vertoont op de gewone dienst een ont vangst van f 690.673,61 en een uitgaaf van f 632.437,98 en sluit derhalve met een batig slot van f 58.235,63. De Kap.- dienst heeft aan inkomsten een bedrag van f 5.336.698,87 en aan uitgaven van f 5.942.264,18, derhalve een nadelig slot van f 605.565,31. De rekening van het Vismijnbedrijf 1955 vertoont aan baten f 433.699,99 en aan lasten f 355.561,90 en sluit derhalve met een batig slot van f 78.138,09. De Kapitaaldienst van het Vismijnbedrijf sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 163.045,60. De afd. Volksonderwijs te Breskens verzocht de gemeente ten behoeve van het vervoer van de schoolkinderen van Nieuwe-Sluis met het schoolbus je, een subsidie van ca. f 45,- per week. Dat het vervoer langer duurt dan voorgaande ja ren is door de gevaarlijke toestand van de weg nabij het viaduct aan de Lange- weg. Daar nog niet te zeggen is hoe lang deze toestand zal duren, verkregen B. en W. machtiging deze aangelegen heid te regelen en de benodigde uitga ven te doen. Op voostel van B. en W. besloot de raad van de heer J. de Rooij een huisje en schuurtje, bestemd voor de sloop en gelegen aan de Scheldestraat, aan te ko pen met bijbehorend erfpachtsrecht voor de som van f 50,-. De vijfjaarlijkse afrekening inzake de vergoeding van exploitatiekosten van het bijzonder lager onderwijs, werd over de periode 1953-'57 vastgesteld voor de R.K. bijz. lagere school op f 9491,74. Het voorschot over deze periode bedroeg f 9501,97. De vergoeding voor de School met de Bijbel over genoemde periode werd vastgesteld op f 23.576,03. Het voor schot bedroeg f 23.576,98. Eveneens werd het bedrag van de vergoeding over het jaar 1957 vastgesteld. Voor de R.K. school bedroeg deze f 2391,33. Voor vergoeding kwam in aanmerking een bedrag van f 2586,81 en voor de school met de bijbel werd de vergoeding vastgesteld op f 6664,- terwijl het voor vergoeding in aanmer king komende bedrag op f 7300,62 werd bepaald. Terugkomende op de suggestie enige tijd geleden gedaan om het achter de Prinses Julianastraat gelegen pad toe gankelijk te maken voor de auto's van de melkfabriek, teneinde de winkelpanden van de handelaren Boorsma en Over- beeke aan de achterzijde te kunnen be reiken, is onderzocht. Overeenkomstig het advies van de CentraleDienst stelde B. en W. voor de toegang van genoemd pad aan de Weijkmanlaan te verbreden tot 6,50 m. en andere noodzakelijke voor zieningen te treffen, waarvan de toale kosten f 840,bedragen. Vanwege de vrees precedenten te scheppen, stemden mevr. Niermans-Gossije, W. C. van der Hooft en I. J. de Jonge tegen. Het voor stel van B. en W. werd derhalve met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Als twee de voorstel met betrekking tot de verbe tering van het achterpad adviseerden B. en W. de kosten, zijnde f 840,voor twee derde deel te verhalen op de beide belanghebbenden. De raad was he't hier niet mee eens en met 8 stemmen tegen en drie voor (de beide wethouders en de heer Meeusen) werd dit voorstel verwor pen, zodat alle kosten voor de gemeente zullen komen. De verbinding Breskens- Nummer Een, die sinds jaren uiterst slecht is, heeft dringend verbetering no dig. Het is niet doenlijk de uitvoering der Deltawerken ter plaatse af te wachten, waarbij de aanleg van een nieuwe weg onder langs de zeedijk is voorzien. Thans is van G.S. een schrijven binnengekomen waarbij aan de raad wordt meegedeeld, dat een tijdelijke verbetering van de weg naar Nummer Een tot uitvoering zal ko men. De weg zal op een breedte van 4 m. worden gebracht. De totale werkelij ke kosten van deze tijdelijke verbetering bedragen f 34.100,waarvan van de zijde van de gemeente Breskens een bij drage van 8,75 pCt. wordt verwacht of afgerond f 3000,Deze bijdrage geldt alleen voor het gedeelte weg Nummer Een tot aan de voormalige woning van de heer De Looze Sr. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft zich inmid dels bereid verklaart het tijdelijk herstel van het aansluitende gedeelte van deze weg tot aan de woning van de heer Van Opdurp voor zijn rekening te nemen. Ook zal het waterschap in de loop van ze worden regelmatig geraadpleegd. Van iedere verdachte die terecht moet staan, wordt nagegaan, of hij in zijn vroeger leven al eens is veroordeeld. Is dit het geval, dan komt er een uittreksel van dat strafregister in zijn dossier. Het is min of meer een verzwarende omstan digheid. Maar we zouden niet over de rechtspraak praten. U hebt uw glas leeg. Zullen we nog wat drinken?" „Nee, dank u. Het wordt een beetje fris. Zullen we maar weer naar het dorp terugwandelen?" „Zoals u wilt. Ik zal even betalen". Enkele minuten later liepen ze samen weer op de weg. „Als u liever een wagen wilt hebben om naar huis te gaan, juf frouw Schoneveld, dan bel ik wel even een taxi". Hanneke schudde haar hoofd. „O nee, het is veel te mooi om te rijden. Boven dien kunnen we wel binnendoor. Dan gaan we straks linksaf, over de berg en komen via het Bosbad weer in het dorp". Zwijgend liepen ze enige tijd naast el kaar. Toen vroeg Hanneke„Gaat u weer terug naar de stad of blijft u?" Hij keek op zijn horloge. „Het wordt te laat. Ik za maar blijven logeren en dan ga ik morgen weer terug". Hij zuchtte. Ze vertederde en legde zacht haar hand op zijn arm. „Blijf morgen dan ook nog hier. Dan kunnen we samen nog wat genieten". Hij draaide zich naar haar toe. „Juf- het jaar het weggedeelte over het Molen water, vanaf de woning van de heer Van Opdurp tot aan het einde van de klin kerbestrating nabij de Steenovenbrug, verbeteren en van een oppervlaktebe handeling voorzien, mits de gemeente na het gereedkomen deze beide laatstge noemde weggedeelten in onderhoud over neemt. Voorts heeft de gemeente het waterschap bereid gevonden het wegge deelte vanaf de woning van Van Opdurp tot aan het café van de heer B. Mook- hoek van een oppervlaktebehandeling te voorzien. De raad keurde al deze dingen goed. Een nieuwe bezoldigingsregeling voor de gemeentewerklieden werd in het leven geroepen. Er zijn thans 5 loongroe- pen. Het maximum van de eerste toon groep is f 60,48 per week en van de hoog ste groep f 80,64. Naar aanleiding van een vraag, gesteld in de vorige vergade ring, inzake financiële medewerking bij het nemen van een proeif voor de ma kreelvangst door de Texelse vissers Van der Vis en Vlaming, stelde B. en W. voor aan de vissers, die in span zullen varen voor één proefweek een maximale bij drage van f 1500,uit het vismijnbedrijf ter beschikking te stellen, wanneer de besomming beneden f 1500,blijft. Van en besomming boven f 1500,zal de helft van het meerdere in mindering worden gebracht op de garantiebij drage. De bouw- en grondvoorschotten van de 5 woningwetwoningen aan de N,ieuwe Sluis werden op voorstel van de minister aanvaard op resp. f 39.065,32 en f 3395,70. Tijdens de rondvraag wijst de heer Van der Hooft op de grote werkeloosheid. Hij meent, dat het zaak is in West Z.