te hij tot de actieve voorzitter, de heer A. Vermeulen. In het kort memoreerde hij het vele goede, dat deze man voor de Breskense gemeenschap heeft gedaan zowel als raadslid, als in het vereni gingsleven, o.a. zorg voor ouden van dagen en ander sociaal werk, maar bo venal natuurlijk de duivensport. Hierna deelde de burgemeester mede, dat H.M. de Koningin aan de heer Vermeulen de cre-medaille in zilver, verbonden aan de Orde vain Oranje-Nassau, had toege kend en spelde hem deze op de borst. De heer Vermeulen kon, vanwege de vele lof, hem toegezwaaid, de toekenning van de medaille, enz., niet goed uit zijn woorden, hij was, zoals hij het zelf uit drukte, „finaal van de kaart". Hij dank te allen hartelijk voor de vele blijken van waardering en memoreerde nog even in het kort het wel en wee der ver eniging in de afgelopen jaren en hoopte voor de toekomst nog eens over een ei gen clubgebouw te kunnen beschikken, wat al enige jaren zijn wens is. De secretaris, de heer J. Quaars, dank te vervolgens de burgemeester en alle aanwezigen, waarna de band „The Sari- no's" de avond verder vulden met popu laire muziek, afgewisseld met kwink slagen en goocheltoeren van de Belgi sche gast R. Verween, beter bekend als de radio-artist „Modest" en de Hongaar se goochelaar Maestro Sareose. In de kleine uurtjes, die inmiddels weeral groot begonnen te worden, werd dit jubileumfeest besloten met dans en spelletjes. Youth for Christ. Van 24-28 Juni a.s. hoopt het Youth tor Christ-comité in Breskens een grote openluchtcampagne te houden op het Oranjeplein. Doordat vorig jaar de tent onherstelbaar is stuk gewaaid vanwege de storm in Vlissingen, is er nu een wagen aangekocht, die speciaal voor openluchtsamenkomsten is bestemd Iedere avond is er om 8 uur een samen komst. Voor iedere avond heeft men een zangkoor of iets dergelijks uitgenodigd, terwijl er ook op één van de avonden een openluchtfilm wordt gedraaid. Op Zaterdag 28 Juni is er om 4 uur een sa menkomst op het Oranjeplein en om 8 uur een grote slotrally in de Ned. Herv. Kerk. Spreker voor deze samenkomst is Leo Pasman, voorzitter van „Youth for Christ" Nederland. Rode Kruis-collecte. De gehouden collecte voor „Het Roode Kruis" heeft te Breskens het zeer mooie bedrag van pl.m. f 1120,opgebracht. Ongeval. Maandag J.l. had op de „Zeehonden werf" te Vlissingen een ongeval plaats, dat, gezien de omstandigheden, nog ta melijk goed afgelopen is. Onze dorpsgenoot, de jeugdige J. J. verrichtte werkzaamheden aan boord van een vaartuig, toen op een gegeven moment een der machines in brand vloog. J. gooide een met benzine gevulde bus, die in de onmiddellijke nabijheid van de brandende motor stond, weg, doch b;i deze handeling kwam een hoe veelheid benzine op hem zelf neer dat direct vlam vatte. J. liep hierdoor ernstige brandwonden op aan hoofd en armen, terwijl een an dere persoon lichte brandwonden op liep. Beiden moesten zich naar het St. Joseph-ziekenhuis in Vlissingen bege ren, alwaar J. moest worden opgenomen ter verpleging. Naar de Expo. Het gemeentebestuur en -personeel van Breskens zullen met hun dames morgen. Zaterdag 14 Juni, een bezoek brengen aan de wereldtentoonstelling te Brussel. Schoolreisjes. De leerlingen van de le en 2e klas der Openb. lagere school te Breskens maak ten vorige week Vrijdag een uitstapje naar Knecke en Aardenburg, waar een bezoek aan de speeltuin werd gebracht Vandaag brengen de leerlingen van de 3e en 4e klas van dezelfde school een bezoek aan de dierentuin te Antwer pen, terwijl de leerlingen der hoogste klassen een uitstapje maken naar Rot terdam voor een bezoek aan de havens en de dierentuin „Blijdorp". nieuwe typiste haar intrede gedaan. Hanneke