Esso ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws Feuilleton Hanneke's verleden PETROLEUM voor OLIEHAARDEN I WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Boulevard38 13e Jaar gang - Nr. 679 Vrijdag 7 februari 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - GiRO 358296 GEMEENTE OOSTBURG over de maand Januari 1958 GEBOORTEN2, Cornelia Emilie, d. van J. H. van Tuil en van M. V. Lélias, wo nende te Aardenburg; 6, Gerry, zn. van C. F. Schout en van M. M. de Cock, wo nende te Oostburg; 7, Nicolaas Adriaan Johannes, zn. van J. J. Valk en van M. M. van Dale, wonende te Oostburg; 7, Johannes, zn. van S, Schijve en van C. A. Anthonisse, wonende te Oostburg; 8, Paul Edumondus, zn. van E. J. Neufe- glise en van A. L. M. Neijt, wonende te Breskens; 12, Marion, d. van H. J. Barra en van C. M. van Boute, wonende te Cadzand; 14, Leendert Adriaan, zn. van M. van der Hooft en van E. M. Vermei- re, wonende te Groede; 16, Pieternella Sarina, d. van A. I. Casteleijn en van L. M. M. Lohman, wonende te Oostburg; 20, Alfred Maria, z. van C. van Dieren- donck en van H. J. E. Hendriks, wonen de te Oostburg; ,20 Anthony Maria, z. van C. van Dierendonck en van H. J. E. Hendriks, wonende te Oostburg; 20, Ro ger Gustaaf Maria, z. van F. C. P. van de Vijver en van A. J. I. de Bruijckere, wonende te Oostburg; 22, Bianca Pau lina Suzanna, d. van L. C. J. Sehoutens en van J. Wullaert, wonende te Sluis; 26, Marion Lidy Jacobus, d. van W. Standaert en van A. M. Buzeijn, wonen de te Aardenburg; 26, Ingrid Caroline Antoinette, d. van L. van Gorsel en van A. G. H. Verploeg,, wonende te Oostburg. HUWELIJKEN: 16, Jan de Krijger, oud 20 jaar, gamalenvisser, wonende te Hoofdplaat en Janna Kerkhove, oud 18 jaar, zonder beroep, wonende te Oost burg. OVERLIJDEN: 2, Maria Johanna Wadde van Roon, oud 88 jaar, zonder beroep, wonende te Breskens, wed. van Pieter Verheijke; 3, Jacobus Johannes Keijmel, oud 79 jaar, zonder beroep, wonende te Breskens; 3, Jacobus Scheele, oud 66 jaar, landbouwer, wonende te IJzendijke 7, Helena van den Heuvel, oud 69 jaar, zonder beroep, wonende te Oostburg, echtg. van Pieter F. v. d. Sande; 11, Ce- lestina Jozina de Windt, oud 73 jaar, zonder beroep, wonende te Oostburg, wed. van Aloisius Temmerman; 17, Roe- ly, oud 2 jaar, wonende te Aardenburg, z. van W. de Cocq en van R. R. E. de Busschere; 20, Maria Termont, oud 73 jaar, zonder beroep, wonende te Hoofd plaat, echtg. van A. Comelis; 27, Cor nells Jan Gillis,, oud 65 jaar, zonder be roep, wonende te Oostburg. Cadzand Raadsvergadering De Raad der gemeente Cadzand kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Leenhouts. Afwezig was de heer I. de Hullu. De voorzitter memoreerde de verjaar dag van Prinses Beatrix, welke heden gevierd wordt. Spr. hoopte, dat de Prin ses voor het Koninklijk gezin en het Ne derlandse volk lang gespaard zou moge door JOKE DE VALK 13. Ze zuchtte. Weg was haar avond weer. En ze wilde ook niet onbeschoft zijn. Per slot van rekening was hij geen on geschikte kerel. Dat niet, maar toch „Oké," antwoordde ze gelaten, „ik neem uw uitnodiging aan". „Daarmee doet u me een groot ge noegen, want ik wil graag eens met u praten". HOOFDSTUK IX. Toen ze enkele minuten later ieder met een flesje limonade voor zich op het terras zaten, zei Hanneke: „Nu, steek maar eens van wal, meneer Grob- be en vertel me, wat u op uw hart hebt". „Dan eerst een vraag recht op de man af. Of liever: op de vrouw af. Wat hebt u tegen mij, juffrouw Schoneveld?" Hanneke keek hem stom verwonderd aan. „Ik wat tegen u hebben? Wat zou ik tegen u moeten hebben?" „Dat is het nu juist wat ik me al en kele keren heb afgevraagd. Ik ben nu eenmaal een scherpe opmerker, juf De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Telefoon 5 06 blijven. De voorzitter zei dat het hem een groot genoegen doet te kunnen mede delen, dat deze dag de bejaardensocië teit is geopend te Cadzand. 