BOB BE ESSO wintermantels U hebt een buitenkansje! ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Indonesië - Chaniasië Plaatselijk Nieuws Feuilleton Hanneke's verleden spoikoopje nu f 59,75 nu f 82,50 nu f 57,50 nu f 32,75 PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Telefoon'5 06 de jchakel DRUKKERS-UITGEVERS F1 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS 12e Jaar gang - Nr. 6yj Vrijdag 20 dec. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 - GIRO 358296 (Door plaatsgebrek eerst heden opgenomen). Een lieflijk land zij hier Chantaslë geheten, Het ligt op de evenaar van oost naar west gemeten Wel duizend mijl. Het kende recht en vreê, De schepeling werd genood tot rust aan veil'ge reê. Want Nederland had er het roer van staat in handen. Een onverlaat vermocht het recht er aan te randen; De treur'ge omkeer kwam; door 't land rende een haat Gewekt door boze geest. En 't arme schip van staat Voer felle branding in Corruptie kwam regeren Om naast chantage en roof een chaos te creëren. Men bulkt uit volle borst „Merdeka" over straat; Merdeka waar zoveel aan schoons te loor in gaat En om de schrikgedacht' aan chaos te vervagen Werd d'Iriaanse roof in 't sterfhuis opgedragen. Ging het aldus - waar zijn de sullen in ons land Die denken, dat gevuld zou zijn de rovershand? Zoudt gij Soekarno, gij, beschaving willen brengen!? Of slechts de Papoea in uwe chaos mengen? Uw leus is leugentaal! Het gaat om ons bezit Om afgeperste buit voor opgestookte klit. Het onbedorven deel uws volks zal eens vervloeken Het uur waarop ge insteê van 's vredes weg te zoeken Haat hebt gezaaid. Gij riept in overluid gebral, Dat eens er de triomf der massa wezen zal Men sluit nu 't oog voor al wat Nederland kwam wrochten In Insulind', wat durf en energie vermochten; De pest werd er verlamd, de koorts werd er geboeid, Een wegennet gelegd, de sawah rijk bevloeid. Gebouwd werd hospitaal en duizendtal aan scholen; De grondenspeculant werd „stop bedrijf!" bevolen. Dit alles is geweest Het Djakartaanse heir Bracht ridders van de bluf en verfkwast in 't geweer. En communistgetier wordt allerweegs vernomen; De drijver van 't geweld achtte zijn tijd gekomen En rent daarheen, waar slechts vermeende glorie wacht Blind voor het lege eind, blind voor de eigen kuil Blind voor verderf; ten laatst gemeden en veracht Als de geschopte hond, die wentelde in vuil. L. B. 10 Dec. '57 Groede Herv. jeugdgèbouw in gébruik genomen. Het tweetal jaren geleden door de jeugd van Groede genomen initiatief de van de Herv. Kerk door een tussenmuur gescheiden zgn. zuiderbeuk dienstbaar te maken voor het jeugdwerk te Groede, heeft er toe geleid dat Donderdag j.l. het gebouw, dat tot verenigingsgebouw uitgroeide, officiëel in gebruik genomen, ondanks het feit, dat er nog zo het een en ander aan het interieur zal moeten gebeuren. De opening geschiedde in een feestelijke avondbijeenkomst. Ds. de Jong heette bij de aanvang de zeer vele aanwezigen hartelijk welkom. Een bij zonder woord van welkom richtte hij tot de beide wethouders, tot Ds. Eijgendaal, als vertegenwoordiger van de Classis IJzendijke, tot de kerkeraad van de Lu therse zustergemeente en tot de verte genwoordigers van zustergemeenten uit de omliggende plaatsen. Spreker maakte melding van een gelukstelegram, dat ontvangen werd van het Leger des Heils. Hierop ging Ds. de Jong voor in gebed, waarna Gez. 1491 en 3 staande werd ge zongen. Een klankbeeld over de histo rische belevenissen van de kerk in het algemeen en de „Franse kerk" in het door JOKE DE VALK 7. Hanneke hield met moeite een lach in. „Dat zijn de doornen, meneer. Ove rigens zijn er verschillende kleuren ro zen". „Ja? Nou, ik moet er niets van heb ben. Ik geloof, dat ik er een keer bloed vergiftiging van gehad heb. Dus tulpen prikken niet?" „Geen sprake van, meneer". „Mooi, en als ze ook niet stinken, vind ik het best. Anders nog iets?" „Verder niets bijzonders, meneer". „Nou, goedenavond dan, juffrouw Schoneveld". „Goedenavond, meneer". Een minuut later werd het vaasje tulpen weer van de kastvloer opgediept en prijkte het opnieuw op Hanneke's bureau. Bij de gratie van meester Du bois, advocaat en procureur. Een ander probleem ontstond het tweede