BRILLEN PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Boulevard ^rlllemaefter" De haardolie I zuinig, met het hoogste rendement geen roet, meer warmte Telefoon 506 OOSTBURO over het jaar 1957 f 751,86 en de uitga ven f 530,09, een voordelig saldo van f 221,77. In het saldo viel een vooruit gang te constateren bij het vorige jaar. De voorzitter merkte echter op, dat de feestavond welke Zaterdag j.l. werd ge geven een klein verlies had opgeleverd, terwijl voor de feestavond van Zater dag 15 Febr. de vooruitzichten niet erg gunstig waren, tenzij door propaganda hierin nog verbetering zou kunnen wor den gebracht. De heren H. v. d. Walle en A. de Klerck werden in het bestuur herkozen. Bij de rondvraag werd de wenselijk heid naar voren gebracht, het vergade- ringsbezoek door middel van een film te stimuleren. Tevens vonden nog ge- dachtenwisselingen plaats over de toe gang van leden van een andere afdeling op de jaarlijkse feestavond. Dit zal in het kringbestuur besproken worden. Eveneens kwam ook de B.L.O.-school ter sprake. Doch ook hierover konden zeer weinig mededelingen worden ver strekt. Met een kort woord, hopende dat een volgende vergadering beter bezocht zou zijn, sloot de voorzitter de vergade ring. Vergadering Z.L.M., afd. Schoondijke. Onder voorzitterschap van de heer J. B. A. Risseeuw, kwam de afd. Schoon dijke van de Z.L.M. in hotel „de Zwaan" bijeen. Zowel het jaarverslag van de secretaris en financiële verslag van de penningmeester konden onvetrainderd worden goedgekeurd. Het bleek dat het financieel gedeelte goed was, zodat de afdracht der leden op f 0,40 per ha. ge handhaafd werd. De aftredende bestuursleden Ant. Ris seeuw en A. Verkruijsse, werden met al gemene stemmen herkozen. Omtrent de jaarlijkse excursie werd nog geen definitief besluit genomen, doch gedacht werd aan de Radio studio's te Hilversum. Teneinde het bezoek aan de vergaderingen te stimuleren zal de voorjaarsvergadering in de vervolge iets vroeger en de najaarsvergadering iets later worden gehouden, zulks mede in verband met de werkzaamheden. Landbouwcrediet en aardappelziekte vormden nog een tweetal punten van bespreking. Na het afwikkelen van de agenda werd met de dames een gezamenlijke koffie maaltijd genuttigd. Het avondprogramma was een toneel programma, verzorgd door de afd. Oostburg van de L.J.G. en Z.P.M. Met de opvoering van „Hyena's van de grens" oogstten zij veel succes. Het spel was goed en op sommige momenten sterk. Na afloop bleef men nog geruime tijd bijeen. Feestavond Volksonderwijs. In hotel van Rosevelt gaf Volksonder wijs, afd. Schoondijke, haar jaarlijkse feestavond. In zijn openingswoord verwerkte de voorzitter, de heer A. de Klerck, een kor te propaganda voor Volksonderwijs. Tevens diende hij er echter zijn spijt over uit te drukken, dat slechts zo'n ge ring aantal mensen waren gekomen. De avond werd verder verzorgd door de toneelvereniging „Groede". Opgevoerd werd het toneelspel „Moeders Zonen". In zijn slotwoord dankte de voorzitter alle aanwezigen voor hun opkomst en de toneelvereniging „Groede" voor de verleende medewerking. Een reprise van de avond zal Zater dag 15 Februari plaats vinden. Sport steunt Zonneveld. De voetbalvereniging Schoondijke, welke het vorige jaar als eerste vereni ging een wedstrijd speelde voor „Sport steunt Zonneveld," heeft ook nu weer als eerste West Z.