BOBBE Visserijwcnipg „Ons Belang" te Breskens vierde 40-jarig jubileum. Liefde's nazomer DE NIEUWE WINTERMANTEL ALG. NIEUWSBLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Feuilleton Plaatselijk Nieuws f 98,- f 115,- en f 129,— de fchakel 12e Jaar gang - Nr. 666 Vrijdag 1 nov. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementspr ijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.gÉi - GIRO 358296 Zaterdag j.l. stond de Breskense Vis serijvereniging „Ons Belang" in het te ken van de algemene belangstelling, aangezien op deze dag feestelijk het 40- jarig bestaan der vereniging werd ge vierd. Men had als plaats van feestvie ring het oog laten vallen op het nieuwe hotel „Casino," dat met zijn ruime hotel- en bioscoopzaal aan vele mensen plaats biedt. Het begon des middags met een re ceptie, waar wij onder de vele belang stellenden o.m. opmerkten: burge meester Eekhout der gemeente Bres- kens; de heer J. de Veen uit Den Haag, oud-bioloog en de grote promotor van de door „Ons Belang" gehouden Visserij en Scheepvaarttentoonstelling; burge meester Lockefeer uit Hulst, voorzitter van „Zevibel"; burgemeester Willemsen uit Ierseke, penningmeester van „Zevi bel"; de heer de Boer, adjunct-Inspec teur Visserij le district; de heer Floor, secretaris der Stichting Ned. Visserij; de heer Hildebrand van het Landbouw Economisch Instituut; de heer Vriens, secretaris van het Productschap Garna len, allen uit Den Haag; de heer van Oorschot, Vlissingen, vice-voorzitter van „Zevibel"de heer Drenth, Inspecteur van de Zuid-Holl. Redding Mij.; de heer Ouwehand uit Utrecht, van het Insti tuut van Materialenonderzoek T.N.O.; vertegenwoordigers der Schepenen uit Oostende: de heer J. Bom uit Ierseke, Opziener der Visserijde heer Siereveld, afgevaardigde der Visserij vereniging Ar- nemuiden; de heer Klausing, vertegen woordiger der Belgische vissers en vele anderen. Ook waren er veel vertegen woordigers der plaatselijke verenigingen, o.m. van „Schuttevaer" en particuliere vrienden. Ontvangen bloemen sierden de zaal en er heerste dan ook een ge zellige stemming. De heer Lockefeer hield een toespraak, waarbij hij o.m. zei, dat Breskens een warm plekje in zijn hart heeft. Hij noemde „Ons Belang" één der beste verenigingen aan de stam van „Zevibel". Spr. bracht niet alleen hulde aan het huidige bestuur der jubilerende vereni ging, maar ook aan hun voorgangers. En daarbij gingen zijn gedachten uit naar wijlen voorzitter de Baare, die zo oneindig veel voor de visserij vereniging heeft gedaan. Hij hoopte dat het de te genwoordige voorzitter, de heer C. Kos ten, gegeven moge zijn de taak van zijn voorganger met hart en ziel voort te zetten. Tijdens de receptie was er in de bios coopzaal een feestvoorstelling voor de kinderen der vissers, waar behalve trac- tatie de kinderen enige uren aangenaam werden bezig gehouden met poppenkast, goochelen, enz. door Adrie van Oorschot en zijn assistent Justus. Voor de leden der vereniging met hun dames, alsmede genodigden, volgde een feestavond, waaraan medewerking ver leenden Adrie van Oorschot, de pianist Justus, de accordeonvereniging „De Flandria's", Tineke van Leer en Betty Fisero. Tijdens zijn openingswoord herinnerde voorzitter Kosten aan het grote succes door HENK VAN HEESWIJK 38 „Er staat in de Bijbel ergens: „Het is niet goed, dat de mens alleen zij", zegt Ans op rustige toon. „En ik denk zo, dat de Bijbel ook hierin volkomen gelijk heeft. Vader is nog zo jeugdig en zuster de Vries ook. U hebt allebei verstandig gedaan. En ik ben er van overtuigd, dat u beiden het best met elkaar zult kun nen vinden." „Gonnie is een en twintig jaar hier in het dorp wijkverpleegster geweest," zegt Tom, „en dat is een mooie tijd. Nu gaat ze met mij samen wat genieten van het leven." „Of u gelijk