BOBBE ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws F e u i 11 e t o n Hanneke's verieden vanaf f 72,50 de jchalcel 12e Jaar gang - Nr. 668 Vrijdag 15 nov. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F* .SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,*» - GIRO 358296 GEMEENTE BRESKENS over de maand October 1957. GEBOREN: 10, Marguerite Diana Ma rie, d. van Ghislenus Goethals en van Marie Mathilde Bonamie, (geb. te Oost burg) 15, Annie Jacqueline, d. van Leon Jean Reynvoet en van Jacqueline Del- phine Cateau, (geb. te Oostburg)18, Esther Anna, d. van Jacob Johannis van de Velde en van Wilhelmina de Visser; 21, Robert Jannis Hendricus, zn. van Adrie de Lobel en van Janneke Leonie Boeckhout; 22, Johanna Josina, d. van Johannis de Winde en van Theuntje Jobse; 22, Marianne Elisabeth, d. van Jacob Steenbergen en van Anna Maria de Block; 23, Jacomina Cornelia Johan na, d. van Cornells Pieter de Seijn en van Jacomina Sara Clarissen. HUWELIJKEN: 8, Walter Alphonse Flo- rimondus Hamelijnck, 32 j. en Maria Ce- lina van Belois, 23 j., beiden wonende te Breskens; 10, Teunis van Exter, 52 j. en Pieternella Baay, 38 j., beiden wonende te Breskens. OVERLEDEN: 15, Maarten Jannis van Kerkvoort, 59 j., wonende te Breskens (overl. te Alblasserdam)23, Hermanus de Boer, 69 j., wonende te Breskens; 28, Cornelia Elizabeth Krijger, geb. van de Woestijne, 79 j., wonende te Breskens. INGEKOMEN: 1, Johannis F. Pijcke en gezin, van Hoofdplaat naar Westland- straat 15; 2, Fennechien H. Wichers, van Bloemendaal naar Pr. Julianastraat 15; 3, Catholijntje L. Rietdijk-Cruson, van 's-Gravenhage naar Weijkmanlaan 1; 8, Gerrit J. Bouwhuis, van Apeldoorn naar Dorpsstraat 74; 12, Roger Ch. Tim merman, van Oostburg naar Azaleastr. 14; 14, Jacob A. Basting en gezin, van Retranchement naar W 9; 17, Maria J. C. Vroon, van Rijswijk naar Grote Kade 30; 17, Izaak C. Butler en echtgenote, van Oost en West-Souburg naar Visse rijstraat 17; 17, Izaak L. Kesteloo, van Middelburg naar Boulevard 5; 17, Cor nelia F. Boeije-Tellier, van Oostburg naar Goudsbloemstraat 10; 21, Pieter J. Boeije, van Biervliet naar Goudsbloem straat 10. VERTROKKEN: 8, Jozina S. E. Ver schoor, van Langeweg 2 naar Lekker- kerk; 10, Evert Boom en echtgenote, van Vogelenzang 7 naar Zuidzande; 14, Cor nelia M. de Koster, van Boulevard 50 naar 's-Gravenhage; 16, Zeger C. Ris- seeuw en gezin, van Burg. Gerritsenstr. 25 naar Oostburg; 17, Pieternella C. Jongman, van Narcisstraat 8 naar Ter- neuzen; 21, Jannis P. Leenhouts, van Grote Kade 5 naar Vlissingen; 29, Cor- nelis van den Hoven, van Dorpsstraat 74 naar Roosendaal ca. Hoofdplaat Raadsvergadering. De Raad der gemeente Hoofdplaat kwam Maandag j.l. in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. C. Temmerman. Afwezig waren de raadsleden Vic. de Ruijsscher door JOKE DE VALK 2. „Jawel, meneer. Ik heb thuis een schrijfmachine". „Werkte u daarmee?" Ze knikte. „Om te kunnen studeren moest ik ook geld verdienen. Ik heb alle mogelijke tikwerkjes aangenomen, ver talingen - ik kan vrij goed Engels - adressen typen, manuscripten overtik ken en zo". Advocaat Dubois, die de gehele mid dag een miserabele bui had, omdat on danks zijn felle pleidooi een cliënt van hem tot langdurige gevangenisstraf was veroordeeld, kreeg geleidelijk aan een mildere stemming. Temeer, omdat hij steeds meer bewondering kreeg voor de ze vrouw. Mensen, die net als hij van de grond af aan zich opgewerkt hadden, kregen doorgaans zijn sympathie. Hier was dus ook weer zo'n auto-didacte. Ze bestonden dus nog in deze materialis tische tijd. „Nou, jutffrouiw 'Schoneveld, behalve dat u berekend bent voor uw taak, hebt u bovendien vandaag een grote dosis geluk. Als u vanmiddag als eerste solli en E. A. Steijaert. De notulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd vastgesteld. Dhr. A. Baecke deed het verzoek toe komen ook thans voor het schooljaar 1957-'58 in aanmerking te mogen komen voor een bijdrage in de kosten, verbon den aan het bezoeken van de r.k. Ulo school „St. Anthonius" te Dongen, welke kosten inclusief de reiskosten, een be drag van f 600,- belopen. Op voorstel van B. en W. besloot de raad f 288,60 toe te kennen, welk bedrag werd berekend aan de hand van de reiskosten welke verschuldigd zouden zijn voor het be zoek aan de dichtstbijzijnde r.k. Ulo school, n.l. die in Terneuzen. Op het verzoek van de Stichting H. Maria Coretti te Vlissingen werd goed gunstig beschikt. Deze stichting houdt zich bezig met de opleiding van onder wijzend personeel en wel in het bijzon der van kleuterleidsters. Ten behoeve van een leerlinge uit de gemeente, die deze kleuterleidster-cursus bezoekt, trok de raad op voorstel van B. en W. voor het schooljaar 1957-'58 een bedrag van f 40,- als subsidie uit. Het verzoek van de Federatie v. Ver pleeginrichtingen voor langdurige zieken te Bilthoven om een subsidie voor haar werk, werd door B. en W. afwijzend ge adviseerd, aangezien de gemeente wei nig of geen belang heeft bij deze fede ratie. De Stichting „Katholiek Middelb. Onderwijs v. Z.-Vlaanderen" verzocht voor haar kath. H.B.S. en M.M.S. te Schoondijke een bijdrage van f 75,- per Hoofdplaatse leerling per jaar, met in gang van 1 Jan. 1958 te mogen ontvan gen. Deze bijdrage is bedoeld ter dekking van die kosten welke buiten de Rijkssub sidie vallen. Op voorstel van B. en W. werd besloten een bedrag van f 50,- per leerling te vergoeden. Z.h.st. verleende de raad aan mej. C. Simonse te Oostburg ontheffing in de aanslag reinigingsrechten ad f 3,om dat betrokkene heeft kunnen aantonen, dat zij wegens langdurig verblijf buiten de gemeente geen gebruik heeft kunnen maken van de reinigingsdienst. Najar aanleiding van een desbetreffend schrij ven van de Centrale Directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te Middelburg, werd besloten de gemeente lijke wederopbouwtaak als geëindigd te beschouwen en de minister te verzoeken de gemeente te willen ontslaan van de behandeling van de eventueel nog res terende wederopbouwgevallen. De heer G. Nelissen bracht bezwaren in tegen het door de gemeente herziene uitbrei dingsplan. Hij betoogde, dat door het af nemen van de achter gelegen, bij het pand behorende grond tot op 12 meter van de achtergevel, de waarde van zijn pand aanmerkelijk vermindert, terwijl het geheel als zelfstandig buitengoed met zelfvoorziening en vrije recreatie, gedegradeerd wordt tot een volkomen ingebouwde woning. B. en W. adviseer den de raad dit bezwaarschrift voor ken nisgeving aan te nemen. De heer P. Dek ker zei het een pijnlijk iets te vinden voor de heer Nelissen, op een dergelijke wijze te worden gedupeerd en dat de ge meente hem dan ook schadeloos dient te stellen. De voorzitter zei, dat deze scha deloosstelling aan de orde zal komen„ maar dat het hier om het plan als zo danig gaat. Aan de Centrale Commissie citante hier binnengekomen was, zou u binnen vijf minuten weer op straat ge staan hebben. Zonder tastbaar resul taat. Ik heb vanmiddag zeven sollici tanten gehad, die geen van allen feil loos een eenvoudig stenotje konden op nemen en uitwerken. Trots het feit, dat ze diploma's hadden en bovendien ge tuigschriften. U bent nu de laatste solli citante en u bent de eerste, die het feil loos doet. Goed, ik zal u een kans geven. Mijn secretaresse gaat over een maand weg. Trouwen. Apropos, hebt u soms ook huwelijksplannen?" Hanneke schoot in een lach. „O, par don, meneer. Nee, in het geheel niet". „Niet verloofd?" „Zelfs geen verkering, meneer". „Zoveel te