£sso CORSETTEN J* alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen A F e u 111 e t o n Hanneke's verleden PETROLEUM voor OLIEHAARDEN I WIM FENIJN - oliehandel - Breskens t32Eïï1o6 de (chakel 13e Jaar fang - Nr. 678 Vrijdag 29 augustus '58 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 et- p, mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS GiRO 358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand Juli 1958. GEBOORTEN: 1, Pietemella Geertruida, d van Herman Huizing en van Johanna Jannetje Beeldens: 10, Izaak Leendert, zn. van Abraham Izaak Sonnevijlle en van Esther Alida Stofberg; 14, Wilma, d. van Jacob Jobse en van Sara Wonder- gem; 27, Rudi, zn. van Theodoras den Dunnen en van Annie Louisa De Wilde; 29, André, zn. van Jacob Abraham Ver meulen en van Janna Magdalena Su- zanna Basting. HUWELIJKEN: 31, Anthonie Boogaard, 26 j., wonende te Schoondijke en Emma Poppe, 21 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 6, Sara Oosterling, 56 j., wonende te Breskens (overl. te Oost burg) 12, Levinus Hengst, 32 j., wonen de te Breskens (overl. te Oostburg)13, Maria Suzanna Haars, 78 j., echtgen. van Willem Bron, wonende te Breskens: 28, David Abraham Dierings, 55 j., wo nende te Breskens. INGEKOMEN: 3, Maria M. Schelstraete- du Bois, van Breda naar 2e Zandstraat 11; 9, Pieter H. Janse, van Wassenaar naar Boulevard 65; 15, Arsène G. G. de Badts, van Roermond naar O 51; 17, Johanna J. Heijdens-Verplanke, van Oostburg naar Molenwater 17; 18, Jo hannes C. van Heijningen, van Hillegom naar Scheldekade 25; 24, Teodorus C. Pijcke en echtgenote, van Hoofdplaat naar Jasmijnstraat 2; 21, Henricus S. J. Visser en gezin, van Oostburg naar W 32; 18, Johannes P. Heijdens, van Hoofd plaat naar Molenwater 17; 23, Janna A. Hubregtse, van Schoondijke naar Spui- plein 4125, Arnold J. A. de Looze en echtgenote, van Schoondijke naar Cro- eusstraat 13. VERTROKKEN1, Sophia van der Smis sen, van Narcisstraat 14 naar Ninove (België)2, Maria M. Bleijaert, (van Scheldekade 27 naar Beemem (België); 4, Ida Lumaye Schuld-Boidin en kinde ren, van Crocusstarat 13 naar Oostburg; 5, Dirk W. A. Spoor, van Scheepvaartstr. 1 naar Breda; 19, Comelis A. Overdulve en gezin, van Fuchsiastraat 13 naar Groede; 24, Jan Flipse en gezin, van Grote Kade 30 naar Utrecht; 28, Roe lof B. Hemmelder en geein, van T. F. Blankenstraat 19 naar" Bergen op Zoom. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering Maandagavond heeft de Raad van Breskens afscheid genomen van zijn beide wethouders, die Breskens door de moeilijke wederopbouwtijd heen hielpen. Voordat dit afscheid aan de orde kwam, werd een uitvoerige agenda in recordtijd afgewikkeld. De dorpsvolière, bij de opening der Visserijfeesten door de Vogelvereniging aangeboden, werd onder dank aan de gevers door de raad als geschenk aan vaard. In het kader van het wederopbouw- plan werd een besluit van B. en W. be krachtigd, waarbij een perceel grond door JOKE DE VALK 42 En toen kwam het noodlot: Jaap was achter m'n huwelijk gekomen en be zocht me. Ik begreep al gauw, dat hij me wilde chanteren. Hij wilde geld heb ben, zogenaamd om een zaak te begin nen. Hij dreigde me, o niet openlijk, daarvoor was hij te geraffineerd, met mededelingen aan mijn man. Ik heb wanhopig gevochten voor mijn geluk, maar hij haalde het net steeds dichter om mij heen. Ik probeerde hem te over bluffen, maar het lukte me niet en op zekere dag merkte ik, dat Jan iets ver moedde van m'n verleden; hij zinspeel de er op. Toen begreep ik dat Jaap hem op de een of andere manier al wat had ingelicht. Op het laatst stelde Jaap me een ul timatum en ik kon er niet meer tegen op. Ik had lang gevochten, maar ik ver loor de strijd. Ik