbaar zijn, Josine. Ik ik hoop niet, dat je me verkeerd begrijpt laat hij er stotterend op volgen. Ze schudt lachend haar hoofd. „Nee, lieve, domme jongen, ik weet veel te goed, dat je alleen van mij houdt en van niemand anders. Ik begrijp je vol komen, hoor". Voor Grobbe weer naar zijn werk gaat, omhelzen ze elkaar. En dan zegt hij ..Josien, lieveling, kunnen we niet iets van ons grote geluk overdragen op Han neke en Jan?" Josien kust hem innig. „Ik zal het proberen, Flip. Maar het zal moeilijk zijn, want Jan Is koppig. Ik ken hem. want hij was lange tijd mijn baas". Als Hanneke 's middags na een lichte sluimering haar ogen opent, zit Josien al aan haar bed te handwerken. ..Zo, meisje, de slaap uit? Ik heb hier ook al thee. Zal ik je inschenken?" „Graag, Josien. Je verwent me „Het wordt hoog tijd, dat je weer op- toenmalig gemeente-secretaris, terwijl de eerste kapelmeester, de koster Floor Lecluijze was die, omdat hij koster was, verstand had van muziek. Uit het ge heugen diepte dhr. Mollenbergh een groot aantal namen van de allereerste muzikanten op, waarvan typisch is, dat er vele namen genoemd werden waar van zoons of kleinzoons nu nog ijverige leden van „Oefening Baart Kunst" zijn. Vóór het eerste optreden, nu 60 jaar geleden, stelde de secretaris-penning meester, dhr. P. Mollenbergh, het wak kere groepje pioniers van Hoofdplaat's muziekvereniging voor met een toe spraakje, getiteld: „Lang gewacht en stil gezwegen, nooit gedacht en toch gekregen," een titel waarin het verlan gen naar een muziekgezelschap duide lijk tot uitdrukking kwam. Het was dan ook begrijpelijk, dat vrij gauw na het eerste optreden uit de muziekvereniging een toneelgezelschap werd geformeerd, dat ieder jaar de traditionele uitvoering luister bijzette. Zestig jaar geleden heeft men In Hoofdplaat, zonder veel grote woorden, begrepen, wat verantwoorde vrijetijdsbesteding betekende, aldus de heer Mollenbergh, die Hoofdplaat's mu ziek nog vele goede jaren toewenste en het een prestatie noemde dat de eerste 60 jaren gehaald zijn. Namens de Bond van Muziekverenigin gen in Z.-Vlaanderen sprak de heer Fi- lius uit Temeuzen, die welgemeende fe licitaties uitsprak namens de Bond, waar Hoofdplaat zo een actief lid van is. Hij bracht Hoofdplaat nog dank voor het keurig georganiseerde muziekcon cours op Hemelvaartsdag en wenste alle leden nog vele jaren prettig muziekge not. De heer H. van de Vijver sprak namens de Kon. Harmonie Biervliet een welge meend proficiat, waarbij de heer Pari- daen uit St. Kruis zich aansloot en er tevens op wees dat St. Kruis binnenkort haar 75-jarig bestaan gaat vieren. De heer I. de Hulster uit Breskens hoopte dat, nu de weg Hoofdplaat Breskens verbeterd wordt, ook de vriend schapsbanden Hoofdplaat-Breskens nog nauwer aangehaald zullen worden. Een goede buur is beter dan een verre vriend, als die buur maar bereikbaar is. Ook hij bood Hoofdplaat hartelijke gelukwensen aan. Nadat een heildronk op het wel zijn van Hoofdplaat's muziekgezelschap was aangeboden, dankte de burgemees ter alle sprekers, waarna het festival met een feestelijke optocht door de ge meente kon beginnen. 's Avonds was er een lampionoptocht voor de kinderen, met medewerking van de muziekgezelschappen uit Hoofdplaat en Breskens. Ook de Breskense drum band verleende haar medewerking, welk optreden zeer in de smaak viel te Hoofd plaat. De gehele dag heerste er een ge zellige drukte. Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering van Dins dagavond viel het scheidende raadslid, de heer Th. H. Wieleman, de eer te beurt Koninklijk te worden onderscheiden met de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Burgemees ter J. F. C. Temmerman spelde de heer Wieleman de versierselen op de borst. De burgemeester releveerde in het kort de lange tijd, die zij beiden hebben sa mengewerkt, n.l. sinds 1931, toen de heer Wieleman zijn intrede in de raad deed. Uitgezonderd de onderbreking tijdens de bezetting is de heer Wieleman sindsdien raadslid geweest. De voorz. was verheugd dat de verdiensten van dhr. Wieleman op