Esso VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN PETROLEUM voor oliehandel OLIEHAARDEN WIM FENIJN Breskens Burgerlijke Stand Stempels en Deurplaatjes Feuilleton Hanneke's verleden Plaatselijk Nieuws de (chakel ALG. NIEUWSBLAD ije Jaargang - Nr. 677 Vrijdag 24 jan. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TELT» - GIRO 358296 De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 5 06 GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand December. GEBOORTEN: 4, Jan Johannes, z. van J. A. Moggré en M. de Feijter; 11, Anna Cornelia, d. van J. C. Dieleman en A. M. Lergner; 20, Hermanus, z. van J. W. Die leman enA. Scheele; 30, Margaretha Maria, d. van P. L. Vermuè en G. M. de Cock. HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN: 17, mej. M. Scheele, 64 j 25, J. Luteijn-Salomé, 67 .j INGEKOMEN: 10, E. S. Verhulst-de Vis ser van Breskens naar Dorpsstraat 57; 11, C. A. den Hollander en gezin van IJzendijke naar Prinses Beatrixstraat 112; 11, J. Leenhouts-de Blaeij van IJzendijke naar Prinses Beatrixstraat 112. VERTROKKEN: 12, M. P. Blaakman en echtgenote van O 46a naar Biervliet; 14, J. de Vilder en gezin van Van der Slik- kestraat 27 naar Breda; 18, H. E. de Buck van O 25 naar Hoofdplaat; 20, G. de Lugt en gezin van Dorpsplein 27 naar Westkapelle. GEMEENTE BRESKENS over de maand December 1957. GEBOREN: 2, Johannes Martinus, z. van Petrus Gerardus Bouwman en Ja- coba Johanna Helderman ;7, Rika Mag- dalena Elizabeth, d. van Jacob Hubrecht de Bliek en Jannigje Wentzel; 8, Maria Elizabeth, d. van Philippus Adriaan Ke- ijmel en Elizabeth Sara Ekkebus; 22, Maria Cornelia, d. van Jozias de Meester en Cornelia Dingena Groenewege. HUWELIJKEN: 12, Marinus Levinus de Reu, oud 29 jaar, wonende te Biervliet en Mathilda Geernaert, oud 21 jaar. wo nende te Breskens. OVERLEDEN: 7, Johannis Jacobus Rie- teco, oud 72 jaar, wonende te Breskens overleden te Oostburg)25, Jacob Flik- weert, oud 81 jaar, wonende te Breskens overleden te Oostburg)27, Wilhelmina de Koker, wed. van I. J. de Jonge, oud 85 jaar, wonende te Breskens; 28, Jan- neke Cambier, echtg. van A. W. Klaas - sen, oud 70 jaar, wonende te Breskens (overleden te Oostburg. INGEKOMEN: 27, Hendrika J. van de Sande, van Nice (Fr.) naar Grote Kade 24. VERTROKKEN: 4, Pieter J. Reijnhoudt en echtgenote, van Scheldekade 11 naar Aardenburg; 10, Hendrika Misilje-Ver meulen en kinderen, van Azaleastraat 5 naar Amsterdam; 10, Elizabeth S. Ver hulst-de Visser, van Molenwater 9 naar Schoondijke; 12, Mathilda de Reu-Geer_ naert, van Boulevard Z 8 naar Biervliet; 19, Julianus F. de Bruijne en gezin, van Ph. van Kleefstraat 61 naar Vlissingen; 23, Ary van Oostenbrugge, van W 2 naar Dirksland; 30, Jacomina M. de Kraker- Mookhoek, van Scheepvaartstraat 16 naar Rilland-Bath. Fa. SMOOK DE HULSTER. Breskens door JOKE DE VALK 11 Er was enige tijd stilzwijgen. Wat moet je daarop nu zeggen? vroeg Hanneke zich af. Maar Grobbe verbrak zelf het stilzwijgen. „Sorry, juffrouw Schone veld. Ik ben geen erg prettig gezelschap". „U hoeft zich niet te verontschuldi gen. Ik weet zelf ook wel, wat leed is Ik ik kan daar niet zo vrij over pra ten als u dat deed. Er zijn van die din gen in het leven, die je zelf moet ver werken. Die je ver in je hart wegsluit om ze nooit meer te voorschijn te ha len. U hebt uw leed gehad, ik het mijne. Maar het is voorbij en ik wil er niet meer aan denken. Ik ben goed gezond, heb goed betaald werk en nu vacantie. Daarom wil ik in deze tien dagen genie ten". Hij lachte. „U hebt