die van 4 ct. per inwoner, ten behoeve van de exploitatie van een helicopter- dienst AxelRotterdam, adviseerden B. en W. afwijzend. De heer v. d. Hooft vond de motivering van B. en W. niet scherp genoeg. Hij was van mening, dat de helicopterdienst voor Breskens van weinig of geen belang is. Ook zag hij niet een rechtstreeks belang voor Z. Vlaanderen bij deze dienst, die' niet zal kunnen functioneren bij mist en storm. Het belang voor Z.-Vlaanderen zag spr. in een betere en goedkope bootverbin- ding. Het ontging spr. hoe het mogelijk is, dat de voorzitter van de1 Kamer van Koophandel in een van de laatste ver gaderingen heeft kunnen zeggen, dat betere bootverbindingen voor de Z.-Vl. middenstand niet noodzakelijk waren en thans als bestuurslid van deze stichting Luchtverbinding Z.-Vl. de helicopter dienst als belangrijk kan bestempelen. De heer Goethals merkt op, dat men thans vanuit Breskens binnen 2 uur met de trein in Rotterdam is. Z.h.st. werd de gevraagde subsidie afgewezen. Momenteel heeft de gemeente moei lijkheden met zijn vuilnisbelt. De hui dige belt bij Manneke kan practisch niet meer gebruikt worden. Het is er een ge weldige bende. B. en W. hebben van de heer J. A. Lako toestemming gekregen om de op diens hofstede bevindende put met vuilnis te dempen. Met deze stortplaats zal men, afgaande op de huidige hoeveelheid huis-, fabriefcs- en straatvuil, pl.m. 5- jaar kunnen doen. Het Vrije van Sluis heeft het gemeente bestuur gemachtigd een dam te leggen om toegang te verkrijgen tot de te dem- peln put. B. en W. stellen zich voor bin nenkort in de raad te komen met een uitbreiding van de politieverordening waarin het storten van huisvuil in de gemeente wordt geregeld met aanwijzing van de plaats waar gestort mag worden. De kosten van aanleg der dam zijn f 1000,-. De heer de Feijter vroeg zich af of de kosten wel rendabel zullen zijn. Spr. was er wel van overtuigd dat de vuilnisbelt van thans zo dicht bij de nieuwe veerhaven verre van Idéaal is. De heer Th. P. Cambier meende, dat door een betere verzorging de huidige belt nog wel te gebruiken is. Dhr. v. d. Hooft vond de aanblik ontstellend en de stank hoogst onaangenaam. Ook hij wilde op korte termijn verbetering door de nieuwe stortplaats in gebruik te ne men en de oude af te dekken. Spr. deed de suggestiei aan de hand de put van dhr. Lako eerst door een dragline uit te diepen en zodoende het volume te ver groten. Door dit te doen krijgt men te vens de beschikking over grond om t.z.t. de put af te kunnen dekken. Z.hst. werd besloten de voor de dam benodig de kosten uit te trekken, terwijl de mo gelijkheid van uitdiepen zal worden on derzocht. Tijdens de rondvraag informeerde mevr. Niermans-Gossij e of de gemeente de kosten van de transportacten op zich neemt betreffende de aankoop van een gedeelte grond van de polder Oud en Jong Breskens door Roest en van den Broecke. De voorz. bevestigde de vraag van vragenstelster. v. d. Ho&ft wees op het raadsbesluit van 14 Jan. 1957, naar aanleiding van het E.T.I.