aftredende bestuursleden Iz. de Hullu- Basting (voorzitter) en D. Luteijn (be stuurslid) las de secretaris nog een brief voor van de heer Iz. de Hullu-Basting die de vereniging mededeelde, dat hij om zuiver persoonlijke redenen zich niet meer herkiesbaar stelde, hetgeen door de gehele vergadering betreurd werd. Hierna werden de heren D. Luteijn en P. Dhont-Risseeuw als bestuursleden ge kozen, waarbij na afloop van deze ver gadering de heer H. Brakman door de bestuursleden als voorzitter werd geko zen. Met dank aan de heer J. de Reu als bode-magazijnmeester, werd deze weder om herbenoemd. Na de rondvraag dankte de secretaris de heer Iz. de Hullu-Basting als aftre dende voorzitter voor het vele goede werk, dat hij in de afgelopen drie jaar voor de vereniging gedaan heeft. Uitvoering Chr. Jeugdverenigingen Vrijdagavond gaven de Christelijke Jeugdverenigingen te Nieuwvliet hun jaarlijkse uitvoering in het kerkgebouw ▼an de Vrije Evangelische Gemeente., waarvoor zeer grote belangstelling be stond. De avond stond o.l.v. de voorzitter, de heer J. de Bliek, die allen van harte wel kom heette en een ieder opwekte om zo veel mogelijk bij te dragen aan het zo zware, maar toch mooie werk onder de jeugd, waarna hij voorging in gebed, waarna schriftlezing. Mej. M. Cappon hield hierna een in leiding naar de woorden uit Mattheus: „Komt allen tot Mij en Ik zal u rust ge ven," waarna het zangkoor enige toe passelijke liederen zong. Hierop volgde het jaarverslag der ge- zamelijke drie verenigingen door de sec retaresse, mej. I. de Cap. Na dit jaarver slag volgde een vermakelijke samen spraak „Hannes en Drikus in het restau rant," waaruit bleek, dat het ook moei lijk kan zijn voor deftige personen om met eenvoudige mensen om te gaan. Mej. I. de Cap hield de voordracht „Weest blij met wat het leven je ook brengen moge". Vervolgens was er een toespraak door Ds. Praas, waarna ieder een kopje thee met versnapering werd aangeboden en mej. G. van der Molen nog een zeer aar dige en vermakelijke voordracht hield. In de pauze werd een verloting gehou den met zeer mooie en aantrekkelijke prijzen, waarop een samenspraak volgde waaruit bleek, dat zelfs een hond van de aanstaande verloofde van de dochter des huizes op zeer onaangename wijze huisvredebreuk kan plegen, waardoor de plannen der ouders volledig in de war gestuurd worden. Door het zangkoor „Looft den Heer" werden nog een 2-tal liederen gezongen, waarna de heer J. Scheele een voordracht hield met als on derwerp lied 17 uit de bundel van Joh. de Heer: „Als ik maar weet, dat hier mijn weg door U Heer wordt bereid". De samenspraak „Waar leed is, is zegen nabij," bracht ons nogmaals in herinne ring de moeilijke tijden en dagen na de ramp van 1953. Na het slotwoord door de voorzitter, ging Ds. Praas voor in gebed, waarna deze avond beëindigd werd met het lied: „Dankt, dankt nu allen God". Schoondijke Ontploffing. Woensdagmorgen vond in de woning van de heer R. aan de Dorpsstraat te Schoondijke een gasontploffing plaats. Vermoedelijk is de kraan de avond te voren niet goed afgesloten. In de keuken ontstond grote schade. De heer R. werd ernstig aan het gelaat gewond. Uitreiking verkeersdiploma's. In de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te Schoondijke vond de uitreiking der verkeersdiploma's plaats aan hen, die met goed gevolg de door wachtmeester le klas der Rijkspolitie, F. Picavet gege ven verkeerslessen hadden gevolgd. De postcommandant, de heer Ch. de Rijke, heette in zijn welkomstwoord allen har telijk welkom, in het bijonder burge meester Van Rosevelt, wethouder Toes- seint en de heer Isaacs, lid van het voorlopig bestuur, afd. West Z.