ie VKB Versprille s Kleding Bedrijf ATTENTIE Goedkoper dan ooii! UW REIS, waar ook naar toe, Moderne koffers Voor goed drukwerk vee Rliwielliandel VAN MEENEN, Breskens. Gazelle rijwielen. Brommers: Mobiflelle, Berini, Magneet, enz. Gekl. sporttassen V. VDIIHOUTE i Zn., h E. I. S. L LI Loodgietersbedrijf P. ZEGERS, Breskens BLEU's kledingmagazijn Wegens vacantie gesloten VACANTIE! kapsel De kappers naast de kerk Tentoonstelling „CASINO"-Bioscoop te Breskens Het geheim van de vijf graven De drie ring circus De naakte oorlog speciale goedkope opruiming extra koopjes Zaterdag 2 Augustus laatste dag van onze seizoen-opruiming in onze speciale aanbieding iuiglederen acte- en schooltassen mei 5 jaar garantieruime ias mei f8,95 2 voorvakken en riem nrermrn— begint mei een koffer van BIJOU HET LEDERHUIS Lange Delfi 44, MIDDELBURG De zaak met de grootste koffer-soriering tarieven met in de gehele linie Uiteindelijk gezamenlijke op neerkomt d Zeeland de regi dig mogelijk gel len die nodig zi gegane verho: veren over de te maken. Deze motie te de Minister van de Regering en Kamer der Sta a vandaag over d. vfrergadering een ■aard, die hier- ov. Staten van roeken zo spoe- likbaar te stel- per 1 Aug. ta rieven van de lelde ongedaan te brengen van en Waterstaat, ie en Tweede iraal. ■gi ai Minister Algei if het lint door. Dinsdagmiddagle nieuwe veer boot de „Prinsf x: gebruik genome Voor deze plei singen een aan; aantal personei jdigd. We be merkten o.m. Iffllig college van G.S., de Ministe staat, ir. Alger kamerleden, een ten op Watersta ring van de dirt n. der Rijkswa terstaat, ir. A. >n ir. J. H. v. d. Burgt, hoofd dir. Zeeland. rov. Waterstaat van dienst van Prov. WaterstaE immandant der Maritieme midt gamizoenscomni directie van de de „Prinses Bea wethouders van voltallig college kens, de heer A een groot aanta nauw bij de bo Prov. Stoomboot Na aankomst verzamelden de der grote salon Beatrix" rijk is. Waterstaat, ir. A ningin in de Pr gastheren van d las Het hoge overtocht in de A. van Dijk aan matig gewaarde nister Algera z( om het traditio officieel in welke te Vlis- was een groot keer en Water- anta 1 Zeeuwse antal autoritei onder aanvoe- A. Agelink, de A. Kornet, de i K. Smit, waar louwd werd, de en, alsmede het n W. van Bres- Thile, districts commandant ddeolitie, alsmede personen, welke et bedrijf dei- betrokken zijn. n van 14 u. 12 len zich in een de „Prinses erden de geno digden voorgeste de Minister van mr. A. F. C. de Casembroot, d( issaris der Ko- and, de beide was tijdens de it van kapitein stond een ste vige bries, die d( passagiers maar Toen de „Prin ses Beatrix" Bre derde, nam mi ner in handen, ;je, in dit geval in de vorm vangw, versierd met vlaggen, stuk te roer weer overg man, om de ve de Breskense haven te meren, ven, waaraan ru in gebruik geno mej.Lida Heegst hoofdambtenaar Zijne Excellentie mede hij de laa verwijderde, wel het Veerplein, de was deze ha- jaar gewerkt is, Breskens bood liter van een Rijkswaterstaat, ïaar aan, waar- itselen, een lint, scheidde van r was grote be langstelling vooi ïkomst van de eerste boot, hoi mengde gevoelei les in alle stilte gade sloeg. Opv£ kens zelf niet as, dat in Bres- rlagd. Wel wap perden bij de n aven vrolijk een groot aantal vla p de Grote kade hing zelfs een zeer gemengde Breskens' burgei sympathiek toes prachtig viaduc vinden van de a komen. Na het Rijksweg, reder de boot. Ditmai een omwegje waren voorzien, Hij begon zijn b dat het verkeer sterk is toe geno gedachte, dat de gebreid. Het dijkponten ter ïiema werd het door de stuur- n met zeer ge- fstok. Van deze is getuigde later tijdens een zeer De auto's reden van de boot on ichtje te maken over de fonkelni uivoersweg naar de veerhaven. 