volkomen gelijk". In Apeldoorn dronken ze koffie. Grob be liet gebakjes komen en Hanneke vond het wel prettig verwend te wor den. Na een half uurtje gingen ze via Het Loo naar het Uddelermeer. Hanne ke verklaarde een poosje te willen zwemmen en Grobbe voelde er ook wel NleuwvHet Vergadering varkensverzekering. Zaterdagavond werd in de „Stadsher berg" te Nieuwvliet de ledenvergadering- gehouden van de varkensverzekering „Helpt Elkander," onder voorzitterschap van de heer J. Quaars. Wegens het 55-jarig bestaan der ver eniging werd een verloting gehouden, waarvoor zeer grote belangstelling be stond. Na de opening werden de notulen vastgesteld, waarna de voorzitter de me dedeling deed dat met ingang van 1 Jan. 1958 de kosten van de veearts voor zieke varkens door de verzekering zullen wor den vergoed, als er vooraf mededeling aan het bestuur is gedaan. Na de reke ning en verantwoording werd het kas saldo over het afgelopen jaar vastge steld op f 360,05, waarbij besloten werd hiervan f 300,- als reserve op het spaar bankboekje der vereniging te storten. De contributie voor de te verzekeren varkens werd vastgesteld op een vast bedrag van f 1,- per maand per varken. De uitkering voor overleden varkens werd vastgesteldop f2,- per kg. voor biggen tot 40 kg. en op het vaste bedrag- volgens de Rotterdamse marktprijs per kg. voor lopers van 40 tot 80 kg. en op 80 pCt. van voornoemde marktprijs voor varkens boven de 80 kg. Als varkensknipper werd de heer Iz. Quaars benoemd en als varkensvanger de heer P. Wille. In de vacature wegens het overlijden van de heer Iz. Bouwens werd als bestuurslid, na herstemming, gekozen de heer A. Versluijs-Scherbeijn. terwijl de aftredende secretaris-pen ningmeester, de heer J. Fremouw, met grote meerderheid der stemmen opnieuw werd gekozen. Voor de rondvraag werd het 55-jarig- bestaan der verzekering herdacht, waar bij de verloting gehouden werd met als eerste prijs een big, welke door de heer P. Wille gewonnen werd. Bij de rond vraag stelde de voorzitter namens het bestuur voor het donateurschap van f 1,- op f 2,- te brengen, waarbij de vergadering zelf voorstelde deze te bren gen op f 2,50 hetgeen besloten werd. De vereniging telt 59 leden en in het afge lopen jaar werden 72 varkens verzekerd. Oostburg Vergadering Statenkring C.H.TJ.i In hotel „De Eenhoorn" te Oostburg kwam Zaterdagmiddag de Statenkring Sluis van de Christelijk Historische Unie in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer G. J. v. dWaal uit Schoondijke, wees in zijn openings woord op de verantwoordelijkheid van alle leden, omdat er volgens hem nog wat voor. Dus doken ze beiden in het koele nat en genoten naar hartelust. Van tevoren had Grobbe in het restau rant een diner besteld en toen men ver frist terug kwam, werd meteen de soep opgedaan. Hanneke was verbaasd. „Hebt u dat bekokstoofd?" vroeg ze. Hij knikte lachend. „Vandaag zullen we het er maar eens van nemen," zei hij op hartelijke toon. „Ik hoop, dat u het maal alle eer aan zult doen". „Ik heb honger als een paard," be kende ze. „Maar toch „Wat is er?" Ze keek hem ernstig aan. „Ik ben misschien een beetje ouderwets, maar ik gevoel me niet prettig om zoveel van u aan te nemen. Ik stel voor, dat ik het diner betaal". Hij schudde het hoofd. „Ik moet u nogmaals vragen: zie ik er onbetrouw baar uit?" „Dat is het niet. Was dat het geval geweest, dan zou ik natuurlijk niet mee gegaan zijn. U bent erg vriendelijk voor me en dat waardeer ik bijzonder. Ik ik heb niet zo heel veel vriendschap in mijn leven ondervonden. Maar waarom moet u alles betalen? Ik wil ook mijn aandeel bijdragen". „Juffrouw Schoneveld, u verschaft mij een aangename dag. Is het erg, dat ik daarvoor in ruil de kosten draag?" Ze zuchtte. „Weet u, ik och, laat ik veel is te doen. Vooral ook de contacten tussen de Statenkringen onderling, als ook contact tussen de leden van de Prov. Staten en de Gemeenteraadsleden acht te spr. van groot belang. De heer J. Schakel uit Oostburg bracht verslag uit over de in 1957 te Woud- schoten gehouden C.H.