hebt, vader," knikt Her man. Om vier uur gaat de voordeurbel. En nu is het Herman die opstaat. „Ik denk," zegt hij op geheimzinnige toon, „dat dit onze verassing is. Een ogenblik, ik ben zo terug". Een paar minuten later is hij er weer. Met een bezoeker, in wie Tom zijn raads man herkent: advocaat Van der San- den. Tevens de raadsman van de N.V. der gehouden Visserij- en Scheepvaart tentoonstelling, welk succes het moge lijk maakte deze avond te organiseren. Hij dankte allen die op enigerlei wijze meegewerkt hebben aan het welslagen der tentoonstelling en wel speciaal noemde hij bij name de heer J. de Veen uit Den Haag, die de hele inrichting ver zorgde en wel op zodanige wijze, dat met recht gezegd kan worden dat dit de mooiste Visserij- en Scheepvaartten toonstelling was die ooit in Nederland werd gehouden. Hij verzocht hierop de heer de Veen op het podium te willen komen, waar hem onder een daverend applaus een prachtige koffer met klas sieke grammofoonplaten werd aangebo den. Zichtbaar ontroerd dankte de heel de Veen voor het prachtig geschenk, waarbij hij zeide met veel plezier aan de tentoonstelling te Breskens gewerkt te hebben en als men weer een beroep op hem zou doen, men niet tevergeers zou aankloppen. Vervolgens werd tot afwerking van het feestprogramma overgegaan, dat bestond uit: goochelen, buikspreken, imi taties, acrobatiek, sneltekenen en accor- deonmuziek. Conferencier was de heer van Oorschot. Het zou teveel plaatsruimte vergen om alles nauwkeurig te omschrijven, maar gezegd dient te worden dat het een avond geworden is die „klonk als een klok". Zo bleek de heer van Oorschot een veelzijdig artiest te zijn, terwijl het optreden van Tineke van Leer met shetsjes en Betty Fisero met acrobatiek ieders bewondering afdwong. Ook het optreden van J. Anthonisse met zijn accordeonvereniging was een geweldig succes. In de pauze werden alle bezoekers ge- tracteerd op koffie met gebak. Al met al een prachtige avond, waar op „Ons Belang" met genoegen kan te rugzien. Filmavond voor de vissers. Vrijdagavond gaf de Visserij vereniging „Ons Belang" te Breskens een filmavond voor haar leden en belangstellenden in de bioscoopzaal van hotel „Casino". Daar de voorzitter, de heer C. Kosten, verhinderd was aanwezig te zijn, werd de avond geopend door de heer J. de Winde, bestuurslid der vereniging, die in het bijzonder burgemeester J. A. Eek hout welkom heette. Nadat de heer de Boer, adjunct-In specteur Visserij uit Den Haag, nog een inleidend woord had gesproken, werd tot vertoning der navolgende films over gegaan: „Mosselonderzoek," waarbij men de groeiperiode vanaf zaad- tot con sumptiemossel, alsmede de vele bewer kingen daaraan verbonden, op duide lijke wijze te zien kreeg; „Tegen tijd en getij," een film over de dichting der dij ken door het dijkleger, na de storm vloed; „Veilig varen," een beeld van het Nederlandse Loodswezen; „La grande pêche," de Franse kabeljauwvisserij in New-Foundland; „Volle kracht," een film van Storks' motorenfabriek en „Battling bleu fins," de sportvisserij op tonijnen door Amerikaanse millionnairs. Hij begroet allereerst Tom op harte lijke wijze. „Wij zijn allen verheugd, dat U weer in zoverre hersteld zijt, dat U binnenkort uw werkzaamheden zult kunnen hervatten, meneer Boornber- ger". Tom buigt en zegt, dat hij graag met Nieuwjaar weer zal beginnen. „Thee, meneer van der Sanden?" „Graag, mevrouw". Een poosje later zegt Herman: „Me neer van der Sanden, ik zou zeggen: steekt u maar van wal. Doe je oren goed open, vader. Dit is onze verras sing". De advocaat kucht en haalt een vel papier uit zijn tas. „Meneer Boornber- ger ik moet u meedelen, dat tijdens uw ziekte een aandeelhoudersvergadering heeft plaats gevonden. Hierbij waren alle aandeelhouders aanwezig, dus ook uw dochter