Esso BRILLEN MODE-SHOW van a.s, Dinsdagmiddag en -avond VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Feuilleton Hanneke's verleden PETROLEUM voor WIM FENIJN - oliehandel OLIEHAARDEN Breskens DENKT U AAN de Modehuis BOBBE en Maison VAN DALEN ,/De ^Brlllemaefter" deQhake! ALG. NIEUWSBLAD '3* Jaar gang - Nr. 684 Vrijdag 14 maart 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F* SMOOR DE-HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL,1»! - GIRO 358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand Februari 1958 GEBOORTEN: 5, Anton Jan Willem, zn. van A. W. Verplanke en van J. de Hullu, wonende te Oostburg; 5, Alexander Ray mond Johanna, zn. van M. J. J. Boerman en van S. N. R. Vanhootegem, wonende te Waterlandkerkje; 6, Pleter Jacques André, zn. van A. J. de Smit en van J. A. de Meij, wonende te Sluis; 11, Jacobus, zn. van J. Neels en van J. C. Simon, wo nende te Oostburg; 16, Freddy Edemond Maria, zn. van W. G. E. M. De; Cousse maeker en van M. B. A. de Kreijger, wo nende te Aardenburg; 21, Hanna Elisa beth Maria, d. van W. T. de Queljoe en van J. H. van het Maalpad, wonende te Oostburg; 22, Carlien Alice Georgine, d. van P. de Backere en van R. E. Buijck, wonende te Aardenburg; 25, Franklin Ja cob René, zn. van L. J. Fremouw en van J. S. Blomme, wonende te Cadzand; 26, Didier Auguste Paula, zn. van A. J. Lou- wagie en van E. A. P. Fleurman, wonen de te Sluis; 28, Elizabeth Catharina, d. van C. Mookhoek en van F. Verduijn. wonende te Breskens. HUWELIJKEN: 10, Abraham Goedege- buur, 24 j., wonende te Zuidzande 'en Pietemella Neel Allaart, 23 j., wonende te Oostburg; 20, Jan Adriaan Fluijt, 28 j., wonende te Dubbeldam en Suzanna Johanna van Halst, 22 j., wonende te Oostburg. OVERLIJDEN: 3, Adriaan Pieter Ver- burg, 46 jaar, slager te Oostburg; 7,Jo hannes Jacobus Pleijs, 76 jaar, zonder be roep te Aardenburg; 19, Rosalia Maria Anthonia de Bruijckere, 70 jaar, zonder beroep te Oostburg; 19, Catholijntje Su zanna de Bruijne, wed. van I. Risseeuw, 76 jaar, zonder beroep te- Zuidzande; 22, Maria Cornelia Catsman, 56 jaar, winke lierster te Oostburg; 23, Petrus Bemar- dus Johannes van Kerkvoorde, 84 jaar, zonder beroep te Oostburg; 25, Charles Sahupala, 5 maanden, te Arnhem, z. van S. L. Sahupala en A. van Patty; 27, Ju- lien de Geeter, 67 jaar, zonder beroep te Aardenburg. Plaatselij'k Nieuws Aardenburg Gemeenteraad. In verband met het instellen van de z.gn. toeristenkaarten werd de bestaan de legesverordening gewijzigd. De prijs voor een toeristenkaart werd vastgesteld op 75 ct. De leges voor geluidswagens werd op t 1,gesteld. Een voorlopige oefenvergunning voor het besturen van tweewielige motorrijtuigen gaat 50 cent kosten. De gemeenterekening 1956 sluit met een batig slot van f 22.000,Een kasgeldlening van f 60.000,met de S.B.M. tegen 5 pCt. rente werd verlengd. Bij de bespreking over het al of niet aanstellen van een derde schoolarts, merkte de voorzitter op, dat het Rijk hiervoor toestemming heeft verleend. Hij was echter van oordeel, dat er eer der naar gestreefd moet worden om deze dienst meer efficiënt te maken. Mevr. Van den Broecke-de Man merkt op, dat altijd naar efficiëntie gestreefd door JOKE DE VALK 18. „En weet u ook nog, dat ik toen geen getuigschriften had aan te bieden?" „Ook dat weet ik. Maar u had geen getuigschriften nodig. In de loop der maanden hebt u wel bewezen, dat u ten volle berekend was voor uw taak". „En - vervolgde Hanneke op dezelfde toon - weet u ook nog, wat u