ESSO ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN J Zitting kantongerecht Feuilleton Hanneke's verleden PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Burgerlijke Stand iae Jaar gang - Nr. 671 Vrijdag 6 dec. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F1 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 0 Tijdens de maandelijkse zitting van het Kantongerecht te Oostburg, vorige week Donderdag, verschenen drie jeug dige inwoners van Cadzand voor de groe ne tafel om zich te verantwoorden we gens een ergerlijk geval van baldadig heid. Het waren de 17-jarige bakkers knecht T. M., de 18-jarige P. Ch. van H., eveneens bakkersknecht en de 18-jarige monteur J. P. W. van A., die op zekere dag met hun lege tijd geen raad wisten en op avontuur uitgingen. Het weeghuis je van de heer de Meij werd waardig ge oordeeld de overtollige energie van de heren af te reageren. Van H. en van A. waren het weeghuisje binnengegaan, waarop M. zijn kameraden een poets wilde bakken door het weeghuisje dicht te doen en dicht te houden. Van A., die de vrijheid verkoos, sloeg een raam com pleet met sponning en al uit het gebouw tje, terwijl vriendlief van H. zijn beste krachten op de deur beproefde door hiertegen te trappen. De Meij nam dit niet en nog al heet gebakerd zijnde, al dus de verklaringen, probeerde hij de knapen te verwijderen, waarop een vechtpartij ontstond tussen hem en van A. Zowel de Officier van Justitie als de Kantonrechter hadden geen goede woor den over voor het misselijke gedoe en de vlegelachtige houding der drie verdach ten. In zijn requisitoir onderstreepte de Officier van Justitie, mr. T. Lebret, de ernst van het begane feit en stelde bij mogelijke herhaling hechtenis in uit zicht. Hij eiste tegen M. f 20,- s. 1 week tuchtschool en tegen de beide anderen f 20,- s. 4 d. hechtenis. De kantonrechter, mr. H. v. d. Belt, die geen enkele aanlei ding tot clementie kon ontdekken, von niste conform. De 53-jarige landbouwer H. E. de L. uit Kokerke (B.) reed op 1 Nov. zo om en bij het middernachtelijke uur over de St. Annastraat te Sluis. Het linker-koplicht brandde niet. Conform de eis werd de L. tot f 15,- boete veroordeeld s. 3 d. Voorts kwam de uitgestelde zaak te gen J. A. de L., expediteur te Breskens, nogmaals aan de orde. L. was ten laste gelegd een Belgische auto, rijdende over de kade te Sluis, die links de Kapelle- straat wilde inslaan, te hebben aange reden en beschadigd. De L. betoogde, dat de Belgische auto te laat richting aan gaf. De bestuurder der Belgische volks wagen J. J. de B., rijwielhersteller te St. Andries en mevr. A. M. van R.-v. d. S. uit St. Kruis (B.) en medeinzittende van genoemde volkswagen, kwamen beiden getuigen, waaruit bleek, dat de bestuur der reeds vroegtijdig door het uitste ken van de richtingaanwijzer kenbaar had gemaakt, dat hij van richting wilde veranderen. De ambtenaar laakte in scherpe bewoordingen de manier van rij den van dhr. de L. en nam het hem zeer kwalijk dat bij onderzoek bleek, dat de remleiding van zijn auto provisorisch was gesoldeerd, waardoor de remmen op het kritieke moment weigerden. Voor het eerste feit eiste de Officier f 15,- s. 3 d. en voor de rem f 125,- s. 25 d. De kan tonrechter wilde voor wat betreft de aanrijding volstaan met een waarschu- wingsboete van f 10,- s. 2 d. omdat het ene het gevolg van het andere was. Maar door JOKE DE VALK 5. „Zei meneer dat?" vroeg Hanneke ver rast. Ze knikte. „Ja en dat zegt heel wat, hoor. Hij is nooit zo scheutig met zijn lof. Of hij moet een heel goeie bui heb ben. Nou, je vermaakt je maar?" „We zullen het proberen". De eerste dag na Josien's definitieve vertrek had Hanneke bij tijden weer last van een zeker minderwaardigheidsge voel. Maar dat duurde niet lang. Geluk kig was haar baas bijna de gehele dag weg, zodat ze het rijk alleen had. Die avond lagen de stukken voor de volgen de dag