BRILLEN ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Seizoen-OPRUIMING Spoikoopjes de fcha kei 13e Jaar gang - Nr. 671 Vrijdag 11 juli 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. - GIRO 358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand Juni 1958 GEBOORTEN: 10, Comelis Willem, zn. van H. Kooger en van M. H. Modder- kreeke, wonende te Oostburg; 11, Frank Gerard Emanuel, zn. van H. F. Haers en van S. R. M. Geemaert, wonende te Wa terland-Oudeman in België; 11, Chris- tiaan Jacob, zn. van J. Thenu en van J. S. Matakupan, wonende te Oostburg; 16, Jan Jacobus, zn. van J. van Iwaar- den en van A. W. Reijnierse, wonende te Sluis; 16, Patrick Celina Robert, zn. van G. G. Van Landschoot en van A. M. M. De Baets, wonende te Sluis; 21, Ma ria Johanna Cornelia, d. van H. S. J. Visser en van E. P. M. van Schaiek, wo nende te Oostburg 23, Leanne Elodie Maria, d. van P. P. Lampo en van B. M. Fljnaut, wonende te Schoondijke; 24, Pieternella Catharlna, d. van I. van Opdurp en van W. P. Bondewel, wonen de te Sluis; 25, Izaak Gerardus, zn. van G. J. Pleijte en van M. S. Vanhulle, wo nende te Zuidzande. HUWELIJKEN: 31 Mei, Dirk Folmer, 27 j., wonende te Schoondijke ën Betsie Leuntje Adriana de Rijke, 26 j., wonen de te Oostburg; 3 Juni, Walter Joseph Marie Rootsaert, 28 j., wonende te Am sterdam en Mathilde Elisabeth Strij- donk, 24 j., wonende te Oostburg; 12, Jacob Turumena, 42 j. en Carolina Mai- loa, 42 j., belden wonende te Oostburg. OVERLEDEN: 1, Clementina Roets, 82 j., wed. van C. L. Vlierberghe, wonende te Oostburg; 4, Maatje Elisabeth Loot, 76 j., wed. van A. de Witte, wonende te Terneuzen; 13, Comelis de Kramer, 83 j., wonende te Groede; 15, Janneke Ma ria Haartsen, 62 j., wed. van A. Triou, wonende te Schoondijke; 22, Elodie Ma rie Justine van Maldeghem, 84 j., doch ter van S. F. van Maldegem en van A. S. Beijaert, wonende te Oostburg; 28, Jacobus Adriaan van Dale, 59 j., wo nende te Cadzand. Plaatselijk Nieuws Schoondijke Raadsvergadering De gemeenteraad kwam In voltallige vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van do Kroon, waarin werd medegedeeld, dat de burgemeester, F. A. van Rosevelt, herbe noemd was als burgemeester van de gemeente Schoondijke. Wethouder De Feijter wenste hem namens de raad ge luk met deze benoeming en sprak de wens uit, dat in de komende periode vooral de woningbouw, waaraan de bur gemeester veel aandacht besteed, een beetje vlotter mag gaan dan thans. Door het geringe bouwvolume is Schoondijke aan handen en voeten gebonden. De burgemeester dankte voor de uit zijn hart gegrepen woorden. Hij verzekerde echter de raad, dat deze stagnatie stellig niet aan hen ligt. Hij hoopte ook de nieuwe periode op een goede en prettige samenwerking met de raad. De begro ting van de Kring Z 3 der Bescherming Bevolking werd voor kennisgeving aan genomen. Een zelfde lot onderging de Feuilleton Hanneke's verleden door JOKE DE VALK 35. villie komt binnen met de soep. „Waa- is mevrouw, Willie?" Het meisje zet rustig de terrine op de tafel en kijkt hem dan aan. „Mevrouw is een uur geleden vertrok ken meneer, met een taxi". „Met een taxi? Waarheen?" „Dat weet ik niet, meneer, dat heeft mevrouw niet gezegd. Ze had een kof fer bij zich". „Heeft ze dan helemaal niets gezegd?" „Mevrouw heeft me een hand gege ven en gezegd, dat ze een poosje weg ging. Anders