Esso BOBBE Uitslag toncrim in West Z-Vlaanderen CORSETTEN UUWEIDIJK ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN euil leton Hanneke's verleden PETROLEUM voor OLIEHAARDEN I WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Boulevard 38 Nieuwe modelijnen T ailleurkosiuum de jchakel 13e Jaar gang - Nr. 690 Vrijdag 25 april 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F« SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Seizoen 1957-1958 Zaterdagavond j.l. werd te Oostburg in hotel „Du Commerce" de contact avond gehouden van de West Zeeuws- Vlaamse Toneelbond. De voorzitter, de heer J. Schippers, sprak een hartelijk welkomstwoord, in het bijzonder tot het jurylid, mevr. E. J.' van den Broecke-de Man uit Aardenburg en de heer W. Hoffmann, oud-voorzitter van de bond. Spr. zei vervolgens dat 10 jaar geleden de West Z.-Vlaamse bond is opgericht, waarbij dè heer J. de Hullu uit Schoon- dijke, de grote animator was, in samen werking met de heer Duinker uit Oost burg. Hierna' gaf hij in het kort een overzicht van het eerste gehouden to - neelconcours, waarbij hij wees op de critiek die men te verduren kreeg en die desondanks de meeste leden niet weer houden heeeft om te blijven meedoen. Dat in West Z.-Vl. veel toneelliefheb bers zijn, blijkt wel uit het ontvangen rapport van de Stichting Zeeland, dat een overzicht geeft van het amateur-to neel in Zeeland en dat tevens melding- maakt van het feit, dat op de 900 men sen in West Z.-Vl. een toneelvereniging is. Intussen was burgemeester mr. K. Hoekzema uit Oostburg binnen gekomen die door de voorzitter hartelijk werd be groet. Nadat de voorzitter nog naar vo ren bracht, het jammer te vinden, dat nog niet alle West Z.-Vl. toneelvereni gingen aan het concours deelnemen en tevens nog sprak over de moeilijkheid bij het kiezen van een te spelen stuk voor het concours, gaf hij het woord aan mevr. Van den Broecke-de Man. Deze begon met te zeggen verheugd te zijn weer zoveel toneelliefhebbers bij een te zien. Daarentegen vond zij het jammer, dat haar vroegere mede-jury lid, mevr. Scheen, door vertrek uit 'Z.-Vl. er niet meer bij is en zij nu alles alleen heeft moeten beoordelen. Zij deed nog eens een extra beroep op de aanwezige verenigingen toch vooral ook voor het Landjuweel te spelen. Spr. verklaarde te hebben moeten „vechten" om dit voor Zeeland tot stand te brengen. Hierna gaf mevr. Van den Broecke-de Man in vlotte bewoordingen een critisch verslag naar volgorde van spelen over het afgelopen toneelconcours. Hoewel de uitslag en de uitzonderlijke persoon lijke prestaties eerst na de pauze zouden bekend gemaakt worden, maakte zij één uitzondering en wel voor de heer J. de Hullu uit Schoondijke. Deze kreeg bij de beoordeling van Schoondijke een me daille voor het vele dat hö in zijn 30- jarige toneelloopbaan voor het toneel leven heeft gedaan en tevens voor zijn prima vertolking van de rol „Jan, de smid", in het toneelspel „Onder één dak". Zij noemde het de beste rol van zijn leven. Onder daverend applaus reik te burgemeester Hoekzema hem de me daille uit. Na de pauze werd onder grote span ning de uitslag van het concours bekend door JOKE DE VALK 24. Ze stond op en liep terug' naar het dorp. In haar pension vroeg ze de fiets te leen, maar mevrouw deelde tot haar spijt mede, dat er geen enkele dames fiets beschikbaar was. „Zelfs mijn eigen fiets heb ik uitgeleend, juffrouw Scho- neveld. Het spijt me ontzettend". Hanneke keek op haar horloge: tien minuten over half acht. Als ze er om acht uur wilde zijn, moest ze onmiddel lijk gaan, want het was zeker wel twin tig minuten lopen. „O, het is niet erg mevrouw," lachte Hanneke, „dan maak ik wel een wande ling". Even later liep ze door de drukke Dorpsstraat in de richting van de Meu- lunterseweg. Als het een mop was, liep ze gewoon een eindje door de Bame- veldseweg op en ging met de bus weer terug naar Lunteren. Om half negen was de bus altijd in het dorp, dus een minuut of tien eerder zou ze wel in de buurt van de Meulunterseweg kunnen instappen. Buiten het dorp werd het minder De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Telefoon 506 MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG gemaakt. Het luidde als volgt: le afdeling: 2e prijs, de toneelvereniging „Groede", met „Moeders en zonen", toneelspel in 3 bedrijven, door Hanno van Wagen voorde. 