en zoon". Tom kijkt Greet verwonderd aan en deze knikt lachend. „Ja, dat wist uniet, hè? Maar ik was ook van de partij". „Aldaar," vervolgde de bezoeker, „is een belangrijke beslissing genomen. Uw functie tot op heden was nog steeds die van waarnemend directeur. Volgens de statuten moet de directeur tevens aan deelhouder zijn. Dat was wel het ge val toen u uw functie aanvaardde. Se dertdien zijn uw kinderen meerderjarig geworden en hebben zij de aandelen, die u tevoren beheerde, in hun bezit ge Deze laatste film was in kleuren. Het vertoonde werd met grote aan dacht gevolgd, waarbij de heer de Boer, waar nodig, de gewenste toelichting gaf. In de pauze werd een aantrekkelijke ver loting gehouden. Breskens Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering, welke j.l. Maandag te Breskens werd gehouden, moest de verordening op de vismijnrech ten worden verlengd. Voor de raadsleden de gebruikelijke procedure. Verordenin gen plegen nu eenmaal op een bepaalde tijd af te lopen en worden dan opnieuw vastgesteld. Meestal zijn dit hamerstuk ken. doch deze maal vroeg de heer Th. Cambier de aandacht voor het feit, dat de vissers zeer slechte vangsten en wei nig besomming maken. Vooral voor de gamalenvissers vroeg de heer Cambier de vismijnrechten te verlagen. Thans bedraagt de vismijnheffing 3 pCt. van de prijzen welke voor de aangevoerde vis gemaakt worden. Burgemeester J. A. Eekhout wees er op, dat dit thans niet kan doch aan de orde gesteld kan worden tijdens de be handeling van de vismijnbegroting, over enkele maanden. De heer Cambier was het hier niet helemaal mee eens, omdat men dan aan de vastgestelde verorde ning vastrit. Dit was echter niet zo be zwaarlijk, aldus de voorzitter. De heer W. C. van der Hooft merkte echter op, dat de gehele raad de visserij in Breskens een goed hart toedraagt. In de goede jaren heeft het mijnbedrijf flinke winsten gemaakt en zijn er be langrijke reserves gekweekt. Hij vroeg B. en W. te willen bekijken of deze reser ves niet ten dienste gemaakt kunnen worden voor de. visserij zelf. Hij dacht o.m. aan het vernieuwen van motoren en andere grote uitgaven aan de sche pen, waarvoor de gemeente dan, tegen slechts een kleine vergoeding, de gelden zou voteren. Weth. Notebaart vond dit een geheel nieuwe zienswijze, die nog nooit geopperd is. Het zal een zeer moei lijk object worden dat bij de behande ling van de vismijnbegroting in het hele kader van het visserijbedrijf bekeken zal moeten worden. Terloops merkte hij op, dat de gemeente reeds veel voor de vrserij gedaan heeft en er vooral de laatste jaren aan de haven, de kades en het vismijnbedrijf belangrijke verbete ringen zijn aangebracht. Hij raadde ech ter met klem aan de vismijnverordening thans volgens voorstel van B. en W. aan te nemen, daar men hiermede aan de verlooptijd gebonden isl. Z.h.st. besloot de raad de verordening opnieuw vast te stellen. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Naar aanleiding hier van vroeg de heer C. de Feijter naar de maximum-snelheid waarmede in de Dorpsstraat gereden mag worden. Er wordt n.l. nogal eens hard gereden om de boot te halen. Daar inmiddels is afgekondigd dat de maximum-snelheid in de bebouwde kom niet hoger mag zijn dan 50 km. is een inhaalverbod, aldus de voorzitter, van kregen. Een permanente benoeming was dus niet mogelijk, omdat u persoonlijk geen aandelen bezit. De N.V. is u dank baar voor alles dat u tot op heden ge daan hebt en zij verheelt niet, dat het dreigende faillissement voorkomen werd door de reeks van maatregelen, die u onmiddellijk ten gunste van de N.V. nam, toen u in functie trad. Daarom stelt de N.V. er bijzonder prijs op, dat u uw functie consolideert en dat is maar op één manier mogelijk: U moet aan deelhouder worden. Eerst dan kunt u definitief