£sso BOBBE ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Feuilleton Hanneke's verleden PETROLEUM voor OLIEHAARDEN oliehandel - Breskens WIM FENIJN Voor het bruidje tang.e (/JuddiioiieJtten dejchakel ALG. NIEUWS BLAD 3e Jaar %an% - Nr. 683 Vrijdag 7 maart 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.t*» - GiftO 358296 Cadzand Raadsvergadering. De Raad der gemeente Cadzand ver gaderde Maandagmiddag in openbare zitting. Alle leden waren aanwezig. Burgemeester J. A. Leenhouts sprak een openingswoord, waarna de notulen z.h.st. werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het Verificatie bureau van de Ver. van Ned. Gemeen ten betreffende de controle van de kas en boeken van de gemeente-ontvanger. In kas was en moest zijn f 1995,41. In de legeskas f 1359,10. Voorts was alles in orde bevonden. Van mej. M. P. M. Brevet, onderwij zeres aan de o.l. school te Nieuwvliet, was bericht ingekomen dat zij haar be noeming tot onderwijzeres aan de o.l. school te Cadzand aanneemt. Dei voorz. deelde in dit verband mee dat mej. Brevet per 1 April in dienst zal treden. B. en W. hebben, ingaande 1 Maart, fmevr. Brouwer-Brouwer te IJzendij'ke in tijdelijke dienst benoemd als onder wijzeres aan genoemde school, dit tot mej. Brevet in dienst zal treden. De voorz. had een zeer verheugende mededeling te doeln. Van de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid is bericht ingekomen, dat deze de herziening van het wederopbouwplan voor Cadzand-Bad heeft goedgekeurd. Dit plan voorziet in de aanleg van een parkeerterrein aan de haven, een par keerterrein nabij het dagjescentrum en de aanleg van tennisbanen. Beide laat ste werken zullen niet door het weder- opbouwjplan worden gefinancierd. Wel komt nog voor financiering in aanmer king de aanleg van een aantal straatjes. Het nadelig saldo dat op de wederop- bouwrekeming voor genoemde werken zal worden geboekt bedraagt f 215.500,-. De heer M. Hoste te Oostburg ver zocht ontheffing van reinigingsrech ten, hem opgelegd voor zijn zomerhuis „De kabouter". Aanvrager formuleerde zijn verzoek op grond van het feit, dat de huisvuilophaaldienst slechts 3 maan den in het jaar ter plaatse function- neert. B. en W. waren van mening dat wanneer dhr. Hoste huisvuil zou hebben het gehele jaar door, hij gebruik kan maken van de ophaaldienst, zodat zij de raad adviseerden geen ontheffing te verlenen, welk advies de raad z.h.st. op volgde. De heer Le Nobel verzocht de gemeen te de grond, waar hij niet zal kunnen bouwen, aan te willen kopen. De raad stelde deze kwestie' in handen van B. en W., die de aankoop van bedoelde grond door de gemeente zal gaan voorbereiden. De voorz. deed mededeling van de sa menstelling van het stembureau voor de verkiezingen voor de Prov. Staten en de gemeenteraad. Deze is als volgt: voorz. burgemeester J. A. Leenhouts, plaatsverv. voorz. de heer A. v. Cruij- ningen en leden: B. J. Steenhart, I. van Houte en de Hullu. Plaatsverv. leden: de heren Rietema en Bril. Uit de eerste wederopbouwlening zal aan de gemeente een lening van f 9000,- kunnen worden verstrekt, uit de tweede door JOKE DE VALK 17. Ze lachte. „Het was desondanks een prettige dag. Jammer, dat de vacantie alweer zowat voorbij is". „Wanneer vertrekt u?" „O, volgende week Woensdag pas. Maar vandaag is het al Zaterdag. Eén wöek is er dus om. De dagen vliegen ge woonweg." Hij knikte. „Gelukkig schijnt het zon netje vandaag weer. Apropos, ik wil me natuurlijk helemaal niet opdringen. Maar als u over mij en mijn wagen wilt beschikken, dan hebt u het maar voor 't zeggen. Ik ben altijd tot uw dienst". Ze