0 Langeweg is een :legd, zodat het lokale verkeer inder zal onder- elke van de boot langs de nieuwe to's opnieuw op de tocht niet rechtstreeks nai ngen, doch met Walcherse kust. Nadat de genot an verversingen vinciaal bestuu il gelijk bespre kingen werden lijkheid om twe> ïieuwe veerboten aan te schafte: as moesten begin 1953 deze bespre ken in verband In 1954 werden en reeds in 1955 P. de Groot opd sgeven een nieu we veerboot te en. Deze nieuwe boot, met inbet ti de aanleg der veerhaven te Bi en aanleginrich- ting te Vlissingf n ruim 23 milli- oen gulden. De terstaatkundi; werden binnen die hieraan hu den. Zoals bij het ook bij deze broken. Inplaat was, de grote b< in gebruik te n sprak er zijn v thans in de all veerboot in de vens de wens u jaren een zuste minister Algera. et de opmerking Wester Schelde 1950 rees al de toest worden uit- toen de Moer- ng van het Pro- over de moge- worden afgebro- watersnoodramp. >rekingen hervat n het Ir.-bureau werken op wa- 'egenbouwgebied, van twee jaar uitgevoerd, eer vaarvoor de mi nister gaarne b acht aan allen, werking verleen- fce werken, heeft n tegenslag ont hals de bedoeling- de seizoendrukte noest dit worden uitgesteld tot tas. De minister >ver uit, dat al- te tijd een grote terwijl hij te- dat over enkele m gebruik geno men zal kunnei L Bij de vreugde over dit alles, aldus de minister, blijft er zorg- om Breskens, waar belangen moes ten wijken voor de grote verkeersverbe- teringen. Er zijn vele gevallen van weg- omleggingen in Nederland en daardoor was het voor de regering erg moeilijk om voor Breskens speciale maatregelen te creëren, omdat een landsregering op moet passen precedenten te scheppen. Op een kunstmatig duin zal een boulevard aan gelegd worden met een rijweg, rijwiel en voetpad, terwijl op een profielplateau 2 hotels met restaurant en de benodigde parkeerruimte zullen kunnen komen. Al deze werken zullen ruim f 380.000, kosten. Van Breskens zal het verleggen der veerhaven echter aanpassing vragen aan de nieuwe situatie. De minister sprak de wens uit, dat de regering met de aanleg van een boulevard de bloei der gemeente Breskens als badplaats kan bevorderen. Op sympathieke wijze dank te de minister vervolgens het Prov. be stuur van Zeeland voor de gastvrije ont vangst op de veerboot, welke de modern ste genoemd kan worden in geheel Eu ropa. Met de ingebruikname hiervan is de betrekkelijkheid van ons denken en doen wel bewezen. Immers het is nog geen 30 jaar geleden, dat de veerboot „Koningin Wilhelmina'' in gebruik ge nomen werd, de eerste veerboot met koplading, toen al een enorme verbete ring. Vervolgens zei de minister blij te zijn, dat hij deze dag mocht meemaken, omdat ook een minister van Waterstaat wel eens een dag van vreugde in zijn le ven mag hebben. Er zijn vele bezwaren verbonden aan een brede waterstroom als de Wester Schelde. Fijntjes merkte de minister op, dat het goed is, dat er een ideaal overblijft waarnaar wij kun nen streven. De Commissaris der Koningin beant woordde direct hierop deze toespraak met er op te wijzen, dat de sfeer voor het Provinciaal bestuur niet zo helder is als de blauwe lucht, welke thans boven ons is. Wanneer we dat zouden zeggen en dit ondanks het feit, dat we hier zo prettig bij elkaar zijn, dan zouden we de waarheid willens en wetens geweld aan doen. Toch mogen we, aldus spr. niet verhelen, dat dit voor ons een belang rijke dag is. De moeilijkheden van de binnenkomst te Breskens voor de veer boot behoren nu tot het verleden, als tenminste het loodswezen bij mist de schepen uit ons straatje houdt, kunnen we rustig door