£sso CORSETTEN ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuw* Feuilleton Hanneke's verleden PETROLEUM OLIEHAARDEN voor WIM FENIJN - oliehandel - Breskens ODWEIDIJK ije Jaar gang - Nr. 682 Vrijdag 28 februari1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,'*» - GIRO 358296 Oroede Raadsvergadering De Raad der gemeente Groede verga derde vorige week voor de eerste maal in 1958, wat reden was voor burgermeester J. C. Everaars iets te zeggen over het jaar dat achter ons ligt en dat wat nog gedeeltelijk voor ons ligt. De voorzitter begon met er op te wij zen dat, hoewel Groede in de zomer maandein veel badgasten ontvangt, de hoofdbron van het bestaan toch te zoe ken is in de landbouw. De resultaten in de landbouw waren in het afgelopen jaar niet erg gunstig, eensdeels door lagere opbrengsten, anderdeels door de lage prijzen. Voor Groede is het jaar 1957 dus niet goed geweest. Het bevolkingsaantal liep van 2078 terug tot 2055. Dit alles is evenwel nog geen reden tot pessimisme. Niettegenstaande de financiële moeilijk heden als gevolg van een volstrekt on juiste financiële verhouding Rijk-Ge meente en de bestedingsbeperking is het verheugend te kunnen constateren, dat toch nog vooruitgang is geboekt en wel de bouw van 6 woningwetwoningen, ver betering van tal van particuliere wonin gen, een kleedlokaal op het gemeentelijk sportcomplex en de ingebruikname van dat sportcomplex. Dit laatste is aanlei ding geworden, dat de sport in haar vele geledingen thans in Groede wordt be oefend, namelijk voetbal, vollybal, korf bal en tennissen. De baldadigheid is practisch nihil. Voorts wees de voorzit ter op voor de gemeente heel belangrijke gebeurtenissen, namelijk de ingebruik name van de Franse kerk als jeugdge- bouw, de aanlég van een rijwielpad langs de weg Buitenlust-Nieuwvliet. Het ver enigingsleven kenmerkte zich door een grote activiteit. Op cultureel gebied was de schilderijententoonstelling belangrijk te noemen. Alles wat de gemeente pro beerde tot stand te brengen, is niet ge lukt. 'Zo slaagde men er helaas niet in de uitvalsweg te doen aanleggen. Ook konden geen geldmiddelen aangetrok ken worden voor de bouw van een nieuw postkantoor. Tussen de leden van het gemeentebestuur is er een prima samen werking geweest. Eveneens in het college van B. en W. Als verlangens voor de toe komst noemde de voorzitter de bouw van een openbare kleuterschool, de financie ring van de bouw van een nieuwe Chris telijke lagere school, verbetering parti culiere woningen, bouw nieuw postkan toor en de aanleg van de uitvalsweg, modernisering ophaaldienst van huis vuil, bouw fietsenbergplaats en verbete ring van het z.g. Vliegersdijkje. De af name van het inwoneraantal schreef de voorzitter toe aan een tekort aan goede woningen. De voorzitter noemde het de zaak op zijn kop zetten, als men beweert dat Groede geen bouwvolume nodig heeft, omdat het inwoneraantal terug loopt. Om de bevolkingsafname telgen te gaan is het vooral nodig het verzor- gingspeil op te voeren. Men zal er voor moeten zorgen zoveel mogelijk woningen buiten de bebouwde kom aan te sluiten op het electriciteitsnet en de waterlei ding. De heer J. J. Vinjé dankte mede namens alle raadsleden de voorzitter door JOKE DE VALK 16. Grobbe haalde even zijn schouders op en wenkte een kelner, die langs kwam. „U krijgt van me?" ,,'Twee koffie, twee gebak, dat is pre cies één-vijftig inclusief". „Alsjeblieft". „Dank u beleefd, meneer". Meteen stond hij op en keek Hanneke vragend aan. „Zullen we verder gaan?" Zwijgend stond ze op, terwijl ze de si garet uitdrukte en op de grond wierp. Grobbe nam haar bij de arm en opnieuw boog hij voor Dubois, die ook was opge staan. „Laten we u niet beroven van het genoegen hier nog een poosje te genie ten van het uitzicht. We wensen u veel plezier". En Hanneke bij de arm mee voerende, liep