alg. nieuwsblad voor west zeeuws-vlaanderen Geslaagde feestavonden voor de vissers te Breskens Hanneke's verleden Horlogerie Hovesiadi 13e Jaargang - Nr. 680 Vrijdag 14 februari 1958 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F1 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.* GiftO 358296 Burgemeester Eekhout reikte haringwimpels uit Op de Vrijdag en Zaterdag gehouden ontspanningsavonden voor vissers, die Breskens als thuishaven hebben, werd de traditionele haringwimpel van het gemeentebestuur uitgereikt. De schippers Gerrit Vlaming en Wil lem van der Vis met hun bemanningen van de respectievelijke schepen TX 32 en TX 2, mochten uit handen van bur gemeester J. A. Eekhout een wimpel in ontvangst nemen voor de meest aange voerde haring en dat was bijna 752.000 kg. Zeer terecht wees burgemeester Eek hout op het feit, dat niet de schip pers alleen deze wimpels hebben verdiend, maar samen met hun hele bemanning; want als die bemanning geen netten ophaalt zal de schipper ook geen haring aan wal brengen We zijn geen onbekenden meer voor elkaar, aldus de burgemeester, want het is nu reeds de derde achtereenvolgende keer dat Uw span deze wimpel in de wacht sleept. De burgemeester las daarna het raads besluit voor betreffende de uitreiking van deze wimpels en tevens was er als bijzondere attractie voor ieder lid van de bemanningen een verkleind model van de wimpel als reversspeld, die door de burgemeester op hun jas werd be vestigd. De beide avonden werden geopend met een welkomstwoord van de heer A. van Haneghem, die namens het actie-comité dank bracht aan hen die deze avonden mogelijk hebben gemaakt. Een uitzon dering wilde hij maken voor de firma Gebr. van de Sande, die via haar relaties had gezorgd voor 245 waardevolle prijzen ten bate van de loterij voor de Zuid-Hol landse Reddingsmaatschappij, welke op deze avonden steeds wordt gehouden. Deze verloting bracht op deze twee avonden een bedrag op van f 585,30. Dit bedrag werd Zaterdagavond aan de commodore van de Z.H.R.M., schipper Slis, overhandigd. De cheque was beves tigd onderaan een miniatuur scheeps schroef, die symbolisch als stuwkracht van de Reddings-Mijmoest dienen. De wimpels voor de eerste haring van het seizoen voor de UK 125 en UK 60 met de schippers L. en K. van de Berg konden nog niet worden uitgereikt, daar deze vissers nog op zee waren. Na dit officiële gedeelte bracht de toneelvereniging „Thalia" het toneel stuk „Schipper naast God" van Jan den Hartog. Het stuk, dat onder regie van de heer J. Jansen op voortreffelijke wijze werd gespeeld, behandelt het probleem van de joden, die in 1939 Europa wilden ontvluchten en in elk land werden ge weerd. Schipper Joris Kuiper van de „Hoop voor Allen," die met zijn schip vol met joodse immigranten uiteindelijk geen andere uitweg ziet dan zijn schip tot zinken te brengen, werd door de heer M. van Meenen meesterlijk gespeeld. Zaterdagavond na afloop was er een receptie, waar de heer Kareis namens het actie-comité, de medewerkers dank en hulde bracht en namens de visserij- verenigingen van Urk, Texel en Bres kens ieder van hen een blijvend souve nir overhandigde. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand Januari 1958 GEBOREN: 2, Johan Jacobus Pieter, zn. van Pieter Antonius Johannes Verploeg en van Maatje Janna Vasseur; 3, Jacob Arie, zn. van Comelis de Jonge en van Maria de Putter; 3, Jan Pieter Adriaan, zn. van Adriaan Comelis Risseeuw en van Maatje Koekkoek; 4, Adriana Elisa beth, d. van Pieter Jac. du Bois en van Adriana Marie de Poorter; 7, Elizabeth Adriana, d. van Adriaan Jannis Ver- duijn en van Suzanna Cornelia Verhage; 7, Paul Gustaaf, zn. van Arthur de We ver en van Rosalia Maria Neve; 8, Paul Edumondus, zn. van Edumondus Jo- sephus Neufeglise en van Annie Leoca- dia Maria Neijt (geb. te Oostburg)17, Isaac Gerardus, zn. van Arie Streefkerk en van Gerda Cornelia Kieffer. Feuilleton door JOKE DE VALK 14. „Dank u". Ze keek op haar polshor loge. „Over een klein half uurtje gaat mijn bus". „Nog één vraag: „Als er nu eens een man in uw leven kwam, die laten we zeggen, u ten huwelijk vraagt en hij