toen ge zegd hebt?" „Wat ik toen gezegd heb? Och, dat zal wel over die getuigschriften zijn ge weest. Maar nog eens „Ik zal uw geheugen opfrissen, me neer," viel het meisje hem in de rede. „Ik heb het nooit vergeten, ziet u? U hebt toen gezegd: Juffrouw Schone- veld, ik heb hier een druk kantoor en ik behandel, als advocaat en procuteur, dikwijls zeer discrete gevallen. Ik moet daarom vertrouwd personeel hebben. Diploma's zijn natuurlijk een eerste ver eiste, vervolgens getuigschriften. Maar die hebt u niet. Wat weet ik van u? Wie bent u?;Ja, dat zei u toen. Weet u het nu nog?" Hij lachte. Voor de eersee keer na zijn De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 506 in Brittannia? Plaatsbespreken telefoon 2660 en 2880 Vlissingen OOSTBURG moet worden. Zij acht aanstelling ge wenst, daar gebleken is, dat de artsen overbelast zijn. De heer C. Mabesoone acht aanstelling ongewenst in verband met de precaire financiële situatie. Mevr. Van den Broecke-de Man bestrijdt dit standpunt en voert aan, dat de volks gezondheid primair is. Het voorstel van B. en W. om geen derde schoolarts aan te stellen wordt aangenomen, met de stemmen van mevr. Van den Broecke en de heer Van der Lijcke tegen. De com missie voor Bijzondere kerkelijke gezins zorg krijgt de gebruikelijke bijdrage. Dr. J. Hage werd aangesteld tot onbezoldigd gemeente-arts. De diepvries-installatie in Eede moet voor huur van het gebouw f 120,per jaar betalen evenals in St. Kruis. De belangstelling voor de diep vriesinrichting is in de gemeente groot. Ook in de wijk Draaibrug wordt hiernaar gestreefd en ook daar zal het gemeente bestuur alle mogelijke medewerking ver lenen. Nieuwe vleeskeuringsverordenin gen werden vastgesteld. Bij de vaststel ling van nieuwe straatnamen las de heer J. Rosseel een historisch fragment voor, dat inhoudt dat de Reinaert zijn oor sprong vond in Aardenburg. Hij achtte het juist om de vos Reinaert in de straatbenaming te betrekken. Er komt ook een Utenhovestraat en op voorstel van wethouder Catsman ook een Henne- quinstraat. Matthaus Passion 1958 in de Sint Baafskerk op Zondag 23 Maart. Het is de 5e achtereenvolgende jaar lijkse uitvoering in de machtige Sint Baafskerk. En zoals steeds weer op de typisch geëigende dag, n.l. Passie-Zon dag. Weer wordt deze Passie onverkort gegeven. Vandaar het vroege aanvangs- uur, n.l. half twee. Om ongeveer 3 uur is er een pauze. De uitvoering is klaar nog vóór 6 uur. De St. Baafskerk is wel bijzonder' ge schikt voor het geven van uitvoeringen: 1. is er een wonderlijk goede acoustiek; 2. kunnen in het middenschip zo'n 1500 mensen geplaatst worden, dat wil aanzoek. „Dat kan wel, dat ik zoiets ge zegd heb. Maar heit hindert niet. Ik weet nu wel wie u bent, namelijk de vrouw die ik voor mezelf wens". „Ho, meneer, ik ben er nog niet. Nu draai ik de£> rollen om. U vraagt mij ten huwelijk. En daarop is mijn wedervraag. Wat weet u van me? Ik bedoel: wat weet u van mijn leven, vóór ik bij u kwam werken?" „U bent een wees, nietwaar? En u woont bij anderen in. Wel, ik ken u nu ongeveer vijftien, zestien maanden. Dat is voor mij voldoende om te weten dat ik een hoofdprijs trek, als ik u naar het altaar zal mogen geleiden. Vandaar, dat ik het waag u ten huwelijk te vragen". Hanneke schudde energiek haar hoofd. „Meneer, laten we elkaar niet voor de gek houden. In een huwelijk moet we derzijdse liefde zijn. U houdt van me en ik voel me natuurlijk zeer vereerd. Ik kan het me helemaal nog niet realise ren dat mijn