2e prijs, „Thalia" te Breskens, met „Schipper naast God", toneelspel in 3 bedrijven door Jan den Hartog. 2e prijs, „Oefening en vermaak" te Oost burg, met „Op drift", toneelspel in 6 taferelen van Jan Lemaire Jr. Mevr. Van den Broecke toonde zich tevreden over het gepresteerde, maar er waren geen topprestaties in de eerste af deling, zodat de wisselbeker niet kon worden toegekend aan één van boven staande verenigingen. Alle drie ontvin gen een lauwerkrans. 2e afdeling: le prijs, „Nut en Genoegen" te Schoon dijke, met „Onder één dak", toneelspel in 3 bedrijven van Jan Fabricius. Zij behaalden hiermee de wisselbeker alsmede een herinneringsbeker. Mevr. Van den Broecke-de Man had Schoondijke nog nooit zo goed zien spe len. 2e prijs, „De Schelde" te Breskens, met „Achter de wolken schijnt toch de zon", toneelspel in 3 bedrijven door R. Feenstra en K. Spierings. 3e prijs, „De Oranjebloem" te Sluis, met „Liefde is geen speelgoed", toneelspel in 3 bedrijven door Willem van Boxtel. Ook deze verenigingen verwierven een lauwerkrans. „Thalia" uit Breskens verwierf een prachtig vaantje als extra-prijs voor de beste algehele verzorging, zoals décor, toneelaankleding, geluiden, enz. „De Oranjebloem" uit Sluis verwierf eveneens een vaantje als décorprijs. Persoonlijkeprijzen: In de le afdeling werd een medaille (Os car) toegekend aan mej. Koopman en de heer Schippers, beiden uit Groede. In de 2e afdeling kregen een Oscar mej. Bruijnooge en de heer Van Rosevelt, beiden uit Schoondijke. De prijzen werden door Burgemeester Hoekzema uitgereikt. Mevr. van den Broecke-de Man hoop te dat het concours in alle opzichten vruchtbaar is geweest en dat allen een volgend seizoen weer mee zullen doen. Hierna werd het woord gevoerd door druk. Wel was er tamelijk veel rijver- keer, doch daar had Hanneke geen last van. Hoe dichter ze evenwel bij de Meu lunterseweg kwam, des te nieuwsgieri ger werd ze. „Rendez-vous bij de lan taarnpaal," mompelde ze in stilte. Het zou een mooie titel voor een roman zijn. Toen ze het Wormshoefhotel voorbij was, kon ze de hoek zien. Maar er was niets bijzonders te bespeuren. Ach, wat verwachtte ze eigenlijk? Een of andere stille Lunterse aanbidder? Het mankeer de er nog net aan. Alsof ze niet genoeg gekregen had van de mannen in deze vacaniedagen Oneens kreeg 7% een schok en stond werktuiglijk stil. Dat dat kon toch niet? Dat was toch onmogelijk? Was dit nu een hallucinatie of droomde ze, of Of was hij het werkelijk? Langzaam liep ze weer verder. Nee, er was geen twijfel mogelijk Hij was het: haar baas, Jan Dubois. Keurig gekleed als altijd, liep hij, voorover gebogen, wellicht peinzend, wat heen en weer op de hoek van de Meulunterseweg. En toen Hanneke opnog enkele meters van hem verwijderd was, hief hij zijn hoofd op en zag hij haar. Een glimlach van herkenning kwam over zijn gezicht en op dit ogenblik stel de Hanneke vast, dat hij beslist knap was. Hij nam even zijn hoed af en stak toen een hand uit, haar tegemoet lo- Burgemeester Hoekzema, die het prettig vond een uitnodiging voor deze avond te hebben ontvangen. Spr. noemde de vooruitgang van het toneel in W. Z. Vlaanderen enorm, in vergelijking met 10 jaar geleden. Wel meende hij te moe ten waarschuwen tegen versnippering door b.v. teveel toneelverenigingen in bepaalde gemeenten. Tot slot sprak de voorzitter, die de burgemeester dankte voor de gesproken woorden, terwijl hij nog eens extra woorden van dank sprak tot het jury lid, mevr. van den Broecke-de Man, voor het vele en zware werk door haar in het belang van dit concours verricht. Als aandenken aan dit concours bood hij haar twee Theater Jaarboeken en een bouquet bloemen aan, hetgeen zij onder daverend applaus in ontvangst nam. De heer De Hullu kreeg namens het bestuur en jury een mooie herinnerings medaille aangeboden, als blijk van waar dering voor het vele werk door hem reeds in het belang van de toneelbond verricht. Tot slot van de avond volgde nog een gezellig dansje. Plaatselijk Nieuws Hoofdplaat Raadsvergadering. Hoofdplaat heeft een werkloosheids cijfer van 19 pCt. Ernstig was de Raad der gemeente Hoofdplaat verontrust over de werk loosheidscijfers der gemeente. Op een beroepsbevolking van 450 zijn er bijna 90 werklozen, een zeer verontrustend verschijnsel. Het gemeentebestuur heeft dit zien aan komen en alle mogelijke moeite ge daan aanvullende werken te creëren. Hierin is zij in zoverre geslaagd, dat het uitbaggeren van de haven in D.A.C.W.