PLOUVIER heeft DE schoenen! Nieuwendijk 11-16, VLISSINGEN taaldienst geeft een nadelig slot van f 113.546,67. Zonder hoofdelijke stemming werd aan de athletiekvereniging „Het Zwin" een tegemoetkoming van f 37,toege kend in de kosten van het gebruik van het verenigingsgebouw „Het Zwin", in het winterseizoen 1956-57. Afwijzend werd beschikt op de subsidie-aanvrage van de vereniging Zeeuws consultatie bureau voor alcoholisme en het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen, dit op grond van de financiële positie der gemeente. De Rijksvoorschriften aangaande de compensatie huurverhoging werden van overeenkomstige t oepassing verklaard op het daarvoor in aanmerking komen de gemeentepersoneel. Het bedrag der vergoeding ingevolge de kleuteronder wijswet werd voor wat betreft de lokaal vergoeding op f 975,bepaald en voor wat betreft de vergoeding, berekend naar het aantal leerlingen, op f 195,50. Dit is f 8,50 per leerling. Zonder hoof delijke stemming werd na een uitvoerige toelichting door de voorzitter het nieuwe straatverlichtingscontract met de P.Z.E. M. door de raad aanvaard. Besloten werd voorts met de heer Iz. Masclee te Cadzand een kasgeldlening aan te gaan voor een jaar, groot f 12.000,—. De kam- peerverordening, welke reeds een aantal jaren van kracht is, is van groot belang gebleken voor de gemeente. Thans, nu de heer De Keuning zijn zomerhuisjes complex aan het verwezenlijken is, is het noodzakelijk de bouw van nieuwe kampeerhutten te verbieden en de be staande op het kampeerterrein voor nog ten hoogste 3 jaar te laten staan, even wei op zodanige wijze, dat jaarlijks voor bewoning in het tijdvak van 1 April tot 1 November een door B. en W. af te ge ven vergunning vereist is. De raad wij zigde in deze zin de kampeerverordening Besloten werd een perceeltje grond ter grootte van 47 m2 en gelegen nabij de Erasmusweg, voor f 2,50 per m2 te ver kopen aan de P.Z.E.M., die ter plaatse een transformatorhuisje wil bouwen. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad over te gaan tot straataanleg op een deel van het bouwterrein van de heer J. Kools. Een gedeelte der aanleg- kosten zullen door de eigenaren van de reeds bestaande woningen worden be taald, terwijl de heer Kools de resteren de straataanleg voor eigen rekening neemt. Bij latere uitgifte van bouwgrond kan de heer Kools de door hem betaalde kosten terugvorderen. De heer Doorns, van het architectenbureau Van Hasselt en De Koning te Nijmegen, gaf de raad een uitvoerige toelichting op het door zijn bureau ontworpen plan, en ver klaarde, dat dit werk als meer werk In gevoegd zal kunnen worden op het be stek van de werken, welke de aannemer Mollet uit Hoofdplaat thans in uitvoe ring heeft. De onderhandse prijs door deze aannemer opgegeven, ligt beneden de begroting. Daarbij wordt uitgegaan, dat de gemeente de benodigde materia len aanschaft en de heer Mollet deze verwerkt. Aldus besloten. De benodigde grond voor de straataanleg zal van de heer Kools worden aangekocht tegen f 1,per m2 (pl.m. 1000 m2). Aan de heer K. Hamclink werd een vergoeding van 60 pCt. in de reiskosten toegezegd, verbonden aan het bezoeken der Chr. Nationale school te Oostburg, door diens dochtertje. De heer Bril drukte er zijn spijt over uit, dat niet van de plaatse lijke o.l. school gebruik gemaakt wordt en kon op geen stuk na het nut inzien om het kind naar Oostburg te sturen. Spreker zag hierin een zekere bevoor rechting van het bijzonder onderwijs. De leden van de adviescommissie woon- ruimtewet, bestaande uit de heren Van Houte, Bril, Van de Ameele, Toussaint en Hamelink, werd in haar geheel her benoemd. Tijdens de rondvraag vestigt de heer Van Houte de aandacht op de slechte bestrating van de Dorpsstraat en markt. De voorzitter zegt toe zo spoedig moge lijk hierin te zullen voorzien. De heer Bril kwam het vreemd voor, dat een aantal woningwetwoningen op het ge meenteriool aangesloten zijn zonder dat de septic-tank uitgeschakeld is. Vol gens zijn mening had de heer