an de „Optocht met praalwagens" tijdens de Visserijfeesten te Breskens premie ingevolge de woningverbetering worden toegekend van f 100,- op voor waarde evenwel, dat de gemeente aan elk der betrokkenen 150,- uitbetaalt. De Stichting Lager Nijverheidsonder wijs in de Bisdommen Breda en Den Bosch, gevestigd te Tilburg, vroeg een gemeentelijke subsidie. B. en W. waren van oordeel, dat waar geen leerlingen uit de gemeente het onderwijs van ge noemde Stichting volgen, het niet in de lijn der gemeente ligt te gaan subsi diëren. Op dezelfde gronden werden vroegere aanvragen ook afgewezen. Z.h.st. werd het verzoek ook ditmaal af gewezen. Ingekomen was een verzoek van de Stichting tot steun van Prot. Chr. Geestelijke verzorging van het Ne derlandse leger om een subsidie van 1 cent p. inwoner voor de door genoemde Stichting geëxploiteerde vormingscen tra. B. en W. gaven de raad in overwe ging op de subsidieaanvrage niet in te gaan, aangezien de diverse stichtingen die militaire tehuizen exploiteren reeds uit de gemeentekas worden gesubsi dieerd en men vooral in deze tijd gren zen dient te trekken. Aldus besloten. In dertijd werd in principe reeds besloten aan de heer W. Willemsen te IJzendijke bouwgrond te verkopen, gelegen aan de Singel. De heer Willemsen is er reeds toe overgegaan zijn herbouwplicht te reali seren. B. en W. stelde voor de betrokken 312 m2 grond tegen een som van f 546, te verkopen. Aldus besloten. Aan de orde kwam de aankoop van gronden en be drijfsgebouwen van de heren C. A. en J. F. Calon. De voorz. zei, dat deze zaak de raad wel volkomen bekend zal zijn. Al lereerst is het stichten van een nieuwe begraafplaats de aanleiding geweest. Als bijkomstigheid is de sanering van de door de kom omsloten boerderij aan de Markt bij de zaak betrokken geworden. Zonder de welwillende medewerking van de Dienst der Qomcinen zou het niet mogelijk geweest zijn een dergelijke minnelijke schikking te treffen als thans het geval is geweest. Aan de heer J. F. Calon, die pachter is van de gronden en de bedrijfsgebouwen van zijn vader, heeft de Dienst der Domeinen een be drijf in de Braakmanpolder in pacht toegezegd indien de voorwaarden en de prijzen voor aankoop der 2 ha. 43 are en 76 ca. grond in de Elisabethpolder, en de 1,29,60 ha. van de z.gn. Walle en de be drijfsgebouwen door C. A. Calon zou worden geaccepteerd. De heer C. A. Ca lon heeft de voorwaarden aanvaard en zonder hoofdelijke stemming ging de raad er ook mee aceoord. Een en ander evenwel afhankelijk van hogere goed keuring. Bij de rondvraag richtte voorzitter A. P. Kostense zich tot de heer A. de Meijer, die in de nieuwe raad geen zit ting meer heeft. De voorz. dankte hem voor de prettige samenwerking en goe de verstandhouding, die dhr. de Meijer steeds hebben gekenmerkt. Hoewel dhr. de Meijer op 5 Sept. a.s. geen raadslid meer zal zijn, nodigde de voorz. hem uit toch de onthulling van het Willem Beu- kelszoon-monument te willen bijwonen. Dhr. de Meijer dankte voor de tot hem gesproken woorden en de uitnodiging. Bij de rondvraag wees dhr. de Meijer er op dat de straatkolken op de wijk Drie wegen volgespoeld zijn met zand en slik. Hij vroeg deze op korte termijn te willen reinigen, hetgeen werd toege zegd. IJzetidQke Raadsvergadering. De Raad der gemeente IJzendijke ver gaderde Dinsdagavond onder