£sso CORSETTEN OUWEHVK ALG. NIEUWSBLAD ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Boulevard Feuilleton Hanneke's verleden de (cha kei ije Jaargattf - Nr. 699 Vrijdag 27 juni 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT lO - BRESKENS - TEL.^P - GiftO SÖ8296 De haardolie I zuinig, met het hoogste rendement geen roet, meer warmte Telefoon 506 MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand Mei 1958 GEBOORTEN; 6, Mylène Jolet, d. van A. Boelee en van C. Holleman, wonende te Oostburg; 6, Ludwig Philemon Al- bert, zn. van O. E. van de Voorde en van L. J. van de Plasse, wonende te Oost burg; 9, Thijs Jaap, zn. van R. de Mel ker en van B. M. van Gelder, wonende te Oostburg; 12, Karina Denise, d. van G. L. G. Lempereur en L. Verry te Sluis, Knokkestraat 44; 15, Eric Gerard Jaco bus, z. van G. E. van Pamelen en E. M. Lense te Oostburg, Gratamastraat 10; 16, Tony Wilfried, z. van A. A. Groosman en I. E. Roesbeeke te IJzendijke, Water poortstraat 16; 23, Hendrikus Camiel Franeiseus,, z. van A. J. Stokkerman en A. M. Lohman te Oostburg, Oude Haven 48; 24, Jolanda Diana, d. van C. van Zeele en L. V. Sijnesael te Breskens, Burg. Gerritsenstraat 14; 28, Frank Ed- mond André, z. van R. H. de Bruijcker en M. A. P. Wemaer te IJzendijke, Beurstraat 10. HUWELIJKEN: 6, Charles Louis Theo- philus Marie Coppieters, 64 jaar, zonder beroep, wonende te Axel en Maria Ma- thilde Mabesoone, 66 jaar, winkelierster te Oostburg; 8, Willy Jozef Francois van Grol, 22 jaar, werkman telefoondienst te Retranehement en Cornelia Versprille, 21 jaar, zonder beroep, te Oostburg; 14, Hubregt Anthonie Toussalnt, 25 jaar, schilder te Cadzand en Juliette Theo- philus Eduardus Buijs, 22 jaar, zonder beroep, te Oostburg. OVERLIJDEN: 2, Francois Jakobus van de Plassche, 86 jaar, te Oostburg; 5, Re- gina Maria de Smldt, 77 jaar, zonder be roep, echtg. van P. E. de Clerck te Sluis; 9, Johannes le Grand, 82 jaar, zonder beroep, te Oostburg; 14, Marinus Ver schelling, 87 jaar, zonder beroep, te Oostburg; 21, Comelis Johannis den Hollander, 65 jaar, zonder beroep, te Schoondijke; 22, August André de Vos, 59 jaar, straatmaker, te Aardenburg; 24, Elodie Sophie Virginie Quataert, 45 jaar, wed. van J. C. E. Govaert, zonder beroep, te Oostburg; 23, Gustaaf Camiel Robesin 64 jaar, zonder beroep, te Sluis; 24, Bertrand Rudolf Devreeze, 44 jaar, vis handelaar te Aardenburg; 25, Tannetje Jannetje Vader, 1 maand, d. van W. C. Vader en W. C. de Nood te Waterland kerkje; 31, Johanna Risseeuw, 80 jaar, wed. van S. A. Cuveljé te Oostburg. GEMEENTE GROEDE over de maand Mei. GEBOREN: 17, Johan Willem, z. van L. J. van der Hooft en G. E. Aalbregtse; 19, Willemina, d. van J. Happee en C. Wiersma; 21, Anita Elisabeth, d. van H. J. Bijl en E. M. Faas; 28, Leendert Adri- aan, z. van J. Deij en L. A. Manhave. OVERLEDEN: 22, Joanna Maria de Wis- pelaere, d. van J. F. de Wispelaere en A. Ie Roij. GEHUWD: Reinier Jacobus van de Luijster, 24 jaar, te Cadzand en Maria Francina van Kerkvoort, 24 jaar, te Groede. INGEKOMEN: 21, H. W. Blomme en ge zin van Breskens naar O 55. VERTROKKEN: 2, A. Colijn van A 40 door JOKE DE VALK 33. Hanneke keek hem verwonderd aan en een lichte blos kwam over haar wang. Zou Jaap dan toch Nee, dat geloofde ze niet. Ze haalde diep adem en begon op enigszins toonloze stem: „O, ik ben geboren en opgegroeid, heb leren lopen en ben naar school gegaan. Heb gespeeld en geleerd en later in een huishoudelijke betrekking gekomen. In m'n vrije tijd gestudeerd en toen bij een zekere me neer Dubois in dienst gekomen, zonder getuigschriften en alleen maar diplo ma's". Hij schudde ongeduldig zijn hoofd. „Dat weet ik allemaal wel. Ik bedoel je jonge jaren. Hoe lang zijn