PLOUVIER RUIMT OP! Nieuwendijk 11-16, VLISSINGEN Aardenburg Auto-botsing In de bocht van de Peurssenstraat te Aardenburg kwamen een 2-tal auto's met elkaar in botsing, dit wegens de gladheid van de weg. Beide wagens, een bestelwagen van de fa. Smeets uit Sas van Gent en een luxe wagen van de landbouwer A. Wemaer uit Sluis, wer den aan de voorzijde ernstig beschadigd. De Rijkspolitie te Aardenburg nam de zaak m onderzoek. Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Aar denburg nam in het afgelopen jaar toe met 6. Op 31 Dec. 1956 bedroeg het aan tal ingezetenen 4016 (2064 mannen en 1952 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 81 (39 m. en 42 vr.) en door vestiging met 126 (56 m. en 70 vr.). Het verminderde door overlijden met 20 m. en 16 vr. en door vertrek met 165 (83 m. en 82 vr.). Er werden 21 hu welijken voltrokken en er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Op 31 Dec. 1957 bedroeg het aantal ingezetenen dus 4022. Breskens Vergadering Z.L.M. Maandag j.l. hield de afdeling Bres kens van de Z.L.M. haar jaarvergadering in hotel Valk te Breskens. De voorzitter, de heer A. J. Cambier, opende de vergadering met een wel komstwoord, inzonderheid tot de heer Ir. Warmenhoven, die een inleiding hield over het onderwerp: „Is onze hoge opbrengst per ha. nog wel nuttig?" Medegedeeld werd, dat het ledental van de afdeling is toegenomen met 5. De secretaris-penningmeester heeft zijn ontslag aangeboden, in verband met zijn vertrek naar de Noord-Oostpolder, waar hem een boerderij is toegewezen. De rekening werd nagezien en in orde bevonden. Deze gaf een goed slot te zien. De Contributie werd op hetzelfde bedrag vastgesteld als vorig jaar. Tot secretaris-penningmeester werd gekozen de heer M. Flikweert te Bres kens. Na de indrukwekkende rede van Ir. Warmenhoven is een gezellig gesprek gevolgd, dat tot laat in de avond duurde. De voorzitter sloot de vergadering onder dank aan Ir. Warmenhoven. Vergadering muziekvereniging Woensdagavond had in het café van de heer J. v. d. Velde-Keijmel de alge mene vergadering plaats van de mu ziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" te Breskens. Niettegenstaande het strenge winterweer was de opkomst be vredigend. De voorzitter, de heer de Hulster, heette allen hartelijk welkom, waarbij hij hen, alsmede hun gezinsleden, nog een voorspoedig en gelukkig 1958 toe wenste. Hij sprak verder de wens uit dat het ook voor de vereniging een goed jaar moge worden. De twee werkende leden, die momenteel in het ziekenhuis vertoeven, wenste spr. een spoedig al geheel herstel toe. De notulen, alsmede het uitgebreide jaarverslag, werden door de secretaris, de heer R. Vergouwe, voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. De voornaam ste punten uit het jaarverslag waren: de overdracht der nieuwe uniformen, de totstandkoming van een drumband en de medewerking aan het Visserijfeest. Verder bleek dat het aantal donateurs is gestegen tot 220. Ook het zeer overzichtelijke finan cieel verslag van de penningmeester, de heer P. Rookus, werd onveranderd goed gekeurd. Hieruit bleek dat er een batig saldo in kas is. De voorzitter bracht dank aan de secretaris en penning meester voor het vele werk dat zij het afgelopen jaar in het belang van de ver eniging hebben verricht. Ook de leden van de kascommissie, de heren J. van Belois en L. Verberkmoes, bracht hij het erg op prijs stellen, als u een beetje meer vertrouwen in me wilde stellen". „Och, meneer Grobbe, het is niet zo zeer een kwestie van vertrouwen. Ik neem aan dat u een heer bent. Ik heb tenslotte ook wel een beetje mensenken nis geleerd. Doch