de Schakel Esso BRILLEN Vrije veren VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN t e u 111 e t o n Hanneke's verleden PETROLEUM voor OLIEHAARDEN I WIM FENIJN - oliehandel - Breskens „Wz ^rfdemaefitr" ALG. NIEUWSBLAD ije Jaar%an% - Nr. 697 Vrijdag 13 juni 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Dit is de leus waarmee vandaag pl.m. 1000 auto's uit Zeeuws-Vlaanderen, zo wel luxe- als vrachtauto's en bussen, in protestoptocht op weg naar Den Haag zijn. In verband met deze grote demonstra tie der Zeeuws-Vlamingen tegen de ver hoging der veertarieven over de Wester- Schelde, ,zijn verscheidene scholen in Zeeuws-Vlaanderen gesloten. Zo nemen de schoolkinderen uit Sluis kil aan deze protestoptocht deel in Axelse klederdracht en eveneens leer lingen van de H.B.S. uit Terneuzen die als teken van rouw over de verhoging der tarieven in het zwart gekleed zijn, vergezeld van leraren in het zwart ge kleed met hoge hoed op. Deze zullen ge zamenlijk op het Binnenhof het Veren lied zingen, dat luidt als volgt: Z.-Vlaanderen ligt ver van Den Haag, De Scheldis breder dan de Kaag, Toch zijn ze deel van Nederland: En aan het Vorstenhuis ver-pand. Wie uit Z.-Vlaanderen weg wil gaan, Moet uren in de rij gaan staan. Toch hebben wij hier nooit geklaagd, We werkten verder onversaagd! Het vrije veer werd klein tarief; Dat namen wij hier maar voor lief. Nu wordt het ons echt wat te zwaar, Dat boksen wij niet voor elkaar. Wij eisen naast belastingplicht Dat Algera nu eind'lijk zwicht. Kom Rijk, laat nu ook eens een veer.' Geef ons de vrije veren weer! De auto's zullen om 10 uur aan de Moerdijkbrug opgesteld worden en zo vervolgens in colonne naar Den Haag rijden, waar door het bestuur van het Actie-comité Vrije Veren over de Wester-Schelde een petitie aan Zijne Excellentie Minister Algera zal worden overhandigd, dat uit naam van de Z. Vlaamse bevolking is opgesteld. Het bestuur bestaat uit de heren: H. J. Colsen, Sluiskil, voorzitter; F. A. Ko- lijn, Oostburg, vice-voorzitterM. v. d. Kunder, Axel, secr.-penningmeester. Le den: Anth. Roest, Breskens; P. Stevens, Sint Jansteen; J. Oosterbaan, Oostburg; R. Rademakers, KloosterzandeF. J. Schijf, Terneuzen en dhr. Dieleman, Axel. Steun aan dit Actie-comité kan men verlenen door een vrijwillige bijdrage te storten op gironr. 261552 Nederl. Cre- dietbank te Hulst. Plaatselijk Nieuws Groede Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Vrijdag j.l. in vergadering bijeen voor het nemen van een tweetal belangrijke besluiten. Na de opening door de voorzitter, burgemees ter Everaars, werd behandeld een ver zoek om subsidie voor de R.K. militaire tehuizen, hetgeen werd afgewezen op grond van de precaire kaspositie. De N.V. Bank van Nederlandse gemeenten door JOKE DE VALK 31 „En toen?" „Hij geloofde het niet. Toen is hij weggegaan en een kwartier later was hij er weer en vroeg opnieuw naar u. Ik zei toen, dat u misschien wel de hele mor gen wegbleef. Toen haalde hij een brief te voorschijn die ik aan u moest geven. Hier is de brief, mevrouw". „Dank je, Willie". „Ik hoop dat ik het goed gedaan heb, mevrouw Hanneke knikte. „Uitstekend, Willie. Dank je wel". Met de brief ging Hanneke naar een rustig hoekje waar ze neerviel op een stoel. Kennelijk was de enveloppe in de boekhandel op de hoek gekocht. Ze scheurde hem open en haalde het brief je er uit. Ze las: „Beste Hannie. Ik kan een eenvoudig zaakje kopen voor tweeduizend gulden, met een goede broodwinning. Wat raad je me aan? Met m'n geheugen is het nog steeds niet best. Ik heb zo het idee, dat De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 506 OOSTBURG bood een lening aan van f 12.000,voor 5 pCt., voor een tijd van 30 jaar. Totaal heeft Groede de laatste