je ouders al dood?" Hij weet wat van me, flitste het door Hanneke heen. Maar niets laten mer ken, niets laten merken. „O, mjjn vader is al zeven jaar dood, mijn moéaer stierf een jaar later". „Waar ging je toen heen, na de dood van je moeder?" Hanneke veerde kaarsrecht op en keek haar man wenkbrauw-fronsend naar Sluis, Hoogstraat 46; 9, P. Lom baard van O 19 naar Sluis, Hoogstraat 46; 22, M. F. van de Luijster-van Kerk voort van O 197 naar Zuidzande; 29, J. van Rijn en gezin van O 141 naar Oost en West Souburg; 29, L. M. van Quekel- berghe-van Zandweghe van O 19 naar Oostburg; 29, A. S. M. Dossche-van Que- kelberghe van O 19 naar Oostburg. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Mei. GEBOREN: 13, Meriam Josephina Maria d. van W. E. M. de Croock en E. T. Es- seling; 13, Monica Sara Debora, d. van I. A. van Overbeeke en J. P. Cappon. HUWELIJKEN: 22, J. J. Janssen, 31 jaar en J. de Hullu, 31 jaar; 29, J. de Paepe, 24 jaar en T. M. van Kouwenberg, 18 jr. OVERLEDEN: 30, F. E. de Maker, 80 jr., wed. van P. J. van Bortel; 21, C. J. den Hollander, 65 jr., te Oostburg. INGEKOMEN: 2, H. L. Storm van Al phen en Riel naar Prinses Beatrixstraat 104; 5, M. Deunink-Jansen van Breda naar Prinses Beatrixstraat 105; 8, A. Deij-Verhelst van Hoek naar W 38a; 31, B. L. A. Folmer-de Rijke van Oostburg naar Dorpsstraat 80. VERTROKKEN: 14, M. de Kraker van O 67 naar Rotterdam; 21, C. Eggink en echtg. van Dorpsstraat 80 naar Sluis21, M. M. Ongenae van Dorpsstraat 80 naar Sluis. Plaatselijk Nieuws Cadzand Raadsvergadering De Raad der gemeente Cadzand kwam Woensdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester J. A. Leenhouts. Na het openingswoord door de voorzit ter werden de notulen voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De voorz. deelde mede, dat met de ver betering van de Erasmusweg een aan vang is gemaakt. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Kools in de vorige vergadering over een trottoirtje bij Voogt, deelde de voorz. mee, dat er een oplossing wordt verkregen. Wel zul len nog enige voorzieningen in verband met de waterafvoer getroffen dienen te worden, zonder dat dit tot grote kosten gaat leiden. De voorz. deelde mee, dat B. en W. be sloten hebben gedurende de tijd dat de heer van Houte, die in de gemeentelijke aan. „Zeg eens, ben jij opeens rechter van instructie, geworden?" „Onzin Hanneke, het is eh uit belangstelling, dat ik die vragen stel. Mij dunkt, je moest het op prijs stellen". „Dat doe ik ook," antwoordde ze, nu weer wat rustiger. „Ik kwam bij een tante. Ze is later geëmigreerd. Toen ik meerderjarig was, ging ik op kamers. Ik ben ook een poos intern in betrek king geweest". „Nooit moeilijkheden gehad vroeger?" Opnieuw keek ze hem verwonderd aan. „Wat voor moeilijkheden zou ik gehad moeten hebben?" „O, niets bijzonders. Maar ieder mens heeft wel eens wat in zijn leven meege maakt dat nu niet bepaald prettig was". „Er zijn natuurlijk bepaalde dingen, waarover je met niemand spreekt," zei Hanneke langzaam. „Maar," liet ze er haastig op volgen, „dat mag geen naam hebben". „Heb je helemaal geen familie meer?" Ze haalde haar schouders op. „Een oom en een tante in Canada. En ergens nog wat neven en nichten en zo. We zijn nooi t bijzonder familiezwak geweest. Hoe kom je opeens zo belangstellend?" „O, zo maar. Ik weet eigenlijk niet zo veel van je, Hanneke". „Dat heb ik je indertijd meermalen gezegd, Jan. Misschien herinner je je nog die avond in Meulunteren? Ik weet het nog als de dag van gisteren. Ik werkvoorEieningsregeling werkzaam is, niet in staat is om te werken een tijde lijke kracht aan te stellen omdat anders de gemeentewerkman het werk, voorna melijk in de plantsoenen, over het hooid groeit. De D.A.C.W. heeft het ministerie be richt en geadviseerd gelden beschikbaar te stellen voor de uitvoering van het parkeerterrein aan de kust in D.A.C.W.