als directeur worden benoemd. Ik heb opdracht gekregen om u na mens de aandeelhouders dit pakket aan delen te overhandigen. Alle heren en ook de enige dame in ons midden, die aandeelhoudster is, hebben elk één aan deel beschikbaar gesteld voor u, meneer Boornberger. U gelieve dit gebaar te zien in de eerste plaats als waardering voor al het werk dat u in deze twee en een half jaar voor de N.V. heeft ge daan. In de tweede plaats kunt u thans, als aandeelhouder, directeur worden en niets staat derhalve meer uw benjoe- ming in de weg. Ik heb de eer u mede te delen, dat de aandeelhoudersvergade ring van 19 December jongstleden met algemene stemmen u, de heer Thomas Boornberger, met ingang van 1 Januari eerstkomend, heeft benoemd tot direc teur van de N.V. Matrassenfabriek, voor heen Peetoom. En zij spreekt daarbij de Kwaliteit! Creatie Service Aparte en modieuze MANTELS met en zonder bontgarnering in de nieuwste stoffen, brengen wij reeds vanaf Speciaal maken wij U attent op onze MANTELS uitgevoerd in ALPAFUR. (De stof waarvan U denkt dat het echt bont is). De prijs is slechts Voor Uw betere DAMESCONFECTIE eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van booten trein etoptvoor onzezaak geen belang meer. Immers, bij een der gelijke snelheid is inhalen practisch on mogelijk en zal er een einde komen aan het ge jaag. Enkele ingekomen bezwaarschriften tegen onteigening van gronden, werden voor nadere bestudering terug verwezen naar B. en W. Onder de verdere ingeko men stukken waren een aantal goed keuringen op eerder genomen raadsbe sluiten. Vastgesteld werd een verordening voor de pensionering der wethouders. De Molenwater-bewoners verzochten de raad het glooiende gedeelte tussen de rijweg en de bestrating te voorzien van een grasmat. B. en W. stelden voor aan dit verzoek te voldoen, doch verschillen de raadsleden kwamen met bezwaren, de mooie voortuintjes etc. De heer v. d. Hooft opperde het plan een trap met lange treden aan te brengen, zodat de klim" daar weggenomen wordt. Aanvankelijk voelde de raad niet veel voor het verzoek, doch mevr. Niermans- Gossije merkte heel nuchter op, dat de bewoners met de mooie tuintjes toch ook het verzoekschrift mede ondertekenden en de bewoners van het Molenwater zelf heus wel het voor en tegen van een gras mat zullen hebben overwogen. Hiermede kwam ze, volgens de voorzitter, in het straatje van B. en W. die dezelfde over weging hadden laten gelden toen zij de raad voorstelden het verzoek in te wil ligen. Voor zoveel vrouwelijk vernuft wens uit, dat het u gegeven moge zijn om tot in lengte van jaren uw zeer ge waardeerde krachten aan de N.V. te mogen geven". Gelijktijdig overhandigt de advocaat de verblufte Tom een verzegeld pakket alsmede een schrijven, waarin de be noeming wordt bekend gemaakt. Dan staat hij op en zegt: „Mag ik, als raads man van de N.V., de eerste zijn om u van harte geluk te wensen met deze be noeming?" Opnieuw worden er handen gedrukt en Tom kan zijn ontroering nauwelijks meester blijven. „Dit is," zegt hij, „een van de geluk kigste dagen van mijn leven. Alles wat ik verwacht had, maar dat ik tot per manent directeur zou worden benoemd, dat nooit. Ik kan geen woorden vinden óm mijn dankbaarheid te vertolken. Meneer van der Sanden, mag ik u har telijk danken voor uw vriendelijke woor den? Ik stel het vertrouwen, dat de N.V. in mij stelt, op zeer hoge prijs en u kunt er van verzekerd zijn dat het steeds mijn streven zal blijven om de N.V. tot groter bloei te brengen". „Nou, ik vind, dat er nu wel genoeg gespeecht is," meende Greet. „We gaan gezellig bij elkaar zitten en meneer van der Sanden rookt een sigaartje mee. Herman, kom op met je rokertjes. Ieder een is nu blij en tevreden, dus wat wil len we nog meer".

De Schakel | 1957 | | pagina 1