ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Oostburg Feuilleton Hanneke's verleden de jchakel ijtJaargang - Nr. 673 Vrijdag 25 juli 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS r TEL. *»l - GiRO 358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE GROEDE over de maand Juni 1958. GEBOREN: 9, Izaak Jan, zn. van A. P. de Hullu en van S. E. Riemens; 16, Anna Jozina, d. van F. Torbijn en van J. Be- lois. OVERLEDEN: 13, te Oostburg, Cornells de Kramer, 83 j., weduwn. van S. M. de Brulje. GEHUWD: 12, Hendrik Leendert Cor nells Dees, 27 j., wonende te Hoofdplaat en Jaeoba Maria Cijsouw, 25 j., wonende te Groede; 26, Jannis Izaak Dierkx. 25 j., wonende te Roermond en Cornelia Suzanna de Meester, 20 j., wonende te Groede; 26, Anthonij Pieter Leenhouts, 32 j., wonende te Aardenburg en Corne lia Maatje Vasseur, 24 j., wonende te Groede. INGEKOMEN: 19, G. E. Buijsse, van Breskens naar O 137; 20, H. M. Govaert, van Utrecht naar O 152; 26, J. I, Dierkx, van Retranchement naar A 226. VERTROKKEN: 4, P. J. van Maurik, van O 136 naar Rotterdam; 4, L. C. van den Bossche-Verschage, van 0 55 naar Vel- sen; 7, J. den Dekker en eehtgen. van A 258 naar Oostburg; 12, J. M. Dees- Cijsouw, van A 98 naar Hoofdplaat; 14, C. Krocké, van O 117a naar Breskens; 27, J. J. den Hollander-Bouwens, van O 58 naar Rotterdam; 26, C. M. Leen- houts-Vasseur, van W 116 naar Aarden burg. Plaatselijk Nieuws Ovening nieuw gemeentehuis. Vrijdag j.l. heeft de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot, op symbolische wijze het nieuwe gemeentehuis in gebruik gesteld. Op symbolische wijze, omdat het gemeente huis reeds geruime tijd gebruikt werd en eigenlijk iedere kamer zo gauw mo gelijk na het gereed komen werd afge werkt, omdat er aan de ruimte zo'n dringend gebrek was. Burgemeester Mr. K. Hoek^ema bood zijn verontschul diging aan voor het feit, dat er van een „opening" in de ware zin van het woord eigenlijk geen sprake kon zijn. Jhr. de Casembroot antwoordde hierop, dat het beslist niet de eerste maal was, dat hem verzocht werd een gebouw of weg open te stellen, welke reeds geruime tijd in gebruik was. Belangrijker oordeelde de Commissaris de vraag, hoe het contact met de burgerij en de ambtenaren in het nieuwe gemeentehuis zou zijn. Hij noem de het zeer verheugend, dat de loketjes waar men door moet hangen er niet meer bij zijn, doch dat er een recht streeks contact is tussen burgerij en overheid. De burgerij voorop, omdat juist voor de gemeenschap het gemeentehuis er gekomen is. Hlet feit, dat de werk kamer van de burgemeester ook gemak kelijk voor het publiek te bereiken is, is van eminent belang. Een feestelijk vlaggend Oostburg, waarin vele kinderen met vlaggetjes de weg naar school gingen, bood aan de door JOKE DE VALK 37. „Niks bijzonders, meneer „O, dus je kwam zo maar eens aanbel len? Dan zal ik je geheugen eens op frissen. Kom maar mee". Dubois greep de kerel in zijn kraag, opende de deur en sleepte hem mee, dwars over de gang naar de salon, waar op de tafel nog al tijd het papier met opgeplakte snip pertjes lag. „Kijk, meneer, dat briefje hebben we weer aan'elkaar geflanst en dat zal voor de rechter een mooi bewijsstuk je zijn voor je praktijken. Tezamen met de beide epistels die je mij gezonden hebt en waarvan een grafoloof zal kunnen ontdekken dat ze alle drie door één en dezelfde hand geschreven zijn, is er vol doende bewijs om jou een poosje op te bergen". Hij keek de man opnieuw doordrin gend aan. Maar Jaap was al verslagen. „En nu voor de laatste maal: wat kwam je doen?" „k ik zou geld krijgen vanavond, meneer. Ze had het beloofd Dan zou ik een zaak kunnen beginnen". Commissaris der Koningin, vergezeld van zijn echtgenote, alsmede aan het lid van G.S., welke gelijktijdig voor het ge meentehuis arriveerden, een onvergete lijke aanblik. Mevrouw De Casembroot kreeg uit handen van het dochtertje van de burgemeester, bijgestaan door het Cadzandse boertje, Leen Geuze, een prachtig bouquet rozen aangeboden. Ondertussen hadden zich in de burger zaal van het gemeentehuis een groot aantal genodigden verzameld, waaron der, haast vanzelfsprekend, de voltallige raad, vergezeld van hun dames, nage noeg alle burgemeesters uit de omlig gende gemeenten, hoofden van dienst uit de gemeente Oostburg, notaris J. J. Mijs, voorzitter van het burgerij-comité Oostburg, de architect, Ir. Wentinck uit Baam, de Hoofd ing.