PLOUVIER heeft DE schoenen! Nieuwendijk 11-16, VLISSINGEN rekening houdt met een wekelijkse toe slag van f 4,65. Het bedrag per leerling per jaar voor 1958, bestemd voor het g.l.o.-onderwijs, werd bepaald op f 36,97, terwijl de pre cariorechten voor benzinestations in ver band met de gedaalde benzineverkoop op f 250,- is gebracht. De muziekvereniging „Apollo" is een subsidie van f 1500,- toegedacht, het Koningin Wilhelminafonds een subsidie van 1 ct. per inwoner, het Groene Kruis een subsidie van 50 pCt. der contributie, de Nutsbibliotheek een subsidie van 15 ct. per boek, de Stichting 1940-'45 f 10,-, de Stichting Katholiek M.O. f 75,- per Sluisse leerling, de R.K. opleiding Kleu terleidster te Vlissingen f 75,- per Sluisse leerling, het Bisschoppelijk College te Sittard f 75,-, de Kath. Vereniging voor Cultuur en Ontspanning f 200,-, het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco holisme f 65,- en het Siminarie 1 75,- p. Sluisse leerling. Oostburg Raadsvergadering. Tijdens de vorige week gehouden raads vergadering kreeg de Raad de begroting 1958 aangeboden. Burgemeester Mr. K. Hoekzema, gaf bij deze ontwerp-begro- ting een toelichting. Hij zei o.m., dat de begroting weinig afwijkt van die van het voorafgaande jaar. Ondanks de beste dingsbeperking die is toegepast, is het onmogelijk gebleken het geraamde te kort op de gewone dienst van f 42.500, weg te werken. Op deze begroting zijn geen kapitaalsuitgaven geraamd, maar bestaan de uitgaven uitsluitend en al leen uit de vaste verplichtingen. Verge leken met het vorige jaar geven de uit gaven op de hoofdstukken algemeen be heer, onderwijs, openbare werken, maat schappelijke steun en wederopbouw een verhoging te zien. Het hoofdstuk onder wijs heeft een tekort van f 50.000,als gevolg van de hoge kosten der techni sche school en het gymnasium. Niemand zal de noodzakelijkheid van deze instel lingen in twijfel trekken. Voor verple ging van armlastige krankzinnigen is een bedrag van f23.000,geraamd, het vorige jaar f 13.500,dus hierop een verhoging van f 9.500,Een van de werken, die B. en W. graag op de begro ting had willen plaatsen is namelijk de bouw van het zwembad, waartoe reeds lang is besloten. Helaas zal dit werk op het verlanglijstje moeten blijven staan. B. en W. menen, zoals het vorige jaar in aanmerking kunnen komen voor verho ging van de subjectieve uitkering uit het gemeentefonds. Wanneer deze niet ver leend zou worden, zien B. en W. geen mogelijkheid uit de financiële moeilijk heden te komen. Bi;j het uitspreken van het openings- en begroetingswoord wees de voorzitter op de afwezigheid van het raadslid P. J. van Hee. Deze is n.l. in het ziekenhuis opgenomen. De voorz. wenste hem een spoedig herstel toe. De rekeningen van de Kring Bescher ming Bevolking over 1951, 1952, 1953, 1954 en de begroting 1956 werden door het Kringbestuur toegezonden. De heer L. Schippers informeerde hoe het komt dat deze rekeningen zo laat komen. De juiste redenen waren de voorz. ook niet bekend. Op verlangen en volgens de aan wijzingen van G S. werd de 12de begro tingswijziging 1956 opnieuw vastgesteld. Voorts werden op verzoek van G.S. een aantal technische wijzigingen aange bracht in de verordening op de heffing van Hoolbelasting en in de verordening op de heffing van reinigingsrechten. Het besluit van de raad d.d. 25 Sept. tot benoeming van de heer R Melker als leraar aan de gymnasiale afdeling van het Koningin Wilhelmina Lyceum, werd op verzoek van de Minister van O. K. en W. ingetrokken. Met alg. st. werd mevr. Polling-Vest in tijdelijke dienst benoemd voor het cursusjaar 1 Sept 1957-1 Sept. 1958. Hierna volgde de benoeming van mej. Visser te Vlissingen in tijdelijke dienst van de gemeente tot vaklerares in de lichamelijke oefeningen aan de Openb. Ulo-school, dit vanaf 1 Dec. '57- 1 Sept. '58. ze de naam van haar werkgever tegen als de man, die het pleidooi had gehou den voor een of andere