Gezelschaps spelen VKB Versprille's kiedmg bedrijf ESSO RijwielHel VAN MEENEN, Breskens. Lederen jacks, vesten, handschoenen, wanten en reoenbroeken - Bagagetassen nDMIKISTRATIEVE HUIF vleeswaren afslag WILLEMSEN Willi FENIJN, olieiianÉl, Breskens WinterSt. Nicolaas Uw adres voor stomen en verven Perspectieven voor Nieuw-Guinea Koninklijke Opera te Gent Kon. Nederlandse Schouwburg le Gent. Grote Slagerij V PETROLEUM voor OLIEHAARDEN BOUWPLATEN - LEGPUZZLES Speelkaarten firma SMOOR i Of ROISTER - Breskens De tijd om weer een geschikt cadeau uit te zoeken. Kom eens kijken wat wij U kunnen voorleggen in wollen vesten, slipovers, pullovers, truien, glacé- en wollen handschoenen, sokken, overhemden, sjaals, riemen, enz., enz. Ook in bad-, thee- en keukendoeken, tafellakens, linnen lakens en slopen, flanellen lakens, enz., ruime sortering BRESKENS - Telef. 768 GROEDE - Telef. 410 haar weg zoekt naar het Moederhuis. Als de deur zich achter haar sluit, gaan wij mee naar binnen en leven even mee in deze wereld, waarin tragiek en warmt menselijkheid zo nauw dooreen gevloch ten zijn. Hierna volgt een uitstekend ge deelte over het kinderbeschermingswerk in de tehuizen en jeugdcentra. Ook hier weer die afwisseling van licht en donker onbezorgd kinderspel tegen een achter grond van ontwricht gezinsleven en wie jongens met zoveel animo ziet sporten, vermoedt niet, dat over elk van deze jon gens een dossier bestaat, dat in sobere taal een wereld van leed onthult. De scène bij de invaliden en chroni sche zieken laat zich niet beschrijven, die moet men meebeleven. In Amsterdams oude binnenstad staat het Goodwillcentrum, waar de camera om tien uur 's avonds binnen kijkt. Een groep heilssoldaten maakt zich juist ge reed om uit te trekken voo? het zoge naamde „middernachtwerk". Even later gaan ze op stap om de Strijdkreet te ver kopen en het Evangelie te brengen in café's en dansgelegenheden. Ja, de brandpunten van zedelijke en maat schappelijke nood trekken altijd weer de aandacht van de heilssoldaten. Op dit terrein brengt de film ook boeiende op namen uit de Industriële inrichtingen en uit de Reclassering, waarbij de came ra zelfs in de gevangeniscel doordringt. Het laatste deel van de film toont het Leger zoals zovelen het kennen. Jeugd werk in allerlei schakeringen, openlucht- werk, samenkomsten met karakteristieke getuigenissen, aanstekelijk blijmoedig en toch serieus, opgewekte muziek. De film wordt nog vertoond in de vol gende plaatsen in W. Z.-Vlaanderen: Vrijdag 15 Nov.: Oostburg, N.H. Kerk centrum; Maandag 18 Nov.: Zuidzande, zaal de Witte; Dinsdag 19 Nov.: Bres kens, Casino theaterDonderdag 21 Nov.: Biervliet, Ned. Herv. Gemeenteavond; Vrijdag 22 Nov.: Schoondijke, Geref. Jeugdgebouw. De rode wereld jubelt en Eisenhower houdt toespraken Moskou is niet te passeren. De Spoet nik II, de viering van de 40e verjaardag- van de revolutie en de wonderlijke ont wikkelingen in de hoogste Russische re gionen dwingen ons opnieuw in een buitenlands overzicht hieraan enkele re gels te wijden. Want Moskou viert feest, feest om het welslagen van aardsatelliet nr. 2, feest om het welslagen van de re volte in 1917. En het valt beslist niet te ontkennen dat de Russen hun spelle tje knap spelen, zo knap zelfs dat Eisen hower zich genoodzaakt ziet in radio toespraken het Amerikaanse volk te ver zekeren, dat het „Westen" zich niet on gerust behoeft te maken. We hebben het allemaal kunnen lezen. Het Russische volk, tot nu toe nog steeds passief, begint interesse te krijgen voor de „Spoetnik-stunt" en daarmede