-Directeur Prov. Directie Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, de heer Glerum, Mr. Dr. A. A. Mes, lid van G.S., Mr. H. van den Belt, kantonrechter te Oostburg, een groot aantal politie-autoriteiten onder aan voering van Kolonel L. A. de Gast uit Den Haag, de aannemer, de heer R. Ver- straete e.a., om mede getuige te zijn van deze feestelijke gebeurtenis. In zijn openingstoespraak schetste de burge meester de symboliek, welke er schuilt in de schuin geplaatste zuilen aan de in gang. Hij speelde even met de vrije ve ren-actie, omdat de pilaren lijken op een V, doch kwam ten slotte op het woord „Victorie", de overwinning van de bur gerij op vele moeilijkheden, na de grote verwoesting in 1944. Namens de burgerij sprak hij er zijn blijdschap over uit, dat de Commissaris der Koningin, na een zeer lange rustperiode, weer in staat was het gemeentehuis te openen. In het kort schetste de burgemeester de moeilijkhe den, welke er waren, alvorens men tot de bouw kon komen. Hij bracht dank aan de architect, Ir. Wentinck, voor zijn schepping, en de aannemer, de heer R. Verstraete, die zoveel vaart zette achter de uitvoering, dat men ver vóór het tijd schema aan de ingebruikname toe was. Dank bracht de burgemeester aan de vele autoriteiten, welke het mogelijk hebben gemaakt, dat het plan verwezen lijkt werd. Ingaande op de gedachtte, dat het gemeentehuis te luxieus zou zijn, vroeg spr. of het tegenwoordig luxe is, dat de burgerij een behoorlijk huis bezit, en de hen bedienende ambtenaren een fatsoenlijk onderdak en een behoorlijk bureau tot hun beschikking hebben. We leven, aldus de burgemeester, in de 2e helft van de 20e eeuw. Een eeuw van vaart en techniek, waarin oudere be grippen moeten wijken voor nieuwerie inzichten. Bovendien zijn de kosten voor een groot gedeelte bestreden uit de Rijksbijdrage der oorlogsschade. Spr. bracht tenslotte dank aan de Rijkspoli tie, die nu samen met de gemeente on der één dak is gebracht. Hij sprak de wens uit dat het prettig samen wonen mag zijn. Grote dank ging uit naar de Kantonrechter, mr. H. v. d. Belt, die evenals zijn voorganger de grootste me dewerking heeft verleend bij de voltrek king der huwelijken, welke in de mooie stijlvolle strafzittingszaal van het kan tongerecht plaats vonden. Vervolgens sprak de Commissaris der Koningin, die de gemeente feliciteerde met het nieuwe gemeentehuis. Hij vond Dubois knikte. „Chantage dus. Nu zullen we de rollen eens omdraaien, nu ben ik niet je verdediger, maar je aan klager. We zullen jou eens opnieuw een poosje uit de samenleving laten ver dwijnen. Dat is de beste oplossing. Men sen van jouw slag moesten eigenlijk nooit meer op de maatschappij mogen losgelaten worden". Een kwartier later rijdt een politie wagen voor en Jaap van Swieten stapt zwijgend in. Op het laatste ogenblik heeft Hannie het toch nog van hem ge wonnen. Maar wat hij niet weet: ten koste van haar huwelijksgeluk Vier maanden gaan er voorbij. Op discrete wijze heeft Dubois getracht via de politie de verblijfplaats van zijn vrouw te weten te komen. Over alle te lex-apparaten is een signalement ver spreid en duizenden politieagenten heb ben gespeurd naar Hanneke Schone - veld, doch tevergeefs. Het is alsof ze plotseling van de aardbodem is verdwe nen. En Dubois moet noodgedwongen tot de slotsom komen, dat zijn vrouw een wanhoopsdaad heeft gepleegd. HOOFDSTUK XXV. December is veertien dagen oud en een ijzige sneeuwstorm raast over stad en land. Plotseling is de winter ingeval len, hard en meedogenloos. Binnen viel en twintig uur heeft het kwik in de ther mometers een duikeling gemaakt en het wel wat verdacht dat de burgemees ter zo uitvoerig was ingegaan op het kostenvraagstuk. Dat het gemeentehuis echter dienst kan doen voor vele nut tige zaken is van groot belang. De op merking, gemaakt door de burgemeester, het heeft wel lang geduurd eer we een nieuw gemeentehuis hadden maar de woningbouw was urgenter, had de Com missaris zeer getroffen. Na de bevrij ding immers waren er vele gemeenten verwoest. De problemen waren vele. Dat men ondanks deze veelheid van problemen in