had haar met zorg uitgezocht uit een respectabel aantal sollicitanten en Josien had haar ingewerkt. Het was een intelligent jong ding, dat het wel zou fiksen. Althans, dat was het oordeel van Josien en Hanneke voelde zich op gelucht. Alweer een zorg minder. Van Jaap had ze nog één keer een briefje gehad. Dat was veertien dagen voor Josien's huwelijk. Er stond in, dat, hij nog maar enkele dagen gelegenheid had om de zaak over te nemen. En als Hanneke hem wilde spreken dan was hii iedere morgen te vinden in de „Gouden Leeuw" bij de rivier. Ze kende het kroegje wel. Op een Zondagmiddag was ze met haar man een wandeling gaan maken langs de ri vier en hij had het haar gewezen als een rendez-vous-plaats voor allerlei gespuls. Als de plannen van de gemeen teraad doorgaan, om de nieuwe brug over de rivier daar te plaatsen, dan zal die kroeg moeten verdwijnen, had hij gezegd. En hoe eerder dat gebeurt, hoe beter. Ze was niet van plan er heen te gaan. Doch een paar dagen later reed ze de stad uit om de omgeving eens te ver kennen. toen ze Jaap zag lopen. Ze stopte langs het fietspad en opende het portier. „Stap in," beval ze kort en bondig, „dan kunnen we even praten". Belangrijk* aanwinst voor de gemeente. Zaterdag j.l. werd in tegenwoordig heid van vele genodigden, door de wnd. Commissaris der Koningin in Zeeland en tevens lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, het nieuwe jeugdhuis „De Uitkomst" officieel geopend. Om echter met de voorgeschiedenis van dit nieuwe gebouw te beginnen, moeten we even teruggrijpen naar 1950 Hrt was in dit jaar dat één der kerke- raadsleden van de Ned. Herv. Gemeente met een plan naar voren kwam een nieuw jeugdhuis te bouwen, om zodoen de de jeugd, die op dat moment gehuis vest was in het oude, stukgeschoten, maar provisorisch opgelapte jeugdge bouw, te helpen. In 1953 kregen deze plannen vastere vorm, terwijl in 1957 de diaconie besloot enige eigendommen te gelde te maken om zodoende het be ginkapitaal te vormen. Hetzelfde jaar kreeg men f 32000,- subsidie van het Rampenfonds en dit gaf de doorslag. Intussen werden allerlei acties op touw gezet die ook nog een flinke duit ople verden. Zo kon men in April 1957 tot de aanbesteding overgaan. De bouwkosten bedragen evenwel f 82000,- en blijft er helaas nog een tekort van pl.m. f 5000.-, wat men echter spoedig hoopt weg te werken. De naam „De Uitkomst," die indertijd door de „instuivers" voor hun onderko men gekozen was, is door de kerkeraad in overleg met de jeugdraad, ook aan het nieuwe gebouw gegeven, want deze naam geeft de bedoeling van het jeugd huis het zuiverste weer: ten dienste van de gehele jeugd en het jeugdwerk te Breskens. Indien de jeugd hierdoor niet benadeeld wordt, zal het gebouw ook verhuurd worden aan verenigingen, e.d. De kerkeraad kan al dit werk niet zelf gaan doen en heeft daarom een com missie van beheer benoemd. Deze ziet er als volgt uit: K. Maas, voorz.; Ds. J. H. van Beuse- kom, vice-voorz.mej. J. C. Meijer, sec.esse; H. Ruissen, penn.m. Leden: mevr. T. M. Karels-Meeusen; mevr. C. M. Luteijn-van Pelt; Zr. H. Schilders; W. Dieleman; P. H. de Kramer; A. P. Leenhouts Jr.; Jac. Oosterling; J. van de Woestijne en wika Wasterval. Het was pl.m. 3 uur toen de heer A. Schout, in gezelschap van voorzitter K. Maas en Ds. J. H. v. Beusekom, bij het gebouw arriveerde en door een haag van aan weerszijden van het voetpad opgestelde Herv. jeugdleden, die het Z. Vlaamse volkslied zongen, de vlag met het opschrift „De Uitkomst" hees en vervolgens met de hem overhandigde versierde sleutel de deur van het ge bouw opende. Ds. van Beusekom voerde hierop als eerste spreker het woord, waarbij hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de heer A. Schout, burge meester en wethouder, de aanwezige raadsleden, gemeente-secretaris Woit- tiez en de heer Ornée, als vertegen woordiger van de Centrale Dienst. Van de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. de Casembroot, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, was een gelukwens ontvangen. Spr. zei vervolgens dat God volkomen heil geeft aan de totale mens. De gemeente van Christus is geroepen dit heil te verkondigen en de medemens te dienen. Wij willen de jeugd van Breskens dienen. Dat is naar onze me ning de sector, waar wij thans en op Een beetje overbluft had hij zwijgend aan het bevel voldaan en toen ze het portier weer dichtgetrokken had, gaf ze vol gas en reed de stad uit. Zo," zei ze, terwijl ze met een flinke gang over de Rijksweg reed, „en ver tel me nu maar eens wat bijzonderhe den over die zaak die je over kunt ne men". .O, dat is een café in de stad en de eigenaar wil er mee ophouden. Hij heeft geen vrouw en geen kinderen. Voor tweeduizend gulden kan ik die tent overnemen. Met alles wat er in zit. Het huis is een huurhuis. Boven wonen an- d< re mensen". Hanneke keek hem even van terzijde aan. „En denk je nu werkelijk dat ik zo gek zal zijn, aangenomen, dat ik over zo'n groot bedrag kan beschikken, om het in een café te steken? Waar zie je me nu voor aan?" „Voor een vrouw, die een man heeft met een aardige grijpstuiver die hij aan ons, gesjochte jongens, verdient," ant woordde de man droogjes. „Ik heb zin in die zaak en daarom wil ik hem ko pen". „Wel, dan koop je hem". „Ja, maar de centen ontbreken me". „Nou, dan gaat het over". „Hannie, wees nu eens redelijk. Jij kunt toch wel voor de centen zorgen?" (Wordt vervolgd). deze plaats toe geroepen zijn. Dit gehele gebouw, met alles wat er in is, aldus spr. is tot stand gekomen uit een visie toen er nog geen centen waren, doch men was de mening toegedaan, dat de jeugd voorrang moest hebben en de diaconie heeft dan ook bijna het gehele bezit in dit jeugdhuis belegd. Na nog gewezen te hebben op hetgeen er nog noodzakelijk zou moeten komen aan inventaris, be tuigde hij in chronologische volgorde zijn erkentelijkheid aan alle instellingen en personen die tot de verwezenlijking van dit gebouw hebben bijgedragen, waarbij ook dank gebracht werd aan de schenkers der mooie bloemen bij de of ficiële opening. Hierna overhandigde hij, namens de kerkeraad, de sleutel van het jeugdhuis aan de voorzitter der commissie, de heer Maas. Deze zei, mede namens de com missie, de sleutel in dank te aanvaarden en hoopte dat zij het door de kerkeraad in hen gestelde vertrouwen niet zullen beschamen. Op zijn beurt droeg de heer Maas symbolisch het jeugdhuis over aan de jeugd, waarvoor een 10-tal jeugdle den op het podium hadden plaats geno men. Het waren Corrie Risseeuw en T. Bril, die hierop een korte toespraak hiel den, waarbij zij namens de instuif hun dank uitspraken voor het mooie gebouw. T. Bril sprak de hoop uit, dat men in het a.s. winterseizoen er toe zal overgaan ook dansles te geven in het jeugdhuis, zodat de jeugd hiervoor niet meer naar Vlissingen behoeft te gaan. Zij boden de voorzitter twee mooie schalen aan. Vervolgens verkreeg de wnd. Commis saris der Koningin, de heer A. Schout, het woord, die het een genoegen vond dit mooie gebouw te mogen openen. Hij vond het erg jammer dat de Commissa ris der Koningin wegens ziekte de ope ning zelf niet kon verrichten. Op gees tige wijze terugkomend op de gesproken woorden door Ds. van Beusekom, zei spr. „Wat Ds. van Beusekom betreft, deze is als alle andere dominé's, hij kan prach tig schooien", wat natuurlijk aanleiding gaf tot hilariteit