-Vl. en bloc iets te doen. Voorts vraagt de heer Van der Hooft een deskundig rapport te willen laten opstellen inzake de visserij. De voorzitter vond dit niet nodig, aan gezien er reeds diverse instanties en ver enigingen zijn, die de visserijbelangen behartigen. De heer Seuss wijst nogmaals op de desolate toestand van het zwem bad. De voorzitter zei, dat een onder zoek heeft uitgewezen, dat het niet zo eenvoudig is, als aanvankelijk scheen, r>m met betrekkelijk geringe kosten ver betering te krijgen. Getracht zal worden voor het nieuwe seizoen een en ander tot stand te brengen. De heer I. de Jonge vroeg in verband met de wegverbetering van het wegvak Nummer Een, of het mogelijk is de wegen ten Westen van de gemeente eveneens van een oppervlakte behandeling te voorzien. De voorzitter zei deze wens over te zullen brengen aan het waterschap „Oud en Jong Breskens". dat deze wegen in onderhoud en beheer heeft. Vergadering „De bloemenwijk" De buurtvereniging „De bloemenwijk" hield haar jaarvergadering. Bij de ope ning door de voorzitter, moest deze op merken, dat de opkomst zeer gering was. Temeer jammer, daar de wijk nog voor heel wat verbetering vatbaar is. De notu len en mededelingen en de verslagen van de penningmeesteresse, secretaris en visserij commissie kwamen vervolgens aan de beurt. Hierop volgde het afscheid van de penningmeesteresse, die door ver huizing naar een andere wijk, geen lid meer kon blijven. De voorzitter dankte haar voor het vele werk, dat zij voor de vereniging had verricht en vooral voor de prettige samenwerking. Voorts spoor de de voorzitter de leden aan dit jaar weer deel te nemen aan de visserijfees ten, waarvoor zich weer enkele personen beschikbaar stelden om deze plannen verder uit te werken. De voorzitter deel de ook mee, dat het in de bedoeling lag, om evenals vorig jaar, weer een feestdag te organiseren in de speeltuin en ook, in dien de financiën dit toelaten, een feest avond voor de a.s. wintermaanden. Te vens deelde hij mede, dat door de ge meente aardleidingen worden aange legd en dat het in de bedoeling ligt go ten aan de daken aan te brengen, De speeltuin, welke inmiddels weer is opengesteld, heeft goede belangstelling van de jeugd, hoewel er niet meer mag worden gevoetbald. Om dit te vervangen werden de speelwerktuigen uitgebreid met een zweefmolen, enkele wippen en schommels, dus ook op dit terrein was er weer een vooruitgang te boeken. Het ledental bleef, dank zij de mutaties welke in de wijk voorkomen, op hetzelf de peil. frouw Sconeveld, meent u dat?" Ze knikte hem lachend toe. „Betekent dit, dat ik nog mag hopen?" „Misschien," antwoordde Hanneke raadselachtig. „Laten we eens aanne men, dat ik „ja" zou zeggen en ik werd uw vrouw. We zijn enige jaren getrouwd en er is een baby. Ik ben van heel eenvoudige afkomst. Ergens in ons land wonen enkele familieleden. Ook heel eenvoudige mensen: arbeiders. En die zouden we eens willen bezoeken. Zoudt u dat goed vinden?" „Maar, juffrouw Schoneveld, hoe heb ik het nu? Natuurlijk zou de familie van mijn vrouw ook mijn familie zijn en de vrienden van haar eveneens mijn vrien den. Is dit duidelijk en voldoende?" „Weet u, meneer Dubois, u bent van een heel andere stand dan ik. U ik heb dat nageplozen dat is een soort hobby van me in het verre verleden waren uw voorouders van adel. De naam Dubois heeft een Franse klank. U bent een verre nazaat van de naar ons land gevluchte Hugenoten. En er was maar één familie Dubois