Doorns uitdrukkelijk verklaard, dat aansluiting blijf aan de wil „O ja, aan de wal, in binnen- en bui tenland, alsmede omtrent de ontspan ning en ontwikkeling aan boord. Punt. In de afgelopen jaren is op het Departe ment van Sociale Zaken belangsteüng ontstaan voor de schippersbevolking. Ook deze bevolkingsgroep verkeert door de aard van haar beroep in bijzondere omstandigheden. Weliswaar leeft de schipper in de meeste gevallen met zijn gezin aan boord, maar ook dat brengt bijzondere problemen met zich mede. Voorts kan ook de schipper gedurende het verblijf in de haven bijzondere moei lijkheden ondervinden, met name in de Rijnvaart. Vaak kan hij profiteren van allerlei voor de walbevolking bestaande voorzieningen. Punt. Zo. dat is voldoen de. Hebt u me goed kunnen volgen?" „Uitstekend, meneer". „Zo. Nou, daar staat een schrijfma chine. In het laadje daar is wel papier. Tik uw steno nu maar eens netjes over. maar beslist foutloos. Dan zullen we dat eens vergelijken met het stukje uit de krant, dat ik voor u gelezen heb". Het melsie nam haar stenobloc en ping voor de schrijfmachine zitten. Nadat ze papier in de machine had gedaan, be gon za ta tikken. Onbewust van het feit. van septic-tanks op het gemeenteriool uitdrukkelijk verboden is. De voorzitter moest een en ander erkennen en zei, dat dit een noodmaatregel is geweest, en er naar gestreefd zal worden de aanslui ting te vermaken met uitschakeling van de septic-tank. Tot slot informeerde de heer Bril er naar, hoe ver het staat met de voorgenomen herbouw van de bad gelegenheid aan zee. De voorzitter zei, dat de plannen tot verhoging der zee wering een en ander aanmerkelijk had vertraagd. Thans is definitief bekend gemaakt, dat het gebouw van het bad huis als semi-permanente inrichting zal mogen worden gebouwd. Zodra de plan nen, door de Centrale Dienst op te ma ken, gereed zijn en accoord bevonden, zullen deze naar de minister van finan ciën gezonden worden voor goedkeuring. Wanneer er l'inanciëel weer geen moei lijkheden komen, kan in 1958 het bad huis gereed zijn. Aardenburg Raadsvergadering. De Raad der gemeente vergaderde in openbare zitting, onder voorzitterschap van burgemeester J. M. A. C. v. Dongen. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de Hongaarse opstand. Na enige discussie werd aan de Stich ting Katholiek Middelb. onderwijs in Z. Vlaanderen, ten behoeve van de r.k. H.B.S. te Schoondijke, een bijdrage ver leend per leerling uit de gemeente voor de culturele ontspanning. Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man vond deze subsi diëring niet op haar plaats, aangezien hierdoor de gelijkstelling in het Middel baar onderwijs wordt doorbroken. Zij stemde tegen. Zo ook de heren Rosseel en v. d. Lijcke. Agewezen werd de sub sidieaanvrage van de zijde van het Ju- liana-ziekenhuis te Terneuzen. Op de verzoeken van de heren R. Wil- lems, C. T. Willems en J. Kayser, om een vergoeding uit de gemeentekas we gens gemaakte vervoerskosten, verbon den aan het bezoek van het lager on derwijs door hun kinderen, werd goed gunstig beschikt. De huurprijzen van enkele gemeente woningen, n.l. Herendreef 138, St. Kruis K 15, Herendreef 53 en St. Kruis K 13 werden verhoogd. Besloten werd bij de bouw van woning wetwoningen voorrang te verlenen aan bejaardenwoningen, waarvan men er 19 denkt te verwezenlijken. Het gewijzigde herziene uitbreidingsplan van Aarden burg (gedeeltelijk! werd vastgesteld. Verder werd besloten voorbereidingen te treffen voor de totstandkoming van uitbreidingsplannen voor de kommen Aardenburg, Eede, St. Kruis en Draai brug en in verband daarmee werd een stedenbouwkundige aangewezen, n.l. het ingenieursbureau Rothuizen-'t Hooft te Middelburg. Hiema kwam de begroting 1958 aan de orde. De voorz. zei dat het tot vol doening stemt, dat zonder de verzor- gingsposten te moeten verlagen en on danks de bestedingsbeperking, het mo gelijk is geweest de begroting sluitend te maken. De post onvoorzien is groot f 5.907.22, terwijl de ink. en