Esso BOBBE Rapport Schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Burgerlijke Stand Feuilleton Hanneke's verleden PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Telefoon'sol Plaatselijk Nieuws BOBBE 13e Jaar gang - Nr. 693 Vrijdag 16 mei 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 A DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 BRESKENS - TEL.^P - GIRO 358296 GEMEENTE GROEDE over de maand April 1958. GEBOREN: 18, Marjolein Christina Margaretha, d. van H. J. Visser en van M. K. E. van Bemden; 24, Antonius Ma ria Johannes, zn. van G. A. Ch. Pattina- ma en van C. Atminah; 30, Maria Diana Magdalena, d. van J. A. Versprille en van D. M. de Koene; 25, Rudolf Petrus Joseph, zn. van A. J. de Martelaere en van I. M. Lampaert, te Oostburg. OVERLEDENGeen. GEHUWD: Geen. INGEKOMEN: 11, D. Verpoorten en echtg., van Axel naar A 346. VERTROKKEN: 10, C. D. Grimm, ev. Calon, van A 28 naar Curagao; 12, M. S. Hoste, van A 199 naar Breukelen; 12, C. de Kok, van O 211 naar Oostburg; 14, J. J. Rieteco en gezin, van A 234c naar Oostburg; 14, D. van Grol, ev. Bouwens, van A 337 naar Bergen op Zoom; 28, C. van den Broeke, van A 219 naar Zoute- lande; 28, J. I. A. de Meester, van A 95 naar België, St. Andries. In een rapport van de Schoolartsen - dienst Zeeuwsch-Vlaanderen zijn een aantal wensen van de beide schoolart sen verwerkt, welke op korte termijn om een oplossing vragen.Allereerst wordt de oprichting van een B.L.O.-school voor West Z.-Vl;, door dr. H. Timmer, school arts voor West Z.-Vl. en Terneuzen, van het allergrootste belang geacht. Ook de aanstelling van een derde schoolarts wordt primair geacht. Beide problemen hebben reeds gespeeld vanaf de oprich ting van de Schoolartsendienst. In dit verband wordt met belangstelling uitge zien naar de besluiten, die de gemeen teraden, kan het zijn zeer binnenkort over beide, voor de lichamelijke en gees telijke gezondheid zeer belangrijke za ken zullen nemen. De voorbereidingen om tot een B.L.O.-school te komen wer den reeds in 1948 getroffen. Uit een in telligentietest, door de toenmalige schoolarts en psycholoog, dr. K. Pels, van de West Z.-Vlaamse leerlingen op de lagere scholen genomen, is komen vast te staan, dat 5 pCt. der leerlingen in aanmerking komen voor B.L.O.-ondelr- wijs, een percentage, dat niet uitgaat boven het landelijke gemiddelde. Pogin gen om tussen de levensbeschouwelijke groeperingen tot een compromis te ge raken hadden geen resultaat. Thans worden de werkzaamheden, welke in 1955 door de gezamenlijke burgemeesters der West Z.-Vl. gemeenten zijn begon nen, voortgezet. Dr. Timmer stelt, dat het aantal debiele kinderen, dat tussen 1948 en 1958 van B.L.O.-onderwijs ver stoken is geweest, op rond 250, redenen om de stichting van een B.L.O.-school voor West Z.-Vl. met spoed totstand te brengen. De derde schoolarts, waarover reeds geruime tijd gesproken wordt en waartoe van de zijde van het Ministerie door JOKE DE VALK 27. De jonge vrouw, die rustig op de stoep wandelde, bleef verrast staan toen ze haar naam hoorde en keek in het lachende gezicht van de automobilist, die het raampje verder opendraaide en naar buiten leunde. „Hé, meneer Grobbe, is het niet? On ze pensiongast uit Lunteren. Maar hoe komt u hier helemaal verzeild? U woont toch in Delft?" Hij knikte. „Ik was vanmiddag voor zaken hier en ben juist