40 bejaar den kwamen tezamen, wat hij voor Cad zand een heel goed begin noemde. Ver volgens deelde de voorz. mede, dat de eerste fase van het beplantingsplan is gegund aan de fa. de Doelder te Axel voor een bedrag van f 2190,-. Na kennis genomen te hebben van het voornemen een derde schoolarts aan te stellen, sprak de raad als haar mening uit, dat het zeer gewenst is tot benoe ming van een derde schoolarts over te gaan. Zij besloot dan ook de uit deze benoeming voor de gemeente voort vloeiende financiële consequenties te aanvaarden. De kinderbijslagverordening werd z. h.st. op verzoek van G.S. gewijzigd. Eveneens werd de begroting van de dienst 1957 gewijzigd. De raad had n.l. bij vroegere begrotingswijziging besloten van de Wederopbouwreserve een bedrag van f 1000,- naar de gewone dienst voor dekking van diverse uitgaven over te boeken. G.S. vond het voorshands niet toelaatbaar genoemde reserve aan te spreken, omdat de gemeente binnenkort in verband met het wederopbouwplan Cadzand-bad, een nadelig saldo heeft te verwachten. Voorts kwam de verpachting van tuin grond nabij de zuiveringsinstallatie in bespreking. Voorlopig komt een stuk grond van ca. 1100 m2 voor verpachting in aanmerking. De voorz. deelde mede dat aan vroegere gebruikers bij aankoop van genoemde grond, vergoedingen ver schuldigd zijn geworden, wegens door hen geleden schade. Een der pachters, dhr. P. Faas van hotel „Noordzee," heeft te kennen gegeven in aanmerking te willen komen voor een nieuwe pacht en afstand te willen doen van genoemde pachtvergoeding. Besloten werd deze 1100 m2 grond te verpachten a 4 ct. per m2 met stilzwijgende verlenging jaar tot jaar met een opzegtermijn. In prin cipe zal aan dhr. Faas circa 500 m2 ver pacht worden, een en ander afhankelijk van het aantal andere gegadigden, die zich voor de resterende 600 m2 zullen melden. Hierna ging de raad over tot behan deling van het punt „Benoeming van een onderwijzeres". Als enige candidate meldde zich mej. M. P. M. Brevet uit Cadzand, terwijl voorts nog had ge solliciteerd mej. M. Rijckborst uit Nieuwvliet .Deze laatste is evenwel nog niet bevoegd tot het geven van on derwijs. In besloten zitting werd een en ander nog nader onder ogen gezien. Na weer in openb. zitting te zijn over gegaan, werd mej. M. P. M. Brevet, on derwijzeres aan de o.l. school te Nieuw vliet, met 5 stemmen benoemd tot on derwijzeres aan de o.l. school te Cad- frouw Schoneveld en af en toe krijg ik de indruk, dat mijn gezelschap u niet welkom is". „Wel, meneer Grobbe, dat geldt niet speciaal u maar eigenlijk iedere man. Ik wil vrij zijn en vrij blijven. Ik heb vacantie en ik wil er in m'n eentje van geisieten. Ik weet niet, of u het be grijpt vi Volkomen/' antwoordde hij droog. „Het spijt me, dat ik de indruk gewekt heb, dat ik mijn gezelschap aan u wil opdringen. Want dat is natuurlijk niet het geval. Ik stelde mij op het stand punt: U bent hier alleen in pension en ik ben alleen. Met z'n tweeën zouden we wat meer kunnen genieten. Zoals bijvoorbeeld woensdag. Dat was voor mij een heel prettige dag". „Voor mij natuurlijk eveneens. Maar ik ben een beetje eenzelvig mens, me neer Grobbe. Ik leef thuis ook in m'n eentje, heb geen enkel familielid meer en practisch geen kennissen, manne lijke noch vrouwelijke. Dan beschouw je het als iets heel gewoons om je alleen te vermaken. En ik kan dat opperbest". „Dat neem ik terstond aan. Dan zijn we eigenlijk antipoden. U zoekt de een zaamheid, ik zoek gezelschap. Versta me echter