het gaat hierom: Ik wil vrij blijven, ziet u? Ik weet niet, of u het begrijpt Hij knikte begrijpend. „Volkomen. En als u nu in uw oren wilt knopen dat ik u geen enkele verplichting als tegen prestatie wil opleggen, maar dat uw gezelschap voor mij veel meer waard is dan een diner of een kopje koffie, ge looft u me dan?" „Oké. Dus dan zijn we quite?" „Meer dan dat". „Als ik u dan een genoegen kan doen, laten we dan vanavond een korte wan deling maken in het dorp. Dat vind ik altijd gezellig". „Ik verheug me er al op". HOOFDSTUK Vm. De volgende morgen reden ze naar de Bameveldse markt'. Grobbe kocht er enkele prentbriefkaarten, die hij schreef en postte. „Moet u geen kaarten verstu ren?" vroeg hij aan het meisje. Ze schudde haar hoofd. „Familie of kennissen heb ik niet. Mijn baas is zelf in Lunteren. Of wacht eens: m'n kost- juffrouw kan ik er wel één zenden. En o ja, ik heb toch nog een kennis: Josien Derks, mijn voorgangster van kantoor. dank voor het nazien der bescheiden. De aftredende bestuursleden, de he en Visser en de Hulster, werden met grote meerderheid van stemmen herko zen. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren I. de Hullu en J de Roo. Na uitvoerige bespreking werd besloten te trachten in de tweede helft van Februari de voorjaarsuitvoering te geven. Nadat door enige leden van de rond vraag werd gebruik gemaakt voor het inwinnen van informaties, sloot de voor zitter, onder dankzegging voor de op komst, de vergadering. Nieuwe étappe in werk Veerhaven. Dinsdag j.l. is door een aantal drag lines het duinterrein aan de nieuwe veerhaven doorgraven, waardoor een deel van het werkterrein oostelijk van de korte fuikwand is onder water gezet. Het andere gedeelte blijft droog, aan gezien tussen de korte fuikwand en de duinen een dijkje is opgeworpen, zodat voorshands een klein deel aan de zee is prijs gegeven. De glooiing voor de ha- vendam is daar voltooid, zodat prac- tisch het zeewater de ringdijk niet kan bereiken. Ook is door de „Menck"-heistelling de laatste damplank geslagen voor de 160 meter lange westelijke fuikwand. Deze pl.m. 110-ton zijnde heistelling zal ter plaatse gedemonteerd en gereed gemaakt worden voor vervoer naar het buitenland. Cadzand Vergadering afd. Volksonderwijs. In café Masclée hield de afd. Cadzand van Volksonderwijs haar jaarvergade ring. Het jaarverslag van de secretaresse en de penningmeester werden goedge keurd. Uit het financieel verslag bleek, dat de vereniging een gunstig jaar ach ter de rug heeft. De kringvoorzitter, de heer P. Ver meulen die de vergadering leidde, lichtte het voorstel van het bestuur toe om tot contributieverhoging over te gaan. Met algemene stemmen werd besloten tot een verhoging van f 2,50 tot f 3,50. Als bestuurslid in de vacature, ont staan door het vertrek van de heer M. van den Heuvel naar elders, werd geko zen de heer I. van Nieuwenhuijzen. Als afgevaardigde naar de algemene vergadering in Arnhem, op 31 Mei a.s,, werd gekozen de heer J. de Lijser. De feestavond zal gehouden worden op 8 Febr. a.s. in café Masclee. „Flandria" zal aan deze avond haar medewerking verlenen, terwijl ook nog getracht wordt een conferencier te krijgen. Duinafslag. Door de stormen van de laatste tijd is er vanaf het haventje, bij de nieuwe sluis, tot pl.m. acht honderd meter ver der naar de Belgische grens, zeer veel zand weggeslagen, zodat de duinen nu steil oprijzen. Men kan alleen nog via de strandtrap bij het hotel „Noordzee" naar het strand afdalen, hetgeen ook niet van gevaar ontbloot is, daar het zand zo ver is weggeslagen, dat men onder de trap kan doorlopen. Ook is er nu veel puin en prikkeldraad bloot ko men te liggen, overblijfselen uit de vori ge oorlog. Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Cad zand nam in het afgelopen jaar af met 1. Op 31 Dec. 1956 bedroeg het aantal ingezetenen 941 (478 mannen en 463 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 14 (4 m. en 10 vr.) en door vestiging- met 33 (12 m. en 21 vr.). Het verminderde door overlijden met 2 m. en 2 vr. en door vertrek met 44 (19 m. en 25 vr.). Er werden 8 huwelijken voltrokken en er werden geen echtschei dingen ingeschreven. Op 31 Dec. 1957 bedroeg het aantal in gezetenen 940. Vooruit, laat ik die eens een kaartje zenden". Nabij het Marktplein dronken ze kof fie. Tegen de middag waren ze weer te rug in Lunteren, waar de tafel al ge dekt was. Grobbe had een nieuwe rit over de Veluwe voorgesteld, maar Hanneke dankte vriendelijk, maar beslist. „Ik ga vanmiddag een poosje zwemmen en ver der zal ik wel zien, wat ik doe". Ze zag duidelijk de teleurstelling op zijn gezicht, maar ze hield voet bij stuk. Ze vond hem een geschikte vent, maar ze wilde hem beslist niet aanmoedigen. Stel je voor Ook deze dag was het gloeiend heet weer en Hanneke slaakte een zucht van verlichting, toen ze zich in het water liet glijden. Ze zwom de baan een paar keer rond, waarna ze uit het water kwam en een piekje in de schaduw zocht om wat uit te blazen. Met haar badhand doek half over de schouders zat ze te kijken naar de drukte in het bad. Ze had er zodoende geen erg in, dat er iemand naar haar toe kwam en vlak bij haar bleef staan. Op een gegeven ogenblik keek ze wat rond en toen blik te ze in de ogen van haar baas. „Gunst, u doet me schrikken," zei ze, de badhanddoek dichter om zich heen trekkend. „Heerlijk is het hier, vindt u niet?" (Wordt vervolgd). Schoondljke Uitvoering Herv. Jeugdverenigingen. In hotel „De Zwaan" te Schoondijke gaf de Herv. meisjesvereniging „De Zon nestraaltjes" en de Herv. jongensver eniging „Nieuw-Leven" zijn jaarlijkse jaarlijkse uitvoering. In zijn openingswoord heette de voor zitter, dhr. J. Verkruijsse, een ieder har telijk welkom. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot ds. Brinkman, Wika Wasterval, Burgemeester en mevr. van Rosevelt, weth. Toesseint en de heer de Koeijer, afgevaardigde van de Ger. Jeugd. De zanggroep „Nieuw Leven kwartet" bracht enkele aardige zangnummertjes. De „Zonnestraaltjes" deden een aar dig lintenspel, jammer dat ze de woor den van het bijbehorende lied niet ken den. Dit deed afbreuk. Als laatste nummer voor de pauze .werd een korte schets „Behang" opge voerd. Deze schets werd vlot gespeeld. Als hoofdstuk werd het blijspel in 3 bedrijven: ,,'n Zomerzotheid" door Dom de Gruijter naar de roman van Cissy v. Marxveldt opgevoerd. Op vlotte wijze werd dit stuk aangeboden. Iedereen deed zijn best om van zijn rol iets te maken, doch mej. Magd. Brugman als Erica Wendelaar, lukte dit wel zeer goed. Dat zij hier ook in slaagde was eveneens te danken aan haar medespelers en niet het minst aan de regie van mevr. de Kramer. Dat het stuk zeer aantrekke lijk was, was mede een gevolg van de zeer goede decors, wederom op stijlvolle wijze vervaardigd door de heer J. Ver kruijsse. Dat goede wijn geen krans behoeft, kon burgemeester van Rosevelt in een kort slotwoord constateren, en dit was hier gebleken, aldus spreker. Dhr. J. Verkruijsse dankte allen voor hun medewerking en kondigde tevens een herhaling van deze avond op Za terdag 25 Jan. aan. Sluis Poppenspel. Voor de afdeling Sluis van het Depar tement tot Nut van 't Algemeen, gaf de heer H. Zoutendijk uit Den Haag een poppenspel in hotel Sanders-de Paauw. Samen met Angela van Kleef demon streerde hij een bewerking van de be kende Reinaertsatyre en dit wel op zeer verdienstelijke wijze. Na de pauze werd de kolderklucht „Om de dooie dood niet" gespeeld. 