ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN de jchakel 12e Jaar %an% - Nr. óóg Vrijdag 22 nov. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Hl - GIRO 358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand October. GEBOREN28. Tonny, z. van J. R. Riemens en T. Riemens. HUWELIJKEN10, J. A. Scheele, 22 jaar en S. de Kraker, 20 jaar. OVERLIJDEN: 13, J. Dieleman, 72 jaar, echtgenote van D. Scheele. INGEKOMEN: 29. S. Zandijk, van Waarde naar Lange Herenstraat 7. VERTROKKEN17, E. M. Leenhouts, van Dorpsplein 31 naar Middelburg; 19, M. E. Koster-Faas, van Montfoortstraat 3 naar Rotterdam; 23, S. Scheele-de Kraker, van O 67 naar Oostburg Plaatselijk Nieuws Oroede Raadsvergadering De raad van Groede kwam in open bare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester Everaaris. Onder de ingekomen stukken bevonden zich een aantal goedkeuringen van G.S. op vroeger genomen raadsbesluiten. Het dagelijks bestuur van het water schap „Het Vrije van Sluis" deed de me dedeling, dat 't in haar voornemen ligt voor te stellen, het z.g. Vliegersdijkje na herstel in beheer en onderhoud over te dragen aan de gemeente Groede. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Vinjé over de rioolaansluiting van het pand van Van de Velde (Prov. weg W 76) heeft het Ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning en de Centrale Dienst een en ander onderzocht. Het blijkt, dat het practisch niet mogelijk is de rioolaansluiting te verbeteren. De heer Vinjé dringt er met klem op aan door regelmatig doorspoelen het onge rief voor de bewoner tot een minimum te beperken, hetwelk werd toegezegd. Op het desbetreffende verzoek van het bestuur van de R.K. vereniging „Het Wit-Gele Kruis" werd voor 1958 per lid in de gemeente een subsidie van f 2,50 toegekend. De stichting Kath. Middel baar Onderwijs v. Zeeuwisch-Vlaande ren verzocht uit de gemeentekas een subsidie van f 75,te moffen ontvangen ten einde de kosten te kunnen betalen, welke niet door het Rijk worden gesub sidieerd. De gevraagde subsidie zou ver schuldigd zijn voor elke leerling, die de Kath. H.B.S. of M.M.S. te Schoondijke bezoekt. B. en W. adviseerde dit verzoek niet in te willigen, aangezien naar hun mening West Z.-Vlaanderen te klein is naar zielental om naast het openbaar Lyceum te Oostburg nog financiële me dewerking te verlenen aan bijzondere scholen voor middelbaar onderwijs. B. en W. onderschreven met klem, dat het er niet om gaat, dat het een katholieke instelling is, maar gekant te zijn tegen versnippering van krachten, welke een duurmakerij betekenen, van welke rich ting dit ook moge komen. De heer Van Damme betoogde, dat de Kath. H.B.S. wel degelijk haar bestaansrecht heeft bewezen, als dit door het aantal leerlin gen te bewijzen is. Hij meende, waar het Lyceum te Oostburg ook gemeentelijke Feuilleton Hanneke's verleden door JOKE DE VALK Ze liep weer verder en zag op de hoek een restaurant. De lust bekroop haar om naar binnen te gaan en zichzelf te trac- teren op een heerlijk maal. Maar ze be dwong zich. Weliswaar waren de zeven magere jaren nu voorbij en kwamen ho pelijk de zeven vette, in omgekeerde volgorde dus als het Bijbelverhaal. Maar ze zou de huid niet verkopen voor de beer geschoten was. Ze moest er in de eerste plaats rekening mee houden, dat ze een maand lang moest teren op haar reserves. Misschien dat ze in de avond uren nog wat tikwerk kon klaarmaken. Doch ze zou haar werkgevers er al vast op attenderen, dat ze er langzamerhand mee ophield. Konden ze uitzien naar een ander. Het aanvangssalaris viel haar tegen. Honderdtachtig gulden. Ze had wel maanden gehad dat ze het met tikwerk bijna verdiende. Maar ja, dan was ze ook in de weer van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Nu zou het worden van 's morgens half negen tot een uur of half zes 's avonds. En ruimschoots tijd voor subsidie van Groede krijgt, deize aan de kath. H.B.S. en M.M.S. niet onthouden mogen worden. De voorzitter zei res pect te hebben voor de mening