£sso alg. nieuws blad alg. voor west zeeuws-vlaanderen PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Boulevard heuilleton Hanneke's verleden de (cha kei 13e Jaar ^ang - Nr. 681 Vrijdag 21 februari 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - 'TEL-, De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Telefoon 506 bracht het gemeentepersoneel dank voor de steun en medewerking en dankte de raad dat zij heeft willen besluiten deze belangrijke verbeteringen tot stand te brengen. Tot slot spreekt de voorz. de hoop uit, dat de raad in eendrachtige samenwerking ook in 1958 veel zal mo gen doen in het belang van de gemeente. Ingek. stukken. Mevr. Wage, die als onderwijzeres in vaste dienst aan de o.l. school werd be noemd, deelde de raad mee dat zij haar benoeming aanneemt. Blijkens het desbetreffend schrijven heeft G.S. het raadsverzoek, ingevolge art. 22 bis der l.o.-wet, bepaald, dat de instandhouding van de o.l.-school te Driewegen wordt bevorderd. De rekening 1956 werd door G.S. definitief goedge keurd. Door de Minister van Bouwnijverheid en Volkshuisvesting werd aan A. Potvlie- ger en W. de Nijs elk een subsidie van f 100,- toegekend voor woningverbete ring, op voorwaarde, dat de gemeente per geval nog een bijdrage van f 50,- geeft. Besloten werd dit te doen, zodat betrokkenen een premie krijgen van f 150,- ieder. Over de verpachting van weilanden achter de Gentsestraat, ont stond enige discussie. In dit verband werd besloten de verpachting per seizoen te doen. Voorts kwam het bouwplan van een blokje van 3 woningwetwoningen aan de Schoollaan aan de orde. Wanneer hiervoor volume wordt verkregen zal men de bouw doen uitvoeren. Ook wor den onderhandelingen gevoerd voor de uitvoering van de speelweide in D.A.C.W. verband. Verdere agenda. Op diens verzoek werd aan de heer B. J. v. d. Velde eervol ontslag verleend als hoofd van de o.l.-school te Driewegen. Besloten werd aan Jac. v. d. Linde de door hem bewoonde woning Gentsestraat j te verkopen voor f 2800,-. Aan J. de Oude, aannemer te Biervliet, werd een terrein, gelegen aan de Schoollaan, ver kocht ter grootte van 3500 m2 voor f 1,- per m2 en aan P. J. Pladdet een perceel grond achter zijn constructiebedrijf ter grootte van 670 m2, eveneens voor f 1,- per m2. Voorts werd besloten met de heer A. de Smet de voormalige tramwis sel, die aan hem toebehoort, te ruilen voor het vervallen gedeelte van de Gent sestraat. Op het verzoek van het bestuur van de Koninklijke muziekvereniging „Harmo nie" werd een renteloos voorschot ver leend van f 2500,- om te kunnen starten met een drumband. Voorts werd de jaar lijkse subsidie aan de muziekvereniging van f 600,- gebracht op f 750,-. De begroting 1958 werd gewijzigd. G.S. hadden n.l. de begroting nog niet goed gekeurd en teruggezonden met een aan tal opmerkingen. Na de aangebrachte j wijzigingen is de post onvoorz. f 3257,48. De verordening betreffende de organi satie en het beheer van de gemeentelijke brandweer werd z.h.st. vastgesteld. De salarisverordening voor het ge meentepersoneel werd gewijzigd. Het be trof hier de aanpassing van de bezoldi ging van het secretarie-personeel aan de nieuwe salarisnormen voor de gemeente secretarissen, alsmede wijziging van het bezoldigingssysteem voor de gemeente werklieden. Wat betreft de bezoldiging voor het secretarie-personeel werd de verbroken verhouding door de verhoging van de secretarisbezoldiging weer her steld, terwijl de gemeentewerklieden nu niet meer zullen worden bezoldigd naar het aantal dienstjaren maar naar leef tijd. De huurcompensatie werd voor het gemeentepersoneel dat daarvoor in aan merking komt ook van teoepassing ver klaard voor het le halfjaar 1958. Met algemene stemmen werden de he ren G. van Pamelen en H. H. Westdorp, resp. wethouder en ambtenaar ter sec retarie, benoemd