BOBBE 1 De li alg. nieuwsblad voor west zeeuws-vlaanderen F e u i 1e t o n Liefde s nazomer de jcha kei iae Jaar gang - Nr. 664 Vrijdag 18 okt. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,'»» - GIRO 358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand September. GEBOREN: 1, Golda, d. van Harry Leo nard Maas en Elisa Maria Hamelijnek; 12, Johannes Philippus, z. van Hendrik Willem Blomme en Maria Pieternella Dortland; 16, Maria Helena, d. van Hen drik Abraham van Hanegem en Philo- mena Augusta van den Berghe; 17, Adri- ana Judith Maria, d. van Johannis Man- have en Johanna Pieternella Cornelis; 25, Maria Christina, d. van Geeraard Boeckhout en Gerardina Wilhelmi- na van Eijkeren; 25, Prank, z. van Lam bert Lumaye Schuld en Ida Boidin; 26, Maria Leijntje, d. van Willem Meeuwis Luteijn en Clasina Maria van Pelt. HUWELIJKEN: 12, Jannis Erasmus, 21 j. en Wilhelmina Janna de Visser, 21 j. beiden te Breskens; 13, Willem van de Vrie, 31 j., te Kattendijke en Annie de Lijser, 24 j., te Breskens; 13, Jacobus Ma rijs, 35 j., en Marie Smoor, 29 j., beiden te Breskens; 26, Paulus Noya, 30 j., te Groede en Sara Cornelia van den Heu vel, 18 j., te Breskens; 26, Marinus Abra ham Clement, 28 j., te Breskens en Mag- dalena Pieternella de Kraker, 19 j., te Groede. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMEN: 2, Camile Driessens, van Groede naar Egelantierstraat 74, Petrus G. Bouman en eehtg., van Wateringen naar Boulevard 36; 5, Jacoba T. P. Fran- cella, van Vlissingen naar Boulevard 4; 5, Alexius M. E. van Hootegem, van Huij- bergen naar W 53; 7, Gerritje Plekken- pol-Duijts, van Arnhem naar Grote kade 22; 9, Adrianus W. M. van Leeuwen, van Rijswijk naar Dorpsstraat 74; 11, Pieter Schermer en gezin, van Rhodesia naar le Zandstraat 19; 14, Willem Barendse en echtg., van Groede naar Dorpsstraat 66; 18, Cornelis Elemans en gezin, van Smithton naar Hyacintstraat 226. Mag- dalena P. Clement-de Kraker, van Groe de naar Scheldekade 15. VERTROKKEN2, Jacobus de Groote en echtg., van Ph. van Kleefstraat 66 naar Sluis; 3, Abraham J. de Smit, van Bou levard 60 naar "s-Hertogenbosch3, Bas- tiaan D. Verdouw en gezin, van Ph. van Kleefstraat 39 naar Amsterdam; 3, Cor nelis Ouwehand, van Ph. van Kleefstraat 39 naar Amsterdam; 3, Hendrik Ouwe hand, van Ph. van Kleefstraat 39 naar Amsterdam; 5, Marinus P. Dieleman, van Burg. Gerritsenstraat 19 naar Goes; 9, Elizabeth van den Heuvel, van De Hullu- dwarsstraat 22 naar Vlissingen; 9, Eliza Kant, van Grote kade 27 naar Utrecht; 9, Herman J. de Baare, van Westland- straat 15 naar Hoofdplaat; 9, Cornelis H. Verstraaten, van Westlandstraat 15 naar Hoofdplaat; 13, Annie van de Vrie-de Lijser, van J. H. van Dalestraat 8 naar Kattendijke; 16, Renilda M. F. darijs, van Visserijstraat 6 naar Hulst; 17, Mar- garetha J. Frijling, van Ph. van Kleef straat 63 naar Wageningen; 18, Pieter J. de Koster en echtg., van Steenoven 8 naar Rilland-Bath18, Arsène G. G. de Badts, van O 51 naar Roermond; 27, Sara C. Noya-van den Heuvel en dochter, van De Hulludwarsstraat 22 naar Oost- en West Souburg; 28. Pieter Schermer en gezin, van le Zandstraat 19 naar Am sterdam. Plaatselijk Nieuws door HENK VAN HEESWIJK 36 maar een auto. Dat bromfietsrijden is niets voor je. Weet je het nu?" „Ja, dat is waar ook; zoiets heb ik toen gezegd". „Nou, bedankt voor dat advies. Hier heb je het resultaat: Tom Boornberger, kerngezond, maar een beetje hersen schudding en daarom moet hij plat blij ven liggen. Wat krijg ik nu voor advies van je? Een helicopter soms?" Ze schaterde het uit. „Onzin, Tom, dit had mij ook kunnen overkomen. Je hebt pech gehad, dat is het enige". De avond voor Kestmis arriveerde zuster de Vries met de dokter. Hij onder zocht hem en knikte tevreden. „Ik zou zeggen: ga er vanavond maar een uurtje