Oostburg is gekomen tot deze moderne gëdurfde bouwstijl, welke soms uiterst modem en dan weer „ge woon" is, is een dankwoord tot allen die hieraan medewerkten hier beslist op zijn plaats. Ik hoop van ganser harte, dat nu aan de wederopbouw van deze gemeente een einde is gekomen en in dit gemeente huis besluiten genomen zullen worden welke leiden tot de bouw van vele wo ningen. Met een compliment aan de ambtenaren van Oostburg, dat er on danks een zeer slechte huisvesting toch goed en hard is gewerkt in het belang der gemeente, besloot de Commissaris der Koningin zijn toespraak. Vervolgens onthulde hij, door het op trekken van de Oostburgse vlag, een een koudegolf veroorzaakt, dat men 's- avonds zo spoedig mogelijk de warme, intieme gezelligheid van de huiselijke haard opzoekt. In de smaakvol gemeubileerde woning van grossier Grobbe zitten man en vrouw vlak bij de rode gloed van de haard. Grote witte vlokken vinden hun einde tegen de buitenzijde van de voorkamer- ruit, waar ze nog even blijven kleven, om daarna als druppels water te ver glijden. De straat is smetteloos wit en slechts even blijft het spoor van een eenzame auto zichtbaar, die nagenoeg onhoorbaar voorbijschuift. De millioenen vlokken vullen de grijze strepen binnen korte tijd weer op. En dan wordt de stilte in huis plotse ling scherp verstoord door het aanhou dend gerinkel van de electrische schel. Man en vrouw kijken elkaar verwonderd aan, waarna ze, als op commando ge lijktijdig een blik op de klok werpen: bijna tien uur. Josien staat op: „Wie kan dat nu nog zijn, zo laat in de avond". „En dan met zulk weer," bromt Grob be. „Zal ik even?" Maar Josien is al bij de deur en loopt de gang in. Door het raampje kijkt ze naar buiten en ziet een vrouw staan, half leunend tegen de muur. Ze krijgt een vermoeden en opent de deur. Een seconde later herkent ze de vrouw: „Hanneke! O, Hanneke kom gauw maquette van het gemeentehuis en ver klaarde hiermede het gemeentehuis of ficieel geopend. Namens het Comité Burgerij sprak de heer J. J. Mijs, die de toestand van Oostburg vlak na de rampdagen in '44 schetste. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat er nu een nieuw raadhuis is en bood, namens de burgerij, een klok aan welke, nadat de burgemeester op de knop had gedrukt, na een ogenblik ge duldig wachten der genodigden wel is waar toch nog begon te luiden. Namens de Technische school bood de heer Mijs het Oostburgse wapen en een zwaard aan, dat nog niet gereed is doch zo spoedig mogelijk boven de ingang zal worden geplaatst. Tenslotte kwam er een persoonlijk geschenk voor de oud heidskamer, n.l. een oud-Hollandse as bak, pijpenstandaard en een vredespijp, waarbij de heer Mijs de wens uitsprak, dat de raad na hoog oplopende debat ten de vredespijp zou gaan roken. Ir. Wentinck dankte het gemeente bestuur voor de hem verstrekte opdracht doch nog meer voor het geloof hierin, hem bijgebracht door de burgemeester. Ir. Wentinck was het n.l. aanvankelijk niet eens met de terreinkeuze van de stedebouwkundige, doch moest tenslotte zwichten voor de argumenten van de binnen De vrouw strompelt over de drempel en als Josien haar niet vastgegrepen had, zou de bezoekster in elkaar gezakt zijn. Met twee handen houdt ze de nu slappe vrouw vast, terwijl ze met haar voet de deur een duw geeft, zodat deze in het slot valt. „Flip! Help eens even! Gauw!" Enkele ogenblikken later is Grobbe in de gang en ziet zijn vrouw met de bezoekster. „Wat is er aan de hand?" zegt hij, met de krant in de hand. „Het is Hanneke," zegt ze ontzet. „Toe, blijf daar niet staan, maar help me, ze is helemaal verkleumd". Samen brengen ze Hanneke naar de achterkamer, die ten dele verwarmd is en leggen haar op de divan. Met een paar plaids dekt Josien haar toe. „Vlug, Flip, bel een dokter op. Ik zal warme kruiken maken". „Ja, ja Hij gaat naar de gang en neemt de telefoon van de haak, terwijl Josien in de keuken het gas in de geyser op vol draait. Grobbe heeft geluk: de eerste dokter die hij belt, is thuis en zal direct komen. Intussen heeft Josien een warme kruik klaar en legt die tegen Hanneke aan, die nog steeds bewusteloos op de divan ligt. Het duurt slechts enkele minuten en dan is de dokter gearriveerd. Grobbe

De Schakel | 1958 | | pagina 1