Sellotape tochtband VKB 10 - 25 - 50 pCi. korting Rijwielhandel VANMEENEN, Breskens. VEILIG VERKEER - BOOBSCHAPTaS, veerhevestiging op bagagedrager Firma SMOOR l DL HULSTER Ook in maalconleclie krengen «ij een kem-colleelie stalen VERSPRILLE 's Kleding Bedrijf De laatste ronde! BLEU's kledingmagazijn A. BONDEWEL &- Zn., Breskens Kon. Neoerlandse Schouwburg le Gent. SLUIT de kieren NIEUWE STALEN-COLLECTIE Tot Zaterdag 1 Februari Gemeente Breskens terwijl de bijentiilent, Ir. Mom mers, te Groedevraatavond met lichtbeelden heeihden. Er werd een excursie na acne gemaakt en enige bijenstandae leden bezocht Het koolzaad st®957 vroeg bloei, waardoor, ©or het gunstige weer, een goede con worden bin nengehaald. Hetal bleef 107. Voor het finafeheer werd de secr.-penningm. je verleend. De uitgaven bedroe$99,48 en de in komsten f 4803,6jeen nadelig slot van f 95,83. Bij enkele cartelling werd de heer A. Hoolhorsenige periodiek aftredende bestufeerkozen. Voorts kwam de besprefri de zomer-ex cursie aan de opacht werd om een grote bijenstde omgeving van Kort rijk te ga antigen, waar de vergadering wel 5lde. Het bestuur kreeg machtiginpa ander voor te bereiden. Tijdens de ronmaakte de voor zitter nog meldi' het voornemen dit jaar een z.g. jwedstrijd te or ganiseren, tijdenj de stands van de deelnemers e| keren door de jury zullen worcöcht om op een groot aantal on<f te worden on derzocht. Voorts ie gevreesde mijt ziekte weer ter s£Eet bleek uit de mededelingen vaA. J. van Wille- gen, assistent e Rijksbijenteelt Consulent uit G( ter vergadering aanwezig was, dmijtziekte in W. Z.-Vl. sterk afnejt zijn nog maar enkele verspreideen die geconsta teerd worden. Iistemame is ge staakt omdat diir Limburg erg besmet bleek te iet mijtziekte en assistentie dringjdig bleek. Voor alles is echter dste voorzichtig heid geboden mens waarvan men de herkomst net. Deze zwerms moeten, hoe ergik is, vernietigd worden, want heen wel Belgische zwerms zijn en j-België doet men niets tegen de me. Dit jaar zal inidijke een bijen teeltcursus gegeTden door dhr. W. Bosschaart, aan de lagere Landbouwschool .oondijke. Centrum krrg in West Z- VLaandere-nt met grote financiële Jcheden. Zaterdagmiddams de algemene vergadering welkrum Kraamzorg te Oostburg hielmen de enorme financiële mo'd.en, waarmede deze stichting ie gezamenlijke Groene Kruisveijen kampt, ter sprake. De Rijkssubsid/n enenmale on voldoende om Hrum draaiende te houden. Steeir wordt inge teerd op de reseiït wordt een on houdbare toestajoral begint het temeer te klemtu het rijk voor stellen heeft ingiom tot een nieu we subsidieregeliiomen. De nieuwe regtprdt waarschijn lijk zo, dat het m slechts dan subsidie krijgt, i (per drie jaar minstens 10 nieraam verzorgsters worden opgeleidfest Z.-Vlaande- ren worden gemil a 9 meisjes op geleid, zodat mtb dit aantal om voor de rijksbijd| aanmerking te komen, niet haa De voorzitter Ie vergadering, burgemeester J. raars uit Groede, vertrouwde er oihet rijk de bij zondere positie, n de centra in Zeeland verkerei ogenschouw zou nemen bij het "Divan haar stand punt. De heer J. J. hier niet erg gerust op en stender vertrouwen in het beleid opsgezondheid" ais de voorzitter. Li geval staat vast dat, als er een citie gezocht moet worden omwille -subsidie met an dere gewesten, dist niet in het belang van de .e n de volksge zondheid zal zijn Men vroeg dech adviseur van het bestuur, dr. ïmer, contact op te nemen met ^organisaties en deze, veelal de is van de jonge meisjes, te doord van de nood zaak meer belling te wekken