jaren een be langrijk bedrag kunnen lenen, waarme de een aantal nieuwe werken, o.a. de bouw van de kleuterschool en de aanleg van de nieuwe uitvalsweg. Een verzoek van het gemeentebestuur van Terneuzen om te protesteren tegen de voorgestelde verhoging der veertarieven was voor B. en W. aanleiding de raad voor te stellen adhaesie te betuigen. De raad ging hier mee direct accoord. Vervolgens kwam men toe aan de hoofdmoot van de agen da, n.l. het voorstel over te gaan tot de bouw van een nieuwe, broodnodige kleu terschool. Architect Rozenkrans uit Oostburg lichtte aan de hand van een maquette, een bijzonder fraai ontwerp overigens, toe hoe hij zich met de be schikbare middelen, de bouw van de school gedacht had. Er zouden dan twee klassen komen, kindertoiletten, met een toezichtraampje, nieuwe zienswijzen op het terrein van kleuterschool-onderwijs zijn toegepast. Een zeer moderne kamer voor de leraresse, een koffiekeukentje, zelfs een lavet ontbreekt niet. Dit lavet is voor eventuele ongelukjes, die op doel treffende wijze verwijderd kunen wor- "n. Een grote, vrolijke hall vormt de entrée der school. Hierin komt een aar dige en voor de kleuters begrijpelijke wandschildering, terwijl er tevens de plaats is voor de garderobe der peuters. Nieuw is het fraaie terras voor de lo kalen, uiteraard op de zonzijde en afge scheiden van de speelweide. Bij mooi weer kan het klasse-onderwijs buiten gegeven worden. In de speelweide is er een zandbak, terwijl er ook een onge vaarlijk en ondiep vijvertje kan komen, om lekker in te knoeien. Vanzelfspre kend is hierbij niet inbegrepen de inrichting van de school. De raad schoof deze nog wat terzijde, dat geld zal er later ook wel weer komen. Het geheel komt in de nabijheid van de nieuwe uit valsweg te liggen, de kosten van het to taal zijn geraamd op f 58.000,Uiter aard is hierbij niet de inrichting begre pen en de verwarming. Eenstemmig be sloot de raad haar medewerking te ver lenen. De aanbesteding zal over 14 dagen worden gehouden en in eerste instantie de aannemers van Groede in de gele genheid stellen in te schrijven. De bur gemeester sprak het vertrouwen uit, dat de aannemers dit zullen waarderen. Dit was niet het enige belangrijke besluit, dat de raad nam. Vlak hierachter kwam aan de orde de aanleg van een nieuwe uitvalsweg. Onder de objecten, welke in aanmerking komen voor de extra gelden het niets meer wordt als ik die zaak gekocht heb. Als ik het niet doe, be staat natuurlijk de kans, dat m'n geheugen bij stukjes en brokjes weer terug komt. Ik kom nog wel eens aan, als je thuis bent. Jaap". Ze herlas de brief nog eens en scheur de hem toen in duizend snippers. Geen cent, meneer, geen cent. En je doet maar wat je niet laten kunt. Ondanks de on rust in haar hart beheerste ze zich voor treffelijk en toen een kwartier later Dubois kwam eten merkte hij niet, dat Hanneke inwendig een heftige strijd voerde. Die middag overdacht ze haar moei lijkheden rustig. Ze kende Jaap te goed dat ze wel wist, dat hij haar niet met rust zou laten. En toch wilde ze niet toegeven, want ze begreep opperbest dat hij het bij die tweeduizend gulden al leen niet zou laten. En van dat zaakje geloofde ze ook geen woord. Jaap had nog nooit in zijn leven gewerkt en hij zou het ook wel nooit doen. Hij was een parasiet, die alleen leefde van roof en diefstal en nu het zo in zijn kraam te pas kwam, van chantage. En dat briefje had hij slim opgesteld. Hij vroeg niet: kun je me helpen aan die tweeduizend gulden, o nee. Hij vroeg alleen maar om raad. Dit briefje was volmaakt onschuldig en geen rechter zou er hem op kunnen veroordelen. Ze had lang genoeg bij haar man op kantoor welke ter beschikking zijn gesteld in het kader der werkloosheidsbestrijding, be