hij naar zijn wagen. Een halve minuut later reed Grobbe met het meisje naast zich de berg weer af, in een snelle vaart de smalle weg op naar Doe- tinchem. In het spiegeltje had Grobbe gezien, dat Dubois hen vanaf het terras stond na te kijken. In de wagen kwam Hanneke eindelijk tot zichzelf. „Zoiets schofterigs heb ik in De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 5 06 MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG voor de uiteenzettingen en zei er van overtuigd te zijn, dat, wanneer men een drachtig er de schouders onder zet, er ondanks de bestedingsbeperking, zeker nog iets te bereiken valt. Onder de inge komen stukken bevond zich een schrij ven van de minister van binnenlandse zaken, dat de verordening op de begra fenisrechten is goedgekeurd. G.S. heeft het raadsbesluit tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met een crediet van f 100.000,goedgekeurd evenals het besluit tot grondverkoop en grondruil tussen de gemeente en de heter Snoep. De minister van O. K. en W. deelde de raad mee, dat de bouw van de openbare kleuterschool op de urgentie- lijst werd geplaatst. Op het verzoek van het R.K. kerkbestuur werd het voorschot voor de R.K. lagere school voor 1958 be paald op 't bedrag van f2.026,53. Op het betreffende verzoek van het bestuur van de Nutsbewaarschool werd de vergoeding over 1957 bepaald op f 1.027,37 en het voorschot voor 1958 op f 1030,Op ver zoek van de plaatselijke V.V.V. werd een bijdrage van f 75,verleend in de voor deze vereniging te maken kosten voot de uitgave van een gezamenlijke folder door de West Z.-Vl. V.V.V.'s. Het aandeel van Groede hierin bedraagt f 100, Men ging ook accoord met de looncom- pensatie ingevolge de huurverhoging en het toekennen van een dmhtetoeislag voor het daarvoor in aanmerking ko- Imende gemeentepersoneel. Het verzoek van de Stichting Luchtverbinding Z.-Vl. om een subsidie van 4 cent per inwoner in de exploitatie van een helicopter- verbinding Axel-Rotterdam, werd op voorstel van B. en W., mede gezien het geringe belang voor Groede, afgewezen. De heer Vinjé zei, dat deze aanvrage anders zou liggen, wanneer er ook in W. Z.-Vl., b.v. te Breskens, gelegenheid zou zijn om passagiers aan boord te nemen, dan werd hiermee een rechtstreeks West Z.-Vl. belang gediend. Naar aanleiding van een verzoek van het Provinciaal be stuur van Zeeland werd een nieuwe ver ordening op de keuring van vlees vast gesteld. Ook werd ingevolge de nieuwe brandweerwet een verordening vastge steld, regelende de organisatie en het beheer van dev plaatselijke brandweer. Hierin zijn regelen gesteld betreffende de taak, kleding, uitrusting, oefening, materieel, brandmelding en de inter communale samenwerking. Blijkens een aanbod van de Bank voor Ned. gemeen ten kan uit de eerste woningbouwletning aan Groede een lening groot f 18.000, worden verstrekt tegen een rente van mijn hele leven nog niet meegemaakt," zei ze ziedend. „Kent die man dan hele maal geen fatsoen?" Grobbe schoot in een lach. „Goeie dat zul jij wel het beste weten, denk ik. Hoe bestaat het Hanneke draaide zich met een ruk om naar haar begeleider en keek hem woe dend aan. „Lacht u er nog om?" Bezwerend legde hij een ogenblik zijn hand op haar arm. „Kalm, meisje" - zijn stem klonk heel rustig - „wees verstan dig en bekijk het hele geval van een hu moristische kant. Dat is verreweg het beste. Die man heeft gewoon een plank voor zijn kop, anders niet. Die trekt zich van de hele wereld niets aan en gaat ge woon zijn eigen gang. Is dat dus de ad vocaat Dubois? Ik meen, dat ik wel eens wat van hem gelezen heb". „Hij hij is een hark. Een ander woord kan ik niet vinden. Wie doet zo iets nu?" „Meneer Dubois," antwoordde hii droog jes. „Je hebt het zelf ervaren". „Ik vind het een toppunt van onbe schaamdheid Hij knikte. „Tja, zo zou je het kunnen