voor het beroep raamverpleegster. Ook werd beslotartsen en wijk verpleegsters in yon nogmaals te vragen meer aai-te besteden aan het werven van meisjes, die zich tot het vak kirzorgster voelen aangetrokken. Tzullen de bestu ren in de algeiurgadering, welke over 4 weken woiouden, nogmaals gevraagd worde$ jonge dochters voor het beroep eresseren. Wan neer er slechts '2teisjes per jaar meer in opleidinnen worden ge nomen, dan zit ntrum voor wat betreft de nieuwidieregeling, vei lig. De heer H. iwijn, lid van het Prov.i Groene Kituur, sprak zijn bezorgdheid uit le nieuwe rege ling, waardoor Vlaanderen, Tho- len, Noord-Beven Schouwen en Duiveland getroillen worden. Het Prov. bestuur hlfs al overwogen of het mogelijk meisjes uit Mid delburg, Vlissmg Goes met deze buitengewesten wisselen, zodat ook deze aan heite aantal komen. De medisch ai en de voorzitter hoopten echter, 'lksgezondheid in Den Haag begripnen voor de bij zondere situatiën W. Z.-Vlaande ren en verschiiandere Zeeuwse ^ewesten verkeré zou beslist niet in het belang v volksgezondheid zijn als de cenaamzorg opgehe ven moesten wow In verband r.*t voorafgaande maakte dr. Oste uit Breskens ernstig bezwaar het feit, dat men een r.k. candidawde nieuwe cur sus op grond van haar geloof had afge wezen. Hij meende dat hiermede de al gemeenheid van de Groene Kruisvereni ging in het geding was en vroeg zich af wat voor nut het heeft, in deze verdeel de maatschappij reeds bij voorbaat te gaan schiften. Als het meisje zelf graag een opleiding bij het Groene Kruis wil volgen en zij voldoet aan dezelfde eisen, waaraan ook de andere candidaten voldoen, mag men haar niet weigeren. De voorzitter zette uiteen, dat in ver band met de goede samenwerking welke er steeds is tussen het Wit Gele en het Groene Kruis, men overwogen had dat dit meisje beter daar de opleiding kon volgen. Zij maakte echter bezwaar te gen de internaat-opleiding van de r.k. instelling. De voorz. zegde toe dat deze kwestie nog eens in het bestuur beke ken zal worden. Het jaarverslag Uit de ter vergadering overhandigde jaarstukken bleek, dat het organisato risch erg moeilijk is om een aantal kraamverzorgsters regelmatig werk te verschaffen. De ooievaar, het symbool van de werkgever van de kraamver zorgster, houdt zich nu eenmaal niet aan de gemaakte afspraken. Zo kan het gebeuren dat bijna alle verzorgsters 14 dagen werkloos zijn, terwijl men direct daarna krachten tekort komt en elders moet gaan „lenen". Hoe groter het aan tal kraamverzorgsters, hoe groter ser vice kan worden geboden, maar ook des te groter het risico dat men niet ren dabel kan werken. Om de kraamver zorgsters niet de dupe te laten worden van de ooievaar-werkgever, heeft men vorig jaar besloten alle verzorgsters in loondienst te nemen. Zo wordt sinds Mei 1956 het loon als maansalaris be taald. In 1956 zijn 2 leerlingen opge leid die in 1957 hun diploma verkregen. Eind 1957 waren er nog 6 kraamverzorg sters in dienst. In 1957 werden weer 3 meisjes in opleiding genomen. Het D.B. vergaderde 12 keer. De vraagstukken welke in de bestuursvergadering bespro ken werden waren veelal van finan ciële aard; mede in verband met de voorgeschetste moeilijkheden werd dan ook besloten de vergoeding voor de ver- zorgingsdagen te verhogen. Dhr. Drenth deelde mede wegens drukke werkzaamheden het ambt van penningmeester te moeten neerleggen. In zijn functie werd dhr. H. Jansen uit Oostburg gekozen. Uit de rekening over het dienstjaar 1956 bleek, dat er eën nadelig saldo is van f 5.874,11 op een totale rekening