-rapport over Breskens tot het instellen van een Com missie die de ontwikkelingsmogelijkhe den voor Bresketas zou onderzoeken. Spr. vroeg of B. en W. bekend zijn met de door deze commissie ontwikkelde ac tiviteiten met betrekking tot de aspec ten, welke uit het verleggeto van de veerhaven voor Breskens voortvloeien. De voorz. zei, dat deze commissie zich met de verwezenlijking van de Boule- vardweg en de bouw van zomerhuisjes ten westen van de huidige veerhaven heeft bezig gehouden. Dhr. v. d. Hooft drong er bij B. en W. op aan de commis sie tot verdere bestudering der moge lijkheden van Breskens' ontwikkeling aan te sporen. B. en W. zegden toe een en ander te overwegen. Weth. van Ha- neghem zei het met de heer v. d. Hooft eens te zijn dat er meer moet gebeuren. Maar hij vond dat de verbetering van de oeververdediging primair is. Alle krach- hebt gelezen. Wel. zijn pleidooien begin nen beroemd te worden. Meneer Dubois is nog jong, maar eens zal hij een beroemd advocaat zijn, daarvan ben ik overtuigd. Doch voor de rest is hij net een klein kind en hij kan niet zonder hulp. Mijn voorgangster ging trouwen en hij zat in zak en as. Op de dag dat ik solliciteerde, was ik de laatste van een stuk of tien. En mi.in aanstelling heb ik te danken aan het feit, dat ik de enige was, die een kort stenootje feilloos kon uitwerken en typen. Nu ben ik helemaal ingewerkt er. is hij weer even zorgeloos als vroeger bij mijn voorgangster, ziet u? En hij leeft, voortdurend in angst dat. ik hem onver hoopt mijn ontslag zal aanbieden omdat ik ga trouwen en dan moet hij weer een andere secretaresse hebben en hij heeft een verschrikkelijke hekel aan verande ring van personeel." Grobbe knikte. ,.Ik neem onmiddellijk alles aan wat je vertelt, Hanneke, maar laat ik je eens een goede raad geven- Let. op zijn oeen. Als ie een beetie feeling hebt, dan zul je in zijn ogen kunnen le zen, dat die man je begeert. Als vrouw. Dat in ieder geval in de eerste plaats". ,.U bent stapel osorry Hij lachte. „Verontschuldig je maar niet. Je bent impulsief en dat mag ik graag van 'n vrouw. Enfin, laten wij er geen doekjes om winden. Hanneke Scho- r.eveld: je hebt twee aanbidders: ie baas. de weldra beroemde advocaat Dubois en ondergetekende, je dienstwillige dienaar Evert Grobbe. weduwnaar en grossier. En tussen die twee zul je moeten kiezen". Hanneke keek hem half verontwaar digd, half verbaasd aan. Grobbe bleef ten moeten eerst hierop geconcentreerd worden, omdat bovendien weinig gedaan zal kunnen worden in andelre richting voordat men weet, welke werken in het kader van de verhoging der zeedijken zullen worden uitgevoerd. De heer Seuss wees er op, dat de Waterkering bij her haling op spoedige dijkverbetering heeft aangedrongen. Weth. van Haneghem zei nog, dat Breskens een van de ge vaarlijkste plaatsen is in Nederland en vond het bedroevend, dat 6 jaar na de ramp nog niets is gedaan voor een al gehele veiligstelling van Breskens en de achterliggende streek. Dhr. v. d. Hooft wees op het aflopen van de werkzaamheden aan de nieuwe veerhaven. Hij zou graag zien, in ver band met de hieruit voortvloeiende wer keloosheid, zich nu reeds bezig te hou den met het opmaken van plannen voor de uitvoering van werken, waar door de werkeloosheid zal kunnen wor den bestreden. Dit punt heeft reeds de aandacht van B. en W., wat uit het ant woord van de voorzitter bleek. De heer de Feijter informeerde naar industrievestigingen in Breskens. De voorz. zei. dat enige maanden geleden inderdaad onderhandelingen zijn ge voerd, die jammer genoeg op niets uit liepen. Voorts wees spr. op het wegje van Verschelling, dat dient voor