verdachte. En daardoor kwam ze tot de ontdekking, dat meester Jan Dubois een van de bekend ste advocaten in de stad was. Beroemd was een te sterk woord. Daarvoor was Dubois nog te kort meester in de rech ten. Maar ze voorvoelde, dat hij eens een beroemd strafpleiter zou zijn. Tweemaal was een maand verstreken en tweemaal had ze haar honderdtach tig gulden in ontvangst genomen. Aan het eind van de derde maand nam ze opnieuw de enveloppe met geld in ont vangst, doch ditmaal vroeg ze: „Mag ik u vragen, meneer, of u tevreden bent over m'n werk?" Hij keek haar op zijn gewone verbaas de manier aan. „Waarom vraagt u dat, juffrouw Schoneveld?" Zijn stem klonk een tikje geërgerd. „Omdat ik door u voor een periode van drie maanden op proef ben aange nomen. Deze zijn vandaag precies om". „Hè? O ja, dat is waar ook. Dat heb ik toen gezegd. Wat drommel, waarom was dat ook alweer? Er was met u toch wat aan de hand?" „Ik had geen getuigschriften, meneer". „Laat eens kijken ja, dat was het. U had nog nergens als zodanig gewerkt. Ik bedoel: als steno-typists. Ja, ja sn Het bedrag bedoeld in art. 55 bis, le lid van de l.o.-wet 1920, het z.gn. bedrag p. leerling p. jaar werd voor het openb. la ger onderwijs voor 1958 bepaald op f 32,88 pl. 75 ct. administratiekosten en voor het uitgebreid l.o. voor 1958 vastge steld op f 41,39 pl. 75 ct. adm.kosten. De kolentoeslag werd op f 4,65 p. week vastgesteld uit te keren gedurende 13 weken, waarbij de vermogensgrens van f 2000,- komt te vervallen. Wel zal het vermogen in aanmerking worden geno men bij de berekening van het inkomen. 6 pCt. van het vermogen zal voor ge huwden bij het inkomen getrokken wor den en 8 pCt. voor ongehuwden. Onder intrekking van het raadsbesluit van 25 Juni '57 werd besloten aan Gebr. v. d. Poel te Terneuzen een perceel bouw grond te verkopen, groot 1249 m2 voor de prijs van f 14.400,-. In principe werd besloten grond toe te wijzen aan J. Sim pelaar aan de Burg. v. Houtestraat en aan P. Morel aan de westzijde van de Jan Steenstraat. Het voorstel van B. en W. de B.P.M. in principe het perceel bouwgrond toe te wijzen omsloten door de Zandstr, Verl. Noordwal en Bredestr., ter grootte van rond 700 m2 voor f 3000,- ontmoette tegenkanting van dhr. Ba ren dregt. Deze zag liever het particu lier initiatief ondersteund door genoem de grond toe te wijzen aan de autohan del R. R. Visser te Terneuzen. De voorz. betoogde, dat dit terreintje niet geschikt is voor het stichten van een garagebe drijf. Met de stem van dhr. Barendregt tegen werd het principebesluit, zoals door B. en W. verzocht, genomen. Het verzoek van de autohandel Visser om toewijzing van het hierboven genoemde perceel en het perceel aan de Verl. Noordwal, werd afgewezen, mede op grond van het feit, dat het laatst ge noemde perceel in het wederopbouwplan bedoeld is voor de bouw van een openb. gebouw. Met betrekking tot de mogelijke aanstelling van een derde schoolarts lichtte de voorz. de raad toe, dat de Mi nister zijn goedkeuring gehecht heeft aan de aanstelling van een derde school arts. opdat elk kind weer eens in de 2 jaar onder controle kan komen. Voor Öostburg betekent dat een meerdere uit gaaf van f 780,- p. jaar. B. en W. vinden dit wel verantwoord gezien het belang dat aan een regelmatige controle moet worden toegekend. Dhr. Barendregt zegt doordrongen te zijn van het nut dezer dienst, maar waar menen B. en W. deze f 780,- vandaan te halen. Dhr. Leen- houts stelde voor de benodiede middelen uit de begroting te halen. De voorz. zegt dat deze extra-uitgaaf volkomen verant woord is en dat de middelen er moeten komen. Z.h.st. ging de raad accoord met de r anstelling van de 3e schoolarts. Tijdens de rondvraag informeert dhr. de Ooene of het de voorz. bekend is, dat de douchecellen in de Kroonwijk in de lage typen woningen geweldig stinken. Dhr Schippers zei, dat dit bij hem ook het geval was geweest, maar dat de aan nemer het euvel in een