VAN MEENEN, Breskens. Bromfietsen, Gazelle- en Raleighrijwielen, tassen, autopeds, rolschaatsen, enz. VERSPRILLE's Kleding Bedrijf Kon. Nederlandse Schouwburg le Gent Plastic versterking en dubbele ladderstop aan teen en boord Günther mooie boekenkast Kies nu Uw RAP! J. Hooftman, Breskens Stempels en Deurplaatjes en verantwoording bleek, dat er f 293, in kas was. De inkomsten en uitgaven bedroegen f 896,13. Naar aanleiding van de dit voorjaar te organiseren zaaiwed- strijden deelde het bestuur mede, dat ge tracht zal worden in twee groepen te be oordelen, daar het erg moeilijk is met gelijke maatstaven het ploegen met trac toren en paarden te beoordelen. De ploeg wedstrijden, welke vorige jaren door de standsorganisaties werden georgani seerd, zal dit jaar op geheel andere wijze georganiseerd worden. Thans was het zo, dat dit geschiedde via de jongeren-orga nisaties. Dan hielden b.v. L.J.G., R.K.J.B. en C.J.B.T.B. alle drie een aparte wed strijd. De kampioenen van deze wedstrij den konden in Goes hun krachten meten met anderen. Thans wordt het waar schijnlijk zo, dat een regionale wedstrijd wordt gehouden in ieder district. Onge acht de organisatie, waarvan men lid is, zal men als winnaar van de regionale wedstrijd in Goes de krachten kunnen gaan meten met de andere geklasseerden uit overig Zeeland. De winnaars van de Provinciale wedstrijd komen tenslotte in de landelijke wedstrijden. De contri butie werd op f 3,gebracht. Vervolgens sprak Ir. Van der Have uit Goes over zijn reis naar Rusland. Ir. Van der Have begon zijn betoog met te zeggen dat het geenszins zijn bedoeling was re clame te maken voor Rusland of zijn re gering. Hij maakte de reis op uitnodiging van de Nederlandse regering. In het ka der der uitwisseling tussen Nederland en Rusland is n.l. de mogelijkheid geopend in eikaars landen eens een kijkje te ne men, naar wat men daar op het gebied van de landbouw en veeteelt presteert. Interessant waren de vergelijkingen, die de heer Van der Have maakte met de lonen in Nederland. Een arbeider ver dient gemiddeld 700 roebels per maand. Hiervan kan hij zich goed voeden, doch de kleding is enorm duur. Een costuum van slechte kwaliteit kost 1500 roebel, een paar schoenen 200 tot 300 roebel. Beter af zijn de arbeiders op de staats boerderijen. Zij verdienen meer en heb ben bij hun woning een stukje land van een halve hectare. Wat zij hiefop mogen verbouwen kunnen zij op de vrije markt plaatsen. In Rusland kent men geen landbouwvoorlichtingsapparaat zoals in Nederland. Op het gebied der veredeling van gewassen is men behoorlijk bij, doch het ontbreekt in dit land aan midden kader in de landbouw, waardoor het we tenschappelijk bereikte veel te langzaam doordruppelt naar de boerderijen. Opvallend groot was de arbeid van vrouwen. Vrouwen, die de straat vegen, muren metselen en met stenen sjouwen, zijn in Rusland een gewoon verschijnsel. Men is er zelfs trots op, dat de vrouw daar dezelfde positie inneemt als de man Wij dachten er echter het onze van, al dus de heer Van der Have. Een openba ring was de permanente landbouwten toonstelling in Moskou. Hier hebben alle republieken het beste op het terrein van landbouw bijeengebracht. Deze tentoon stelling wordt regelmatig door de boeren van de collectieve boerderijen bezocht. Op deze wijze pleegt men de voorlichting in Rusland. Opvallend is, aldus de heer Van der Have, de verzorging van de par ken en wegen, kortom van publieke wer ken. De ondergrondse in Moskou vindt in de wereld geen weerga. Prachtig zijn de beeldhouwwerken, welke overal zijn opgesteld. Restaurants op vliegvelden zijn uiterst kostbaar gebouwd. Het wo ninggebrek is verschrikkelijk. De woon toestanden navenant. Dit leidt tot ver schrikkelijke revolutiebouw. De delegatie mocht vrij fotograveren, waardoor de heer Van der Have in staat was, zijn in teressante lezing met fraaie lichtbeelden te verduidelijken. Nadat over een en an der nog van gedachten wa«s gewisseld, sloot de heer Calon deze interessante vergadering. Vergadering K.I.-vereniging. De K.I.-vereniging West Z.