zijde lings voor de buitenlandse politiek van het Kremlin. De belangstelling op het Rode Plein voor de indrukwekkende pa rade was ongekend groot. En de Russi sche leiders deden hun best om geheim zinnig nieuw oorlogsmateriaal te laten voorrijden, om nog eens de indruk te bevestigen dat Rusland ongenaakbaar is. Mysterieuze wapens bestaande uit enorme kanonnen, waarschijnlijk be stemd voor het lanceren van atoomgra naten, een fantastische hoeveelheid ra ketten en nog meer imponerend oorlogs tuig, dat slechts bestemd was om de westelijke afgevaardigden tot een kille angstige vrees te brengen. Voor die westelijke afgevaardigden bleef echter de uiterlijke schijn. Niemand kan immers zeggen of de voorgereden wapens slechts holle fabrieksproducten waren zonder innerlijke kracht. Kroes- jef was in een uitbundige stemming; tijdens de receptie bralde hij oude Oe- 'krainische volksliederen en deelde vriendschappelijke porren uit waarvan een Janos Kadar nu nog pijn ondervindt. Eisenhower stuurde een telegram: „Ik wens samen met het Amerikaanse volk op de nationale feestdag de volkeren van de Sovjet-Unie veel geluk." Een formeel telegram dus, een be leefdheid tegenover Kroesjef en een on belangrijke fituliteit. Maar intussen is slechts in Amerika het besef gegroeid dat de Russen met hun grote zwijgzaam heid over technische ontwikkeling de juiste tacktiek hebben gevolgd. Alle spe culaties van Amerikaanse geleerden over toekomstige V.S.-kunstmanen, over ra ketten die tot zoveel hoogte stijgen, over atoomdieptebommen en wat al niet meer hebben de Russen niet van hun stuk ge bracht. Stilzwijgend zijn zij tewerk ge gaan tot de tijd rijp was om met de kaarten op tafel te komen. En hier ont dekken we de slappe Amerikaanse tac tiek. Met toespelingen alleen komt men er niet. De V.S. meende Kroesjef en zijn volgelingen in hun „koude oorlog" tegen het westen gericht, alleen tot matigheid aan te manen door berichten en gege vens over de toekomstige Amerikaanse wapens. Van de Russen werd lange tijd niets gehoord, tot achtereenvolgens de Spoetnik I en II in gezelschap van het hondje het luchtruim ingingen. Eisen hower wat nu? Toespraken ter gerust stelling zijn onvoldoende. Er blijft alleen het stellen van een daad over om het heus wel verloren gegane prestige te her winnen. Het omhoog sturen van een „westerse" kunstmaan zal zijn doel voor bijstreven. Dit is geen nieuws meer en een V.S.-kunstmaan, maar dan op korte termijn, zal alleen de wetenschap kun nen schenken dat Amerika inderdaad op technisch gebied niet achter blijft bij de dictators achter het nog steeds herme tisch gesloten IJzeren Gordijn. Een bemande raket, een raket naar de maan of welke stunt dan ook zal Moskou even met stomheid kunnen slaan. En dat is het nu juist wat we in het westen nodig hebben. Het westen voelt zich nog sterk en dat is het inder daad dank zij een NATO. Vlak voor de hernieuwde behandeling van de zaak „Nieuw-Guinea" in de ver gadering van de Verenigde Naties - en dus wel op het bij uitstek geschikte mo ment - hebben Nederland en Australië een verklaring gepubliceerd, waarin bei de landen het voornemen te kennen ge ven de samenwerking op het gebied van beleid en bestuur in Nieuw-Guinea te willen versterken. In een vijftal punten geven de regeringen van beide landen een verklaring van de motieven, die voor al op etnologische en geografische basis berusten, die geleid hebben tot het uit geven van deze gemeenschappelijke ver klaring, die tegelijkertijd in Den Haag en in Canberra werd gepubliceerd. Neder land en Australië baseren