BOBBE wintermantels Liefde's nazomer Blanken in lief Zuiden vechten legen gelijke rechten van negers Prijzen vanaf f 98,- de (cha kei ALG. NIEUWSBLAD ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 12e Jaar gang - Nr. 662 Vrijdag 4 okt. 1957 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. GIRO 358296 Acui <mj.e Ce^eAi Daar er in deze tijd behoefte bestaat aan nieuws in korte vorm, beginnen wij in dit nummer met de plaatsing van een binnen- en buitenlands overzicht, waarin steeds het be langrijkste nieuws zal worden weer gegeven. Wij hebben ons hiertoe verzekerd van de medewerking van een ter zake zeer deskundige. Wij hopen dan ook, dat onze lezers met genoegen van een en ander zullen kennis nemen. De uitgever. Prijsstabilisatie en bestedingsbeperking vormen eikaars noodzakelijk comple ment. De beide begrippen moeten met elkaar in een relatie worden gezien. Dit staat duidelijk omschrevenin de me morie van toelichting die minister Zijl stra op zijn begroting van Economische Zaken heeft gegeven, waarin de minister vaststelt, dat in de jaren 1953-1956 het nationale inkomen per hoofd van de bevolking met 5 pCt. per jaar is geste gen, waaruit een overmatige bestedings- drang is ontstaan, die gecorrigeerd moet worden. De minister zet in zijn memorie van antwoord uiteen, dat een zo stabiel mogelijk prijsbeleid onont beerlijk is om de bestedingsbeperking te verwezenlijken. De minister geeft toe, dat de bestedingsbeperking hoge eisen zal stellen aan het prijsbeleid, omdat verschillende maatregelen, die in de be groting reeds staan aangekondigd een tendens tot prijsverhoging in zich heb ben. Dat is o.m. het geval met de af schaffing van de suikersubsidie, de ver hoging van de garantieprijzen voor be langrijke landbouwproducten en de ver hoging van de tarieven bij verschillende publieke diensten, waaronder o.m. de huurverhoging en de verhoging van de PTT-tarieven vallen. Ondanks deze maatregelen koestert de minister een goede hoophet prijsbe leid zo stabiel mogelijk te kunnen hou den, steunend op het vrij stabiele prijs beleid dat in de eerste maanden van het jaar 1957 werd gehandhaafd. Dit concludeert de minister uit het feit, dat het prijsindexcijfer van het levenson derhoud in deze maanden exclusief de AOW-premie niet gestegen is boven de 110, het niveau van December 1956 en met de AOW-premie gekomen is op 115. Hierbij dient echter niet uit het oog te worden verloren, dat bij de berekening van het indexcijfer de minister van een andere grondstelling uitgaat dan de vak bonden, die van mening zijn, dat het maximum toelaatbare indexcijfer reeds bereikt en overschreden is en die dan ook een loongesprek met de regering noodzakelijk achten. Andere factoren als de stijging van de melkprijs en de hoge prijzen van nieuwe aardappelen en zomerfruit hebben het prijsindexcijfer van de maand April met Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK 34. „En zoals u het de laatste jaren deed. vader," zegt Herman eerlijk. „Dank zij Ans' onschatbare hulp," voegt Tom er aan toe. Zondags gaan ze gezamenlijk naar de kerk en Ans heeft een heerlijk maal gekookt, 's Middags zitten ze genoeglijk buiten te genieten van het mooie weer en dan geven Ans en Herman elkaar 'n knipoogje. ,,U zei, dat u morgen vertrekt, vader. Maar Ans en ik zouden het erg op prijs stellen, als u hier blijft wonen. Het huis is groot genoeg en „Kinderen, dat vind ik geweldig," valt Tom hen in de rede. „Maar ik doe het niet. Stel je voor jullie zijn in de wit tebroodsweken en dan zal zo'n oude man als ik „Oude man herhaalt Ans pro testerend, „hoe kunt u dat nu zeggen". „In ieder geval: ik doe het niet. Ik heb mijn plannen al klaar en jullie moogt het