CORSETTEN OUWEIDIIK alg. nieuws blad alg. voor west zeeuws-vlaanderen reuilletori Hanneke's verleden de jcha kei ue Jaar gang - Nr. 670 Vrijdag 29 nov. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs i f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.TW - GiRO 35S296 Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand October 1957. GEBOORTEN: 2, Roger Gaston Aimé, zn. van R. Van de Voorde en van R. M. J. van den Bossche, wonende te IJzen- dijke; 4, Marijke, d. van P. Karreman en van C. Abbink, wonende te Oostburg: 8, Maria Augusta, d. van A. J. L. deRijck en van A. E. Dierick, wonende te Aar denburg; 10, Sigismund Johannes Ro nald, zn. van J. Klein en van A. Kooi man, wonende te Oostburg; 10, Margue rite Diana Marie, d. van G. Goethals en van M. M. Bonamie, wonende te Bres- kens; 13, Carien Marie Elodie Juliënne, d. van A. C. J. Buijsse en van M. M. de Letter, wonende te Groede; 14, Maatje Adriana, d. van D. P. Contant en van E. K. Aarnoudse, wonende te Oostburg; 15, Annie Jacqueline, d. van L. J. Reijn- voet en van J. D. Cateau, wonende te Breskens; 17, Johannes Pieter, zn. van I. J. Adriaansen en van S. A. Cappon, wonende te Oostburg; 20, Rita Bertha Maria, d. van B. A. de Valke en van R. M. De Paepe, wonende te Aardenburg, St. Kruis; 22, Bernard Jan, zn. van J. A. Boidin en van N. S. de Jonge, wonende te Oostburg; 23, Karin Desirée Denise, d. van A. J. Verstraeten en van D. C. Grimm, wonende te Oostburg; 24, Mag- dalena Theresia Renée, d. van J. M. de Bruijckere en van M. L. van Overloop, wonende te Aardenburg; 27, Nioolien Cornelia Suzanna, d. van K. F. Malcorps en van F. M. A. de Hulster, wonende te Oostburg; 30, Hermanus Antoinetta Jo hannes, zn. van A. A. van Terheijden en van J. A. C. van Giels HUWELIJKEN3, Wülem Marinus van Peer, 24 jaar, electromonteur te Oss en Tannetje Jozina van Vooren, 21 jaar, kleuterleidster te Oostburg; 10, Izaak Luteijn, 28 jaar, landbouwer te Zuidzan- de en Elizabeth Maatje Kaijser, 23 jaar, zonder beroep te Oostburg; 17, Pieter Jacob Boeije, 23 jaar, chauffeur te Bier vliet en Cornelia Francina Tellier, 21 jaar, zonder beroep te Oostburg. OVERLIJDEN: 3, Maatje Leenhouts, 72 jaar, zonder beroep, wed. van Marinus Isaac Leenhouts te Oostburg; 9, Janneke Janna Baas, 83 jaar, zonder beroep, wed. van Jakob de Maillie te Oostburg; 15, Eduardus Josephus van den Navoije, 69 jaar, zonder beroep te Aardenburg; 15, Augustus van Waes, 84 jaar, zonder be roep te Biervliet; 20, Cornelis Riemens, 60 jaar, veehandelaar te IJzendijke. Plaatselijk Nieuws Biervliet Raadsvergadering. Tijdens de gehouden raadsvergadering op Vrijdag j.l., werd de begroting voor 1958 vastgesteld. De voorzitter zei, dat de aanvankelijk opgestelde ontwerp-begro- ting te ruim was opgezet en dat B. en W. er door het aanbrengen van een aantal bezuinigingen in geslaagd was een ont- weir> aan de raad voor te leggen die sluitend is en bovendien een behoorlijke post voor onvoorzien bevat. Na puntsge wijze behandeling stelde de raad het door JOKE DE VALK 4. „Och, dat hangt van je aanpassings vermogen af. Je geeft hem altijd maar gelijk, dat is punt één. Werk zo precies mogelijk, dat is ook belangrijk. Het hoeft helemaal niet vlug, maar het moet er al tijd netjes uitzien. Ken je de Nederland se taal goed?" „Ik neem aan van wel". „Nou, dat merk je wel aan hem. Hij denkt dat het zijn specialiteit is, de taal, maar in z'n concepten zitten soms blun ders om te gieren". „En verander je die?" „Wat dacht je dan? Ja, je moet hier zo'n manusje van alles zijn. Noteer alle telefoontjes precies en vergeet nooit te vragen, wie er gebeld heeft. Dat wil hij altijd weten". „Ligt voor de hand, zou ik denken". „Nee, je begrijpt me niet. Meneer is bijvoorbeeld raadsman van de scheeps bevrachter Van Dijk. Van dat kantoor bellen ze zo'n keer of tien per week. Dan moet je vragen: „Met wie heb ik het ge noegen?" En dan wordt een naam ge noemd. Meestal is het Beekhuis, de pro MEDISCHE Burchtstraat 13 o OSTBURG ontwerp ongewijzigd vast. De inkomsten en uitgaven op de gewone dienst bedra gen f 524.442,56. De post onvoorzien is f 