Rijwielhandel VAN MEENEN, Mens. Bromfietsen, Gazelle- en Raleigiirijwielen, tassen, antnpefis, rolschaatsen, enz. Voorlopig gratis LE BLEU Kon. Nederlandse Schouwburg le Gent. Zeeuwse visserijschool start 009 dit jaar Koopt bij onze adverteerders federatie. Namens het districtsbestimr sprak mevr. M. Dierx-Harms uit Ter- neuzen haar waardering uit voor het pionierswerk dat in W. Z.-Vlaanderen werd verricht. Hier is een basis gelegd voor de verdere ontwikkeling van de Vrouwenbond in Zeeland. Vervolgens werden een aantal gelukstelegrammen voorgelezen. Nadat alle spr. beantwoord waren door de voorzitster werd koffie met cake aangeboden. Na de pauze, waarin de traditionele verloting werd gehouden die f 112,50 op bracht, volgde een ontspanningsgedeelte waarin mevr. Rie van Driel uit Terneu- zen enkele schetsjes van Andersen de clameerde, gevolgd door enkele versjes van Jules de Korte. Het „Vlaams" verhaal sloeg erg in, alsmede de Indische sprookjes. Na sa menzang kwam de afdeling Oostburg voor het voetlicht met de dolkomische klucht „Naar de Bios". Hierom werd ha telijk gelachen. Mevr. Dijk sloot de zeer gezellige bijeenkomst, waarna extra bussen het grote gezelschap naar de di verse dorpen terug brachten. Raadsvergadering De Raad van Oostburg kwam Woens dag in openbare vergadering bijeen. Alle raadsleden waren aanwezig. In zijn openings- en begroetingswoord wees voorzitter Burgemeester Hoekzema op het ongebruikelijke feit de raad in tussentijdse vergadering bijeen te roe pen. Het was noodzakelijk de beslissing van de raad te weten over het aangaan van de geldleningen, voortvloeiende uit de le en 2e nationale woningbouwlening en deze beslissing voor een vastgestelde datum aan de N.V. Bank v. Ned. Ge meenten te doen weten. Als eerste punt van de agenda kwam de benoeming van een onderwijzeres aan de openb. ulo-school aan de orde. B. en W. droegen mej. S. G. Wouters te 's-Gra- venhage voor benoeming in tijdelijke dienst voor. Met algem. st. werd deze benoemd. Uit de eerste woningbouwlening kan aan de gemeente Oostburg, blijkens een schrijven van de Bank v. Ned. Gemeen ten, een bedrag van f 9000,- als geldle ning tegen 6 pCt. 's jaars worden toege kend. B. en W. stelden voor van dit aan bod gebruik te maken en de bank hier van in kennis te stellen. Z.h.st. accep teerde de raad het voorstel. Als tweede punt, dat te maken had met de finan ciën der gemeente, stelden B. en W. de raad voor met de Bank voor Ned. Ge meenten een geldlening aan te gaan tot de grootte van het bedrag waarvoor door kopers van Rentepaarbrieven der tweede Nationale Woningbouwlening voor de ge meente Oostburg voorkeur is uitgespro ken. Ook dit voorstel werd z.h.st. aange nomen. De voorzitter kon op de desbe treffende vraag hoe hoog het bedrag van de voorkeur zou zijn, geen antwoord ge.- ven. B. en W. stelden voor, het maken van een toegangsweg naar het nieuwe gemeentehuis op te.