- verband. De voorz. doet de raad mededeling van het K.B. waarbij hij, ingaande 1 Juni 1958, voor een nieuwe ambtsperiode tot burgemeester van Cadzand is benoemd. Door B. en W. werd de bouw van het zeebad aanbesteed. De laagste inschrij ver was de fa. Wed. Toussaint te Cad zand voor f 7864.-, dit voor wat betreft de onder- en bovenbouw. Hierbij komen nog enige werken zoals schilderwerk en aanleg waterleiding. De bouw wordt met kracht voortgezet, zodat de verwachting gerechtvaardigd is het zeebad binnen enkele weken in bedrijf te kunnen stel len. B. en W. kregen machtiging van de raad dit jaar het zeebad zo goed moge lijk in exploitatie te brengen. Aan de orde kwam de motie van de gemeente Terneuzen inzake de vrije ve ren. B. en W. zeiden in het advies aan de raad het zeer te betreuren, dat inder tijd het principe van de vrije veren door G.S. is losgelaten. Aangezien G.S. terzake van de nieuwe veertarieven reeds haar besluiten heeft genomen, sprak B. en W. de hoop uit, dat deze tarieven niet als overgangsmaatregel bedoeld zijn. In dit stadium heeft het naar het oordeel van B. en W. weinig zin aan de motie nog aa- haesie te betuigen. De heer Bril zei het met het standpunt van B. en W. niet eens te kunnen zijn. Ook in het door B. en W. gesignaleerde stadium heeft het wel degelijk zin de door Terneuzen ge vraagde adhaesie te betuigen. Met 5 stemmen voor en twee tegen (de beide wethouders) werd adhaesie betuigt. De motie van de gemeente Finsterwolde met betrekking tot de suggestie van 7 voor aanstaande geleerden over het gebruik van atoomkracht, werd voor kennisge ving aangenomen. De verordening op de heffing van begraafrechten, welke per 1 Januari 1959 haar geldigheid verliest, werd hernieuwd vastgesteld. Ook werd de verordening op de heffing van rioolbe lasting, dieper 1 Januari 1958 haar gel digheid verloor, ingaande die datum ge wijzigd vastgesteld. Het standaardtarief is f 15,Voor winkelbedrijven, garages, enz. is het tarief f 20,en voor pensions vroeg toen aan je: Wat weet je van me? En wat antwoordde je toen?" Hij keek haar even aan en glimlachte flauwtjes. „Geen flauw idee, Hanneke". „Wel, je zei toen: Ik ken je nu al bijna twee jaar. Je bent een uitstekende kracht op kantoor en ik ben er van over tuigd dat ik nooit meer zo'n kracht te rug krijg, als je te enigertijd gaat ver trekken". „Dat klopt. Hoewel ik over Geertje niets te klagen heb en Josien ook een juweel was, spande jij toch altijd de kroon". „Dank je, Jan. Maar om op de zaak terug te komen: Meerdere malen heb ik je zelf gevraagd: Wat weet je van me? En toen wilde je er niets van horen. Waarom kom je er nu mee aan boord?" „Och, ik dacht er vanavond zo over." „Jan, jongen, vöór we trouwden heb ik je meerdere malen duidelijk gezegd, dat we verschilden in stand. Ik kom als het ware uit de goot, jij bent van oude adel. Ik ben opgegroeid in een achterbuurt en opgegroeid als een morsig, smerig kind, dat op twaalfjarige leeftijd al meer van het leven wist dan menige pas getrouw de vrouw. Jij kunt bogen op een voor treffelijk stel voorouders, teruggaande tot de middeleeuwen. Ik kan me niet eens m'n grootvader herinneren. Dat al les heb je geweten vóór we trouwden en ik heb je meerdere malen gewaarschuwd Zelfs toen onze eerste proeftijd voorbij van 1-5 bedden f 20,6-15 bedden f25,- 16-30 bedden f 30,en meer dan 30 bed den f 35,De begroting 1957 werd ge wijzigd. De post onvoorzien werd met f 75,63 verminderd tot een bedrag van f 37,92. Besloten werd de door de Bank voor Ned. Gemeenten aangeboden geld lening groot f 