een zodanige eervolle wijze bij H.M. de Koningin erkenning hebben gevon den. Hij dankte tenslotte namens de raad en de gehele Hoofdplaatse gemeen schap de scheidende voor het vele be langrijke werk, dat hij ten behoeve van de gemeente heeft mogen en kunnen tot stand helpen brengen, vooral gedu rende de wederopbouwperiode. De heer Wieleman die diep getroffen was door de grote eer, die hem te beurt is gevallen, verzocht de voorzitter zijn grote dankbaarheid te willen overbren gen aan H.M. de Koningin voor de hem verleende onderscheiding. Voorts dankte hij de voorzitter voor de tot hem gespro ken vriendelijke woorden. De notulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd vastgesteld. De voorz. deed mededeling, dat de riolering op de nieuw verwend wordt, meisje". Rustig schenkt ze thee in en als Han neke, met een paar kussens in haar rug, half overeind zit, vraagt Josien: „Han neke, houdt je nog van Jan?" De vrouw in bed zucht en kijkt naar het kopje, dat ze in haar hand houdt. „Josien ik ik heb hem zo gemist, al die maanden „Als je wilt begint Josien voor zichtig, maar Hanneke schudt energiek haar hoofd. „Ik durf niet meer, Josien ik ben bang voor hem „En je kind dan? Straks?" „Ik weet het niet „Je zei zelf, dat Jan altijd zo lief en voorkomend voor je was in het begin van je huwelijk. Zou hij dat nu niet meer zijn, als hij wist van het kind?" „Ik weet het niet Hij is anders dan andere mensen, omdat hij advocaat is. En nu weet hij natuurlijk alles van mijn verleden. Hij kan dat nazien in het strafregister, heeft hij eens gezegd. Van alles wat een mens eenmaal misdeed, blijft een aantekening bestaan „Hanneke. jullie zijn man en vrouw, voor de wet en voor God. Jij hebt een fout begaan, niet je verleden was die fout, maar je fout was. dat je van hem wegliep. Had alles in het begin eerlijk verteld en Jan zou het je vergeven hebben". (Wordt vervolgd). Wijk Nummer 1. welke een bedrag heeft gevergd van rond f 1400,- tot stand is gekomen. Besloten werd op voorstel van B. en W. tot herziening over te gaan van de pachtprijs van een perceel bouwland, gelegen te Slijkplaat en gepacht door de heer P. A. Temmerman. De pachtprijs werd vastgesteld op f 150,- per ha. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten de gemeentewoning Molenweg 66 te verbeteren, aangezien een aantal voor zieningen dringend nodig zijn. Adhaesie werd betuigd aan de motie van de gemeente 's-Heerenhoek tegen de verhoging der veertarieven. Besloten werd t.z.t. tot invoering van werkclassificatie over te gaan, dit even wel vóór 1 Jan. 1961. In afwachting van de terzake te verwachten regeling be sloot men ingaande 1 April 1958 ten be hoeve van de gemeentewerklieden een tijdelijke overgangstoeslag van 3 pCt. toe te kennen. Ook zal de tegemoetko ming in de ziektekosten voor het ge- meentepersoneel over het jaar 1958 wor den toegekend, alsmede de looncompen- satle In verband met de huurverhoging. De Stichting tot steun van de Pro testants Geestelijke Verzorging van het Nederlandse Leger verzocht een subsi die uit de gemeentekas te mogen ont vangen. B. en W. adviseerden, mede in verband met de gemeentefinanciën, af wijzend te beschikken, waartoe de raad dan ook besloot. De zevende begrotingswijziging 1958 werd vastgesteld. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" is bereid gevonden een gedeelte van de z.g. 2e Molenweg te ver beteren, evenwel op voorwaarde, dat de gemeente dat gedeelte in beheer en on derhoud overneemt. De raad bleek hier toe bereid te zijn. De gemeente Wolphaartsdijk heeft enige tijd geleden een motie aangeno men met betrekking tot de auto-vergoe ding aan burgemeesters. In deze motie werd tot uitdrukking gebracht dat de burgemeesters om hun ambt goed en ef ficiënt te kunnen uitoefenen, de beschik king dienen te hebben over een auto. Velen zijn er reeds toe over gegaan zelf een auto aan te schaffen, terwijl de ki lometers, die voor hun ambt worden gereden, gedeclareerd worden ingevolge het reisbesluit. De vaste kosten, die nu eenmaal uit het autobezit voortvloeien, drukken door de te