varen. De verbinding wordt hierdoor minder afhankelijk van de weersomstandigheden. Voor Breskens heeft dit alles een wrange bijsmaak, nu een groot gedeelte van de middenstand haar panden heeft herbouwd nabij de oude veerhaven. De nieuwe veerboot is een enorme verbetering, hoewel de vreugde hierover behoorlijk getemperd wordt door de nieuwe tariefsverhoging, welke over twee dagen wordt ingevoerd. Doch wij erkennen, dat deze tariefsver hoging nodig is om de tweede grote boot te verkrijgen. Door de strijd, welke hier omtrent is gekomen, is in het bijzonder de Provinciale overheid in een zeer moeilijke positie gekomen. Spr. zei, dat hij vurig hoopte dat men op een bevre digende wijze uit deze impasse zou ko men. Ondanks deze donkere wolken, was spr. zeer verheugd dat de „Prinses Be atrix" in gebruik genomen kon worden. Hij betuigde zijn dank aan de ontwer pers der boot en allen die bij de uitvoe ring der plannen betrokken waren. Hoe wel de waarnemend Commissaris dit reeds deed tijdens de overdracht der boot, had spr. er behoefte aan, dit ook persoonlijk nog eens te doen. Met nog maals de hartgrondige wens uit te spre ken, dat de impasse, waarin het Prov. Bestuur zich bevind, op bevredigende wijze opgelost zou worden, besloot de Commissaris zijn toespraak. Hierna sprak de burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eekhout, een kort woord: Excellentie. Ik heb nimmer zo goed begrepen de inhoud en de diepe beteke nis van het gezegde: Bonne mine a mauvais jeu, als op dit moment. Bres kens heeft de strijd tegen de aanleg van deze haven op deze plaats verloren; het gemeentebestuur heeft gaarne Uw uit nodiging aanvaard om de officiële ope ning van de haven bij te wonen. Als 'Zeeuw en als Nederlander ben ik er trots op, dat wij er een moderne ver keersverbinding bij gekregen hebben. Het zal ongetwijfeld het Nederlandse bedrijfsleven ten goede komen en het internationale toerisme bevorderen. Wij hebben een flinke stap vooruit gezet; het Nederlandse volk mag over de 29 Juli 1958 de loftrompet steken. Ik kan dan ook niet nalaten U, Excellentie, Uw kundige staf en het College van Ged. Staten mijn gelukwensen aan te bieden. Doch, Excellentie, elke medaille heeft zijn keerzijde. De tegenstellingen op deze dag zijn wel zeer schrijnend. Hier aan boord gezellige kout, feestbetoon en feestvreugde, vanavond in de dagbla den, over de radio en wellicht ook tele visie bescheiden aandoende, maar van ingehouden trots blijkende daadkracht maar ginds in de verte in Breskens „droef'nis". Breskens rouwt. De aan winst, die Zeeland en Nederland kreeg, ging alleen en uitsluitend ten koste van mijn gemeente. Middenstand en hore cabedrijven, allen door de oorlog ver woest, allen weer opgebouwd toen de Rijkswaterstaat besloot - in 1950 - de verkeersweg door de gemeente te leiden, zij - en zij alleen - hebben het offer moeten brengen. Ik zal U, Excellentie, niet schilderen hoe op het ogenblik de toestand bij ons in Breskens is. De stem ming is er uitermate mineur. Verheugend voor het Gemeentebe stuur van Breskens was indertijd te mo gen vernemen, zulks in antwoord op vragen, die in de Tweede Kamer gesteld werden, dat de Regering trachten zou voor het verlies dat Breskens lijden zou, compensatie te geven. U, Excellentie, ging in de toezeggingen het verst. Uliet Uw directie te Middelburg een plan ont werpen voor het aanleggen van een strand-boulevard, opdat deze de grond slag zou vormen voor het aanboren van een belangrijke economische bron, de ontwikkeling van Breskens als bad plaats. En thans hebt U, Excellentie, het ver lossende woord gesproken. Ik ben U voor Uw besluit dankbaar. Ik spreek gaarne de wens uit