-zomerconferen- tie, waarna mevr. v. d. Waal-Stiemsma mededelingen deed over een op te rich ten C.H.-Vrouwengroep. De voorzitter bracht vervolgens dank aan de heren I. J. de Groote uit Nieuw vliet en J. Schakel uit Oostburg, die beiden wegens vertrek naar elders resp. als secretaris en penningmeester heb ben bedankt. In hun plaats werden als bestuurslid gekozen de heren C. Ver- planke te Nieuwvliet en D. Dekker te Waterlandkerkje, terwijl de functie van secretaris zal worden bekleed door de heer P. M. Kranenburg te Groede. De beide periodiek aftredende bestuursle den, de heren A. J. van Hoeve te Bier vliet en L. van Liere te Cadzand, werden herkozen. Na de pauze werd uitvoerig gespro ken over de groslijst voor de a.s. verkie zing van de leden van de Prov. Staten, Doordat de afwerking van de huis houdelijke agenda zodanig veel tijd in beslag had genomen, kon de aangekon digde lezing van de voorzitter over het onderwerp: „Statenbeleid 19541958" geen doorgang vinden. Wielersport. In café „T Ambassadeur" kwam dezer dagen de Oostburgse wielersportvereni ging „Luctor et Emergo" in vergadering- bij een, onder voorzitterschap van dhr. J. Zwemer. Besloten werd om op Zaterdag 21 Juni a.s. ter gelegenheid van de Oostburgse kermis, een wielerkoers voor amateurs te organiseren op het bekende Kroon- wijkparcours. Het gehele bestuur was aftredend en na gehouden stemming bleek, dat de heer E. J. van Hulle als voorzitter was gekozen, die dus de plaats zal innemen van de heer J. Zwemer, die echter als bestuurslid zitting blijft nemen. De he ren C. Slot en A. Porreij werden in hun functie van resp. secretaris en penning meester herkozen, evenals de heer P. Bruggeman als bestuurslid. Overplaatsing De heer J. Schakel, hoofdcontroleur bij 's Rijks belastingen te Oostburg, is per 1 Februari a.s. in gelijke functie overgeplaatst naar de Inspectie der be lastingen te Apeldoorn. Bouw telefooncentrale. Eén van de gevolgen van de door de regering aangekondigde matiging van de bestedingsbeperking, heeft thans tot gevolg gehad, dat toestemming is ver leend voor de bouw van de nieuwe tele fooncentrale te Oostburg. het eerlijk zeggen: ik wil niet graag verplichtingen hebben". „Maar dat hebt u toch helemaal niet? Ik heb in twee jaar niet zo'n prettige dag gehad". „Vooruit dan maar. Doch het blijft hierbij". 's Middags reden ze naar Harderwijk en Lelystad, waar ze belangstellend ke ken naar de nieuwe nederzetting. In Harderwijk dronken ze thee en via Bar- neveld keerde men huiswaarts, waar men precies op tijd was voor de avond boterham. Aan tafel vroeg hij„Is de rit naar uw genoegen geweest, juffrouw Schone veld?" Ze knikte. „Het was een heerlijke dag. U hebt me veel te erg verwend". „Kom, kom, zoveel heeft dat toch niet te betekenen. Zullen we vanavond nog ergens heengaan? Of staat u, volgens uw begrippen, bij mij teveel in de schuld?" Ze keek hem hoofdschuddend aan. „Vindt u hetzelf niet beter, om het hier bij te laten?" „U hebt uiteindelijk te beslissen. Ik dacht dat