heeft een behoorlijke positie in het le ven, is vrij goed gesitueerd en zou u al les kunnen geven, wat een vrouw rede lijkerwijs kan verlangen. Wat zoudt u dan doen?" „Ik dacht," antwoordde Hanneke rus tig, „dat een eerste voorwaarde voor het huwelijk liefde is." „In de meeste gevallen wel. Wederzijds begrip en genegenheid kan overigens een behoorlijke basis zijn". „Ja, ja, een soort verstandshuwelijk. Maar ik zou alleen „ja" zeggen, als ik die man van harte liefhad. En dan zou den alle andere dingen bijkomstigheden zijn, the minder terzake doen. Doch ik vind, dat ons gesprek een wending neemt die mij minder gewenst voorkomt. Daar om stel ik voor, dat we er een punt ach ter zetten". HUWELIJKEN: 16, Hendrik Pieter van Velzen, 23 j. en Levina Maria Vermeu len, 19 j., beiden wonende te Breskens; 30, Hubrecht Izaak de Munck, 21 j. en Helena Maria van de Velde, 17 j., beiden wonende te Breskens. OVERLEDEN: 2, Maria Johanna Wadde van Roon, 88 j., wed. van P. Verheijke, wonende te Breskens (overl. te Oost burg) 3, Jacobus Johannes Keijmel, 79 j., wonende te Breskens (overl. te Oost burg) 8, Maria Cornelia Huijsheere, 86 j., wonende te Breskens; 16, Elizabeth van Aalst, 80 j„ wed. van J. Suwijn, wonende te Zuidzande. INGEKOMEN: 6, Cornelis J. Joziasse, v. Rotterdam naar Langeweg 2; 14, Leen- dert J. de Lege, van V.S.A., Manchester naar Dorpsstraat 72; 27, Jannis Ver- planke, van Aardenburg naar W 7; 25, Hendrika Misilje-Vermeulen en kinde ren, van Amsterdam naar Azaleastr. 5. VERTROKKEN: 6, Willy J. E. de Mil- Hij boog. „Zoals u wenst. U prefereert waarschijnlijk vanavond de autobus bo ven mijn wagen?" Ze keek hem eigenaardig aan. „Welis waar heb ik een retour, maar wanneer ik kan aannemen dat we voor de rest van onze vacantie goede vrienden blij ven en niet meer, dan ga ik met u mee naar Lunteren terug". „U kunt het precies krijgen, zoals u het wilt hebben," antwoordde hij, maar ze hoorde de teleurstellende klank in zijn stem. HOOFDSTUK X. Vrijdags vertrokken er enkele pension gasten en de meisjes togen meteen aan het werk om de slaapkamers een gron dige beurt te geven, want dezelfde mid dag zouden er weer nieuwe gasten ko men. Hanneke ontwaakte die morgen laat en zag, dat de lucht enigszins betrokken was. Ze keek op haar horloge: half acht. Nu zou Grobbe wel aan het ontbijt zit ten. Ze wilde hem in ieder geval die morgen niet ontmoeten, dus nam ze een boek en ging een half uurtje lezen. Daar na stond ze op, kleedde zich op haar ge mak aan en liep naar beneden. De grote kamer was geheel verlaten; ze consta teerde dat iedereen al ontbeten had. Des te beter: dan had ze de ruimte. Aan tafel overlegde ze, wat ze van daag zou doen. Ze had even het ochtend liano, van Scheldekade 24 naar Oost- burg; 10, Jacobus Gilde, van Egelantier straat 15 naar Ede (Gld.)18, Herman L. Spoor en gezin, van Narcisstraat 14 naar Vlissingen; 18, Maria M. Schel- straete-du Bois, van 2e Zandstraat 11 naar Breda; 23, Jacobus den Dekker, v. W 49 naar Groede; 30, Elizabeth G. de Kraker, van Dorpsstraat 76 naar Hilver sum. Plaatselijk Nieuws Groede Vergadering Het Groene Kruis. De afdeling Groede van het Groene Kruis kwam vorige week Donderdag in algemene vergadering bijeen, in hotel „De Drie Koningen". De voorzitter, de heer A. J. Salomé, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. blad ingezien en het weerbericht was niet gunstig: enkele regen- of onweers buien. Nou, dan maar een half uurtje zwemmen en voor de rest van de dag met de bus toeren. Ze zou aan mevrouw Overbeke een lunchpakket vragen. Ze had gezien, dat ze het voor andere gas ten ook al eens gereed had laten maken. In het bosbad zag ze Dubois staan. „Zielepoot," dacht ze. Die man is met vacantie, maar hij weet zich in het ge heel niet te vermaken. Ze ontkleedde zich waarna ze in het water dook. Rustig zwom ze énkele baantjes, waarna ze weer naar haar hokje terug keerde. Zonnebaden was er vandaag niet bij. Toen ze uit haar badhokje kwam, zag ze op enkele meters afstand haar baas staan. Kennelijk had hij op haar ge wacht. O, die mannen! Als de een niet om je heen zwierf, was het de ander wel. Die