geringe vergoeding ingevolge het reisbesluit, op het privé- gebruik der auto's. Een Commissie uit de Ver. v. Ned. Gemeenten, afd. Zeeland, heeft terzake een rapport opgesteld en aan G.S. ter kennis gebracht. In de mo tie wordt G.S. verzocht de ontwerp-rege- ling ter kennis te brengen van de ge meenteraden in Zeeland om tot een uni forme regeling te kunnen komen. De raad nam de motie voor kennisgeving aan. Tot slot gaf de voorz. een overzicht van de meest belangrijke werken, welke door de werkzaamheid van de raad ge durende de laatste zittingsperiode van vijf jaar tot stand konden worden ge bracht. De voorz. hoopte, dat de komen de zittingsperiode even vruchtbaar zou mogen zijn. Ernstig ongeluk. Zondagmiddag is de 70-jarige heer V. uit IJzendijke nabij de boerderij van E. Thomaes te Hoofdplaat met zijn brom fiets tegen een stilstaande auto gereden. De heer V. die van Hoofdplaat in de richting No. 7 reed, heeft vermoedelijk de luxe auto, eigendom van de heer K. uit Roosendaal, niet gezien. De heer V. was er vrij ernstig aan toe. Hij had een shock, zijn ene been was op 2 plaatsen gebroken, terwijl het andere been een open beenbreuk vertoonde. Op advies van dr. Roeemeijer, die met zuster Willemse en enkele E.H.B.O.-ers eerste hulp verleende, werd het slacht offer naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. De materiële schade was groot. Sluia Raadsvergadering De Raad der gemeente Sluis kwam in openbare vergadering bijeent- onder voorzitterschap van burgemeester P. F. van Hootegem. B. en W. stelden de raad voor de bij bouw van het stadhuis onderhands te gunnen aan de fa. HL Huurman te Delft voor een bedrag van f 94.980,- waarmee de raad accoord ging. De heer J. Gevaert heeft enige tijd ge leden bedankt als amenuensis der Gods huizen. Ter voorziening in deze vaca ture deden B. en W. een oproep en thans besloot de raad de heer J. G. L. de Broek als zodanig te benoemen. Aan de heer A. Barendse werd eervol ontslag verleend als penningmeester van het Al gemeen Armbestuur van Sluis, terwijl in diens plaats werd benoemd de heer A. van Beijsterveldt, ambtenaar ter secre tarie, nadat de heer S. A. van Hal had geinformeerd, waarom ter voorziening in de vacature niet een meer algemene oproep was gedaan. De voorz. meende dat het aanplakken op het publicatie bord van de oproep wel degelijk gelijk te stellen is met een algemene oproep. Im mers de ingezetenen volgen de publica ties goed. Ten bewijze daarvan wees de voorz. o.m. op de actie „Knokke helpt Sluis," tijdens welke lakens werden uit gedeeld. Het salaris van de penningmeester der Godshuizen werd verhoogd en gebracht op f 500,- per jaar. Geen bezwaren werden gemaakt t de aanvrage van de muziekvereniging „Apollo" om nieuwe uniformen. De heer van Hal vond het wenselijk een reserve in te stellen gedurende de komende ja ren, om zodoende de beschikking te heb ben over de nodige middelen tegen de tijd dat de thans aan te schaffen uni formen versleten zijn. Voorts meende spr., dat gemeentelijke Instanties bij het verstrekken van gelden zekere voor waarden dienen te stellen om te voorko men, dat men te gemakkelijk een be roep doet op de gemeentekas. De voorz. zei, het volkomen met de heer van Hal eens te kunnen zijn. Door de Stichting S.P.I. is een bedrag van f 1500,- beschik baar gesteld voor de aanschaffing van uniformen voor de drumband van Apol lo. Er is evenwel nog een tekort van f 555,- te overbruggen, waarvoor thans een beroep op de gemeente wordt ge daan, wat overigens door de raad werd aangenomen. De heer van Hal op zijn beurt had wel graag gezien, dat de ouders der jeugdige drumband-leden ook een deel van het tekort hadden bij gedragen. Hierop antwoordde de voor zitter dat deze kwestie in onderzoek is. De bestratings- en rioleringswerkzaam heden aan de St. Annastraat zullen tot uitvoering "komen, aldus besloot de raad. Overeenkomstig de wensen van de plaatselijke middenstand en het terzake door de Kamer van Koophandel uitge brachte advies, werd besloten de be staande winkelsluitingsverordening te handhaven. De diverse