patroon me ten huwelijk vraagt. Maar er kan niets van komen, meneer, want ik houd niet van u „O, dat is een kwestie van tijd. U zult me leren liefhebben „Kom, meneer Dubois, nu gooit u al uw eigen theorieën ten aanzien van het huwelijk overboord. Hoe vaak heb ik u niet betreffende echtscheidingszaken horen zeggen dat liefde, wederzijdse liefde een eerste en besliste voorwaarde is voor een gelukkig, duurzaam huwe dus zeggen dat deze personen de uitvoe ring kunnen volgen met het oog op alle uitvoerenden. Ook voor de ruim 250 uitvoerenden is er in het koor van de kerk ruimte genoeg voor een gunstige opstelling. Het kerkge bouw is 1000 jaar oud, half romaans half gotisch. Met de financiële hulp van Mo numentenzorg in Nederland werd het eg- bouw, dat door de oorlog zwaar geleden had, weer geheel hersteld. Wat de uitvoerenden betreft: Piet van Egmond heeft weer de leiding, zoals bij iedere vorige uitvoering te Aardenburg. Dat hij ook in België bekendheid krijgt, blijkt wel uit het feit, dat hij aangezocht is als lid van de jury bij een koorfestival, dat binnenkort te Brugge wordt gehou den. De andere jury-leden daar zijn Re- naat Veremans (België) en Rudolf Stau- de (Duitsland). Van Egmond heeft een contract met His Master's Voice voor het maken van orgelplaten, terwijl ook ge regeld opnamen worden gemaakt van het Amsterdams Oratoriumkoor. Reeds zijn op gramofoonplaten opnamen van de vol ledige Matthaus Passion-uitvoering als mede een Kerstprogramma. Piet van Eg mond is thans ook dirigent geworden van de Koninklijke Mannenzangvereniging Apollo" te Amsterdam. Hij werd daar als opvolger van Fred Roeske gekozen uit 30 candidaten. Zowel voor de Engelse als de Duitse radio is hij geregeld in de aether als organist. Het Amsterdams Oratoriumkoor werkt ieder jaar mee aan deze uitvoering. Het bestaat dit jaar 25 jaar. Het heeft in binnen- en buitenland een prima naam. Zo heeft het o.a. reeds zeer veel succes geoogst op de Bregenzer Festspiele in Oostenrijk. Het Knapenkoor der Vredesscholen te Amsterdam is eveneens reeds iedere keer te Aardenburg geweest voor de M.P.-uitvoering. Dit koor werkt trou wens steeds mee aan de M.P.-uitvoe ringen o.l.v. Pieft van Egmond. Het Utrechts Stedelijk Orkest. Voorde eerste maal zien we dit orkest te Aar denburg. Vooral nu vorig jaar bleek, dat het West Nederlands Symphonie-orkest lijk?" „Er zijn uitzonderingen, die de regel bevestigen, juffrouw Schoneveld". Opnieuw schudde Hanneke haar hoofd. „Meneer heit spijt me ontzettend dat dit alles is voorgevallen. Ik ik vind het ontzettend jammer en vervelend, dat ik om vacantie gevraagd heb. Dit is een ellendige week geworden en als ik rus tig op kantoor was gebleven, zou er waarschijnlijk niets gebeurd zijn „Juffrouw Schoneveld, vroeg of laat zouden mijn ogen toch zijn opengegaan. Kan ik het helpen, dat ik van u ben gaan houden?" „Maar ik heb helemaal nog geen zin om te trouwen!" „O, dat hoeft ook niet op stel en sprong te gebeuren. Om te beginnen moet er op kantoor een opvolgster voor u komen en die zult u natuurlijk moe ten inwerken. Er is niets op tegen dat we ons huwelijk uitstellen tot bijvoor beeld volgend voorjaar, hoewel „Meneer, laten we er alsjeblieft over ophouden. Ik denk er niet aan om te trouwen. Werkelijk niet. Ik ben zeer ver eerd met uw aanzoek, dat spreekt van zelf. Maar nee ik kan het werke lijk niet". „Juffrouw Schoneveld, ik vraag niet vandaag een beslissing. U weet nu, hoe mijn gevoelens zijn. Ik heb besloten om vandaag nog terug te keren naar de stad. Denkt u eens kalm over mijn aan zij het nog versterkt, o.l.v. Sam Swaap, eigenlijk wat uit de toon viel in verge lijking met koren en solisten, zal het een geweldige verbetering zijn nu het orkest uit Utrecht, dat toch bekend staat als een der beste van Nèderland, thans me dewerking verleent. Namen van violis ten als Jo Juda, Dick de Reus en Louis Werner, moeten de kenners toch wel iets zeggen. Daar dit orkest ook te Am sterdam medewerkt aan de M.P.