£sso BOBBE S# ALG. NIEUWS BLAD ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Plaatselijk Nieuws Feuilleton Hanneke's verleden BOBBE heefi hei de jcha kei rje Jaar %an% - Nr. 694 Vrijdag 23 mei 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL,*» - GiRO 358296 De haardolie I zuinig, met het hoogste rendement geen roet, meer warmte Breskens Raadsvergadering Zaterdagmorgen j.l. kwam de gemeen teraad bijeen o.l.v. burgemeester J. A. Eekhout. Deze opende de vergadering met de mededeling, dat mevr. Niermans wegens een haar overkomen ongeval niet aanwezig kon zijn. Aan de orde kwam allereerst het voorstel van B. en W. om alle in het uitbreidingsplan voorkomen de gronden aan te kopen, nu G.S. hun goedkeuring aan dit plan gehecht heb ben. De voorzitter schetste in het kort de gang van zaken hieromtrent. Met de grootste grondeigenaar kon in zoverre overeenstemming worden bereikt, dat deze heer De Bruijn er in toe kon stem men de grond aan de gemeente te ver kopen, doch hij stelde er prijs op dan alle gronden tegelijk te verkopen, en niet nu een stukje en dan weer wat. B. en W. stelden dan ook de raad voor hiermee accoord te gaan, en een arbitrage-com missie in te stellen, waarin de heer De Bruijn en de raad elk een lid zouden kunnen benoemen en beide partijen sa men ook een lid. Het gaat hier om circa 30 ha. grond, grotendeels gelegen in het uitbreidingsplan en nog wat kleinere percelen van andere eigenaars. Mr. de Bruijn heeft de uitdrukkelijke voorwaar de gesteld, dat hij zich tegen iedere ont eigening zou verzetten, en ook niet tot verkoop zal medewerken, als deze slechts een gedeelte van zijn eigendommen zou bevatten. Nu is in deze verkoop ook de grond aanwezig waarop b.v. de speel tuin en de noodwoningen gebouwd zijn, alsmede een 1,7740 ha. grond, gelegen ten Westen van de nu in aanleg zijnde ver keersweg naar de nieuwe veerhaven, wel ke grond niet in het uitbreidingsplan ligt Circa 17 ha. liggen wel in het voorlopige uitbreidingsplan en bijna 10 ha. in het overige gedeelte van dit plan. De heer Seuss becritiseerde de gang van zaken De raad heeft n.l. uitdrukkelijk bepaald des avonds te vergaderen, en nu beleg gen B. en W. een ochtendvergadering. Voorts vond hij het zeer vreemd, dat B. en W. kwamen met een voorstel, dat be hoorlijk geld gaat kosten, en waarvan men thans niet weet, hoeveel dit wel gaat kosten. Waarom moet er nu zo no dig een arbitrage-commissie ingesteld worden, terwijl de Centrale Onteige ningscommissie te Rotterdam opdracht werd gegeven een uitspraak te doen, wat men beter kan doen, het gehele geval onteigenen, in minnelijke schikking aan kopen, of gedeeltelijk onteigenen of aan kopen. Hij vond dit een zeer ingrijpende beslissing, die een ramp voor de gemeen te gaat betekenen, omdat zij dan ineens armlastig wordt, wat inhoud, dat de plaatselijke belasting tot een maximum moet worden opgevoerd. Hij stelde voor, slechts de hoog nodige aankopen te ver richten voor hotelbouw, recreatie, voet balveld en eventuele ander huizen en ge bouwen, welke aldaar noodzakelijk zijn geworden i.v.m. het aanleggen van de veerhaven. De heer W. van der Hooft merkte op, dat de tijd, om met dergelijke ingrijpende voorstellen te komen, niet erg gunstig is, doch oordeelde de grond aankopen in het grootste belang van door JOKE DE VALK 28. Hij was zo verheugd als een school jongen. ,,Je u maakt me werkelijk ge lukkig, juffrouw Derks". „Zeg maar Josien, hoor. Dat gejuf- frouw is zo officieel". „Fijn, Josien. En noem mij dan Flip, als je die naam tenminste niet gek vindt" „Welnee, juist leuk. Nou, Flip, nog maals bedankt en tot Zaterdag dan". „Dag Josien. Hoe laat wil