van ink. en uitg. groot f 31.270,40. Over het jaar 1957 is er eveneens een tekort groot f 5.269,67 op een totaal van ink. en uitg. groot f 42.963,95. De begroting voor 1958 geeft eveneens een tekort aan groot f 6.136,67. Besloten werd dat men aan de gemeenten een verhoogde bij drage van f 0,25 zal vragen p. verzor gingsdag, terwijl men het Prov. Groene Kruis zal verzoeken te overwegen aan de provincie eveneens een verhoging van subsidie te vragen. Thans heeft het Centrum 5 kraamverzorgsters en 3 leerlingen in dienst. Mocht men er niet in slagen met behulp van rijks-, provin ciale- en gemeentelijke bijdragen een sluitende exploitatie-rekening te krij gen, dan zal het nodig zijn dat het cen trum haar werkzaamheden inkrmpt en slechts een bemiddeling-centra wordt. Dit zal echter slechts in het uiterste geval overwogen worden. Besloten werd een zeer dringend be roep te doen op de gehele West Z. Vlaamse bevolking om met elkaar de vereiste leerlingen op te brengen, zodat ook met de nieuwe subsidieregeling de werkzaamheden van het Centrum kun nen worde voortgezet, dit vooral in het belang van W. Z.-Vlaanderen zelf en tot heil van de baby's en hun jonge moeders Warme dank bracht de voorzitter aan allen die meewerkten om de naam van Centrum Kraamzorg hoog te houden. Bijzondere dank ging uit naar Zr. de Graag en haar staf. Raadsverg adering. Burgemeester mr. K. Hioekzema van Oostburg was zeer verheugd, tijdens de raadsvergadering van Woensdag 29 Jan. de raad mee te kunnen delen, van de Minister van Financiën de mededeling te hebben ontvangen, dat de rijksbijdra ge voor het nieuwe gemeentehuis met f 80.000,- is verhoogd en derhalve op f 215.000,- is gebracht. In zijn openingswoord begroette de voorzitter met een bijzonder welkomst woord het raadslid P. J. van Hee die sinds lange tijd wegens ziekte de raads vergaderingen niet heeft kunnen bijwo nen. Hij feliciteerde hem met zijn her stel. Hierna gaf spr. een overzicht over het jaar 1957. De heer J. H. van Kampen beant woordde als oudste raadslid de Nieuw jaarsrede van de burgemeester. De afd. Oostburg van Het Groene Kruis richtte zich met een verzoek tot de ge meente om alsnog voor de jaren 1953, 1954 en 1955 een subsidie uit de gemeen tekas te mogen ontvangen. De heer W. C. F. de Coene zei de stukken te hebben ingezien en tot de conclusie te zijn ge komen, dat er reden te over is ernstige critiek te leveren op het beleid van het bestuur. De heer J. J. Leenhouts vond, dat het bestuur schromelijk in gebreke is geweest door niet eerder met de aan vragen te komen. Dat er een belangrijk tekort is ontstaan, bewijst, dat het aan de nodige controle heeft ontbroken. De heer E. Dekker sloot zich volledig met beide sprekers aan en wilde niet spre ken over wanbeheer omdat er in het ge heel geen beheer is geweest. Spr. vond het jammer, dat een vereniging op deze wijze de dupe wordt door het beleid van h it bestuur en gaf in overweging, aan sluitend op het gevoelen van B. en W., aan het einde van het dienstj aar eens te bezien wat de gemeente financieel zal kunnen bijdragen. De heer L. Schippers vond de manier waarop de penning meester zich van zijn taak kweet wèl op wanbeheer lijken. De heer J. Baren- dregt vond de nodige critiek over deze kwestie zeer op haar plaats. Het is ver wonderlijk hoe het mogelijk is gebleken dat men op een vrij slordige manier heeft kunnen omspringen met de finan ciën van de vereniging. Het is nog ver wonderlijker dat het een directeur van een bank is die hieraan schudig is. De voorz. stelde het bestuur als ge