voo, BEHANG VERF BASTING Dorpsstraat 88 - BRESKENS raad heeft na te komen. Immers het is de raad geweest, die het Geref. kerkbe stuur heeft gedwongen nieuw te bouwen terwijl zij bereid was grotere kosten te besteden aan de noodkerk, om die defi nitief te maken, dan is gedaan bij de nieuwbouw. Daar het Geref. kerkbestuur de toestemming is geweigerd het gebouw als kerk te blijven gebruiken, kan men thans niet besluiten het gebouw te la ten voortbestaan.Spr. wilde de raad de illusie ontnemen, mocht zij thans het voortbestaan van het gebouw goedkeu ren, het ook maar ooit zal worden af gestaan voor het gebruik dat men er mee voor heeft. Ik heb geijverd voor de totstandkoming van het wederopbouw- plan en daarmee geholpen aan de ver plichte bouw van een nieuw kerkgebouw. Met dezelfde vasthoudendheid zal ik mij met alle ten dienste staande middelen verzetten tegen het voortbestaan van het gebouw. Met het nemen van een besluit in de door de heer Neele gewens te zin is geen enkel gemeentebelang ge diend. Opmerkelijk vond spr. het, dat, toen de R.K. H.B.S. door kortzichtigheid in Oostburg zou verrijzen, niemand hier over heeft gesproken, ondanks het feit, dat de gemeente door het vertrek der H.B.S. grote schade heeft geleden. In stemming gebracht bleek het voorstel van de heer Neele met 4 stemmen te zijn verworpen. Voor stemden de heren J. I. Risseeuw-Provoost, J. B. A. Risseeuw- Manneke en de heer P. W. Neele. Naar aanleiding van een vraag van de heer R. E. A. de Badts, werd levendig van ge dachten gewisseld over het storten van huisvuil en hield men zich bezig met de vraag of de gemeente ook voor be drijfsafval een plaats dient aan te wij zen. Het bleek een probleem te zijn, waar men niet zo maar uit kon komen. Sluis Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Bij de inge komen stukken bevond zich een schrij ven van G.S., waarin toestemming ge geven werd om een onteigeningsproce dure te beginnen van de gronden, die nodig zijn om de Ridderstraat naar de Nieuwstraat door te trekken. Ingewilligd werd een verzoek van J. S. Baas om ontheffing van pacht van een perceel welland. Besloten werd het betreffende perceel niet meer opnieuw te verpach ten in verband met het plan tot restau ratie van de stadswallen. Overeenkom stig het aantal verzorgingsdagen krijgt de classicale commissie bijzondere ker kelijke gezinszorg een bijdrage van f 297,97. Uit de opbrengst van de wo ningbouwlening kan de gemeente een bedrag van f 3000,— lenen tegen 6 pCt. Dit aanbod werd aanvaard. Op voorstel van G.S. werd de verordening op de hef fing van reinigingsrechten administra tief gewijzigd. De gezamenlijke, daar voor in aanmerking komende caféhou ders maakten hun bezwaren kenbaar tegen de terrasbelasting van f 3,per maand per m2. Zij voerden hierbij aan, dat de tarieven in Middelburg, Oost- burg en Breskens aanmerkelijk lager liggen. Van de zijde van B. en W. voerde de voorzitter aan, dat de gemeente de taak heeft een bepaalde verordening te handhaven en dat de bepalingen zeer soepel werden toegepast. Opmetingen e.d. zijn altijd ten voordele van belang hebbenden geschiedt. Zo is er ook reke ning gehouden met het klimaat dat het gebruik van een terras practisch maar een derde deel van het jaar mogelijk is. De totale opbrengst bedroeg f 1212, terwijl nieuwe metingen hebben aange wezen dat de aanslag wel f 1952,- zou hebben kunnen bedragen. De heer Dusarduijn drong aan op een herziening van de verordening. De be langhebbenden moeten voor een behoor- stoorbaar, „of u mijn vrouw wilt wor den." Hanneke keek haar baas van terzijde aan. Instinctmatig schoof ze een eind van hem vandaan, maar Dubois bleef rustig op zijn plaats zitten