noemen. Je hebt nu eenmaal een cate gorie mensen in de wereld, die er een eigen soort beschaving op na houdt. Overigens,. beschaving is maar een dun vernisje „O ik kan er niet over uit ik ik geloof, dat ik mijn ontslag neem 6 pCt. Hiernaast bestaat de mogelijkheid dat het Rijk in de rentekosten een bij drage verleend, zodat niet meer dan 4 pCt. rente zal behoeven te worden be taald. Aangezien het noodzakelijk is ten behoeve van kapitaalsuitgaven langlo pende leningen aan te gaan, adviseerde B. en W. het aanbod te accepteren. Wanneer evenwel het Rijk zijn rentebij- drage niet zal verlenen, is er nog altijd de mogelijkheid deze lening aan een an dere gemeente over te draeen. De be grotingen voor 1957 en 1958 werden ge wijzigd. Breskens Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Eekhout. De voorzitter opende de vergadering met een kort woord, waarna de notulen der vorige vergadering ongewijzigd werden vastgesteld. Blijkens een schrijven van G.S. heeft dat college de 2e wijziging van dei gewone dienst en de 3e wijziging van de kapitaaldienst 1957 goedgekeurd. Aan de raad werd meegedeeld, dat B. en W. uitvoering gevende aan het raadsbesluit van 21 Febr. 1949 betreffende de uitgifte van gronden, aan de gemeente toebeho rende in vervroegd of voortgezet ge bruik aan particulieren, over is gegaan tot het aangaan van dergelijke overeen komsten met C. Bastiaaansen, Mercuri- usstraat; L. Cornelis, Dr. Broodman- straat; F. J. Dekker, Mercuriusstraat; W. A. de Groote, Boulevard; J. Heule, Mercuriusstraat; M. de Jonge, Boule vard; Fa. Gebr. Maas, Dorpsstraat; J. J. C. Verhage en H. Vermeulen, Dr. Brood- manstraat; A. J. Visser, en L. van de Wege, Mercuriusstraat. In verband met de door de Fa. Van Putten en Vroon in gediende hinderwet-aanvrage voor het oprichten van een gasinstallatie nabij de showroom aan de Mercuriusstraat, is het in verband met de ligging van de tank, practisch onmogelijk het op het weder- opbouwplan geprojecteerde achterpad vanaf de achterzijde van de woning van de heer P. J. Visser aan de Nieuwstraat door te trekken tot aan de Nieuwstraat (straatzijde). De heer W. van der Hooft zei het plan met belangstelling te heb ben bekeken en tot dei overtuiging te zijn gekomen, dat wel degelijk aan de bedoeling van de raad om achter nieuwe woningen een achterpad aan te leggen ondanks de gashouder, voldaan zal kun nen worden. Zo zag hij de mogelijkheid de door de heer Moorlag te bouwen wo- Hij diepte een pakje sigaretten op en legde het op haar schoot. „Neem een si garet, dat is veel verstandiger. Dan kal meer je een beetje". Werktuiglijk nam ze een sigaret en stak die aan. Geruime tijd was in de wa gen alleen maar het zoemen van de mo tor hoorbaar. Doch opeens zei Hanneke: „Hoe wist hij, dat wij in Elten waren?" Grobbe haalde zijn schouders op. „Mis schien heeft hij ons zien vertrekken en heeft hij ons gevolgd. Wie zal het zeg gen". „Dat moet haast wel. „Wie kan anders in Lunteren weten, dat wij naar Elten zouden gaan? Hebt u het iemand ge zegd?" „Ik? Geen sprake van. Welnee, we hebben nogal kalm gereden en hij zal in Lunteren als de wind een wagen gehuurd hebben en ons achterna gereden zijn". „Wat mankeert hem in 's hemelsnaam?" Grobbe grinnikte. „Ik weet het wel, maar ik zeg het niet". „Wat? Hebben jullie dat soms samen afgesproken?" Grobbe trapte de rempedaal in en stuurde naar de kant van de weg, waar hij de wagen stilzette. Hanneke keek hem aan en schrok van de veranderde uit drukking op zijn gezicht. De goedmoe dige, vriendelijke trek op zijn gelaat was verdwenen en het meisje zag de diepe rimpels in zijn voorhoofd. „En dat denk je van mij?" ningen en de twee woningen van Van den Heuvel, alsmede de woning van Ver_ schelling, uitgang te geven op een ach terpad, terwijl ook het achterpad bij Du Fossé aan de Mercuriusstraat opgescho ven kan