alg. nieuws blad alg. voor west zeeuws-vlaanderen Geslaagde Visserijfeesten te Breskens Feuilleton Hanneke's verleden de (cha kei ije Jaargang - Nr. 677 Vrijdag 22 augustus '58 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. postf 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL,: GIRO 358296 Vrijdagmiddag werden de Visserij- leesten te Breskens officieel geopend. De voorzitter van het Visserij-comité, de heer J. Carels, sprak een welkomst woord tot alle aanwezigen, welke zich op en rond de muziekkiosk op het Spui- plein verzameld hadden. Hij gewaagde in zijn toespraak van de moeilijke tijd die de middenstandsbedrijven in Bres kens tegemoet gaan nu de veerhaven is verlegd, doch spr. was van mening dat door eendrachtige samenwerking nog veel te bereiken is. De Visserijfeesten tonen aan dat Breskens nog niet bij de pakken neerzit. Hierna sprak burgemeester J. A. Eek hout als volgt: Meneer de Voorzitter, heren leden van het Comité Visserijdagen 1958: Het is thans voor de zesde maal, dat Breskens zich opmaakt de visserijdagen te vieren. Voor de zesde keer zal de bevolking van Breskens door het aanbrengen van feestversieringen en door het maken van praalwagens hulde brengen aan de visserij, die voor ons de grootste eco nomische steunpilaar is. Ik ben uitermate verheugd, dat Bres kens weerom zo'n grote gemeenschaps zin aan de dag legt. Het moet U, meneer de Voorzitter, U" en Uw mede-comitéle- den voldoening geven en tot dankbaar heid stemmen, dat de bevolking tijd en lust had om dagen, weken en soms maandenlang te werken aan de tot standkoming van de praalwagens, die morgen en overmorgen duizenden be schouwers zullen trekken. Bewondering heb ik voor het Visserijdagen Comité, dat alle persoonlijke beslommeringen ten spijt, weerom de kracht opbrachten initiatieven ontplooide om de visserijda gen nog naar een groter succes, dan reeds bereikt in vorige jaren, te voeren. Het gemeentebestuur is U allen hiervoor zeer erkentelijk. Om tot het hoofddoel van de visserij dagen terug te keren, met name, hulde te brengen aan onze visserij, het ge meentebestuur heeft zoals reeds enkele jaren gebruikelijk, ook nu weer een wim pel beschikbaar gesteld voor het vaar tuig, dat in het afgelopen jaar bij het geregeld uitoefenen van de garnalen visserij de grootste gemiddelde op brengst per kilogram heeft behaald. Deze wimpel werd thans veroverd door de BR 58. Ik acht het een voorrecht om U, schipper Frans van den Broecke, de wimpel te mogen uitreiken. Mijn geluk wensen aan U en Uw bemanning: mijn dank aan de groothandelaren in vis, die de gemiddelde prijs van f 1,98 per kilo gram hebben betaald. Gaarne spreek ik de wens uit, Frans van den Broecke, dat U het onderschei dingsteken met ere en met fierheid in de mast van Uw vaartuig zult voeren. Met ere, omdat U door het gemeentebe stuur werd uitverkoren; met fierheid, omdat elke Bressiaan trots is op zijn vloot. Breskens luidt dus heden zijn visse rijdagen in. De vlag is in top, doch moei lijk is verteerbaar het feit, dat onze mid denstand en onze horecabedrijven, door het omleggen van de verkeersweg een niet-gemakkelijke tijd ingaan, dat het door JOKE DE VALK 41 Ik antwoordde, dat ik van mijn zak centen kon doen en laten wat ik zelf wilde. Ze wist drommels góed, dat som mige gasten ons heimelijk fooien ga ven, hoewel ze op iedere soiree vertelde dat er een fooienpot hing voor het per soneel, dat eerlijk verdeeld werd. Maar de gasten wisten niet dat zij alleen een sleutel had van dat busje en dat zij het 's avonds altijd leegde en bijschreef op onze boekjes. Wij konden echter nooit controleren of ze alles eerlijk boekte, maar we waren er van overtuigd, dat ze ons bestal. Desondanks waren er blijkbaar gas ten die haar beter kenden, want ze duwden ons, als we hen in hun kleren hielpen in de gang, dikwijls stikum een gulden in de hand. En dat verdeelden we wel eerlijk onder ons drieën. Enfin, ze stond toen een beetje te dralen in de keuken en wist blijkbaar met haar houding geen raad. In ieder geval het ze me de boekjes houden en ik studeerde rustig verder. Na een jaar vergde ik van haar, dat voor velen een zoeken en een tasten zal worden