CORSETTEN ALG. NIEUWSBLAD ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Aan onze abonnés en adverteerders Zwart en wit in 1957 PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens o OSTBURG Plaatselijk Nieuws de jchakel 12e Jaar gang - Nr. 674 Dinsdag 31 dec. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITQEVERS; F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL..ÜI - GIRO 3&Ö296 Het volgende nummer van ons blad zal verschijnen op Vrijdag 10 Januari a.s. De uitgever. Denken we aan voorbije jaren, Is 't niet of zij kleuren baren? Meestal donker, soms ook wit, Zo ook in een jaar als dit. Elk kreeg weer zijn part te dragen, Elk kon weer zijn gokje wagen Naar gewin naar liefde of macht Of het lintje in smart verwacht. Frankrijk liet het tij verlopen, Syrië is naar de rus gelopen En zijn baas (uit futloos ras) Past zijn communistenjas. Tito's zorgen zijn als bergen, England tracht zijn pond te bergen, Nergens is de boel aan kant, Plots ving men de coelacanth. Tot verbazing der geleerden, Die hun boeken open keerden Speurend in der eeuwen grijs, 't Visje bracht hen van de wijs. Voetbalgekken, puzzelzotten Lieten zich „en mass" bedotten, Rock en roll voor Neerlands grut, Televisie, Kop van Jut. Hontenisser voetbalschoften Baarlands ruziemakers boften, Dat slechts boete door 't gerecht En geen „cel" werd opgelegd. Karno ging in Moskou leren Hoe de boel voor hem te keren. Nu gaat - regel is maar schijn - Karno mee aan Bruintjes lijn. Boel en Kroet maar briefjes schrijven Wat vergaad'ren, rekken, kijven. Kroet die over vriendjes mort, Zegt men, heeft een traan gestort!! 't Is geen traan om Hongarije, Niet om al de barbarij e Jegens hen die zijn ontvoerd En wier lot de wereld roert. Want veertien miljoenen kwijnen In Siberies vunze mijnen In fabriek of steppenland; 't Zij een teken aan de wand. Naar het westen opmarcheren Waar' zijn eigen huis riskeren, Kremlin's heerschappij te niet, Marx kende ook de H-bom niet. Maar om meer bij honk te toeven Onze gare tuchthuisboeven Hielden wedstrijd met elkaar In 't ontsnappen in dit jaar. Vllssings duizende scholieren Wilden snipperdagje vieren, Veel geschreeuw, maar broekje en rok Kregen met de gummistok. 't Was in Barcelona zwemmen; Onze meisjes, niet te remmen Togen zuidwaarts; kop voor kop Gaven zij de Spanjaard klop. Pensioen nu voor all' ouden, Die het anders niet meer zouden Weten in deez' dure tijd, Hoe de middagpot bereid. Want de prijzen blijven rijzen Door het doen van domme wijzen, Deels door 't felle winstbejag, 't Is het lied van alle dag. Faam van Breskens' f eestlij k vieren Klonk langs steden en rivieren. Aan dp leiders een „Bravo!" Aan de burgers evenzo. Twintig wrakken boven water Van vriend Nasser en toen later Brachten onze jongens glad De Vitangi uit het nat. Twintig duizend schepen laadden Aan de Rotterdamse kaden. 't Marker volkje werd geroerd, 't Landje aan de rest gesnoerd. Voorburg wist het klaar te brouwen Op de zondag ook te trouwen. Garry Davis aan de brom, Want hij hield zijn vingers krom. De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 5 06 MEDISCHE Burchtstraat 13 Marten Toonder steeds aan 't maken Leuke leugens voor zijn snaken; Maar der vrouwen vreugdebron Zijn diepvries, plastiek, nijlon. P.T.T. kwam ons beroven, Zette ook zijn prijs naar boven. Al kwam hij gans niet te kort, Wij betalen zwaarder port. Java's vrede werd bedorven Het fatsoen is er gestorven Wanbeleid brengt 't schone land En zijn volk aan afgrondsrand Zwart te dragen, wit te loven Hiertoe kome kracht van „boven" En met ons geweten klaar Koersen wij naar 't Nieuwe jaar. L.B. Biervliet Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Kostense. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. G.S. hebben blijkens een ontvangen schrijven de door de raad be sloten verkoop van de woning van de heer M. Maas en T. Ploegaert aan voren genoemden goedgekeurd. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de aanvrage om subsidie ingevolge de woningverbetering van de heer Cau- semaeker tot een bedrag van f 1100, goedgekeurd. De kas en boeken van de gemeente-ontvanger werden door het Verificatiebureau van de Vereniging van Ned. Gemeenten onderzocht en in orde bevonden. Ingekomen was een schrijven van de heer P. J. Lijbaart, eigenaar van de wind-korenmolen te Biervliet. Hij bracht hierin aan de raad zijn erkente lijkheid voor het feit, dat hem een bij drage van f 200,per jaar is verleend in de onderhoudskosten van zijn molen. Hieruit blijkt dus wel, dat de gemeente grote prijs stelt op het behoud van de molen, die het dorpsbeeld beheerst. Be sloten werd de rekening-courant over eenkomst bij de Bank voor Ned. Gemeen ten met een normaal credlet van vijftig duizend gulden voor 1958 te verlengen. Hierna kwam de voortzetting van de be handeling van het verzoek van de kerk voogdij der Herv. Gemeente het gods dienst onderwijs op de openbare scholen te subsidiëren met een bedrag van f 200,- per jaar, waarbij dan gerekend is op één lesuur per week. Ds. Evenhuis, Herv. Pre dikant te Biervliet, had eerst in een huishoudelijke vergadering gelegenheid gekregen een toelichting op het verzoek te geven. Tijdens de openbare vergade ring werd met 6 stemmen voor en 1 te gen (wethouder Dijk) de gevraagde sub sidie toegekend. Wethouder Dijk bleef bij zijn mening, dat door het bidden en psalmen en gezangen zingen het karak ter van onderwijs niet aanwezig is en meer op een godsdienstoefening lijkt. Dat is een zaak van de kerk. Wel zou hij subsidie willen verstrekken voor het zui vere passieve onderricht, dus wanneer niet gebeden en gezongen wordt. Voorts legde wethouder Dijk een verklaring af, die luidde als volgt: „Zekere krant, die haar publicaties dekt door aan de kop van de krant te voeren: „Voor God, Ko ningin en Vaderland", heeft gemeend rond het zojuist behandelde punt een ze kere agitatie te voeren, vuilspuiterij te bedrijven. Heirmee haar lezers mislei dend. zich zelf vernederend en de vlag, die de lading moet dekken, namelijk God, Koningin en Vaderland, bezoedelend. Dit terwijl zij geen recht bezat, welke critiek ook, te lanceren, daar haar correspon dent of redacteur, de discussies niet had bijgewoond. Was één van hen wél aan wezig geweest, dan had deze, wat thans uit de notulen kan blijken, kunnen ver nemen, dat uit rechtvaardigheidsoverwe gingen ten opzichte van de R.K. H.B.S. „St. Eloy te Schoondijke, mijn mening was, dat geen subsidie verleend zou kun nen worden voor het godsdienstonder wijs aan de o.l. school, in de vorm, waar in het onderricht thans gegeven wordt. Mocht die wel verleend worden, dan zou ik mij verplicht voelen, niet tegen de subsidie aanvrage van „St. Eloy" te stemmen. Een dergelijk verdraaien van de feiten, kan alleen ontleend zijn aan de methodes, die juist een paar duizend kilometer oostelijk van hier, waar ik zou thuis horen, opgeld doen". Naar aanleiding van het verzoek van de Stichting Fruitteeltproefbedrijf „Z.