op de juiste volgorde in de tas. Even voor half zes kwam de advocaat zoals gewoonlijk terug op zijn bureau. Hainneke, gedachtig1 aan de adviezen van haar voorgangster, wachtte drie minuten, waarna ze met de tas naar de deur ging en aanklopte. „Binnen". „De stukken voor morgen, meneer". Ze legde de tas op de door Josien aan gegeven plaats, links, op het bureau. Hij keek verbaasd op bij het horen De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 5 06 het berijden van een zo zware vracht auto met een niet bedrijfszekere rem rekende hij verd. ook hoog aan en von niste hem tot een boete van f 75,- s. 15 d. J. de T., 66 j. uit Middelburg, reed over de Rijksweg in de richting Breskens. Aan een sleepkabel trok de auto van T. een andere auto, bestuurd door dhr. J. (die als burgerlijke partij optrad). T. wilde een geparkeerde vrachtauto pas seren op het moment dat uit tegenover gestelde richting een autobus naderde. Hij kon nog net met zijn auto voorbij de vrachtwagen komen. De heer J. echter niet met een aanrijding als gevolg. Dhr. J. stelde een civiele vordering van f 77,90 wegens het sneuvelen van zijn bril, ter wijl hij af zag van het vorderen van een schadevergoeding voor het feit, dat hij 14 dagen niet heeft kunnen werken. De officier eiste f 20,- s. 4 d. en toewijzing van de vordering. De kantonrechter vel de een vonnis van f 15,- s. 3 d. en wees de vordering toe. H. R. B., 43 jaar, landbouwer te Bier vliet, had geen rekening gehouden met de door de veiligheidseisen voorgeschre ven bepalingen bij het aanbrengen van schrikdraad. Conform de eis werd B. tot een boete van f 10,s. 2 d. veroordeeld. O. J. M. G., 44 jaar, landbouwer te Eede, naderde op 2 Juli, rijdende over de oude Eedeweg, de zgn.Hazewegeling. Doordat het uitzicht door een langs de weg staande heg werd belemmerd, zag hij een uit genoemd wegje met grote snelheid naderende Belgische auto niet tijdig aankomen. Remmen baatte niet meer en de Belgische auto ramde de auto van G., waarop de Belgische auto om sloeg. Voorts beschikte de auto van G. niet over een voldoende functionerende handrem. De officier wees er met klem op, dat de snelheid van de Belgische auto niet zo zeer in het geding gebracht behoefde te worden, vanwege het feit, dat de Belgische auto, bestuurd door B. uit Eeckloo, voorrang had. De officier eiste voor het niet verlenen van voorrang f 35,s. 7 d. en voor de handrem f 10, s. 2 d. De uitspraak luidde voor het eer ste feit f 20,s. 4 d. en voor het tweede conform de eis. De zaak tegen de 41-jarige aardappel handelaar A. de F. uit Breskens, die met zijn auto een bakfiets inhaalde in de Dorpsstraat te Breskens en hierdoor het tegemoetkomende verkeer in gevaar ge bracht had, werd voor het horen van verbalissant aangehouden. Aardenburg Raadsvergadering De Raad der gemeente Aardenburg kwam Dinsdag j.l. in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. M. C. van Dongen. van haar stem. „O ja, dat is waar ook. Juffrouw Derks is er niet meer. Hebt u ze uitgezocht?" „Alles ligt in de juiste volgorde in de map, meneer". Hij opende de tas en haalde de map er uit, waarna hij de verschillende stuk ken doorbladerde. Tevreden knikte hij en sloot ze weer weg. „Prima. Zo wil ik het altijd hebben". „Dat weet ik, meneer". „Is er nog gebeld?" Hanneke bladerde in het boekje, dat ze in haar hand had en zei: „Meneer Beekhuis heeft gebeld, meneer. Meneer Van Dijk verwacht u morgenmiddag om half drie". „Zo en wat hebt u gezegd?" „Dat ik het genoteerd heb en door zal geven". „Juist. Half drie, help me er morgen aan onthouden". „Jawel, meneer. En dan is er nog een zekere meneer Thijssen geweest. Beu kengracht 46. Hij heeft om een onder houd gevraagd. Ik heb genoteerd aan staande Vrijdagmorgen, half elf. Dan hebt u geen zitting". Dubois keek opnieuw verbaasd naar de jonge vrouw. Zijn gezicht betrok, toen hij zei: „Hoe weet u dat?" „Ik heb de rol