gereed gekomen. Nu zoek ik ergens een plaatsje om m'n wagen neer te zetten en dan wilde ik een stukje gaan eten". „Hoe maakt u het, sinds Lunteren?" „O, uitstekend. Druk, maar dat is niet erg. Was u aan de wandel?" „Ik? Ik kom net van m'n werk en ben op weg naar huis. Ik hoop, dat u me wilt excuseren, want ik rammel". „Ik heb anders nog niets gehoord". Wat bedoelt u?" Ze keek verwonderd. „Niets gehoord? „Van dat rammelen". Ze schoot in een lach. „U bent nog De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte goedkeuring werd verleend, is van het grootste belang, aldus dr. Timmer. Rap porteur komt tot de conclusie, dat per schoolarts, volgens het landelijke ge middelde. jaarlijks een 6000 leerlingen kunnen worden onderzocht. Het aantal te onderzoeken kinderen in West- en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gaat ver bo ven dat gemiddelde uit, redenen dat be sloten meest worden de eerste klasse en de laatste drie klassen van de lagere scholen te onderzoeken. Het wordt in gezien, dat een om de paar jaar inge steld lichamelijk onderzoek, het kind nooit zal helpen de problemen op de weg naar de volwassenheid te overwinnen, dit in verband met gedragsafwijkingen, leermoeilijkheden en nerveuze storingen. De leerlingen dienen te worden geselec teerd en daarna gezonden te worden naar een medisch opvoedkundig bureau, een instelling, welke door het Wit Gele Kruis in dit district reeds wordt onder houden. Dr. Timmer stelt, dat dit bureau het Provinciale Groene Kruis ten voor beeld zou kunnen gesteld worden en suggesties geeft een reeds lang verzuim de taak ter hand te nemen. Tot slot zij nog te vermelden, dat uit het rapport blijkt, dat de taak van een schoolarts een zware is. Hij moet een groot aantal kinderen verzorgen, zijn zeer omvang rijke administratie bijhouden en dient zich terdege op de hoogte te houden van de medische wetenschap, zodat tenslotte heel weinig tijd overblijft voor een nor maal gezinsleven. Dr. Timmer blijkt in zijn rapport afwijzend te staan tegen het inschakelen van beroeps-adviseurs op de scholen en is van mening, dat de onder wijzers waardevolle adviezen kunnen verstrekken inzake de beroepskeuze voor hun leerlingen. Zuidzande Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Everwijn. De notulen der vorige vergadering werden ongewij zigd vastgesteld. Van de Stichting Luchtverbinding Zeeuws-Vlaanderen, die een helicopterdienst 4 maal in de week Axel-Rotterdam vice-versa zal gaan ex ploiteren was een verzoek binnengeko men tot toekenning van een subsidie van 4 cent per inwoner. De voorzitter gaf op dit verzoek een uitvoerige toelichting, waarin hij onder meer zei geen dadelijk aanwijsbare belangen voor 'Zuidzande te kunnen zien. B. en W. zijn echter de mening toegedaan het algemeen belang van Zeeuwsch-Vlaanderen te moeten dienen en stelde de raad dan ook voor ter stimulering een sympathie-subsidie van f 25,te verlenen. Tot plaatsver vangend gemeentelijk lijkschouwer werd dezelfde. Meneer Grobbe, het beste". „Ho, wacht eens. Mag ik u vanavond niet uitnodigen voor een diner? Ik ben net als u: uitgehongerd. We zoeken dan een gezellige gelegenheid op, en eten wat we lekker vinden." Josien bleef'dralen. Het leek haar wel. Thuis zou ze alles eerst moeten klaar maken en daar ging minstens drie kwar tier mee heen. Vooruit, ze accepteerde de