minimum van tijd had verholpen. De aansluiting op het riool bleek niet stankvrij te zijn ge weest. Dhr. Barendregt informeerde naar de vorderingen met grondaankoop aan de Noordwal. De voorz. zei optimistisch gestemd te zijn. Voorts klaagde dhr. Ba rendregt over het ontbreken van contact met het Kringhoofd van de B.B. Voor een goed functionerende B.B. is paraat heid een eerste vereiste. Sinds de aan stelling van de heer Catseman is er geen enkel contact geweest met de blokhoof den Dhr. Dekker informeerde of de be woners van de Kroonwijk de aanleg van een douche, wastafel en gijser moeten gedegen. De beide eerstgenoemde zaken wel. de gijser niet. Voor de douche en de wastafel heeft de Minister een huurver hoging voorgeschreven voor alle 152 wo ningen, aldus de voorz. Slechts één der bewoners is weigerachtig gebleven de aan1 eg toe te staan en het is nog de vraag of deze huurder aan de huurver hoging zal kunnen ontkomen. Tot slot informeerde de heer Dekker of de ge meente Oostburg ook voordeel zal kunnen hebben van de" tweede woningbouwle ning. De voorz. was hierop het antwoord schuldig maar zei, dat B. en W. in ieder toer heb ik een proeftijd van drie maan den bedongen. Wel, eh wat drommel, natuurlijk ben ik over u tevreden. An ders had ik u er al lang uitgegooid. U heb4" iets in u. dat juffrouw Derk« ook had. En dat waardeer ik. Ja. dat mag ik wel. Ga eens even zitten, juffrouw Scho neveld. Ja, daar, op die stoel. Ik heb wel een paar minuten. Laten we eens pra ten. Ons contact bepaalt zich doorgaans uitsluitend tot zakelijke mededelingen U woont ergens in, niet?" Honneke was inmiddels gaan zitten en knikte toestemmend. „In de Lijnbaan- straat, meneer, bij de familie Verkerk". „Ja, zoiets hebt u gezegd, niet? Tk had willen informeren naar u maar zoals gewoonlijk, heb ik dat helemaal verge ten. Daar had u me wel eens aan kun nen herinneren, juffrouw". „TT kunt het alsnog doen, meneer". „Dat helpt niet veel meer. U werkt hier drie maanden en wat drommel, juffrouw Schoneveld. ik wil het eerlijk erkennen: ik had voor juffrouw Derks geen betere opvolgster kunnen krijgen. U hebt feeling voor uw werk en u bent een verbazend secure typiste. Ik zou haast zeggen: nog beter dan juffrouw Derks". „U overdrijft, meneer. Ik heb ontzet tend veel te danken aan juffrouw Derks". (Wordt yérvolgd). geval hiervan gelden hebben aange vraagd. Schoondijke Verbond voor veilig verkeer. In hotel „De Zwaan" vond onder aus piciën van een voorlopig gevormd comité een propaganda-avond plaats van het Verbond Voor Veilig Verkeer. Burgemees ter Van Rosevelt heette in zijn wel komstwoord alle aanwezigen hartelijk welkom. In korte trekken gaf hij de be doeling, n.l. te komen tot oprichting van een afd. West Z.-Vl. van het Verbond weer. Met enkele voorbeelden toonde hij het gevaar dat zich dagelijks in de vorm van verkeer ons bedreigt en bijgevolg de noodzakelijkheid om daar iets tegen te doen aan. De heer Visser, voorzitter van de afd. Zeeland van het Verbond, vroeg zich af, is een dergelijke afdeling in Zeeland wel nodig, en dient men de onveiligheid van het verkeer niet te beperken tot de stad. Neen, volgens spreker. De grote dichtheid van bevolking en de grote dichtheid van verkeer brengen met zich mee, dat te genwoordig overal sprake is van een noodzakelijke actie van het Verbond. Om tot een veilig verkeer te komen, zullen overheid, politie, school, gezin en het Verbond nauw samen dienen te werken. Teneinde op een zo goed mogelijke wijze aan de eisen van een veilig verkeer te kunnen voldoen, zal men bekend moeten rijn met de „4 peilers" van een veilig verkeer, n.l. goede wetgeving, goede handhaving van deze wetgeving, er van overtuigd dienen te zijn, dat de handha ving overal gelijk is, en het bekend zijn met de voorschriften. Het laatste punt nu tracht het V.V.V. V. te bewerkstelligen door het geven van cursussen op school en aan volwassenen, het afnemen van examens, het