heel aansprakelijk, dat een en ander zover is kunnen komen dat er thans een goede f 4000,- tekort is. Het bestuur is fout geweest, niet de penningmeester alleen. De heer Barendregt kon niet be grijpen hoe men heeft kunnen doorwer ken met dat tekort, om thans plotseling tot de ontdekking te komen dat er geen geld is om het salaris van de wijkzuster te betalen. De raad besloot later te be kijken in hoeverre de gemeente financiën subsidiëring in het tekort zullen toe laten. Aan O. v. d. Voorde werd op grond van de Premieregeling Woningverbetering en Woningsplitsing, een premie toege kend voor het bouwen van een water closet in zijn pand Gratamastraat 15. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Schippers inlichtingen over de straat verlichting. Inderdaad zijn op last van de P.Z.E.M. enige noodlampen in deCal- lenfels- en Burg. van Houtestraat ver wijderd, waardoor een wijk van niet minder dan 73 woningen geen ver lichting heeft. Reglementair is de Pzem juist, maar moreel heeft deze instelling geen fraai figuur geslagen, temeer waar de gemeente een plan heeft tot verbete ring der straatverlichting in diverse straten. Dhr. Schippers meent gehoord te hebben, dat ook in Oostburg gerepa- trieerden zullen komen. De voorz. be vestigde dit. Er zijn n.l. 5 noodwoningen beschikbaar gesteld. Dhr. Schippers gaf in overweging er voor te zorgen dat geen mensen zullen komen die werk be hoeven, omdat er te Oostburg voor nie mand van hen emplooy zal zijn. Dhr. Barendregt informeert naar de oude zaak betreffende de straataanleg aan de Zuidwal. De voorz. zei, dat de grond eigenaar zodanige eisen stelde, dat de gemeente hierop niet is kunnen ingaan. Dhr. de Coene informeerde of er een vast tijdstip aangegeven kan worden waarop de noodwoningen moeten zijn afgebroken. De voorz. moet hierop ont kennend antwoorden. Er zijn nog 45 noodwoningen in Oostburg, waarva de bewoningstermijn weer met een jaar is verlengd. Het ziet er naar uit, dat nog vele malen de vereiste verlenging der bewoningstermijn aangevraagd dient te worden. De heer Leenhouts informeert naar de dienstkleding der gemeente werklieden. De heer Ouwendijk bracht het wachtverbod in de Burchtstraat ter sprake en de heer Barra de rattenplaag in de afvoersloot aan het z.g. Vestje. Hij bepleitte riolering dezer sloot en krach tige bestrijding der ratten. Het laatste gebeurt, maar wat betreft riolering dei- sloot schijnen technisch onoverkomen- lijke moeilijkheden te bestaan. Cadzand Administrateur V. V. V. Het bestuur van de plaatselijke Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Cadzand heeft de heer J. de Hullu te Breda, gepensionneerd ambtenaar, benoemd tot administrateur van de V.V.V. IJzendljke Pols gebroken. Mevrouw P. H. te IJzendijke kwam in de Koninginnestraat zodanig te vallen, dat zij haar pols brak. Zondag 2 en Donderdag 6 Febr. EEN HANDVOL SNEEUW Toneelspel van Michael V. Gazzo Regie: Maurits Balfoort in ramen en deuren met het zeer practische geen gebruik van spijkers. Verkrijgbaar bij Dorpsstraat 10 Breskens Mogen wij U onze voor Uw maatcostuum eens voorleggen De nieuwste dessins, ter wijl de prijs U zeker zal meevallen. BRESKENS - telefoon 768 GROEDE - telefoon 410 Tot 8 Februari kunt U nog, tegen ongekend lage prijzen, hon derden huishoudelijke en dagelijkse gebruiksartikelen kopen. Hieronder slechts enkele belangrijke koopjes 2-persoons Interieur matrassen, 2-delig, zomer- en winterkant, 15 jaar garantie op vering, f 79, Wol pluche tafelkleden f 22,50 f 27,95. Moderne streep tafelkleed, zuiver