men getweeën meer kon ge nieten dan alleen". „Och, ik ben altijd op mijn eentje ge weest. Tenminste bijna altijd. Zelfs in mijn werk heb ik een zekere zelfstan digheid. Je leert je zodoende wel alleen te vermaken. Ik zoek niet gauw iemands Eede 100 jaar. Het familiefeest van de 100-jarige André Rodts te Eede is Zondag opgeluis terd door de muziekvereniging van Aar denburg, St, Kruis en St, Laureijns (B.) alsmede door het orkest van Pierre Leenhouts uit Oostburg, hetgeen zeer veel belangstelling trok. Hoofdplaat Biljartwedstrijd. Zaterdag j.l. werd te Hoofdplaat een biljartwedstrijd gespeeld tussen de ver enigingen „E.N.Z.K." te Breskens en „De pingelaars" uit Hoofdplaat. In totaal werden 15 partijen gespeeld, waarvan Breskens er 11 wist te winnen, 3 verloor en 1 gelijk speelde. Hoofdplaat won er slechts 3, speelde 1 partij gelijk en ver loor er 11, zodat Breskens won met 525 punten, tegen Hoofdplaat 456. Sluis Examen. Voor het praktijkexamen boekhouden van de Nederlandse Associatie voor praktijkexamens, slaagde mej. Jacq. Hart te Sluis. Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Sluis nam in het afgelopen jaar toe met 50. Op 31 Dec. 1956 bedroeg het aantal ingezetenen 2623 (1325 mannen en 1298 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 47 (23 m. en 24 vr.) en door vestiging met 190 (78 m. en 112 vr.). Het verminderde door overlijden met 17 m. en 15 vr. en door vertrek met 155 (70 m. en 85 vr.). Er werden 19 huwe lijken voltrokken en er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Op 31 Dec. 1957 bedroeg het aantal in gezetenen 2673. Retranchement Toneel. De Retranchementse toneelgroep zal a.s. Zaterdag, op verzoek van de muziek vereniging „Apollo" te Sluis een opvoe ring geven van „Stormeiland" van Bob Bertina. Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Re tranchement nam in het afgelopen jaar af met 15. Op 31 Dec. 1956 bedroeg het aantal ingezetenen 568 (302 mannen en 266 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 3 (2 m. en 1 vr.) en door vestiging met 16 (9 m. en 7 vr.). Het verminderde door overlijden met 2 vr. en door vertrek met 32 (18 m. en 14 vr.). Er werden 5 huwelijken voltrokken en er werden geen echtscheidingen in geschreven. Op 31 Dec. 1957 bedroeg het aantal in gezetenen 553. gezelschap". „We zouden vanavond ergens heen kunnen gaan waar wat muziek is. Arn hem bijvoorbeeld". „Laten we dat nu niet doen. Ik be doel: U kunt er natuurlijk heengaan. Daarin bent u vrij. Ik wil liever bijtijds naar bed en morgen vroeg op. Morgen is er markt in Barneveld en daar wil ik kijken. De Bameveldse markt schijnt nogal beroemd te zijn". „Ik heb ook zoiets gehoord. En ik was ook van plan te gaan. Als u mee wilt rijden zegt u het maar. U bent natuur lijk geheel vrij". „Laat ik er eens een nachtje over slapen," zei ze lachend. „U bent een voorzichtige vrouw. En dat waardeer ik ten volle. Ik zou haast zeggen: U hebt in dit opzicht onaange name ervaringen gehad in uw leven". Hanneke kreeg bij dit laatste een hoogrode kleur. „Hoe komt u daarbij?" Ik heb de spijker op zijn kop geslagen, dacht Grobbe. „O, ik ben enkele jaren ouder dan u, juffrouw Schoneveld en zodoende heb ik wel een beetje mensen kennis. U hebt vandaag zelf gezegd, dat er wel eens dingen zijn die je diep in je hart wegsluit om ze nooit meer te voor schijn te halen". Ze knikte. „Ja, dat heb ik gezegd en dat is ook zo. Ik wil er liever niet meer aan herinnerd worden, ziet u?" „Dat begrijp ik volkomen. Doch ik zou

De Schakel | 1958 | | pagina 1