is voor hen een speciale attractie gewor den. Breskens Jubilea. Heden herdenkt mej. S. J. Risseeuw, dmployé le kl., werkzaam op het P. en T.-kantoor te Breskens, de dag, dat zij 40 jaar geleden in dienst trad bij het Staatsbedrijf der P.T.T. Ook onze vroegere dorpsgenoot, de heer I. W. Vasseur, thans directeur van het P. en T.-kantoor te Oostburg, her denkt heden eveneens het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij het Staatsbedrijf der P.T.T. Vergadering Ouden van dagen. Eind vorige week hield de afdeling Breskens van de Algemene Bond van Ouden van dagen een algemene verga dering in de Bejaarden-sociëteit. De voorzitter, de heer C. de Kruijter, opende de vergadering en sprak er zijn voldoening over uit, dat de zaal volle dig bezet was. In de vacante plaats voor de functie van secretaris werd benoemd de heer J. A. van de Sande, terwijl als lid van de kascontrole-commissie werd benoemd de heer J. M. Besemer. De voorzitter deelde mede, dat het le dental en het aantal donateurs steeds stijgende is, hetgeen tot vreugde stemt omdat hieruit wel duidelijk blijkt, dat steeds meer ingezetenen inzien, dat in tegenstelling tot vroeger, veel wordt ge daan om de bejaarden het leven te ver aangenamen en dat in verschillende op zichten nog veel meer werk staat te doen. Helpt het bestuur hiermede door lid of donateur te worden. Reeds vanaf 55 jaar schrijft het U gaarne in als lid. De heer A. König, lid van het hoofd bestuur, gaf een heldere uiteenzetting van de werkzaamheden van het hoofd bestuur om bij de diverse instanties, wel ke daarbij betrokken kunnen worden, alles te kunnen bereiken, wat voor de bejaarden van belang kan zijn. Hij wekte alle leden op propaganda te maken voor de bond, bij welke woorden de voorzit ter zich in zijn sluitingsrede van harte aansloot en tevens ieder dankte, die zich belangeloos beschikbaar stelde om be hulpzaam te zijn in de Sociëteit. Het was voor alle aanwezigen een gezellige mid dag, waarbij onder het genot van 'een kop koffie en een rokertje de behande ling van de verschillende onderwerpen met veel belangstelling werd gevolgd. Oprichtingsvergadering Wit-Gele Kruis Dinsdagavond werd in de Katholieke school te Breskens een oprichtingsver gadering gehouden voor het stichten van een eigen afdeling te Breskens van het Wit-Gele Kruis. Burgemeester van Hootegem uit Sluis gaf een uiteenzetting over de voordelen van een kruisvereniging. Vervolgens werd gestemd voor een bestuur, dat als volgt werd samengesteld C. Vissenberg, voorzitter; G. v. Schaick, secretaris; H. den Exter, penningmees ter. Leden: F. Goethals, J. C. Loonen, C. de Wever en mevr. Mookhoek. Er werd besloten een eigen wijkgebouw op te richten en aan architect Loonen werd hiervoor opdracht verstrekt. Forumavond P. v. d. A. afd. Breskens. Breskens is momenteel reeds de derde aanvoerhaven voor vis in Nederland. Alleen IJmuiden en Scheveningen staan boven deze Z.-Vl. visserij haven. In de toekomst verwacht ik echter nog veel grotere mogelijkheden voor Breskens. Door de afsluiting in het kader van het Deltaplan zullen verscheidene vissers havens in Zeeland van de zee worden afgesloten. De daarop georiënteerde vissers zullen een nieuw concentratie punt moeten hebben en dat zal alleen Vlissingen of Breskens kunnen zijn. Logischerwijze is te verwachten dat het tenslotte Breskens zal worden. Dit geeft de Breskense gemeenschap de taak zich reeds nu op die nieuwe moge lijkheden te bezinnen, aldus zei Vrijdag avond het Tweede Kamerlid, de heer C. Egas, op een forumavond die door de P.v.d.A.