hun politiek op de belangen en onvervreemdbare rechten van de inwoners van die gebie den, die onder hun beheer staan in over eenstemming met de bepalingen en de geest van het Handvest van de Verenig de Naties. De toekomstige ontwikkeling, zo luidt een punt van de verklaring, van de be volking in die gebieden, die onder Australisch en Nederlands bestuur staan, is slechts gebaat met samenwerking tus sen beide landen op het gebied en be leid van bestuur. De politiek van beide landen zal er derhalve op gericht zijn en zal dit altijd blijven op vooruitgang van de bevolking van deze gebieden, zowel op politiek, economisch, sociaal als opvoed kundig terrein. De reeds bestaande sa menwerking tussen beide landen ten op zichte van hun gebieden in Nieuw-Gui nea zal worden voortgezet en versterkt, waarbij de regeringen het vaste voorne men hebben een ongestoorde ontwikke ling van dit proces te bevorderen, totdat de inwoners van deze gebieden in staat zullen zijn over hun eigen toekomst te beslissen. Dit is zonder meer klare en duidelijke taal, die door de regeringen van beide landen op een psychologisch zeer juist gekozen moment werd uitge sproken. Tevens strekt deze samenwerking zich uit tot het verbeteren van de ver bindingen tussen de delen van het eiland waartoe reeds vier jaar geleden een be gin werd gemaakt door de instelling van een geregelde luchtverbinding. Het ligt in de bedoeling de op dit gebied reeds begonnen samenwerking te consolideren en uit te breiden. Vooral nu in verschillende delen van Indonesië acties werden ondernomen tegen Nederlanders, betekent deze ver klaring in feite „een klap in het gezicht" van de Indonesische machthebbers. Im mers, jarenlang heeft de Nederlandse vertegenwoordiger in de Verenigde Na ties alleen moeten stryden tegen de aan spraken, die Indonesië meende op Neder- lands-Nieuw-Guinea te kunnen maken. Australië heeft zich weliswaar altijd bij de gehouden debatten en stemmingen achter het Nederlandse standpunt ge steld, doch met publicatie van deze ver klaring heeft ook de Australische rege ring haar passiviteit aangaande de toe komst van Nieuw-Guinea geheel laten varen. Is het wellicht de Indonesische dreiging van aanspraak op Nederlands- Nieuw-Guinea, die de Australische rege ring haar standpunt in deze heeft doen herzien. Het was immers duidelijk dat Indonesië niet zou rusten, voordat het geheel Nieuw-Guinea in haar bezit zou hebben. Dat Nederland in deze nu, terecht, een vaste ruggesteun heeft in de belangen, die ook Australië in Nieuw-Guinea heeft is de zuivere politieke winst van deze uitgegeven verklaring, die bovendien komt op een moment, dat de Verenigde Naties zich wederom over deze kwestie zullen gaan uitspreken. Anderzijds mag op deze winst niet al te zeer de nadruk worden gelegd, daar beide landen een enorm verantwoordelijke taak op zich hebben genomen, een taak, die er altijd al was, doch die nu nog eens nader ge preciseerd is, waarvoor wellicht grote of fers zullen worden gevraagd, maar welke offers in het belang van de ontwikkeling van het Nieuw-Guinese volk, ten zeerste gerechtvaardigd zullen zijn. Kerst- en Nieuwjaarscorrespondentie. Zeepostcorrespondentie, waarvan het de bedoeling is, dat deze vóór Kerstmis cq. Nieuwjaar, de plaats van bestemming bereikt, moet uiterlijk op de hierna ver melde data worden verzonden: Verenigde Staten van Amerika (New- York)28 November: Canada (Mon treal): 28 November; Nederlandse Antil len (Willemstad, Oranjestad): 25 Nov.; Peru (Lima)20 Nov.Unie van Zuid- Afrika (Kaapstad)23 Nov. Zondag 17 November 14.30 u. De Bruid der Zee. 19.30 u. Le Trouvere. De Commissie van Beheer van de schoolartsendienst Z.