-Vl. voetbalvereniging het initiatief genomen, mee te doen aan de dubbeltjes-actie, door per gemaakt doelpunt 1 dubbeltje aan bovengenoemd comité af te dragen. Over 1957 werd door de v.v. Schoon dijke f 165,55, zijnde de opbrengst van cantie is niets waard. U en ik horen in de stad". „Dat kan wel zijn, meneer Dubois, maar ik heb m'n gehele pensiongeld vooruit betaald en ik wil tot de laatste dag hier blijven. Ik geniet hier volop". „O, wat dat geld betreft, dat kunt u wel van mij terugkrijgen. Als het dat is „Nee, dat is het niet. Begrijpt u dan niet, dat ik wel uw ondergeschikte ben tijdens het werk, maar dat u in mijn va- cantie geen zeggenschap over me hebt? Tk ben hier en ik blijf hier. En als u het hier niet bevalt, wel, niemand zal u te genhouden als u weer naar de stad te rug wilt gaan". „Dat kan niet," weerlegde hij koppig. „Ik moet een oogje op u houden". „Zeer vereerd," zei ze spotlachend. „Ik kan anders best op mezelf passen". „Dat blijkt anders niet. U bent steeds in gezelschap van die kerel". Hanneke werd vuurrood. „En nu is het genoeg, meneer Dubois. Ik kies het gezel schap uit dat ik zelf wens en ik ben u hiervoor geen verantwoording schuldig. En doet u me één plezier: Laat u me als jeblieft de rest van de vacantie met rust". Zonder verder commentaar af te wach ten, ging ze met opgeheven hoofd langs de voetbalwedstrijd Schoondijke I tegen R.C.S. afgedragen. Naast dat bedrag werd in West Z.-Vlaanderen nog afge dragen door de Postduivenvereniging „Nog Sneller" te Breskens f 51,- en de telntoonstellingsq'ommissie van Schoon- dijkse Concours- en Verz.bond f 50,-. Wij kunnen de steun door bovenge noemde vereniging aan dit wel zeer goe de doel gegeven, niet anders aanbevelen dan met de woorden „Wie volgt". Autobotsing Omstreeks 6 uur kwamen Woensdag avond uit de richting Oostburg een 2- tal auto's. Ter hoogte van de Landbouw- huishoudschool wilde men elkaar pas seren. Bij deze manoeuvre heeft een der bestuurders de macht over het stuur verloren. Het gevolg was een botsing waarbij beide wagens zeer grote schade opliepen. De bestuurders, de heren T. uit Hoofdplaat en v. d. H. uit Biervliet, kwamen met de schrik vrij. Raadsvergadering De Raad van Schoondijke kwam Woensdagavond in voltallige vergadering- bij een, onder voorzitterschap van bur gemeester F. A. van Rosevelt. De voorzitter zei het op deze eerste ver gadering in het nieuwe jaar niet te wil len nalaten een terugblik te werpen op het zojuist afgsloten jaar en zo mogelijk een toekomstbeeld te willen oproepen. Wat betreft de bevolking kon de voorz. met verheugenis melding maken van een toename van 13. Er is weliswaar eenver- trekoverschot, maar dat kon worden goedgemaakt. Op nationaal niveau ves tigde de voorz. de aandacht op de gere- patrieerden. De verzorging van deze mensen zal ons land zwaar belasten. Wij moeten het ons als plicht rekenen, deze berooide en bestolen mensen liefderijk op te nemen en zorgen dat zij zich bij ons thuis gevoelen. B. en W. hebben 5 noodwoningen voor gerepatrieerden be schikbaar gesteld. Nog steeds is de kwestie gaande met de gemeente Oostburg, die 2,5 ha. van ons grondgebied wil annexeren. Een en ander hierover ligt in Den Haag en wij zullen maar rustig afwachten. De weder opbouw der gemeente Schoondijke kan nagenoeg als afgesloten worden be schouwd. In 1957 konden 11 nieuw ge bouwde woningen worden betrokken, terwijl 2 nieuwe openbare gebouwen, te weten de Geref. kerk en het Groene Kruisgebouw in gebruik konden worden genomen. Momenteel zijn in aanbouw 11 woningen en 1 bedrijfsgebouw, terwiji nog vergunningen voor 1 woning (bun galow) en 1 bedrijfsgebouw konden wor den afgegeven. Niet alle verwoeste wo ningen werden in Schoondijke herbouwd, terwijl daarnaast enige herbouwgevallen uit andere gemeenten te Schoondijke werden gerealiseerd, zodat vrijwel het zelfde aantal gebouwen terug werden gebouwd als die vernietigd waren. Daar naast heeft Schoondijke nog 90 nood woningen. De aanwezigheid hiervan moet voor het gemeentebestuur een aan sporing zijn te zorgen, dat deze op de meest korte termijn door stenen wonin gen zullen worden vervangen. Ondanks de bestedingsbeperking heeft de gemeen te nog enige dringende kapitaalwerken kunnen uitvoeren. Voorts wees de voorz. op het voor de landbouw niet bepaald economisch gunstige jaar 1957, terwijl hij de aandacht vestigde op de Deltawet, die voor Zeeland ongekende perspectie ven opent. Voor Z.