-ai'deling werd georganiseerd en waarop in de eerste plaats visserij pro blemen aan de orde werden gesteld. De heer Egas hield aan het begin van de avond een korte inleiding. Hij wees op de belangrijke plaats die Breskens als vissershaven kan gaan innemen. Niet alleen doordat reeds nu in deze haven grote hoeveelheden vis worden aange voerd, maar ook door de geografische ligging die van betekenis is bij de ver vaging van de grenzen in West-Europa. De visserij gemeenschap in Breskens moet een open oog hebben voor deze perspectieven. Alle mogelijkheden tot verbetering en meerdere ontwikkeling dienen te worden aangegrepen. Van belang in dit opzicht achtte de heer Egas het tot stand komen van de Vis- serijschool in Vlissingen. Ten aanzien van een sanering van de gamalenvloot, stelde de heer Egas zich op het standpunt dat het Rijk bij de vernieuwing van de vloot vooral aan de kleine ondernemers verstrekkende fa ciliteiten dient te verlenen. Ook de vloot voor de kustvisserij moet naar zijn me ning nog sterk verbeterd en uitgebreid worden. De heer Egas besloot zijn inlei ding met er op te wijzen, dat het Ge meentebestuur van Breskens het in de eerstkomende jaren op zal moeten kun nen brengen het juiste beleid te voeren. In dat verband achtte hij de komende raadsverkiezingen van groot belang. Ook wees hij nog op het gevaar van z.g. vrije lijsten, omdat zulke mensen geen enkele ruggesteun hebben van een bonafide politieke partij. Het forum dat hierna een aantal vra gen beantwoordde, bestond behalve uit de heer Egas uit de heer M. v. Poelje, lid van G.S. van Zeeland en het Staten lid L. P. v. Oorschot. Op een desbetreffende vraag, ver klaarde de heer v. Poelje het van de ge meenteraad van Breskens onjuist te achten, dat zij een subsidie heeft ver leend aan een Texelse visser die een proefneming wil doen in de makreel visserij. Steun aan één enkele visser met gemeenschapsgeld is principieel onjuist. Een onderzoek naar de makreelvisserij zou inderdaad van belang kunnen zijn voor Breskens, maar een dergelijk on derzoek behoort door de centrale over heid gestimuleerd te worden. Waar is het einde als een gemeente een enkel bedrijf gaat steunen bij een onderne ming. Dit schept pretendenten. De heer Egas voegde hieraan nog toe dat, indien er dergelijke kansen liggen in de makreel visserij, dit onderzoek een taak zou zijn voor het Rijk, in samen werking met de visserij organisaties. Al leen al, aldus de heer Egas, omdat een dergelijk onderzoek als dat goed gedaan wordt, te kostbaar is voor de financiën van een kleine gemeente. Na nog verschillende vraeren te heb ben beantwoord, sloot de heer v. Oor schot deze geslaagde forumavond. Jacht te water. Zaterdagmiddag om 1.30 uur gaat van jachtwerf Maas te Breskens weer een jacht te water. Het is bestemd voor de Londense ad vocaat Mr. Beaumont. Dit jacht is het achtste dat dit jaar van deze werf te water gaat. Groede Ouderavond. De School met de Bijbel te Groede hield haar ouderavond onder leiding van de voorzitter, de heer H. A. Cappon. Deze wees na gebed en schriftlezing op de noodzakelijkheid om op het terrein van het .onderwijs de goede keuze te doen. Het hoofd der school, de heer Ph. M. van Kranenburg, liet aan de hand van verschillende vragen diverse vakken dei- lagere school de revue passeren. Als oud opleider aan middenstandscursussen wees hij op de veel voorkomende taal fouten, die de leerlingen, ook na het ver laten der lagere school, steeds weer ma ken. Om deze taalfouten te verbeteren, gaf hij enige eenvoudige regels. De vra gen werden door de kinderen goed be antwoord. Daarna werden enige toneelstukjes en voordrachten opgevoerd, die bij het pu bliek nogal in de smaak viele.n. Tijdens de pauze was er gelegenheid, het werk der leerlingen te bezichtigen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Na de pauze sprak het hoofd der school over het doel van de Chr. school. Als hoofdzaak wees ze Hanneke niet wilden accepteren als mevrouw Dubois. U weet misschien wel hoe men dat in dergelijke kringen zo fijntjes kwaadaardig te berde kan bren gen". Hij knikte opnieuw. „Ja, dat stands verschil weet wat". „Precies. Hanneke besloot daarom dan ook na drie maanden de verloving te verbreken en niet te trouwen. Dubois wist haar evenwel te bewegen er nog eens drie maanden aan te knopen en ten slotte gaf ze toe. In die