dat met voortva rendheid de werken uitgevoerd zullen worden en ik beveel de belangen van mijn gemeente verder in de welwillende aandacht van U en de Regering aan. De nieuwe boot is in gebruik genomen. Ieder die het schip gezien heeft, is er van overtuigd dat het een prachtig schip is en een grote aanwinst voor het steeds toenemende verkeer over de Wes- terschelde. De vreugde zou dan ook vol maakt geweest zijn als niet de tariefs verhoging als een stok achter de deur stond. Ondanks dit alles mogen we de woorden van Breskens' burgemester wel tot de onze maken, dat we er als Zeeu wen en Nederlanders trots op zijn, dat de modernste veerboot van Europa tus sen Vlissingen en Breskens de dienst onderhoudt. PKffOIKREURTBW Ned. Herv. Kerk Zondag 3 Aug. Aaróenburg, 16,30 uur, Ds. Metting van Rijn St. Kruis, 9 uur, Ds. Metting van Rijn Biervliet, 9,30 uur, Ds. Evenhuis H. Doop Breskens, 9,30 uur, Ds. v. d. Graaff H. Doop Cadsand, 9,30 uur, Ds. ten Cate Groede, 9,30 uur, Ds. Addink, Holten Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal Nieuwvliet, 10 uur, Ds. van Wijk, Edam Oostburg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen Woensdagavond 7 uur, avondgebed. Retranchement, 9,30 uur, Ds. Tijmstra Sshoondijke, 9,30 uur, Ds. Brinkman Sluis, 9,30 uur, Vic. Brandsma, Uithoorn St. Anna ter Muiden, n uur, Vic. Brandsma Waterlandkerkje, 10 uur, Eerw. Heer Verduijn Extra collecte kerkvoogdij IJsendijke, 9,30 uur, Ds. Doorn, Heilo Zuidzande, 9,30 uur, Ds. Kuijlman Collecte Zuiderzeefonds Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, de heer J. Cappon, Amster dam Niemvvliet, 1® uur, Ds. Hamers Retranchement, 2,30 uur, Ds. Hamers Cadsand, 6,30 uur, de heer J. Cappon, Amsterdam Geref. Kerk Breskens 10 en 3 uur, Ds. Pestman, Terneuzen Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Ds. Happee Dooosgez. Gesr.. Aardonbwrg 10,15 uur, Ds. Vis R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 3 Aug. ice Zondag na Pinksteren. H H. Missen om 7 uur, 8,30 en 10,30 uur. 's Middags om half drie Lof. In de weekH. Mis om half acht. Zaterdagavond om 7 uur Lof. van 2 tem, 11 Augustus a s. in Uw vacantie staan wij voor U klaar om Uw te veraorgen. Wij wensen U mooi weer! Telefoon 873 BRESKENS Dorpsstraat 14 van het werk der leerlingen op 15 en 16 Aug. a.s., telkens van 2-5 en van 7-9 uur. Toegang vrij Inlichtingen betreffende opleiding, exa mens, enz., worden gaarne verstrekt, terwijl er tevens gelegenheid is tot opgeven van leerlingen voor de nieuwe cursus. Mevr. JANSEN, Hoofdlerares Telefoon 425 Zaterdag 2 Aug. om 8 uur: Een sterke boeiende film. In technicolor. 14 jaar. Zondag 3 Aug. om 4 en 8 uur Heel het circus stond op zijn kop als Martin en Lewis hun entrée maken. In Vista Vision en technicolor. Alle leeftijden. Woensdag 6 Aug. om 8 uur Japanse oorlogsvliegers offeren hun leven. Eerst nu werden deze buit gemaakte oorlogsopnamen vrij gegeven. 14 jaar. Plaatsbespreken iedere dag aan de zaal of telefoon 661 Velen profiteren van onze Was U hier ook bij Profiteer er thans nog van. Wij hebben nog incostuums, sportcolberts, pantalons, gabardine jassen, auto-coats en gabardine mantels. Verder op alle andere artikelen 10 tot 25 pCt. korting. BRESKENS, telefoon 768 GROEDE, telefoon 410 Spuiplein BRESKENS Gewone maat actetas, 2 vakken, 2 voorvakken en riem f 12,95 Grote maat actetas, 2 vakken, 2 voorvakken en riem f 13,95 Zeer grote maat actetas, 2 vakken, 2 voorvakken en riem f 17,50 ALLE TASSEN, GLAD TUIGLEDER vanaf f 4,95 - f 5,95 - f 6,50 - f 7,50 enz. tot f 63,50 In LEDER vanaf f 60,50 tot f 112,50 BIJOU TELEFOON 3172 naar Firma SMOOR DE HULSTER, Breskens

De Schakel | 1958 | | pagina 3