-Vl. hield in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg een algemene vergadering, welke zeer goed bezocht was. De voorzitter, de heer A. Brakman, opende de vergadering met 'n kort woord, waarin hij Ir. Harmsen, Rijks veeteeltconsulent Dr. Tesink, dir. ge zondheidsdienst voor dieren te Goes en de heren Robeijn en Minnaert van harte welkom heette. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer C. Vercraeije, waarin deze ver klaarde als voorzitter af te treden we gens gevorderde leeftijd en gezondheids overwegingen. Voorts bracht hij, mede namens zijn echtgenote, dank voor het hem geschonken cadeau en het feit, dat hem het ere-voorzitterschap van de ver eniging werd aangeboden. De inkomsten van de vereniging bedroegen f 28388,82, de uitgaven f 27588,16 waardoor een ver mogenstoename ontstond van f 800,66. Het vermogen bedraagt thans f 1581,38. De aftredende bestuursleden A. Temmer man te Hoofdplaat, L. Basting te Retran- chement, A. Verhage-Hoste te Schoon- dijke, R. A. F. Wijffels, St. Kruis en Ach. Buijck, Waterlandkerkje, werden herbe noemd. In de plaats van het aftredende bestuurslid, J. C. Risseeuw te Zuidzande, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd gekozen de heer P. van Cruijnin- gen te Zuidzande. In de plaats van de heren J. Flikweert te Breskens en Ed. Buijsse te IJzendijke, die wegens verhui zing bedankten, werden gekozen de he ren J. Basting te Breskens en G. van Waes te IJzendijke. Hierna volgde een bespreking over de mogelijke verkoop van de verenigingsstier Witzij's Adema. Het bestuur stelde voor deze nog een jaar aan te houden. De begroting voor 1957- 58 werd vastgesteld met als inkomsten en uitgaven f 30.125,terwijl de post on voorziene uitgaven f 2439,is.Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren Jac. Lako en G. Tas. Voor de vee tentoonstelling te Oostburg zal een sub sidie verleend worden van f 25,en voor die te IJzendijke van f 15,Hierna kwam de Rijksveeteeltconsulent, Ir. W. L Harmsen aan het woord. Hij maakte zijn compliment voor de grote belangstelling, die er steeds voor de vergadering is. De Zeeuwse rundveestapel is over de gehele provincie toegenomen, nml. van 82.000 tot 85.000 stuks. Deze toename is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de mesterij (2000 stuks). Voor Z.-Vl. en Walcheren is de toename aan kalfsvaar- zen voor de fokkerij toe te schrijven. Voor de melkerij ligt de zaak geheel an ders. De teruggang van het aantal melk koeien in West Z.-Vl. is in 1957 voortge zet. Zo zijn er 200 minder. Voor de eerste maal daalde het aantal beneden 2500 st. In de saneringsgebieden ziet men een toename van de melkveestapel, ook is dit het geval in het zandbedrijf. In de ak kerbouwbedrijven is de melkerij zeer moeilijk te handhaven. De K.I. heeft een rechtstreeks verbeterende invloed, van wege het feit, dat het stierenmateriaal ver boven het gemiddelde uit steekt en dat een ruim gebied hiervan kan profite ren. 70 pCt. van de mannelijke afstam melingen van K.I.-stieren worden goed gekeurd. In Zeeland is men dik tevreden over de productie. Dr. Tesink, dir. van de gezondheidsdienst voor dieren hield daarna een inleiding over de bestrijding van het besmettelijk verwerpen (Abortus bang). Wanneer men vrij van besmetting is, is alleen onderzoek van de melk vol doende om te kunnen constateren of men vrij blijft. De melk wordt dan 1 maal per kwartaal bemonsterd, wat aan de melk fabrieken gebeurt. Bij aankoop van kal veren beneden 7 maanden, heeft men geen geldige verklaring nodig, omdat bij deze dieren geen besmetting kan voor komen. Een vrij bedrijf wordt besmet, wanneer er ook maar 1 dier aangekocht wordt zonder geldige verklaring. Na de inleiding van Dr. Tesink, werden vele vragen gesteld, die inleider alle beant woordde. Tot slot werden een aantal films vertoond, namelijk over de K.I. en machinaal melken. Cadzand Jubileum. Zondag j.l. herdacht de heer J. Dat- thijn het feit, dat hij 25 jaar ouderling in de Ned. Herv. Kerk was. F1LMNIEUWS „Casino"-bioscoop te Breskens brengt u a.s. Zaterdag „De koningin der bandie ten". Het spannende verhaal van een op wraak beluste vrouw, die om de moord op haar ouders te wreken, leidster wordt van een troep partisanen Wreed en medogenloos slaat zij toe, totdat zij de man treft naar haar hart en een rus tig leven aanvangt. Als tweede film zal vertoond worden de komische film „Geeft acht". Een kostelijke