-zdragen aan de Fa. C. C. D. de Ruijsscher en Zn. te Biervliet. De heer J. J. Leenhouts had tegen dit voorstel bezwaar, omdat dit niet bij de stukken ter visie had gelegen. Hij ver klaarde dus geen gelegenheid te hebben gehad het ontwerp te bestuderen. De overige raadsleden konden de bezwaren van de heer Leenhouts niet delen en maakten geen bezwaar tegen behande ling. De firma De Ruijsscher is bereid gevonden het voorgestelde werk uit te voeren voor een bedrag van f 7952,50. De raad keurde een en ander goed en droeg het werk aan genoemde firma op. De heer Leenhouts was er tegen. Tijdens de rondvraag zei de heer Leenhouts te me nen, dat voor de ouden van dagen met ingang van 1 Januari 1958 vrijstelling) van reinigingsrechten van kracht is ge worden, althans dat dit opgenomen was in de laatstelijk vastgestelde verordening op de reinigingsrechten. Thans bleek hem, dat alle ouden van dagen een aan slag hebben gekregen. De voorzitter zei dat vrijstelling in genoemde verordening mogelijk is gemaakt, voor die ouden van dagen, die beneden een zekere inkomen- grens vallen. Een automatische vrijstel ling is echter niet voorzien. Zij, die me nen hiervoor in aanmerking te komen, kunnen om ontheffing verzoeken. De heer P. J. Barra wees op de bestrating, die in een gedeelte van de Langestraat herstel behoeft. De voorzitter zegde toe zo spoedig mogelijk hierin verbetering te laten aanbrengen. De heer L. Schippers oordeelde het wenselijk op de verjaar dag van de Kroonprinses de scholen een halve dag vrij te geven, zoals dit op de Rijksscholen geschiedt. Weth. Geuze zei dat dit niet mogelijk was, aangezien het leerplan hier niet in voorziet. Breskens Biljartwedstrijd. Zondag j.l. speelden de biljartclubs „E.N.Z.K." te Breskens en „H.O.V." te Kruisdijk een vriendschappelijke wed strijd in café „Du Commerce" te Bres kens. Er werden in totaal 10 partijen gespeeld en er werden er 7 gewonnen door E.N.Z.K. en 3 verloren. H.O.V. maakte 307 tegen E.N.Z.K. 480 caramboles. Moedige mannen. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Buurtvereniging Vogelenzang te Breskens Zaterdag een tweede-hands auto aangekocht. Deze zal moeten die nen om de dit jaar te bouwen praalwa gen voort te bewegen. Vogelenzang kon verleden zomer slechts een zesde prijs in de wacht sle pen en het jaar daarvoor de achtste prijs. Niettemin gaat men onversaagd voort en is men blijkens hun pas gedane aankoop tijdig in de weer. Kijk, dat zijn mannen uit het goede hout gesneden, die doen hun best, mopperen niet en vinden hun genoegen in het scheppen van een praalwagen om mede te doen aan het grote feest, waar Breskens eer mee inlegt. Nieuw schoolhoofd. Wegens het vertrek van het tegenwoor dige hoofd der School met de Bijbel te Breskens, in Mei a.s., heeft het bestuur der school tot hoofd benoemd de heer A. Sluimer, werkzaam aan de Da Oosta- school te Vlaardingen, die deze benoe ming heeft aanvaard. Autobotsing. Op de hoek Strandstraat2e Zandstraat had gistermiddag te ca. 15.30 uur een aanrijding plaats tussen twee auto's. De bestuurder P. A. V., wonende te Breskens, reed met zijn auto door de: Strandstraat. Op het moment dat hij de kruising of hoek van de 2e Zandstraat naderde, kwam uit die straat een andere auto, bestuurd door J. K. Beide voertui gen kwamen met elkaar in botsing en werden beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De Rijkspolitie stelde een onderzoekin naar de schuldvraag. Oroede Uitvoering E.M.M Dinsdag- en Woensdagavond j.l. werd in hotel „De drie koningen" te Groede door de plaatselijke muziekvereniging de jaarlijkse uitvoering gegeven. Bedde avonden kon de voorzitter zijn openings woord richten tot een groot aantal aan wezigen. Het eerste deel van de avonden werd verzorgd door de muziekvereniging, die enige nummers ten gehore bracht. Daarna was het de beurt van de