niet. En o ja, als u kwam moest u maar naar boven gaan, dat heeft mevrouw ook gezegd". „Dank je, Willie. Eh neem die soep maar weer weg. Ik ik heb al in de stad gegeten". „Jawel, meneer". Met twee treden tegelijk neemt hij de trap en opent de deur van de slaapka mer. Onmiddellijk valt zijn oog op een brief, die rechtop staat tegen de spiegel van de toilettafel. Als hij de envelop heeft opengescheurd en de brief open motie's inzake de vrije veren. Daar reeds eerder adhaesie werd betuigd aan de mo tie van Terneuzen, en alle eenzelfde strekking hebben, betreurde de raad het, dat zovele motie's over dit onderwerp worden aangeboden. Naar aanleiding van in de vorige vergadering gestelde vragen betreffende een reeds lange tijd leegstaande woning, deelde de voorz. mede een schrijven te hebben ontvangen van de eigenaar, waarin hij meedeeld in gesprek te zijn met een koper en de raad ook voor eventuele verhuur beslist niet nodig heeft. De raad behield zich even wel voor om, wanneer dit nodig mocht blijken, de woning aan gegadigden ter beschikking te stellen. Besloten werd aan de rechterzijde van de Prinses Bea- trixstraat een parkeerverbod in te stellen. Een excursie, welke door de gemeente werkman als afsluiting van de gevolgde cursus voor plantsoen- en tuinaanleg en onderhoud werd gemaakt met de cursis ten naar Bussum, zal door de gemeente worden betaald. Aan de heer J. Steijaert te Sasput zal een bijdrage worden ver strekt in het aanbrengen van een water closet. Aan het bestuur der Chr. School vereniging „Johannes" werd een bijdra ge verleend in de aanschaf van nieuwe gordijnen voor de school. Een bedrag van f 200,werd beschikbaar gesteld. Grond werd verkocht aan de heer Huijgen voor de bouw van een woning in de nabijheid van de brandput. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden werden door de heren De Badts en Neele onder zocht en in orde bevonden. Aan de heer J. A. Vermeulen-Donze zal de nieuw te bouwen be jaarden woning worden ver kocht. Voor de uitbreiding van de ver warmingsinstallatie van de Middelbare Lanbouwschool stelde de raad een be drag van f 17.000,beschikbaar. Van de wed. Van der Slikke werd grond aange kocht, waarop de raad al enkele jaren optie heeft, voor het uitbreidingsplan. Van het Ministerie van Landbouw was het verzoek ingekomen deze grond, zo lang de gemeente ze niet nodig heeft, te mogen benutten voor het voorbeeld- onderwijs op landbouwmechanisatiege- bied. Wanneer de gronden voor land- bouwonderwijskundige doeleinden ge bruikt mogen worden, is het Rijk bereid de rente van het kapitaal a f 15.000, nodig voor de aankoop der gronden op te brengen. Algemeen juichte de raad het toe, dat ook dit practijk-onderwijs te Schoondijke gegeven zal worden. Vlot werden de benodigde gelden voor de aankoop der gronden, na een grondige uiteenzetting van de voorz. beschikbaar gesteld. Met de Bank voor Ned. Gemeen ten werd een overeenkomst aangegaan voor een lening groot f 55.000,tegen een rente van 5 pCt. De rest, f 10.000, heeft de gemeente nog beschikbaar uit rente-spaarbrieven, kasgeld, etc. De be groting 1958 werd in verband met deze uitgave gewijzigd. Aan Dr. Chr. Eggink werd ontslag verleend als gemeente-ge neesheer, op de meest eervolle wijze. De nieuwe instructie voor de gemeente-ge neesheer werd vastgesteld, waarna Dr. Folmer werd benoemd als gemeente-arts