Esso BOBBE ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN J Plaatselijk Nieuws Feuilleton Hanneke's verleden PETROLEUM voor OLIEHAARDEN I WIM FENIJN - oliehandel - Breskens BOBBE brengt de nieuwste mode voor het footlight. de (chakel 13e Jaar gang - Nr. 687 Vrijdag 4 april 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT !0 -BRESKENS - GiRO 358296. Breskens Raadsvergadering. De gemeenteraad van Breskens kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Eekhout. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Bij besluit van 4 Februari j.l. heeft G.S. de gemeentebegroting en de begroting van het vïsmijnbedrijf voor 1958 goed gekeurd. Evenals het besluit tot verkoop van een perceel grond aan Gebr. de Baare, gelegen in de Havenstraat. Blij kens een desbetreffend schrijven ont moet het raadsbesluit tot wijziging van het algemeen ambtenarenreglement, de arbeidsovereenkomsten-verordening en de wachtgeldregeling bij de minister van Binnenlandse zaken en bij G.S. geen be denking, eveneens is dat het geval met het raadsbesluit tot wijziging van de jaarwedden voor de 2e mijnmeester en de mijnknecht. Door G.S. werden goed gekeurd de tweede wijziging van de ka- pitaaldienst, begroting 1957, in verband met de kosten van het uitbreidingsplan en de le wijziging van de begroting ka- pitaaldienst 1958 in verband met hcf uitbreidingsplan recreatiegebied. De dijkraad van de waterkering van het Calamiteuze Waterschap „Oud- en Jong Breskens" heeft zich per telegram tot de minister van verkeer en waterstaat ge wend, waarin het zijn ernstige bezorgd heid uitspreekt dat nog steeds geen be slissing genomen is over de hoogst nood zakelijke verbetering van de zeewering tussen de oude en de nieuwe veerhaven, en dat hij, indien de nodige voorzienin gen niet vóór het stormseizoenl958-59 zijn getroffen, geen enkele verantwoor ding op zich kan nemen. B. en W. onderschrijven deze noodkreet ten volle en hebben zich nogmaals tot de minister van verkeer en waterstaat en tot de mi nister van binnenlandse zaken gewend en op de urgentie van uitvoering aange drongen. In dit verband wees de heer W. van der Hooft op een artikel in een van de ProVnciale bladen, waarin het probleem van de oeververdediging en een aantal andere Breskense problemen naar voren werden gebracht. Hij infor meerde bij de voorzitter of voor dit ar tikel ook contact was opgenomen met B. en W. De voorzitter moest ontkennend antwoorden en voegde er aan toe, dat er in Nederland een vrije pers is, die de in lichtingen haalt, waar zij die denkt te verkrijgen. Overigens is de verhouding tot de pers prima en mag men het haar niet kwalijk nemen. De heer W. van der Hooft zag dit niet zo in en bleef op zijn standpunt, dat het met het oog op de goede verhouding wenselijk was geweest in overleg met de gemeente te treden. B. en W. deelde de raad mede, dat zij de vereniging van Ned. Gemeenten heeft verzocht haar zienswijze mee te delen betreffende het vormen van een vereni ging, maatschappij of stichting, welke beoogt, in ruimste' zin, de bevordering- van de welvaart der gemeente Breskens. Gedacht wordt aan dat instituut de stichtingsvorm te geven en de in Bres kens aanwezige krachten, zowel op eco nomisch, maatschappelijk als cultureel door JOKE DE VALK 21 „Jawel, Josien, maar er is nog wat an ders. Ik ik ben misschien bang voor het huwelijk. Het is voor mij een myste rie, ik weet niet hoe of ik het zeggen moet, maar jij, als getrouwde vrouw, zult me kunnen begrijpen Josien knikte. „Natuurlijk, Hanneke. Misschien is het wel goed, dat ik eerst wat bijzonderheden over mezelf vertel; ik ben weduwe, Hanneke De bezoekstör keek haar verschrikt aan. „O sorry, Josien, dat wist