je me heb ben?" Ze had het portier al half open en stond met één been buiten, toen ze zich omdraaide en hem nog eens aankeek. Een echte heer was hij in ieder geval. Hij had haar ternauwernood aange raakt. Niet eens een poging gedaan om haar te zoenen. Ze trok haar been weer terug en pakte zijn hoofd tussen haar handen, waarna ze een zoen op zijn lip pen drukte. „Hier, Flip, dat heb je van avond wel verdiend voor alles. So long! Kom maar om een uur of vier, als dat kan". „Prompt om vier uur ben ik er weer. Slaap maar lekker". Breskens' ontwikkeling. Men moet bij blijven en zorgen de nodige maatregelen tijdig te nemen, vooral nu de tweede ca tastrophe Breskens bedreigd inzake de verhoging' van de veergelden. In het uit breidingsplan zijn positieve richtlijnen neergelegd voor de ontwikkeling van Breskens. De structuële werkloosheid in dit gebied is een teken aan de wand on: in Breskens te zorgen dat er meer werk gelegenheid komt. Hiervoor moet men tijdig, ja zelfs zeer tijdig zijn maatrege len nemen. Wij hebben het uitbreidings plan in principe aanvaard, aldus de heer Van der Hooft, thans krijgen we de con sequenties voor ons, die we in het belang van Breskens eveneens hebben te aan vaarden. Breskens moet geen vervallen plaatsje worden. De heer Cambier vroeg begrip voor de pachter, welke met deze aankoop of onteigening wordt gedu peerd. De heer De Feijter schrok, evenals de heer Seuss terug voor de grote finan ciële gevolgen, welke deze onteigening of aankoop voor de gemeente zal hebben. Ook hij was er voor, het rapport van de onteigeningscommissie te Rotterdam af te wachten, alvorens besluiten te nemen. Hij pleitte voor een gedeeltelijke ontei gening en las verschillende gedeelten voor uit de pachtwet, waaruit hij duide lijk wilde maken, dat de pachter thans, nu het uitbreidingsplan is goedgekeurd, geen aanspraken meer kan maken op vergoeding voor structuurverbetering en dé gemeente dus niet aansprakelijk kan stellen voor de nieuw aangelegde boom gaard. Burgemeester Eekhout ging op een en ander zeer uitvoerig in, en zeide, dat het overleg voordien met de fractie voorzitters een bewijs is, dat ook B. en W. gemeend hebben, dat dit een zeer in grijpend besluit zou zijn, dat van de raad gevraagd werd. Het gebeurd meer dere malen, dat B. en W. eerst de frac tievoorzitters uitnodigen. Deze tussen tijdse vergadering was o.m. ook belegd om de motie Temeuzen inzake de veer gelden tijdig te behandelen, daar de Sta ten a.s. Maandag bijeenkomen. Bij de be zwaarschriften had men graag dat van Breskens, omdat deze gemeente zeer veel belang heeft bij een goede veerdienst. Voorts zette de burgemeester uiteen, waarom de spoedvergadering nodig was geweest, n.l. omdat de heer De Bruijn niet accoord zou gaan met de onteige ning, doch wel bereid was in zee te gaan met de arbitrage-commissie. Minnelijke aankoop leek B. en W. beter dan gedwon gen onteigening, daar de procedure enorm lang kan duren en men de gron den in het uitbreidingsplan i.v.m. de aanleg van de veerhaven hard nodig heeft. De uitspraak, dat de grondverkoop de belangen van de pachter zou schaden, kon de voorzitter niet delen, daar de pachtkwestie hier vers twee is en na aankoop zeker direct met de pachter overleg gepleegd zal worden. Voorts be streed de burgemeester de opmerking „Joe!" Nadat ze de deur geopend had. draaide ze zich nog eens om en zwaaide naar hem. Toen reed de auto weg, de donkere nacht in. HOOFDSTUK XIX. Mevrouw Dubois, geboren Hanneke Schoneveld, zat met haar man aan het ontbijt en pelde haar ei. Af en toe keek ze even naar haar man, die verdiept scheen in het ochtendblad, maar ook keek hij zo nu en dan