houden v an propaganda -(avonden. Tevens tracht het Verbond het respect tegenover anderen aan te kweken, daar een goed gedrag in het verkeer, en het aanleren hiervan, een zekere karakter vorming betreft. Teneinde dit te bewerk stelligen dient reeds in het gezin en ook op school in deze richting te worden ge werkt. Onwetendheid, onvoorzichtigheid, onoplettendheid en onwellevendheid, hebben nog steeds de vele ongevallen od hun naam staan. Met het noemen van enkele cijfers over 1956 besloot de heer Visser zijn leerzame causerie. De heer Van Rosevelt dankte spreker voor zijn betoog en beval het lidmaat schap van het Verbond ten zeerste aan. Na de pauze werden nog een drietal films vertoond. Een vijftigtal personen gaven zich op als lid. De in de pauze gehouden hersengym nastiek bracht toch wel duidelijk aan het licht, dat er bij vele personen nog leemten in de alledaagse verkeersbe- grippen bestaan. Op voorstel van burge meester Van Rosevelt werd het voorlopig comité omgezet in een voorlopig bestuur. Uitvoering. Zaterdagavond gaf in hotel „De Zwaan" te Schoondijke de Jongeren-afdeling van de Hervormde Jeugdclubs zijn jaarlijkse uitvoering. De diverse leiders hadden met hun clubs weer een aardig program ma ingestudeerd. Een overvolle zaal heeft dan ook weer genoten van dit kinder spel. De avond werd geopend door Ds. Brinkman, die met enkele woorden het jeugdwerk in Schoondijke en het jeugd werk in het algemeen toelichtte. Het is volgens spr. een gemeentewerk, dat tracht liefde tot elkander bij te bren gen. Aan het slot van de avond dankte mej. Risseeuw allen voor hun medewer king en werd staande het bekende lied „Kinderen van één Vader" gezongen. Biervliet Geslaagd. De heer P. C. Verdegem te Biervliet slaagde te Utrecht voor het vakdiploma Detailhandel in meubelen. Kampioensdag. Door de Biervlietse duivensociëteit „Hoop" werd in haar clublokaal van café „Willem Beukelsz" de traditionele kam pioensdag georganiseerd. Ditmaal waren het 56 kampioenen uit België, Walcheren, Oost en West Zeeuws- Vlaanderen die de fleur van hun vlie gende have naar Biervliet hadden ge bracht om door een zeer talrijk gezel schap duivenhouders te worden bewon derd. Elke kampioen was verplicht zes duiven in te zenden, waardoor er in to taal 336 duiven te zien waren. Vorige jaren geschiedde de keuring door een 3-tal keurmeesters. Ditmaal was men op het originele idee gekomen de keuring door de inzenders zelf te doen geschieden, waartoe aan elk van hen een formulier werd overhandigd, waar op haar eer en geweten de prijzen dien den op te komen, die men een of andere duif toekende. Alzo werd de eerste prijs (beker) toegekend aan P. Buize te Bres- kens. De tweede prijs aan Joh. Koemans te Hulst en de derde prijs aan J. Klaas- sen te Breskens. Biljartdemonstratie. De bekende biljartkampioen Kees de Ruiter uit Waalwijk, gaf Zondag in hotel „De Vriendschap" een biljartdemonstra tie. Voor dit evenement bestond goede belangstelling. Het was ongelooflijk wat de Ruiter met de queu presteerde. Het leek wel of hij de ballen aan een draadje dirigeerde waar hij ze hebben wilde. Het werd een geslaagde demonstratie tot groot genoegen van biljartend Z. Vlaanderen. In de sloot gereden. Dat een kampioensdag ook op een on plezierige manier besloten kan worden, werd de heer L. B. uit No. Eén gewaar. B. trok per rijwiel, de duivenmand ach terop, huiswaarts, zij het dan niet zo bij zonder richtingvast. Op de Verlengde Molendijk gekomen raakte hij naast de overigens rechte weg en duikelde met fiets en duiven in de naast de weg ge legen moddersloot, welke een 3-tal me ters beneden het wegdek ligt. Doornat en plakkend van de vieze modder kon B., nadat rijwiel en duiven weer op de weg waren gesjord, zijn weg vervolgen. Voorwaar geen pretje tijdens de vrieskou. Cursus Veilig Verkeer. Het ligt in de bedoeling om in Bier vliet en bij voldoende deelname ook in Driewegen een cursus te geven voor Vei lig