het be zoeken van de zakenpanden aan het Oranjeplein. De maximum toegelaten belastng op dit wegje is 5 ton, wat te ge ring is. Enige malen zijn verbalen ge vallen. Spr. zag gaarne op korte termijn dat wegje verbetert, zodat ook zwaarder vervoer kan worden toeeglaten. De voorz. zei op korte termijn met voorstellen te zullen komen. De heer I. J. de Jonge wijst er op, dat het gaas bij de kleuter school gevaarlijk is voor de kinderen. Herhaaldelijk worden hieraan kleren gescheurd. Hij vroeg spoedige verbeter ring. Nieuwvllet Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Dinsdag j.l. in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Everaars. Afwezig waren de heren A. J. Hoste en A. Brakman, wegens ziekte. De voorzit ter hoopte dat beide heren weer spoedig hersteld zullen mogen zijn. In zijn terug blik over 1957 zei de voorzitter o.m., dat de landbouwers in het overwegend agra rische Nieuwvliet geen erg gunstige re sultaten hebben kunnen boeken. De oogst was beneden de verwachtingen, terwijl de prijzen ook minder goed waren Spr. vond het jammer, dat het oude schoolgebouw wegens het ontbreken van de nodige geldmiddelen niet verbouwd is kunnen worden tot gymnastieklokaal. Ook stemt het tot grote teleurstelling dat het uitbreidingsplan voor de kust niet tot uitvoering is kunnen komen, hoewel in dit plan voor de gemeente Nieuwvliet grote mogelijkheden liggen met het oog op de< ontwikkeling tot badplaats. Voor wat betreft het verenigingsleven kon hij met vreugde spreken van een zeer goed jaar. Ook de verstandhouding in de raad was prima. Spr. hoopte, dat dit zo zou mogen blijven. Een blik werpende op de toekomst, zei de voorzitter, dat de raad haar volle aandacht zal dienen te schen ken aan het scheppen van voldoende bluswater, door het graven van z.gn. brandputten. Dit in het kader van de B. B. Ook zal de verdere aansluiting van de onrendabele gebieden op het waterlei ding- en electriciteitsnet weer de aan dacht eisen. Ook staat nog te realiseren de verbouwing der oude school tot gym nastieklokaal, de inrichting van een sportweide en de modernisering van de ophaaldienst voor huisvuil. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. G.S. heeft de gemeentebegroting 1958 goed gekeurd. Op het desbetreffende verzoek werd aan mej. M. P. M. Brevet te Cadzand eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de o.l. school. B. en W. hebben de bedoeling het ontslag te doen ingaan op 1 April a.s. echter glimlachen en ten leste zei ze op besliste toon: „Ik heb al gekozen, me neer Grobbe". „Zo? En wie wordt de gelukkige?" „De gelukkige word ik, want ik kies geen van beiden. Ik ben helemaal niet van plan te trouwen, noch met mijn baas, noch met u. En als we de rest van de vacantie goede vrienden willen blijven, 'aat het woord huwelijk of het woord liefde dan niet meer tussen ons gespro ken worden. Zullen we het daarop hou den?" „Ik zal je wil moeten eerbiedigen. Ik wil je alleen nog één ding zeggen: Je bent om te aanbidden als je woedend bent, Hanneke Schoneveld. Zoals een half uurtje geleden, toen die baas van je bij ons kwam zitten. Meid, wat drom mel nog aan toe, ik had je wel kunnen zoenen „Dat mankeerde er nog maar net aan". Hij zuchtte en schakelde de motor op nieuw in. „Helaas ja, het is precies zoals je zegt: Dat mankeert er nu nog net aan". Hanneke hief in wanhoop haar armen omhoog. „O. jullie mannen, jullie zijn allemaal precies gelijk HOOFDSTUK XII. De volgende morgen was Hanneke op de gewone tijd beneden. Grobbe zat al rustig te ontbijten en stond even op, toen zijn tafeldame de eetzaal betrad. „Goedemorgen," begroette hij haar, de stoel toeschuivend, nadat ze plaats ge nomen had. „En? Goed geslapen na alle ergernis van gisteren?" (Wordt vervolgd). Door-de gezamenlijke West Z.