7000,rentende 5 pCt. per jaar voor de duur van 30 jaar te accep teren, aangezien nog behoefte bestaat aan vaste leningen ter financiering van ten en ander. Op voorstel van B. en W. werd naar aanleiding van de Stichting Openbaar Kleuteronderwijs te Cadzand besloten financiële medewerking te ver lenen bij de bouw van een nieuwe kleu terschool. Tevens nam de raad het be sluit, dat zij niet over zal gaan van ge meentewege tot stichting van een open bare kleuterschool. Voorts besloot men de geldlening, die door de Stichting voor de bouw der kleuterschool kan worden aangetrokken, te aanvaarden. Voorz. deelde mee, dat voor 1958 reeds bouwvo lume voor de school werd toegewezen. De heer P. de Lijser, hotelexploitanc, vroeg voor de periode van 12 Juli tot 31 Augustus verlenging van sluitingsuur voor zijn bedrijf van 12 uur tot 2 uur. B. en W. achtten op het moment nog geen termen aanwezig hierop gunstig te advi seren. De raad stond het verzoek niet toe Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de heren H. la Gasse en J. de Keu- ninck een half jaar ontheffing te ver lenen in de aanslag hondenbelasting. De heer W. J. Robijn werd met algemene stemmen benoemd tot onbezoldigd amb tenaar van de burgerlijke stand. Voorts werd het reglement van de gemeente ge wijzigd met betrekking tot de benoeming van een waarnemend secretaris-ontvan ger. Was de benoeming voor elke waar neming noodzakelijk, thans na de wijzi ging is B. en W. bevoegd de waarne mend secretaris-ontvanger voor onbe paalde duur te benoemen. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. Kools er naar of de werkzaamheden, die door de P.Z.E.M. worden uitgevoerd, betrek king hebben op de straatverlichting. Dit was niet het geval, aldus voorz. De heer De Hullu heeft distels zien groeien op diverse gemeentegronden. Hij adviseerde tot afmaaien. De voorz. zei dit met spoed te zullen laten uitvoeren, omniet in strijd te zijn met de provinciale distel verordening. De heer I. van Houte zei, dat men een gedeelte van de duinen heeft afgerasterd. Het pad naar de dui nen tegenover het straatje van De Groote noemde spr. nu niet bepaald be gaanbaar. Hij vroeg op korte termijn verbetering. Voorz. zei een en ander al met de ingenieur van het waterschap „Het Vrije van Sluis" te hebben opgeno men. Spoedige verbetering werd toege zegd. Ook adviseerde de heer Van Houte in het straatje van De Groote aan één zijde een parkeerverbod in te stellen. Dit had de voorz. reeds opgenomen met de was Ik wilde toen onze verloving ver breken, maar jij hebt aangehouden en net zo lang aangedrongen tot ik toe stemde in een nieuwe proeftijd. Jij bent het, die altijd je wil hebt doorgezet. De consequenties van een huwelijk met mij heb ik je voldoende voor ogen ge steld. Nu moet je ze ook aanvaarden". „Wat wil je daarmee zeggen, Han neke?" „Dat je nu geen aanmerkingen meer moet gaan maken over mijn afkomst". „Maar dat doe ik immers niet! Ik vroeg alleen maar wat over je jonge ja ren". „Wel, dat weet je nu. Ik hoop, dat je me het niet kwalijk neemt als ik het een beetje pijnlijk vind om er aan her innerd te worden". Hij knikte. „Je hebt gelijk, lieveling. Het was een beetje ontactisch van me". Die avond werd er niet meer over ge sproken, maar de goeie harmonie bleef weg. Hanneke voelde bij intuïtie, dat haar man iets wist, althans iets ver moedde. Zou Jaap geschreven hebben? En wat zou hij geschreven hebben? Dubois ging die avond eveneens met een onbevredigend gevoel naar bed. Hij had begrepen, dat zijn vrouw iets voor hem verborgen hield. De volgende morgen ontsloot hij in gedachten zijn bureaula. Daaruit nam hij het witte velletje papier, waarop met drukletters geschreven was deze éne

De Schakel | 1958 | | pagina 1