-Vl. van het Verbond voor Veilig Verkeer. In het we aan het toeren waren. En vandaag weer. Jij bent de vrouw, die ik wil. Kun je dan niet een klein beetje van me houden, Hanneke?" Hanneke werd rood, toen zij z'n stevige handen om de hare voelde. Afwezig hoorde ze zijn woorden en er kwam een floers voor haar ogen. Toen Grobbe zweeg wist ze, dat er een antwoord van haar verwacht werd, maar de woorden bleven haar in de keel steken. En het was een vreemde stem, die de betovering van dit ogenblik wreed verbrak en die op sarcastische toon zei: „Goedenmorgen, is dat even toevallig dat ik u beiden hier in Elten tref? Een beetje fris vandaag, nietwaar?" HOOFDSTUK XI. Met een ruk trok Hanneke Schone- veld haar handen terug en toen ze op keek, blikte ze in het spotlachende ge zicht van haar baas. Het was Dubois, die bij hun tafeltje stond nonchalant. Hij draaide zich nu naar Grobbe, die zijn handen nog steeds voor zich op het tafeltje had, nadat Hanneke de hare er uit getrokken had. „Misschien wilt u me even voorstellen, juffrouw Schone- veld?" Automatisch kwam Hanneke overeind en haar stem klonk toonloos, toen ze met een handbeweging naar Grobbe wees en antwoordde„Meneer Grobbe uit Delft. En dit is mijn patroon, meneer Dubois". Grobbe was het eerst de situatie ge kort wees de heer De Rijke op de nood zakelijkheid van het kennen en toepas sen der verkeersregels. Burgemeester Van Rosevelt legde de nadruk op de noodzaak van verkeersonderwijs. Verkeersonder- wijs is in aller belang, aldus spr. Wij moeten opgevoed worden in het verkeer, en het leven van anderen respecteren. Dat velen de noodzaak inzien, mocht blijken uit het feit, dat de heer Picavet nu reeds weer met een nieuwe cursus is gestart. Vervolgens reikte burgemeester Van Rosevelt de diploma's aan de geslaagden uit. Adjudant Van de Woestijne, Groeps commandant der Rijkspolitie te Bres- kens, drukte de geslaagden op het hart, het geleerde op menselijke wijze toe te passen. Dat wil zeggen, aldu spr., niet te veel nemen, maar geven. Verkeersvei ligheid is geen persoonlijke zaak, doch een gemeenschappelijke zaak. De wet gever en de politie alleen kunnen het aantal dodelijke ongelukken niet druk- k' n, doch wel kunnen wij het gemeen schappelijk. De heer H. Brakman, oudste cursist (ruim 70 jaar), dankte wacht meester Picavet voor de gegeven lessen. Mej. S. de Vos bood met een aardig ge dicht de heer Picavet, voor het gratis geven der lessen en het ter beschikking stellen van zijn vrije tijd, als aandenken een vulpen aan. De heer Picavet dankte allen en drukte de cursisten nogmaals de verantwoordelijkheid, die zij hebben als deelnemers aan het verkeer, op het hart. Tot slot werden een tweetal films ver toond en wel „Door duisternis naar het licht" en „De watersnood 1953". Hier volgen de namen der geslaagden: Mevr. E. Moelaert-Filibert; mevr. S. Jansen-de Rooijmevr. M. Bakker-Ra- mondt; mej. S. de Vos; mej. S. Zonne- vijlle; mej. M. de Wever; mej. M. Burger en de heren: H. Brakman; C. Boekhout; I. Verherbrugge; P. Neele; S. van der Meulen; J. van Waes; J. de Vos; H. Dierkx; H. Bakker; J. de Hullu; P. van der Walle; Ch. de Letter; P. Luteijn; S. de le Lijs; I. Porreij; J. Lako; C. Serlé; J. van Baal; J. Herrebout. Oroede Veilig verkeer. Dank zij het feit, dat Groede in het bezit is van een verkeersmaquette, komen regel matig verkeerscandidaten uit WestZeeuwsch- Vlaanderen een avond naar Groede. Woens dagavond was het een gezelschap uit Bier vliet, dat onder leiding van wachtmeester Van Ooijen te Groede, aan de hand van deze maquette nog heel wat practische kennis kon opdoen. Retranchement Collecte. De collecte voor de samenwerkende kinderbeschermings-organisaties „Sakor" bracht te Retranchement f 22,70 op. Cadzand 10-jarig bestaan vrouwenbond. De afdeling Cadzand van de vrouwen bond van het N.V.V. herdacht haar 10- jarig bestaan in de zaal van het café „Buitenlust". Dit samenzijn had vanzelf sprekend een feestelijk karakter. Na het openingswoord van de voorzitster, mevr. Adriaansen-de Neef, werd afscheid ge nomen van het oudste lid, mevr. M. Vas- seur-Wage, die om gezondheidsreden heeft bedankt. De voorzitster