-Vlaamse V.V.V.'s zal een folder worden uitgege ven, waarvan de kosten door de betrok- kem gemeenten zullen dienen te worden opgebracht. Gezien de financiële draag kracht van de plaatselijke V.V.V.-vereni ging verzocht zij een gemeentelijke sub sidie in haar bij te dragen aandeel, welk aandefel f 100,- bedraagt. B. en W. stel den voor in dit verband een subsidie te verstrekken van f 75,- waarmee de raad accoord ging. Afgewezen werd het verzoek van de Stichting Luchtverbinding Z.-Vlaande ren om een subsidie van 4 ct. per inwo ner, ten behoeve van de door deze stich ting te exploiteren helicopterdienst Axel- Rotterdam. Besloten werd een kindertoelage-rege ling in het leven te roepen ten behoeve van de ambtenaren van de burgerlijke stand, terwijl bovendien een duurtetoe- slagregeling werd vastgesteld gelijk aan de rijksregeling over het eerste halfjaar 1958. Een nieuwe verordening op de keu ring van vlees, op grond van de nieuwe vleeskeuringswet, werd vastgesteld. Het aandeel dat op grond van de wo ningbouwlening door de Bank van Ned. Gemeenten kan worden uitgeleend aan de gem. Nieuwvliet, bedraagt f 5000,-. Besloten werd deze lening te aanvaar den tegen 6 pCt. en verder tegen de door de bank genoemde voorwaarden. Aangezien de instructie voor de ge meentesecretaris volkomen is verouderd werd een nieuwe aan de huidige tijd aangepaste instructie vastgesteld. De gemeente Nieuwvliet heeft geen eigen brandweer. De brandweer van Groede verzorgt de brandblussing in Nieuwvliet. Op grond van de overeen komst, die deze hulpverlening regelt, is Nieuwvliet maandelijks een bedrag van f 10,- verschuldigd. Dit is gezien het hui dige prijspeil voor de brandblusmateria- len enz. ten enenmale onvoldoende. B. en W. stelden daarom de raad voor de maandelijkse bijdrage te verhogen tot f 15,- per maand. Z.h.st. werd aldus be sloten. Tot slot werd de begroting 1958 nog gewijzigd in verband met o.a. de uitga ven, die voortvloeien uit de subsidie aan de V.V.V. met beltrekking tot de uitgifte van de folder en met de verhoging der brandweerbijdrage aan Groede. Demonstratie electrisch koken. Maandag j.l. hield de voorlichtings dienst van de n.v. P.Z.E.M. te Middel burg, onder leiding van de heer J. de Lange, een demonstratie in electrisch koken in de „Stadsherberg" te Nieuw vliet. Niettegenstaande de slechte weers omstandigheden bestond voor deze avond een vrij goede belangstelling. Mej. R. Lansu gaf een zeer uitgebreide demonstratie hoe en op welke wijze de huisvrouw met de nieuwste en modern ste electrisehe kooktoestellen op zo pret tig en voordelig mogelijke wijze in een korte tijd het volledige maal met de voor- en nagerechten op de kookplaten klaar kan maken. Ook het bakken, zo wel in de huishoudelijke- als in de vol automatische en zichzelf regelende bak oven, bleek op deze demonstratie naar een ieders genoegen geslaagd te noemen. In de pauze werd een