eens op en glim lachte naar zijn vrouw. „Heb je het druk vandaag?" vroeg ze. ,,'t Gaat. Twee zittingen vanmorgen en een civiele procedure vanmiddag. Maar er is veel kantoorwerk en nu Jo sien ook weer gaat vertrekken Hanneke keek haar man verwonderd aan. „Gaat Josien vertrekken? Daar weet ik niets van. Waarom? Wanneer?" „O sorry, lieveling, ik ben het hele maal vergeten te vertellen. Ze heeft me gisteravond gezegd, dat ze graag 1 Mei wil vertrekken". „Eén Mei? Dat is dus over twee maan den. Waarom in 's hemelsnaam? Heb ben jullie soms ruzie gehad?" Hij schoot in een gulle lach. „Ruzie? Met Josien? Daar krijgt geen mens ru zie mee. Die heeft altijd al mijn nukken en luimen verdragen. Wat dat aangaat, was ze net zo'n juweel als jij. Nee, ze gaat hertrouwen". dat de gemeente armlastig zou worden door deze aankoop. Mocht het zijn, dat de gemeente armlastig wordt, dan komt dit door de veranderende werkingssfeer van de gemeenten, die immers vroeger slechts zorgden voor een huisje hier en een straatje daar, doch nu veel grotere zaken op hun programma hebben. Bovendien zit er voldoende groei in de gemeente Breskens om de aankoop van de gronden in het uitbreidingsplan te rechtvaardigen. Met een uitbreidings plan alleen is men er nog niet, de ge meente moet ook de beschikking hebben over de gronden. Duurt dit alles door b.v. een onteigening te lang, dan vrees de de burgemeester dat ook de animo voor het bouwen weg zou gaan. Wat de werkgelegenheid betreft be treurde de burgemeester het, dat, waar er in Middelburg nog 60 woningen te verdelen zijn en Breskens grote werk loosheid onder de bouwvakarbeiders heeft, alsmede een kant en klaar plan om te bouwen, dat de bouwvergunning voor 24 woningwetwoningen nog steeds niet afgekomen is. Breskens heeft als badplaats en in dustrie-gemeente veel ontwikkelings mogelijkheden, welke we met kracht moeten ontwikkelen om Breskens niet terug te laten vallen. De raad heeft reeds uitdrukkelijk vastgesteld, dat re kening zal worden gehouden met de be langen van de pachter en B. en W. zul len hieraan medewerken, binnen de mo gelijkheden welke er zijn. Breskens is een van de weinige plaatsen in Zeeuws- Vlaander en met perspectief en zal zelf ook initiatieven in deze moeten ont plooien. Wanneer men zegt, we durven het niet aan, dan zal Breskens steeds in een klein vakje blijven zitten. In tweede instantie gingen de raads leden nog dieper op de materie in, doch konden geen nieuwe gezichtspunten ope nen. Duidelijk kwam vast te staan, dat men de arbitrage-commissie wel wilde, doch een gedeelte der raad slechts voor een gedeeltelijke aankoop der grond. De Gordiaanse knoop werd met de stemming doorgehakt, waarbij bleek, dat de heren Meeuwsen, de Feijter, Seuss en Cambier tegen het reeds geformuleerde voorstel waren. Het voorstel van B. en W. is dus aanvaard. Vervolgens kwam aan de orde het ver zoek van de gemeente Temeuzen om ad hesie te betuigen aan de bekende kwes tie der vrije veren. Ook hierover werd zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. De heer Goethals was van oordeel dat, wil men beter verbinding hebben, men er ook wat voor over moet hebben. Wel was hij, evenals de andere sprekers, van mening, dat voor het voetgangers- vervoer faciliteiten moeten komen. De heer van der Hooft was, evenals de gehele fractie van de P.v.d.A., tegen verhoging der tarieven, in verband met de fatale gevolgen ten aanzien van de „Als je me nou Daar heeft ze niets van verteld. Wacht eens een paar we ken geleden zei ze hier, dat ze een paar keer met die Grobbe uit Delft uitge weest was. Ze had hem op een avond in de stad ontmoet. Maar ik heb er ver der geen