bood haar namens de afdeling een vaas met bloe men aan voor haar 10-jarig lidmaat schap. Mevr. Dierx, voorzitster van het dis trict, hield een inleiding over de mede zeggenschap van de vrouw in de tegen woordige maatschappij. Verder was er nog declamatie van mevr. Van Driel, een film over het werk van de vrouw in de B.B. en een film van Het Groene Kruis over de hygiëne en verzorging van het kind. Dit alles viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Sluis Jaarvergadering Z.L.M. De Z.L.M., afdeling Sluis, hield in ho tel „Balmoral" haar jaarvergadering onder leiding van de waarn. voorzitter, heel meester. Hij stond even op, boog stijfjes en ging toen weer zitten. Om zich een houding te geven, haalde hij zijn si garettenkoker te voorschijn en presen teerde het meisje een sigaret. Zelf stak hij er ook een aan. „Het is zeker wel gepermitteerd, dat ik er even bij kom zitten?" Zonder ant woord af te wachten, nam hij op een stoel plaats en keek lachend van de een naar de ander. „En? Hoe vinden jullie de Elterberg? Interessant, niet?" Hij wees met zijn hand links en rechts. „Schitterend uitzicht heeft men hier. Werkelijk hoogst interessant". Hanneke was plotseling razend van woede. Maar ze hield zich in. Met stijf opeen geklemde lippen keek ze voor zich, de walmende sigaret in haar hand. De andere hand was tot een vuist gebald. Grobbe begreep terstond, wat er in het meisje omging. Hij zocht haar blik en toen hun ogen elkaar ontmoetten, maak te hij een geruststellende beweging met zijn oogleden. Alsof hij zeggen wilde: blijf kalm. Daarna wendde hij zich tot de andere man en zei op rustige toon: „Ja, het is hier heel mooi. Juffrouw Schoneveld en ik hebben er werkelijk van genoten. Inderdaad is het uitzicht hier bijzonder mooi. Hebt u de omgeving al eens gezien van de andere zijde van de kerk? Kan ik u werkelijk aanbeve len". Dubois knikte. „Ik weet het, ik weet het. Inderdaad". (Wordt vervolgd). de heer A. J. de Bruijne, die met alge mene stemmen gekozen werd in verband met het bedanken van de heer H. van Iwaarden. Hïet jaarverslag werd uitge bracht door de heer F. A. Kolijn. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer J. A. le Clercq uit Retranchement. Deze zomer hoopt de afdeling een excursie te maken naar de wereldtentoonstelling te Brussel. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte besprak de heer J. van Iwaarden de situatie van de landbouw. Lezing. In hotel „Het zwin" te Sluis hield de heer C. Hoek, districtsbestuurder van het N.V.V. in Zeeland, een inleiding over het ontslagrecht. IJzendijke Muziekuitvoering. De muziekvereniging „Geduld over wint" te IJzendijke gaf in het jeugdge- bouw haar winterconcert. Voorzitter Dik_ kenberg sprak er in zijn openingswoord zijn voldoening over uit, dat de belang stelling veel groter was dan bij vorige gelegenheden. Ook burgemeester Von Bönninghausen gaf van zijn belangstel ling blijk. Het gevarieerde muziekpro gramma werd zeer goed uitgevoerd. Een kwartet, bestaande uit vier leerlingen, bracht onder leiding van dirigent An- thonisse het niet gemakkelijke nummer „Polka de concert" ten gehore, hetgeen zeer in de maak viel bij het publiek. Na de pauze voerde de R.K.J.B. uit Biervliet, voor de concours-jury, het Vlaamse blijspel van drs. Lockefeer „Houtworm" op, hetgeen op vlotte wijze voor het voetlicht werd gebracht. Met een geanimeerd bal werd deze avond be sloten. Biervliet 50 jaar getrouwd. Het echtpaar Kornelis-Bruggeman te Biervliet vierde hun 50-jarige echtver eniging. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid. Eindles kookcursus. In het café „Willem Beukelszoon" te Biervliet werd de eindles gegeven van de door de commissie Huishoudelijke Voor lichting ten plattelande georganiseerde kookcursus. De leiding van deze cursus berustte bij mej. Keijzer. Als blijk van waardering kreeg zij van de cursisten een boekenbon aangeboden. Ook burge meester Kostense gaf samen met zijn echtgenote blijk van belangstelling. Breskens Biljartwedstrijd. Zondag j.l. speelden de twee plaatse lijke biljartverenigingen „E.N.Z.K." en „A.B.C." tegen elkaar om een wisselbe ker, die beschikbaar was gesteld door de heer J. v. d. Velde. Tevens was er nog een extra-beker beschikbaar voor de winnaar en twee medailles voor de ver liezer. Om 2.30 uur werd het startsein gegeven, waarbij „E.N.Z.K." al direct een flinke voorsprong nam. „A.B.C." was wel enigszins gehandicapt door het ge mis van enkele goede spelers. Dit nam niet weg dat toch heel duidelijk bleek, dat „E.N.Z.K." in goede vorm stak, want zij namen tenslotte de wisselbeker mee naar huis, volkomen verdiend. Bij „A.B.C." werd er door enkele leden ook goed gespeeld, waarbij dan toch wel uitgezonderd door het oudste lid, de heer J. Notebaart, die het presteerde om alle drie zijn partijen te winnen. Na afloop overhandigde de voorzitter van „A.B.C.", de heer C. Erasmus, de wisselbeker aan de winnende ploeg „E.N.Z.K.", waarbij hij woorden van dank sprak voor de zeer sportieve strijd. Hij hoopte dat men nog vaak elkander zou mogen bekampen in dezelfde spor tieve geest. De uitslag was als volgt: Gewonnen partijen: „E.N.Z.K." 10, „A.B.C." 9. Gemaakte caramboles „E.N. Z.K." 698, „A.B.C." 682. Gezellige avond. Uitgaande van de drie Végé-winkeliers te Breskens, werd Maandag j.l. in zaal „Casino" door de fabrikanten van Mag gi-, Arks- en Zwarte kip-producten, een gezellige avond aangeboden aan de klan ten van bovengenoemde winkeliers. Naast voorlichting was er voor de vele aanwezige dames gratis proeven, leuke muziek, conference, alsmede verschillen de verrassingen. Tevens was er in de pauze een gratis verloting met heel mooie prijzen. Voorlichtingsbijeenkomst. Vorige week Vrijdag werd door de be sturen van de Visserij vereniging „Ons Belang" en „Zevibel" in zaal „Casino" te Breskens, een voorlichtingsavond ge houden voor ouders der leerlingen uit de vier hoogste klassen der lagere scholen. De avond, die maar matig werd be zocht, werd geopend door de voorzitter der visserij vereniging „Ons Belang," de heer C. Kosten, die allen welkom heette en wees op het belang van deze avond, waarna hij het woord gaf aan burge meester J. A. Eekhout, voorzitter van de te stichten Zeeuwse Visserijchool. Deze memoreerde het ontstaan van het on derwijs in onze gemeente en wees op het belang van de te stichten Visserij school, mede in verband met de ontwikkeling van de visserij in onze tijd. Vervolgens kwam aan het woord de heer J. de Veen uit Den Haag, die als in gewijde, wat betreft visserij onderwijs, speciaal de opvoeding van de jonge vis sers belichtte. Het geheel werd afgewis seld door een drietal zeer interessante films die allen betrekking hadden op de visserij en zeer in de smaak vielen bij het publiek. Het ligt in de bedoeling zo vlug moge lijk met bovengenoemde visserij school te starten, die gevestigd zal worden te Vlis- singen, dit om zijn gunstige ligging ten opzichte van de vissersplaatsen in Zee land. Nadat dit alles was gehoord en gezien, sloot de heer Kosten deze avond waarbij hij de hoop uitsprak, dat de komende dag-visserij school door velen zal worden bezocht, tot welzijn van de vissers in de eerste plaats en niet minder voor allen die, op welke manier dan ook, iets met de Zeeuwse visserij te maken hebben. Des middags werden films vertoond voor de leerlingen der hoogste klassen van de lagere scholen. Geslaagd. Bij het te Den Haag gehouden examen voor 4e machinist grote handelsvaart, slaagde de heer C. Woittiez te Breskens. Geslaagd. Voor het examen lingerie-coupeuse is te Breda geslaagd mej. A. van Melle te Breskens, leerlinge van mevr. J. Jansen. Zeeuwse rederij II opgericht. Dezer dagen is te Oostburg opgericht de Zeeuwse rederij II. Tot voorzitter werd gekozen de heer G. H. Luyendijk te Middelburg en tot directeur de heer