uitnodiging, hoewel „De lust bekruipt me om „ja" te zeg gen, meneer Grobbe, maar ik ben ge woon in werkkleren „Ik ook," antwoordde Grobbe, resoluut het portier openend. „Stap maar in, juffrouw Derks. Ik zal met uw verschij ning in ieder restaurant eer in kunnen leggen, ondanks met wat u werkkleren noemt". „Vooruit dan maar, op voorwaarde echter, dat u het niet te bont maakt". „U moogt zelf uitzoeken, wat u wilt eten. Afgesproken?" „Fijn. Ik verheug me er al op". „En ik niet minder". Een kwartier later zaten ze dan een tafeltje te wachten op de bestelling die ze hadden doorgegeven. Grobbe presen teerde een sigaret en stak er zelf ook een op. „Vertel eens, juffrouw Derks, hoe gaat het tegenwoordig met uw vriendin, juffrouw Schoneveld?" „O hebben ze u geen bericht ge zonden? Hanneke is al drie maanden door de raad benoemd dr. F. Loose te Oostburg. Omdat door weersinvloeden de gewas sen, waaraan de duiven schade kunnen toebrengen een aantal weken later kun nen zijn, dan in andere jaren, heeft het Landbouwschap zich tot de gemeente gewend, met het verzoek de periode, waarin het ophokgebod zal gelden, jaar voor jaar te bepalen naar gelang van de weersomstandigheden. De raad be sloot op dit verzoek in te gaan en de plaatselijke politieverordening dienover eenkomstig te wijzigen. Het verenigings gebouw, waarin de kleuterschool is ge vestigd, voldoet niet aan de eisen van het Bouwbesluit Kleuterscholen. Wil het schoolbestuur in aanmerking blijven ko men voor de in de wet vastgestelde ver goedingen, dan moeten de nodige voor zieningen aangebracht worden om aan de eisen te kunnen voldoen. De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht heeft een plan tot verbetering ontwor pen, waarin de door de Inspectie van het Kleuteronderwijs gestelde eisen zijn ver werkt, in welk plan tevens reeds reke ning werd gehouden met de toekomstige bestemming van het gebouw als Dorps huis. Na deze uitvoerige toelichting be sloot de raad de voor verbetering beno digde gelden te voteren. Tot slot besloot de raad van mevr. L. H. Risseeuw-Lief- ferink te Zaandijk een perceel bouw grond aan te kopen, gelegen langs de Oostburgse straat, ter grootte van 1600 m2. Retranchement En nu maar kweken! Alle leerlingen van de ol. school ont vingen eind vorige week 3 plantjes, die zij zullen opkweken voor de tentoonstel ling in September, die zij zelf organise ren. Het Zwin is vrij. Het natuurreservaat het Zwin is dit jaar tijdens het broedseizoen niet afge sloten voor wat betreft het Nederlands deel. Dit in verband met de werkzaam heden aan de nieuwe Zwindijk, waar mee men thans volop bezig is. B.B. actief. De B.B.-afdelingen van Cadzand, Zuidzande en Retranchement zullen Zaterdag 17 Mei gezamenlijk te Cadzand een oefening houden. Van grens naar grens. De grenskommies F. de Vries te IJzen- dijke wordt per 16 Mei overgeplaatst naar Retranchement. 