toneel vereniging „Groede" om het toneelspel „De man, de vrouw en de moord" op te voeren, hetgeen bij het publiek goed in de smaak viel. In de pauze werd een ver loting gehouden. Tot ver na midder nacht kon men nog een dansje doen op de muziek van de „Sarino's" uit Breskens Uitvoering „Flandria" Op Zaterdag 22 Februari a.s. zal de welbekende accordeonvereniging „Flan dria" uit IJzendijke een uitvoering geven in het Verenigingsgebouw. F1LMNIEUWS „Casino"-Bioscoop te Breskens brengt Zondag 16 Februari om 4 en 8 uur de sensatie op filmgebied, een film, die maanden werd geprolongeerd in de grote theaters van ons land: „High society". Bing Crosby, Grace Kelly, Frank Sinatra en Louis Armstrong en zijn band doen u enige uren aangenaam verpozen en u allen zult zeggen: „wat een film". Een kostelijk verhaal in prachtige kleuren. Woensdag 19 Februari om 8 uur een spannende film: „Diplomatiek koerier". Dit spionnageverhaal geeft een goed beeld van de gevaren en grote moeilijk heden der koeriers van de geheime dienst. Naar de bekende roman van Peter Cheyney: „Sinister errand". Vismijn - Breskens Week van 2 Febr. i.e.m. 8 Febr. 503 kg. schol 188 kg. zeebaars 2 kg. zalm 39 kg. kommeraal 38 kg. rog 396 kg. kabeljauw 938 kg. wijting 680.110 kg. haring 24.812 kg. onverkochte haring 74.766 kg. sardijn 9036 kg. sardijn (puf) Voetbal 4e klasse H. Programma voor Zondag a.s.: SteenLuctorSluiskilClinge; Ria Oostburg; Hansw. Boys's-H. Arendsk. Steen zal het tegen Luctor wel klaren. Een belangrijke wedstrijd is tussen Sluiskil en Clinge. Voorlopig houden we het op Clinge. Oostburg is in een netelige positie ge raakt en 'zal nog flink moeten presteren om de dans te ontspringen. Ria is ook nog niet veilig en zal er alles op zetten om tegen Oostburg te winnen. Hansw. Boys is tenslotte favoriet tegen 's-H. Arendskerke. Abe. Gevonden voorwerpen Div. kinderwanten; kinderschop; groene glacé dameshandschoen; zak mesje; padvindersriem; bruine lederen handschoen. Inl. bureau Rijkspolitie te Breskens. Zondag 16 en Donderdag 20 Februari DE MAN, DE VROUW EN DE MOORD Blijspel van André Roussin Regie: Edward Deleu ENGELSE VOETBALLERS MET PASEN IN ZEELAND. Naar wij vernemen komen op Zater dag 5 April (Paas-Zaterdag) door tus senkomst van de heer K. C. Praat te Breskens, een groot aantal Engelse voetbalelftallen naar Zeeland. Het is verheugend dat een dergelijke poging op zo'n grootscheepse wijze is geslaagd en het zou prettig zijn, dat in de toe komst ook Zeeuwse elftallen in grotere mate het buitenland in sportverband gaan bezoeken. De te spelen wedstrijden zijn: ArnemuidenBengeoBreskensSouth Essex F.C.; DriewegenHendon Group Hospitals; GroedeSt. Mary's O.B.; HontenisseHarrods F.C.; Hansweertse BoysOld W. Hammians; HoekEntech F.C.; IersekeOld Cheynians F.C.; Koe wachtBritish Oil Cake Mills; Luc torEast Barnet O.G.; Luctor (jeugd- elftal)Oaktown Boys Club (jeugdelf- tal)NieuwdorpSheene Old Gramma rians; Ootsburg (jeugdelftal)Oaktown Boys Club; PatrijzenMaryland F.C.; PhilippineBrentwood RoveesRobur Bookham F.C.; SchoondijkeLisgar Athletic; SteenNorth Met F.C.; Veere Goaffs Oak; Vlissingen (jeugdelftal) Catford Youths (jeugdelftal)Vlissin gen (jeugdelftal)South Grove Youth Club (jeugdelftal); WalcherenCondor F.C. Na een reeks van moeizame voorbe reidingen is het thans zo ver, dat de Zeeuwse Visserijschool per 1 September a.s. :zal