P. W. Vroon te Breskens. Deze rederij, die gevestigd is te Bres kens, heeft bij de Temeuzense Scheeps- bouw-Mij. een coaster, genaamd „Lau ra", van ongeveer 1000 ton in bestelling gegeven. Toneeluitvoering Thalia Na op 7 en 8 Februari een uitvoering verzorgd te hebben voor de vissers uit Texel, Urk, Wieringen en Breskens met het toneelspel in 3 bedrijven van Jan den Hartog: „Schipper naast God," speelde de toneelvereniging „Thalia" Zaterdag j.l. dit stuk in zaal „Casino" in het kader van het Zeeuwse Landjuweel en het concours van de West Zeeuws- Vlaamse Toneelbond. De belangstelling was zeer bevredigend. De heer J. Jansen gaf na een hartelijk begroetingswoord tot de juryleden en belangstellenden, een toelichting over de inhoud van het stuk. Wat de opvoering betreft, er werd goed gespeeld en de aanwezigen volgden met grote aandacht het verloop van het spel, dat handelt over een schip met- voor de vervolging vluchtende joden, die echter nergens aan wal worden toe gelaten. De kapitein, teneinde raad, be sluit zijn schip tijdens Amerikaanse •vlootmanoeuvres tot zinken te brengen om de Amerikanen te dwingen de wan hopige joden op te pikken en aan land te brengen. Naast het spel had een ieder bewonde ring voor het goed verzorgde décor, als mede voor de bij dit stuk passende ge luidseffecten. De vertolkers kregen na ieder bedrijf en bij het einde een welgemeend applaus in ontvangst te nemen. Jubileum. Woensdag j.l. herdacht de heer J. van Luijk te Breskens, onder veel belangstel ling, de dag waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad als besteller bij de P.T.T. Het personeel van het kantoor Breskens kwam hem aan huis feliciteren en bood hem als aandenken een werphengel aan, waaraan reeds een paar visjes zaten. Voorts werd hem ook nog een oorkonde uitgereikt. Oostburg Maximum-snelheid. Het gemeentebestuur van Oostburg heeft onder de reeds opgestelde gemeen te-naamborden, borden laten aanbren gen, waarop de aanduiding staat vermeld 50 km. Ook de achterzijde van de borden is benut en wel met de aanduiding „Einde maximum-snelheid". Vergadering veehouders. De vereniging tot verbetering van het rundvee in West Z.-Vl. kwam in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van de heer M. J. de Bruijne. De vergadering was druk bezocht. De secretaris, de heer Ach. Buijck, bracht het jaarverslag. Het jaar 1957 werd met een batig slot van f 1113,57 begonnen. De 181 leden brachten een contributie op van f 724,—. In totaal werd ontvangen f 1904,94 en uitgegeven f 684,75. Batig slot f 1256,19. De boeken werden staande de vergade ring door de heren J. Risseeuw, Zuid- zande en E. Buijsse, Groede, gecontro leerd en in orde bevonden. De periodiek aftredende bestuursleden C. J. Almekin- ders, Ach. Buijck, A. Verhage-Hoste en Cam. Vercraeije, werden herkozen. Op een voorstel van het bestuur werd beslo ten voor de fokveedag te Oostbürg een subsidie van f 25te verlenen en voor die te IJzendijke f 15 Lezing voor landbouwjongeren. In hotel „De Eenhoorn te Oostburg vergaderden de gediplomeerden van de Rijks Landbouwwinterschool te Schoon dijke. De heer Em. Calon sprak het ope ningswoord. Hij was zeer verheugd over het feit, dat de directeur der school, Ir. Roes-, aanwezig was, alsmede verschil lende leraren van de school. De notulen der vorige vergadering werden onveran derd vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging een gezonde ac tiviteit ontplooide. In September waren er de traditionele ploegkampioenschap- pen. Hierin hadden alle drie de standsor ganisaties een jurlid. Thans is bereikt, dat ook een lid van de vereniging voor oud-leerlingen in de jury zitting krijgt. De bekende spitmachine zal ook een be zoek brengen aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Jammer genoeg kon de jaarlijkse excur sie, wegens gebrek aan belangstellng, geen doorgang vinden. Uit de rekening

De Schakel | 1958 | | pagina 2