best weten. Maandag begin ik weer op volle toeren in de fabriek. Voorlopig zes punten omhoog gebracht in de maand Juli. Het is dus duidelijk en daarvan is ook de minister ten stelligste overtuigd, dat uiterste waakzaamheid op het gebied van de prijsstabilisatie geboden blijft, waarbij vooral moet worden gewaakt tegen de doorberekening van de kosten stijgingen in het verleden, waarvoor des tijds geen doorberekening werd toege staan, in de prijzen van heden. Dit ge vaar bestaat en is zeker niet denkbeel dig en er zal met alle kracht tegen wor den gewaakt. Anderszij ds is de minister van mening dat eventuele kostenverla gingen ook in de prijzen merkbaar moe ten zijn. Dit kunnen verlagingen zijn op de internationale prijzenmarkt, die dus in de Nederlandse prijzen tot uiting moeten komen, maar het kunnen ook landelijke verlagingen zijn, die kunnen worden verkregen uit een grotere pro ductiviteit. Een belangrijke mededeling in de me morie van antwoord van minister Zijl stra is ook, dat men het loonpeil op de zelfde hoogte moet trachten te houden om een scheeftrekking in het huidige prijsbeleid, waardoor de consumptie van de bevolking thans op het peil van De cember 1956 is gebleven te voorkomen. Voor optrekking van dit loonpeil is vol gens de minister op dit ogenblik geen ruimte, al blijft daartegenover dus de wens van de vakcentralen staan in ieder geval een loongesprek met de regering te hebben. Zo zien wij dus dat er momenteel van enige ontspanning in het ecoomische le ven practisch nog geen sprake is. De maatregelen, die de regering in troon rede en millioenennota heeft aangekon digd, zullen geleidelijk worden doorge voerd, waardoor men de overbesteding toch hoopt te verminderen. Na de grote ontdekkingsreizen en de vestiging van Spaanse en Portugese ko lonies begonnen Hollanders en Engelsen hun onderzoekingstochten. Ze ontdek ten zo ook de slavernij. De slavenhandel was een zaak, die de handelaren enorme sommen gelds opbracht. Vooral in Ame rika kwam deze weerzinwekkende ge schiedenis tot grote bloei, ook al omdat de Indianen vrij zwak waren. De aanwe zige blanken moesten sterke mensen hebben. Ze werden door de slavenhande laars in Afrika gevangen, in schepen ge dreven en naar Amerika gebracht. Dui zenden stierven onderweg. Dat was het begin van de „zwarte invasie", die nu de grote moeilijkheden in Little Rock vormt. Want de duizenden slaven zijn in de Verenigde Staten gebleven. Het zijn~ tienduizenden slaven geworden en na de afschaffing van de slavernij wer den het tienduizenden nieuwe Amerika nen. In de negerstaten, dat zijn de zui delijke staten van de V.S., is mën om deze reden ook steeds op verzet gestuit. De geschiedenis van de afschaffing van de slavernij behoeven we niemand in herinnering te brengen. Ondanks het hevige verzet van de blanken in de zui delijke staten, werd de slavernij afge- blijf ik bij je vader en moeder in de kost, Ans, dat is al afgesproken. Ja ik krijg jouw kamer nog wel, wat zegje me daarvan, hè? Doch dat is slechts tij delijk. Ik heb het huisje van de weduwe Bakelaar gekocht, je weet wel, aan de Wilgenlaan. Zij gaat 1 September ver huizen naar haar dochter in de stad en dan kan ik er gaan wonen. Er zijn hier een paar dingen in huis die ik dan graag zou willen meenemen, o.a. mijn luie stoel. En daar zal wel geen bezwaar te gen zijn, denk ik". „Natuurlijk niet, vader. Het is toch eigenlijk allemaal van u". „Dank je zoon, maar dat is niet no dig. Bekijken jullie volgende week maar eens op je gemak, wat je wilt missen. Een paar dingen zijn misschien wat ouderwets voor jullie. En boven, op de slaapkamer, zijn nog herinneringen aan je moeder, Herman, die ik ook graag wil houden. Dat zul