goed: niet ieders gezelschap. Maar uw gezelschap stel ik evenwel op zeer hoge prijs". Ze knikte en vertederde. „Dat klinkt natuurlijk erg prettig voor mij. En het zand. 1 stem werd blanco uitgebracht. Sluis Raadsvergadering De gemeenteraad van Sluis kwam voor het eerst in 1958 bijeen. Burgemeester P, T. van Hootegem wierp een terugblik op de belangrijkste gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Verheugend was de bevolkingsaanwas, vooral het feit dat deze voor het grootste deel voor reke ning komt van een vestigingsoverschot. Ernstige moeilijkheden zijn echter in de toekomst te verwachten ten aanzien van de volkshuisvesting. Sluis heeft nog 64 noodwoningen, waarvan een bepaalde rij voor bewoning werkelijk ongeschikt is, ondanks de mening van het ministerie dat de bewoonbaarheid redelijk is. Het geringe bouwvolume dat aan Zeeland werd toegewezen, is beangstigend. De groei van de gemeente dreigt op deze wijze te worden geremd. De restauratie van het stadhuis vor dert gestadig en in 1960 hoopt men dat het volledig hersteld zal zijn. Kerk en toren van Sint Anna ter Muiden zijn hersteldelectrische straatverlichting- werd gerealiseerd en de vuilnisophaal dienst werd met een nieuwe auto ver rijkt. Toeristisch was het een goed jaar en de plaatselijke verenigingen bleken hun plaats in de samenleving waard te zijn. Er kwam een nieuwe jeugd-drum band en er werd o.m. een tentoonstelling gehouden. Er zijn voor 1958 nog heel wat verlan gens. In de eerste plaats een redelijke oplossing van het woningprobleem, ver betering van de weg naar Heille, ver betering van enkele straten in de ge meente, enz. De lange Nieuwjaarsrede van de bur gmeester werd beantwoord door de heer S. A. van Hal, die evenals de burgemees ter de hoop uitsprak, dat de bestedings beperking niet al te remmend zou wer ken op de dringend nodige verbeterin gen. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek om subsidie, van het Juliana zie kenhuis in Terneuzen. Ingekomen was een verzoek van de Centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel, tot het instellen van een proefmaand-markt. Gepland is een markt van pl.m. 35 kramen. Na eni ge discussie werd het verzoek ingewil ligd. Gunstig werd beschikt op een verzoek van dhr. W. J. M. Hoegen om verminde ring van precario-rechten. De heer J. P. J. Wage zal de gemeente vertegenwoordigen in de contactoom- missie West Z.-Vlaanderen voor de stichting Zeeuwse muziekschool. Aangenomen werd een voorstel vanB. en W. tot verkoop van twee woningen aan de Beestenmarkt, aan G. Herrel voor f 16000,-. De heer van Hal meent tochtje van Woensdag zal me zeker bij blijven. Ik wil noch ondankbaar, noch onbeleefd zijn. Vandaar, dat ik deze uitnodiging weer aangenomen heb. Maar toch „Toch bent u liever alleen, nietwaar?" Doorgaans wel. Misschien is dat niet goed. Misschien ben ik hard op weg om - wat de mensen noemen een oude vrijster te worden. Wel, het zij zo. Ik verdien behoorlijk m'n boterham, dus waaiwoor zal ik me bepaalde zorgen en verplichtingen op m'n hals halen?" „Mag ik eens een onbescheiden vraag stellen, juffrouw Schoneveld?" „Als-ie tè onbescheiden is, geef ik er geen antwoord op". Hij knikte begrijpend. „Dat is natuur lijk uw goed recht. Eh hebt u nooit van iemand gehouden?" Ze schudde energiek haar hoofd. „Nee, nimmer. Ik zei u al dat ik nagenoeg geen kennissen heb. En zeker geen man nelijke kennissen. Door hetgeen ik in mijn jonge leven al meegemaakt heb, ben ik misschien wat cynisch geworden. Dat is best mogelijk. Daarbij komt nog, dat ik waarschijnlijk geen natuur heb om dadelijk in vuur en vlam te vliegen". „Cynisme is nu niet bepaald een eigen schap die een aardige, knappe jonge vrouw als u siert". Hanneke trok haar wenkbrauwen op. „Mag ik u verzoeken niet te vleien? Dat is één van de dingen, waar ik helemaal dat dit bedrag hoog is op grond van de thans te betalen huur en toestand dei- woningen. Hij stelt f 14000.