op een salaris van f 650,per jaar. De gemeentewerkman, C. D. Kotvis, werd met ingang van 1 Juli 1958 in vaste dienst benoemd. Tijdens de rondvraag bracht de heer Neele de wateroverlast vouwt, leest hij: „Lieve Jan, Ons huwelijk is gedoemd te misluk ken. Dat is niet jouw schuld, maar de mijne. Je hebt er al eens op gezin speeld en je zult het al wel vermoed hebben, want ik las het in je ogen: ik heb inderdaad een verleden. Het is voor mij erg pijnlijk om er dieper op in te gaan. Maar je zei eens, dat ieder, die een misstap beging, een strafregis ter of zoiets heeft, dat altijd nagezien kan worden. Zoek het mijne maar op, dan zul je alles weten. Toen we trouw den, dacht ik, dat mijn verleden dood en begraven was. Maar het is sedert enkele weken weer tussen ons in ko men te staan. Iemand maakt misbruik van de wetenschap omtrent mijn ver leden, en daarom ga ik weg uit je leven. Wij hadden nooit moeten trou wen; wij passen niet bij elkaar. Dank je voor alle liefde, die je me gegeven hebt. En vergeef me, dat ik iets voor je verzweeg. Ik durfde het toen niet te zeggen Je innig liefhebbende Hanneke". Dubois las en herlas de brief en from melde die toen in zijn vuist tot een prop ineen. Toen zei hij een lelijke vloek, mis schien voor het eerst sinds vele jaren. HOOFDSTUK XXIV. Geleidelijk aan kalmeerde hij. Hanne ke was dus vertrokken. Met medeneming „<®z S&rülemaefter" OOSTBURG HALVE PRIJZEN HALVE PRIJZEN in Mantelcostuums Mantels Japonnen Blouses Rokken ook voor de grote maten Het is opruimingsfeest bij BOBBE Uw modehuis in VLISSINGEN HALVE PRIJZEN De bus van boot en irein stopi voor onze zaak HALVE PRIJZEN ter sprake, welke men ondervindt langs de Prov. weg in daar gelegen kelders. Een en ander zal voor B. en W. aanlei ding zijn nogmaals aan te dringen op het betrachten van spoed met de aanleg van de Willemsweg. Aan de P.Z.E.M. is gevraagd gelijktijdig met de aanleg van deze weg de nieuwe lichtmasten te plaat sen. Bejaarde dame bij anto-ongeluk gedood. Maandagnamiddag te ongeveer kwart voor 6 slipte, ongeveer op dezelfde plaats waar de nacht tevoren een paartje door een motorrijder omver werd gereden, een stationcar van de P.Z.E.M., bestuurd door de heer J. B. v. d. S. te Vlissingen. De heer v. d. S. werd kort tevoren ge hinderd door een wesp die in de cabine was komen vliegen. Hierdoor werd de aandacht van de bestuurder even afge leid met het noodlottig gevolg, dat de auto slipte en met volle vaart in dc naast de weg lopende sloot reed. De 73-jarige dame, mej. L. A. M. v. K. uit Terneuzen, die naast de bestuur der zat, werd zwaar aan het hoofd en gezicht gewond. De beide andere inzit tenden, de heer C. M. v. d. K. en diens echtgenote mevr. J. v. d. K.-M., wonen de te Schiedam, liepen eveneens letsel op. De heer v. d. K. inwendige kneuzin gen en eeij bloeduitstorting en mevr. v. d. K. een hersenschudding. De eerste hulp werd verleend door een juist passerende arts H. Moggré uit Hil van haar persoonlijke bezittingen, met een taxi. Zelfs de kleine wagen wilde ze dus niet meenemen. Maar dit was na tuurlijk absurd. Ze waren getrouwd en bleven getrouwd. Ondanks alles, on danks haar verleden, wat het dan ook geweest mocht zijn. Doch waarheen was ze vertrokken? Hoe kwam hij achter haar verblijfplaats? Kalmer liep hij naar beneden. Willie uithoren zou geen zin hebben. Aange nomen dat ze meer zou