soldaten- klucht met Doubleday, de soldaat met het fotografisch geheugen, wat zijn ser geant tot razernij brengt, maar de kolo nel de manoeuvre helpt winnen. Zondag om 4 en 8 uur: Joe E. Brown, koning der zotheid, in „Zaken zijn za ken". Als handelaar in stofzuigers gaat het niet te best en hij begint in het groot, handelaar in tractoren en vrolijkheid. Aan het einde der voorstelling zult u met vermoeide lachspieren de zaal verlaten en zuchten: „wat een film". Woensdag om 8 uur: de spannende thriller „The wrong man" van Alfred Hitchcock. Het verhaal van een vreed zaam burger op weg naar huis. Op dat moment sloeg het leven toe en speelde zijn spel met hem, wreder dan de wildste fantasie. Een ware gebeurtenis, geladen met een spanning en beklemming, zoals alleen Hitchcock dat kan. Voetbal 4e klasse H. SteenLucfcor 72SluiskilClinge 01; Hansw. Boys's-H. Arendsk. 51. De stand is nu Ierseke 16 11 3 2 25 46—25 Clinge 16 11 2 3 24 38—12 Hansw. Boys 13 9 1 3 19 3722 Sluiskil 13 6 5 2 17 21—11 Steen 16 7 2 7 16 39—32 Breskens 14 5 3 6 13 2522 Luctor 14 5 0 9 10 2644 Ria W. 14 5 0 9 10 16—32 Aardenburg 13 3 2 8 8 18—27 's-H. Arendsk. 13 3 1 9 7 1637 Oostburg 14 3 1 10 7 22—40 Programma voor Zondag a.s.: LuctorClinge's-H. Arendskerke Steen; Hansw. BoysSluiskil. Luctor is ook in de gevaarlijke zóne terecht gekomen en tegen Clinge zijn ze vrijwel kansloos. Steen kan van 's-H. Arendskerke win nen, dat er ook niet best voor staat. Hansw. Boys krijgt een lastige tegen stander, maar toch voorspellen we winst voor de thuisclub. Abe. Zondag 23 en Donderdag 27 Februari SOLEDAD Toneelspel van Colette Audry Regie: Maurits Balfoort Het succes van de nieuwe plastic versterkte perion kousen is werke lijk opzienbarend en duizenden dozijnen Günther perlors vonden reeds hun weg naar de Nederlandse vrouw. Oorzaak van dit succes De speciale plastic versterking van de perlondraad geeft een zeer grote weerstand aan het weefsel, zodat zelfs de dunste Günther kousen ongelofe lijk lang meegaan. De dubbele ladderstop aan teen en boord beperkt het ophalen en ladderen tot een opvallend minimum. Probeer de volgende keer zo'n paar Günther plastic versterkte pcrlon kousen. De ideale pasvorm geeft Uw been die charmante elegance, die U (en hij) zo graag ziet. Verkrijgbaar in BRESKENS OROEDE Examens De uitslag van de te Vlissingen gehou den examens door de nationale vereni ging van leraren in stenografie „Groote" luidt als volgt: Machineschrijven Nederlands, 120 aan slagen per minuut, geslaagd: de heer I. J. Puijenbroek, Aardenburg; mej. A. Hooftman en de heren P. J. Koster en J. C. Leenhouts te Breskens; mej. L. M. Verhoeven (met lof) te Eede (Aarden burg)de heer A. M. D'Hont te Groede; de dames W. Meesen en A. E. Verhage te Oostburg en de heer C. A. du Fossé te Sluis. Machineschrijven Engels, 120 aansla gen per minuut, geslaagd: mej. K. den Ai-end te Oostburg. BOEKBESPREKING Interpol Binnenkort verschijnt een interessant boek over .„Interpol", de internationale politie-organisatie. De auteur van het boek, A. J. Forrest, een bekend Engels journalist, die in vele landen van nabij mocht kennis nemen van de werkwijze van „Interpol",, geeft in dit boek een beeld van de inspannende, vaak hoogst gevaarlijke strijd van de internationale politie tegen de misdaad. Niet alleen de werkmethoden van „Interpol", maar ook een groot aantal belangrijke zaken die door „Interpol" tot klaarheid werden ge bracht, worden op boeiende wijze be schreven. Het boek berust op authentieke gegevens en zal in vele landen verschij nen. De Nederlandse uitgave wordt voor zien van een voorwoord van Majoor W. M. Rehorst, hoofd van „Interpol-Neder land". In de schaduw van de spoetnik In één dramatische nacht, de nacht van de 22e October 1946, zijn door de Russen uit de Oostzone bij verrassing niet minder dan 5000 Duitsers per trein op transport gesteld naar Moskou. Onder hen bevonden zich 200 raketten- specialisten, geleerden en technici, in de oorlog de staf van de uitvinder van de gevreesde V 1 en V 2, Wernher von Braun. Ir. von Braun zelf, die destijds in het door de Amerikanen bezette ge bied woonde, was er niet bij, omdat hij kort tevoren al op contract in de Ver enigde Staten te werk was gesteld. Wie er wel bij