om die wegen te vinden zich zelf te blijven; economisch niet af te glijden. De taaiheid, dei volharding en het doorzettingsvermogen van onze mensen, zo schitterend gedemonstreerd in de meest donkere tijden (ik denk hier aan de jaren 1940 en 1944, toen wij vol komen berooid na evacuatie weer te Breskens terugkwamen)deze edele ka raktertrekken zijn niet gebroken. - De vlag in top! Ik zie in deze manifestatie de door de bevolking van Breskens stil zwijgend afgelegde belofte om niet bij de pakken neer te zitten, maar om in een drachtige samenwerking en eensgezind heid te werken voor en te streven naar dat, wat wij zo vurig verlangen, een ge zond en welvarend Breskens! Het stemt ons hoopvol en het moet ons een gevoel van veiligheid geven dat Breskens niet aan zijn lot wordt overge laten, in deze niet alleen op zich zelf is aangewezen. Bereids heeft de Landsre gering een aanzienlijk bedrag beschik baar gesteld om een nieuwe bestaans- bron te openen; het is mij bekend dat zij, zowel als het provinciale bestuur, met wanne belangstelling al onzei po gingen om weer vooruit te komen, vol gen en ons zeker met raad en daad ter rijde zullen blijven staan. Saamhorigheid en eensgezindheid één voor allen, allen één. Meneer de Voorzittér, ik zal thans de wimpel aan onze Frans van den Broecke en insignes aan de bemanningsleden uit reiken, waarmee ik dan de Visserijfees ten voor geopend verklaar. Nadat de plaatselijke muziekvereni ging het Wilhelmus had gespeeld en een lid van de plaatselijke turnvereni ging, Riek van Houte, de Breskense vlag had gehesen, droeg de voorzitter van de vogelvereniging „De Vink," de heer C. Brevet, de prachtige volière op het Spui- plein over aan de gemeente door de sleutel aan de burgemeester te overhan digen. Dhr. Brevet dankte allen nog die aan de tot standkoming van de volière hadden medegewerkt. De burgemeester dankte de vogel vrienden, die zich vele offers hadden getroost om aan Breskens een nieuwe attractie toe te voegen. Deze fraaie volière bestaat uit een binnen- en buitenvolière. De afmetin gen van de binnenvolière zijn: 6 m. lang, 2 m. breed en 3 m. hoog. De buitenvolière is 8 m. lang, 2 m. breed en 2 m. hoog. Er zitten 52 vogels in, o.a. kanaries, par kieten, enkele weversoorten, Afrikaanse vinken, rijstvogels, zebravinken, enz. Nadat door de duivenvereniging „Nog Sneller" duiven werden gelost, trok de muziekvereniging met een pittige mars naar de haven, waar schipper v. d. Broecke zijn verworven wimpel in de mast hees en inmiddels een squadron mijneinvegers de haven binnenliep. Voorop de „Breskens," daarna de „Be- dum," „Blaricum" en „Borne". De com mandant ging zijn opwachting maken bij Breskens burgemeester, die later een tegenbezoek bracht aan boord. Inmiddels was de jaarmarkt begon nen. Het Oranjeplein stond propvol met kramen, terwijl de belangstelling gewei- ze maandelijks rekening en verantwoor ding deed van haar uitgaven voor mij. En toen ze me teveel naar mijn zin aan schafte, vertelde ik haar kort en bondig dat ik niet langer genoegen nam met haar aankopen, maar dat ik dit zelf voortaan zou doen. Ook toen volgde er weer een heftige scène met de bekende dreigementen. Ik zei toen dat ik haar niet vertrouwde, dat ik daarom meer clan genoeg er van had en dat ik me op de eerstvolgende bijeenkomst van het college van regenten - die vier keer per jaar bij haar aan huis vergaderden en waar wij eventuele klachten of wensen te berde konden brengen - behoorlijk zou beklagen. Ze bond toen een beetje in en daar ik toen eerste meisje was ge worden, omdat Jopie en Tine kort na elkaar hun drie jaar er op hadden zit ten en vertrokken waren, gaf ze toe stemming om één middag in de week te winkelen. Van die dag af kocht ik zelf het hoognodige en vulde ik boven dien mijn studiemateriaal aan. Over de resterende tijd kan ik kort zijn. We hadden natuurlijk om de ha verklap ongenoegen. Maar ik was al lang niet meer bang voor haar omdat ze drommels goed begreep, dat ik haar vierkant door had. Ik kreeg met terug werkende kracht mijn periodieke ver hogingen en ik zorgde er wel voor dat, als ik of de andere meisjes iets braken, ze zelfs de stukken niet meer terug dig was. Vooral rond de standwerkers heerste een drukte van belang. Om vier uur brachten de raadsleden en de leden van het feestcomité een be zoek aan Kr. Ms. „Breskens," waar zij gastvrij werden ontvangen. 