vergeleken met uw lijstje, meneer. Er komt geen enkele naam op voor". „Zo. Ja, dan kan het. Waarover gaat In behandeling kwam de aanvrage van de Zeeuwse Muziekschool om subsidie. B. en W. stelden in dit verband de raad voor f 15,- per leerling per jaar te ver strekken welke het algemeen vormend muziekonderwijs volgen of een blokfluit cursus. Naar de mening van B. en W. dient het individuele onderwijs door de ouders der cursisten zelf gedragen te worden. In afwachting van een defini tieve regeling voor alle gemeenten in de streek is een en ander bedoeld als over gangsmaatregel. Mevr. E. J. v.d. Broecke- de Man sprak haar teleurstelling er over uit, dat ook het individuele onderwijs niet in de subsidieregeling is betrokken. De voorz. is van mening dat de finan ciële opzet van de Zeeuwse muziekschool beter zou komen te liggen, indien meer aandacht besteed werd aan geschikte muziekleerkrachten in de streek zelf. Het voorstel van mevr. v. d. Broecke-de Man ook f 15,- subsidie te verlenen per indi viduele leerling werd niet gesteund. De Aardenburgse diepvriesinstallatie blijkt in een grote behoefte te voorzien, zodat deze inrichting uitgebreid dient te worden om aan de aanvragen te kunnen voldoen. De deelnemers zullen de rente van het geïnvesteerde kapitaal gezamen lijk moeten opbrengen. De heer C. Mabe- soone meende, dat de gemeente geen fi lantropische instelling is en dat de af schrijving op de materialen door de deel nemers dienden te worden betaald, aan gezien hij in deze installatie geen instel ling van algemeen belang zag. Hij stem de daarom tege uitbreiding. De Waterleiding Mij. Zeeuws-Vlaande- ren heeft zich genoodzaakt gezien de wa tertarieven niet alleen voor woonhuizen, bedrijven en andere gebouwen te verho gen, maar ook de jaarlijkse vergoeding die de gemeenten per brandkraan beta len. Een en ander heeft tot gevolg, dat het niet meer mogelijk is alle in de ge meente gelegen brandkranen te handha ven. Zo zullen er 17 uit de gemeente ver dwijnen. Naar aanleiding van de desbetreffende vragen van mevr. v. d. Broecke-de Man en de heer J. v. d. Lijcke kwam de ge vaarlijke verkeerssituatie op de wiik Draaibrug ter sprake. Aan vragenstellers werd toegezegd de situatie ter plaatse nog eens te zullen bekijken. Sluis Raadsvergadering De Raad der gemeente Sluis kwam vorige week in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester P. F. van Hooteghem. Onder de ingek. stukken bevond zich een schrijven van de Zeeuwse Muziek school, waarin werd uiteengezet welk doel deze instelling beoogt, dit in ver band met een mogelijke subsidie. Dr. G. V. M. de Meijer, arts te Sluis, werd voor het jaar 1958 aangesteld als gemeente-geneesheer. B. en W. kwamen met een voorstel ter het?" „Heb ik gevraagd, meneer. Maar dat wilde die meneer Thijssen niet zeggen". „In 't vervolg er op staan, dat men zegt, wat het doel is". „Ik zal er aan denken, meneer". „Zijn de stukken klaar voor die echt scheidingszaak? -„Alles is in viervoud getypt, meneer. Wilt u het nog inzien?" „Komt morgen wel. Nu, dat is alles voor vandaag, juffrouw Schoneveld". „Dank u, meneer. Dan ga ik nu maar Goedenavond, meneer". „Dag, eh juffrouw Schoneveld. O ja wanneer trouwt juffrouw Derks?" „Dat is overmorgen - Donderdag - meneer. Om elf uur op het stadhuis en kwart over twaalf in de Grote Kerk". „Ja, nu weet ik het weer. Help me morgenavond onthouden. Wat drommel, ik ben verplicht er bij te zijn. Ik heb een officiële uitnodiging gekregen. Maar ik kan dat ding nergens meer vinden". Hanneke keek rond op zijn bureau, dat als steeds ordelijk opgeruimd was. „Nee, u hoeft hiér niet te zoeken. Het is thuis ergens maar de drommel haalt me, als ik het weet". De volgende morgen lag een uitnodi ging voor het huwelijk van Gerard van de Beek en Josiena Derks op het bureau van advocaat Dubois. Hij opende de en veloppe, bekeek de uitnodiging en belde toen. tafel