-Vl. roept vrouwe lijke sollicitanten op voor de op 1 Januari 1958 vrij komende betrekking van bij de schoolarts in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De aanstelling heeft plaats op arbeids contract. Sollicitaties op ongezegeid papier vóór 24 November in te zenden aan de ad ministrateur van de schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen. Burgemeester te Vogelwaarde. Zondagsdienst doktoren. Zondag 17 November BreskensGroedeSchoondijke Dr. v. d. Maas, Breskens, tel. 460 OostburgAardenburgEede Dr. Rijk, Aardenburg, tel. 466. CadzandRetranchementSluis Zuidzande Dr. de Meijer, Sluis, telef. 366 BiervlietI Jzendijke Dr. Rozemeijer, IJzendljke, tel. 366. Zondagsdienst Centrem Kraamzorg West Z.-Vl. Zr. de Jong, Cadzand, tel. 367. PREDIKBEURTEN Zondag 17 Nov. Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom H. Doop St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Biervliet, 10 uur, Ds. van Meeuwen, Hoek Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Cadiand, 10 uur, Ds. ten Cate Groode, 10 uur, Ds. de Jong H. Avondmaal Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal Oogstdankdienst Nleuwvliet, 10 uur, D«. v. d. Graaff Oostburg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen H. Avondmaal 7 uur, Ds. Hugo van Dalen Retranchement, 10 uur, Ds. Tijmstra Schoondijke, 10 uur, Ds. Timmers, Hulst Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Groenveld Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Oogstdankdienst Medew. rang en zondagsschool IJxendijke, 10 uur, Ds. van Evert Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman Zendingscollecte 4 uur, Wika Hiensch, Goes Jeugddienst Vrij Evang. Gemeen»* Breskens, 10 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Molen Retranchement, 2,30 uur, Ds. v. d. Molen Cadzand, 6 uur, Ds. Praas Geref, Kark Broekens 10 en 3 uur, Ds. Homburg, Vlissingen Doopsges. Gete. Aurdonburg 10,15 uur, Ds. Vis Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Ds. Happee R.K. Parochie H. Barbara te Bretkens Zondag 17 Nov. 2je Zondag na Pinksteren ie H. Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur s'Middags om 2,30 uur, kruiswegoefening In de week H. Mis om half acht. Donderdagfeestdag van O. L. Vrouw Presentatie Zaterdagavond om 7 uur Lof Zondag 17 en Donderdag 21 November BUSHALTE Comedie van William Inge Regie: Edward Deleu Zond. te 15 en 19.30 u. Donderd. te 19.30 u. 100 gram ham 55 ct. plokworst 52 ct. kookworst 32 ct. rauwe ham70 ct. rookvlees 70 ct. blaasham 75 ct. Gelderse worst 85 ct. en extra groot 145 ct. Oranjeplein BRESKENS ALTIJD VERS. Niemeijer SAMSON hall- zware shag is verpakt in handige plastic tabakszak, waarin deze supershag altijd vers en soepel blijft. Geen draadje ver lies door de grote ruimte om uit te rol len. Vraag vooral SAMSON halfzware in plastic tabakszak, daar zult u plezier van beleven! De haardolie zuinig met het hoogste j geen roet rendement meer warmte Boulevard 38 Telefoon 506 Voor alle storingen en reparatleB aan Electromotoren voor alle doel einden, Dynamo's voor de Kustvaart, Autodynamo's, Startmotoren, ens., naar het ZEEUWS WIKKELBEDRIJF, Groenewoud 8o, Vlissingen. Telefoon K 1184-803. U belt en onze raparatie- wagen komt. De tijd voor is er weer. Wij hebben in voorraad voor oud en jong: Mens erger je niet. Ganzebord. Hoedje Wip. Board Script, enz. voor Canasta, Bridge en Patience. De St. Nicolaas etalage is gereed

De Schakel | 1957 | | pagina 3