PLOD VIER heefi DE schoenen! Nieuwendijk 11-16, VLISSINGEN algemene stemmen herkozen. Het pro gramma voor het komende jaar werd vastgesteld en vermeldt om. een Sint- Nicolaasrit, een zaalrit, een 2-tal kam- pioens ritten, enz. Eind October zal een excursie worden gemaakt naar het be drijf van General Motors In Antwerpen. Breskens Jacht gezonken. Zondagavond pl.m. half negen is het Belgische Jacht „La belle Poule" voor de haven van Breskens gezonken. De in Breskenis gestationneerde reddingsboot „President Wierdsma" heeft de acht op varenden aan land weten te brengen. Hier volgt dan het onopgesmukte re laas van schipper Sik van de reddings boot: „Zondagavond pl.m. 8,30 uur kreeg ik bericht van de roeierswacht te Vlis- singen, dat vuurpijlen werden afgescho ten, richting Hoofdplaat. Bijna gelijk tijdig belde de Waterstaatkundig Hoofd ambtenaar, de heer Kant te Breskens, dat hij vuurpijlen zag recht voor het ha venhoofd. Binnen een kwartier na het eerste alarmsignaal waren wij met de boot reeds op de plaats des onheils, waar het jacht met zware slagzij op de z.gn. „Breskenxe plaat" zat. Een loodsboot van het Ned. Loodswezen was al ter plaatse en had de drie vrouwelijke passagiers reeds van boord gehaald. Vijf opvaren den bevonden zich nog op het snel water makende jacht. De eerste keer, dat we langszij kwamen, geraakte onze machi nist, de heer R. van Quekelberghe, tus sen de stag van het sterk overhellende schip en liep enige verwondingen op. Ook de tweede keer mislukte. De derde maal werd onze poging met succes bekroond. Vier drenkelingen werden door de matro zen van boord gehaald en de vijfde werd door schipper Sik persoonlijk letterlijk van boord gesleurd. Later werden ook de drie vrouwen van de loodsboot overge nomen, zodat met acht geredden koers werd gevet naar Breskens, waar de dren kelingen konden bekomen van hun avon tuur. Schipper Slis wees er met nadruk op, dat niet door hem, maar samen met zijn bemanning, deze redding was ver richt. Hij sprak er ook zijn verontwaar diging over uit, dat sommige kranten be richtten, dat het zo lang had geduurd, eer redding voor het in nood verkerend jacht opdaagde. Binnen een kwartier waren we er bij, zegt hij. Kan iemand het soms nog vlugger? Integendeel, de schipper van het verongelukte jacht sprak na afloop tot de bemanning zijn dank uit voor de snelle en doeltreffende hulp die geboden was. Het verongelukte jacht, de „La belle poule" is in 1953 op de jachtwerf van de Gebr. Maas te Breskens gebouwd voor rekening van de heer Nelson uit Brussel Het k een prachtig, zeewaardig jacht, dat met succes aan verschillende wed strijden heeft deelgenomen. De bouwkos ten bedroegen f50.000, De eigenaar had het jacht uitgeleend aan kennissen, die de hele Zondagmid dag in de Scheldemond voeren met uit eindelijk dit noodlottig resultaat. Het schip was verzekerd. Dc in de afgelopen nacht ondernomen po gingen om het jacht te bergen, zijn mislukt. Hedenmiddag worden echter deze pogingen voortgezet. Ambonnese oplichter opereerde te Breskens. Dat de horloges, die in dit blad op zulk een originele manier worden geadver teerd, zeer in trek zijn, werd deze week wel duidelijk bewezen. Een Ambonnese oplichter, die door het hele land opereert en in verschillende steden en dorpen van Nederland zijn duistere praktijken verrichtte, heeft nu ook Breskens zijn clandisie gegund. Vrijdagmiddag verscheen hij bij hor logerie Hovestadt met de bedoeling een goed horloge te kopen. Spoedig was een mooi „Lasita" horloge van f 108,uit gekozen, waarna hij de winkelier ver zocht het even thuis te mogen tonen, daar het voor zijn broer in Indonesië be stemd was. De winkelier, die toevallig juist met de vertegenwoordiger der „La sita" horloges bezig was, vond het goed, nadat naam en adres waren genoteerd en beloofd was, onmiddellijk terug te zul len komen. Enkele uren nadien kreeg de winkelier argwaan en belde het Ambon nezenkamp te Breskens op, waar hij te horen kreeg, dat niemand van die naam bekend was. Een sigarettenwinkelier heeft hij ook nog met een bezoek vereerd. Daar gaf hij een grote bestelling voor de cantine op. De winkelier moest alles nog bijeen zoeken en zei dat hij wel zou opbellen als alles klaar was. De bestelling