van de heer Van Damme, maar zelf de zaak toch anders te zien. Z.h.st. werd het verzoek afgewezen. Ten behoeve van de school met de bijbel werd z.h.st'. be sloten financiële medewerking te ver lenen bij de aanschaf van een olieka chel. Aan het Instituut voor Bestuurs wetenschappen te Den Haag werd een jaarlijkse subsidie toegekend van f 25,-, uiteraard tot wederopzeggens. Naar aanleiding van een schrijve n van de Centrale Directie van de Volkshuisves ting werd besloten de gemeentelijke wederopbouwtaak per 1 Januari 1958 als beëindigd te beschouwen en de mi nister te verzoeken de ^meente te wil len ontslaan van de behandeling van eventueel nog lopende gevallen. De ver eniging „Ceres" heeft het voormalig abattoir-gebouwtje in gebruik voor haar diepvries-inrichting. Zij wil deze echter uitbreiden, waarvoor een kleine verbouwing nodig is, waarvan de kos ten f 600,— zullen bedragen. „Ceres" is genegen de huur van f 100,op f 150, verhoogd te accepteren, indien de ge meente de noodzakelijke verbouwing laat uitvoeren en voor haar rekening neemt. B. en W. adviseerden het verzoek in te willigen, aangezien hierin een ge meentebelang wordt nagestreefd. Z.hst. werd aldus besloten. Op het desbetref fende verzoek van de heer Ph. M. Kra nenburg, hoofd der school met de bijbel, werd een bedrag aan afstandsvergoe- ding toegekend en wel f 796,64. Hij vroeg f 815,54. De verordening op de heffing en invordering van begraaf- rechten werd wegens het verlopen van de geldigheidsduur ingaande 1 Januari 1958 opnieuw vastgesteld. De in de oude verordening genoemde rechten werden enigszins opgetrokken, om meer in overeenstemming te zijn met de tijds omstandigheden. Wegens gebrek aan kasmiddelen is de huur, die de plaat selijke voetbalvereniging voor het sport terrein dient te betalen, niet invorder baar. Thans stelde B. en W. voor, voor het gebruik der velden, namelijk het oude sportterrein voor oefeningen en het nieuwe voor officiële wedstrijden, een kleine vergoeding in rekening te brengen gelijk aan 20 pCt. van de re cettes. Z.h.st. aangenomen. Toen aan vankelijk de huren van de 6 nieuw ge bouwde woningwetwoningen op f 9,80 per week werden vastgesteld, bleek het animo een dergelijke woning te huren niet groot. Thans kan de gemeente aan de vraag bij lange na niet voldoen, zo dat bij B. en W. de gedachte is gerezen nog een 6-tal woningwetwoningen te bouwen, indien de middelen hiervoor verkregen kunnen worden. De raad ging hiermee accoord. De bedragen van de kolen toeslag voor on- en minvermogen den werd in overeenstemming gebracht met de Rijksnormen en wel voor ge huwden f 4,65 en voor ongehuwden op f 2.35 per week. De politieverordening, welke enige tijd geleden volledig ver nieuwd werd vastgesteld, werd naar aanleiding van enige opmerkingen van G.S. gewijzigd. De gemeentebe,grpting 1958 werd de raad aangeboden. De be groting, zoals deze in ontwerp is aange- koffiedrinken. Bovendien Zaterdagsmid dags vrij. Het belangrijkste winstpunt was even wel, dat haar studie nu rente ging op brengen. Tijdens neerslachtige buien had ze zichzelf wel eens afgevraagd of ze er ooit profijt van zou hebben. Ze had al die jaren deze moeilijkheid wel voorzien: Hoe raak je aan de slag, als je geen getuigschriften hebt? Als je pas van de Ulo of H.B.S. komt, is je diploma je getuigschrift. En als je dan, na bij voorbeeld een jaar gewerkt te hebben bij dezelfde patroon, eens wilt verande ren, beschik je bij je sollicitatie over het getuigschrift van je vorige baas. Dan heb je tevens praktijk-ervaring en dat miste zij ook. Enfin, ze had ditmaal eens een grote dosis geluk gehad, doordat ze de laatste sollicitante was geweest. Natuurlijk was die meneer Dubois het beu geworden, telkens een andere sollicitante te woord te staan. Daarom waren er weerstanden weggevallen en het feit, dat ze feilloos zijn stenotje had uitgewerkt, deed hem besluiten haar voorlopig aan te nemen. Zo, dat was een overwinning. Haar stelregel, om alles van het begin af zo secuur mogelijk te doen, had