en keek haar alleen maar aan. „Ik ik ben gewoon perplex," ant woordde ze verward. „Waarom wilt u met me trouwen?" „Juffrouw Schoneveld, dat is vragen naar de bekende weg. Welke beweegre denen voeren een man in de regel tot de vrouw zijner keuze?" „Alstublieft, meneer, laten we met beide benen op de grond blijven. En daarom vraag ik u nog eens: waarom wilt u met me trouwen?" „Als u dat nog niet begrepen hebt zal ik het u zeggen: Omdat ik u liefhelb, omdat ik van u houd". „TJ?" „Ja, ik. Is dat soms zo vreemd?" „U?" herhaalde het meisje nogmaals en meteen schoot ze in een gierende lach. „O, meneer Dubois, houdt u alstu blieft op het is om te gillen O ik krijg er nog wat van Op dit ogenblik werd Hanneke Scho neveld plotseling door twee stevige man nenhanden beetgepakt en toen de lach op haar gelaat bestierf en ze verschrikt in het grimmige gelaat van haar baas keek, hoorde ze zijn stem: „Dit is een ernstige zaak, juffrouw Schoneveld, een hoogst ernstige zaak. Ik weet niet, of u het begrijpt, maar het is de volle waar lijk ingericht terras hoge kosten beta len die niet in een juiste verhouding van de opbrengst staat. De heer S. A. van Hal becijferde dat de verhoging van de precariorechten niet 300 pCt. maar 100 pCt. was ver hoogd in vgl. met vroeger. Er zijn ech ter naast hogere bedrijfskosten ook ho gere winsten gemaakt. Hij ondersteunde het standpunt van B. en W„ maar vond het psychologisch juister de aanslagen in termijnen te heffen. De verzoekers zullen, aldus spr., een meer consequent overleg met het college moeten plegen. Herziening acht hij alleen gewenst als het vreemdelingenverkeer ernstig terug loopt. Het verzoek kon, na uitvoerige besprekingen, voor het jaar 1957 niet meer in bethandeling genomen worden. De heer J. J. Bauer maakte bezwaar tegen de precariorechten voor zijn ben- iz'inetamkstatijon. Naar aanleiding van dit verzoek ontstond een discussie tus sen burgemeester en dhr. van Hal over het verschil tussen: erkenning eigen domsrecht gemeente en gebruik ge meentegrond. De heer van Hal onder steunde het verzoek van dhr. Bauer. Zijn voorstel werd met 43 stemmen aan vaard. Het voorstel van dhr. van Hal hield in dat ook over 1956 ontheffing verleend moest worden, maar dit werd verworpen. Een verzoek van de Stichting Lucht- verbinding Zeeuws-Vlaanderen te Axel om een bijdrage van f 0,04 per inwoner voor de helicoptei-dienst AxelRotter dam, werd afgewezen. De raad is voor het aanstellen van een derde schoolarts, mits het aantal onderzoeken opgetrokken wordt tot het aantal van 5000 per arts per jaar, over eenkomstig het advies van de inspec teur der volksgezondheid. In verband met de nieuwe kampeer- verordening werden tarieven vastgesteld De vleeskeuringsverordening werd ge wijzigd. De kermis in Heille werd enigszins gewijzigd. Jubileum. Aan de Wachtmeester der le klasse van de Koninklijke Marechaussee, dhr. E. van Loo te Sluis, werd de bronzen ere medaille verleend wegens 12 jaar trouwe dienst bij dit wapen. Kapitein Spronk reikte hem deze onderscheiding uit in tegenwoordigheid van Opperwachtmees ter Bosch en vele te Sluis gelegerde manschappen. Aardenburg Ouderavond o.l. school. In de o.l. school te Aardenburg werd een ouderavond gehouden, die zeer druk bezocht werd. De voorzitter van de oudercommissie, de heer N. Janssen, sprak een openings woord waarin hij de hoop uitsprak, dat de verbouwing van het schoolgebouw, waartoe de gemeenteraad destijds be sloot doch hetgeen door de bestedings beperking tot op heden niet kon plaats vinden, nu spoedig zal geschieden. De heer J. v. Amerongen, het hoofd der school, gaf een kort overzicht van wat in het halve jaar, dat hij als hoofd der school werkzaam