je wel kunnen begrij pen. Wel. dan richt ik het huisje naar mijn zin in en neem een huishoudster. Dan ben ik al lang tevreden. En als ik behoefte heb aan wat gezelligheid, kom ik wel eens een avondje buurten". Maandagsmorgens stond Tom klaar om definitief zijn woning te verlaten. Ans, die hem in zijn jas hielp - het re gende - begreep best, wat er in hem om moest gaan. Ze nam zijn hoofd tussen haar handen en drukte een hartelijke kus op zijn wang. „Is het nodig te zeg- schaft en scheen er voor de zwarte be volking een betere tijd aan te breken. We zeggen met opzet „scheen," want de moeilijkheden zijn altijd gebleven. De blanken in de zuidelijke staten zien de neger nog altijd als de slaaf, die van overzee werd aangevoerd, in de ketenen geklonken, met de zweep bewerkt en kruipend in het stof voor het blanke ras. Het is nu eenmaal zo, dat een deel van de blanken in het zuiden niet vol doende gezond verstand kan opbrengen. Ze blijven met oogkleppen zien; en zien daardoor de negers als een minderwaar dig ras, dat vertrapt is en vertrapt moet worden zolang er blanken zijn die ne gers kunnen trappen. De achtergrond van deze gedachtengang is niet in de eerste plaats het gevoel van superiori teit van het blanke ras (hoewel dat wel meespeelt) maar meer de angst om de macht te verliezen. Het aantal negers is snel toegenomen en blijft snel toenemen. Een democratisch regime zou in de toe komst best kunnen betekenen, dat er 'n zwarte burgemeester zou komen. En zelfs het presidentschap van de Verenigle Staten zou wel eens in handen van een neger kunnen komen. Daarom vechten de blanken in het zui den tegen het recht. Ze hanteren het on recht op alle mogelijke meedogenloze manieren. We behoeven ook van die manieren geen voorbeelden te geven. De drama's uit het verleden zijn voldoende bekend. We leven in de twintigste eeuw. De eeuw van de rechten van de mens. En in het land waar het hardst wordt ge schreeuwd over rechten van de mens is het nog steeds niet mogelijk een neger jongen rustig naar een school voor blan ken te sturen. Little Rock is een teken aan de wand. Maar gelukkig zijn er ook zuidelijke staten, die de nieuwe tijd, zij het met lede ogen aanziend, hebben aan vaard. Want tegenhouden kan men de ontwikkeling niet. Die ontwikkeling is zó geweest, dat onlangs een wet werd aangenomen, die het stemrecht van de neger bekrachtigde. De neger had al stemrecht, maar in de praktijk was het hem lang niet altijd mogelijk zijn stem uit te brengen. Deze vorm van „demo cratie" werd veel toegepast door het su perieure blanke ras in de zuidelijke sta ten. Het superieure ras, dat met zoveel vindingrijkheid kon lynchen en Ku Klux Klan kon „spelen". Men kan de neger nu geen stemrecht meer onthouden. Te gelijkertijd heeft het Supreme Court be sloten alle scholen open te stellen voor negers en blanken. In Little Rock ont brandde de strijd. Men heeft er de afge lopen weken alles over kunnen lezen. Gouverneur Faubus legde een cordon militairen rond de scholen in Little Rock om op deze wijze te verhinderen, dat negerkinderen de scholen binnen zouden gaan. De wereld wachtte af en toen, op dat moment, stond Eisenhower voor een van de moeilijkste beslissingen in zijn loopbaan als president. Moest hij iets doen of moest hij niets doen. De bluf van de zuidelijken heeft mis schien het laatste restje twijfel bij Ike weggenomen. Hij trad op, stuurde troe pen en nu zijn de scholen in Little Rock als het ware opengebroken voor de ne gerkinderen. Het principe is gered, maar gen, vader, dat u ieder uur van de dag hier van harte welkom bent?" Hij streelde haar over haar glanzende haren. „Ik weet het, Ans, en ik ben er blij om. Ik hoop. dat jullie volkomen