tot onbezoldigd amb tenaar van de burgerlijke stand. De heer A. de Meijer informeerde naar de door hem gesignaleerde noodzakelijke verbetering van de woningwetwoningen te Driewegen. De voorzitter zei dat de gemeenteopzichter deze kwestie in be handeling heeft. Hijzelf, alsmede de bei de wethouders, zijn er zich van bewust, dat dringende voorzieningen nodig zijn. maar of alles in één jaar gedaan zal kunnen worden is te betwijfelen. De heer J. W. Verplanke bracht de vuilnisbelt nogmaals ter sprake en informeerde of B. en W. reeds successen hebben kunnen boeken bij het zoeken naar een geschikt terrein. De voorzitter deelde mede, met de heer E. Goossens in onderhandeling te zijn over het storten van huisvuil op een lage weide, waartoe een diepe sleuf ge graven zou worden, die later zal dienen te worden afgedekt. De heer Goossen wil als pachter zijn medewerking verlenen, een en ander hangt nog af van de toe stemming van de eigenaar. De heer I. Michielsen brengt de lekkage in de wo ning van S. de Pauw nogmaals ter tafel. Hij vraagt welke voorzieningen zijn ge troffen. De voorzitter zei, dat dit een beroerde geschiedenis is. Reeds herhaal de malen zijn voorzieningen getroffen, terwijl de gehele waterleiding ontgraven is en gecontroleerd op lekkage. Op korte termijn zegde de voorzitter een nieuw onderzoek toe. De heer A. J. van Hoeve zei geconstateerd te hebben, dat er in het diepvriesgebouw water staat aan één zijde. Hij vroeg te onderzoeken of het condenswater was of dat dit aan lekkage toe te schrijven is. Wanneer het condens-, water blijkt te zijn dient de huurder hiertegen maatregelen te nemen en niet de gemeente. De voorz. zegde een onder zoek toe. Voorts informeerde dhr. van Hoeve wanneer de stellage voor het dro gen van de brandslangen wordt aange- Burgerlijke Stand GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Januari 1958 GEBOORTEN: 1, Petrus Jan, zn. van J. van den Broeke en van C. de Nijs; 10, Omer Achiel, zn. van O. J. Cocquyt en van S. M. Verhage; 25, Maarten Johan nes, zn. van J. J. de Feijter en van C. G. de Regt. HUWELIJKEN: 9, F. W. Gijzeis, 22 j. en J. S. de Jonge, 18 j.; 23, J. A. L. de Jae ger, 21 j. en E. J. Steijaert, 19 j. OVERLIJDEN: 10, G. B. van der Slikke, 72 j., echtgenoot van J. Bergers; 23, P. Dobbelaere, 66 j., echtgenoot van M. T. Kanse. INGEKOMEN: 29, J. A. L. de Jaeger, van IJzendijke naar O 46a; 30, H. E. de Buck en gezin, van Hoodplaat naar O 27c. VERTROKKEN: 3, M. Karreman, van Willemsweg 31 naar Apeldoorn; 7, H. B. Koens, van W 97 naar Amsterdam; 7, M. L. J. Sijnesael-de Schipper en gezin, van Cransbergstraat 6 naar Rotterdam; 20, F. G. van Schoote en gezin, v. Mont- foortstraat 6 naar IJzendijke. Plaatselijk Nieuws Biervliet De gemeenteraad vergaderde Donder dag j.l. voor de eerste maal in 1958. De voorzitter, burgemeester Kostense hield een beschouwing over het afgelopen jaar Spr. betreurde het, dat het aantal inwo ners was teruggelopen. Men vraagt zich af, wat in de agrarische gemeenten ge daan kan worden om deze teruggang af te wenden. In eerste instantie meende spr. het een nationaal belang, dat het agrarische platteland bewoonbaar blijft. Dit kan bereikt worden door de opvoe ring van het verzorgingspeil, verbetering van de volkshuisvesting, nieuwbouw en opruiming van noodwoningen en krotten Wat betreft de woningbouw kon de voor zitter meedelen, dat in 1957 7 nieuwe woningen gereed kwamen, met de bouw van twee werd begonnen, terwijl 3 boer derijen met woningen gereed kwamen. 14 woningen werden met premie verbe terd, aan 9 verbeteringen werd begonnen waarnaast er nog 3 verbeteringen in be handeling werden genomen. Voorts kwa men 3 landbouwschuren, 2 werkplaatsen en 1 garage gereed. 