- VI." te Philippine om voor 1958 een subsi die uit de gemeentekas te mogen ontvan gen, deelde de voorzitter mee, dat reeds aan deze subsidie gedacht is door hier voor f 15,op de begroting te plaatsen. Afgewezen werd het verzoek van de Stichting „Bevordering en Exploitatie R.K. Vlassersscholen in Zeeuwsch-Vl„ die een subsidie van f 200,verzochten Wel bleek uit de discussies, dat de raad een aanvrage om een bescheiden subsidie in welwillende overweging zou nemen. Op het desbetreffende verzoek van dhr. J. de Oude om een perceel bouw- en op slagterrein ter grootte van pl.m. 6000 m2 te mogen kopen, gelegen achter de nood woningen aan de Schoollaan, besloot de raad op voorstel van B. en W. in principe hiermee accoord te gaan en medewer king te verlenen. Met algemene stemmen werd mevr. J. M. Wage, thans onderwij zeres aan de o.l. school te Glessenburg, in vaste dienst benoemd aan de o.l. school te Biervliet (school A). Voorts besloot de raad, omdat het vorige besluit per 1 Febr. haar geldig heid verliest, de o.l. school B te Driewe gen weer voor een periode van drie jaar in stand te houden. Tijdens de rondvraag informeert de heer B. Ceelaert of B. en W. reeds de mo gelijkheid van het verbeteren van het parkeerterrein aan de R.K. kerk hebben laten onderzoeken. Voorts zei dhr. Cee laert er prijs op te stellen dat ook ter plaatse een lichtpunt wordt geplaatst Ook zag dhr. Ceelaert de put naast de bocht nabij van Schaik aan de Nieuw- landse molen gaarne met spoed gemaakt want elk ogenblik kan hier een ongeluk uit ontstaan. De voorz. zegde in eerste instantie verbetering van het parkeer terrein en van die gevaarlijke put toe Wat betreft het lichtpunt, dit te zullen bezien. De heer A. J. v. Hoeve brengt de mestvaalt ter sprake. Het is niet bepaald een ideale toestand zo heel dicht bij het dorp. Het krioelt er van de ratten, ook bij de mensen aan de oostzijde van de Gentsestraat. Spr. drong aan op korte termijn een andere stortplaats te zoeken en de huidige met een flinke laag grond te bedekken. De voorz. zei, dat B. en W. enige tijd geleden reeds besprekingen hebben gevoerd om op een particulier terrein het huisvuil te storten, maar dit is op niets uitgelopen. Hij zegde toe te zullen trachten aan de alleszins onbevre digende toestand een einde te maken. Tot slot kwam de kolentoeslagregeling voor ouden v. dagen nog ter sprake. De regeling werd in die zin gewijzigd, dat aan gehuwden, die niet meer dan f 1800,- aan jaarlijks inkomen hebben, een ko- lentoeslag wordt verstrekt van f 4,65 p. week, gedurende de drie wintermaanden en aan ongehuwden f 2,35 p. week ge durende die periode, indien zij niet meer dan f 1300,- verdienen. Bij het inkomen zal voor ongehuwden 8 pCt. van het spaarbezit worden gevoegd en voor ge huwden 6 pCt. Zij die inwonende kinde ren hebben of zelf inwonend zijn, krij gen de toeslag als voor ongehuwden. Breskens Geslaagde vogeltentoonstelling. Tijdens de Kerstdagen organiseerden de afd. „Breskens" en „Oostburg" van de Nederl. Bond van Vogelliefhebbers een zeer goed geslaagde tentoonstelling in het Gem. verenigingsgebouw te Breskens. Op 24 Dec., des avonds 6.30 uur, had de officiële opening plaats door burge meester J. A. Eekhout. Nadat de voorzitter van de afd. „Bres kens," de heer W. Schut, de genodigden had verwelkomd en het doel van de ten toonstelling had uiteengezet, verkreeg Burgemeester Eekhout het woord, die o.m. zei zeer gaarne