jaar, in de maand Juli. Hanne- ke was in April begonnen en had dat eerste jaar niet over vacantie durven spreken. Maar nu was ze al een jaar en drie maanden bij Dubois in betrekking bijzonder, toegelicht door gesproken woord en tableaux, gaf een duidelijk in zicht in de eerbiedwaardige ouderdom van het gebouw. Verloren in het duister der middeleeuwen ligt het ontstaan van Groede's prachtige kerk en 6-kante to ren, welke laatste sindsdien de gehele omgeving domineert. Dat het volk van Groede er destijds geen genoegen mee nam zo maar een kerk te jDouwen, maar een basiliek, naar Romeins model, licht ons in over hun durf en ondernemings geest. Na lange jaren de mis binnen haar muren te hebben gehoord, bleef de hervorming in Groede ook niet vreemd en werd zij een hervormde kerk. Toen de Spanjaarden in 1583 voor Sluis stonden, staken de inwoners van Groede nog liever dan het geloof prijs te geven, de dijken door, waardoor het dorp en de kerk geheel onder water kwamen te staan. 30 jaar heeft deze zelf gewilde overstroming geduurd, totdat de ge broeders Cats in 1613 met de herindij king begonnen, die in 1614 gereed kwam. Jacob Cats bleef hierdoor in sterke mate "N V en ze had nauwelijks een snipperdag ge had. Alleen in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar had hij haar drie dagen vrij gegeven, omdat er toch geen zittin gen waren. Maar over vacantie had hij in het geheel niet gesproken. Derhalve sneed Hanneke, toen de maand Juli al half verstreken was, dit vraagstuk aan. Ze had de befaamde tas met stukken op zijn bureau gelegd en wachtte eventuele orders af. „Verder nog iets bijzonders, juffrouw Schoneveld?" „Zakelijk niet, meneer. Alleen nog een persoonlijke aangelegenheid". Hij ging achterover zitten in zijn stoel en kruiste zijn vingertoppen. „Aha, een persoonlijke aangelegenheid?" Hij frons te zijn wenkbrauwen. „Als u me soms gaat vertellen dat u trouwplannen hebt, juffrouw Schoneveld, dan gooi ik u het raam uit". Ze glimlachte even. „Nee, dat is het niet, meneer". „Zo? Nou, ga dan maar eens even zit ten en vertel me rustig wat er aan de hand is. Zeg, toch zeker geen blinde darmontsteking? Hanneke, die net wilde gaan zitten, schrok zo, dat ze met een plof op de stoel terecht kwam. Ze sperde een ogen blik haar mond wijd open van verba zing en wist er toen met moeite uit te brengen: „Wat zegt u?" „Hè? O, dat schiet me zo in de ge aan Groede verbonden. Later kwamen de broeders in het geloof uit het Zuiden (Franse réfugé's) naar Groede en weer later vluchtelingen uit Duitsland. Sinds dien werden drie talen in de kerk ge hoord, daar zowel de kerkdiensten voor de Groedenaren, als die van de Fransen en Duitsers in deze kerk werden gehou den. In 1743 kregen de Lutheranen een eigen kerk in de Molenstraat, terwijl de Fransen tot 1816 in de door de scheids muur afgeschoten Zuidelijke beuk hun kerk hadden, de zgn. „Frahse kerk". Toen de Fransen hun gemeente ophie ven werden ramen en deuren dichtge maakt om jaren achtereen ongebruikt, schijnbaar gedoemd tot algeheel verval, tot in onze tijd zo te blijven staan, tot dat de jeugd van Groede het initiatief nam de Franse kerk weer dienstbaar te maken. Aan het slot van het klankbeeld vraagt de bouwmeester uit de middel eeuwen: „wat hebt gij met mijn kerk gedaan?" Ds. de Jong, die hierop weer het woord nam, gaf op deze vraag zijn verantwoording en zei er van overtuigd te zijn, in de geest van de bouwheer te hebben gehandeld, immers deze bedoelde met zijn kerk een verbinding te zijn tus sen hemel en aarde, tussen God en de mensen en deze bedoeling wordt geens zins losgelaten door de functie als jeugd- gebouw of zelfs als verenigingsgebouw. Ds. de Jong zei nog, dat er in het verle den reeds onder Ds. Homburg plannen ontstonden. Onder Ds. Derksen werden zelfs onderzoekingen naar de mogelijk heden gedaan en onder de consulent Ds. Schopenhauer, tekeningen en plannen gemaakt,, die echter weer netjes in de archieven een plaats vonden, totdat dit niet voorziene resultaat van thans be reikt is kunnen worden. Beneden in het gebouw bevindt zich een grote speelzaal, boven een grote vergaderzaal, terwijl het ruime toneel als kleine vergaderruimte kan dienen. Het geheel is zeer aantrek