moet nog Steeds afgehaald worden. Alle winkeliers worden nu gewaar schuwd voor een zeer joviale Ambonnees, lengte pl.m. 1,60 m., zwart kroezend, hooggekamd haar, gekleed in een licht bruin ribfluwelen colbert, zwarte broek en een licht beige driekwart regenjas. Hij spreekt vloeiend Nederlands. Als deze persoon in uw winkel komt, doet u het beste onmiddellijk de polltle te waar schuwen. Reddingboot uitgevaren. Maandagavond werd de reddingboot „President Wierdsma" te Breskens ge alarmeerd dat zich in de „Biezelingse Ham" een kustvaarder in nood bevond. Direct voer de „Wierdsma" de haven Schipper SLIS, die Zondagavond de 8 geredden van het jacht „La belle poule" behouden aan de wal bracht, zegt„Je moet er natuurlijk precies op tijd bij zijn." Luister naar de raad van een - - - -. man, die in totaal bijna 400 drenkelingen redde. Wees ook .precies op tijd". Doe als zovelen vóór U en koop een „Lasita" horloge. Er zijn wel duurdere, maar geen betere. Komt U eens kijken, wij tonen U graag de gehele collectie, of nog beter, geef ons een berichtje en wij be zoeken U, zonder enige ver plichting, even aan huis, waar U rustig met Uw andere hulsgenoten kunt overleggen. Horlogerie J. HOVESTADT, Mercuriusstr. 12, Breskens Telefoon 845 deur open en zuster de Vries betreedt de kamer. Nu niet in uniform, maar ge woon, in een wollen japon en een dikke mantel aan. „Ha, zuster," roept Greet opgetogen uit. „Is dat. even leuk? Kom hier met uw mantel en schuif gezellig bij. Geen pa tiënten? Of een snipperdag?" „Een snlppermiddag," verduidelijkt de zuster. „Een collega van me uit Veen- burg neemt vanmiddag en vanavond waar. Dat had ik nog tegoed". „Boft u even! Koud? Kruip maar lek ker bij de haard". „Welja, zuster, kom maar eens bij me zitten," nodigt Tom lachend uit. Onge merkt geven belden elkaar een knipoog je. „Ik heb een stoel voor je klaar staan". „Nou. dat zullen we dan maar accep teren. En, hoe maakt de patiënt het vandaag?" „De patiënt is al zover opgeknapt dat hij van de zuster een patiënt zal maken, als ze vandaag nog één keer het woord „patiënt" op haar lippen neemt. Begre pen?" Ze buigt, terwijl ze naast hem gaat zitten. „Jawel, meneer Boornberger". „En zeg maar gewoon Tom, net als altijd". „Jawel, Tom". „Thee. zuster?" „Heb je al? Meid, het is koud twee uur". „Nou. maar ik vind het fijn, kort na het eten een kopje thee. En Herman ook." zegt Ans. „Tuit maar in hoor," zegt Greet. „Wij drinken ook alles wat lekker is". Even later zitten ze allemaal met de thee en de koek. En dan neemt Tom het woord. „Kinderen," zegt hij, „ik zei van morgen dat ik vandaag een verrassing voor jullie heb. Bovendien zei ik. dat dit om twee uur was. Ik We Kinderen, mag ik jullie mijn aanstaande vrouw voorstellen? Gonnie de Vries en ik gaan trouwen". Even is het stil. Iedereen staart vol verbazing naar het tweetal, wier handen intussen in elkaar zijn gegleden. En dan staat Greet ineens op en zegt juichend: „Leve het aanstaande bruidspaar! Hiep- hooi Tom en Gonnie komen handen te kort want allen willen de eersten zijn om de twee oudere mensen te feliciteren. Ans en Greet omhelzen zowel Tom als de zuster. En Greet is de eerste, die tot de ontdek king komt, dat zuster de Vries straks haar stiefmoeder wordt. „Maar dat .stief" vind ik een naar woord, hoor en dat zeg ik niet meer. Ik vind het ge weldig, zuster, dat je mijn mams wordt." Als ze wat gekalmeerd zijn en ze la chend naar de twee gelieven kijken, zegt Herman: „Eén verrassing weten we in tussen. Nummer twee zal nog wel even duren. Nou, voor mij was het een verras sing, hoor. Alles, wat ik gedacht had, maar dit nooit." (Slot volgt). uit om hulp te verlenen, doch goed en wel buitengaats zijnde, kreeg men het bericht door dat de bemanning gered was zodat de reddingboot weer naar Breskens kon terug keren. Het in nood verkerende schip bleek de Duitse kustvaarder „Plan" te zijn die was aangevaren door een Duitse tanker, n.l. de „Winnetou". De coaster verdween binnen de vijf minuten in de golven, doch gelukkig werden alle acht opvarenden gered. Het gezonken schip ligt plan. 3 km ten noorden van Hoedekenskerke. Overplaatsing. De heer C. L. v. d. Hoven, wachtm. Ie klasse der Kon. marechaussée te Bres kens, is