wol, f 15,95. Gestikte dekens 160x210 f 16,95. Traploper, sisal anthraciet f 2,45 per meter. Mooie baddoek, regenboog, f 1,20. Linnen theedoeken f 0,59. De allerbeste Jorzo sneldrogers f 1,20. Coupons Vocaleum viltzeil met 25 pCt. korting (grote coupons) Telefoon 605 Mercuriusstraat 35-37 kunt U nog profiteren van Voor speciale koopjes zie étalage Spuiplein BRESKENS P1LMNIEUWS Casino-bioscoop te Breskens presen teert U Zondag 4 en 8 uur Mario Lanza in „Serenade". Het verhaal van een ar beider met een bijzonder mooie stem die hem tot een groot zanger maakte, doch wiens liefde voor een harteloze vrouw hem bijna noodlottig wordt. Een grandiose romantische film, waarin Mexicaans temperament zich mengt met Italiaanse onstuimigheid. Woensdag 5 Febr. 8 uur de spannende thriller met een origineel gegeven: „Over 55 minuten word ik vermoord". De ontrafeling van een mysterieuze moord en de buitengewoon schrandere wijze waarop het bewijs van schuld in handen van de politie wordt gespeeld. Door wie? Door het slachtoffer zelf. Voetbal 4e klasse H. Programma voor Zondag a.s.: SteenRia; ClingeAardenburg; Ier- sekeHansw. BoysLuctorBreskens 's-H. ArendskerkeSluiskil. Steen is tegen Ria zeker favoriet, evenals Clinge, dat Aardenburg niet veel kans zal geven. Ierseke komt uit tegen Hansw. Boys. Dit kan een spannende match worden waarbij de thuisclub o.i. de meeste kans op de zege heeft. Breskens moet v'an Luctor kunnen winnen, al zal het niet gemakkelijk gaan. Sluiskil heeft tenslotte de beste kan sen tegen 's-Heer Arendskerke. Abe. Gevonden voorwerpen Ceintuur van damesmantel; 1 dames glacé handschoen; 1 fietspompje; 1 au toplaque; 1 kameelharen herenpantoffel Inlichtingen ter Gemeente-secretarie te Schoondijke. Rode kindersjaal; blauwe ceintuur; etui, inh. kleurpotloden; speelgoed sol daatje; portemonnaie met inhoud; drum, inh. smeerolie; 1 pr. blauwe kin derwanten. Inlichtingen Rijkspolitie te Bre.skens. GESLAAGD VOOR JIU JITSU. In sportschool Felix Janssens te Vlis- singen slaagden voor 2e graad Jiu Jitsu: mej. C. v. d. Meulen, IJzendijke en mej. T. Rosseel, St. Kruis. Voor le graad: de heren W. Verplanke en A. de Hulster, Breskens. Witte bruidsjurk, maat 42 Dressoir met luifel te koop. Goudsbloemstr. 3, Breskens. Binnenkort kunnen tegen kinderver lamming worden Ingeënt de kinde ren die zijn geboren in 1952, 1953, 1954, en 1956 en in januari t/m okto ber 1957 Er worden 3 inspuitingen gegeven met tussenpozen van 4 weken en 6 maanden. Ouders die hun kinde ren willen laten inenten moeten hier van uiterlijk woensdag 5 februari a.s. ter secretarie mededeling doen. Er zal bij elke inspuiting een vrijwillige bij drage van f 1,worden gevraagd. De burgemeester van Breskens, J. A. EEKHOUT. PR SO IK BEURTEN. Ned. Herv. Kerk Zondag 2 Februari Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Extra collecte 6,30 uur, Wika Wasterval Jeugddienst Doopsge*. Genen. Aardenhurg 10,15 uur, Ds. Vis Vrij Evang. Gameetnc Breskcss, 10 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, ro uur, Ds. v. d. Molen Retrenchement, 2,30 uur, Ds. v. d. Molen Cadzand, 6 uur, Ds. Praas Gtref. Kerk Brokens 10 en 3 uur, Ds. Pontier, Vlissingen Ev. Luih. Gemeente Groede, 10 uur, Ds. Happee R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 2 Febr. Zondag Septuagesima, ie H. Mis om 8 uur. Om 10 uur: kaarsenwijding, processie en Hoogmis. 's Middags om half drie Lof In de week H. Mis om half acht. Maandag: Feestdag van Maria Lichtmis. Vrijdag: ie Vrijdag. Zaterdagavond om 7 uur, Lof

De Schakel | 1958 | | pagina 3