ik niet". „Verontschuldig je niet, ik heb het ex pres niet in de brief willen schrijven. Een half jaar geleden is Kees, mijn man, verongelukt. In de remise. Ik zal je de bijzonderheden sparen. Het is voor mij natuurlijk altijd nog pijnlijk". „O Josien, wat naar zo kort nog maar getrouwd De vrouw slikte een brok weg. „Ik ben er nu wat overheen. Het is heel erg ge weest 's Avonds ging hij gewoon naar zijn werk - hij had die week nachtdienst - en midden in de nacht werd ik uit m'n bed gebeld. Hij was naar het ziekenhuis De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 506 gebied te bundelen. Alleen deze bunde ling kan, wil de stichting vruchtdragend werk doen, hiervoor een hecht funda ment zijn. De voorzitter deelde in dit verband mee, dat op Texel een dergelijke stichting reeds veel vruchtdragend werk doet. De heer W. van der Hooft wees op de industrieschappen. Daar, waar deze opgericht werden, gaat het bevredigend. Hij voegde er aan toe, dat de problemen, die Breskens heeft en nog zal krijgen, slechts op die manier goed tegemoet ge treden zal kunnen worden. De heer Seuss zei namens de plaatselijke V.V.V. te spre ken, wanneer hij zijn blijdschap er over uitsprak, dat B. en W. het fundament op dit gebied reeds heeft gelegd. Nu de fi nanciële afwikkeling is geschied van de verkochte woningwetwoningen, heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid de bouw- en grondvoorschot- ten voor de bij de gemeente in exploita tie blijvende woningen vastgesteld op resp. f 902.564,en f 103.227,75. De raad besloot deze bedragen aan te nemen en verrekening aan te vragen. Naar aanlei ding van een circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken werd besloten aan het daarvoor in aanmerking komen de gemeentepersoneel een duurtetoeslag over het le halfjaar 1958 te verstrekken. In dit verband heeft B. en W. het voor nemen de volgende vergadering met voorstellen te komen betreffende de al gehele herziening van de jaarwedden inclusief kledingtoelage van de gemeen tewerklieden. Uitgebreid werd van ge dachten gewisseld over het voornemen van B. en W. de stranden tussen de oude en nieuwe haven eens grondig schoon te laten maken. Als gevolg van de oorlog liggen er op de stranden nog veel stuk ken prikkeldraad, ijzer, glas en stenen. De Heide-Mij. zal een plan opmaken voor deze grondige reinigingsbeurt. De heer Meeusen zei, dat voorbij de nieuwe veerhaven het strand ook nog verre van ideaal is. Hier liggen nog vele resten van bunkers en van de indertijd opgetrok ken verdedigingsmuur. De heer Cambier vroeg er bij de Waterstaat op aan te dringen dat ook de resten van deze op- stakels worden opgeruimd. De heer Seuss kon meedelen, dat het Waterschap „Oud en Jong Breskens" op haar begroting een post heeft staan voor opruimen van bunkers en muur, maar deze begroting is nog niet goedgekeurd. Over de moge lijkheid 't zwembad in D.A.C.W.-verband te verbeteren werd eveneens levendig van gedachten gewisseld. De heer W. van der Hooft meende dat het niet juist is aan het zwembad f 68.435,ten koste te leggen. Wanneer men dit doet, dan geeft men de mogelijkheden voor de derde ha ven en het industrieterrein aan die zijde volkomen op. Wel was hij er voor, zoda nige voorzieningen te treffen, dat het bad weer goed bruikbaar wordt en dat met de minste kosten. De heer Seuss zegt het gedeeltelijk eens te zijn met de gebracht. Toen ik daar kwam, was hij al dood „Verschrikkelijk, Josien „Dat was nog niet alles Ik was in verwachting, vier maanden Ik kon dat niet opeens verwerken. Enkele uren tevoren was hij nog gezond en wel naai zijn werk gegaan en toen, daar in het ziekenhuis ik ben flauw gevallen en toen ik weer bijkwam, lag ik zelf