lachte. „Reuze vriendelijk, maar vandaag blijf ik dicht in de buurt. Mis schien een eindje fietsen, dat weet ik nog niet. Ik hefb in ieder geval geen vast omlijnd plan". Na het ontbijt maakte ze een wande ling en toog daarna naar het bosbad, waar ze zich een half uurtje in het wa ter vermaakte. Terwijl ze zwom keek ze naar de mensen rond het bad, maar Du bois zag ze niet. „Misschien heeft hij eieren voor zijn geld gekozen, zei ze tot De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 506 wederopbouwlening een bedrag van f 7950,-. B. en W. stellen voor beide be- drageln als lening te accepteren tegen de door de Bank v. Ned. Gemeenten ge stelde voorwaarden. De heren v. Houte en Bril wezen er op, dat het h.i. wense lijk is, gezien de bestedingsbeperking, met de uitvoering van openb. werken de minst kostbare weg te bewandelen. In dit verband deden zij dei suggestie voor de voorgenomen bouw van de 5 woningwetwoningen geen nieuwe straat aan te leggen, maar langs de gebaande weg, waar zowel riolering, straatver lichting als bestrating is. De voorz. zei in de toekomst hiermee rekening te willen houden, maar stelde dat B. en W. steeds de goedkoopste manier hebben gezocht. Het plan waarop de voorgeno men bouw berust, werd indertijd door de raad vastgesteld en is thans tot in alle details uitgewerkt. Om thans te be sluiten dit plan te wijzigen zou naar de mening van de voorz. in geen geval tot een goedkopere oplossing leiden en zeer zeker een langdurig oponthoud veroor zaken. Tot slot werden de door de Bank v. Ned. Gemeenten aangeboden leningen aanvaard met dien verstande, dat uit de tweede wederopbouwlening f 7950,- als lening wordt geaccepteerd of zoveel meer als blijkt op de gemeente voorkeur te zijn uitgeoefend. B. en W. stellen zich voor de leningen aan te wenden voor consolidatie van lopende schulden of voor financiering van met de woning bouw samenhangende werken. Voor de tuingrond, die indertijd voor uitbreiding van de zuiveringsinstallatie werd aangekocht en nog niet dadelijk nodig is, deden zich een aantal gegadig den op. In overleg met de aanvragers zullen B. en W. de beschikbare tuin grond verdelen en in huur uitgeven voor 4 ct. per m2 p. jaar, met eventuele stil zwijgende verlenging. Op de vraag van dhr. Bril deelde de voorz. mede, dat B. en W. voornemens zijn een eenvoudige toegang naar de tuingrond aan te leg gen. Een nieuwe verordening op de keu ringsdienst van slachtdieren en vlees in de gemeente Oostburg, Aardenburg (de voormalige gemeente St. Kruis), Cad zand, Waterlandkerkje en Zuidzande werd in verband met de vleeskeurings- wet gewijzigd. Afwijzend werd beschikt op de subsidieaanvrage van de Stichting Luchtverbinding Zeeuws-Vlaanderen om een bijdrage van 4 cent per inwoner ten behoeve van de exploitatie van de heli- copterdienst Axel-Rotterdam. Tijdens de rondvraag zegt de! heer De Hullu met de door de heren Van Houte en Bril ge sproken woorden met betrekking tot de versobering bij de uitvoering van wer ken mee te kunnen gaan. Hij wilde het echter nog niet toepassen op de plan nen die thans voor de 5 woningwetwo ningen volkomen rond liggen. De heer Bril sprak er zijn voldening over uit, dat de heer De Hullu met zijn suggestie mee zichzelf. Na het bad ging ze terug naar haar pension. Ze nam een paar boeken mee en trok naar de heide. Terwijl ze op de weg naar de Goudsberg wandelde, hoor de ze een auto achterop komen. Werk tuiglijk ging ze naar dé kant van de weg. Maar op het ogenblik dat de wagen naast haar was, hoorde ze de bekende stem van haar baas: „Juffrouw Schoneveld, kan ik u een ogenblikje spreken?" Hanneke bleef