nu zijn nut bewezen. En als ze dat in de toekomst bleef handhaven, zou ze bij meneer Du bois wel een vaste aanstelling krijgen. Opgewekt neuriënd stak ze de sleutel in het slot en opende de deur. Nu eerst boden, sluit met een belangrijk tekort, dat veroorzaakt is door de enorm ge stegen kosten van de maatschappelijke rorg en het onderwijs. Hiervoor moet in 1958 ruim f 26.000,meer uitgegeven worden dan in 1957. Er is goede hoop, dat een verhoogde uitkerin" uit het ge meentefonds verkregen kan worden. Ook de bevolking van Groede heeft toch recht op een behoorlijk verzorgingspeil, aldus de voorzitter. De begroting 1957 werd gewijzigd. Met algemene stemmen werd de adviescommissie woonruimte- wet 1947 herbenoemd. Het zijn de ledeir A. J. Salomé, J. Lucieer, M. Casteleijn, O. de Sutter en P. van der Hooft. Tij dens de rondvraag brengt de heer Ver meulen in herinnering, dat de gemeente begin van dit jaar besloot een openbare kleuterschool te bouwen. Het is drin gend nodig, dat thans spoed wordt be tracht. De voorzitter deelde mee, dat het ontwerp gereed is en dat aangeno men mag worden, dat de school in 1958 gebouwd zal kunnen worden. Sprekende over de fietsenbergplaats, die bij de o.l. school zou komen, kreeg de heer Ver meulen van de voorzitter te horen, dat de bouw hiervan achterwege is moeten blijven vanwege het gebrek aan kas middelen. Indien de gemeente er in zal kunnen slagen een vaste" lening te slui ten voor de 6 gebouwde woningwetwo ningen, komen er ook voor wat betreft de bouw van de fietsenbergplaats weer mogelijkheden. De heer Vermeulen be pleitte', dat de fietsenbergplaats dan een van de eerste werken zou worden, die men zal aanpakken, hetwelk de voor zitter toezegde. Oostburg Schoolarts besprak noodzakelijkheid van het B.L.O.-onderwijs. Dinsdagmiddag organiseerde de Vrou wenbond van het N.V.V. in West Z.-Vl. een druk bezochte bijeenkomst in hotel de Vuijst te Oostburg. De voorzitster van de federatie, mevr. M. S. Dijk-Langstraat, sprak een wel komstwoord. Het resultaat van het adoptieplan voor meisjes in tehuizen kon worden bekend gemaakt. Er worden een 20-tal oudere meisjes van 16-18 jaar in de Hel- drings Gestichten te Zetten, ter gele genheid van het St. Nicolaasfeest, ge adopteerd. In de pakjes komt een prach tige nylon-shawl, een halsketting, een zakdoek en een chocoladeletter. Het ge kochte werd getoond. Allen waren er zeer mee ingenomen. Er zullen aardige pakjes van worden gemaakt en tijdig naar de inrichting worden verzonden. Op 10 Maart a.s. zal te Oostburg een Vrouwenavond worden gehouden. Henk Zoutendijks Marionetten-theater zail daar optreden. Uitvoerig werd gespro ken over de ledenwinactie, in het kader van het 10-jarig bestaan. De arbeiderskunstkring kwam nog eens ter sprake, evenals de organisatie van de film-middagen voor kinderen. De kinder-filmvoorstellingen worden ge houden op 13 Dec. a.s. te Breskens. Aan vang 4 uur. Tegen het aanvangsuur maakten verschillende aanwezigen be zwaren. De kinderen moeten dan vrij vragen op school. Dit wordt door de hoofden niet zo erg gemakkelijk maar eens een maal klaar maken en dan nog wat tikwerk. Want deze week moest ze zoveel mogelijk schoonschip maken, rodat ze de eerste maand van haar be trekking bij advocaat Dubois in de avonduren nog wat kon bijverdienen. HOOFDSTUK Hl. Die Maandag zag ze toch nog wel een beetje op tegen de baan, die ze nu ging beginnen. Doch juffrouw Derks bleek 'n hartelijke collega te zijn: „Hang hier je mantel maar, deze kast is er speciaal voor. En kom dan maar eerst even hier zitten. Dan babbelen we wat en zal ik je een beetje wegwijs maken. Meneer komt in de regel nooit voor halftien en als hij zitting heeft, gaat hij binnen een kwar tier weer weg". Het bleek geweldig mee te vallen. Jo- sien Derks vertelde over het werk en daarbij rookten beiden een sigaret. „Maar doe het nooit als meneer er is, want hij heeft een hekel aan moderne vrouwn". Hanneke knikte. „Ik vermoedde al zo iets. Ik mag tenminste geen nylonbloes jes dragen en ik