in bed, in het ziekenhuis. Het was misgegaan". „Josien wat verschrikkelijk ellendig allemaal Langzaam knapte ik weer op. Ik ik heb zelfs niet naar de begrafenis kun nen gaan Ze hebben me geweldig ver wend in het ziekenhuis Alle zusters en dokters waren met me begaan Dat deed me goed Na enkele weken mocht ik weer naar huis En als de baby er nu maar was geweest, dan had ik tenminste nog een herinnering aan Kees gehad Nu heb ik alleen maar zijn portret Ze wees naar een grote foto, midden in de kamer. „Josien, waarom heb je nooit eens geschreven? Ik bedoel eerder dan was ik vast gekomen „Och, ik was liever alleen Het slijt nu een beetje. Ik ben er wat overheen. Maar nu begint me het alleen-zijn te drukken. Ik had willen vragen, of je bij me zoudt willen komen. Ik bedoel: in wonen. Ze laten me nog met rust van het woningbureau omdat ik nog maar redenering van de heer v. d. Hooft. Ook hij wil het industrieterrein en de derde haven niet in het gedrang laten komen, maar daarnaast heeft hij een open oog voor de hopeloze toestand, waarin het zwembad zich bevindt. Moeten wij de mensen naar elders laten gaan om te zwemmen of moeten wij de gelegenheid die er steeds is geweest, weer volkomen bruikbaar maken en voor het laatste voelde spreker heel veel, omdat de derde haven en industrieterrein wel verre toe komstmuziek is. Mocht het zwembad hiervoor moeten wijken, dan is dat een feit, waarvoor men de kosten aan het zwembad over moet hebben. Besloten werd dat de heren Th. Cambier en A. Vermeulen een en ander ter plaatse zul len onderzoeken of met een dragline de overtollige modder weggehaald kan wor den, wat met heel geringe kosten ge paard zal kunnen gaan. Over de Boule vard verbetering en vernieuwing en uit breiding van het wegdek, waarvoor het ingenieursbureau Van Hasselt en De Ko ning een plan heeft opgemaakt, kon men het aanvankelijk niet eens worden. De heer W. van der Hooft en mevr. Nier- mans-Gossije pleitten er voor de plannen bestekklaar te maken. De voorzitter en weth. van Haneghem raadden dit sterk af, omdat men thans nog niet de in het plan voorziene verlaging van 50 cm. zal mogen uitvoeren, omdat de Boulevard eerste oeververdediging is. Slechts na h?t s-ereedkomen van de ter plaatse voorziene deltawerken kan men het plan uitvoeren. De heren De Feijter en Goet- hals betwijfelden het of men aan de Boulevard die betekenis zal moeten hechten, als waarvan B. en W. uitgaan. Zij zagen als verbinding de Westland- straat en de Langeweg. De heren Meeu sen en Cambier bepleitten verbetering van hei voorste gedeelte tot de West- landstraat om later na te kunnen gaan wat voorts nocr dient te geschieden. De kosten van het door het Ingenieursbu reau Van Hasselt en De Koning opge maakte plan bedragen f 83.350,B. en W. namen na de discussie het punt be treffende de Boulevard terug. Eveneens nam B. en W. haar voorstel terug, waar in zij verbetering voorstelden van het achterpad van het Oranjeplein tussen de woningen van de heren M. I. Verschel ling en M. C. Capelle aan de Ph. v. Kleef- straat en achter de percelen Ph. van Kleefstr. 7, 9, 11 enz., aangezien het pad niet bestand is tegen het zware verkeer dat hierover plaats vindt ten behoeve van de bedrijven van de heren Boorsma en Overbeke. De heer v. d. Hooft vroeg of het wel bewezen is, dat de woningen van de heren Verschelling en Capelle door het zware verkeer gescheurd zijn. De Centrale Dienst kon hierop geen rechtstreeks antwoord geven. v. d. Hooft vroeg alvorens tot de uitgaaf van f 6000 te besluiten, eerst een en ander nader te willen onderzoeken. De heer de Feijter zo kort weduwe ben. Maar ik zal te zij ner tijd wel inwoning krijgen. Ik ben immers nu alleen „Natuurlijk wil