tweede pe riode van drie maanden nam Dubois zijn maatregelen. Hij gaf geregeld in zijn huis - hij heeft een pracht van een woning in Zuid - partijen, maar no digde alleen diegenen uit die Hanneke vriendelijk gezind waren. De anderen bestonden niet meer voor meneer Du bois en dat wil heel wat zeggen, want daar waren niet alleen confrères bij - andere advocaten - maar ook rechters en zelfs een president van het Gerechts hof. Nu lag de schuld niet zozeer bij deze heren, dan wel bij hun respectieve lijke echtgenoten". „Allicht. Echt iets voor vrouwen". „Dank u, meneer Grobbe „O, sorry, maar u zou zoniet zijn". „Gelukkig- niet. Enfin, zodoende ont stond er een hechte, kring van kennis sen rond Hanneke, zowel dames als he ren en dat heeft na de tweede proefpe riode de doorslag gegeven. Hanneke is van nature een dame en wist zich won derlijk snel aan te passen aan haar nieuwe positie als verloofde van een ad vocaat, die op weg is beroemd te wor den. En nu ruim drie maanden geleden heeft ze definitief haar ja-woord gege ven en zijn ze getrouwd in alle pracht en praal, die maar denkbaar is. U moet toch foto's in de krant gezien hebben". ,,Ik lees weinig kranten". „Enfin, het slot kan kort zijn. Ik ben een paar keer bij het jonge paar op vi site geweest en ze zijn dol gelukkig. Hanneke adoreert hem en hij haar. En voor mij was er ook nog een voordeeltje aan verbonden, want ik heb Hanneke's plaats op kantoor weer ingenomen". „Zo? Dus u bent haar opvolgster ge worden bij meneer Dubois". Ze lachte. „Ja. Nu bijna drie jaar ge leden heb ik haar ingewerkt, toen ik vertrok. En na haar huwelijk nam ik haar taak weer over. Leuk hè?" „Inderdaad. Wat deed u intussen? Waarom ging u eigenlijk bij meneer Dubois weg?" Josien legde haar lepel neer en keek haar tafelbuurman recht in de ogen. „Ik ging trouwen, meneer". Hij keek haar ontzet aan. „Bent u ge trouwd?" „Geweest. Ik heb een kort, gelukkig huwelijk gehad. Mijn man is al een jaar dood, verongelukt. U bent weduwnaar, meneer Grobbe en ik ben weduwe". hij op het betrachten der naastenliefde. Kennis is onontbeerlijk, maar als het ge bod der naastenliefde wordt verzaakt, schiet men tekort op het terrein der op voeding. Hierna vertolkte mej. Blok op gevoelvolle wijze enkele verzen, welke de bevrijding in herinnering brachten. Het htoofd der school sloot deze geslaagde avond met dankzegging en het laten zingen van ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen". Biervliet Openbare vergadering van de Paitij v. d. Arbeid, afdeling Biervliet. De Afdeling Biervliet van de Partij var- de Arbeid hield Maandag in de zaal van café v. d. Sande een openbare vergade ring, dit in verband met de a.s. Gemeen teraadsverkiezingen. Voor deze vergade ring bleek geringe beangstelling te be staan. De voorzitter der plaatselijke afdeling, de heer I. Michielsen, opende met een kort woord de vergadering en wees op het grote belang van de a.s. verkiezin gen voor de P. v. d. A., mede in verband met het uitkomen van een Vrije lijst door een der oud-leden. De voorzitter heette de heer R. van Poelje, voorzitter van het Gewest Zeeland van de P.v.d.A. en de heer A. J. Berenpas, Gewestelijk secretaris, van harte welkom. Hierna vertoonde de heer Berenpas een z.g. klankbeeld over de ontwikkeling en ontwikkelingsmogelijkheden in Zee- 3 and, mede in verband met het Delta plan, in welk klankbeeld tot uitdrukking kwam dat de Partij van de Arbeid grote invloed heeft gehad bij de totstandko ming van grote projecten en deze in vloed zal kunnen blijven uitoefenen als de kiezers hun stem op de Partij v. d. Arbeid zullen blijven uitbrengen, niet al leen voor de Prov. Staten of de Tweede Kamer der Staten-Generaal, maar ook bij de gemeneteraadsverkiezingen. Na dit klankbeeld kwam de heer Van Poelje aan het woord. Ook hij wees op het g'rote belang van de gemeenteraads verkiezingen, juist nu, na de niet zo heel gunstige uitslag van de verkiezingen voor de Prov. Staten. Nu