met een ruk staan en keek geërgerd naar de rustverstoorder. Dubois zat achter het stuur van een auto en hing half uit het raam. Ze zucht te en antwoordde: „Kunnen jullie me nu geen enkele dag met rust laten? Als het de een nie;t is, is het de andetr". „Het spijt me, maar ik wil graag een ogenblikje met u praten. Het behoeft niet lang te zijn". Hanneke kruiste haar armen over el kaar en antwoordde: „Vooruit dan maar. Steekt u maar van wal". Hij keek een beetje bedremmeld. „Ja moet dat zo? Kunt u niet instappen, dat we rustig verder rijden?" „Waarom? Is het zo belangrijk, wat u te vertellen hebt?" Hij knikte en op dit ogenblik herin nerde Hanneke zich de woorden van Grobbe: „Als je een beetje feeling hebt, zul je in zijn ogen kunnen lezen, dat die man je begeert. Als vrouw". En inder daad zag ze nu in Dubois' ogen iets schit kan gaan. Schoondijke Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Van Rosevelt. Na het openingswoord werden de notu len ongewijzigd vastgesteld. De voorzit ter deelde mee, dat in het afgelopen jaar 13 toewijzingen van grond zijn uitge voerd. Hij kon ook met grote blijdschap aan de raad mededeling doen van het aanbod van de Bank voor Ned. Gemeen ten een geldlening ter beschikking te willen stellen van f 105.000,tegen een rente van 6 pCt., looptijd 25 jaar. Deze lejning dient op 15 Maart 1958 opgeno men te worden en is afkomstig uit de woningbouwlening. Het geld zal worden benut voor de uitbreiding van de Mid delbare Landbouwschool. Vanwege de bestedingsbeperking is reeds een gedeel te van de voorgenomen uitbreiding ge schrapt. Thans staan nog op het pro gramma het bouwen van een werktui genlokaal en het treffen van enige an dere voorzieningen. Het bedrag is vol doende om grondkosten, architectenho norarium en de uitbreiding te kunnein bestrijden. Weliswaar is van andere zijde een aanbod gedaan voor het ver strekken van een lening tegen 51A pCt., maar hiertoe heeft de gemeente geen machtiging kunnen krijgen, omdat dit rentetype en rentegamma zou doorbre ken. Alleen leningen uit de woning bouwlening kunnen boven het rente- gamma worden aangegaan. Besloten werd de lening te aanvaarden. Voorts werd besloten het geld der lening, dat niet dadelijk nodig is, van 15 Maart tot 15 Juni, namelijk f 100.000,-, uit te le nen bij wijze van kasgeldlening aan de gemeente Middelburg tegen een rente van 4,75 pCt. Op het desbetreffende ver zoek van de Kath. Maatschappelijke Gezinszorg te IJzendijke werd over het jaar 1957 voor in de gemeente verleende gezinshulp een subsidie verleend van f 143,96. Voor het jaar 1958 vroeg de Vereniging Kleuterschool te Schoondijke een voorschot op de over dat jaar te vérstrekken vergoeding. Het voorschot werd door de raad bepaald op f 1430, voor de twee lokalen en op f 351,voor de leerlingenvergoeding, waarbij gere kend is op 39 leerlingen. Het raadslid, de heer P. W. Neele, richtte tot de raad een schriftelijk verzoek om 3. en W. op te dragen die stappen te ondernemen, die er toe kunnen leiden, dat de voormalige Gereformeerde noodkerk niet wordt af gebroken. De heer Neele achtte heft in deze tijd van bestedingsbeperking niet wenselijk een gebouw, dat heel goed dienstbaar gemaakt kan worden aan het culturele leven in de gemeente, af te breken, althans niet vooraleer men de beschikking kan krijgen over een dorps teren, dat ze etr nooit in gezien had. Het zelfde vuur, dat ze gisteren in Elten ook in Grobbe's ogen zag. Dubois opende het portier en keek haar uitnodigend aan. Maar Hanneke maakte vooralsnog geen aanstalten om in te stappejn. „Kan het niet op een andere keer?" vroeg