voorzitter schap van loco-burgemeester A. Termote. Z.h.st. werden de notulen der vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen was de goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststelling van de verordening op de heffing van rioolbe- lasting. Naar aanleiding van de laatste huurverhoging, welke ook toegepast diende te worden op de aan de Maurits- weg staande betonnen noodwoningen, hadden B. en W. zich tot de Minister ge wend met het verzoek vergunning' te willen verlenen de huurverhoging oo genoemde noodwoningen slechts voor de helft te mogen toepassen. Thans bevond van liefdadigheid, reclassering en al dat fraais meer. Ergens in de stad huurde ik een ka mer en zocht voor de morgenuren een baan als werkster en die had ik al spoe dig. Met mijn spaargelden en het geld van de fooien kon ik voorlopig vooruit. M'n werkstersbaantje gaf net genoeg om mijn kamerhuur te betalen en so ber te leven. In de middag studeerde ik verder. Na m'n eerste examen kocht ik een schrijfmachine en probeerde ver taalwerk te krijgen, wat me al vrij snel gelukte. Iedere middag zat ik te typen om maar vaardigheid te krijgen en die had ik al heel spoedig. Na een jaar durf de ik type-examen te doen en ik slaag de met vlag en wimpel. Even tevoren had ik ook m'n diploma handelscor respondentie gehaald en m'n stenodi ploma had ik al lang. Haast elke avond oefende ik steno, door radioredevoerin gen op te nemen en later op de machine uit te werken. Toen ik drie jaar vrij was en drie diploma's op zak had. besloot ik te solliciteren. Ik solliciteerde als eerste bij Dubois en werd aangenomen. De rest weet je zo'n beetje, Josien". De andere vrouw had met stille aan dacht zitten luisteren naar het levens verhaal van Hanneke. Haar handwerk je was van haar schoot gegleden, maar ze had het niet gemerkt. En toen Han neke uitgesproken was. boog ze zich met tranen in haar ogen over de vrouw in bed en drukte een kus op haar voor hoofd. „Arme Hanneke, wat heb jij een zich onder de ingek. stukken een schrij ven van de! Minister van Volkshuisves ting, waarbij werd medegedeeld, dat er geen aanleiding bestaat voor bedoelde woningen een lagere huurverhoging toe te passen. De gemeenteraad van Wolphaartsdijk heeft enige tijd geleden een motie aan genomen met betrekking tot de vergoe ding van de autokosten van de burge meesters. Genoemde motie werd aan alle Zeeuwse gemeenten toegezonden met het verzoek aan G.S. te vragen in kennis te werden gesteld met de ontwerp-regeling welke door een Commissie van de Ver. v. Nederl. Gemeenten afd. Zeeland werd ontworpen. In de motie werd tot uit drukking gebracht, dat de burgemeesters om hun taak naar behoren te kunnen verrichten, de beschikking dienen te hebben over een auto. Veelal is dit reeds het geval, omdat deze burgemeesters zelf een auto hebben aangeschaft. De kosten van de ten behoeve van de ge meente gemaakte dienstreizen worden dan gedeclareerd op grond van het Reis besluit, welke vergoeding ten enenmale onvoldoende wordt geacht, omdat de vaste autokosten hierin niet tot uitdruk king kunnen komen. De heer P. Tazelaar vroeg aan B. en W. of zij reeds de finan ciële consequenties hebben onderzocht die aan de ontworpen regeling verbon den zijn. Dit was niet het geval, omdat genoemde regeling ook bij B. en W. niet bekend is. Z.h.st. werd de motie voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het verzoek van dhr. M. B. Bracke, om een vergoeding in de reiskosten van zijn schoolgaand kind te mogen ontvangen, ontstond enige dis cussie. B. en W. adviseerden op grond van het inkomen van betrokkene, die de door de raad gestelde norm te boven gaat, afwijzend te beschikken. Hiermee bleek de raad het niet bepaald eens te zijn. Dhr. Tazelaar betoogde, dat door het wegvallen van de busverbinding Philippine-Pyramide-IJzendijke de ver- voersmoeilijkheden zijn opgetreden. Voorheen heeft aanvrager nooit om een gemeentelijke bijdrage gevraagd. Hij meende te weten, dat mensen, die naar zijn mening een hoger inkomen hebben dan Bracke, wel een vergoeding in de reiskosten krijgen. Spr. stelde voor het agendapunt aan te houden en een en ander in besloten zitting nader te be spreken. De raad ging hiermee accoord. Aan J. v. Poucke zal een strook grond in erfpacht worden uitgegeven, gelegen aan het z.gn. Bolwerk, voor het stichten van een opslagloods. De erfpachtscanon werd bepaald op f 0,16 per m2, terwijl een vergoeding werd bedongen van de ter plaatse aanwezige 4 sierbomen. Aan G. B. Neijssen werd een perceel grond Ier grootte van 179 m2, gelegen achter diens woning in de Oranjestraat, in erf pacht uitgegeven tegen een canon van 12 ct. per m2, dit met ingang van de datum, waarop betrokkene zijn woning betrekt. De aanvulling van de politieverorde ning, waartoe werd besloten tijdens de raadsvergadering van 13 Juni 1.1., werd op voorstel van B. en W. ingetrokken. In de plaats daarvan stelden B. en W. voor een nieuwe aanvulling vast te stel len met een bepaling, inhoudende het verbod een weg tot werkplaats te bezi gen, dan wel tot enig ander doel, niet overeenkomstig zijn bestemming. Dhr. N. Wijffels meende, dat de door B. en W. voorgestelde bepaling te ver gaat, immers dan zou het zelfs verboden zijn een fietsband langs de weg te repare ren of een auto, want in beide gevallen zou men de weg als werkplaats bezigen. Hij herinnerde er aan dat de bepaling bedoeld is te voorkomen, dat bij bouw werken o.a. de straat gebruikt wordt voor het aanmaken van specie of het opslaan van stenen of andere mate rialen. De raad die een nadere precise ring wenste inplaats van het door B. en W. voorgestelde algemene verbod, ver wierp daarop de voorgestelde aanvulling. Tijdens de rondvraag herinnerde dhr. A. Dellaert er aan, dat dit de laatste raadsvergadering was die hij als raads lid meemaakte. Hij is gedurende een 8- tal jaren raadslid geweest en zei de pret tigste herinneringen aan deze periode te zullen bewaren, hoewel hij het wel eens ellende in je leven gehad „Daarom had ik eigenlijk nooit willen trouwen, Josien. Dat verleden van me drukte als een loden last op me. Daar om wilde ik niets van Grobbe's atten ties weten toen in Lunteren en natuur lijk al evenmin van Jan. Altijd dacht ik aan mijn verleden. Maar Jan hield zo aan en ik kon op de duur niet meer te gen hem op. Ik deed toen deze conces sie: een proefverloving. Ik dacht: je zult dan zelf wel ontdekken dat ik niet bij je pas. Doch Jan was stapel op me en zette alle reserves over boord. Zelfs toen bepaalde vrienden van hem weg bleven, omdat ik maar gewoon juffrouw Schoneveld was. Ik had het na drie maanden proef willen beëindigen, maar Jan hield net zo lang aan dat ik