is, tot stand is ge komen. Vervolgens hield Dr. Timmer een causerie over de voeding van de school kinderen. Na de pauze werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om het werk der kinderen te bezichtigen en met de onderwijzers over de vorderingen van hun kinderen te spreken. Breskens Vergadering Bijbelgenootschap. Het Ned. Bijbelgenootschap, afdeling Breskens, hield zijn derde jaarvergade ring, onder leiding van Ds. J. H. van Beusekom. Aan contributies was ontvanglen heid en niets dan de waarheid als ik u verzeker, dat ik van u houd. En u moogt het nu gerust weten dat dit ontstaan is op de dag, dat u naar Lunteren bent vertrokken, toen uw vacantie inging. Waarom anders denkt u, dat ik met va cantie naar Lunteren ben gegaan? U achterna. Omdat ik niet buiten u kan. Ik ben al die maanden, dat u bij mij werkte, ziende blind geweest en ik heb nooit begrepen, welk een schat ik da gelijks om mij had. Maar door al dat gezanik met die meneer Grobbe zijn mijn ogen wijd open gelgaan en daarom ben ik u vandaag achterna gereden om van deze gelegenheid gebruik te ma ken u te zeggen, wat in mij is ontstaan. Ik heib mij nooit met vrouwen opgehou den. omdat ik daarvoor geen tijd had. Misschien ook, omdat ik teveel mijn eigen afgezonderd leventje leidde. Dat heeft één goede zijde gehad, want daar door heb ik u leren kénnen. Juffrouw Schoneveld nogmaals: het is volle ernst, als ik u vraag mijn vrouw te worden". Langzaam drong tot Hanneke door, dat Dubois tot over zijn oren op haar verliefd was. En nu begreep ze ook, dat Grobbe zijn medeminnaar beter had doorzien dan zij zelf. Ze maakte zich langzaam uit zijn greep los en keek voor zich. „Herinnert u zich nog die middag, dat ik kwam solliciteren, meneer?" Hij knikte. „En of. En ik zegen de dag, dat u voor de eerste maal uw voeten over mijn drempel zette". (Wordt vervolgd). f 200,-. De collecte in de Ned. Herv. Kerk bracht f 63,44 op. Getracht zal worden om ook in andere kerken hier ter plaat se, voor zover dit nog niet heeft plaats gehad, een collecte te houden. Tot bestuurslid en bibliothecaris werd gekozen de heer M. P. Meeusen, in de plaats van de heer M. C. Capelle, die linnen afzienbare tijd de gemeente gaat verlaten. Vanaf 1 April a.s. kan men bijbels be komen aan het adres Kon. Emmastraat 8. Getracht zal worden een nieuw be stuurslid te vinden van de Geref. Kerk. Ook zal getracht worden om begun stigers, die minder bétalen dan f 2,50 's jaars, te bewegen lid te worden tegen een minimum-contributie van f 2,50. Zilveren jubileum. Maandag j.l. was het 25 jaar geleden dat de heer D. Schouten te Breskens in dienst trad bij de Stoomtram-Mij. Bres- kens-Maldegem. Aangesteld. Als lichtwachter aan de lichttoren te Breskens (Nieuwe Sluis) is aangesteld de heer H. Visser, zulks met ingang van 1 Maart jl. Vergadering V.V.V. Dinsdagavond hield de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Breskens haar jaarvergadering in het café van de familie Pleijte. De voorzitter, de heer E. Seuss, heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarna door de wnd. secretaris, de heer P. Woittiez, de notulen van de vorige vergadering werden gelezen, en die onveranderd werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het comité Visserijdagen om voor 1958 een subsidie te mogen ontvangen van f 1000,Het bestuur was van me ning aan dit verzoek te moeten voldoen, hetgeen met algemene stemmen werd goed gevonden. Verder was een schrijf ven ingekomen van het waterschap" „Oud en Jong Breskens", dat G.S. ac- coord gaan met de afkoop door de V.V.V. van de jaarlijkse bijdrage a f 350,a raison f 3500,verschuldigd aan ge noemd waterschap voor onderhoud van wegen e.d. Uit het financieel overzicht bleek, dat er een batig saldo in kas was van f 11.496,55. De secretaris gaf hierbij een toelichting, dat men zich niet blind moet staren op dit grote bedrag, want als men het binnen afzienbare tijd moet gaan gebruiken voor recreatie, als straks de nieuwe veerhaven klaar is, zal blijken, dat het slechts een druppeltje op een gloeiende plaat is. De voorzitter deelde vervolgens mede dat er zowel gemeenschappelijk als plaatselijk V.V.V.