60 jaar getrouwd. Het echtpaar A. van Hoorn-van Melle is op 18 Mei a.s. 60 jaar getrouwd. Oeverzwaluwen. Bij de zandafgravingen in onze ge meente kan men ook dit jaar weer de mevrouw Dubois". Hij keek haar verbaasd aan. „Zo, zo, dus is ze toch met haar baas getrouwd. Ik vond haar een aardige jongedame". „Hanneke is een schat, maar vreselijk serieus. Als u me beloofd, dat u het nooit aan iemand vertelt, zal ik u een paar bijzonderheden laten horen. Her innert u zich nog, dat ik op die Zater dagavond als een Deus ex machina in het pension kwam?" Hij knikte. „Ja, u hebt toen aan ons tafeltje gegeten". „Juist, dat was op Hanneke's verzoek. Ze kwam die morgen bij me en vertel de me van haar moeilijkheden. U hebt haar ook ten huwelijk gevraagd, niet?" Grobbe kreeg een kleur. „Ja zo on geveer. Ik mocht haar heel graag. Ik ben weduwnaar, ziet u? En erg alleen. Vandaar - ze heeft in die dagen een geweldige indruk op me gemaakt". „Dat heeft ze me verteld. Maar ze had ook een aanzoek van haar baas, meneer Dubois. En zodoende raakte ze in een dilemma. Ze vroeg mijn raad en we besloten, dat ik mee zou gaan naar Lunteren om eens met u kennis te ma ken". „Ja, we zijn toen die Zaterdagavond naar Arnhem geweest". „Juist. En op die avond kwam Han neke tot de conclusie, dat u niet de ware Jozef was. Ten aanzien van Du bois was Hanneke niet zeker van zich Nog juist voor de a.s. feestdagen geslaagd bij Voor zo'n apart tailleur costuum modieus in model en stof, zo'n apart costuum reeds voor 97,50 - 110,- - 135,— Voor zo'n practisch ensemble (japon met jasje), diverse zéér aparte èn bijzonder goed geslaagde modellen reeds voor 57,50 - 72,50 - 87,50 Voor zo'n prettig zittende blazer in diverse moderne kleuren, o.a. diverse kleuren blauw, reeds voor 39,75 - 42,50 - 49,50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stoptvoor onze zaak bedrijvigheid der oeverzwaluwen waar nemen. Deze vogels maken horizontale gangen van meer dan een halve meter diep in de steile kanten, zodat de nesten niet gestoord kunnen worden door kat ten en andere rovers. S-portdag. Vrijdag vóór Pinksteren zal weer een feestdag zijn voor de scholieren van Nieuwvliet, Zuidzande, Cadzand en Re tranchement. Zij zullen die dag op het Gemeentelijk Sportterrein te Retran chement trachten een diploma te beha len voor diverse sporten. Bloeiend koolzaad. Het is gebleken, dat toeristen, die on ze grens overschrijden getroffen worden door de fleurige bloei van onze Zeeuws- Vlaamse koolzaadvelden. Een ritje door de polders langs de gele bloemenpracht zelf en toen heb ik die twee naar elkaar toe laten komen. Ze hebben elkander Maandagsavonds in Lunteren ontmoet en het resultaat was een verloving". Hij keek haar onderzoekend aan. „Dus u hebt zo'n beetje voor huwelijksmake laarster gespeeld". Ze lachte. „Zo zou je het kunnen noe men. Maar laat ik verdeT vertellen. Ze verloofden zich, maar deze verloving had een bijzonder karakter. Zoals ik al zei, was Hanneke niet erg zeker van haar gevoelens hoewel ik er vast van overtuigd was, dat ze van Dubois hield. Ze spraken af, dat de verlovingsperiode een proeftijd zou zijn, die drie maanden zou duren. Wanneer een der beide par tijen na die drie maanden van mening zou zijn, dat een huwelijk een misluk king kon worden, dan zouden beiden weer uit elkaar gaan en hun vrijheid geheel herkrijgen". Hij knikte. „Daar zit iets in. En na die drie maanden waren er natuurlijk geen bezwaren". „Ja, die waren er wel. Wat Hanneke verwacht had, gebeurde. In bepaalde kringen werd ze genegeerd. U moet niet vergeten, dat Hanneke van eenvoudige afkomst is, net als ik. Meneer Dubois daarentegen behoonfc, niet alleen wat zijn positie als advocaat betreft, maar ook vanwege zijn afkomst, tot een ander millieu. En bepaalde kennissen van me neer Dubois lieten doorschemeren dat

De Schakel | 1958 | | pagina 1