een perceeltje grond te ruilen met de Staat der Nederlanden. De betrokken grond is gelegen tussen de politiekazerne en de onderwijzerswoning in de Hoog straat. De knotlinden voor de politieka zerne zullen worden gerooid. Een gedeelte van het gemeentelijke sportcomplex zal worden ingericht en geschikt gemaakt als kampeerterrein; dit voorstel werd gedaan na ingewonnen gunstig advies bij de kampeerconsul van de A.N.W.B. De op het sportcomplex aan wezige gebouwtjes zijn uitermate ge schikt tot was- en toiletinrichtingen. Per overnachting zullen de kosten f 0,40 bedragen, per kind f 0,30; voor een auto f 0,50 en voor een caravan f 1,-. De ex ploitatie van het kampeerterrein c.a. dient volledig uit de te innen kampeer- gelden te komen. Het raadsbesluit tot doortrekking van de Ridderstraat naar de Nieuwstraat werd enigszins gewijzigd. Voor het in gebruik geven van lokalen van de openb. lagere school aan vereni gingen eninstellingen werd een verorde ning vastgesteld. Ten behoeve van de wethouders werd een z.gn. pensioenverordening vastge steld. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot de bouw van een 4-tal be jaardenwoningen in de Zuiddijkstraat. De huur per woning zal vermoedelijk f 8.30 bedragen. De hogere goedkeuring tot deze bouw zal eerst dan kunnen wor den verkregen, indien een lijst van ge gadigden kan worden overgelegd. De salaris- en kindertoelageverorde ning werden aangepast aan de gewij zigde omstandigheden. Een aantal particulieren kregen een perceel bouwgrond toegewezen. De gemeentebegroting 1958 werd door de beide wethouders C. F. A. Dekkers en J. P J. Wage toegelicht. Het bleek hier uit, dat de begroting vrij gunstig ge noemd mag worden. Aan inkomsten en uitgaven sluit deze op de gewone dienst met een bedrag van f 961.679,43, terwijl de post voor onvoorzien f 10.000,- groot is. De kapitaaldienst heeft een bedrag van f 2.924.083,32 aan uitgaven en f 2.436.571,92 aan inkomsten, derhalve een nadelig slot van f 487.511,40. De heer S. A. van Hal informeert naar de mogelijkheid om de kosten ad f 100,- voor het archivarisambt en f 450,- voor museumdienst niet meer te scheiden. Voorts dringt spr. aan op verbetering van het Stratenplan St. Anna ter Muiden, terwijl de riolering van een aantal pan den aan de St. Annastraat dringend ver betering behoeft. Voor wat het straten plan St. Anna ter Muiden betreft, zei de voorz., dat dit in studie is. De kwestie ar- chivaris-museumdienst zal nader beke ken worden, terwijl er voor verbetering van de riolering thans geen geld kan worden uitgetrokken. De begroting houdt rekening met een uitgaaf van f 1600,- voor de aanleg van een plantsoentje nabij de 1 November- straat, terwijl de kolentoeslagregeling Hanneke tikte aan en trad binnen. Zonder te groeten wees hij naar het drukwerkje op zijn bureau. „Hoe komt dat hier?" „U zei gisteravond dat u het kwijt was, nietwaar? Daarom heb ik voor een ander gezorgd". Hij keek haar stomverwonderd aan. „Weet juffrouw Derks dit? Ik bedoel, dat ik haar uitnodiging kwijt was?" Ze schudde ontkennend haar hoofd. „Dit is zeer discreet behandeld, meneer". Hij knikte tevreden en keek haar met bewondering aan. „Dank u, juffrouw Schoneveld. Als u altijd een dergelijke accuratesse aan de dag legt, zal ik alle reden hebben om tevreden over u te zijn". „Dank u, meneer. En denkt u aan uw afspraak met meneer Van Dijk? Van middag om half drie op zijn kantoor". „Juist, dat is waar ook. Laat ik het even opschrijven". HOOFDSTUK IV. De eerste maand, toen Hanneke nog samenwerkte met Josien, was niet ge makkelijk. De tweede, toen ze voor al les alleen stond, nog minder. Maar daar na was ze er overheen. Haar zelfvertrou wen groeide met de dag en ze besefte na de derde maand dat ze in feite het tweede stel hersens van haar baas was. In de krant ging ze belang stellen in de rechtbankverslagen. Dikwijls kwam

De Schakel | 1957 | | pagina 1