ik bij je komen, Jo sien". „Och, het geeft ook niet. Misschien ga ik weer werken. Om het geld hoef ik het niet te doen. Ik heb een mooi pensioen. Dat alleen-zijn maakt me gek Hanneke knikte. „Ik kan me dat wel indenken. Zeg, zou het voor jou niet be ter zijn, als je eens een paar dagen de stad uitging?" Josien haalde haar schouders op. „Misschien. Ik ben blij dat jij er nu bent. Ik heb wat aanspraak nodig. Ik ben al tijd maar alleen „Nou, maar ik blijf vandaag lekker bij je, hoor. En desnoods de rest van de vacantie, reken maar". „Ben je mal, dat moeit je niet doen, hoor. Je hebt toch zeker vooruit be taald? Zonde van je centen". „O, wat geeft dat". „We gaan eerst brood-eten, meisje. En dan babbelen we nog wat met elkaar en zullen we eens zien, of er een oplos sing te vinden is voor jouw probleem". Die middag hielp Hanneke met het afwassen en daarna zaten ze tegenover elkaar te roken. „Gezellig heb je het hier, Josien". Ze keek de kamer eens rond. „Ja, Kees en ik hebben hier gelukkige maanden doorgebracht. En nu kom ik Zo'n apart Frans tsilleurkostuum. Zo'n chique mantel in trapcziumlijn. Zo'n praktische assemblé-japon met jasje (ook voor de grote maten). Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak bepleitte verbetering van het pad van af de fabriek van Verduijn. De heer Goethals vreest dat, wanneer de raad op het voorstel van B. en W. ingaat, men een precedent schept, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. De heer de Jonge meende dat men het vervoer op het pad maar moet beperken, omdat het pad tenslotte niet voor dergelijke zware tractie is aangelegd. Weth. van Haneghem vroeg zich af of het wel ver antwoord was uit de gemeentekas f 6000,- te nemen voor dit pad, wat ten slotte toch geen openbare weg is. Na deze kwestie van alle mogelijke kanten te hebben bekeken namen B. en W. het agendapunt terug. Tijdens de rondvraag wees de heer Goethals op een proef, die een aantal vissers (uit Texel) willen nemen voor de vangst op makreel. Deze proef wil len zij wel uitvoeren maar dan met een zekere garantie van de gemeente. Ook dat was een punt dat gevaren voor een pecedent inhoudt. Men kan zich afvra gen of het juist is, dat vissers, die in enkele maanden een besomming van f 100.000,- maken, uit de gemeentekas een garantie krijgen van enige duizen den guldens voor een proefneming. Kun- op hetgeen je gezegd hebt, dat je bang bent voor het huwelijk. Kijk eens, Han neke, in het huwelijk moét je je aan passen. En natuurlijk niet alleen de vrouw, ook de man. Je raakt natuurlijk wat van je persoonlijkheid kwijt. Je zult niet altijd meer dat kunnen doen, wat je graag wilt. Je zult rekening moe ten houden mét je levenspartner: je man. Maar dat valt allemaal weg, als je van elkander houdt. Dan is er geen vrees meer, maar alleen liefde, die alles verdraagt en alles geven wil. Ook jezelf. Dan zie jé geen gebreken meer, maar alleen het mooie, het goede. Maar er moet liefde zijn. Ga in 's hemelsnaam niet trouwen, als je niet van de man van je keuze houdt. Dat zal het kardi nale punt moeten zijn voor je beslis sing". Hanneke had met aandacht geluisterd en toen Josien zweeg, dacht ze nog lan ge tijd na. Daarna keek ze de vrouw tegenover haar aan en vroeg: „Wat denk jij er van, Josien? Zouden Dubois en ik gelukkig met elkaar kunnen zijn?" „Hanneke dat is een vraag, die ik niet kan beantwoorden. We kennen onze baas, als ik zo mag zeggen en hij is een type. Natuurlijk heb ik nooit op intieme voet met hem gestaan. Ik kende Kees al, vóór ik bij hem in betrekking kwam. Bovendien, hij had alleen maar aan dacht voor zijn werk, zijn cliënten. Daar om verwondert het me des te meer, dat

De Schakel | 1958 | | pagina 1