uit. En morgen twee keer een uurtje. Desnoods gaat u beide feestdagen bene den op de divan liggen. En niet langer dan een uur overeind. Maar als u hoofd pijn .voelt opkomen of duizelig wordt, meteen weer gaan liggen. Afgesproken?" ,,'t Komt voor elkaar, dokter". Nadat de. dokter vertrokken was, sloeg Schoondijke Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Van Rase velt, die me dedeelde, dat vanwege de A-griep de o.l. school en de R.K. bijz. lagere school ge sloten moesten worden. Wanneer het on derwijs weer zal hervat kunnen worden, is nog niet te voorzien. Voorts vonden in de gemeente vaccinaties plaats tegen polio met door het Rijk verstrekt serum. Voor deze vaccinatie kwamen 35 kinde ren in aanmerking. 29 kinderen werden aangemeld, terwijl wegens ziekte van enigen van hen, een 25-tal kon worden gevaccineerd. Het ligt in de bedoeling het volgend jaar alle jeugdige personen tegen polio te doen inenten. Gezien de moeilijke financiële positie der gemeente werd een beroep op de staatskas gedaan om de algemene uit kering uit het gemeentefonds te verho gen voor wat betreft het jaar 1957. Thans is bericht binnen gekomen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de gevraagde verhoginc niet zal kun nen worden verstrekt. Evenals eertijds voor het jaar 1957 vroeg thans het Juli- anaziekenhuis te Terneuzen ook voor het jaar 1958 een subsidie van f 1,50 voor elke verpleegdag aan Schoondijkse inge zetenen verstrekt. B. en W. zagen geen aanleiding wijziging in het reeds eerder ingenomen standpunt te brengen en ad viseerde opi dezelfde gronden het verzoek af te wijzen, waaraan de raad zonder hoofdelijke stemming voldeed. Besloten werd een aantal percelen grond te verkopen en Wel aan A. J. van Pamelen 170 m2 tegen f 416,aan wed. H. Kanse 215 m2 tegen f 522,aan wed. C. B. Wijffels 217 m2 tegen f 868—, aan wed. W. J. Hubregtse 70 m2 tegen f 56, en aan C. M. Risseeuw 563 m2 tegen f 2712,—. De gemeente heeft een kasgeldlening lopen groot f 200.000,bij de Waterlei ding-Mij. Z.-Vlaanderen. Per 1 Novem ber loopt deze lening af en de Mij. is niet bereid gebleken, deze te verlengen. B. en W. zijn er in geslaagd van de Bank voor Ned. Gemeenten een toezegging los te krijgen, dat deze instelling bereid is dc aldaar lopende credietovereenkomst in rekening-courant ad f 75.000,van 1 Nov. tot 1 December te verhogen tot een bedrag van f 275.000,zodat de ver plichtingen aan de waterleiding-Mij. kunnen worden nagekomen. Op 1 Dec. zit de gemeente weer. B. en W. zijn er ook in geslaagd deze moeilijkheid op te lossen. Zij hebben namelijk de Rijkspost spaarbank bereid gevonden een kasgeld lening te verstrekken van f 300.000, tegen een rente van 5 pCt., lopende van 1 Dec. tot 1 Juni 1958, met de bepaling er bij, dat te zijner tijd deze lening om gezet dient te worden in een vaste geld lening tegen nader te stellen voorwaar den. Uiteindelijk heeft de gemeente dan een bedrag van f 100.000,ter beschik king, welke B. en W. zich voorstellen aan te wenden voor de uitbreiding van de Rijkslandbouwwinterschool. Zonder hoof delijke stemming aangenomen. De be groting 1957 onderging mede op grond hiervan de nodige wijzigingen. In deze zuster de Vries de dekens terug en zei: „Zo, beste jongen, kom nu maar eens rustig overeind, dan zal ik je helpen aankleden". Tom kreeg een kleur en keek de zus ter verontwaardigd aan. „Zeg eens, dat kan ik anders zelf wel, hoor!" „Zou 't waar zijn? Gunst, ik had nooit gedacht, dat je dat kon. Maar wees van avond eens een gehoorzame jongen en laat mij het daarom eens doen. Waar zijn je kleren? In de kast?" „Ik denk van wel". Ze rommelde wat in de kast en haal de er een costuum uit. „Dit is het zeker, hè? Mooi, sla nu je armen maar eens om m'n nek. dan zal ik je overeind helpen". „Zeg, hoepel op, ik kan zelf wel