kunnen starten. De voorgeschiedenis in haar geheel te schetsen, zou ons te ver voeren en is, naar wij menen, in visserij kringen ge noegzaam bekend. Wel willen wij even wijzen op het baanbrekende werk dat de vereniging „Zevibel" in deze richting heeft gedaan. Reeds vanaf haar oprich ting ijverde „Zevibel" voor een Zeeuwse Visserijschool, aangezien men zich er van bewust was, dat alleen door middel van een visserijschool de visserij in stand gehouden zou kunnen worden. Immers door verlenging van de leer plicht tot 15 jaar en de voortschrijdende techniek is het onmogelijk geworden het „handwerk" te leren door van de lagere school direct bij vader of bij een baas op het schip te komen. Wel gingen vis serszoons en zij, die visser wilden wor den, naar de z.g. Binnenvaartschool, maar een opleiding gericht op het vis sersvak was het geenszins. Er bleven nog vele vakken over waarin geen onderwijs werd gegeven. Na de ramp, toen het Drie-Eilanden plan en het Deltaplan aan bod kwamen, waardoor de garnalenvisserij getroffen zal worden, heeft G.S. een commissie in het leven geroepen welke tot taak had de toekomstmogelijkheden v. d. Zeeuwse visserij na te gaan en haar conclusies in een rapport neer te leggen. Een van de conclusies was, dat het noodzakelijk bleek een Zeeuwse visserijschool te stichten, teneinde de omscholing van de garnalenvisserij in kleine zeevisserij mo gelijk te maken en om mede door deze school de vlucht uit de visserij tegen te kunnen gaan. In Februari kon de „Stichting Zeeuw se Visserijschool" definitief tot stand komen, toen de toezeggingen van de Mi nister, wat betreft de financiële mede werking, waren ontvangen. Van het Stichtingsbestuur is de bur gemeester van de visserij-gemeente Breskens, de heer J. A. Eekhout, voor zitter. Voorts hebben vertegenwoordi gers van de visserij-gemeenten Arne muiden, Vlissingen en Breskens zitting in het bestuur, alsmede een vertegen woordiger van de vereniging „Zevibel" en van de provincie. De visserijschool valt onder het Nij verheidsonderwijs, zodat de jongens die de lagere school verlaten, er direct naar toe kunnen. Het minimum aantal leer lingen waarmede men kan starten is 15, maar aan de hand van de toezeg gingen telt men er thans 22 die de cur sus zullen volgen en verwacht wordt dat het er 30 zullen worden. Bij 30 leerlin gen kan men twee parallelklassen for meren. Naast het dagonderwijs, dat voorziet in een tweejarige cursus, ligt het in de bedoeling te zijner tijd ook avondcursussen te organiseren voor ouderen. Naast de leerplichtige jongens kunnen ook jongens van de leeftijd boven 15 jaar aan het dagonderwijsdeel- nemen. De aanmeldingstermijn voor de dagcursus sluit per 1 April. Omdat de visserijschool gebaseerd is op het Nijver heidsonderwijs worden dezelfde facili teiten aan de leerlingen verleend als aan de technische scholen, o.m. is er de mo gelijkheid van tegemoetkoming in de reiskosten. Bij zijn toezeggingen heeft de Minister de eis gesteld, dat men voorlopig niet aan een nieuw te bouwen school moet denken. Gelukkig heeft men de gelegen heid gekregen een gedeelte van het voormalige Burger Weeshuis te Vlissin gen toegewezen te krijgen. De lokalen zijn thans nog in gebruik bij de tech nische school. De directeur die de ver antwoording van de visserijschool zal dragen, moet de bevoegdheid le stuur man grote handelsvaart bezitten. Alvorens