ieder een kopje koffie met versnapering aangeboden, waarna nog een 3-tal films werden ver toond: 1. De lichtspreiding voor de goede huisverlichting; 2. het kluchtje De fan tastische kermis en 3. De wonderlamp als de hocus pocus in de keuken. Hierna werd nog een op deze avond gebakken taart en cake verloot, waarna de heer de Lange de avond sloot met een woord van dank voor deze goed bezochte en goed geslaagde avond. Schoondljke Zeeuwse Crosskampioenschappen. Op het Molenpareours te Schoondijke werden Zaterdag j.l. de Zeeuwse cross kampioenschappen gehouden. De uit slagen waren als volgt: Jongens C. 1000 meter: 1. B. Ritico, Oostburg 3 m. 45 s.; 2. S. Masclee, Zwin 3 m. 50 s. (Zeeuws kam pioen) 3. H. Dierkx, Zwin 3 m. 53 s.4. F. Ritico, Oostburg 3 m. 57 s.: 5. J. de Koning, Oostburg 4 m.6. H. Simpelaar, Oostburg; 7. E. Cauwels, Oostburg; 8. H. Merelaar, Oostburg; 9. J. Deij, Oostburg; 10. J. Ritico, Oostburg; 11. J. Risseeuw, Zwin; 12. B. Cauwels, Oostburg; 13. A. Robijn, Zwin. Jongens B. 3 ronden 3000 meter: 1. C. Allonsius, AS Rieme (3.20 - 3.36 - 3.41) (3.32.3) 10 m. 37 s. (nieuw record); 2. L. de Bruijn RKHAV (3.36.7) 10 m. 50 s. (Zeeuws kampioen)3. F. Briquet, AS Rieme (3.42) 11 m. 06 s.; 4. P. Lossie, RKHAV; 5. P. v. d. Voorde, Zwin; 6. J. Haas, Marathon; 7. J. Dierkx, Zwin. Jongens A. 5 ronden 5000 meter: 1. C. Mulder, Dynamo (3.34 - 3.46 - 3.48 - 3.46 - 3.24) (3.39.6) 18 m. 18 s. (nieuw record)2. J. Leenhouts, Zwin (3.39.7) 18 m. 18.3 s.; 3. W. Biesbroek, RKHAV (3.39.7) 18 m. 18.3 s.; 4. J. van Riel, Dynamo; 5. W. den Hamer (niet aangesloten!6. H. de Bruyn, RKHAV 7. P. Baas (niet aangesloten). Dames 1 ronde 1000 meter: 1. M. Poissonnier, Marathon 3 m. 35 s. (nieuw record), tijd vorig jaar 3 m. 56.3 s. Seniorepi. 10 ronden 10.000 meter: 1. H. Cujé, EMM (3.13 - 3.20 - 3.23 - 3.23 - 3.25 - 3.28 - 3.23 - 3.24 - 3.30 - 3.26) (3.23.5) 33 m. 55 s. (nieuw record) 2. H Bostelaar, Dynamo (3.35.4) 35 m. 54 s.3. G. Dobbelaere, Marathon (3.36) 36 m.; 4 P. Zwartepoorte, Dynamo (3.39.2) 36 m. 32 s.5. H. Mondeel, Dynamo (3.56.2) 39 m. 32 s.; 6. S. Huigh, Mara thon; 7. v. Doom, AV '56; 8. A. Bouwens, Dynamo; 9. R. Mondeel. Dynamo; 10. F. Brauwer, Dynamo; 11. D. Jeras, Dyna mo; 12. Laureijns, Marathon; 13. R. Mattheijs, Zwin. Tusseln haakjes zijn de rondetijden en de rondegemiddelden geplaatst. Alle winnaars hebben in een nieuwe recordtijd gelopen. Oude records: Jongens B. C. Mulder 10 m. 51 s. 1957; Jongens A. R. Mondeel 19 m. 10.5 s. '57 Heren: G. Dobbelaere 8 ronden (3.38.3) 29 m. 06 s. '57 Dames: M. Poissonnier 3 m. 56.3 s. '57. Zuldzande Filmavonden. Het Oranje-comité te Zuidzande gaf ëen voorstelling van kleurendia's, waar voor grote belangstelling bestond. Deze dia's werden in 1957 gemaakt van aller lei zaken die op het dorpsleven betrek king hebben, zoals dorpsfeesten, reis ouden van dagen, enz. Voorts werd een Rode Kruis-filmavond gehouden, waar de; prachtige film „Zwervers der 20e eeuw" werd vertoond, terwijl de kerkeraad der N.H. Gemeente een filmavond organiseerde waar de „Lutherfilm" werd vertoond. Ook voor deze avonden was de belangstelling goed te noemen. Tenslotte volgde nog een her haling van de vertoning der kleuren dia's, waarvoor wederom een grote be langstelling werd geltoond van de zijde der Zuidzandse bevolking. Benoeming bij P.T.T. Tot besteller in