bij en die was van adel". Hij knikte. „Ik weet dit alles misschien beter dan u. Als u eens mee wilt gaan naar mijn woning dan kunt u daar mijn hele stamboom aantreffen. Die loopt te rug tot. 1431. Wij komen inderdaad van Frankrijk. Maar ik zie niet in (Wordt vervolgd). Hierna volgde de bestuursverkiezing, waarbij alle aftredende bestuursleden werden herkozen, uitgezonderd mevr. Bouterse, die wegens verhuizing niet meer in aanmerking kwam en waarvoor in de plaats mevr. v. d. Meijden wehd gekozen. Bij de rondvraag werd een voorstel in gediend de kinderspelen te stellen op de leeftijd t.e.m. 14 jaar, omdat de kin deren tussen 12 en 15 jaar anders over al buiten vallen. De voorzitter sloot met een verzoek alle medewerking te willen verlenen om de wijk zoveel mogelijk te verbeteren, hierop de vergadering. Mutaties Rijkspolitie. De wmr. der Rijkspolitie, H. B. Mulder, heeft per 1 Mei 1.1. de dienst bij het korps verlaten en is op genoemde datum aangesteld als assistent-agent bij de Provinciale Stoombootdiensten in Zee land, ter standplaats Breskens. In verband hiermede is de wmr. der Rijkspolitie, M. E. Hoeyenbos, van Oud- Vossemeer overgeplaatst naar de groep Breskens der Rijkspolitie. Viering Koninginnedag. Evenals in vrijwel alle gemeenten in West Z.-Vlaanderen, heeft ook Breskens de verjaardag van H.M. de Koningin ge vierd met muziek en kinderspelen, geor ganiseerd door de leerkrachten der la gere scholen, in samenwerking met de Oranj evereniging. Het begon des morgens met een film vertoning voor de kleuters en daarna voor de leerlingen van de le en 2e klas sen in het Gem. verenigingsgebouw, waarbij allen getracteerd werden op snoep. De overige leerlingen gingen o.l.v. het onderwijzend personeel, met de drum band van de muziek voorop, naar het sportveld. Hier werden spelen gehouden voor de leerlingen van de 3e en 4e klas sen, o.a. eierlopen, neusbal en zaklopen. Deze spelen hadden een vlot verloop waarbij aan de winnaars een prijsje werd uitgereikt. Onder leiding van de heer A. Jansen werd een schoolvoetbal-toumooi gehou den, waarvan de uitslag was: 1. School met de Bijbel; 2. Openbare school; 3. Openbare school II; 4. R.K. school. Tijdens al deze spelen was er ook nog een oriëntatierit op de fiets voor meisjes en jongens der hoogste klassen. In to taal startten er 26 groepen van telkens 4 leerlingen, waarvan 14 groepen minder dan het maximum aantal strafpunten behaalden en dus in aanmerking kwa men voor een extra-prijsje. De heren. Priester en Robijn hadden deze leerzame rit uitgestippeld. Des middags werd door de Breskense korfbalclub een wedstrijd gespeeld op het Oranjeplein, n.l. B.K.C.B.K.C. Ve teranen. Het werd een overwinning voor de veteranen met 31. Des avonds gaf de muziekvereniging een populair concert op de kiosk, met tot slot een rondgang door de gemeente, Hierbij werd een serenade gebracht aan de heer A. J. Visser in verband met zijn Koninklijke onderscheiding, die hem "'prd verleend voor het 50 jaar werkend lid zijn van de muziekvereniging. De be langstelling was groot. Retranchement Collecten. De collecten van de Nederl. Herv. Ge meente te Retranchement brachten voor de zending deze maand f 80,- op. Ooatburg Hoofdingelanden bekeken de werken aan de Zwindijk te Cadzand en Retranchement. Dinsdagmiddag gingen de hoofdinge landen van het Waterschap Het Vrije van Sluis op excursie naar een der ge bieden welke jaren lang, vooral na de stormramp van 1953, het zorgenkindje van het