5466,47. De kapitaaldienst sluit met een nadelig slot van f 263.169,72, terwijl de uitgaven, resp. inkomsten op deze dienst zijn f 1.270.062,86 en f 1.006.893,14. De notulen der vorige vergadering, werden ongewijzigd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken bevond zich een goedkeuring van G.S. op het raadsbe sluit tot verkoop van twee woningen aan de gemeenteambtenaren J. P. Kaan en A. de Meijer. Blijkens een desbetreffend schrijven heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid aan de heer G. van Pamelen een premie in de woningverbetering toegekend van diens pand aan de Beukelsstraat. De voorzit ter deelde mee, dat de marktverbetering en de aanleg van een trottoir in de bur gemeester Van Maarleveldstraat inmid dels werd aanbesteed en werd gegund aan de laagste inschrijver, P. Mollet te Hoofdplaat voor f 14.270,Naar aan leiding van een schrijven van G.S. be paalde de raad, dat een herziening van het plan tot uitbreiding van de gemeen te in voorbereiding is. Tot slot ging de raad er toe over de gemeenschappelijke regeling I.Z.A. te wijzigen. Naar aanleiding van een schrijven van G.S. werd de kindertoelageverordening redactioneel gewijzigd. Met algemene stemmen werd mej. J. M. Pladdet op ar beidscontract benoemd tot onderwijze res in nuttige handwerken aan de o.l. school A. Eveneens met algemene stem men werd de heer J. v. d. Berg te Vlis- singen, onderwijzer aan de o.l. school te 's Heer-Arendskerke, in vaste dienst be noemd als onderwijzer aan de o.l. school A. Z.h.st. werd een perceel grond, gele gen aan de uitvalsweg, ter grootte van 420 m2, aan de heer A. Faas verkocht voor f 5,per m2. De heer Faas heeft op genoemde grond inmiddels een bun galow gebouwd. Z.h.st. werd besloten naast het perceel van de heer A. Faas aan de uitvalsweg gelegen bouwgrond ter breedte van 13 m. te verkopen aan de heer M. van Eijkeren voor de prijs van f 5,per m2. Enige tijd geleden heeft de raad het denkbeeld opgevat een aantal in eigendom aan de gemeente toebeho rende woningen te verkopen en te dien einde een schatting te doen uitvoeren. D woning van de heer Th. Ploegaert aan de Noordstraat 19 werd geschat op f 2950,en die van de heer M. Maas, gelegen aan de Hoogstraat op f 5500, De bewoners bleken bereid de woningen tegen de taxatieprijzen over te nemen. Z.h.st. ging de raad tot verkoop der wo ningen over. Van de andere aan de be woners aangeboden woningen kwam nog geen beslissing binnen. De commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland vroeg en verkreeg een subsidie van 20 ct. per consult. Evenals de voorafgaande keren kon B. en W. geen vrijheid vinden, dit om financiële redenen, goedgunstig te adviseren. Op het verzoek van het be_ curatiehouder, een enkele maal Feenstra, de boekhouder". „Blij, dat ik het weet". „En dan is er vrijwel elke dag zitting. Op de rechtbank, bedoel ik. Daags tevo ren moeten de stukken klaar liggen in zijn tas. Hij heeft er een stuk of vijf". „Vijf? Wat?" „Tassen. Kijk maar - Josien wees naar een hoek van het vertrek - daar liggen er twee. Enkele dagen tevoren krijg je de rol". „Wat is dat nou weer?" „De lijst van namen van de mensen, die terecht moeten staan. Meneer heeft een hele lijst van cliënten die hij moet verdedigen. Dat lijstje moet jij bijhou den. De gegevens krijg je van meneer. Wel, dat lijstje nu moet je controleren aan de hand van de rol. Staan er na men in, die ook op het lijstje voorko men, dan moet je de stukken nemen - die vindt je in één van de kasten daar, dat zal ik je wel wijzen - en de dag en de tijd er opzetten. Als er bijvoorbeeld drie zaken zijn, waarin meneer een plei dooi moet houden, dan moeten er drie stukken in de juiste volgorde in zijn tas liggen. Die neemt hij 's avonds mee naar huis om nog even te bestuderen. Thuis maakt meneer dan aantekeningen voor zijn pleidooi van de volgende dag". „En wat doe je voorts zo'n hele dag?" „O, zoals ik gezegd heb: 's morgens voor een uur of half tien niets. Of er stuur van het Julianaziekenhuis te Ter- neuzen om een bijdrage voor iedere ver- pleegdag van inwoners uit de gemeente, werd eveneens