vaste dienst bij de P.T.T. met als standplaats Schoondijke, werd benoemd de heer J. Allaart te Zuidzande, thans hulpbesteller in deze gemeente. Retranchement Bevestiging. In de N.H. kerk werden Zondag de her kozen ouderlingen I. Risseeuw, J. Goos- sen en diaken H. den Hamer in hun ambt bevestigd. V.V.V. De heer H. Zwier Sr. heeft zich be reid verklaard het voorzitterschap van de plaatselijke V.V.V. op zich te nemen. Bibliotheek. De plaatselijke bibliotheek mag zich deze winter in een steeds groeiende be langstelling verheugen. Teneinde het de lezers nog meer naar de zin te maken, werden een hoeveelheid boeken geruild met de bibliotheek te Cadzand.Van de C.J.M.V. te Terneuzen ontving het be stuur als geschenk enige nieuwe boeken. Plannen. De oudercommissie der o. 1. school be sloot in samenwerking met het onder wijzend personeel ook dit jaar weer een bloemententoonstelling te organiseren. Ook zal weer een meerdaagse school reis gemaakt worden met de hogere klas sen, deze keer naar de provincie Utrecht. Jaarvergadering Zaterdagavond hield het muziekgezel schap zijn jaarvergadering, onder voor zitterschap van de heer C. J. Almekin- ders-Masclee. De heer Ant. Dierkx, secretaris der vereniging, bracht het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het afgelopen jaar niet onverdeeld gunstig is geweest. De repetities werden over het algemeen ma tig bezocht. Voor de buitenconcerten be stond eveneens weinig belangstelling. Lichtpunten waren de geslaagde uitvoe ringen en de prettige samenwerking met de zustervereniging „Apollo" te Sluis. Penningmeester P. Goossen las de jaarrekening voor. Het bleek, dat de po sitie van de kas enigszins verzwakt was. De voorzitter dankte in hartelijke be woordingen de heer Chr. Lauret, welke voor herverkiezing niet in aanmerking wenste te komen. In del bestuursvacature zal te zijner tijd worden voorzien. Hierna volgden de aanwezigen met veel aandacht de teievisieuftzendting „lm weiszen Röszl" vanuit het „Casino" in Den Bosch. Groede Wielerwedstrijd. Evenals vorige jaren zal er ook dit jaar tijdens de Paaskermis op 3e Paas dag te Groede weer een wielerwedstrijd worden gehouden voor amateurs en on- afhankelijken. Biljarten. Zaterdagavond speelde in café Berck- moes te Groede de biljartvereniging „Ons Genoegen" uit Groede een wed strijd tegen de biljartvereniging uit Draaibrug. Van de tien partijen werden elr vijf gewonnen door Groede en vijf door Draaibrug. Autobotsing. Zaterdagvoormiddag had een aanrij ding plaats tussen twee auto's op de Rijksweg, ter hoogte van garage Salomé. De heer A. d. K. uit Breskens, wilde met zijn bestelauto naar de linkerzijde van de weg rijden, terwijl achter hem een personenauto, bestuurd door J. A. P. uit Retranchement, in dezelfde richting reed. Juist op het moment dat laatstge noemde de voor hem rijdende auto be gon in te halen, zwenkte deze naar links. Het gevolg was dat beide voertuigen met elkaar in botsing kwamen. De schade aan beide voertuigen was niet groot door de geringe snelheid. Persoonlijke onge lukken deden zich hierbij niet voor. De Rijkspolitie uit Breiskens stelde een onderzoek in. Optreden „Flandria". Onder leiding van Jasper Anthonisse trad Zaterdagavond de accordeonver eniging „Flandria" uit IJzendijke op in het jeugdgebouw te Groede. Deze vereni-

De Schakel | 1958 | | pagina 2