waterschap is geweest. De afge lopen jaren kon er geen vergadering van het waterschap zijn of men sprak grote bezorgdheid uit over de toestand der zee wering bij het Zwin. Thans was het echter zover, dat de dijkgraaf, de heer J. Becu, de verheu gende mededeling kon doen dat het werk aan de nieuwe Zwindijk en de verhoging daarvan was aanbesteed. De uitvoerder was inmiddels met de werkzaamheden begonnen. Na het afwerken der agenda namen de hoofdingelanden zelf het werk in ogenschouw. Ondanks de blijdschap over het feit, dat men thans met de werkzaamheden kon beginnen na moeizaam interna tionaal overleg, blijft toch de wrange bijsmaak dat dit werk op geheel andere wijze had kunnen worden aangepakt. Er was een veel eenvoudiger oplossing mogelijk geweest, als men het Zwin in eens had afgedamd, een oplossing welke goedkoper en misschien afdoender was geweest dit moet echter de toekomst leren. De dijk zal grotendeels het oude talud volgen en op 8 a 9 m. pl. N.A.P. gebracht worden. De werkzaamheden vangen aan bij de grens. De dijkgraaf verzekerde de heren, dat men van Belgische zijde alle mogelijke medewerking verleende om het gigantische werk vlot te doen ver lopen. Zo worden de voor het werk be nodigde klei en zand vanuit het nabij gelegen Belgische gebied betrokken. Thans is men bezig met het leggen van een nooddijkje in het Zwin ter plaatse, dit om het werk aan de eigen lijke dijk te vergemakkelijken. Uitvoerig werden de werkzaamheden door de ingelanden in ogenschouw geno men. Na een fikse wandeling langs strand en duinen, waarbij de heren er op gewezen werd dat het met de paal hoofden ook niet zo erg best gesteld is, werd hotel Noordzee aangedaan, waar de koffie werd gebruikt. Per extra-bus keerden de ingelanden terug naar Oost burg. Voor deze excursie had de algemene vergadering plaats, waar de dijkgraaf de heren reeds inlichtte over de werkzaam heden v/elke thans in het Zwin aan de gang zijn. Het gehele werk, waarvan de raming f 847.000 bedroeg, is aangeno men voor f 516.000 door de aannemers Snip uit Apeldoorn. De hoofdingelanden verbaasden zich over het grote verschil tussen de begroting en de aannemings som, doch de dijkgraaf zette uiteen dat het voornamelijk het gebrek aan grote kapitaalswerken is, welke de aannemers noopten zo goedkoop mogelijk in te schrijven. Voorts deelde de dijkgraaf mede, dat de weg Oostburg-St. Mar- griete binnenkort zal worden aanbesteed. De verbetering van de weg St. Kruis- Waterlandkerkje zal in D.A.C.W.-ver- band worden uitgevoerd. Jammer ge noeg zal dit jaar het werk niet gereed komen, doch algemeen was men van oordeel dat het een grote verbetering zal zijn. Ook zei de dijkgraaf dat het Vrije van Sluis medewerking zal verlenen aan de verbetering van de weg No. Eén- Breskens, een weg, welke vooral voor Hoofdplaat van groot belang is. De Prov. Waterstaat neemt van de aanneemsom 65 pCt. voor haar rekening, de gemeente Hoofdplaat 17 pCt. en de Cal. Hoofd- plaatpolder en het Vrije van Sluis sa men 17 pCt. Op voorstel van het bestuur ging de vergadering accoord met 15 PCt. hiervan voor rekening van het Water schap het Vrije van Sluis te nemen. Daar er over deze weg een busverbinding zal lopen, heeft G.S. besloten deze weg te verbreden tot 4 m., een verbetering waar mede de vergadering accoord kon gaan. In het kader van het 20 km. wegen plan per jaar zal ook de weg Water landkerkje-Oudeman t.zt. worden verbe terd. Tot teleurstelling der vergadering moest de