toe gaf voor nog een periode van drie maanden en het beroerde was, dat ik toen van hem ging houden. Ik kreeg hem lief. Hij was altijd zo vriendelijk en vol attenties voor me. M'n kleinste wensen vervulde hij en als ik wat hu meurig was. toonde hij engelengeduld. Daarom stemde ik toe om met hem te trouwen en ik suste mezelf in slaap met de gedachte, dat verleden is een boze nachtmerrie die voorbij is. voorgoed. Nu komt. het zonnige, blijde leven, aan de zijde van een man, die je ziels liefheeft. En ik ging gaandeweg steeds meer van hem houden. Dus trouwden we en de eerste maanden van ons huwelijk waren een hemel van geluk. Hij was zo'n schat, Josien, in alles (Wordt vervolgd). niet eens was met de andere raadsleden. Alles verliep toch in goede harmonie. Spr. hoopte, dat ook bij de nieuwe raads leden alles in een goede harmonie zal mogen verlopen. De voorzitter dankte de scheidende raadsleden voor hetgeen zij in het belang der gemeente hebben hel pen tot stand brengen. Hij hoopte, dat de volgende raadsperiode in dezelfde goede sfeer zou mogen verlopen als de laatste periode. Hierna ging de raad over in besloten zitting. Breskens Diploma-zwemmen. Dinsdag j.l. had in het „Wilhelmina- jzwembad" te Breskens het diploma- zwemmen plaats. Voor diploma 1 (zwem. proef) slaagden: Anny Ekkebus. Jan Plekkenpol, Piet Vergouwe, Liesje Vergouwe, Leendert Maas, Willy Oosterling, Coby Verduijn, Eddy de Wever, Paula Donze, Magda Jansen, Rieta Wijnants, Gert Jan Ver burg, Ria Asard, Robby Mijsberg, Bram van Haneghem, Theuni de Winde, Ineke Meeusen, Victor de Weert, Mienke1 Faas, Armemiek Niermans, Piet Beun, Antho- nie Rijckhart, Jeanet Claes, Piet de Poorter, Bram Moorlag, Rinie Dekker, Wim de Kraker, allen te Breskens; Mi- neke Konings, Werkendam; Sjors Crom- hecke, Gemma de Rijk, Elly de Jonge, Coby Verhage, Tonny Verhage, Johan de Feijter, Roelof van de Waal, Suzan Lako, Helene Becu, Iza- Beeke, Corrie Marsille, Riet Bosschaart, Sara Ris- seeuw, Bob Willemsen, allen te Schoon- dijke; Daan Verduijn, Willy van Ooijen, Matti van Hoeve, Frans Verduijn en Ineke Wolfert te Groede; Francis Salo- mé, Sas van Gent; Sarina Steijaart, Vlissingen; Rudi van Oers, IJzendijke; Jan de Meijer, Oostburg. 2 candidaten werden afgewezen. Voor diploma 2 (geoefend zwemmer) slaagden: Dick Hovestadt, Jaap Moorlag, Daan de Winde, Ina Verduijn, Lia Klaaij- sen, Ineke Risseeuw, Nelleke Niermans, Jan Ghijsels, Anthoine Rijkhart, Sjaak Riemens, Rieta Goethals, Bep Klaassen, Anneke Woittiez, Suzie Vermeulen, al len te Breskens; Tonny Mollet, Hoofd plaat; Frans Verduijn, Groede; Saartje Verduijn, Groede; Tonny Klaaijsen, Nieuwvliet; Mia Delnat, Schoondijke; Miel en René Groosman, IJzendijke. 6 candidaten werden afgewezen. Monstervissen. Dinsdagmorgen j.l. zijn op de Wester- Scheldo een paar walvisachtige: zeedie ren gesignaleerd door de bemanning van de „B.R. 45". Eén der vissen, een z.gn. butskop, was slechts enkele meters van het vissersvaartuig verwijderd en zwom er zelfs onderdoor. Des avonds heeft men onder de Vlis- singse wal één der dieren weten te be machtigen. Door het bergingtsvaartuig „Ary," dat daar werkzaamheden ver richtte, is het dier aan boord gehesen en in Vlissingen aan wal gebracht. Het monster was pl.m. acht m. lang en woog 3 ton. Groede Aanleg nieuwe uitvalsweg. Maandag j.l. is men