bij de aanwezigen. Hij prees de dominé echter om zijn prettige rede. Tot slot sprak hij de hoop uit dat het gebouw werkelijk een uitkomst voor de jeugd zou betekenen en wenste Bres kens van harte geluk met het mooie ge bouw. Burgemeester J. A. Eekhout, die hier na het woord voerde, dankte namens het gemeentebestuur, de leden van de raad en hem zelf voor de ontvangen uitno diging, deze opening bij te wonen. Hij prees in het bijzonder de kerkeraad, die, na de verwoesting door het oorlogsge weld, met grote ijver gewerkt heeft om haar gebouwencomplex weer overeind te krijgen en niet bij de pakken is blijven neerzitten. Zo is u enkele jaren geleden begonnen met de instuif, omdat u er van overtuigd was dat de jeugd van straat moest worden gehouden. Hij besloot met zijn gelukwensen en waardering uit te spreken voor het grote doorzettingsver mogen en het bereikte resultaat. In het bijzonder richtte hij nog enige waarde rende woorden tot de heer Schout, die altijd op de bres staat voor de culturele belangen van Zeeuws-Vlaanderen. Mej. S. Klaassen sprak namens het bestuur, personeel en leerlingen van de zondagsschool, waarbij twee leerlingen de voorzitter een symbolisch geschenk voor het nieuwe jeugdhuis aanboden, daar de te schenken foto in omlijsting van het Koninklijk gezin, nog niet klaar was. De voorzitter voerde als laatste spr. het woord en begon met te zeggen dat de kerkeraad der Herv. Gemeente van Breskens, eigenaresse van dit gebouw, het „Laat de kinderen tot Mij komen" vorm heeft willen geven in de uitge breidste zin des woords. Niet enkel de Hervormde kinderen wilde men tot steun zijn, doch alle kinderen, ongeacht stand of richting. Spr. zei dat de com missie een aantal richtlijnen heeft ge kregen waaraan voldaan moet worden, doch kan verder handelen naar eigen inzicht. Hij somde enige richtlijnen op die voor de jeugd van belang zijn en waar naar gestreefd zal worden die in het nieuwe jeugdhuis de jeugd eigen te maken. Op verzoek van de heer Maas kregen de dominé en zijn echtgenote een hartelijk applausje te incasseren voor het vele werk dat zij bij de totstandko ming van dit gebouw verzet hebben. Hierop werd een kopje koffie met ver snapering aangeboden. Tot slot werd een klankbeeld, met als titel „Breskens en de jeugd" vertoond via een heel leuk ge ïmproviseerd „televisietoestel", waarbij Wika Wasterval het commentaar ver zorgde. Ds. van Beusekom sloot deze ope ningsplechtigheid met nog enige dank woorden uit te spreken tot architect De Groote en de aannemers van het gebouw Wat de afmetingen van het gebouw betreft, deze zijn 30 x 11 m„ terwijl er plaats is voor pl.m. 300 personen. Verder is de zaal in drieën te verdelen door zgn. vouwdeuren, terwijl voor verwarming 3 oliestookkachels zijn geplaatst. Er is een mooi ingerichte keuken, voorzien van een koffiefilter en gasstellen, terwijl boven de keuken en ruime brandvrije filmcajbine is aangebracht. Ook is ge zorgd voor een ruim toneelpodium met kleedkamers, W.C., e.d. De zaal biedt door zijn lichte kleur en kleurrijke gor dijnen een zeer prettige aanblik. Aardenburg Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Van Dongen. Die voorz. feliciteerde mevr. Van den Broecke-de Man met haar recente be noeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastge steld. De begroting van het burgerlijk armbestuur werd gewijzigd. Naar aan leiding van deze wijziging wees mevr. Van den Broecke-de Man op de naar haar mening onvoldoende toelichting op deze wijziging. De voorz. zegde toe in den vervolge op meer duidelijkheid te zullen aandringen. Aan de plaatselijke Wit- Gele Kruisvereniging en de Groene Kruisvereniging werd de jaarlijkse sub sidie