dijkgraaf mededelen, dat de brug bij de Driekoker niet voor de oogst gereed zal kunnen zijn Omtrent de verdroging van de Braak- mangronden kon de dijkgraaf de mede deling doen, dat onderhandelingen nog niet geleid hebben tot het gewenste re sultaat. De betrokken boeren zullen voorlopig schadeloos gesiteld worden door aan hen andere gronden in de Braakmanpolder ter beschikking testel len. Het uittreden van Nieuwvliet uit de grindwegcommissie is in behandeling bij G.S., welke hierover een uitspraak zul len doen. Hierop wilde de dijkgraaf niet vooruit lopen. Onderhandelingen worden er gevoerd over de Ringdijk te Cadzand. Belangrijk was de mededeling dat het Vrije van Sluis een belangrijk bedrag heeft gekregen uit de Prov. Wegenpot voor het verbeteren van polderwegen. Dit over de jaren 1955, '56 en '57. De ruilverkaveling te Eede, waartoe het Waterschap alle mogelijke medewer king verleende, behoort bijna tot het verleden. De wegen zijn weer in beheer bij het waterschap terug gekomen, ter wijl de dijkraad begrip vroeg van de ver gadering voor het agendapunt afkoop- recht van het plantrecht. Hierdoor zal bereikt worden dat over ongeveer 20 jaar alle aanplant aldaar in handen van het waterschap is. Een landschapsplan voor dit ruilverkavelingsgebied werd aan vaard. Wat betreft de bodemkartering in Z.-Vl deelde de dijkgraaf mede, dat het door Wageningen opgestelde rap port is gereed gekomen. Het is niet in de handel verkrijgbaar, doch door bemid deling van het bestuur kan men het be stellen. Na deze lange rij mededelingen kwam de agenda aan de orde. Als eerste was er het voorstel tot aangaan van een kas geldlening van f 600.000 met de Nederl. Waterschapsbank o.m. ter financiering van verschillende grote werken. De rente bedraagt 5 Va pCt. p. jaar. Na enig heen en weer gepraat ging de vergadering ten slotte accoord met het voorstel. Voorts werden voor diverse werken ruilingen van grond aangegaan of gronden aan gekocht. Met de door het Rijk voorge stelde loonsverhoging voor de z.g. huur- ronde, kon men accoord gaan, evenals met de voorgestelde verhoging van de kinderbijslag. Tijdens de rondvraag wees de heer v. d. Vijver er op, dat de agenda de laatste tijd buitengewoon vlot wordt afgewerkt. Hij weet dit aan het feit, dat de ingelan den het gevoel krijgen dat het toch niet helpt of men zich tegen bepaalde voor stellen verzet. Het Rijk en Provincie re gelen te veel en hierdoor staat de verga dering te veel met de rug tegen de muur. Hij noemde dit gevaarlijk en vroeg zich af of het bestuur in dit opzicht vaak niet de weg van de minste weerstand volgt. De dijkgraaf antwoordde, dat men in het waterschap toch volop de gelegen heid krijgt om mee te praten. Hoewel er een top is, die b.v. wat geldleningen be treft coördineert en er overkoepelende organisaties zijn. beklemtoonde de dijk graaf de eigen verantwoordelijkheid van het waterschap. Nadat nog van gedachten was gewis seld over de zo juist afgesloten geldle ning, gaf ir. Uldrings een uiteenzetting over de technische bijzonderheden van de nieuw aan te leggen weg St. Mar- griete-Waterlandkerkje en de Zwindijk, waarna het gezelschap zich in hotel „De Éénhoorn" aan een gezamenlijke koffie maal verenigde. Oroede Gepromoveerd. Door de 2-3 overwinning van Groede in de uitwedstrijd tegen de Patrijzen (de thuiswedstrijd werd ook met 3-2 gewonnen) is deze voetbalvereniging ge promoveerd naar de le klasse A van het afdelingsvoetbal.

De Schakel | 1958 | | pagina 2