moet kousen aan heb ben „Kousen?" „Nu ja, ik mag niet met blote benen hier komen, heeft meneer gezegd. En m'n nagels niet lakken". „Dat weet ik. Precies hetzelfde heeft hij tegen mij gezegd, toen ik hier kwam ven. Men vond het erg jammer dat de bestuurdersbond hiermede geen rje^e- ning heeft gehouden. Vervolgens sprak de schoolarts, dr. Timmer uit Cadzand, over het werk van de schoolarts. Spr. oordeelde, dat het contact tussen de ouder en kinderen goed moet zijn. Vaak zijn veel stoornis sen terug te voeren naar moeilijkheden thuis. De gezinsverhouding is erg be langrijk voor het jonge kind. Vaak moet de schoolarts zijn werk doen onder min der gunstige omstandigheden. Een schoollokaal als fonderzoek-[initichting voldoet niet aan de eisen. Uit de ant woorden van moeders weet de school arts vaak waar hij op moet letten. Kinderen met leermoeilijkheden vra gen een speciale aanpak. Als het kind het klassicale onderwijs niet kan vol gen, wil dit niet zeggen dat hij in in tellect achter is. Achter deze moeilijk heden te komen, is de taak van de schoolarts. Kunnen de kinderen hele maal niet leren, dan is er de mogelijk heid het kind naar een B.L.O.-school te doen. Op deze school wordt de hand- werkzaamheid van de kinderen ontwik keld. Zij worden er klaar gemaakt voor het leven. Tot slot van zijn betoog deed dr. Timmer een beroep op de aanwezi gen om het particulier initiatief in b.v. de kruisverenigingen te steunen. Cen trum Kraamzorg, een instantie van deze kruisorganisatie, heeft een dringend gebrek aan kraamverpleegsters. Juist het jonge kind heeft goede verzorging nodig. Retranchement Collecte. De klaprooseollecte bracht te Retran chement f 25,43 op. Za ngconcoursen. De Zeeuwse Zangersbond „Zang Ver edelt", waarbij ook „Schoondijke's Ge mengd Koor" en het dameskoor „Juli ana" uit Zuidzande aangesloten zijn. houdt in 1958 het bondseoncours te Hansweert en het solistenconcours in Kruiningen. Muziekuitvoering. De muziekvereniging „Ons Genoegen" gaf voor een volle zaal een zeer geslaagde uitvoering. Begonnen werd met een muzikaal ge deelte onder leiding van de heer J. v. d. Bussche Sr. Het gezelschap is wel klein, doch met inspanning van alle krachten lukt het toch steeds de uitvoering met een muziekprogramma op te luisteren. Het toneelwerk „Stormeiland" werd daarna door de toneelgroep op ver dienstelijke wijze voor het voetlicht gebracht. De moeilijkheden had men aardig onder de knie. Wel had de griep- periode de repetities bemoeilijkt, doch hiervan was in het spel weinig' meer te merken. De regisseur, ds. Tijmstra, ont ving aan het einde van de avond het aanbod het stqk nogmaals op te voeren in een aangrenzende gemeente. Woorden van dank werden gesproken door de voorzitter, C. J. Almekinders- Masclee, burgemeester J. A. Leenhouts en de secretaris van de zustervereniging „Apollo" te Sluis', de heer Datthijn. solliciteren. Met uitzondering van de ny lon-bloesjes, want die bestonden toen nog niet". „Werk je hier al lang?" „Bijna vijf jaar. Ik was negentien toen ik hier kwam". „Dan ben je net zo oud als ik. Ik ben ook vier en twintig". „Maar nu ga ik trouwen. We hebben een huis, in Noord. Geluk gehad". „Fijn zeg. Wat doet je aanstaande man?" „Aan de gemeente. Monteur bij de tram. Betaalt goed". „Vanzelf. Wat betaalt tegenwoordig niet goed?" „O ja, wat heb je als beginsalaris ge kregen?" „Honderdtachtig gulden," antwoordde Hanneke geringschattend. „Niet veel, hè? Ja, hij is een beetje krenterig, maar als hij geen aanmerkin gen kan maken op je werk, krijg je gauw genoeg meer. Maar vraag er niet om. Als hij een goeie bui heeft, zegt-ie uit z'n eigen wel: „je krijgt volgende maand twintig gulden meer." „Is dat bij jouw ook zo gegaan?" Josien knikte. „Je zult nog wel eens wat van 'm moeten slikken ook. Hij kan, als hij zo een bui heeft, zelfs grof zijn. Maar dan denk je bij je eigen maar: Vent, je bent niet wijzer. Dat doe ik ook. En de volgende dag is hij weer heel an ders. Zeg, waar heb je gewerkt?"

De Schakel | 1957 | | pagina 1