weten, zou ze ongetwijfeld zwijgen. Een dienstmeisje kletst niet over haar mevrouw. En Wil lie was in dit opzicht waarschijnlijk niet anders dan andere meisjes. Hij liep naar de keuken. In ieder ge val kon hij het proberen. „Willie, mijn vrouw was de laatste dagen een beetje overspannen. Ik maak me ongerust over haar plotselinge ver trek. Je hebt zeker geen idee, waarheen ze is vertrokken?" Het meisje schudde ontkennend haar hoofd. „Nee, meneer, mevrouw heeft hierover nooit met mij gesproken". „Heb je ooit iets bijzonders gemerkt aan mevrouw? Ik bedoel: de laatste we ken?" Het meisje was in tweestrijd en Du bois zag het. „Als je meent te moeten zwijgen, is dat natuurlijk je goed recht. Maar je aanwijzingen zouden mij mis schien helpen m'n vrouw terug te vin den". versum en Dr. Folmer uit Schoondijke. Alle gewonden werden met de zieken auto naar het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg vervoerd, alwaar mej. L. A. M. v. d. K. later op de avond aan haar ver wondingen is overleden. De toestand van het echtpaar v. d. K. geeft geen re den tot bezorgdheid. De bestuurder, de heer v. d. S., die zich het gebeurde sterk aantrekt en volkomen overstuur was, kwam, voor zo ver in eerste instantie beoordeeld kon worden, met de schrik vrij. De auto werd zeer zwaar beschadigd later op de avond met een kraanwagen weggesleept. Biervliet Twee Belgische padvinders verdronken. Dat de ingepolderde Braakman om haar bijzonder aantrekkelijke recrea tiemogelijkheden, vooral wat betreft de watersport, een bijzondere aantrek kingskracht blijkt uit te oefenen, is een verheugend feit. Door het Beheerschap Recreatiegebied Braakman is dan ook alle mogelijke moeite gedaan een en an der in geregelde banen te leiden en voor al door bepaalde plaatsen aan te wij zen waar geoefende en ongeoefende zwemmers zich zonder het minste be zwaar kunnen uitleven. Tragisch is het daarom dat toch nog de Braakman haar tol heeft moeten eisen. Zondag j.l. verpoosde zich een groep Belgische padvinders uit Oost- „Ik mocht het eigenlijk niet zeggen, meneer, maar als het u helpen kan er kwam hier de laatste tijd af en toe een man en als hij weer weg was, had mevrouw verdriet. Hij was er vanmorgen nog. Hij is eerst geweest, toen mevrouw even weg was en heeft een brief afge geven die ik later, toen mevrouw er weer was, aan mevrouw doorgaf. Een uur la ter was die man er weer. Mevrouw heeft hem toen enkele minuten in de gang ge laten, want mevrouw heeft hem - na de eerste keer - niet meer in de salon wil len hebben. Onmiddellijk daarna is me vrouw naar binnen gegaan en heeft haar koffer ingepakt. Toen heeft ze ge telefoneerd en gezegd dat ze wegging. En dat ik u moest vragen naar boven te gaan als u thuis kwam". „Dank je, Willie, dat is alles. Ruim de boel hier maar aan de kant en ga dan voorlopig maar naar huis. Ik zal je ge woon doorbetalen. Als ik je nodig heb, zal ik wel bericht sturen". „Jawel, meneer". Vanuit de keuken gaat hij naar de sa lon en valt in een stoel neer. Om zijn ge dachten te kunnen rangschikken steekt hij een sigaret op en kijkt peinzend naar de rook, die omhoog trekt. Jaap is na tuurlijk de man, die hier Hanneke heeft lastig gevallen. Op de een of andere ma nier weet hij wat van haar verleden en nu chanteert hij haar of tracht haar te chanteren. Hij is natuurlijk de schrijver

De Schakel | 1958 | | pagina 1