-Vlaanderen is het enige uitvloeisel van de Deltawet voor lopig de verhoging der zeedijken. Spr. was verheugd, dat Minister Algera „De vaste oeververbinding" in studie heeft laten nemen. De voorz. was er van over tuigd, dat deze vaste oeververbinding er hem heen en vertrok weer naar het dorp. In één ruk liep ze door naar haar pen sion om haar badgoed op te hangen. Toen dit geschied was, ging ze nog even naar haar kamer om een boek te halen. Op de trap kwam ze natuurlijk Grobbe tegen. „Verslapen?" vroeg hij lachend. „Het is niet zo mooi vandaag, hè?" Wat ging het hem aan dat ze al ge zwommen had? „Nee," loog ze, „ik had zin om eens wat langer te blijven liggen". Hij bleef op de traptrede staan en keek haar aan. „Jammer, dat er geen zon is. De temperatuur is veel kouder". Ze knikte. Langzamerhand zakte haar boze bui. Wat had ze maling aan haar baas. Maling toch zeker aan iedereen! Wacht, Dubois zou wel weer terugge keerd zijn in het dorp en als naar ge woonte heen en weer slenteren in de hoofdstraat, in de hoop haar te zien. Als ze nu eens met Grobbe in zijn wa gen langs hem heen reed Ze keek hem opeens met glinsterende ogen aan. „Ja, de heide is me te koud. Ik geloof, dat ik vandaag maar eens naar Elten ga. Dat is een van de wei nige plaatsen die op mijn programma staan. En vandaag lijkt me er een ge schikte dag voor". (Wordt vervolgd). zou komen. Het magere contingent wo ningwetwoningen van 500 voor de gehele provincie Zeeland geeft geen reden tot juichen. Met een beangstigd hart vroeg de voorz. zich af wat Schoondijke uit deze volumepot te verwachten heeft. De voorz. eindigde met de hoop uit te spre ken, dat 1958 voor wat betreft de wo ningbouw uitzicht zou mogen geven. Enkele vroegere raadsbesluiten wer den door G.S. goedgekeurd. Dhr. J. Geelhoed deelde in een schrij ven mee dat hij af zag van de gevraagde aankoop van een perceeltje grond tus sen de Pr. Irenestraat en de Dorpsstraat. De raad trok haar besluit tot verkoop hierop in. Aan de Classicale Commissie Bijz. Ker kelijke Gezinszorg werd voor 1957 een subsidie van f 7,81 toegekend. Dé gemeenschappelijke I.Z.A.-rege- ling werd met algem. st. gewijzigd. Op het verzoek van de Ver. Kleuter school te Schoondijke werd de vergoe ding, bedoeld in art. 73 le en 2e lid der Kleuteronderwijswet, over 1957 bepaald op a.) voor 2 lokalen f 1430,- en b.) voor de leerlingen berekend aan een gemid deld aantal van 39 3| 10 op f 353,70. Het bedrag per leerling voor 1958 werd be paald op f 46,72. De looncompensatie ingevolge de huur verhoging, zoals die voor het rijksperso neel geldt, werd voor het daarvoor in aanmerking komende gemeente-perso neel van overeenkomstige toepassing verklaard, alsmede geschiedde dit voor de ambtenaren van de burgerlijke stand met betrekking tot de kindertoelage- verordening. De begroting 1958 werd op verlangen van G.S. gewijzigd. Deze gaf een tekort aan van f 20.028,57. G.S. stuurde deze be groting terug met de mededeling dat op diverse uitgaafposten bezuinigd kon wor den en dat een aantal inkomstenposten konden worden verhoogd. B. en W. heb ben hierop de begroting nog eens onder de loupe genomen, waarvan het resul taat is dat het tekort kon worden terug gebracht op f 12.844,38. De raad keurde de voorgestelde begrotingswijziging goed. Z.h.st. aanvaardde de raad de uithoof de van de tweede nationale woning- bouwlening met voorkeur gekochte cer tificaten voor Schoondijke beschikbaar- gekomen bedrag van f 19.000,- tegen 6 pCt. 