-uitvoe- ringen o.l.v. Piet van Egmond en dit ook vorig jaar het geval was, kan men dus aannemen, dat ook de goede harmo nie tussen dirigent en orkest zal be staan. Nieuw voor Aardenburg is de tenor Walther Ludwig uit Wenen, die de evan gelistenpartij zal zingen. Nu Willy van Hese niet meer beschikbaar was, kon toch wel geen waardiger opvolger wor den gekozen. Deze aan de Staatsopera van Wenen verbonden kunstenaar is vol doende bekend om hier breedvoerig over uit tei moeten weiden. Ook Bruce Boyce is voor het eerst te Aardenburg. Deze bas die de Christus partij zingt, werd geboren in Canada en zong in zijn studententijd reeds op het Witte Huis voor President Roosevelt. Zowel in New York als in Londen heeft hij reeds een grote naam verworven. Men kan hem dan ook geregeld in de BBC-programma's beluisteren. Over Corry Bijster, die reeds meerdere malen aan dei uitvoering te Aardenburg deelnam, kunnen we kort zijn. Ze is overbekend. Hetzelfde geldt - wat Aardenburg be treft - voor de jonge zanger Reinier Schweppe, die nog ieder jaar beiter wordt en reeds vaker als tenor mede werkte aan de M.P.-uitvoering te Aar denburg. Nieuw is hier de alt Toni Rebel. Zij werkt ook mede aan de uitvoeringen te Amsterdam. Eveneens voor het eerst zal men de Belg Renaat Verbruggen van de Ant werpse Opera te horen krijgen. Hij heeft in België een goede naam. Hij is ook be kend onder de naam Bert Roelants. Van de instrumentalisten noemen we nog Alex Schellevis die! bij iedere M.P.- uitvoering te Aardenburg het orgel be speelde en Leny van der Lee, die we voor het eerst zullen horen aan het clave- cimbel. Dat ook de overheidsinstanties de uitvoeringen te Aardenburg naar zoek na. Ik weet drommels goed dat ik een concurrent heb nee, u hoeft me niets te vertellen daaromtrent. Die me neer Grobbe doet ook zijn best om u te winnen. Als ik vandaag vertrek weet ik, dat hij vrij spel zal hebben. Maar ik heb wel zoveel vertrouwen in uw gezond ver stand, dat ik dit er op waag. Misschien heb ik me in de afgelopen dagen als een dwaas aangesteld, soit. U moet me dat maar vergeven en schrijven op rekening van mijn gevoelens jegens u. Ik wil u al leen nog dit zeggen: ik bezit een groot huis in de stad en dat huis is ook voor u als u mijn aanzoek aanneemt. U kunt personeel nemen: een dientsbode, werk ster en wat eventueel meer nodig is. Ik ben behoorlijk gefortuneerd en mijn be roep brengt voldoende op om u een zor geloos bestaan te verschaffen. Wanneer u wilt koop ik een auto, die dan ter uwer beschikking zal staan. Ik zal u kunnen geve<n, wat u verlangt. Denk er eens goed over na en als u de 15e Augustus weer op kantoor komt, zal ik gaarne uw ant woord vernemen. Zou dat gaan?" Hanneke zuchtte. „Het zal weinig zin hebben, meneer, maar goed Ik zal er rustig over na denkein". „Dank u, juffrouw Schoneveld. Dat is meer, dan ik durfde hopen. En wilt u nu uitstappen om uw wandeling te vervol gen?" Ze schudde haar hoofd. „Ik ik heb geen zin meer. Breng me maar naar het

De Schakel | 1958 | | pagina 1