over eind „Allicht. Maar de eerste keer moet dat een beetje rustig aan geschieden. En nu niet meer tegenstribbelen, anders smeer ik 'm en zie je me nooit meer terug, on dankbaar mens. Heb ik me daar al die weken voor je uitgesloofd?" Zuchtend voldeed Tom aan het bevel en liet toe, dat ze hem in z'n kleren hielp. „Zo, en op de trap steun je maar op mij. Ik zak niet zo gauw in elkaar". Beneden werd Tom door zijn kinde ren hartelijk verwelkomd en weldra zat hij op zijn oude plaatsje bii de haard. „Kun je niet blijven, zuster?" vroeg Tom, toen hij zag dat de vrouw haar mantel weer aantrok. wijzigingen was ook begrepen de aan schaf van twee nieuwe oliekachels voor de o.l. school. De twee nog niet te ver vangen kachels zullen gerepareerd wor den. De in de agenda aangekondigde be- eediging van de heer G. J. van de Waal als gemeente-ontvanger, kon wegens riekte van deze niet doorgaan. Wel werd de heer C. J. Musson beëedigd als waar nemend gemeente-ontvanger, nadat de raad hem met algemene stemmen in de ze functie had benoemd. De heer Mus son dankte de raad voor het in hem ge stelde vertrouwen en nam zich voor dit vertrouwen niet te zullen beschamen. De voorzitter feliciteerde de heer Musson met zijn benoeming. Wegens het aflopen van het terzake met het Vrije van Sluis gesloten pacht- contract werd besloten het perceeltje grond ter grootte van 265 m2, liggende op de wijk Sasput, wederom voor 6 jaar te pachten tegen een bedrag van f 3, per jaar. Dit stukje grond is bij de ge meente in gebruik als vuilnisbelt. Onder gelijktijdige intrekking van het vorige raadsbesluit werd een nieuwe ver ordening op grond van de winkelslui tingswet vastgesteld in dier voege, dat alle winkels in de periode van 1 April tot en met November om 19 uur gesloten dienen te zijn De kapperswinkels moeten om 19 uur gesloten zijn op Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, in de periode 1 Dec. tot en met Maart, terwijl alle winkels om 19 uur gesloten dienen te zijn op Zaterdag in de periode van 1 Dec. tot en met Maart. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten de minister van volkshuisvesting te verzoeken de afwikkeling van de her stel- en herbouwgevallen wegens oor logsschade, van de gemeente, ingaande 1 Januari 1958 over te nemen en derhal ve de gemeente te ontslaan van de af wikkeling van die gevallen. Het voorstel van B. en W. om mej. M. Moelaert, wed. J. Seen en wed. J. du Burck ontheffing te verlenen van riool belasting 1957 werd door B. en W. terug genomen, aangezien na het uitgaan van de agenda is gebleken, dat de onthef fingsmogelijkheid in de verordening aan B. en W. is opgedragen. Eveneens werd de vaststelling van een z.gn. overlegverordening door B. en W. teruggenomen. Tot slot werd het bedrag per leerling voor het lager onderwijs, bedoeld in art. 55 en art. 101 der lager onderwijswet vastgesteld. Tijdens de rondvraag informeerde de heer P. W. Neele er naar on welke wijze de P.Z.E.M. controle uitoefent op het functioneren van de straatverlichting. De voorzitter zei dit niet te weten. Wel heeft de voorzitter de politie, de gemeen teambtenaren en de gemeentewerklieden verzocht na te willen gaan of de straat verlichting goed functioneert en zodra zij een uitgevallen lamp signaleren, dit onverwijld ten gemeentehuize bekend te maken. Dat, zoals de heer Neele zegt, een lamp aan de Tragel langdurig buiten gebruik is, is mede de schuld van de om wonenden, die nalaten dit te melden. Collecte. De te Schoondijke gehouden collecte ten bate van de Reclassering bracht f 116,- op. „Was het maar waar. Dacht je, dat ik niet meer patiënten had dan Tom Boornberger? Maar troost je, over een goed uurtje ben ik er weer en zal ik je netjes naar bed brengen, goed?" „Wacht maar eens, tot ik helemaal be ter ben. zustertje!" riep Tom