's jaars van de Bank v. Ned. Ge meenten te lenen. Besloten werd de kasgeldlening met de gemeente Middelburg, groot f 100.000,- tegen een rente van 5 pCt. 's jaars tot 1 Mei te verlengen. De raad besloot voorts op voorstel van B. en W. tot het voeren van een rechts geding (het voeren van verweer) tegen een door de internist N. J. Schulte te Oostburg ingestelde rechtsvordering. De heer Schulte heeft bij de gemeente een vordering ingediend wegens behandeling van 5 patiëntjes die wegens roodvonk in de besmettelijke ziekenbarak te Oost burg waren afgezonderd. Het bedrag is f 450,-. De voorz. betoogde, dat de kinde ren met zijn goedkeuring naar Oost burg werden gezonden. Een opdracht aan dr. Schulte om de kinderen te be handelen werd niet gegeven, aangezien de huisarts dr. Eggink de behandeling- der kinderen voortzette, zoals te doen gebruikelijk is. Nog nooit werd aan eni ge gemeente in W. Z.-Vlaanderen een nota gezonden voor geneeskundige hulp verleend aan besmettelijke patiënten. De gemeente heeft dan ook de vordering niet erkend. De raad besloot zich tegen de vordering te verweren. Een aantal strookjes grond aan de Z. W.-zijde van de Dorpsstraat gelegen, werden aangekocht. "Voorts werd nog een bedrag van f2760,- van de eerste woningbouwlening als geldlening aanvaard. Sluit Biljartwedstrijd. Maandag j.l. speelde de Sluisse bil jartvereniging „Krijt op tijd" een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Bres- kense biljartvereniging „A.B.C.". In een zeer sportief duel kwam „A.B.Ö." als winnaar uit de strijd met 107. Het aantal caramboles was 525 voor Sluis en 554 voor Breskens. Alle partijen wer den in 15 beurten gespeeld. Na het nuttigen van een koffiemaal tijd en woorden van dank aan beide ver enigingen voor deze wel zeer sportieve strijd, keerde Breskens zeer voldaan huiswaarts. Aardenburg Nutslezing. Het Nutsdepartement Sluis-Aarden- burg zet hedenavond zijn serie Nutsle zingen te Aardenburg voort. De schrijver Willem Enzinck zal over zijn recente reis naar Griekenland spreken. Retrenchement Filmavond. Zaterdag werd onder auspiciën van a.v. „Het Zwin" 'n filmavond gehouden. Zuster Stellweg, districtsverpleegster van de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis," hield een causerie over het onderwerp „Hygiëne". Dit onder werp werd toegelicht met een film. Voorts werden enkele sportfilmpjes vertoond. Stembureau's. Het stembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten is als volgt samengesteld: Plaatsvervangend voorzitter: C. J. Al- mekinders. Leden: C. A. Lauret en J. A. A. Pattist. Plaatsvervangende leden: J. B'. Komelis en S. v. d. Sluis. Kinderzorg. Enkele meisjes collecteerden gedu rende het laatste kwartaal van 1957 voor „Kinderzorg" te Middelburg een bedrag van f 74,47. Collecte. Voor de internationale hulpverlening werd in de Ned. Herv. Kerk een bedrag van f 24,22 gecollecteerd. Toneel. De toneelgroep van „Ons Genoegen" heeft het blijspel „Haar laatste wil" van v. d. Heiden|Bakker in studie genomen. Hoofdplaat Raadsvergadering Te Hoofdplaat werd Vrijdagavond een korte raadsvergadering gehouden onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Temmerman. Naar aanleiding van de notulen had de heer Dekker een en an der aan te merken. Zij werden echter ongewijzigd vastgesteld. Onder de mede delingen waren