te Groede begon nen met de aanleg van de nieuwe uit valsweg, welke een rechtstreekse ver binding zal vormen tussen de Voorstraat en de Oostburgseweg. Is deze weg gereed, dan zal het verkeer dat van Oostburg komt en via de Oostburgseweg naar Breskens wil, niet meer door de kom van Groede moeten. De aanleg van deze weg is gegund aan de fa. Toussaint Zn. te Cadzand. De totale kosten van uitvoering belopen een bedrag van rond f 100.000,-. Nieuwvliet Verdacht auto-ongeluk. Zaterdagavond om tien uur kwam op de Prov. weg van Sluis naar Groede een zwarte auto met zeer grote snelheid aangereden, welke even voorbij het postkantoor van Nieuwvliet, vermoede lijk door te krachtig remmen, over de kop sloeg en zodoende in de sloot naast de weg terecht kwam. De inzittenden liepen hierbij vermoedelijk geen letsel op en kozen op verdachte wijze in het nachtelijk duister door de nog te velde staande vruchten het hazenpad. De auto, merk Oldsmobiele, was van een Belgische rummerplaat voorzien. In samenwerking met de douane, heeft de rijkspolitie dit merkwaardige auto ongeluk in onderzoek. Oostburg 6e prijs. Op het onlangs gehouden zangerfo- chet te Maldeghem-Kleit, ter gelegen heid van de zomerkermis, is Pierre Leen- houts uit Oostburg als 6e geëindigd. Retranchement Ongeluk. Tengevolge van een botsing bij een balspel liep een meisje uit Breda op het kampeerterrein bij het Zwin te Retran chement een hersenschuding op. Zij werd naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Waterlandkerkje Groot succes. De heer C. Jansen te Waterlandkerkje is als 4e geëindigd in het open schaak kampioenschap van Nederland. FILMNIEUWS Casino-Bioscoop te Breskens brengt U deze week Stan Laurel en Olivier Hardj de koningen van de lach in hun dwaze klucht „De Zigeuner Prinses". Om 4 en 8 uur voorstelling. Toegang voor de jeugd 50 ct. Zondag om 4 en 8 uur Karl Heinz Böhm, Anouk Aimee en vele anderen in de aangrijpende en spannende film: „Nina". Een film, die zich afspeelt in Wenen, de gevierendeelde stad, waar spanningen heersen tussen Amerikanen, Russen, Belgen en Fransen. In Wenen, waar Oost en West elkaar naar het le ven stonden en waar Nina Iwanowa streed om de inzet, haar liefde voor de Amerikaanse journalist Frank Wilson. Toegang 14 jaar. Woensdag 27 Aug. brengen wij U nog maals het sprookje van kleur en ro mance waarvan het succes in Nederland grandioos was en nog steeds is. Romy Schneider en Karl Heinz Böhm in „Sissi" Een film van Ernst Marischka, opgeno men in de heerlijke omgeving aan het Starnbergmeer in Beieren en aan het Weense hof. Met deze film worden twee voorstellingen gegeven om 4 en 8 uur. DUIVENSPORT Duivenver. Strijd in Vrede," Groede. Uitslag prijsvlucht uit Arras op Zon dag j.l. Los 7.30 u. Aank. Ie duif 9 u. 17 min. 45 sec., snelh. 1213 m. per min. 1, 19 Joz. v.d. Wege. 2, 8, 12, 15, 23, 30 L. v.d. Wege. 3 J. v. Haneghem. 4 C. Brakman. 5 A. v. Gijs. 6, 13 H. Elfrink. 7, 22, 25 Schautt.-de Roo. 9 J. Wolberts. 10 en le overd. W. Ekkebus. 11 J. Ris seeuw. 14 J. Vermeulen. 16, 26, 34 M. Ro bijn. 17, 21. 24, 27, 32 Joh. v.d. Wege. 18 J. de Roeck. 20, 28, 33 G. Dusarduijn. 29 C. Ekkebus. 