hoort ook de uitvalsweg te Groede. G.S. hebben een aantal objecten voorgedra gen. De gronden waarop deze weg moet worden aangelegd, zijn inmiddels aange kocht, zodat alles startklaar is. De weg wordt op 17 Juni a.s. aanbesteed, „be houdens hogere goedkeuring". Een en ander betekent een belangrijke werkge legenheid voor de inwoners van Groede en omliggende gemeenten. Indien alles gaat, zoals wordt verwacht, zal het Rijk hierin voor 75 pCt. bijdragen. In verband hiermede zal de gunning ook onderwor pen zijn aan de goedkeuring van de dienst aanvullende werken» Van de rondvraag maakte de heer Marijs ge bruik om te wijzen op de zeer slechte toestand van de straatweg Groede-Roo- fack. Hij vond het onverantwoord dit wegdek zo te laten liggen en vroeg B. en W. bij de provincie stappen te onderne men en op verbetering aan te dringen. Algemeen was de raad van oordeel, dat verbetering hard nodig is, doch men had er begrip voor, dat de Provincie niet al les tegelijk kan aanpakken. De heer Ver meulen vroeg er bij het Vrije van Sluis op aan te dringen dat de op- en afrit nabij het stand in goede staat wordt ge bracht. Thans is daar de situatie levens gevaarlijk. Bij de dijkgraaf zal op deze toestand gewezen worden. Tot slot dankte de burgemeester de raad, voor de zeer belangrijke besluiten, welke in het belang van de gemeente waren genomen. S-portdag. Vrij grote belangstelling was er Za- t .dagavond op het gemeentelijk sport terrein te Groede voor de door de ge meente Groede en de beide voetbalver enigingen Vlissingen en Groede georga niseerde sportavond. Een voetbalwedstrijd tussen Groede I, dat dit jaar kampioen werd in zijn af deling en een combinatie van jeugdige Vlissingse spelers, vormde het begin van de avond. De 32 voorsprong welke de Groedenaren met de rust hadden konden zij niet handhaven en het werd een eervolle 63 nederlaag tegen deze uitstekend spelende Vlissingers. Enige leden van de Vlissingse turn- ploeg met o.a. Nel Fritz en Jaap van der Sande, gaven na deze wedstrijd enige staaltjes van hun kunnen ten beste. Na de laatste noten van het Wilhel mus en de Brabanconne, gespeeld door de muziekvereniging „E.M.M." uit Groe de, stelden de elftallen van de amateur- eerste klasser Vlissingen en de semi- gewerkt dat ze wel wist, welke bewijzen er nodig waren om iemand te veroorde len voor chantage. De enige weg was: alles aan Jan opbiechten. Had ze maar vóór haar huwelijk haar verleden ver teld. Maar dat wilde ze toen niet. Geen ogenblik had ze gedacht, dat ze op deze wijze nog eens geconfronteerd zou wor den met het verleden. Op de dag van haar huwelijk meende ze het dood en begraven. Voor goed. Een bange nacht merrie die tot het verleden behoorde, omdat ze ontwaakt was uit die nare droom. Maar het lot had het anders be schikt. Jaap had in de cel van haar hu welijk gelazen en toen natuurlijk reeds besloten, dat mevrouw Dubois voor hem een melkkoetje zou worden. Ze realiseerde zich volkomen dat haar huwelijksgeluk bedreigd werd. Deson danks was ze rustig. In deze eerste maanden van haar huwelijk was ze al spoedig tot de ontdekking gekomen dat Jan Dubois heel wat voor haar beteken de. Hij was een voorbeeldig' echtgenoot en ze hield van hem. Meer dan ze in woorden kon uitdrukken. Ze was dol op hem en ze wist het: hij op haar. Nu was ze blij, dat ze indertijd bezweken was voor zijn aandrang. Nu wist ze pas goed, wat geluk betekende. En dit geluk werd bedreigd door een misdadiger. Doch toegeven deed ze nooit. Ze zou alles aan Jan moeten vertellen. En die zou dan wel zijn maatregelen kunnen profclub Oostende zich op, om met el kaar de strijd aan te binden onder de uitstekende leiding van scheidsrechter Lancel. Vlissingen nam deze maal revanche voor de