wist niet beter te doen dan weg te gaan. En dat deed ik. Maar Hanneke barstte in snikken uit en Jo- sien legde beschermend haar arm om de vrouw heen. „Stil maar, Hanneke, ik De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG aan de Zandstraten, aan de duinstraat kant, aan de Gebr. de Feijter in ver vroegd gebruik werd gegeven. Dit door verkoop van het perceel, groot 412 m2, tegen de vastgestelde verkoopsprijs van f 2,25 per m2. Over de door G.S. voorgestelde grens wijziging van de gemeenten Groede en Breskens werd geen woord gezegd door de raadsleden. De burgemeester maak te hieruit op, dat de raad het volledig eens is met het voorstel. G.S. zullen worden bericht, dat de voorgestelde grenswijziging de volledige instemming der gemeenteraad heeft. Ingevolge de besluiten inzake de ont eigeningsprocedure, welke op 28 Juli 1.1. door de raad genomen werden, zijn de onderhandelingen om de gronden in minnelijke schikking te verkrijgen, met de heer Manneke voortgezet. B. en W. stelden de raad voor van de heer Man neke aan te kopen de in eigendom zijn de percelen grond, vallende binnen de wijzigingen van het uitbreidingsplan en voorts van de heer Manneke af te kopen ineens alle pacht voor alle docr hem binnen het uitbreidingsplan gepachte gronden. Voor de waarde der gronden, inclusief de pachtl, vast te stellen zal een com missie worden benoemd, waarvan er 1 door de heer Manneke en 1 door het gemeentebestuur zal worden aangewe zen. De kosten voor deze taxatie zijn uiteraard voor het gemeentebestuur. De grond welke de gemeente niet direct nodig heeft, zal weer aan de heer Man neke worden verpacht. Bovendien ver klaarde de heer Manneke, dat indien de raad deze voorstellen ongewijzigd overneemt, hij zijn beroepschrift bij de Kroon zal intrekken. Hiermede kan be reikt worden dat het uitbreidingsplan direct uitgevoerd zal kunnen worden. De heer Cambier vond het voor de gemeente maar een onvoordelige zaak, eerst de pacht volledig afkopen en ze daarna weer ter beschikking stellen van de heer Manneke. Hij meende dat het voordeliger zou zijn voor ieder stuk dat de gemeente t.z.t. nodig heeft, nieuwe onderhandelingen aan te knopen. Weth. van Haneghem verdedigde het voorstel van B. en W. Wanneer de grond bij stukjes en brokjes gekocht wordt, heeft de gemeente kans voor ieder stukje grond een andere prijs te moeten be talen, terwijl wellicht met de gronden gespeculeerd zou kunnen worden. Het is de bedoeling de pachter in zijn wen sen zoveel mogelijk tegemoet te komen. begrijp het nu wel. En ik vind je een schat hoor, ondanks alles. Je mag hier net zo lang blijven als je zelf wilt en denk ook een beetje om je baby „Dat was het nare juist," snikte de vrouw in bed. „Ik ging naar een andere stad aan het werk. Al gauw had ik weer een baan als steno-typiste. Maar toen ik daar een paar weken werkte, merkte ik dat ik moeder moest worden en ik begreep, dat ik dit niet lang zou kun nen verbergen. Toen ze er op kantoor bedekte toespelingen op gingen maken, nam ik mijn ontslag en ging ik werken op een strijkinrichting. Maar ook daar had men het al gauw door. En de baas begon lastig te worden Hij maakte er toespelingen op en liet me doorscheme ren, dat hij me wilde helpen als ik voor hem een beetje lief zou zijn. Ik heb hem in zijn gezicht geslagen en stond een paar minuten later alweer op straat. Toen heb ik een kamer gehuurd en be sloot hier de baby af te wachten. Maar m'n geld raakte op en gisteren was ik ten einde raad. Ik ben toen hierheen gegaan, Josien, ik wist niet meer wat ik doen moest „Je had veel eerder moeten komen, Hanneke, dan zou alles weer in orde ge komen zijn. Nou, ik zal wat soep voor je klaarmaken en dan ga je een poosje rusten. Wel