beter. Laat eens kijken kunt u Maandag beginnen?" „Als het moet, morgen". „Nee, laten we het op Maandag hou den. Dan begint net een nieuwe maand. Komt dus mooi uit. U bent voorlopig drie maanden op proef. Dat hebt u goed begrepen? Ik moet eerst weten, wat voor vlees ik in de kuip heb. Daarna zien we wel weer. Maandagmorgen half negen bent u dus hier. Aanvangsalaris hon derdtachtig gulden. Geen nylon-bloes jes, geen blote benen. En ook geen rode nagels. Hier zijn uw papieren weer". „Dank u wel, meneer". „Geen dank. En tot Maandag dan". „Jawel, meneer. Dag meneer". voor onteigeningsvergoedingen te Rot terdam heeft B. en W. inmiddels ge vraagd te willen vaststellen, welke ver goeding de gemeente bij aankoop ver schuldigd zal zijn. Z.h.st. werd het ver zoekschrift voor kennisgeving aangeno men. Op verzoek van het St. Nicolaas- comité werd besloten een bedrag van f 145,uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de St. Nicolaasviering met de schooljeugd. Z.h.st. werd het bedrag der exploitatievergoeding als bedoeld in art. 103 tweede lid der lager onderwijs wet 1920 voor de St. Josephschool voor 1956 bepaald op f 4.842,50 en het voor vergoeding in aanmerking komende be drag op f 4.8826,42. Voor de school voor Christelijk volksonderwijs waren dezie bedragen resp. f 1.061,66 en f 823,25. Tij dens de rondvraag wijst de heer Cyr. de Smit er op, dat het onderwijzend perso neel en de politie over een behoorlijke woning de beschikking hebben. Er is evenwel iemand in de gemeente, waar practisch alles om draait, en die een voor zijn gezin geschikte woning moet ontberen. Het is namelijk de gemeente secretaris. Hij vond het wel tijd worden, dat er eens aan gedacht werd voor deze functionaris een ambtswoning te bou wen. De voorzitter zei een en ander reeds in het college van B. en W. te hebben besproken, maar nog niet tot definitieve plannen te hebben kunnen komen. Voorts zei de heer De Smit vernomen te hebben, dat de verbetering aan de haven gegund is. De voorzitter zei hiervan nog niets te weten. De heer De Smit zei het jammer te vinden, dat de accomodatie van de haven sterk achteruit gaat door de voorgenomen werken. De voorzitter zei, dat B. en W. dit ook heeft veront rust. Tot slot werd de kolentoeslagrege- ling voor het komende winterseizoen weer vastgesteld. Aan in gezinsverband levende ouden van dagen wordt f 4,40 toeslag verstrekt. Aan alleen wonende ouden van dagen eveneens en voor bij ianderen inwonende ouden van dagen f 2,35 per week. Voor zover het inkomen de in de verordening vastgelegde bedra gen niet overtreft. Hierna ging de raad over in geheime zitting, teneinde zich ongestoord te kun nen beraden over de aanschaffing van een nieuwe brandspuit met bijbehoren de materialen. Aardenburg Amicitia vergaderde. Op de jaarvergadering van de.dames- zangvereniging „Amicitia" werden tot bestuurslid herkozen mevr. D. Verbeke- Smits, mej. A. Corveleijn en mej. B. v. Deursen. De vereniging die 1 jaar be staat, telt thans 26 leden. Granaat op begraafplaats. Bij werkzaamheden op de r.k. begraaf plaats te Aardenburg werd door een der gemeente-werklieden een granaat ge vonden. Het projectiel is, in afwachting van de komst van de mijnopruimings- dienst, op een veilige plaats gedeponeerd. Cadzand Regionale veldloop. De athletiekvereniging „Het Zwin" te Retranchement hield Zaterdagmiddag j.l. veldloopwedstrijden te Cadzand, on- Dubois keek haar na, tot ze achter de deur verdwenen was. Hmm, ook een vrij aardig figuurtje. Beschaafd gezicht. Ge lukkig, deze zorg was ook weer van de baan. Zo en nu maar aan het werk. Door die vermaledijde sollicitanten was hij de hele middag geen steek opgeschoten. Toen juffrouw Derks een uur later in de werkkamer kwam, zei Dubois, zonder op te kijken: „Maandag