aandacht aan besteed. Is hij het soms?" „Best mogelijk. Ik heb dat helemaal niet gevraagd". Ze lachte. „Echt iets voor mannen. Enfin, vraag eens, of ze een avondje aanwipt. Wil je?" Hij stond op. „Het komt voor elkaar. Het beste zal zijn maar weer een adver tentie te plaatsen. Dan krijg je dat ver velende solliciteren weer". „Geef mij de brieven maar die op je advertentie komen, dan zullen Josien en ik de candidaten wel eens aan de tand voelen. Misschien zit er wel een geschik te tussen. Maak je daarover dus geen zorgen, dat knappen wij wel op". Hij liep om de tafel heen en drukte zijn vrouw tegen zich aan. „Weet je wel, Hanneke, dat je een vrouw uit dui zenden bent?" „Dus nog altijd tevreden over me?" Hij knikte. „Meer dan dat, lieveling". Hij kuste haar innig. „Tot vanmiddag. Als je soms weg wilt, de kleine wagen is gemaakt, hoor". „Ik zal wel zien. Doe je voorzichtig op de weg?" „Allicht". Uw costuum Uw mantel Uw japon in Uw prijs Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak sociaal economische en culturele ont wikkeling van Zeeuws-Vlaanderen. Na zeerbreedvoerig beraad kwam de motie Teineuzen in stemming. Tegen bleken te zijn de heren de Feijter, Cam bier, Seuss, Goethals en Meeuwsen, al len met het motief voor verbeterde ver binding moet het bedrijfsleven iets over hebben. De stemmen staakten dus, zo dat aan de motie door de gemeente Breskens geen adhesie werd betuigd. De volgende raadszitting zal de kwes tie nogmaals ter sprake worden ge bracht. Schoondljke Raadsvergadering De Raad der gemeente Schoondijke kwam vorige week Vrijdag in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester F. A. van Rosevelt. Na opening der vergadering werden de notulen ongewijzigd vastgesteld. Van G.S. was de goedkeuring binnen gekomen op de raadsbesluiten tot aan vaarding van gelden als lening van de Bank v. Ned. Gemeenten, zijnde de gel den die uit de Rentespaarbriefleningen aan de gemeente Schoondijke beschik baar konden worden gesteld. Van het Departement van Landbouw, directie onderwijs, is inmiddels een tele fonische mededeling ontvangen, dat er peen bezwaren bestaan tot gunning van de uitbreiding van de Rijks Middelbare Landbouwschool over te gaan. Een schrijven, dat een en ander bevestigt, is nog niet ontvangen, maar de stand van zaken is zodanig dat B. en W. op het standpunt staan, dat op de telefo nische mededeling gegund kan worden. Van de zijde van de directeur van de Toen Dubois vertrokken was, belde Hanneke het meisje en liet de ontbijt boel opruimen. Daarna ging ze naar haar slaapkamer en kleedde zich aan. Met het meisje besprak ze het menu voor de avond en gaf haar bestellingen op voor de leveranciers, waarna ze naar de serre ging om haar hobby, de plan ten- en bloemenschat te verzorgen. Hoe wel het pas Maart was, begon de zon al kracht te krijgen en ze draaide de verwarming op half, want anders zou de temperatuur te hoog worden. Half elf liet ze de koffie in de serre brengen en besloot daar een uurtje te gaan zitten lezen. In de bibliotheek van haar man zocht ze een boek en nestelde zich daarmee genoeglijk in een gemak kelijke stoel in dei' ruime serre. Ze had een poosje zo gezeten, toen het" meisje de schuifdeur opende en een be zoeker aankondigde. Hanneke fronste haar wenkbrauwen. „Wie is het?" „Hij wilde zijn naam niet zeggen, me vrouw, maar hij zei, dat hij een oude kennis van u was". Meneer Grobbe, schoot het in haar gedachten. Hij zal natuurlijk vertellen van zijn trouwplannen met Josien. Aar dig, dat hij komt. „Waar is meneer?" „In het spreekkamertje, mevrouw". „Laat meneer maar hier komen". „Jawel, mevrouw".

De Schakel | 1958 | | pagina 1