's Avonds werd door de plaatselijke muziekvereniging en het jeugdkorps van „Ons Genoegen" uit Vlissingen een mars door de gemeente gemaakt, waarna het jeugdkorps concerteerde op het Spui- plein. Tot slot van deze eerste dag gaf de Jeugd-Accordeonband uit Vlissingen, o.l.v. dhr. Meulmeester, een concert op het Spuiplein. Vooral voor dit concert bestond veel belangstelling. Zaterdag werden de feestelijkheden geopend met een officiële ontvangst op het gemeentehuis van de officieren en bemanning van Kr. Ms. „Breskens". Burgemeester Eekhout bood zijn gasten een fraai schilderij aan van de Bresken se vissershaven en de commandant van de „Breskens," luitenant ter zee 2e klas se Oostzee Bosveld, overhandigde een plaquette met het wapen der gemeente Breskens, bestemd voor het gemeente huis. Om 1 uur werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen v.v. Breskens en de Marine. Het werd een sof voor de Jantjes waarvan, naar men ons verzekerde, de beste voetballers 's middags juist met verlof waren gegaan. Maar liefst met 170 wisten de Bressiaanders te zege vieren. Als pleister op de wonde dronken de „Jantjes" met een glas bier de schrik weg. De georganiseerde zeilwedstrijd werd gewonnen door de heer P. Vroon uit Breskens met „Draka". 2e werd de heer Roskam, België; 3e v. d. Heuvel, Bres kens; 4e J. Maas, Breskens; 5e Ritchy, België; 6e Keg, België en 7e Haven meester Verschoor, Breskens. De optocht. Intussen was het in het mooi versier de Breskens hoe langer hoe drukker ge worden. Vooral rond de havens heerste er een koortsachtige bedrijvigheid. Mu ziekcorpsen van elders kwamen met vliegende vaandels en slaande trom aangemarcheerd, veelal toegejuicht door de vele belangstellenden. Onder uitroe pen van bewondering reden de eerste praalwagens het haventerrein op. De stoet werd geformeerd en verge zeld door een vijftal muziekgezelschap pen, trokken de fraaie wagens door de gemeente, bewonderd door duizenden belangstellenden. De stoet bestond uit de volgende praal wagens: „Zeefantasie," Dorpsstr.; „Zep pelin," Ph. v. Kleefstr.; „Vogelbruiloft,' Vogelenzang„Hazardspel," Spuiplein „Ijsbeer," Oranjeplein; „Gelaarsde Kat," Mercuriusstraat; „Wonderschelp van Piggelmee," Visserijstraat; „Ons Buiten," Bloemenwijk; „Vrede," Boulevard; „Win ter," Julianastraat; „Rust na arbeid," Hullustraat; „Zeester," Verlengde Dorps straat en „Atomium," Bloemenwijk. Des avonds gaf de muziekvereniging „Mozart" een concert op het Spuiplein, terwijl na afloop hiervan cyclobalwed strijden te zien waren door „Sport na Arbeid" uit Gent. De Belgen toonden zich ware acrobaten op de fiets. In de pauze waren er boksdemonstraties door een aantal leden van „D.O.S." uit Vlis singen. Deze heren bleken heel wat in hun mars te hebben. Een concert met kleine taptoe door „Ons Genoegen" uit Vlissingen besloot deze tweede feestdag. Begunstigd door prachtig zomerweer waren Zondag duizenden mensen naar Breskens gekomen om de feestelijkheden bij te wonen. Er was dan ook een rijK gevarieerd programma. Allereerst waren er demonstraties waterskiën en een wed strijd met raceboten op de Schelde. Om half drie volgde weer de optocht met praalwagens, vergezeld door een 6- tal muziekcorpsen, w.o. de Staf muziek van de Genie uit 's-Hertogenbosch in gala-uniformen. De belangstelling was nu overweldigend, rijen dik stonden de mensen langs de route, die de stoet volgde. Om 6 uur volgde een show-exer citie door de Stafmuziek, waarna achter eenvolgens „Sint Caecilia" uit Vlissingen en „O.K.K." uit Schoondijke op het Spui plein concerteerden, waarbij de muziek liefhebbers genoten van de mooie mu ziek. Om 8 uur volgde op het Oranjeplein het optreden van bekende radio- en te- levisie-artisten, alsmede enkele acroba ten. Hieraan werkten o.m. mede: Annie de Reuver, The Olympia's met acroba tische dans-show, Charles Aerts, Tonny en Johnny Blanzee, Rudy Carell, The Melody Sisters, e.a. Na dit succesvol op treden volgde de grote taptoe