komt uw op volgster, juffrouw. Een zekere juffrouw Schoneveld uit de Lijnbaanstraat. De laatste was nog de beste. U werkt haar wel behoorlijk in, nietwaar?" „Maar dat spreekt toch vanzelf, me neer". „Ik hoop, dat ik er net zo'n goede kracht aan zal hebben als ik aan u ge had heb, juffrouw Derks". „Dank u voor het compliment, me neer". „Zijn de stukken voor morgen klaar?" „Alles ligt reeds in de goede volgorde in dece map, meneer". „Zoals gewoonlijk. Nou, ik ben nieuws gierig, of uw opvolgster dezelfde accu ratesse aan de dag zal leggen". HOOFDSTUK II. Intussen liep Hanneke Schoneveld op straat en streek af en toe met haar zak doekje over haar gezicht. Een enkele scherp-opmerkende voorbijganger zag tranen op haar gezicht, maar hij kon niet weten, dat het tranen van blijd Kwaliteit! Creatie Service WINTERMANTELS Elegante en behaaglijk warme mantels, in een groot aantal mo dellen met royale bontgarneiingen, brengen wij U in een interessante collectie vanaf f 98,50 zonder bontgarnering Voor Uw betere DAMESCONFECTIE eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van booten trein etoptvoor onzezaak der auspiciën van de K.N.A.U. De beste prestaties waren de volgende: Junioren C. 1000 m. 1. J. Bongers, Z.Sp. 3.25.6 min.; 2. H. Joossens, A.V. '56, 3.46.2; 3. H. L. Smit, A.V. '56, 3.46.3; 4. P. van de Voorde, „Het zwin", 3.54. Marie Poissonnier van „Ma rathon", die het in deze groep tegen de heren opnam, liep deze afstand in 3.52 min., met welke tijd zij 10 heren achter zich liet. Junioren B. 2000 m. 1. Jan Leenhouts, „H)et Zwin", 7.21.4 min. 2. C. Mulder, „E.M.M.", 7.31.9; 3. W. Blokpoel, „E.M.M.", 7.59.6; 4. H. Sohier, „Marathon", 8.16. Junioren A. 3000 m. 1. A. Heijdens, Z. Sp., 11.36.6 min.; 2. J. van Riel, „E.M.M.", 11.45.9; 3. J. Nijsse, „A.V. '56", 12.07; 4. A. A. Bouwens, „E.M. M.", 12.38; 5. R. A. Matthijs, „Het zwin", 13.05. Senioren. 5000 m. 1. H. Bostelaar, „E.M.M.", 18.42.7 min. B-klasse; 2. P. Zwartepoorte, „E.M.M.", 19.1.2. A-klasse; 3. G. Dobbelaere, „Ma rathon", 19.42.2. B-klasse; 4. J. Wuijts, „Het zwin", 20.2.4. B-klasse; 5. D. Jeras, „E.M.M.", 20.50. D-klasse6. H. Mondeel, „E.M.M.", 21.25. D-klasse; 7. J. de Witte, „Z. Sport", 21.45 D-klasse; 8. C. C. Rodts, „E.M.M.", 22.25 D-klasse; 9. L. Sijts, „Z. Sport", 22.54 D-klasse. Biervliet Schieting. Zondag j.l. werd op het terrein achter het café van de heer P. Doens aan de schap waren. Omdat Hanneke bij de eerste de beste sollicitatie reeds geslaagd was. Weliswaar voorlopig op proef, maar zij zou wel zorgen dat ze haar proefpe riode glansrijk doorstond. Dit was het zwaarste waar ze tegenop gecien had als tegen een berg: sollicite ren en te moeten zeggen, dat ze geen getuigschriften had. Bovendien: ze was al vier en twintig. De meeste meisjes be ginnen hun kantoorloopbaan op 17- of 18-jarige leeftijd. Toen had zij die kans nog niet. Vier jaren had ze gestudeerd, het begin was geweest in het laatste jaar dat ze bij mevrouw Brandts Corsius in betrekking was. Daarna op haar ka mertje in Oost, waar ze allerlei kar weitjes opknapte en soms tot diep in de nacht zat te leren, altijd maar leren. Eerst stenograferen, dat geheimzinnige kortschrift, waarvan ze aanvankelijk niets begreep. Later kwam ze er geleide lijk aan beter in. Na een jaar waagde ze zich aan het examen. Weken tevoren had ze avond aan avond bij de radio ge zeten en naar alle mogelijke en onmoge lijke lezingen geluisterd en deze opgeno men in steno, om maar zoveel mogelijk practh'che routine te krijgen. Het examen was geweldig meegeval len. Ze rolde er als het ware doorheen. Zelfs met prima cijfers. En in de afge lopen maanden had ze met kleine beet jes tegelijk voldoende opgespaard om een tweedehands schrijfmachine te ko-

De Schakel | 1957 | | pagina 1