enkele goedkeuringen van eerder genomen raadsbesluiten door G.S. Deze gingen eveneens accoord met de voorgestelde vernieuwingen van het uitbreidingsplan, o.a. voor wat betreft de kom en de buurtschappen. Van de Bank voor Ned. Gemeenten was een aanbod gekomen voor een vaste geldlening groot f 21.000,tegen 6 pCt. per jaar, met een looptijd van 25 jaar. Nadat dit korte gedeelte was afge werkt, ging de raad in besloten zitting, echter niet, dan nadat de voorzitter alle leden voor het lopende jaar alle goeds had toegewenst, hopende, dat de samen werking in de raad even goed mag zijn als in de afgelopen jaren het geval was. De heer Steijaert was met kennisge ving afwezig. Oostburg Paasveetentoonstelling en markt. De Commissie ter bevordering van het marktwezen in de gemeente Oostburg heeft besloten de traditionele Paasvee tentoonstelling met markt dit jaar te houden op Woensdag 19 Maart 1958. Op deze markt is aanvoer mogelijk van alle soorten vee, varkens, schapen, paarden, enz., terwijl voor de diverse categorieën geld- en ereprijzen en medailles beschik baar zijn. Het aan te voeren vee voor de tentoon stelling dient van te voren te worden op gegeven, waartoe inschrijvingsbiljetten zijn te verkrijgen bij de secretaris van bovengenoemde commissie, H. den Ha mer, G. F. de Pauwstraat 9 te Oostburg. Het inschrijven van het aan te voeren vee voor de gelijktijdig te houden Paas- veemarkt behoeft niet van te voren te geschieden, maar op de dag van de markt tot 13 uur in het marktgebouwtje. Gelet op het feit, dat de veeteelt in de streek zich in een steeds meer opgaande lijn beweegt, mogen zeker een groot aan tal inzendingen verwacht worden. De datum van deze Paasveetentoon stelling is dusdanig vastgesteld, dat het bekroonde vee eventueel kan worden in gezonden naar de grote landelijke Paas veetentoonstelling te Rotterdam, welke dit jaar op Dinsdag 25 Maart a.s. wordt gehouden. Zoals bekend, behaalde de kampioen van de vorig jaar te Oostburg gehouden Paasveetentoonstelling het algemeen kampioenschap te Rotterdam. 10 jaar vrouwenbond N.V.V. Te Oostburg werd op feestelijke wijze het feit herdacht, dat de vrouwenbond van het N.V.V. in West Z.-Vlaanderen 10 jaar geleden werd opgericht. Mevr. M. Dijk-Langstraat uit Biervliet begroette een groot aantal leden en genodigden, o.a. Chris de Vries, een der hoofdbe stuurders van het N.V.V., het districts- bestuur Zeeland, alsmede diverse afge vaardigden van omliggende afdelingen. In haar openingswoord schetste de voorzitter de groei en ontwikkeling van de Vrouwenbond N.V.V. in de provincie Zeeland, waaraan ook W. Z.-Vlaanderen een zo belangrijk steentje heeft bijge dragen. Na de samenzang sprak de heer De Vries, die in een gloedvol betoog de in vloed van de vakbeweging in de na-oor- logse jaren schetste. Hierin heeft de vrouwenbond een belangrijk aandeel, o.m. door haar vertegenwoordigingen op landelijk niveau, waardoor ook de stem van de arbeidersvrouw in al deze licha men doordringt op terreinen, waar an ders de vakbeweging geen toegang zou hebben. De heer De Vries zag voor de vrouwenbond een zeer belangrijke taak weggelegd op de verschillende „gladde" consumentenpaden. Spr. schetste uit voerig de gang van zaken met het con sumenten-contactorgaan en het eerste officiële optreden inzake een nieuw op de markt gebracht merk margarine. Na een hartelijke gelukwens te hebben uitgesproken besloot de heer De Vries zijn toespraak. Vervolgens sprak de heer L. de Clerk namens de bestuurdersbond West Z.-Vl. Hij overhandigde een enveloppe met in houd en sprak in warme bewoordingen de waardering van de B.B. uit voor de

De Schakel | 1958 | | pagina 2