gelukkig zult zijn". In zijn 'wagentje, op weg naar de stad, moest hij even een brok in zijn keel weg slikken. Ruim vier en twintig jaar had hij er gewoond. Nu namen jonge mensen zijn plaats in. Zo was het leven. Het gure najaarsweer kwam al vroeg. Zo mooi als de zomer was geweest, zo koud werd de Septembermaand. Weduwe Bakelaar vertrok op de eerste September uit haar huisje en Ans hielp de inmiddels aangenomen huishoudster een handje met de schoonmaak en ging daarna met haar schoonvader de nodi ge aankopen doen om het huisje gezellig in te richten. „Dat is vrouwenwerk," had Tom gezegd en hij had dankbaar de ad viezen van Ans aanvaard. In de loop van de week kwam alles op orde en Tom nodigde zijn kinderen uit een avondje te komen buurten. Toen ze 's avonds de gezellig ingerichte kamer betraden, zei Tom: „Er komen nog een paar gasten, maar dat is nog een ver rassing. Als de bel gaat moet jij maar opendoen, Ans". De verrassing kwam al gauw en bleek de ouders te zijn van Ans. Het werd een gezellige avond. Met trots liet hij zijn huisje zien en iedereen was het er over het blijft diep droevig, dat er in onze tijd nog zulke toestanden bestaan. Kwaliteit! Creatie Service Onze collectie is gereed. Uitzonderlijk mooie stoffen en elegante modellen. Warme bontgarneringen, zoals Bever, Nertz, Percianer, etc. tegen aantrekkelijke prijzen. Voor Uw betere DAMESCONFECTIE eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak Plaatselijk Nieuws Aardenburg Film over „Vrederust". Voor een volle zaal met belangstel lenden werd in de Sociëteit te Aarden burg een film vertoond over en ten bate van de psychiatrische inrichting „Vre derust" te Bergen op Zoom. De film was getiteld: „Der Zeeuwen trots op Bra bants bodem". In studie genomen. De toneelvereniging „Rodanborch" te Aardenburg heeft in studie genomen „De zon tegemoet," een drama in 3 be drijven door Maarten van Vught. Men hoopt het stuk nog voor de winter op te voeren. Breskens Opening gymnastieklokaal en badinrichting. Breskens vooruit! Het was deze ge dachte, die Zaterdagmiddag j.l. bij ons opkwam, toen wij aanwezig waren bij de opening van de nieuwe gymnastiek zaal en de badinrichting, die gebouwd zijn onder één dak, doch overigens vol komen van elkaar gescheiden zijn. Burgemeester J. A. Eekhout, die in de gymnastiekzaal de vele genodigden en het voltallige gemeentebestuur hartelijk welkom heette, schetste de moeiliikhe- eens. dat het met smaak was ingericht. „Ans. meid, een complimentje voor jou." lachte Tom. Inmiddels was de uitbreiding van de fabriek aanbesteed en gegund. Reeds in September begon men met de werk zaamheden en als de vorst niet al te vroeg zou invallen, kon men nog vóór Nieuwjaar gereed zijn. Tom bezocht en kele machinefabrieken in Duitsland en deed zijn keuze. Zodra de te bouwen vleugel klaar zou zijn, kwamen de ma chines. Het nieuwe jaar kon dan begon nen worden met een verhoogde produc tie. Dagelijks reed hij heen en weer naar de stad, dat was een kwestie van nog geen twintig minuten. Tom vond het prettig werken in de stad, maar hij zou er niet willen wonen. Na een drukke dagtaak vond hij zijn huisje een oase en de toegewijde huishoudster liet het hem aan niets ontbreken. Eind November was Tom op een avond wat langer aan het werk gebleven. De nieuwe vleugel was bijna klaar en met enkele dagen zouden de nieuwe machi nes komen. Daartoe moesten verschil lende maatregelen genomen worden en samen met zijn bedrijfsleider had hij een en ander besproken. Het was over achten, toen hij de nachtwaker groette die in zijn hokje zat te lezen en hij in zijn wagen stapte. Terwijl hij de auto handig door de drukke straten stuurde,

De Schakel | 1957 | | pagina 1