toegekend over het jaar 1957. Het Wit-Gele Kruis heeft 727 leden en krijgt derhalve 2 maal 727 is f 1454,Het Groene Kruis met 261 leden krijgt een bedrag van f 522,Afgewezen werden de 'ubsidie-aanvragen van de Centrale voor Kath. militaire tehuizen en van de Stichting Helicopterdienst Axel-Rotter dam. De Koninklijke Aardenburgse Fan fare kreeg voor het jaar 1958 op haar verzoek een subsidie van f 500,terwijl een bijdrage van f 100,werd toegekend aan het z.gn. instrumentenfonds. Voor de landelijke vlasopmaakwedstrijd te Eede werd een subsidie van f 200,ge voteerd. Met algemene stemmen betuig de de raad adhaesie aan de motie van de gemeente Temeuzen inzake de vrije ve ren. Mevr. Van den Broecke-de Man, die verklaarde sympathiek tegenover deze motie te staan, had toch liever gezien, dat de motie niet in zulke scherpe be woordingen was gesteld geweest. Besloten werd een geldlening van f 29.000,- aan te gaan bij de Bank voor Ned. Gemeenten, terwijl de kasgeldle ning met de S.B.M. werd verlengd. Teneinde de moeilijke situaties, die aan beide zijden van de Weststraat en een gedeelte van de Oude Kerkstraat steeds ontstaan, op te lossen, stelden B. en W. voor voor de Weststraat een wachtverbod aan één zijde in te stellen alsmede voor een gedeelte van de Oude Kerkstraat. De begroting 1958 werd ge wijzigd in verband met de vernieuwing van het rijwielpad AardenburgSint Kruis, welke vernieuwing mogelijk is geworden door het werk te doen uitvoe ren in D.A.C.W.-verband. Enige weken geleden werd 1 millioen gulden beschikbaar gesteld door het Mi nisterie, uitsluitend voor de uitvoering van z.gn. dure werken in Z.-Vlaanderen. Uit deze pot wordt ook de vernieuwing van het rijwielpad gefinancierd; uiter aard dient de gemeente toch haar aan deel in de totale kosten bij te dragen. Voorts werd in de begrotingswijziging een bedrag opgenomen van f 6000,- voor de aanschaf van een nieuwe grasmaai- machine, o.a. benodigd voor een goed onderhoud van de gemeentelijke sport terreinen aan de Elderschans. Biervliet 50 jaar schutter. Dezer dagen herdacht de heer Jac. Wijffels te Biervliet het feit, dat het 50 jaar geleden was, dat hij voor het eerst de handboog ter hand nam. De heer Wijffels is een schutter in hart en nie ren. Hij bood aan zijn mede-leden van de plaatselijke schutterssoeiëteit een koffiemaaltijd aan in het clublokaal bi] de heer P. du Puy. Na afloop der koffie maaltijd werden aan de jubilaris door zijn medeleden een aantal fraaie ca- deaux aangeboden. Bovendien werd ook nog een jubileumschieting gehouden met als uitslag: Hoogvogel Cl. de Pré, Biervliet; le zijvogel J. Ducheine, Bier vliet; 2e zijvogel P. Temmerman, Hoofd plaat; le kal J. Provoost, Biervliet; 2e kal O. Waatjes, Biervliet. De meeste kleine vogels werden geschoten door J. Vermue te Biervliet. Oostburg Interland-voetbal. Zaterdagmiddag werd op het gemeen telijk sportterrein te Oostburg een in terland voetbalwedstrijd gespeeld tus sen een elftal van het Aannemersbedrijf Verstraeten uit Oostburg en een elftal van het Belgisch Nationaal Vakverbond afd. Gent. Bij de rust hadden de gasten reeds een voorsprong van 02. Zij ble ken ook na de thee beduidend sterker en wisten wisten dan ook verdiend te winnen met 28. Na afloop van de wedstrijd zaten de spelers der beide elftallen met hun sup porters aan een gezamenlijke koffie maaltijd aan in „De Korenbeurs". Retranchement Benoeming De heer A. P. Dierkx te Retranche ment werd benoemd tot tijdelijk leraar aan de lagere technische school te Vlis singen. Sluis Voetbal. Op het gemeentelijk sportterrein te Sluis werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van de Zeeuwse Rijks-

De Schakel | 1958 | | pagina 2