was, dat was zijn naaste mede werker, chef-constructeur Helmut Gröt- trup, die met zijn vrouw en de bijna complete groep van Duitse raketten- specialisten uit Peenemünde op over rompelende wijze weggesleept is naar Rusland. Gröttrup was toen, volgens Ir. von Braun, één der knapste raketten- specialisten van de wereld." Bijna even verrassend als Helmut Gröttrup met zijn gezin en medewerkers in 1946 naar de Sowjet Unie zijn afge voerd, zijn de meeste van hen zeven lange jaren later, op 25 November 1953 in West Europa teruggekeerd. Wat zich in die zeven jaren van ge dwongen verblijf met déze mensen in Rusland heeft afgespeeld zou vrijwel on bekend gebleven zijn, ware het niet dat de dappere en intelligente vrouw van het hoofd van deze goed-getrainde groep van raketten-specialisten, Irmgard Gröt trup, de moed heeft gehad een dagboek van hun belevenissen te hebben bijge houden. Haar relaas, even opwindend als ont hullend èn omdat het aantoont waar om Rusland een voorsprong heeft op Amerika t. a. v. de bouw van raketten, èn omdat het achtergronden blootlegt van het werk van de Russische geheime politie en de intieme levenssfeer der Russische mensen gaat binnenkort in boekvorm verschijnen bij de Baarnse uitgeverij „Het Wereldvenster". JANUARI TOPMAAND VOOR TV-TOESTELLEN Bij de Dienst Luister- en Kijkgelden zijn in Januari j.l. 21.320 televisietoestel len geregistreerd, het grootste aantal dat sinds de invoering van de registratie in 1956 in één maand is geboekt. Ter vergelijking diene, dat eind Ja nuari '56, na ruim vier jaar tv-uitzen- dingen, het totaal aantal aangegeven apparaten 26.267 bedroeg. Op 1 Februari 1958 waren 260.339 tv- toestellen ingeschreven (10 Februari 267.876) tegen 239.019 op 1 Januari '58. Voor de vele blijken van belangstelling, vóór en bij ons huwelijk ontvangen, betuigen wij, mede namens wederzijdse ouders, onze hartelijke dank. H. VAN VELZEN. I. VAN VELZEN-Vermeulen. Breskens, Februari 1958. Begoniastraat 4 Te koop: een Adres te bevragen aan het bureau van dit blad. 4 modellen Rap ster, Rap super, Rap super dubbelzit met bagagerek, Rap sport 3 versnellingen. RAP-station Spuiplein Telefoon 616 Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskeus PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk Zondag 23 Februari Aaröen'fcurg, 10,30 uur, Ds. Metting van Rijn St. Kruis, 9 uur, Ds. Metting van Rijn Biervliet, 10 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom H. Doop 6,30 uur, Wika Wasterval jeugddienst Cadsand, 10 uur, Ds. ten Cate Groette, 10 uur, Ds. de Jong Collecte kerkeraadsfonds Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal Collecte jeugdwerk Nieuwviiet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen 7 uur, Ds. Hugo van Dalen Woensdagavond 7 u.avondgebed Retranchement, 10 uur, Ds. Tijmstra Bevestiging kerkeraadsleden S: heendijke, 10 uur, Ds. Brinkman H. Doop Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Groenveld Waterland kerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte Classicaal Kerkewerk IJzendijke, 10 uur, Ds. van Evert Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman Zendingscollecte Deopsgsi. Gsm. Aarde»ie«rg 10,15 uur> Ds. Vis Vrij Evang. Gemeene* Breskens, 10 uur, Ds. v. d. Molen Nieuwviiet, ic uur, Ds. Praas Retranchement, 2,30 uur, Ds. Praas Cadzand, 6 uur, Ds. v. d. Molen Geref. Kerk Breakens 10 en 3 uur, Ds. Grashoff, Aardenburg £v. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Ds. Happee R.K. Parochie H. Barbara t« Breskena Zondag 23 Febr. ie Zondag van de Vasten, ie H. Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur. 's Middags om half drie: Lof met ie Lijdens meditatie In de week: H. Mis om half acht. Maandagfeestdag van de H. Apostel Matthias Woensdag, Vrijdag en ZaterdagQuatertem perdagen Zaterdagavond om 7 uur, Kruisweg. Gevonden voorwerpen Padvindersriemzakmesje; kinder- schop; plastic regenjas en horloge. Inlichtingen groepsbureau Rijkspolitie te Breskens. Het aantal aangegeven radiotoestellen nam eveneens toe en wel van 2.362.473 op 1 Januari '58 tot 2.375.333 op 1 Fe bruari '58. Op 1 Februari '58 waren er 524.685 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 526.145 op 1 Januari '58.

De Schakel | 1958 | | pagina 3