Verkeer, v.n.l. voor fietsers en brom fietsers. Ook voetgangers e.a. zijn wel kom. De leiding zal berusten bij de Rijks politie. Opgaven worden gaarne inge wacht bij de Rijkspolitie, bij de heer M. Maas te Biervliet en bij de heer B. J. v. d. Velde te Driewegen. Benoeming. De heer A. Borm te Biervliet werd be noemd als onderwijzer aan de R.K. jon gensschool „Thomas van Aquino" te Amsterdam. Retranchement Benoeming. De heer A. A. W. v. d. Woude werd be noemd tot hulpcommies van 's Rijks Be lastingen te Nieuw-Namen. Diepvries. In de samenstelling van het bestuur van de diepvriesvereniging „Op tempe ratuur" zijn enige wijzigingen gekomen. Het bestaat nu uit de volgende personen Mevr. S. Zwier-Hoevenaar, voorz.; mevr. M. Vercouteren-Quaak, secr.Joz. Bas ting, penningm.; de dames Cath. Dek ker-Vogelaar en M. de Hullu-Verplanke. Zuidzande Uitvoering. In de zaal van de heer P. de Witte gaf de Rederijkerskamer „Al doende leert men" haar naja»arsuitvoering. Ge speeld werd het blijspel „Rapalje over de vloer" door Joop Spit, in 3 bedrijven. Het publiek toonde zich zeer voldaan. In de pauze werd een verloting gehou den. Na afloop was er een gezellig bal met medewerking van het orkest „Pier re Leenhouts". Er was veel belangstel ling. Oostburg Vergadering Zeeuwse veehandelaren. De afdeling Zeeland van de Nederland se Bond van veehandelaren vergaderde in café-restaurant „l'Ambassadeur" te Oostburg. De vergadering werd gepresi deerd door de nog zeer vitale 74-jarige voorzitter, de heer C. Noorthoek uit Sint Philipsland. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn voldoening over uit, een onverwacht groot aantal leden te mogen begroeten, waaruit hij zeer hoop gevende conclusies kon trekken. Uit de aanwezigheid van een aantal dames, maakte de voorzitter de gevolgtrekking, dat ook bij hen de nodige belangstelling voor de bond bestaat. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot de heer P. Krommenhoek, adjunct secretaris van de Nederlandse Bond uit Den Haag en de heer Rouw, controleur van de afdeling Zeeland. De voorzitter maakte melding van het droevige verlies, dat de bond geleden heeft door het verscheiden van het be stuurslid M. Huige te Goes. De notulen van de zomervergadering van 6 Juni, werden door de secretaris-penningmees ter voorgelezen en goedgekeurd. Vanwege periodieke aftreding van de heer C. Noorthoek, voorzitter, en A. M. Zuidweg- Burger, secretaris-penningm., uit Krab- bendijke, en de vacature Huige, vond een verkiezing plaats. De voorzitter en secre taris-penningm. werden wegens enkele candidaatstelling bij acclamatie herko zen. Het bestuur adviseerde in de voor ziening van de vacature Huige een lid uit Zeeuwsch-Vlaanderen te kiezen, gelet op het aantal aangesloten handelaren. In Z.-Vl. zijn het er 190, in Walcheren, Z.- Beveland, enz. 110. Na twee vrije stem mingen werd de heer Joseph D'hoore uit Sluis bij meerderheid van stemmen ge kozen. De afgevaardigden en plaatsver vangend afgevaardigden voor de rund vee-, kalveren- en schapenhandel naar de wintervergadering 1957 en de zomer vergadering 1958 werden aangewezen. Afgevaardigd werden: A. M. Zuidweg- Burger, P. van Hooteghem te Breskens en A. de Pagter te Middelburg. Tot plaatsvervangersJ. v. d. Bosse te Sint Laurens, M. Bertou te Oostburg en H. Cornelisse te IJzendijke. Als afdelings- voorstellen voor de algemene ledenver gadering van de Nederlandse Bond zullen o.m. worden ingezonden het voorstel bij vergoeding afgekeurde dieren ook de ver zekeringspremie te betrekken. Voorts, dat op de diverse veemarkten aparte af delingen worden ingericht voor abortus- vrij vee en te willen bevorderen, dat op de markten voor nuchtere fokkalveren tegen weersinvloeden afgeschermde ruimten beschikbaar worden gesteld. Als plaats voor de komende zomerver gadering 1958 werd Middelburg aange wezen. Sprekende over eventueel te or ganiseren praatavonden gedurende het

De Schakel | 1957 | | pagina 2