door de Stafmuziek van de Genie. Deze taptoe was een geweldig succes en werd door duizenden gadegeslagen. Tot slot volgde een groots vuurwerk op de haven, dat was aangeboden door de V.V.V. uit Breskens en waarbij de ha ven zwart stond van de vele duizenden belangstellenden. Het was dan ook een vuurwerk waarover ieder zijn bewonde ring uitsprak. Rest ons nog te vermelden dat van de geboden gelegenheid om op Zaterdag en Zondag de in de haven liggende mijnen vegers te bezichtigen, een geweldig druk gebruik is gemaakt. Het 6e Visserijfeest kan in alle op zichten geslaagd genoemd worden. Plaatselijk Nieuws Biervliet Raadsvergadering. De Raad der gemeente Biervliet kwam in vergadering bijeen. Voorzitter A. P. Kostense opende met een toepasselijk woord de vergadering en wees er op, dat zonder de urgentie van de behandeling van de aankoop gronden en bedrijfsge bouwen van de heren C. A. en J. F. Calon, de raad gedurende haar zittings periode niet meer bijeen was geroepen. Z.h.st. werden de notulen der vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Diverse besluiten in de vorige vergadering genomen met betrekking tot de salariëring van het gemeentepersoneel, o.a. die van toeken ning van een duurtetoeslag en looncom- pensatie over het 2e halfjaar 1958, ont moetten bij G.S. geen bedenkingen, zo dat dit College deze wijzigingen in de salarisverordening dan ook goedkeurde. Blijkens ingekomen berichten van de Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid zullen aan de heren A. P. du Puy, E. Vervaet en J. v. d. Linde elk een vond in de vuilnisbak. Als ze later dan wat miste, hadden de kabouters het weggemaakt. Want verraden deden we elkaar niet. De nieuwe meisjes, Ali en Riek, waren beiden nog veel geraffi neerder dan ik en zodoende trokken we ons steeds minder van haar aan. Twee maanden nadat ik een en twin tig jaar was geworden, waren de drie jaar proeftijd om. Ik had er nauwkeu rig boek van gehouden en op de vier en twintigste Mei, nadat we ontbeten had den, vroeg ik belet bij mevrouw De Geest Van Swinderen en vertelde haar dat ik ging vertrekken. Grote ogen van verwondering. „Ver trekken? Je bent niet lekker. Waar wil je heen? Je vader en moeder zijn beiden dood en familie heb je niet". Ik antwoordde: „Dat is mijn zaak, mevrouw. Als u het even wilt nakijken: gisteren, drie en twintig mei, was de laatste dag van mijn 3-jarige proeftijd en derhalve ben ik nu geheel vrij. Als u zo vriendelijk wilt zijn mij mijn geld te geven, dan pak ik mijn koffers en vertrek". Maar daar kwam natuurlijk niets van in. Waar wilde ik heen in deze vijandige wereld? En wat wist ik van die wereld? Ik moest maar rustig blij ven en dan kon te zijner tijd wel eens naar een eventuele andere betrekking uitgezien worden. Zij, mevrouw De Geest Van Swinderen, zou dan gaarne haar bemiddeling verlenen. Ik zei evenwel dat ik bedankte voor die bemiddeling. „Laten we er niet lan ger omheen draaien, mevrouw; ik ben drie maanden gevangene geweest ineen koude, stenen cel, daarna drie jaar in een pluche cel bij u, maar nu ben ik vrij mens en niemand kan mij vandaag beletten mijn koffers te pakken en heen te gaan. Over een uur ben ik klaar en dan verwacht ik, dat u ook klaar zult zijn met mijn geld". Nou, wat zij toen allemaal voor moois en lelijks tegen mij uitgebraakt heeft, is niet weer te geven. Tenslotte lachte ik haar vierkant in haar gezicht uit en zei dat ik dan wel zonder geld wegging, maar dan rechtstreeks naar een der re genten zou lopen om hem te vragen, mijn geld te willen halen. Enfin, na een half uur bekvechten berustte ze. Ik ging naar boven, pakte mijn koffers in en ging weer naar beneden, in afwach ting van mijn geld. Natuurlijk moest ik in de salon nog eens mijn koffers uit pakken en ze bekeek alles heel critisch. Aanvankelijk wilde ze, dat ik de dienst kleding uitpakte en bij haar liet, maar ik maakte haar kort en duidelijk op merkzaam op het feit, dat ze me dit al les zelf had laten betalen. Tenslotte stond ik een half uur later op straat met het geld, ruim tweehonderd gulden. In die drie jaren had ze me zeker voor het dubbele bestolen, onder het mom

De Schakel | 1958 | | pagina 1