vorig jaar geleden nederlaag en won verdiend met 3-2, na een ruststand van 1-1. Op het gemeentehuis reikte burgemeester Everaars de prijzen uit, n.l. aan de dames Nel Fritz, Julia den Toonder en Yvonne Schout, een zilveren lepeltje, aan de aanvoerders van Vlis singen I en de Vlissingse combinatie een beker en aan de aanvoerder van Oosten de een plaquette. Breskens 40-jarig bestaan duivenvereniging „Nog Sneller". In zaal „Casino" te Breskens hield de .duivenvereniging „Nog Sneller" een feestavond ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan. Deee avond werd geopend door het lid van de feestcommissie, de heer J. Carels, die met een toepasselijk woord allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder burgemeester Eekhout. Vervolgens bracht spr. dank aan de op richters der vereniging, waarvan er nog vier lid zijn, n.l. de heren J. Pleijte, A. van Gijs, H. de Baare en de huidige voorzitter, A. Vermeulen. Hij noemde het een prestatie om een dergelijke tijd lid van een vereniging te zijn en dan de meeste jaren als bestuurslid de vereni ging te dienen. Aan de heer De Baare, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, is op zijn ziekbed een fruitmand aange boden, terwijl een door alle aanwezigen getekende lijst als groet hem zal worden toegezonden. Aan de heer J. Pleijte werd de zilveren herdenkingsspeld uitgereikt. De voorzitter, de heer A. Vermeulen, die de vereniging als commissaris, dan als secretaris en vanaf 1948 als voorzitter gediend heeft, werd de gouden herinne- ringsspeld met een woord van dank overhandigd. Vervolgens ging de heer Carels over tot het noemen van namen, vanaf 1921, die in de loop der jaren op de bres hebben gestaan voor de vereni ging, alsook de tentoonstellingscommis sie dankend, voor de medewerking aan de vereniging. Als blijk van dank van de leden werd een vergrote foto van alle leden aan de vereniging aangeboden om deze in het clublokaal op te hangen. Verder werd overhandigd een prachtige beker, op aanvraag geschonken door het gemeentebestuur, welke als eerste prijs voor de jubileumvlucht op Orleans werd bestemd, alsook nog een beker voor de eerst aangeduide serie in dezelfde vlucht Spr. wenste voorts allen een gezellige avond toe, waarna burgemeester Eek hout het woord verkreeg en de vereni ging feliciteerde met haar jubileum. Hij wees op de belangrijkheid van deze en andere verenigingen voor de Breskense gemeenschap. Een speciaal woord richt- nemen. Misschien moest ze hem eerst wat verder laten gaan. Had ze maar een schriftelijk bewijs van zijn chantage. Ze zuchtte en liep de kamer uit. Er zou niets anders opzitten dan het op te biechten. En dan maar zo spoedig mo gelijk. Hoe eerder ze van deze nieuwe last bevrijd zou worden, hoe beter. Doch die avond kwam een verstoorde Dubois thuis. Hij had die middag bijna twee uur gepleit voor een inbreker maar voorvoelde, dat de man niets van zijn straf af zou krijgen. De officier had het nu eenmaal in zijn hoofd gezet om een voorbeeld te stellen en de rechter zou wel met deze gedachtengang meegaan, temeer omdat de redhter behoorde tot de oude garde, die in reclassering voor dergelijke individuen geen heil zag. Een eis van vijf jaar zou daarom wel eindi gen in een uitspraak conform de eis. Die avond durfde Hanneke haar plan om haar verleden bloot te leggen niet ten uitvoer te brengen. HOOFDSTUK XXI. In Mei trouwden Josien en Flip. Du bois was getuige en Hanneke was even eens van de partij. Er werd een eenvou dig diner gegeven en daarna vloog het jonggetrouwde paar naar Italië om een paar ongestoorde wittebroodsweken door te brengen, op het vliegveld uitgeleide gedaan door Hanneke en haar man. Op het kantoor van Dubois had een

De Schakel | 1958 | | pagina 1