salarisherzieningen, welke door het Rijk voor haar ambtenaren zijn doorgevoerd, zullen van overeenkomsti ge toepassing zijn voor de gemeente ambtenaren. Besloten werd voorts tot werkclassificatie over te gaan en bij wijze van overgangsmaatregel een toe slag te verlenen aan de gemeentewerk lieden. De bij de wet bepaalde voorschot ten voor het bijzonder kleuteronderwijs over het jaar 1958 werden vastgesteld. Aan het slot der vergadering nam de voorz. afscheid van de raad in haar hui dige samenstelling. Vier van de zeven raadsleden zullen in de nieuwe raad, die Dinsdag 2 Sept. wordt geïnstalleerd, niet meer terug keren. Het zijn de leden F. Dusardutjn, P. A. Wieme, L. A. v. d. Vij ver en W. Wijnsberghe. De voorz. bracht de scheidende raadsleden dank voor hetgeen zij In het belang van de ge meente hebben verricht en voor de goe de samenwerking. In het bijzonder richtte de voorz. zich tot het oudste raadslid, de heer v. d. Vijver. De heer Dusarduijn voerde het woord namens de scheidende raadsleden en dankte de voorz. voor de tot hen gespro ken vriendelijke woorden. Namens de raadsleden, die weer een volgende pe riode zullen zitting nemen sprak de heer van Hal de scheidende raadsleden toe en bracht hen dank voor de goede sa menwerking en de prettige sfeer waarin de vergaderingen werden gehouden. Groede Sportwedstrijden aan het strand. In het kader van het V.V.V.-program ma werden Zaterdagmiddag j.l. aan het strand van Groede sportwedstrijden gehouden, waaraan de aanwezige bad gasten konden deelnemen. Vooraf werd een korfbalwedstrijd gespeeld door de korfbalclub Noad uit Groede, van de pupillen Noad A tegen de pupillen Noad B. De kleintjes, die gewend zijn op het nieuwe sportveld te spelen, weer den zich echter in het zand danig, zo dat de uitslag werd Noad ANoad B 0-1. Hierna volgde een vriendschappe lijke wedstrijd van de korfbalvereniging uit Zuidzande tegen Noad uit Groede. waarbij de uitslag 0-4 werd. Door het V.V.V.-bestuur van Groede werd aan de winnende club Noad een medaille uit gereikt, terwijl door de sportclub Noad aan hun sportvrienden uit Zuidzande een herinneringsmedaille werd aange boden. Op verzoek van het plaatselijk V.V.V.- bestuur had de wachtmeester der Rijks politie, de heer van Ooijen, een 3-tal volleybalwedstrijden georganiseerd. De eerste wedstrijd ging tussen de dames volleybalclub van Groede en een zestal volleybalspeelsters der dames-badgasten, die gewonnen werd door de dames van Groede met 20. De tweede wedstrijd ging tussen de heren volleybalclub van Groede en een zestal volleybalspelers der heren-badgasten, die gewonnen werd door de heren van Groede met 2 1. Daar bij deze twee wedstrijden de clubs van Groede steeds gewonnen had den, moesten nu de dames van Groede een wedstrijd spelen tegen de heren van Groede. Bij deze zeer spannende wed strijd, waarbij de heren eerst een flinke voorsprong hadden, bleken toch de da mes het van de heren te kimnen win nen. Door de voorzitter van het V.V.V.- bestuur werd als attractie voor de vrij willige medewerking der badgasten aan de oudste en aan de jongste badgast die in de wedstrijden hadden meege speeld, een lepeltje met het wapen van de gemeente Groede als herinnering aan deze zeer prettige sportmiddag uit gereikt. Bezoek. Vorige week Vrijdag bracht het ge meentebestuur van Sint Jansteen een bezoek aan de gemeente Groede, alwaar zij des namiddags om 3 uur op het ge meentehuis door de burgemeester van Groede verwelkomd werden. Na het gebruik van de koffiemaaltijd werd de nieuwe zuiveringsinstallatie van Groede bezichtigd, alsmede het sport park, waar vooral de nieuwe tennisba nen en de mooie kleedlokalen de spe ciale aandacht trokken. Tevens werd nog een bezoek gebracht aan het Her tenkamp. Voor het afscheid werden nog enkele verkeensfilms vertoond. Autobotsing. Maandag j.l. had aan de kruising op de autoweg, nabij café „Buitenlust" te Groede een botsing plaats tussen een personenauto, bestuurd door M. H. P. M. E. te Haarlem en een personenauto, be stuurd door G. T. D., wonende te Ander-

De Schakel | 1958 | | pagina 2