's Middags werd in hotel „Het Zwin" een kindervoorstelling gegeven van het sprookje „Joost, de tovenaarsleerling". Deze prima verzorgde voorstelling werd bijgewoond door de leerlingen van de Prot. Chr. school uit Sluis en de Openb. scholen uit Sluis en Aardenburg. Voor beide voorstellingen bestond veel be langstelling. In zijn slotwoord wekte de wnd. voor zitter, de heer G.* J. van Oorschot, op tot actieve deelname aan het nutswerk ter plaatse. Retranchement Jaarvergadering van de Z.L.M. Voor de jaarvergadering van de Z.L.M.- afdeling te Retranchement bestond ook deze keer weer een goede belangstelling. Voorzitter C. J. Almekinders-Masclee sprak een welkomstwoord, waarna hij een overzicht gaf over de landbouw in 1957. Het was in het algemeen geen g-unstig jaar, tengevolge van slechte weersgesteldheden, mindere opbrengsten en matige prijzen van enige gewassen. Vooral de aardappelteelt heeft grote verliezen opgeleverd, terwijl de verge- lingsziekte bij de suikerbiet de uitkom sten sterk deed dalen. Niet alleen ons gewest ondervond in de landbouw moeilijkheden, doch we zien die in diverse variaties ook in overig Nederland. Op internationaal vlak is het een zoeken en tasten om te komen tot meer eenheid en tot samen bundeling van krachten. De secretaris der adeling, de heer L. Basting, bracht een keurig berijmd verslag uit van het wel en wee der ver eniging in het afgelopen jaar. De bestuursleden L. P. de Regt en Joz. van Cuijck werden herkozen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de algemen-secretaris der Z.L.M., de heer mr. J. F. G. Schlingemann. Hij noemde de positie van minister Vonde ling weinig benijdenswaardig. De land bouw zit met grote overschotten, daar van een vrije wereldmarkt nog geen sprake kan zijn. Juist van de vrije pro ducten zijn de prijzen zeer matig. De monopolieheffingen werken voor de landbouw gunstig. Spr. prees het werk van het landbouwschap, waardoor be tere prijzen konden worden bedongen. Ook in verband met de Euromarkt zal het Landbouwschap van veel belang blijken te zijn, zodat gezegd kan wor den, dat het geld, dat in het Landbouw- gestopt wordt, goed besteed is. De werkclassificatie, die binnenkort ingevoerd wordt, heeft veel voordelen. De bezwaren, die men er tegen heeft, zullen wel meevallen. Al is de Euro- markt al met zijn werkzaamheden be gonnen, toch zal het nog wel 12 tot 15 jaar duren, alvorens de tolgrenzen opge heven zullen zijn. Nederland met zijn lage kostprijzen op landbouwgebied kan deze vorm van internationale samen werking met vertrouwen tegemoet zien. Het afzetgebied van 160 millioen bewo ners opent gunstige perspectieven. Mr. Schlingemann wees op de moei lijkheden in de financiering van de landbouw-mechanisatie. Het tempo is geweldig. Zelfs is het in delen van onze provincie al zo ver, dat er meer tracto ren zijn dan paarden. De vestigings eisen zullen, al worden ze nu nog niet onverdeeld gunstig uitgelegd, in de toe komst noodzakelijk zijn. Bij de rondvraag werd gesproken over de werkclassificatie, het aantal arbei ders in de landbouw, het kopen van Ne derlandse landbouwbedrijven door Bel gen, de wijze van stemmen in de Euro- markt, de melktoeslag, de vestigings eisen en de melkstandarisatie. Na de gezamenlijke maaltijd werd de voortreffelijke film „Verse mosselen" vertoond. Tot slot van deze samenkomst volgde een opvoering van het blijspel „Strikt zakelijk" door leden van de Z.P.M. en de L.J.G., die na afloop