-folders zullen worden uitgegeven. Bij het punt bestuursverkiezing bleken aan de beurt van aftreden te zijn de heren E. Gittenberger, A. Brevet en J. Moorlag, die bij acclamatie werden her kozen. Als nieuw bestuurslid werd ge kozen de heer D. Schouten, die de func tie van le secretaris zal vervullen. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt, met als voornaamste punten van bespreking: het schoonhou den van duinen en strand, het organi seren tijdens de topmaanden van diver se attracties voor de badgasten en het tot ontplooiing brengen van nieuw te ontstane recreatie-mogelijkheden ron dom de nieuwe veerhaven. Biervliet Ouderavond school B te Driewegen. Te Driewegen werd de jaarlijkse ou deravond gehouden van school B. Het hoofd der school, de heer B. van der Vel de, sprak zijn blijdschap er over uit, dat nagenoeg alle ouders aanwezig waren, waardoor steeds de band tussen ouders, school en leerlingen hecht blijft. Spr. begroette vervolgens het voltallig college van B. en W., alsmede ds. Evenhuis, die als vakonderwijzer voor het godsdienst onderricht aan de school verbonden is. Het afgelopen jaar werd door het hoofd der school in vogelvlucht bekeken. Hij bracht warme dank aan de ouders, die het mogelijk maakten St. Nicolaas en zwarte Piet van een nieuw costuum te voorzien. De schoolkas blijft regelmatig gespekt. De heer Rijnberg gaf een over zicht van de vrijwillige bijdragen voor de school en legde verantwoording af van de gedane uitgaven. Vervolgens kwam de zeer desolate toestand, waarin de school te Driewegen verkeert, ter sprake. Burgemeester Kostense verze kerde de ouders dat de gemeenteraad al het mogelijke heeft gedaan om tot de stichting van een nieuwe school te ko men. Gezien echter het teruglopen van het leerlingenaantal en het geboorte overschot, is men er niet in geslaagd de school op de urgentielijst geplaatst te krijgen. Thans heeft de gemeenteraad besloten te trachten een semi-perma- nente houten schoolgebouw neer te zet ten, waardoor de allerergste woningnood voor de school te Driewegen opgeheven zou zijn. Voor het huidige oude gebouw zou misschien wel een bestemming ge vonden kunnen worden. De burgemees ter betreurde het, dat Driewegen geen permanent schoolgebouw aangeboden kan worden, doch verzekerde de bewo ners van de. buurtschap, dat het ge meentebestuur alles zal doen om te trachten uit de impassie te geraken. Vervolgens was het woord aan de kin deren, die verschillende aardige versjes declameerden. De allerkleinsten vertel den op rijm het sprookje sneeuwwitje, 't Was erg leuk te zien met welk een ernst deze peuters zich van hun taak kwieten. Alles verliep vlot, zeer tot ge noegen van de onderwijzeres, mevr. Meert, die het gedicht van sneeuwwitje gemaakt had. Tijdens dei pauze was er gelegenheid het werk van de school jeugd te bekijken. Na de pauze werd een aantal vragen beantwoord inzake de nieuwe school en het onderwijs, waarna de voorzitter van de oudercommissie, dhr. A. den Hamer, de heer en mevr. v. d. Velde, welke Drie wegen per 1 Mei gaan verlaten, harte lijk dank bracht voor hetgeen zij voor de buurtschap hebben gedaan. Namens de oudercommissie, ouders en leerlingen wer.d de heer v. d. Velde een