4 woningen werden aan bewoning onttrokken door onbe woonbaarverklaring. Als de meest be langrijke werken en gebeurtenissen voor de gemeente in 1957 noemde de voorzit ter o.m.: de totstandkoming van de uit valsweg naar de Prov. weg, het gereed kottnen van het wegvak Hoek-Temeu- zen, de aanvang van het wegvak Bier- vliet-IJzendijke, de verdere vorderingen aan de sportvelden, het gereedkomen van de tennisbanen, de uitvoering van de marktverbetering, de viering van het eerste lustrum van de Braakman, de in stallatie van het beheerschap recreatie gebied van de Braakman, aanleg van trottoirs in de Burgemeester Maarleveld- straat. Helaas kon de verbetering van het straatverlichtingsnet niet worden aangepakt. Zo men ziet is er nog al acti viteit in de gemeente geweest. Spr. door JOKE DE VALK 15. Hij knikte. „Inderdaad. Ik zou natuur lijk mijn gezelschap kunnen aanbieden, plus mijn wagen, maar dat aanbod zal wel niet in goede aarde vallen". Inwendig lachte ze. Alle mannen wa ren toch eigenlijk net eender. Ze trap ten in elk valletje, dat je voor hen uit zette. Ze draalde en keek in zijn van ver wachting gespannen gezicht. En op dit moment ontdekte de vrouw in Hanneke Schoneveld, dat die man hopeloos ver hef d was. Zijn gezicht sprak als een open boek. Nu moet ik eigenlijk weigeren, zei de verstandige Hanneke, want als ik zijn invitatie aanneem, moedig ik hem aan. Maar de onverschillige Hanneke ant woordde na enig nadenken: „Goed, we gaan samen naar Elten, maar de uitga ven worden beperkt. We vragen mevrouw Overbeke een lunchpakket en eten des noods vanavond hier een kliekje". Hij knikte, dolgelukkig dat ze met hem mee wilde. „Goed, dat zal ik in orde ma ken. Schikt het u als de wagen over een kwartier klaar staat?" „Best. Ik trek even een andere jurk aan". Later op de morgen reden ze Lunte- ren uit. Hanneke keek in de drukke Dorpsstraat links en rechts, maar van Dubois was geen spoor te bekennen. Eigenlijk zoveel te beter. Het gaf maar ergernis en tenslotte was hij toch haar baas. Grobbe was in een opgewekte stem ming. Hanneke merkte, dat hij uitgela ten was als een kind, dat hij haar ge zelschap had. Nu ja, dat kon ze ook wel begrijpen. Hij was getrouwd geweest en een weduwnaar mist eerst zijn vrouw. Daarna komt de tweede phase, dat hij „een" vrouw mist. Aan die tweede phase nu was de heer Grobbe toe. Ze mocht vandaag wel terdege op zichzelf passen. Och, hij was een geschikte kerel, als ze maar goede vrienden konden blijven. Niet meer dan dat. Ze reden Elten binnen. „Ons nieuw verworven grondgebied," zei Grobbe, ter wijl hij voor zich uit wees. „Nog echt Duits, vindt u niet?" Hanneke haalde haar schouders op. „Ik ben nog nooit over de grens ge weest," antwoordde ze. „U wel?" „Ja zeker: België, Frankrijk, Duitsland. Zwitserland en Denemarken". „Goeie, wat een globetrotter bent u. Voor uw plezier?" „Hoofdzakelijk voor zaken," antwoord de hij. „Maar ik combineerde het in de regel met een paar vacantiedagen". „Ging uw vrouw altijd mee?" Hij knikte. „Ja, dat was gezelliger. Kinderen hadden we niet, dus waarom zou ze thuis blijven?" Ze reden de Elter berg op en Grobbe parkeerde zijn wagen op het daarvoor aangewezen terrein. Ze stapten uit en hij zei: „We zullen eens kijken, of ze hier ook behoorlijke koffie hebben". Hoewel het hoogseizoen was, viel de drukte erg mee. Misschien was het nog te vroeg. Hier en daar zaten wat mensen te praten en te drinken. De kelners kon den het op hun gemak af. Grobbe bestelde koffie met gebak en toen ze even later van een en ander ge noten, zei Hanneke: „U moet hertrou wen, meneer Grobbe. U bent niet het type man, om uw verdere leven alleen te blijven". Hij knikte. „Dat weet ik. Dat heeft mijn dokter trouwens ook gezegd. Ik sliep de laatste tijd erg slecht. Allemaal reacties vanwege hetgeen gebeurd is. Wij mijn vrouw en ik hielden ontzettend veel van elkaar. En als er kinderen ge weest waren, zou ik misschien de rest van mijn leven