aan de uitnodiging te willen voldoen om deze tentoonstelling te openen. Alles wat in Breskens gaande is om vreemdelingen te trekken en zijn steentje kan bijdragen tot het bevorde ren van het culturele leven in onze streek heeft mijn warme belangstelling, aldus de burgemeester. Hij vroeg zich af of het gemeentebestuur hier ook een taak heeft te verrichten, waarbij hij wees op het feit dat enkele gemeenten in ons land er toe overgegaan zijn om een gemeente-volière te plaatsen. Misschien zou op deze wijze de liefde voor de vogels ook bij de Breskense jeugd aan te moe digen zijn. Na zijn bewondering uitge sproken te hebben tot de voorzitter en overige bestuursleden voor de moed en het initiatief om deze tentoonstelling te organiseren, verklaarde hij de tentoon stelling voor geopend. Vervolgens werd o.l.v. de heer Flipsen een rondgang over de tentoonstelling gemaakt. Hierbij kon men de vele in zendingen, 250 in aantal en niet alleen kanaries, maar ook vele tropische vogels, bewonderen, alsmede de fraaie inrich ting der tentoonstelling. Prijzen werden toegekend als volgt: Kleurkanaries: Kampioen M. Quaars. Tropische vogelsKampioen G. d. Smet. Winnaar Derby: D. R. Kraak. Stroogeel: 1 J. Roegies; 2 A. Stokker- man. Bruin: 1 M. Quaars. Isabel: 1 A. Hofman. Citroengeel: 1 W. Temmerman; 2 J. v. Weelden. Goudagaat: 1 M. Quaars. Wit: 1 A. Stokkerman; 2 D. R. Kraak. Leiblauw: 2 L. Jaumotte. Zilveragaat: 1 Ph. Keijmel. Zilverisabel1 Ph. Keijmel. Oranje: 1 W. Temmerman; 2 W. Gaan- derse. Bronsgroen: 1 M. v. d. Broecke, Oranje-agaat: 1 A. van Dale. Oranje-isabel-schimmel: 1 A. Hofman. Oranjerood: 1 J. v. d. Bunder; 2 W. Wieme; 3 A. van Dale. Oranjerood-agaat: 1 L. Verheije. Oranjerood-agaat-schimmel1 J. v. d. Bunder; 2 F. Dieleman. Oranjerood-isabel-schimmel: 1 W. Schut2 F. Dieleman3 A. van Dale. Zalm: 1 J. v. d. Bunder; 2 A. Hofman; 3 J. v. d. Bunder. Gelijkgetekenden: 1 J. v. d. Bunder. Bastaarden: 1 A. van Dale; 2 G. de Smet; 3 J. v. d. Bunder. Keurmeesters waren de heren: L. P. Flipsen, Bergen op Zoom; A. Dommer- holt, Den Haag en J. F. van Oost, Rot terdam. De belangstelling was zeer groot. Uitslag verloting „De Vink". Ie prijs 1244; 2e 847 3e 672; 4e 1758; 5e 640; 6e 448; 7e 1511; 8e 811; 9e 492; 10e 339. Prijzen afhalen: Haven W.Z. 19, Breskens. Dans-succes. Bij de op le Kerstdag gehouden dans wedstrijd, uitgaande van de dansschool G. Matthijsen te Vlissingen, behaalde mej. Anke Roest te Breskens een 2e prijs, bestaande uit een lauwertak. Ongeval met dodelijke afloop. Maandag 23 Dec. te pl.m. 19.00 uur, stak de 70-jarige mevr. J. K.-C. te Bres kens, per rijwiel plotseling de gevaarlijke kruising Dorpsstraat - Boulevard - Grote Kade over, terwijl een personenauto, be stuurd door H. v. I. uit Sluis, met matige snelheid vanuit de richting Veerplein na derde. Het gevolg was dat de wielrijdster te gen de auto botste en op de rijbaan viel. Een surveillerend politieman nam ogen blikkelijk maatregelen en leidde, bijge staan door een burger, het verkeer ter plaatse om. Dr. v. d. Maas, die de eerste hulp ver leende, liet het slachtoffer dat In zorg wekkende toestand verkeerde, per zie kenauto naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen, waar zij Zaterdag j.l. aan de gevolgen is overleden. Groede Uitvoering. Op 2e en 3e Kerstdag gaf de toneel vereniging „Groede" In hotel „De Drie Koningen" een geslaagde uitvoering. Opgevoerd werd: „Moeders en zonen",

De Schakel | 1957 | | pagina 1