enveloppe met boekenbon aangeboden en mevr. v. d. Velde kreeg voor de vele uurtjes die zij ongetwijfeld alleen heeft doorge bracht, een prachtige plant aangeboden. Tot slot werd nog een film gedraald van het Kruger wildpark. Tijdens de pauze werden de aanwezi gen verversingen aangeboden en werd de traditionele verloting gehouden. Groede Uitvoering jeugdclubs. De jeugdclubs van Groede gaven in de Franse kerk een uitvoering. Het ope ningswoord van Ds. de Jong werd ge volgd door een klankbeeld over de his torie van de Franse kerk. Vóór de pauze zorgden de jongens en de meisjes van de clubs voor een programma van zang, spel en muziek. Bij de aanvang van de pauze hield burgemeester Everaars een korte toespraak, waarin hij de jeugd van Groede en alle andere medewerken den dankte voor deze avond en voor alles wat zij gedaan hebben om dé Franse kerk in te richten, zoals het thans is. Na de pauze, met koffie, thee, cake en de gebruikelijke verloting, speelden en kele jongens en meisjes van de instuif een kort toneelstukje, getiteld: „Met vacantie". Met de film: „De parapluie" kwam ook het einde van deze goed ge slaagde en druk bezochte avond. Toneelavond. De toneelvereniging! „Op hoop van Zegen" uit Oostburg zal Zaterdag a.s. voor de- biljartvereniging „Ons Genoe gente Groede een opvoering geven van het toneelspel „Stormeiland". NIeuwvliet Ouderavond. Vrijdag j.l. werd de ouderavond van de openb. lagere school te Nieuwvliet ge houden in de „Stadsherberg". De pro gramma's, die door de leerlingen zelf waren getekend en gekleurd, bevatten naast het openingswoord door de voor zitter, enige toneelstukjes en schoolfilms Bij de opening heette de voorzitter, de heer A. Roosendaal, het college van B. en W. hartelijk welkom en bracht dank aan het onderwijzend personeel en de kinderen, voor de moeite om alles in te studeren. Er is dan ook alle eer mee in gelegd. In de pauze werden de aanwezi gen getracteerd, waarna een paar schoolfilms werden vertoond. De wel zeer geslaagde avond werd besloten met een toespraak van de burgemeester, die er op wees, dat men trots mag zijn op deze leerlingen en het daarom zeer te betreuren is, dat mej. M. Brevet met in gang van 1 April a.s. de school gaat verlaten. Hij dankte haar voor de 12- jarige trouwe dienst aan de school en hoopte dat het haar in haar nieuwe werkkring goed zou mogen gaan. Uitvoering Volksonderwijs. Voor de afdeling Volksonderwijs Groede en Nieuwvliet gaf de toneelver eniging „Thalia" uit Breskens Zaterdag j.l. te Nieuwvliet in de „Stadsherberg" een opvoering van het toneelstuk in 3 bedrijven „Schipper naast God". De overvolle zaal klapte het toneelge zelschap een welverdiende hulde toe voor de uitstekende manier waarop dit toneelspel gegeven werd. Hopelijk zullen we deze toneelclub nog meer in ons dorp mogen begroeten. Candidatenlijst Gemeentebelangen. De candidatenlijst Gemeentebelangen te Nieuwvliet voor de as. verkiezingen van de gemeenteraad, is als volgt sa mengesteld 1. J. Quaars; 2. J. C. Boeije; 3. Ch. de Veij4. A. de Malie; 5. J. v. d. Schans; 6. A. Versluijs. Leden stembureau. Het stembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten is in de gemeente Nieuwvliet als volgt sa mengesteld: Voorz.burgemeester J. C. Everaars; plaatsvervangend voorz.: A. J. Hoste; leden: J. Quaars en A. Brakman; plaats vervangende leden: D. Dekker en J. C. Boeije. Oostburg Begin van brand. Woensdagavond om pl.m. 8 uur, klonk hi Oostburg de brandweer-sirene. Er bleek brand te zijn ontstaan in de kelder van de centrale verwarming van de Ned. Middenstandsbank. De brandweer rukte onmiddellijk uit en wist een uitslaande brand te voorkomen.

De Schakel | 1958 | | pagina 2