foei, je hebt zoveel gepraat, je zult wel uitgeput zijn". Hanneke lachte door haar tranen. De eventuele winst voor de pachter valt in het niet bij het enorme verlies dat hij heeft door het steeds weer moe ten omleggeti van de bedrijfsvoering, die steeds zal moeten worden aange past aan het kleiner wordende bedrijf. De heer van der Hooft meende, dat de raad de consequenties moet trekken uit haar eerder genomen voorstellen en nu niet terug mag gaan krabbelen. Nadat ook nog de voorzitter het voor stel had verdedigd, werd het met alge mene stemmen aanvaard. Aan dhr. M. A. M. de Milliano, welke ter vervulling van zijn herbouwplicht een hotel bij de kruising van de aan- voerweg naar de nieuwe Veerhaven wil bouwen, werd in principe grond ver kocht aan de Oostlangeweg. Aan het architectenbureau Schap en Schut te Middelburg zal opdracht gegeven wor den de nodige wijzigingen hiertoe aan te brengen in het herbouwplan. Indien deze wijzigingen worden goedgekeurd, zal de heer de Milliano in de gelegen heid worden gesteld binnen de vastge stelde tijd aldaar het door hem bedoel de hotel te bouwen. Voorts besloot de raad de Van Zuijen- straat in rechte lijn door te trekken tot aan de verbindingswegen naar. de nieuwe Veerhaven, terwijl aldaar ook een nieuwe Langeweg gemaakt zal wor den. Vervolgens kwam het punt afscheid der raadsleden aan de orde, daar, aldus burgemeester J. A. Eekhout, indien er geen schokkende dingen in Breskens gebeuren, dit de laatste raadsvergade ring is voor de eerste Dinsdag in Sep tember, waarop de raad in haar nieuwe samenstelling bijeen zal komen. Niet meer terug in het nieuwe col lege komen de heren Seuss, de Feijter, welke inmiddels reeds zijn ontslag had genomen wegens vertrek naar Goes, Meeusen, Vermeulen en dé beide wet houders, de heren Notebaart en van Haneghem. De voorzitter zeide, dat in tegenstelling met vroeger, toen het raadslidmaatschap een ere-baantje was, het thans geen senicure is om besluiten te nemen en mede-verantwoordelijk heid te dragen voor het besturen van de gemeente. Dit temeer, omdat men door de betrekkelijk kleine gemeenschap, waarin men leeft, vaak onvoldoende af stand kan nemen van kleine persoon lijke belangen welke vaak met de gang- van zaken van het algemeen belang in het gedrang komen. Het dicht bij de inwoners staan heeft ook grote voorde nk ben blij dat het er uit is. Het was als een last, die op me drukte. Ik moest het iemand vertellen". Josien knikte. „Daar heb je heel ver standig aan gedaan, Hanneke. En reken er op, dat dit onder ons blijft". „Josien, realiseer je je nu wel dat je een ontslagen gevangene onder je dak hebt?" Er kwam een scherpe frons in het voorhoofd van de andere vrouw. „Zeg dat niet meer, Hanneke. Je was eens mijn vriendin en je bent het nu weer. Versta je? Nu meer dan ooit. Dat ver leden van je verandert in zoverre onze vrienschap, dat je me nu nog veel lie ver bent dan vroeger. Je hebt rijkelijk je deel gehad van de narigheid, die er dikwijls in het leven is. Maar jij blijft voor mij wat je altijd was, hoor je? En nu zal ik wat soep voor je klaarmaken. Met een minuut of tien ben ik er weer. En niet piekeren. Kijk - ze schuift een gordijn wijd open, zodat brede zonne blinde ls op het bed vallen - daar schijnt de zon weer volop over een smetteloos, wit landschap. Die zon schijnt nu ook weer voor jou. Juist voor jou. Wil je daar eens aan denken, Hanneke?" „Ja, Josien. en dank je voor al je vriendelijkheid In gedachten loopt de jonge vrouw naar beneden. Als ze in de keuken de soep op het gascomfoor gezet heeft, zakt ze langzaam op een stoel. Een paar tra len, n.l. dat men steeds weet wat er onder de bevolking leeft. Voor alle raadsleden had de voorzit ter een hartelijk