afwijzend beschikt. Een verzoek van de kerkvoogdij der Herv. gemeente te Biervliet om subsidie voor het godsdienstonderwijs aan de o.l. scho len werd na enige discussie aangehouden teneinde met verzoekster in nader over leg te treden. De vereniging Zeeuwsch consultatiebureau voor alcoholisme te Middelburg vroeg voor haar werk een subsidie van f 65,Alhoewel B. en W. niet afwijzend stond tegenover het stre ven van genoemde vereniging, kwam het toch tot een afwijzend advies. De ge meenterekening 1956 was door de com missie uit de raad onderzocht. Zij advi seerde de rekening met de volgende cij_ fers voorlopig vast te stellen. Gewone dienst inkomsten f 568.773,78, uitgaven f 539.602,03. batig slot f 29.171,75. Kapi taaldienst uitgaven f 1.425.447,94, in komsten f 1.212.765,04, derhalve een na delig slot van f 212.682,90. Overeenkom stig het advies vond voorlopige vaststel ling plaats. De begroting 1957 werd ge wijzigd, waardoor de post voor onvoor zien met f 899,22 werd verhoogd en ge bracht kon worden op f 3079,67. HJerna kwiam het verkeersprobleem in de Noordstraat aan de orde. Bij de bouw van de bergplaats, waarin de diep vriesinstallatie is gevestigd, heeft bak ker Kostense bereidwillig grond afge staan en er in toegestemd dat enkele gebouwtjes werden afgebroken alsmede een klein bergplaatsje, dat tegen zijn keuken stond. Na afbraak van dit laat ste verplichtte de gemeente zich een halfsteens muur te metselen tegen de alsdan bloot komende gevel. Het denk beeld rees dat wanneer het keukentje zou kunnen worden afgebroken, de Noordstraat ter plaatse een 40 a 50 cm. verbreed zou kunnen worden. Door af braak van dit keukentje zouden er voor zieningen aan het hoofdgebouw dienen aangebracht te worden. Bij een nadere bespreking bleek, dat bakker Kostense niet bereid was in de kosten van de aan te brengen voorzieningen bij te dragen. De wethouders, die het onderzoek in handen hadden vonden de totale kosten te hoog vergeleken bij de geringe ver breding, die de Noordstraat kon onder gaan. De raad, die het gehele probleem voorgelegd kreeg, was ook niet bereid de kosten voor deze geringe verbetering te voteren, zodat besloten werd bedoel de halfsteens muur en de muur ter af scheiding van de achterplaats van de bakkerij te laten maken. Tot slot werd de wekelijkse huur voor de bergplaats, waarin de diepvriesinstallatie is geves tigd, bepaald op f 5,-. Tijdens de rondvraag wees de heer J. W. Verplanke op een put naast de bocht nabij de Nieuwlandse Molen. Deze put is nogal diep en steeds met water ge vuld, wat vooral bij vorst gevaar voor het verkeer kan opleveren. De voorz. zegde verbetering toe. De heer I. Michiel- moet veel typwerk zijn. In de regel brengt meneer dat 's morgens mee en daar doe ik dan de hele dag over. Nee, je hoeft niet bang te zijn dat je je hier overwerkt. Als je alles maar zo precies en zo nauwkeurig mogelijk doet, dan valt het best mee". En zo begon Hanneke Schoneveld haar betrekking als secretaresse van Jan Dubois, advocaat en procureur. En hoewel de taak, die ze moest verrich ten, de eerste dagen lang geen sinecure leek, had ze een stevige steun aan Jo sien Derks, die haar hielp z-oveel ze kon. Geleidelijk aan herwon Hanneke haar zelfvertrouwen en toen ze aan het eind van de week het eerste complimentje kreeg van haar baas, feliciteerde ze zich zelf in stilte. Het eerste grove woord moest in haar bijzijn nog van zijn lip pen komen. Toen een maand verstreken was, nam Josien Derks afscheid van haar patroon. Waarbij bleek dat meester Jan Dubois, die zonder blikken of blozen de zwaarste misdadigers in de gevangenis opzocht en met ze sprak, nu toch een beetje aan gedaan was. Hij glimlachte, toen hij de kleine hand van zijn scheidende secre taresse vasthield en zijn stem klonk een tikkie onvast, toen hij zei: „Juffrouw Derks, ik weet wel dat ik niet altijd gen- tlemenlike tegen u ben geweest. Deson danks hebt u me nu ongeveer vijf jaar lang trouw geholpen en m'n nukken sen bracht het lek in de kelder van de fam. S. de Paauw nogmaals naar voren. De voorz. meende, dat dit reeds verhol pen was maar zegde toe op korte ter mijn de kelder te laten herstellen. De heer B. Oeelaert informeerde hoe het er met de aanvraag van de r.k. H.B.S. voor stond. De voorz. zei om inlichtingen te hebben verzocht over de z.gn. aanloop kosten en hierop nog geen antwoord te hebben ontvangen. De heer A. J. van Hoeve Jr. informeerde naar de aanschaf van een muziektent, nu de oude afge broken is. De voorz. zei, dat wanneer tot aankoop van een verplaatsbare muziek tent wordt overgegaan, dit bij begro tingswijziging gedaan kan worden. Groede Contactbijeenkomst V.V.V.'s. De vierde contactbijeenkomst van de West Z.