overgeplaatst naar Roosendaal. Oogstdankdienst. A.s. Zondagmorgen om 10 uur wordt de jaarlijkse oogstdankdienst van de Hervormde Gemeente te Breskens ge houden. Zaterdagmiddag 26 October is er van 2 tot 5 uur gelegenheid om fruit en bloemen in de kerk te brengen (of eventueel gaven in geld om fruit te ko pen), die de volgende morgen, voorzien van een kaartje, als groet gezonden wor den aan ernstig zieken, aan huis ge- bondenen en (alleen indien hiervoor voldoende aanwezig is) aan bejaarden boven 80 jaar. In de Zondagmorgendienst wordt ook de oogstcollecte gehouden, die hoofdza kelijk bestemd zal zijn voor de finan ciering van de bouw van het jeugdhuis. Geslaagd. Te Goes slaagde voor het verpleegster diploma A mej. E. A. Dieleman te Bres kens. Ongeval op sleepboot. Op een der sleepboten, die regelmati; met baggerbakken heen en weer varen voor de nieuwe havenwerken, werd Dins dag een der opvarenden gewond door een afknappende tros. De plaatselijke doktoren verjeenden de eerste hulp. Oriëntatiepunt N.A.P. Op de haven te Breskens, dicht bij het visserssteiger, is men bezig een beton nen paal diep in de grond aan te bren gen als vast punt voor het vastleggen en eventueel overbrengen van het N.A.P. voor West Z.-Vlaanderen. Biljartclub A.B.C. De biljartclub „AilB.C." te Breskens heeft haar seizoen geopend met een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Belgische club „Brugge," die een groot aantal vrouwelijke supporters had mee gebracht. De wedstrijd werd door „A.B. C." te Breskens gewonnen. De wedstrijd verliep als volgt: Breskens 8 partijen gewonnen, Brugge 2; Breskens 566 carambols, Brugge 440. Met een gezellig samenzijn werd de avond besloten. Oroede Voetbalwedstrijd. Zaterdagmiddag a.s. wordt op het ge meentelijk sportterrein te Groede een voetbalwedstrijd gespeeld ten bate van de muziekvereniging „E.M.M.". Een elf tal, samengesteld uit leden van deze ver eniging. zal de strijd aanbinden tegen een elftal van de politie uit Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen. Burgemeester Everaars zal om 3 uur de aftrap ver richten. Aardenburg E.H.B.O.-wedstrijden. Door diverse E.H.B.O.-afdelingen uit West Z.-Vlaanderen werden in hotel „De Roode Leeuw" te Aardenburg wedstrij den gehouden. Als juryleden traden op de heren: H. de Jong, chirurg te Oost burg; A. Beck, arts te Zuidzande; G. de Meijer, arts te Sluis; N. J. Rijk, arts te Aardenburg. De wedstrijd was verdeeld in een seniorengroep, waarvan de deel nemers reeds meer aan dergelijke wed strijden hadden deelgenomen en een ju- niorengroep, waarvan de deelnemers voor het eerst uitkwamen. BIJ de senioren werd Aardenburg I eerste met 123 pnt. en winnaar van de beker, beschikbaar gesteld door de Aar- denburgse winkeliersvereniging. Tweede werd Sluis I met 115 pnt. en winnaar van de medaille van de winkeliersvereni ging. Derde Aardenburg II met 90 pnt. en 4e Sluis II met 61 pnt. Bij de junioren ging de le prijs naar Oostburg met 74 van de 140 te behalen pnt. Deze groep kwam in het bezit van de medaille van de E.H.B.O. Tweede werd Sluis met 64 pnt.. en derde Zuid zande met 56 pnt. De heer P. Minnaert uit Eede, com mandant van Aardenburg I werd even als vorig jaar bij de senioren winnaar van de commandantsprijs. Bij de ju nioren was dit de heer v. Schaick uit Sluis. De heer A. de Baere, voorzitter van de afd. Aardenburg, reikte de prijzen uit, terwijl Dr. de Jong een nabeschou wing gaf over de wedstrijd. Zuidzande Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Woensdag j.l. in voltallige Vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn. Wethouder A. Luteijn felici teerde de voorzitter met diens 25-jarig dienstjubileum per 1 September j.l. Bur gemeester Everwijn kwam In Juni 1938 in Zuidzande, nadat hij in gemeentelijke dienst was geweest te Brouwershaven, Duivendijke en Zierikzee. Spreker hoop te, dat het de jubilaris gegeven moge worden er nog eens 25 jaar bij te doen. De voorzitter dankte voor de tot hem gesproken woorden. De nojiulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd vastgesteld, f 50,sub sidie werd verleend aan de Chr. Middel bare Landbouwschool te Middelburg voor een leerling uit de gemeente, die deze school bezoekt. Besloten