uitg. een be drag van f 748.704,65 bedragen. De ka- pitaaldienst heeft een nadelig slot van f 519.261,15. Bij de kap.dienst kwam tot uitdrukking, dat aan de Openb. school en de Brieversweg te Eede sterke voor rang dient te worden verleend. De open bare school gaat f 50.000,- kosten. Mevr. v. d. Broecke vroeg zich af of deze gel den niet door de burgerij bij wijze van burgerzin-lening bijeengebracht zullen kunnen worden. De voorz. zei in het re sultaat van een dergelijke lening weinig vertrouwen tc hebben gezien de ervaring opgedaan bij het uitschrijven van der gelijke leningen in andere gemeenten. De begroting werd vastgesteld. Aan het verzoek om medewerking bij de oprich ting van een monument met betrekking tot de wereldvrede, kon helaas geen ge volg worden gegeven In verband met de hieruit voortvloeiende financiële conse quenties. Nleuwvllet Raadsvergadering De Raad der gemeente Nieuwvliet kwam dat meester Jan Dubois haar met groeiende belangstelling gadesloeg. Na een poosje nam hij opnieuw de getuig schriften in de hand en bekeek ze. Ze waren alle van een erkend opleidingsin stituut en de cijfers waren alle ruim vol doende. Ook het aantal aanslagen was boven het normale gemiddelde. Trou wens, hij hoorde wel aan de manier van tikken, dat ze het meer had gedaan. Na enige minuten draaide het meisje het papier uit de machine en keerde te rug naar het bureau. Ze overhandigde het vel papier en de advocaat bekeek het belangstellend en nieuwsgierig. Daarna overhandigde hij de krant, waaruit hij voorgelezen had en wees het betreffen de stukje aan: „Leest u hef eens op, dan zal ik liet nazien op uw tikwerk". Met beheerste, kalme stem las juf frouw Schoneveld het krantenstukje voor tot het einde en vouwde toen het blad weer samen, waarna ze in gespan nen verwachting keek naar de man. Deze knikte met voldoening. „Het valt me mee, juffrouw eh Schoneveld. Er zit werkelijk geen enkele fout in en u hebt inderdaad het stukje woord voor woord opgenomen. U hebt natuurlijk va ker getypt". (Wordt vervolgd). Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. C. Everaars. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. G.S. heeft het raadsbesluit tot over name en beheer van een gedeelte van de Mettenijendijk goedgekeurd. Het schrij ven dat van deze goedkeuring medede ling deed, werd voor notificatie aange nomen. Naar aanleiding van een schrij ven van de Centrale Directie van de Volkshuisvesting te Middelburg, werd besloten de gemeentelijke opbouwtaak ingaande 1 Jan. 1958 als geëindigd te beschouwen, terwijl voorts de Minister verzocht zal worden de gemeente te wil len ontslaan van de behandeling van eventuele nog resterende gevallen in gaande die datum. De Prov. Commissie voor huishoude lijke voorlichting ten plattelande in Zee land verzocht uit de gemeentekas een subsidie van f 60,- a f 70,- te mogen ont vangen voor de kosten van zaalhuur voor een 2-tal te houden cursussen in knippen en naaien. B. en W. adviseer den, gezien het grote nut voor de inge zetenen, de gevraagde subsidie te verle nen. Z.hst. ging de raad hiertoe over. De muziekvereniging „Nut en Genoe gen," welke een jaarlijkse subsidie van f 200 - geniet, verzocht de gemeente de subsidie tot f 400,- te willen verhogen, omdat financiële moeilijkheden zijn ge rezen. B. en W. waren van mening dat het zeer te betreuren zou zijn als de ge meente geen eigen fanfare-corps of har monie meer zou hebben. De ingezetenen stellen ook hoge prijs op het voortbe staan van de muziekvereniging, wat tot uitdrukking werd gebracht door de zeer hoge opbrengst van de collecte, welke gehouden werd voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. Gezien dit laatste konden B. en W. het billijken, dat „Nut en Genoegen" heeft afgezien andermaal een beroep op de ingezetenen te doen. Ondanks dat met de gemeentefinanciën de uiterste zuinigheid is geboden, kon den B. en W. niet anders doen dan de raad tot inwilliging van het verzoek te adviseren. Z.h.st. verleende de raad de gevraagde