dreigend. Maar zij lachte hem uit en zwaaide met haar hand. „Kalmpjes aan, vader Boorn berger. Ans, je let er wel op, dat hij niet gaat bromfietsen of zo, hè?" Herman had de avondpost en bekeek die. „Leuk," zei hij, nadat hij een brief had gelezen. „Greet en Wim komen 2e Kerstdag over. Maar ze moeten 's avonds weer terug". Hij gaf de brief over aan Ans, die hem ook las. „Zo, dan zullen we er een leuke dag van maken, hè vader? Fijn, dat je de feestdagen bij ons bent. Laat het werk het werk maar hoor en blijf gezellig bij ons tot Nieuwjaar. Daarna kunt u wat kalm aan beginnen". „Ik verheug me er al op," zei Tom lachend. „Waarop? Op de feestdagen hier? Of het werk?" vroeg Ans ondeugend. „Allebei," verklaarde hij eerlijk. Het uur vloog om. En dat merkte men pas, toen zuster de Vries weer binnen kwam. „Zo, luidjes, leeft onze patiënt nog? Hoera. Dat is een pak van m'n hart. Zo, vader Boornberger, nu wordt het weer kinderen-bedtijd, hè?" „Hé, zuster, u moet vader niet zo pla Kwaliteit! Creatie Service Aparte en modieuze MANTELS met en zonder bontgarnering in de nieuwste stoffen, brengen wij reeds vanaf f 98,— Speciaal maken wij U attent op onze MANTELS uitgevoerd in ALPAFUR. (De stof waarvan U denkt dat het echt bont is). De prijs is slechts f 115,- en f 129,— Voor Uw betere DAMESCONFECT1E eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein etoptvoor onzezaak IJzendijke Raadsvergadering De Raad der gemeente IJzendijke kwam vorige week in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van burge meester L. E. D. S. von Bönninghausen tot Herinckhaven. Tijdens zijn openingswoord deed de voorzitter mededeling van het feit, dat het raadslid C. Riemens wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hij sprak de wens uit dat de heer Riemens spoedig uit het ziekenhuis ontslagen zou mogen worden. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Op het desbetreffende verzoek werd op voorstel van B. en W. aan de heren A. C. van Vooren en P. Duijsserinck een afstandsvergoeding toegekend, verbon den aan het schoolbezoek van hun kin deren, ten bedrage van f 65,- per kind per jaar. Op de aanvragen van de heren P. J. Corijn en J. Claeijs om in aanmerking te mogen komen voor een premie inge volge de woning-verbetering en splitsing, werd goedgunstig beslist, in dier voege, dat de gemeente een bijdrage geeft van 113 deel van het voor subsidie in aanmer king komende gedeelte van de bouwsom en dat het resterende 2|3 deel door het rijk wordt verstrekt. Naar aanleiding van een schrijven van de Provinciale Directie voor Volkshuis gen." verweet Ans haar. „O, daar kan hij wel tegen, hoor. We kennen elkaar al van de schoolbanken af. Toen mocht ik al bij hem afkijken. Ja en nu is hij een persoonlijkheid ge worden en ik maar gewoon zuster de Vries. Zo gaat het in het leven". „Dan heeft dat afkijken ook niet veel geholpen," merkte Herman snedig op. „Och nee, er was aan mij niet veel eer te behalen". „Drink je nog een kop koffie, zuster?" „Vooruit, ik laat me verleiden en de patiënt krijgt vijf minuten extra". „Bof ik even," zei de patiënt. Een poosje later liepen ze weer samen de trap op. „Morgen kalmpjes aan, hè Tom? Jij hebt na vanavond mijn hulp niet meer nodig". Hij keek haar van terzijde aan. Ze meende het; hij zag het in haar ogen. „Zo bezorgd voor me, zuster?" „Natuurlijk. Ik ben bezorgd voor al m'n patiënten". Toen hij weer in bed lag en de ver pleegster zijn kleren ophing, kuchte Tom en zei: „Kom nog een paar minu ten bij me zitten, Gonnie". „Ik ben direct klaar. Ze hing het costuum in de kast en zette toen een stoel naast zijn ledikant. „Zo, Tom, zeg maar eens, wat je op je hart hebt". „Je zegt het precies, zoals het is, Gonnie. Ja, ik heb wat op mijn hart. Dus ie komt morgen niet meer?"

De Schakel | 1957 | | pagina 1