werd de wederopbouwafwik. keling per 1 Januari 1958 aan het Rijk over te dragen. Naar aanleiding van een schrijven van de Geneeskundig Inspecteur van Volks gezondheid werd besloten medewerking te verlenen bij de aanstelling van een derde schoolarts. De raad sprak hierbij de wens uit, dat het ditmaal een jongere arts zal zijn, die aangesteld zal worden. De geloofsbrieven van het in de vaca ture Dubois nieuw benoemde raadslid J. Risseeuw, werden onderzocht en in orde bevonden, zodat de raad besloot de heer Risseeuw tot de raad toe te laten. De eerstvolgende raadsvergadering zal de installatie plaats vinden. De gemeenterekening 1956 werd voor lopig vastgesteld. De gewone dienst heeft een batig slot van f 1598,68, terwijl de kapitaaldienst met een nadelig slot van f 57.484,69 sluit. Het bedrag van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven voor het openbaar lager onderwijs werd vastge steld. De begroting 1958, alsmede de eerste begrotingswijziging 1958 werd vastge steld. Deze begroting heeft men sluitend kunnen maken door een bijdrage van f 2000,uit de kapitaaldienst (saldi re serve). De post onvoorzien is groot f 1063,09 terwijl de kapitaaldienst met een nadelig saldo van f 14562,47 sluit. De eerste wijziging van de begroting 1958 vond plaats in verband met de liquida tie van de wederopbouwrekening. Na af trek van de rijksbijdrage was het saldo van de wederopbouwrekening f 32000, Om deze rekening te kunnen liquideren werd ruim f 2000,uit de saldi reserve geput, f 21000,uit de wederopbouw- reserve en f 9000,voor gronden in het wederopbouwplan, welke door de ge meente worden overgenomen. Het bedrag per leerling per jaar voor 1958 ten behoeve van het openbaar lager onderwijs werd bepaald op f 40,01. De begroting 1957 onderging haar 3e en 4e wijziging. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. A. van Houte naar het verloop van de voorgenomen aankoop van grond in het wederopbouwplan. De voorzitter kon hierover nog geen nadere medede lingen doen. Namens de raad nam de voorzitter afscheid van de heer J. Dubois jr., die zich metterwoon te 's Heer-Arendskerke gaat vestigen. De voorzitter herinnerde er aan, dat, toen de heer Dubois in 1953 zijn vader als raadslid opvolgde, de raadsvergaderingen zich steeds ken merkten door de goede sfeer en het feit, dat de raadsleden geen persoonlijke be langen nastreefden, maar alleen het ge meentebelang op het oog hadden. Ge lukkig is het sinds uw komst zo geble ven. Ik hoop, wanneer u in een raad van een andere gemeente zitting zult krijgen, dat u Zuidzande als voorbeeld zult wil len nemen. Tot slot sprak de heer Iz. van Cruijningen het scheidende raadslid toe en kon zich volkomen aansluiten bij de door de voorzitter gesproken woorden. Benoeming raadslid. In de vacature in de gemeenteraad van Zuidzande, ontstaan door het ver trek van de heer J. Dubois, is benoemd verklaard de heer J. Risseeuw-Rosen- daal, die de benoeming heeft aanvaard. Cadzand Collecten. De in de gemeente Cadzand gehouden „Zeeuwse collecte" bracht f 182.25 op. De eveneens gehouden collecte ten bate van het Nationale Reclasserings- fonds f 39,87. FILMNIEUWS Casino-Bioscoop te Breskens brengt U deze week alleen filmvoorstellingen op Zondag. Maandag en Woensdag. Wilt U eens lachen kom dan Zaterdag kijken naar Danny Kay in „De Wonderman" en als U de dappere kerels wilt zien die de poorten van de hel bestormden, dan raden wij U aan: kom Zondag kijken naar de film „Gevechtsklaar" met Jeff Chandler. Het aangrijpende verhaal van een schip en dappere kerels, met een meeslepende realiteit. Een film waarvan de Amerikaanse Minister van Marine verklaarde: „Zij behoort tot de prach tigste films die van de oorlog gemaakt zijn". 200 schepen en 15000 manschap pen werden hiervoor beschikbaar ge steld. Woensdag wordt in slechts één voor stelling de geschiedenis van eens de grootste zanger ter wereld Enrico Ca ruso gedraaid, in prachtige kleuren. Een bezielend filmwerk van zeer grote allu res met de machtige wereldvermaarde zanger Mario Lanza in de titelrol. Voetbal Vierde klasse H. Steen—Sluiskil 0—2; Clinge—Ria W. 10Iei-sekeAardenburg 51Oost burgHansw. Boys 35: 's-H. Arends- kerkeBreskens 10.

De Schakel | 1957 | | pagina 2