na de geringe teruggang, die de P.v.d.A. heeft moeten incasseren, steekt het conservatisme meer en meer de kop op. De uitlatingen van vele prominenten uit die kringen moeten een waarschuwing zijn voor al len die geen stap terug wensen, maar uit balorigheid over de geringe conjunc tuursteruggang, niet op de P.v.d.A. stem den. Het i's een bewezen feit, dat wan neer er iets bereikt werd in de regering, de andere partijen in koor zongen „maar wij hebben ook bijgedragen aan de tot standkoming van deze of die wet". Wan neer het wat minder gunstig verloopt, zoals thans met de bestedingsbeperking, krijgt de P.v.d.A. de schuld. Het is aan U, kiezers, hierop te antwoorden. Tot slot was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer A. Dijk, die in de raad van Biervliet zitting heeft voor de P.v.d.A. als wethouder, vroeg en verkreeg het woord. Deze begon met te zeggen thans geen lid meer van de P. v.d.A. te zijn. Hij laakte in scherpe be woordingen de onelegante activiteiten van thans voorzitter Michielsen, die tot een breuk in de Partij afdeling hebben geleid, waarbij de heer Michielsen de partijbelangen heeft opgeofferd voor zijn persoonlijke eerzucht. Ook vroeg; de heer Dijk of het reglementair wel juist is, personen, die geen lid waren, mee te la ten doen met de candidaatstelling en of het juist is, dat ook niet-leden op de door het bestuur voorgestelde voorlopige Groslijst werden geplaatst. Voorts vroeg spr. of het ook reglementair is mensen te verzoeken lid te worden van de Par tij afdeling voor enkele weken, enkel en alleen om dhr. Michielsen aan het hoofd van de Groslijst te brengen. Na de ver kiezingen konden deze mensen dan wel weer bedanken. De heer Dijk meende, dat de manier waarop de heer Michiel sen zijn persoonlijke belangen ten koste van de eenheid in de afdeling, heeft trachten te bevorderen, voor de kiezers een waarschuwing is welk een behande ling zij van hem hebben te verwachten. Het speet spr. als rechtgeaard socialist, dat onverantwoordelijke elementen of ficieel de vrijheid aan zich getrokken Hij keek haar enigszins verstoord in de ogen. „Waarom hebt u dat niet in Lunteren gezegd?" ..Het was op mijn speciaal verzoek, dat Hanneke me voorstelde als juffrouw Derks. Het was nog niet zo lang geleden en ik wilde toen niet, dat u wist, dat ik weduwe was. Ik ben nog zo jong, me neer Grobbe". „Daarin hebt u gelijk. Maar nu iets anders. Mag ik u, na dit diner, uitnodi gen met me ergens heen te gaan? Bios coop of schouwburg bijvoorbeeld. Net wat u zelf wilt". „Of een dancing, zoals in Arnhem verleden jaar," vulde Josien olijk aan. Hij schoot in een lach. „Alsjeblieft niet, want dansen kan ik helemaal niet. Ik heb er nooit van gehouden". „En ik evenmin. Goed, ik wil me van avond een beetje amuseren. Twee een zame mensen gaan samen aan de rol. Maar ik ben niet erg bioscoop-minded en de schouwburg is natuurlijk van avond uitverkocht, evenals het concert gebouw. Laten we maar een eindje gaan toeren. B.v. naar Haarlem. Na afloop gaat u verder met uw wagen naar Delft en ik met de trein naar huis". „O, maar ik breng u met de wagen weer terug". „Onzin, dat is mijl op zeven. Maar dat zien we dan wel weer". Ze reden naar Zandvoort en hoewel de Meimaand betrekkelijk zacht was en hebben de naam van de Partij van de Arbeid te misbruiken. De voorz. heeft bij de aanvang van de vergadering ge zegd dat deze raadsverkiezingen voor de P.v.d.A. in Biervliet belangrijk zijn in verband met de vrije lijst; dit had men eerder moeten bedenken, aldus dhr. Dijk, dan zou er ook geen vrije lijst geweest zijn. Door de geringe opkomst ter ver gadering zullen wel bange vermoedens rijzen omtrent de uitslag der verkiezin gen voor de P.v.d.A. in Biervliet, aldus besloot dhr. Dijk zijn woorden. Ook de heer Michielsen voegde be schuldigingen aan het adres van dhr. Dijk toe, mede in verband met het teit, dat in IV2 jaar geen partij vergadering- werd gehouden. Dhr. Dijk gaf dit feit