en persoonlijk woord, alsmede een aardig geschenk, n.l. een fotoalbum waarin foto's van gebouwen en wegen van oud en nieuw Breskens staan. Alle raadsleden kregen deze in fraai rode omslag gebonden fotoalbum aangeboden. In de foto's kimnen zij vele door hen genomen raadsbesluiten te rug vinden. Na een korte pauze, waarin verver singen werden aangeboden, nam die burgemeester afscheid van zijn beide naaste medewerkers, n.l. de wethouders Notebaart en van Haneghem. Het speet hem oprecht dat voor beiden de tijd van gaan was aangebroken na zoveel jaren actief medebesturen der ge meente in een der moeilijkste perioden, die der wederopbouw na de bijna volle dige verwoesting in 1944. De burgemees ter schetste de gang van zaken na de zware verwoesting. De verschrikkelijke depressie, welke er in de gemeente heerste. Het grote aantal doden dat er te betreuren was; de meest zorgelijke tijd welke men zich denken kan, werkte deprimerend op de hele bevolking. Wel dra hervond men echter de nodige veer kracht en werden al spoedig door de nood-gemeenteraad de eerste besluiten tot wederopbouw genomen. In het kort schetste spr. wat er allemaal gedaan werd door het dagelijks bestuur der ge meente om weer een dragelijke sfeer in Breskens te scheppen. De ups en downs werden naar voren gehaald en ontlok ten vaak een lachje op het gelaat der beide wethouders. Een grote voldoening moet het voor de beide wethouders zijn, dat zij een bijna herbouwd Breskens achterlaten dat weer voldoende veer kracht heeft om de grote slag van de omlegging der veerhaven op te vangen en de door het Rijk aangeboden com pensatie hiervoor zal uitbuiten. De voorzitter releveerde het werk van weth. Notebaart voor de sociale voor zieningen en de visserij, terwijl weth. van Haneghem zich voornamelijk bezig hield met alles wat rond het onderwijs gebeurde. In vogelvlucht noemde de voorz. de belangrijkste door de raad genomen besluiten, welke mede door de beide wethouders werden voorbereid. Met voldoening legde de burgemeester voor beiden dan ook de bekroning op een lange werkperiode. Onder doodse stilte in de raadszaal deelde hij mede, dat H.M. de Koningin het heeft be haagd beide wethouders de Ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Or an je-Nassau, te verstrekken. De ver sierselen hierbij behorende kon de bur gemeester nog niet overhandigen, daar de benoeming eerst in de middag af kwam. Later zullen deze uitgereikt wor den. Achtereenvolgens dankten de schei- nen wellen uit haar ogen en zakken over de wangen. „Arme Hanneke," prevelt ze dan zacht voor zich. HOOFDSTUK XXVn. 's Middags komt Flip Grobbe thuis en brengt plichtsgetrouw de medicijnen mee, die hij uit de apotheek heeft ge haald. „En, hoe gaat het met onze pa tiënte?" vraagt hij. Josien knikt geruststellend. „Ik ver onderstel, dat ze er geen nadelige ge volgen van zal ondervinden. Laat ik eerst even naar boven gaan, Flip, de tafel is al gedekt. Ik kom zo". Als ze later getweeën aan tafel zitten, zegt Josien: „Flip, Hanneke heeft me vanmorgen het een en ander over haar jeugd verteld. En over haar jonge ja ren, vóór ze bij Dubois op kantoor kwam. Dat is een aaneenschakeling van ellen de en narigheid geweest, Flip". „Zo?" Grobbe kijkt zijn vrouw ver baasd aan. „Wat dan allemaal?" „Ze heeft geen toestemming gegeven om het jou ook te zeggen. En er zijn tal van dingen in haar relaas, die een vrouw alleen aan een vrouw zegt, dat begrijp je toch wel, hè Flip?" „Natuurlijk, lieveling. Laat Hanneke maar net zo lang bij ons blijven, als ze zelf wil. Ze is hier hartelijk welkom". Over tafel heen grijpt Josien de hand van haar man en ze blikt hem innig in zijn ogen. „Dank je, lieveling, ik wist

De Schakel | 1958 | | pagina 1