worden, wanneer door Van Put ten, Moorlag en de gemeente, elk een strook van 1,5 meter grond wordt af gestaan. Een en ander had de instem ming van dei raad, zodat voor wat de gashouder betreft, het voorstel van B. en W. werd gevolgd, terwijl de sugges ties van de heer Van der Hooft zullen worden uitgewerkt. „Het Groene Kruis" heeft indertijd plannen gehad tot het stichten van een badinrichting. Toen de gemeente deze plannen heeft overgeno men en gerealiseerd, werd besloten dat de door „Het Groene Kruis" gemaakte kosten door de gemeente zouden worden gerestitueerd. Alleen is men het nog niet eens over de grootte van dit bedrag, al dus de voorzitter. Ingevolge de kleuter onderwijswet werd de vergoeding en het werkelijk uitgegeven bedrag voor het onderwijs over het jaar 1956 vastgesteld. Hierbij bleek, dat een tekort is ontstaan vanf 636,38 of per leerling ruim f 6, De heer F. Goethals informeerde hoe1 het staat met de R.K. kleuterschool. De voorzitter deelde mee, dat ook deze kleu terschool deze ruim f 6,per leerling nog als aanvulling zal krijgen. Deze zal verrekend worden met de 5-jarige af rekening. Met het oog op het steeds drukker wordende verkeer in de Lange- weg, hebben B. en W. het noodzakelijk geoordeeld ten behoeve van de bewoners van de noodwoningen, die van de Lange- weg gebruik moeten maken, een trot toir aan te leggen ter lengte van 85 m. en ter breedte van 1,70 m. De kosten zijn geraamd *op f 2515,Op de vraag van de heer Meeusen zei de voorzitter, dat deze kosten een langdurig rendement zullen hebben, althans minstens zo lang als de noodwoningen in gebruik zijn. De raad ging met een en ander accoord. Ingaande 1 Januari 1958 zal de Rijksre geling betreffende de toekenning van kindertoelage en toeslag hierop voor de ambtejnaren van de burgerlijke stand van overeenkomstige toepassing zijn. De rekening 1954, welke door het Ve rificatiebureau van de Ver. v. Ned. Ge meenten werd gecontroleerd, werd voor lopig vastgesteld als volgt: gewone dienst inkomsten f 653.017,39, uitgaven f 600.490,59, derhalve een batig slot van f 52.526,80. En voor de kapitaaldienst op: inkomsten f 5.298.120,35, uitgaven f 5.658.954,08, derhalve een nadelig slot van f 360.833,73. Eveneens werd de re kening van het Vismijnbedrijf over ge noemd jaar gecontroleerd door hetzelfde bureau. De gewone dienst van deze re kening sluit met een batig slot van f 21.746,67. De kapitaaldienst geeft een saldo van nihil aan. Naar aanleiding van het verzoek van de Stichting Luchtverbinding Zeeuws- Vlaanderen te Terneuzcn om een subsi- „Sorry, meneer Grobbe, maar ik ben buiten mezelf. Ik ik ben er nog steeds niet overheen". Hij keek haar nadenkend aan en de rimpels op zijn voorhoofd verdwenen ge leidelijk aan. „Hoe lang werk je al bij die meneer Dubois?" „Ruim een jaar. Heb ik dat niet al eens gezegd?" „En je bent natuurlijk elke dag met hem samen?" „Allicht. Dat is te zeggen: meneer is natuurlijk vaak naar de rechtbank. Maar verder is er geen personeel. Ik doe al het schriftelijke werk, de administratie, de nota's uitschrijven en zo". Grobbe stak een sigaret op en draaide zich verder naar het meisje. Zijn trekken verzachtten zich nu geheel en hij begon te lachen. „Je vroeg zo-even: Wat man keert hem? Zal ik je dat eens zeggen, Hanneke? Die baas van jou is verliefd op je en bovendien behoorlijk jaloers". Hanneke's mond viel wijd open van verbazing. Toen schoot ze in een gulle lach. „Stel je voor meneer Dubois ver liefd op me! Dat is de mooiste mop die ik ooit gehoord heb. Nee, meneer Grob be, dat is het niet. Weet u, waarom hij als een ideoot om me heen draait? Om- da,t hij bang is me te verliezen. Op kan toor is hij totaal hulpeloos. Hij is ontzet tend verstrooid en ik ben zijn tweede ge heugen. Hij is een uiterst bekwaam jurist en u zegt zelf, dat u wel eens van hem

De Schakel | 1958 | | pagina 1