had natuurlijk weer wat op zijn le ver. „Morgen, meneer Dubois," begroette ze hem op ongedwongen toon. „Niet zo mooi weer als gisteren". Hij keek haar verstoord aan. „Ik zag u gisteren in Ede weer zitten met die ke rel". O, dacht Hanneke, het begint weer. „Nou, en?" „En? Wat en?" Hij slikte en vervolgde ietwat grof: „Ik heb het liever niet". „Ik stel uw bezorgdheid voor mij ge En een visser die op tijd wil zijn, draagt natuurlijk 'n „LASLTA"-horloge. heeft ze 1 Na voorlezing der notulen van de vo rige vergadering, volgde het jaarverslag van de secretaris alsmede het financieel verslag van de penningmeester. Het aantal leden bedraagt pl.m. 425. Het zuigelingen-consultatiebureau werd in 1957 23 maal gehouden, het aantal consulten bedroeg 282. Voor het kleu terbureau waren er 6 zittingen en 67 consultent. De wijkverpleegster legde 984 bezoeken af voor ziekenverpleging en 35 voor tuberculosebestrijding, voor zui gelingenzorg 273 en voor kleuterzorg 60 bezoeken. Na de algemene vergadering van 4 Febr. 1957 werd het bestuur als volgt sa mengesteld: A. J. Salomé, voorzitter; P. Bouwens, penningmeester; P. W. v. d. Hooft, secretaris en de heren C. Cij- souw, J. Casteleijn, Joh. Risseeuw, A. Leenhouts, J. Vermeulen en G. Boerdam, bestuursleden. Dr. J. Jansen is medisch adviseur. De heer P. Beun, lid van de kascon trole, bracht verslag uit aan de leden. Hij zwaaide de penningmeester alle lof toe voor zijn financieel beheer. Zr. C. de Bruijne deed enkele mededelingen in zake de materialen van de vereniging. De heren C. Cijsouw, Joh. Risseeuw en A. Leenhouts werden op voorstel van de heer H. Cijsouw bij acclamatie herko zen als bestuurslid. Hierna kwam het punt contributie verhoging aan de orde. De voorzitter legt de cijfers voor van 1955, 1956 en 1957. Hieraan is te zien dat de finan ciële toestand der vereniging achteruit gaat; het is nog niet verontrustend, al dus voorzitter Salomé, maar zover mag het niet komen ook. Het bestuur stelt de leden dan ook voor de contributie te verhogen van f 5,- op f 6,-. De leden die vrijwillig een hogere contributie beta len worden hierin vrij gelaten. Hiermee gaat de vergadering éénstemmig ac- coord. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Schoondljke Vergadering Volksonderwijs. De afdeling Schoondijke van Volkson derwijs kwam onder voorzitterschap van de heer A. J. de Klerck in zaal de Dob- belaere bijeen. In zijn openingswoord stipte de voor zitter aan, dat de gedwongen contribu tieverhoging geen noemenswaardig le denverlies tot gevolg had gehad. Be droeg het vorig jaar het aantal leden 211, momenteel bedroeg het 205. Hij drukte er echter wel zijn grote spijt over uit dat slechts een zo gering aantal leden deze vergadering bezoch ten. Uit het financieel overzicht bleek, dat het stoffelijk gedeelte van de vereniging- gunstig was. De inkomsten bedroegen weldig op prijs," antwoordde Hanneke liefjes. „Geweldig, hoort u? Was er ver der nog iets?" „Juffrouw Schoneveld, zo begint het altijd. Een man en een vrouw ontmoe ten elkaar en in het begin betekent het niets. Maar op de duur komt er een hu welijksaanzoek en „En u denkt natuurlijk dat het in dit geval ook zo zal gaan. Nou, hebt u maar geen vrees, want ik heb hoegenaamd geen enkel plan om te trouwen met die meneer Grobbe niet en met niemand niet. Bent u nu tevreden?" „Nee," antwoordde hij koppig. „Ik zal het op prijs stellen, als u vandaag nog met me terug gaat naar de stad. Ik snap niet wat u er aan vindt, hier in dit gat". Hanneke's mond viel van pure verba zing wijd open. „Wat zegt u? Mee terug naar de stad? U bent niet lekker". „Dat is best mogelijk," antwoordde hij, „maar dan komt het door dit dorp. Ik kan niet aarden op het platteland, ik hoor in de stad. Ik moet drukte om me heen hebben". „Nou, het is hier anders druk genoeg". „Kan wel zijn, maar ik wil, dat u met mij mee gaat. Terug naar de stad". Hanneke schoot in een lach. „En als ik weiger? Dan word ik zeker op staande voet ontslagen, niet?" „Ik ontsla u helemaal niet. Dat is het 'm juist: ik wil u houden. Waar vind ik zo gauw weer een andere kracht? Va-

De Schakel | 1958 | | pagina 1