ze. „Nee," antwoordde hij koppig. „Ik heb al moeite genoeg gehad om u eens alleen te spreken te krijgen. De laatste dagen bent u steeds in gezelschap geweest van die die man". Hanneke plantte haar armen op de rug en keek hem uitdagend aan. „Als ik me niet vergis, heb ik u al eerder gezegd, dat ik in de vacantie het gezelschap kan kie zen, dat ik wens." „Ja, ja," antwoordde hij ongeduldig, „dat weet ik allemaal wel. Maar doe me een genoegen en stap in. Dan rijden we kalm verder en gaan ergens praten, waar het rustig is." Hanneke keek in het rond. Behalve hun tweeën was er geen menselijk wezen in de wijde omtrek te bekennen. „Ik vind het hier anders rustig genoeg." Hij zuchtte. „U bent een perfecte sec retaresse, juffrouw Schoneveld, dat is een feit, maar voor de rest Enfin dan blijven we hier. Ik zal de wagen aan de kant van dei weg zetten en u mag voor mijn part het contactsleuteltje in uw tas stoppen om te voorkomen, dat ik ga rij Heel modern rijn de Wij ontvingen nu reeds de allernieuwste. Het één nog aantrekkelijker dan het ander. Indien U binnenkort gaat trou wen en U wilt eens komen kijken, ral het U geen moeite kosten Uw keus te maken. Ook voor Uw bruidstoiletten eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van booten trein stoptvoor onzezaak huis, waartoe overigens heel grote be hoefte bestaat. De voorzitter gaf de me ning van B. en W. weer, door te verkla ren dat dit college heel moeilijk in het verzoek van de heer Neele kan treden. Immers de raad heeft zelf besloten het wederopbouwplan van de gemeente te> handhaven, dat was op 18 Mei 1955, na herhaalde verzoeken van de zijde van het Gereformeerde kerkbestuur om de noodkerk te mogen laten staan en tot definitieve kerk om te bouwen te heb ben afgewezen. Door dit besluit heeft de gemeente het Geref. kerkbestuur ge dwongen een nieuwe kerk te bouwen, terwijl bovendien de verzekering is ge geven, dat na het gereedkomen der nieuwe kerk, de noodkerk afgebroken zou moeten worden en dus niet voor an dere doeleinden zou worden gebruikt. De voorzitter voelde het zo aan, dat, wanneer de raad op haar genomen be sluit terug zou komen, dit een zekere contractbreuk zou zijn. Een raad, die zichzelf respecteert, zal iets delrgelijks toch niet willen doen, temeer, daar zij haar vertrouwen volkomen zal verspelen De heer Joh. de Feijter, wethouder, wees op de morele verplichtingen, die de den. Maar doe me dan in ieder geval het genoegen en stap in. In de wagen kun nen we rustig praten." Het meisje haalde de schouders op en zuchtte. „Oké," antwoordde ze kort en bondig. Dubois reed de wagen naar de kant en zette de motor af. Demonstratief opendei hij het portier en stak haar het sleuteltje toe. Doch Hanneke negeerde het aanbod en stapte in, waarna ze het portier achter zich dicht trok. „Houdt dat sleuteltje maar," zei ze gelaten. „Ik neem tenminste aan, dat u vandaag meer heer zult zijn dan gisteren in El- ten." „Hét was, geloof ik, niet heleimaal com il faut, hé?" „Meneer Dubois, het is dat ik u al ruim een jaar ken, en op de hoogte ben met uw eigenaardigheden. Vandaar, dat we hierover verder maar het zwijgen zullen toedoen. Welaan, wat is dat ver schrikkelijk belangrijke, dat u më\ te vertellen hebt?" „Juffrouw Schoneveld, het is zoals u zelf zegt: U kent me nu ruim een jaar. Natuurlijk heb ik ook m'n gebreken en fouten; niemand is volmaakt. Ik wil daarom geen inleiding houden, maar meteen maar met het eigenlijke doel ko men. Juffrouw Schoneveld, wilt u mijn vrouw worden?" „Wat zegt u?" Hanneke kon haar orefn niet geloven. „Ik vroeg," herhaalde Dubois onver-

De Schakel | 1958 | | pagina 1