verhoging. Het uitbreidingsplan voor de kom der gemeente werd door G.S. goedgekeurd met de opmerking, dat voor 1 Jan. 1958 een aantal wijzigingen dienden te wor den aangebracht. Naar het oordeel van G.S. is het gemeentelijk sportterrein te groot van opzet, dit moet kleiner wor den. Voorts is de uitrit van dhr. Cl. Brakman in de Dorpsstraat met 3 m. breedte te smal, dit zou 6 m. dienen te zijn. De stedebouwkundige, Ir, 't Hooft te Goes, heeft het plan in overeenstem ming met de wensen van G.S. gebracht. Ook B. en W kunnen zich hiermee ver enigen. Z.h.st. hechtte ook de raad haar goedkeuring aan het gewijzigde uitbrei dingsplan. De gemeenterekeningen 1952 en 1953 werden door de raad voorlopig vastge steld. De begroting 1957 onderging wij ziging, mede in verband met de verho ging van de wekelijkse vergoeding aan het echtpaar Verhulst wegens het schoonhouden van het gemeentehuis, welke vergoeding van f 8,- op f 10,- werd gebracht. De voorz. zei niets dan lof te hebben voor de voortreffelijke wijze waarop het echtpaar zich steeds van haar taak heeft gekweten. Aan het Instituut voor Bestuurswe tenschappen werd een subsidie van f 15.- toegekend. B. en W. adviseerden goed gunstig in verband met het feit, dat de gemeente veel nut heeft van het werk dezer instelling. Hierna kwam de be handeling van de begroting 1958 aan de orde. Allereerst bracht de voorz., mede namens B. en W., dank aan het gemeen tepersoneel voor deze met uiterste zorg samengestelde begroting. Natuurlijk heb ben B en W. wensen en verlangens, maar helaas hebben zij deze niet in de begro ting tot uitdrukking kunnen brengen. Na het administratieve gedeelte van de begroting (n.l. salarissen, rente, af lossingen. noodzakelijk onderhoud, enz.l bleef er slechts een bedrag over van on geveer f 900,- voor de post onvoorzien, dat op zichzelf ook nauwelijks voldoen de genoemd kan worden. B en W. zijn bij deze begroting bijna niet te pas ge komen; ook zal het de raad onmogelijk zijn haar stempel op deze begroting te drukken. Vroeger hadden de gemeenten een eigen belastinggebied. Thans moet men het stellen met de uitkeringen uit het gemeentefonds. Er is alle hoop dat tegen het einde van 1958 de nieuwe wet op de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten haar beslag zal krijgen. Opbrengst collecte. De huis-aan huis-collecte te Nieuw vliet voor de Stichting Chr. Blindenhulp „De fakkels bijeen," bracht een bedrag van f 20,81 op. SIuli Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam in openbare zitting bijeen. Bij de ingekomen stukken bevonden zich talrijke aanvragen voor subsidie, die behandeld zullen worden bij de komende begrotingsbesprekingen. O.a. waren verzoeken ingekomen van de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis", het Bisschoppelijk college uit Sittard, de R.K, vereniging voor Cultuur en ontspanning en de Stichting 1940- 1945. Eervol ontslag werd verleend aan de heer N. Andries als bestuurslid van de Godshuizen. In zijn plaats werd ge kozen de heer M. van Wijnsberghe met 4 stemmen, terwijl 3 stemmen uitge bracht werden op de heer P. E. de Broek. Een nieuwe verordening over de reini gingsdienst moest worden vastgesteld in verband met de modernisering van deze dienst. Er moet een nieuwe vuilnisauto worden aangeschaft met kolkenzuiger en zandstrooier. Uniforme emmers zul len er moeten komen en dit alles brengt een grote stijging van kosten mee. Daar door komt het nieuwe bedrag op f 12, per vuilnisemmer, terwijl er bovendien scherp op moet worden toegezien dat er twee keer per week één emmer wordt meegegeven. Wil men er meer meegeven, dan zal ook even zoveel keren f 12,- betaald moeten worden. De heer Van Hal kon zich niet geheel met het stand punt van het college verenigen. Hij vraagt of er wel voldoende aandacht ge schonken is aan de mogelijkheid, de plaatselijke verkopers bij de levering in te schakelen en ook vraagt hij zich af, hoe het komt, dat de begroting zoveel hoger ligt dan het oorspronkelijk ge raamde. De voorzitter