gewijd hebben aan hun opvoeding. Ze heeft trouwens zelf op haar sterfbed gezegd, dat ik niet alleen moest blijven. Maar om te trouwen moeten er twee zijn, juffrouw Schone veld". bracht. Ook dit punt heeft de aandacht van B. en W. Nieuwvliet Vergadering V.V.V. Na haar algemene ledenvergadering van Maandagavond 3 Februari j.l., waar in het bestuur en bloc aftrad, werd vo rige week Donderdag een nieuwe alge mene 'ledenvergadering gehouden voor de verkiezing van een bestuur. Het afgetreden bestuur werd in deze vergadering met algemene stemmen herkozen. De bestuursfuncties blijven de zelfde, t.w.: de heer A. Brakman, voor zitter; mevr. M. Tienstra, secretaresse- penningm.; de heren H. Brakman, J. Dubois en J. Quaars, bestuursleden. Vergadering Het Groene Kruis. Maandagavond hield „Het Groene Kruis", afdeling Nieuwvliet, haar alge mene ledenvergadering, onder voorzit terschap van de heer Iz. de Hullu-Bas- ting in de Stadsherberg. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het afgelopen jaar, dat ook met zijn bestedingsbeperking zelfs op deze zo nodige sociale instelling als Wijk en Kraamverpleging zijn domper gezet heeft, gezien de verlaging van de rijks subsidies die doorgevoerd zullen worden in de betaling van het salaris van de wijkverpleegsters. Verheugend is het daarom dat de financiële toestand der vereniging zo goed is, aangezien er an ders van een verhoogde contributie sprake zou moeten zijn. Dank mag ge bracht worden aan het gemeentebestuur dat zo welwillend geweest is om gratis één lokaal van het oude schoolgebouw af te staan aan de vereniging als op- berglokaal voor de materialen van het Groene Kruis en om in te richten als consultatiebureau. Hiervan is dan ook een dankbaar gebruik gemaakt en zijn alle grote materialen er in ondergebracht en is tevens een gedeelte, al is het dan nog maar provisoris, ingericht als lo kaaltje waar de hootgezon is opgesteld en waar consultatiebureau gehouden kan worden voor eventuele inentingen, enz. Met de zustervereniging te Groede is een nieuwe regeling aangegaan betreffende de betaling in de wijkverpleging. Door het bestuur is tevens een kleine vergoe ding toegekend aan de penningmeester voor het vele werk aan deze functie ver bonden. Hierna werden de notulen van de vo rige vergadering goedgekeurd. Het jaar verslag werd voorgelezen waaruit bleek, dat de verplegingsartikelen in 1957 be langrijk zijn aangevuld. De rekening en verantwoording over 1957 werden in orde bevonden met aan inkomsten een bedrag van f 3767,38 en aan uitgaven f 2193,94, een batig saldo dus van f 1573,44. Vóór de verkiezing van de periodiek „O, er zijn tal van aardige jonge vrou wen, die graag met u zouden willen trou wen. Daarvan ben ik overtuigd". „Dat zal wel," antwoordde hij. „Eigen lijk weet u ik heb Hij kleurde als een schooljongen. Hanneke begreep onmiddellijk wat hij zeggen wilde. „U hebt al een vróuw op het oog, nietwaar?" „Ja, zo is het". „En u weet zo half en half dat ze uw aanzoek zal afslaan". Hij zuchtte. „Ik vrees het, hoewel ik hoop toch, dat ze zich zal bedenken". „Meneer Grobbe, laten we niet langer verstoppertje spelen. Ik begrijp best, wie die vrouw is. Maar hoe lang kent u haar?" „Tja, nog maar enkele dagen „Juist. En wat weet u verder van haar? Wat weet u van haar vroegere le ven af?" Plotseling greep hij over de tafel heen haar handen en omklemde die. Ze zag zijn trouwhartige ogen op haar gericht en ze hoorde als in een droom zijn stem: „Juffrouw Schoneveld Hanneke ik jij bent het". Hij zuchtte diep en zwaar. „Nu is het er uit en nu zul je wel boos zijn. We hadden alleen maar goe de vrienden moeten blijven. Maar ik houd van je. Ik kan er niets aan doen. Misschien die avond al, toen mevrouw Overbeke vroeg of ik bij u aan tafel mocht zitten. En later, Woensdag, toen

De Schakel | 1958 | | pagina 1