- verband op het programma staat. De financiering is geregeld en de raad voteerde ook vlot de hiervoor benodigde gemeentegelden. Op onverklaarbare wijze verleend echter de directeur-ge neraal van de werkvoorziening in Ne derland zijn goedkeuring nog niet aan dit voor de gemeente en zijn inwoners zo belangrijke project. Met de wens uit te spreken dat deze goedkeuring zo spoe dig mogelijk afkomt, sloot de raad de discussie over dit zeer belangrijke pro bleem met een ontevreden gevoel. Im pend. „Juffrouw Schoneveld, dat is een verrassing. Ik dacht eerst dat het een grap was, maar ik was zo verbazend nieuwsgierig Werktuiglijk drukte ze zijn hand, maar haar verwondering steeg op haar ge zicht. „Wat bedoelt u met „een grap"?" „Wel, dat telegram dat ik vanmiddag kreeg. Ik moet u eerlijk vertellen dat ik er niets van begreep, maar ik wilde er het mijne van weten en daarom ben ik gegaan". Hanneke schudde niet-begrijpend haar hoofd. „Als u me nu eens vertellen wilt, wat dit allemaal betekent begon ze. „Wat dit betekent? Wel, dat wilde ik eigenlijk vragen. Ik ontving vanmiddag het telegram van u en wel nu ben ik er". „Een telegram van mij? U bent niet lekker; ik heb helemaal niet getelegra feerd". „Zo?" Hij haalde zijn portefeuille te voorschijn en nam er een telegram uit. „En dit dan?" Hanneke nam het telegram aan en las: „U wordt verzocht hedenavond om acht uur precies aanwezig te zijn op de hoek van de Meulunterseweg te Lunteren, onder de lantaarnpaal. Het is van groot belang. X." Ze keek haar baas aan en begon te lachen. „Dat is een mop van de een of ander. Kijk maar, ik heb een nagenoeg BOBBE brengt het naar de nieuwste ideeën der Franse mode-ontwerpers NIEUW IN MODEL NIEUW IN STOF NIEUW IN COUPE Zo'n apart tailleurkostuum behoeft beslist niet duurder te zijn dan elk ander. Wij brengen U reeds zo n kostuum voor 99,50; 119,50; 137,50 Een bijpassende blouse vanaf 17,50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van booten trein stopt voor onze zaak mers dit werk had reeds lang gegund moeten zijn, waardoor iets van de schrij nende werkloosheid terug zou zijn ge lopen. De notulen werden onveranderd vast gesteld. Onder de ingekomen stukken was o.m. het controlerapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waarin werd medegedeeld, dat kas en bescheiden van de gemeente-ontvanger werden gecontroleerd en in orde bevon den. Met de door de Bank voor Neder landse Gemeenten aangeboden geldle ning voor woningbouw, groot f 9000, en f 3000,ging de raad accoord. Aan de heer Th. de Smit werd ingevolge de lager onderwijswet een afstandsvergoe- ding toegekend ten behoeve van zijn zoon, die de u.l.o.-school bezoekt. Gedu- gelijkluidend briefje gekregen". Ze haal de het propje papier uit haar jaszaken maakte het open, waarna ze het aan Dubois gaf. Deze las het en keek toen verstoord. „Ik was er vast van overtuigd dat u mij dat telegram gezonden had," zei hij met teleurstelling in zijn stem. „Maar nu moet ik aannemen, die iemand ons beiden deze poets heeft gebakken. Laat eens kijken, dan kan volgens en bepaald artikel zelfs strafbaar zijn. Is dat nu twee zeven en zestig, of slaat dat op een weefsel van verdichtselen? En dit kan niet beschouwd worden als een weefsel van verdichtselen Als ik het Wetboek van Strafrecht nu maar bij me had „Dat kunt u morgen op kantoor wel nazien, meneer Dubois. Dus u bent naar aanleiding van dit telegram onmiddel lijk hierheen gereisd?" „Nu, onmiddellijk ik was juist be zig met een verhandeling te bestuderen over het huwelijksrecht en ik had nog een paar uur de tijd, voor de trein ging". „Wel, laten we dan maar de situatie aanvaarden zoals die is en een eindje gaan wandelen. U gaat natuurlijk van avond weer terug naar de stad?" ..Dat is te zeggen ik kan natuurlijk altijd hier blijven logeren in het hotel. Ik heb namelijk tot Woensdag betaald, ziet U? Maar de kwestie van een paar dagen geleden Enfin, dat weet u". Ze liepen samen de Meulunterseweg op, terwijl Hanneke onderwijl een aantal personen de revue liet passeren die even-

De Schakel | 1958 | | pagina 1