-Vl. V.V.V.'s werd te Groede ge houden. Het gemeentebestuur ontving de afgevaardigden en verdere genodig den ten gemeentehuize, waar de burge meester allen hartelijk welkom heette. Een bijzonder welkomstwoord richtte de burgemeestertot Dr. van Hoorn, hoofd der Ned. inzendingen op de wereldten toonstelling te Brussel, de heer Oskamp, directeur van de Provinciale Zeeuwsche Vereniging voor vreemdelingenverkeer, de heer E. v. d. Bossche en v. d. Moere, van de stedelijke V.V.V. van Knokke. De Voorzitter zei, dat het gemeentebestuur van Groede er mee bekend is, dat de Provinciale V.V.V. zeer goed werk doet en heeft gedaan voor West Z.-Vl. Dit jaar is er te Groede een belangrijke schilderijententoonstelling georgani seerd van de schilder Paashuis. Hier heeft spreker de gelegenheid gehad met vele toeristen te spreken. Hij was ver heugd te hebben kunnen vernemen, dat de mensen het prettig vinden te Groede te vertoeven, mede om de rust, die het platteland nu eenmaal kenmerkt. Spr. zei van toeristen te hebben vernomen, dat het de mensen in de eerste plaats niet om geld te doen is, maar dat zij vriendschap willen schenken aan de vacantiegangers. Ook signaleerde de voorzitter de goede verstandhouding, die tussen het V.V.V.-bestuur en het ge meentebestuur bestaat. Breskens, Groede, Nieuwvliet en Cad- zand hebben mooie stranden. Voor de oorlog kon men er moeilijk komen. Thans kan West Z.-Vl. profiteren van de ontwikkeling, die het verkeer heeft ondergaan. Het staat vast, dat het be zoek zal toenemen en dat West Z.-Vl. door zijn aantrekkelijke ligging ten op zichte van Brussel, logies zal kunnen verlenen aan hen, die de wereldtentoon stelling te Brussel zullen willen bezoe ken. Spr. wees voorts nog op de taak, die de plaatselijke V.V.V. en het gemeen tebestuur van Groede gezamenlijk heb ben bij het verbeteren van de veelal nog onhygiënische logiesgelegenheden. De heer P. M. Hoste, voorzitter der V.V.V. Groede, dankte burgemeester Everaars voor de vriendelijke welkomst woorden en constateerde met genoegen, dat een zo grote belangstelling werd ge toond voor deze 4e streekbijeenkomst. Hij betoogde, dat een goede verstand houding tussen de V.V.V.'s en de ge meentebesturen een eerste vereiste is en een benedenhuis. En als er niets te be- verdragen. U was somtijds meer dame dan ik heer. En dit is geen complimentje maar de waarheid. Die monteur krijgt een prachtvrouw. Aan de ene kant ben ik jaloers op hem, aan de andere kant ben ik blij voor u. Ik hoop, ondanks al les, dat u een prettige herinnering aan mijn kantoor zult houden. En als be wijs, hoe ik uw werkzaamheden hier ln deze jaren heb gewaardeerd, zal ik het op prijs stellen, als u deze cheque als huwelijksgeschenk van mij wilt aan nemen". Enkele minuten later kwam Josien weer terug in de achterkamer, dat als kantoor was ingericht en zwaaide met de ontvangen cheque boven het hoofd van Hanneke, die even rustte van haar typewerk. „Kijk eens, een cheque van tweehon derd en vijftig gulden als huwelijksge schenk van meneer". „Meid, wat een geweldig geschenk, zeg!" riep Hanneke verbaasd uit. „Nou, alles wat ik verwacht had, maar dat nooit". „Dat geloof ik". „Tja en nu ga ik er vandoor. Je zult nu zelf je tanden er in moeten zetten. Sterkte Hanneke en als er problemen zijn, wip dan 's avonds maar bij me aan, hoor. Ik wil je altijd helpen, als het moet. Hier - ze krabbelde wat op een vel papier, dat op een tafeltje lag - dat is mijn adres: Thorbeckestraat 91. Het is

De Schakel | 1957 | | pagina 1