kelijk. Er is een commissie ingesteld uit leden van de kerkeraad, kerkvoogdij en jeugdraad, die het aanvankelijk als jeugdgebouw gedachte verenigingsgei- bouw in haar beheer heeft. Tot slot dankte Ds. de Jong al degenen, die door schoonmaken, metselen, timmeren of anderszins hun krachten voor het berei ken van het beoogde doel hebben inge zet. Hierna spraken nog Ds. Eijgendaal namens de Classis IJzendijke, Ds. Hap pee namens de Ev. Luth. gemeente en de architect, de heer I. J. de Groote, die allen hun felicitaties en beste wensen uitspraken. Na de sprekers vond de offi ciële opening plaats door het zingen van Gezang 293. Hierna traden achtereen volgens voor het voetlicht de Hervorm- de-Lutherse zondagsschool met „Vriend schap over de wereld", een stukje, waar in vele kleintjes als bewoners van ver schillende landen en werelddelen waren verkleed, hiermee willende demonstre ren, dat ondanks ras, alle volken bij God gelijk zijn en kinderen van één Vader. De meisjesclub „De Lijsters" bracht dachten. Confrère Zuidam is gisteren in een ziekenhuis opgenomen wegens acute blindedarm-ontsteking en de offi cier vanmorgen. Ook in ijltempo. Ik dacht, dat het een epidemie was gewor den". Ze klemde even haar lippen op elkaar om niet in lachen uit te barsten. Met die baas van haar kon je alles meemaken. Nadat ze zich enigszins had hersteld, zei ze: „Ik zou graag willen weten, wan neer ik met vacantie kan gaan, meneer". Nu was het de beurt aan de ander om- verbaasd te kijken. „Vacantie?" her haalde de man. „Jawel, meneer. Ik ben hier nu vijf tien maanden. Ik zou graag weten of ik in Augustus een week vrij kan krijgen". Hij keek haar nog steeds verwonderd aan. „Vacantie?" herhaalde hij opnieuw. Toen schudde hij energiek zijn hoofd. „Vacantie neem ik nooit, dus u krijgt het ook niet". „Maar, meneer „Een ogenblik. Wat moet u met va cantie doen? Hebt u soms verkering?" „Nee, meneer, ik heb u al eerder ge zegd „Ja, dat zal wel. Maar wat moet u dan in 's hemelsnaam met vacantie doen? Een mens gaat toch niet alleen met va cantie?" „Meneer, er zijn in Augustus maar en kele zittingen van de vacantiekamer. Is het nu niet mogelijk, dat ook u een ge hadden een buitenkansje Wij kochten van één onzer fabri kanten een restant-partij le klas ver beneden de normale inkoopprijzen U kunt dus nog juist vóór de a.s.feestdagen voor een een prima winter mantel hebben. Prima Boxcoata van prima velour carreaux en rajé, diverse maten van f 98,50 Aparte mantels met perclaner bontgarnering, diverse maten van f 135, Pracht mantels zonder bontgar nering, sportieve en geklede modellen van f 98,50 Moderne REGENMANTELS van prima Zwitsers gestreept poplin in raf-bleu en Havana, maten 36 t/m 46 van f 49,50 Voor Uw betere DAMESCONFECT1E eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot an trein stopt voor onze zaak „Kinderen rond het kind", de Jongens club „De Apachen" voerde het stukje op „Vuurwater", de meisjesclub „De merels" bracht de pantomine „De bank", terwijl hele week uw kantoor sluit en zelf ook eens wat ontspanning zoekt?" „Wat moet ik zoeken?" „Ontspanning. U zoudt naar zee kun nen gaan bijvoorbeeld. Of naar de Friese meren". „Wat moet ik daar doen?" „Wei: zeilen en zwemmen en zo". „Al die dingen heb ik niet geleerd. Daarvoor ben ik geen meester in de rechten geworden". „Ja, maar meneer, een mens mag toch wel eens vacantie hebben?" „Dus u wilt een week vrij?" „Als het mogelijk is, heel graag". „Voor zover ik me kan herinneren, is juffrouw Derks nooit met vacantie ge weest. Of wacht eens ja, een jaar ge leden o nee, toen was u er al dus twee jaar geleien. Is ze met die verloof de van haar veertien dagen naar zee ge weest. Maar toen kwam ze iedere mid dag even op het kantoor". „Maar dat is toch geen vacantie". „Nee? Ik weet dat zo niet. Ik heb nog nooit vacantie genomen". „Maar uw confrères dan, meneer. Gaan die nooit met vacantie?" „Die? O, dat weet ik niet. Of wacht eens Dingemans ja, die gaat een maand naar Italië. Dat heeft hij me gis teren verteld. Wat-ie daar moet zoeken, is me een raadsel". „Ik veronderstel rust, meneer". „Rust? Wat heb je daar aan? Het is De haardolie I zuinig, met het hoogete rendement geen roet, meer warmte

De Schakel | 1957 | | pagina 1