grif toe en zei, dat hieraan het gehele oude bestuur schuldig was en om rede nen bij dhr. Michielsen welbekend. Voorts bestreed dhr. Michielsen de aan tijging over het werven van tijdelijke leden. Alle leden die er zijn, zijn blijvend, aldus verklaarde hij. Hij zei van de af deling een krachtige actieve afdeling te zullen maken, waarin het oude bestuur nooit geslaagd is. Na nog wat gediscus sieer over en weer sloot de voorzitter deze openbare vergadering. Oostburg Opeming modelwoning. In het complex woningen, dat wordt gebouwd door het aannemersbedrijf Gebr. v. d. Poel op het terrein achter de Zandstraat in het uitbreidingsplan van Oostburg, werd vorige week een model woning geopend door burgemeester K. Hoekzema. In zijn toespraak sprak de burgemees ter dankwoorden tot de aannemers. De genodigden, o.w. de inrichters van de modelwoning, het college van B. en W., de heer C. M. Zuijdweg, directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht in West Z.-Vlaanderen, allen met hun dames, bezichtigen hier na de in moderne stijl ingerichte wo ning. De gehele inrichting was zeer goed gekozen. Van dit type woning met een kamer van ongeveer 28 m2, keuken en 3 slaap kamers, zullen er 26 worden gebouwd, met daarnaast nog een 14-tal iets gro tere woningen. Gedurende twee maanden zal de mo delwoning voor belangstellenden te be zichtigen zijn op Woensdag- en Zater dagmiddagen. Hoofdbestuurslid en examinator. Voor de Ned. Ver. van leraren in het machineschrijven en stenografie werd als hoofdbestuurslid gekozen dhr. M. A. Aalbregtse te Oostburg, die tevens werd aangewezen als examinator voor het komende seizoen. Sluis Bevorderd. De heer L. H. Meershoek, in dienst bij de Koninkl. Marechaussee in Sluis, is bevorderd tot wachtmeester le klas. De heer Meershoek is inmiddels overge plaatst naar de grenspost Goirle. Muziekconcert. De muziekvereniging „Apollo" te Sluis gaf Zondagavond een concert op de Markt en maakte vervolgens met de plaatselijke jeugddrumband „De Jantjes" een muzikale wandeling door de ge meente en de omgeving van St. Anna ter Muiden. IJzendijke Collecte. Voor het steunfonds van het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen werd tot nu toe in totaal bijeengebracht f 1272,45. Zuidzande Ouderavond o.l. school. Onder grote belangstelling werd te Zuidzande een ouderavond gehouden van de Openb. lagere school. De heer J. C. Risseeuw, voorzitter van de oudercommissie, was verheugd over de grote opkomst. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de in het afgelopen jaar gehouden schoolreizen en school feestjes. Door de aanschaf van een nieu we filmprojector verminderde het kas saldo van het schoolfonds van f 785,14 tot 444,41. De aftredende bestuursleden, mevr. G. Dees-v. Hoeve en dhr. J. P. de Zwart, werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van het aftredende lid, mevr. S. de Kramer-Jansen, werd gekozen mevr. J. Casteleijn-v. d. Voorde. Het scheidende commissielid werd hartelijk de dagen snel lang werden, bleek het toch te koud te zijn op het terras, zodat ze weer terugreden naar de stad, waar ze nog een uurtje zaten te luisteren naar een band in een gezellige gelegen heid. Het was ruim elf uur toen ze weer op straat stonden. „Ik breng je naar huis," besliste hij en Josien vond het goed. Voor haar woning hield hij in de wa gen even haar hand vast. „Is de avond naar genoegen geweest, juffrouw Derks?" Ze knikte. „Fijn. Ik heb niet zoveel m mijn leven en deze avond was een open baring. Hartelijk dank voor alles, me neer Grobbe". „Kunnen we het op een andere avond nog eens overdoen?" Ze dacht even na. Waarom zou zeniet accepteren? Ze kon toch niet altijd al leen blijven met haar boeken en de ra dio. Overdag haar werk en daarna de lange, vervelende avonden. En Grobbe was een nette vent, dat stond bij voor baat vast. „Goed," knikte ze. „Wat denkt u van Zaterdag?" (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1958 | | pagina 2