31 J. Merk. Wagen no. 1 „Zeefantasie" (Dorpsstr.) Deze bijzonder goed uitgevoerde wa gen viel op door de mooie en sprekende kleur, die door een uitstekende kleur combinatie tot een groots geheel was opgebouwd. De speelse en soepele vorm van de vissen, de fijne combinatie met de forse zeeschelp en het fijne, fiere zee paardje, getuigden van een goede ar tistiek en een prima uitbeelding van het onderwerp. De fantasie van de ontwer pers en makers waren volledig tot zijn recht gekomen en de mogelijkheden wa ren zeer goed benut. Het mooie blauw van de zee met de witgekuifde golfjes stak zeer goed af tegen de kleuren van vissen en schelp. De afwerking was peer goed en het geheel maakte een fraaie, forse en toch rustige indruk. Vooral een hoge opbouw is een eerste vereiste voor een goed effect in een stoet. Aangezien de jury geen aanmerkingen had op geen der voorwaarden voor de beoordeling ge steld, kon een hoog aantal punten wor den toegekend en werd het hoogste aan tal punten gegevéln, daar deze wagen wel bijzonder fraai het onderwerp „zee" tot uitdrukking had gebracht in verband met de feesten op het gebied van zee en visserij. Toegekend: 50 punten. Eerste en alge mene prijs. Wagen no. 2 „Zeppelin" (Ph. v. Kleef- straat). Het grootse en majestueuze van het luchtschipmodel waren doorslaggevend voor de bijzonder fraaie indruk die deze wagen in de stoet gaf. De vorm van de zeppelin was uitstekend nagebootst, waarbij de draaiende propellers en het motorgeronk een aardig effect gaven. De kleurcombinaties van luchtschip en gon del waren goed gekozen en gaven een mooi contrast. Jammer, dat bij de uit voering alle aandacht bijna uitsluitend was gericht op het luchtschip, zodat de onderbouw van de wagen wel wat in het gedrang is gekomen. De jury vond de toepassing van vlak geschilderde deco ratie niet bijzonder geslaagd. Er was geen voldoende harmonie tussen luchtschip en onderbouw. Wij menen, dat hiervan wat meer werk gemaakt had kunnen worden en dan met gelijk materiaal, pa pier of levende bloemen b.v. Een fraai golvend landschap gestoffeerd met mi niatuurdorpjes en boompjes om het ruimte-idee weer te geven had aardiger geweest. De algemene indruk was niet tegenstaande uitstekend, zodat een hoog aantal punten kon worden toegekend. Uitslag: 46 punten. Eerste prijs. Wagen no. 3 „Vogelbruïloft" (Vogelen zang) De keuze van het onderwerp, de fan tasie en de uitwerking van en door de ontwerpers van deze wagen, waren op een verrassend fraaie wijze tot uitdruk king gebracht. De kleurige, mooi hoog opgebouwde wagen deed het zeer goed en getuigde van nauwkeurig en gedegen werk. Het kerkje hoog op de berg was fraai van afwerking en soepel van vorm. De omgeving met de hoog voerende trap kwamen prima tot uitdrukking door het gebruik van levend bloemen-materiaal, wat de waarde van het geheel ongetwij feld heeft verhoogd. Op modelgeving, kleurcombinaties en uitbeelding heeft de jury geen enkele aanmerking. Wat de afwerking betreft, zouden wij willen waarschuwen tegen te overdadig gebruik van bloementuiltjes- en groepjes, die onwillekeurig leiden tot een iets te druk geheel. Het fraai, doch eenvoudig hou den is wel zeer gewenst bij dergelijke fantasie-onderwerpen. Het hoofdonder werp was hier de „bruiloft" der vogels en niet een fraaie bloementuin. De on dergrond van levend dennegroen was goed gekozen en rustig gehouden. Het was de jury een genoegen hier een hoog aantal punten te kunnen geven. Toegekend: 48 punten. Eerste prijs.

De Schakel | 1958 | | pagina 2