-, hetgeen niet wordt gesteund. De voorlopige rekening 1955 werd vastgesteld met de volgende cijfers: gewone dienst f 1.099.036,49 aan ont vangsten en f 1.078.487,78 aan uitgaven, dus een voordelig saldo van f 20.548,71. De kap.dienst heeft f 2.657.402,08 inkom sten, f 3.060.160,92 uitgaven, dus een na delig saldo van f 402.758,84. Nadat de instructie voor de keurings veearts was gewijzigd, werd dhr. W. H. Kapsenberg benoemd in vaste dienst met 6 stemmen en 1 blanco. Kino-keuravond. In hotel Lamminsvliet te Sluis werd een Kino-keuravond gehouden van de 5 gezamelijke Orsi-fabrikanten in Neder land met medewerking van de grossier van Kroonartikelen in West Z.-Vl. en enkele Kroonwinkeliers uit de verschil lende omliggende plaatsen. Als confe renciers en arrangeurs van deze avond traden op de bekende radio-artisten Harry Bouman en Dick Smit. De gros sier, de heer Verstraete uit IJzendijke, leidde de avond in en heette allen van harte welkom. Hierna kwamen de ar- tisten op het toneel, die op zeer voor treffelijke en amusante wijze de waren der Orsi-fabrikanten propageerden. Tussen de bedrijven door mochten de aanwezigen een proefje nemen van de verschillende artikelen. Tevens werd na mens de fabrikant van de Zwarte Kip een bestel-verloting gehouden van de door hem aangeboden artikelen. Aan het einde van deze zeer succesvolle avond dankte de heer Harry Bouman allen voor hun opkomst en hoopte dat de dames bij het uit winkelen gaan hun speciale aandacht zouden besteden aan de op deze show- en keuravond aange boden artikelen. Reeds eerder was dezelfde avond ook in Breskens gegeven. Breskens Uitvoering „De Schelde Zaterdag j.l. gaf de toneelvereniging „De Schelde" te Breskens, in zaal „Casi no" een opvoering van „Achter de wol ken schijnt toch de zon", toneelspel in 3 bedrijven door R. Feenstra en K. Spie lings. Het stuk werd gespeeld voor de jury van het toneelconcours West Z.-Vl. en van het Landjuweel. De belangstel ling was groot. Het bleek al spoedig dat het stuk goed ingestudeerd was, want het spel was zeer goed. De vertolkers wisten het pu bliek van het begin tot het einde te boeien en het hartelijk applaus na ieder bedrijf was dan ook zeker ver diend. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats. niet van houd". „Ik meende het in alle ernst, jufrouw Schoneveld". „Zeer verplicht, maar zoiets hoor ik toch liever niet. Én wat dat cynisme be treft: ik ik heb me eens uitgesloofd voor een man, iemand die heel wat ouder was dan ik. Bovendien was ik erg onervaren, te jong misschien. Het had niets met liefde of iets dergelijks te ma ken. Laten we het een zakelijke over eenkomst noemen. Wel, het ging ver keerd en hij liet me voor de consequen ties opdraaien. Ik kan hierover niet in bijzonderheden treden. Ik was Bar bertje die hangen moest en ik heb in derdaad alle kastanjes uit het vuur moeten halen. Tot de allerlaatste toe". '„Alle mannen zijn niet zo, juffrouw Schoneveld". „Gelukkig niet. Maar dat neemt niet weg, dat ik me sindsdien gepantserd heb en „En dat u zodoende een oninneem- bare vesting bent geworden," viel de an der haar in de rede. „U raadt het precies. Ik heb op het ogenblik maling aan iedereen, desnoods mijn baas ook. Ik kan steno, zeer be hoorlijk typen; ik ken zoveel Engels.dat ik desnoods een boek kan vertalen en ik kan nog wel meer dingen, als het noodzakelijk mocht zijn. Bijvoorbeeld handelscorrespondentie. Ik beschik over de vereiste diploma's en mocht het ge-

De Schakel | 1958 | | pagina 1