antwoordde dat grote kostenstijging de oorzaak is en dat de verkopers toch hun provisie krijgen. De heer Van Hal blijft dit betwijfelen en stelt na een uitvoerige discussie tenslot te voor uit te gaan bij de begroting van de dienst op een bedrag van f 10,per emmer. Dit voorstel wordt niet door de overige leden gesteund, komt dus niet in behandeling en dit is dan voor de heer Van Hal aanleiding om tegen de voorge stelde verordening te stemmen, die met 6 stemmen voor aanvaard wordt. Een verzoek van de heer W. Hoegen om ver mindering van de precariorechten voor ,zijn benzinestation wordt gedeeltelijk gerechtvaardigd geacht en de kosten worden door de raad teruggebracht van f 500.op f 250,Naar aanleiding van een vraag van de heer Van Hal of de verminderde benzineverkoop geen aan leiding is deze rechten te herzien, ant woordt de voorzitter, dat dit binnenkort bij d» begroting ter sprake komt. Voor de bouw van huurkoopwoningen aan de Zuiddijkstraat wordt gemeentegrond verkocht waarvoor in principe een prijs van f 10,per meter wordt vastgesteld. De R.K. kleuteropleiding in Zeeland krijgt f 75,per leerling uit de gemeen te en de heer J. Verschoore f 1400, voor premie woningsplitsing. Een nieuwe rioolaansluitingsverordening werd nog vastgesteld. Oostburg Federatie Vrouwenbond N.V.V. adopteert 20 meisjes. Een 20-tal jonge meisjes, welke ver zorgd worden in meisjestehuizen en dus veel aan ouderliefde tekort komen, zul len een prettig Sint Nicolaasfeest krij gen. De Vrouwenbond van het N.V.V. in West Z.-Vlaanderen, waarbij alle afde lingen zijn aangesloten, adopteerde een 20-tal meisjes. Hiervoor zullen bij het Sint Nicolaasfeest aardige pakjes in orde gemaakt worden. Men hoopte dat de pakjes in Zeeland zouden blijven en dooi de dames zelf naar Kinderzorg gebracht kunnen worden. Voor dit doel werd een verloting ge houden, welke f 32,65 opbracht. Spon taan deden alle afdelingen hierbij een geldsbedrag, zodat aardige verrassingen zullen kunnen worden aangeschaft. Vervolgens werd besloten, na een warm pleidooi hiervoor door de presidente, een belangrijke taak te aanvaarden in het werk van de Arbeiderskungtkring, welke onlangs is gestart. In de diverse ge meenten zullen de afdelingen van de Vrouwenbond zorgen dat de leden regel matig worden bezocht met de zegels. In het bestuur van de kunstkring werd zitting genomen door mevr. S. van Roo- Deseijn. Na een korte rondvraag sloot de voor zitster, mevr. M. S. Dijk, de bijeenkomst, waarna het gezelschap zich naar de Be schuttende werkplaats begaf welke be zichtigd werd. In de werkplaats werden de dames ontvangen door wethouder D. Geuze, die namens het gemeentebestuur een welkom uitsprak en zich verheugd toonde over de belangstelling, die de vrouwenbond opbrengt om de werk plaats te bezichtigen. Hij herhaalde in het kort de geschiedenis van de werk plaats en die der minder validen. Mevr. Dijk, voorzitster, beantwoordde deze vriendelijke toespraak, met er op te wijzen dat de vrouwenbond van het N. V.V. haar afkomst zou verloochenen als men geen belangstelling opbracht voor sociale problemen, waarmede men ge confronteerd wordt. Zij dankte het ge meentebestuur voor de bereidheid om de vrouwenbond te ontvangen en voor de thee, welke men kreeg aangeboden. Het werk en de prachtige inrichting van de werkplaats trok ieders onverdeelde belangstelling. De heer Geuze sprak nog een kort slotwoord, waarna de dames, onder de indruk van hetgeen ze gezien hadden, naar huis gingen. Schoondijke Ringsamenkomst van de Herv. Vrouwengroepen in W. Z.-Vl. Dinsdag j.l. kwamen de Herv. Vrou wengroepen in West Z.-Vlaanderen, die aangesloten zijn bij de C.J.V.F., te Schoondijke samen in het jeugdgebouw van de Ger. Kerk. Mevr. van der Graaff opende deze vergadering met een korte inleiding uit 1 Cor. 13: Als ik de ware liefde niet bezat. Hierna hield mevr. Vrijland uit Borssele een verhandeling over het verwaarloosde kind en het ge zin in deze tijd. Na de gezamelijke koffiemaaltijd werd

De Schakel | 1957 | | pagina 2