hun prestaties beloond zagen met een krach tig applaus. Duiv ententoonstelling Voor de duivententoonstelling te Re tranchement bestond een goede belang stelling. De opening werd verricht door de vice-voorzitter van de dui venvereni ging, de heer S. J. Blokdijk. De uitslag was als volgt: Oude doffers: 1. M. v. d. Bussche, Sluis; 2. J. Versprille, Oostburg; 3. Joh. Louwa- gie, Sluis; 4. S. Boeije; 5. J. van Hoorn; 6. Jac. Focke, Sluis; 7. Jac. Dierkx; 8. J. Versprille. Oude duivinnen: 1. P. Goossen; 2. Joh. Louwagie, Sluis; 3. idem; 4. M. van de Bussche, Sluis; 5. idem. Jaarling doffers: 1. M. v. d. Bussche, Sluis; 2. Jac. Dierkx; 3. M. v. d. Bussche, Sluis; 4. M. Leurgans; 5. P. Goossen; 6. P. Vasseur; 7. J. Versprille, Oostburg. Jaarling duivinnen: 1. P. Goossen; 2. Joh. Louwagie, Sluis; 3. Abr. van Hane- gem. Jonge doffers: 1. S. Blokdijk; 2. idem; 3. Ant. Dierkx; 4. M. v. d. Bussche, Sluis; 5. M. Leurgans; 6. Jac. Dierkx; 7. idem; 8. Jac. v. d. Lijcke, Zuidzande; 9. Jac. v. Hoorn; 10. J. Visser. Jonge duivinnen: 1. P. Vasseur; 2. Jac. van Hoorn; 3. Abr. van Hanegem; 4. Jac. Dierkx; 5. Jac. Focke, Sluis; 6. J. Visser; 7. Ph. Markusse; 8. Iz. Dierkx. Naj aarsdoff er s: 1. Jac. Versprille, Oost burg; 2. Jac. Dierkx. Najaarsduivinnen1. M. v. d. Bussche, Sluis; 2. P. Vasseur. Kampioen doffers: M. v. d. Bussche, Sluis. Kampioen duivinnenP. Goossen. (Personen, waarbij geen plaatsnaam vermeldt, wonen in Retranchement). Zuidzande Jaarvergadering ouden van dagen. In hotel „De Zwaan" hield de afdeling Zuidzande van de Algemene Bond van Ouden van dagen haar jaarvergademg. De voorzitter, de heer A. A. Verbuijt, heette in zijn openingswoord in het bij zonder welkom burgemeester en mevr. Everwijn en bracht hen dank voor de grote belangstelling, die zij steeds voor de bejaarden tonen. De opkomst voor deze vergadering was helaas niet groot. De rekening van de penningmeester werd goedgekeurd, evenals het verslag van de secretaris. De aftredende be stuursleden, de heren M. Hamers en W. de Kramer, werden met algemene stem men herkozen. Oroede Vergadering muziekvereniging Maandag j.l. had in hotel „De Drie Koningen" de algemene vergadering plaats van de muziekvereniging „Een dracht maakt Macht" te Groede. De voorzitter, de heer P. Hoste, opende de vergadering, waarbij hij allen harte lijk welkom heette en gaf vervolgens een overzicht van de activiteiten dei- vereniging in het afgelopen jaar. De notulen werden onveranderd vast gesteld. Uit het verslag va de penningmeester bleek, dat er een nadelig saldo is van f 1155,77. Getracht zal worden dit te kort weg te werken door het organise ren van een bazar of een tuinfeest. De periodiek aftredende bestuursle den, de heren P. Beun, A. Salomé en J. v. d. Hooft, werden bij acclamatie her kozen. Tot lid van de kascommissie werd gekozen de heer Burgel. De jaarlijkse uitvoering zal gehouden worden op 11 en 12 Febr. a.s. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voorzitter de Vergadering sloot. Breskens Reddingsboot voer uit. De te Breskens gestationneerde red dingsboot „Pr. Wierdsma" voer Woens dagavond om kwart voor negen uit om hulp te bieden aan het gestrande Griek se vrachtschip „Captain Farmakides". Toen het schip op eigen gelegenheid vlot kwam, bleef de reddingsboot langs zij om het in de goede koers te loodsen, waarna het schip door een sleepboot naar de haven van Vlissingen werd ge sleept. De reddingsboot kwam 's nachts om 3 uur weer behouden binnen. FLANDRIAWEER VOOR DE RADIO. Nadat de West Zeeuws-Vlaamse Phil- harmonicaclub „Flandria" op 2 Novem ber voor de Katholieke Radio Omroep

De Schakel | 1958 | | pagina 2