het leerplan, lesrooster en leermiddelenlij st te kunnen samenstel len, heeft het dagelijks bestuur een reis gemaakt naar Katwijk om aan de vis serijschool aldaar haar licht te kunnen opsteken. Wekelijks zullen 36 lesuren gegeven worden, waarvan 16 voor algemeen vor mend onderwijs. Voorts vermeldt het lesrooster nog scheepswerktuigkunde, zeevaartkunde, zeemanschap, visserij- kunde, schiemannen, plaat- en bank- werken en bovendien 2 uur lichamelijke oefeningen. Het is te begrijpen dat in visserij- kringen een en ander met belangstelling- is gevolgd. Thans heerst er voldoening over de totstandkoming. Wij van onze plaats hopen, dat de Visserijschool zal mogen beantwoorden aan het doel waarvoor zij werd opgericht, n.l. voor het behoud van de Zeeuwse visserij. Thans heeft de overheid haar medewer king gegeven bij het opleiden van de jonge vissers. Laten wij hopen, dat dc politiek van de regering er op gericht zal zijn bij de vernieuwing van de visserij- vloot een niet onbelangrijke steun te verlenen. Gebeurt dit niet, dan zal de visserijschool de instandhouding van de Zeeuwse visserij niet kunnen bewerk stelligen. PREDlKd&URTBN. Ned. Herv. Kerk Zondag 16 Februari Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Metting van Rijn St. Kruis, 9 uur, Ds. Metting van Rijn Biervliet, 10 uur, Ds. Evenhuis Collecte „Rozenoord" Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Zendingscollecte Cadsand, 10 uur, Ds. Metting van Rijn Groede, 10 uur, Ds. de Jong Hoofdplaat, 10 uur, Wika Wasterval Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 10 uur, Ds. Groenveld Woensdagavond 7 u.avondgebed Retranchement, 10 uur, Ds. ten Cate Schoondijke, 10 uur, de heer Kranenburg van Groede 4 uur, Ds. ten Cate Streekjeugddienst Sluis, 9,30 uur, Ds. Hugo van Dalen St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Hugo v. Dalen Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma IJiendiJke, 10 uur, Ds. van Evert Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman H. Doop Doopeges. Getn. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Vis Vrij Evang. Gemeanvc Breskens, 10 uur, Ds. Praas Nleawvliet, 10 uur, Ds. v. d. Molen Retranehement, 2,30 uur, Ds. v. d. Molen Cadeand, 6 uur, Ds. Praas Geref. Kerk Breskens 10 en 3 uur, Ds. Homburg, Vlissingen Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Ds. Happee R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 16 Febr. Zondag Quinquagesima, ie H Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur. 's Middags om half drie Lof In de week H. Mis om half acht. Woensdagbegin van de 40-daagse vastentijd Zaterdagavond om 7 uur, Kruisweg. ADVERTENTIES Heden overleed, geheel onver wachts, onze geliefde Man en Vader, STEPHANUS MARINUS DE VUIJST, in de ouderdom van 79 jaar. Breskens N. A. DE VUIJST-Landman Amsterdam J. DE VUIJST W. DE VUIJST-Hiller Vlissingen: C. A. A. VAN DE KOP- de Vuijst A. VAN DE KOP Breskens, 12 februari 1958 Scheldekade 20 De crematie te Driehuis Westerveld zal plaats vinden op maandag 17 febr. a.B.; na aankomst van trein 14.04 uur aldaar. Het vertrek van het sterfhuis Schelde kade 20 is bepaald op zaterdag 15 febr. a.s., om 2.30 uur n.m. worden Uw glas- en overgordijnen nog gemaakt. Geef ons de juiste maten, zonder de zomen en ruimte. Bestelt U tijdig g.v.p. Modehuis BRESKENS Dorpsstr. 21, telef. 468

De Schakel | 1958 | | pagina 3